Παραμύθια της Χαλιμάς

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ξεκινάω αυτό το thread με το ίσως αυτό παραπλανητικό θέμα με σκοπό
1)Να ποστάρει ο καθένας σημαντικά ζητήματα και ειδήσεις που θεωρεί ότι είναι ψέματα ή παραπλανητικά
2)Αν υπάρχει ανταπόκριση και διαφωνία για το συγκεκριμένο γεγονός θα γίνεται ένα split όχι offtopic αλλά με θέμα το γεγονός αυτό.

Και για να δώσω τον τόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ας θέσω ένα πρόσφατο γεγονός. Αυτό με την ρουκέτα στην Αμερικάνικη πρεσβεία από τον επαναστατικό αγώνα. Ο λόγος που μου ήρθε στο μυαλό είναι το θέμα με τις κάμερες και πως συγκεκριμένα γεγονότα κατασκευασμένα για μένα βοηθούν στην χαλιγούγηση της κόινής γνώμης.

Σχετικά με την ρουκέτα. Την ίδια μέρα πέρασα έξω από την πρεσβεία. Κοίταζα και κοίταζα και ξανακοίταξα. Η πρεσβεία δεν έχει πάθει τίποτα. Λες και δεν συνέβει τίποτα στο κτίριο. Ούτε γειτονικά τζάμια σπασμένα ούτε τίποτα.

Δεν λέω ότι δεν εκτοξεύτηκε ρουκέτα αν και με βάση τα αμερικάνικα καμώματα όλα είναι πιθανά, αλλά μήπως η ρουκέτα ήταν τζούφια? Μια ρουκέτα που χτυπάει δωμάτιο ακριανό κάνει ζημιά σοβαρή και γκρεμίζει πράγματα. Το κτίριο δεν είχε ούτε γρατζουνιά. Τα φτοιάξαν όλα σε 12 ώρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ρουκέτα δεν έχει εκρηκτική δυνατότητα. Αν το χτύπημα έγινε πραγματικά απο τρομοκράτες ήταν συμβολικό.

Το θέμα του παραμυθιού κατά τη γνώμη μου έρχεται στην προκύρηξη του Επαναστατικού Αγώνα(?) που μιλάει για Παλαιστίνη και Μέση Ανατολή πράγματα που μέχρι τώρα δεν είχαμε ξανακούσει σε κάποια προκύρηξη τρομοκρατικής οργάνωσης στην Ελλάδα. Η συγκεκριμένη προκύρηξη κάπως μου βρωμάει για πολλούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ρουκέτα δεν έχει εκρηκτική δυνατότητα. Αν το χτύπημα έγινε πραγματικά απο τρομοκράτες ήταν συμβολικό.​


Το θέμα του παραμυθιού κατά τη γνώμη μου έρχεται στην προκύρηξη του Επαναστατικού Αγώνα(?) που μιλάει για Παλαιστίνη και Μέση Ανατολή πράγματα που μέχρι τώρα δεν είχαμε ξανακούσει σε κάποια προκύρηξη τρομοκρατικής οργάνωσης στην Ελλάδα. Η συγκεκριμένη προκύρηξη κάπως μου βρωμάει για πολλούς λόγους.​
Ομολογώ δεν ασχολούμε με στρατιωτικά αλλά ένας φίλος που αποδεδειγμένα το κατέχει μου δεν μου είπε ότι δεν έχει. Και το ίδιο το παλικάρι πού είναι και της περιοχής γελάει με το ζήτημα.

Τώρα εγκυκλοπεδικά και μόνο. Αν μια ρουκέτα δεν έχει εκρητική δυνατότητα τι ρόλο βαράει τότε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ρε παιδιά, είναι ποτέ δυνατόν, να έχουν τρομοκράτες (οτιδήποτε, όποιας εθνικότητας και ιδεολογίας) την δυνατότητα να ρίξουν ρουκέτα σε μια αμερικανική πρεσβεία και να έριχναν μια τζούφια? Η έστω μια που δεν θα προκαλούσε και τόσο μεγάλη ζημία ???

Εγώ πιστεύω οτι ο κοσμο-μπατσος αμερικανός, απλά θέλει να μας περάσει υποσυνείδητα οτι "η κάμερα σώζει ζωές", ξέρετε τη κονόμα είναι αυτή? Ακόμα είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να μαζευτούν κοσμο-μπατσο-πρακτωρες στην χώρα μας και να κινούνται ελεύθερα, με αφορμή το γεγονός και να σκαλίζουν ότι άλλο θέλουν πραγματικά ανενόχλητοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ δλδ προς τα εκεί συγκλίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ρε παιδιά, είναι ποτέ δυνατόν, να έχουν τρομοκράτες (οτιδήποτε, όποιας εθνικότητας και ιδεολογίας) την δυνατότητα να ρίξουν ρουκέτα σε μια αμερικανική πρεσβεία και να έριχναν μια τζούφια? Η έστω μια που δεν θα προκαλούσε και τόσο μεγάλη ζημία ???

Εγώ πιστεύω οτι ο κοσμο-μπατσος αμερικανός, απλά θέλει να μας περάσει υποσυνείδητα οτι "η κάμερα σώζει ζωές", ξέρετε τη κονόμα είναι αυτή? Ακόμα είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να μαζευτούν κοσμο-μπατσο-πρακτωρες στην χώρα μας και να κινούνται ελεύθερα, με αφορμή το γεγονός και να σκαλίζουν ότι άλλο θέλουν πραγματικά ανενόχλητοι!

Ενδιαφέρουσα άποψη... Αν κ δεν μου αρέσουν οι συνωμοσιολογίες, ωστόσο το ότι οι κάμερες "δεν δείχνουν τίποτα" σε συνδυασμό με το ζόρι που τραβάνε με τις κάμερες και τις συγκρούσεις πολιτών με... ζαρτινιέρες(!) ε... ξέρω εγώ... μου πέφτουν πολλά μαζεμένα! Πολύ φοβάμαι ότι θα καταφέρουν να μας περάσουν και στην Ελλάδα την τρομοΰστερία. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μα είναι αποδεδειγμένο πως ο απόλυτος τρόπος χειραγώγησης των πολιτών, είναι η φοβία για την τρομοκρατία. Όταν περάσεις σε κάποιον ό,τι απειλείται, μπορεί να δεχτεί τα πάντα.
Μεγάλο παράδειγμα η πολιτική της Αμερικής-όχι του Μπους, αυτός είναι χαζός- που έχουν υπνωτήσει τον κόσμο με την τρομοκρατία των Αράβων.
Το θέμα είναι πως αυτό το κλίμα πάει να περάσει και στον υπόλοιπο κόσμο. Στα αδέρφια τους την Αγγλία υπάρχει ήδη και δυστυχώς όσο πάει και εξαπλώνεται.

Αλλά μην πάτε μακριά. Στην Ελλάδα μόλις βγήκε μια αντίθετη φωνή για τις κάμερες από τον Συνασπισμό, αμέσως πέσαν να τους φάνε και τους λούσαν με κατηγορίες οτι υποθάλπουν την τρομοκρατία:confused: θέτοντας διλλήματα του τύπου ή είσαι με τις κάμερες ή τρομοκράτης. Τί να λέμε από δω και πέρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top