Οικονομικά σε Ένα Μάθημα

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όλος ο πλανήτης με τι οικονομική λογική λειτουργεί; Με καπιταλιστική. Αν πας σε ένα μάθημα "οικονομίας" τι θες να σου πει; Πως λειτουργεί ο κόσμος θα σου πει. Όχι πως θεωρητικά θα ήταν καλό να λειτουργεί ή πως λειτουργεί κάποιο άλλο σύστημα σε αποτυχημένες χώρες.

το δεύτερο πολλές φορές συνεπάγεται το πρώτο. το "πώς λειτουργεί ο κόσμος" δεν είναι κάτι μονοσήμαντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνει και λιγότερο από 10 ευρώ (πολύ φθηνά αν με ρωτάτε..).

Στο piratebay θα το βρεις σε καλύτερη τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν περιμενα από εσένα για να σχηματισω γνωμη. Έχω διαβασει το black rednecks και ξέρω τι λέει ο τύπος. Επίσης έχω διαβάσει όλη τη Βίβλο. Έχει να κάνει από ποια πλευρά το βλέπεις. Μάλλον εσύ δεν την έχεις διαβάσει, γιατί θα εβλεπες ότι προσπαθεί να αποδομησει ο,τι δεν είναι των πιστεύω της. Θέλεις να μιλησουμε συγκεκριμένα?

Δε νομιζω κανεις να θελει να συζητησει μαζι σου για τη Βιβλο σε αυτο το θεμα που δεν εχει θρησκευτικο/ιδεολογικο χαρακτηρα. Επισης, ουτε εγω εχω διαβασει τη Βιβλο και ειμαι περηφανος που δεν ξοδεψα το χρονο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; πως αν εγώ άνοιγα επίσης ένα θέμα με τίτλο "πολιτική οικονομία 101" και σας έδινα να διαβάσετε Μαρξ[...]


Πραγματικά, αν ενδιαφέρεστε για τα οικονομικά και τις πολιτικο-οικονομικές θεωρίες (σοσιαλισμό, καπιταλισμό, ελεύθερες αγορές, Κευνς κτλ), προτείνω να διαβάσετε αυτό το εξαιρετικό βιβλίο.

Όποιος ενδιαφέρεται για οικονομικά το ιδανικό θα ήταν να ξεκινήσει από κάποια neutral βασικά εγχειρίδια οικονομικών και πολιτικής οικονομίας :)

@Helium Ποτέ δε βλάπτει να διαβάζεις κάτι που δεν επιβεβαιώνει τις ήδη υπάρχουσες απόψεις σου αρκεί βέβαια να είσαι open minded. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και δεν ξέρω αν αναφέρεται σε αυτό αλλά σίγουρα η μεγαλύτερη πλάνη είναι πως ο νεοφιλελευθερισμός ευθύνεται για την ελληνική κρίση.Σε άλλες περιπτώσεις και χώρες ίσως, στην Ελλάδα σίγουρα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.



Όποιος ενδιαφέρεται για οικονομικά το ιδανικό θα ήταν να ξεκινήσει από κάποια neutral βασικά εγχειρίδια οικονομικών και πολιτικής οικονομίας :)

@Helium Ποτέ δε βλάπτει να διαβάζεις κάτι που δεν επιβεβαιώνει τις ήδη υπάρχουσες απόψεις σου αρκεί βέβαια να είσαι open minded. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και δεν ξέρω αν αναφέρεται σε αυτό αλλά σίγουρα η μεγαλύτερη πλάνη είναι πως ο νεοφιλελευθερισμός ευθύνεται για την ελληνική κρίση.Σε άλλες περιπτώσεις και χώρες ίσως, στην Ελλάδα σίγουρα όχι.

Εχοντας ασχοληθει με καποια κλασικα εισαγωγικα κειμενα σε οικονομικα και πολιτικη οικονομια δεν θεωρω πως υπαρχει κατι που μπορει να χαρακτηριστει ουδετερο. Αυτο δε σημαινει πως καποιος θα πρεπει να διαβαζει μονο την αυστριακη σχολη ή κατι τετοιο, αν και ειναι η μονη που εχει αποδειχθει καπως αξια μεσα στα χρονια. Πρακτικα ο αντιφιλελες τουλαχιστον απ' οσο μπορω να πω κρινει την οικονομια, δλδ την αναπτυξη της δευτερευουσα και δινει προτεραιοτητα στην ισοτητα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top