Δίπλωμα οδήγησης

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αν ο εξεταστής είναι λαμόγιο και θέλει να σου βρει λάθος, θα σου βρει. Υπό αυτή την έννοια, το λάδωμα σε μερικές περιπτώσεις καθίσταται απαραίτητο. Το να είναι τίμιος ο εξεταστής είναι θεμιτό, αλλά δε συμβαίνει πάντα. Έτσι και το να βρίζεις τον άλλον που λάδωσε επειδή πολύ απλά δεν είχε εναλλακτική είναι επίσης άδικο. Δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε, στη χώρα που βάζει εμπόδια σε οποιαδήποτε προσπάθειά σου να είσαι τίμιος.

Εάν δεν οδηγούσατε από τα 15 και συνεπώς δεν είχατε την άνεση στο αμάξι, και πέφτατε σε εξεταστή που είναι λαμόγιο, τότε να συζητήσουμε. Αλλιώς δεν έχει νόημα να το παίζουμε παναγίες.
Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά που δίνω σε κανένα μήνα, δε θα αρκεστώ στα μαθήματα (που από μόνα τους δεν κάνουν πολλά) αλλά θα πάρω λίγο και το αυτοκίνητο με τον πατέρα μου για να αποκτήσω άνεση στο αμάξι. Λεφτά για λάδωμα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω. Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους όπου ωθούν κάποιον να λαδώσει, που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ είναι οτι ο εξεταζόμενος δεν ξέρει να οδηγεί.

Λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν ο εξεταστής είναι λαμόγιο και θέλει να σου βρει λάθος, θα σου βρει. Υπό αυτή την έννοια, το λάδωμα σε μερικές περιπτώσεις καθίσταται απαραίτητο. Το να είναι τίμιος ο εξεταστής είναι θεμιτό, αλλά δε συμβαίνει πάντα. Έτσι και το να βρίζεις τον άλλον που λάδωσε επειδή πολύ απλά δεν είχε εναλλακτική είναι επίσης άδικο. Δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε, στη χώρα που βάζει εμπόδια σε οποιαδήποτε προσπάθειά σου να είσαι τίμιος.

Εάν δεν οδηγούσατε από τα 15 και συνεπώς δεν είχατε την άνεση στο αμάξι, και πέφτατε σε εξεταστή που είναι λαμόγιο, τότε να συζητήσουμε. Αλλιώς δεν έχει νόημα να το παίζουμε παναγίες.
Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά που δίνω σε κανένα μήνα, δε θα αρκεστώ στα μαθήματα (που από μόνα τους δεν κάνουν πολλά) αλλά θα πάρω λίγο και το αυτοκίνητο με τον πατέρα μου για να αποκτήσω άνεση στο αμάξι. Λεφτά για λάδωμα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω. Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους όπου ωθούν κάποιον να λαδώσει, που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ είναι οτι ο εξεταζόμενος δεν ξέρει να οδηγεί.

Λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.
πως να σου βρεί λάθος όταν ΔΕΝ κάνεις?? Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά, δεν γίνεται πάντα να φταίνει οι άλλοι για εμάς!! Αν δεν κάνεις κανένα μα κανένα λάθος δεν πρόκειται να σε κόψει? Αν κάνεις λάθος, τότε ας το παραδεχτείς και ας πας την επόμενη να τους σκίσεις:)
Ακριβώς εσυ πρέπει να δεις λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα και να αφήσεις τα περί τρομοκρατίας και λαμογιάς..ναι υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι αλλά είναι στο χέρι σου να τους ''νικήσεις''. Και στο πανεπιστήμιο σε κάθεμάθημα που θα μένεις θα σκέφτεσαι ''α μήπως να λαδώσω'' και όχι ''α μήπως να προετοιμαστώ καλύτερα''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
πως να σου βρεί λάθος όταν ΔΕΝ κάνεις?? Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά, δεν γίνεται πάντα να φταίνει οι άλλοι για εμάς!! Αν δεν κάνεις κανένα μα κανένα λάθος δεν πρόκειται να σε κόψει? Αν κάνεις λάθος, τότε ας το παραδεχτείς και ας πας την επόμενη να τους σκίσεις:)
Ακριβώς εσυ πρέπει να δεις λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα και να αφήσεις τα περί τρομοκρατίας και λαμογιάς..ναι υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι αλλά είναι στο χέρι σου να τους ''νικήσεις''. Και στο πανεπιστήμιο σε κάθεμάθημα που θα μένεις θα σκέφτεσαι ''α μήπως να λαδώσω'' και όχι ''α μήπως να προετοιμαστώ καλύτερα''?

Πες τα βρε johnnaousa! Γιατί όπως πάει η συζήτηση στο τέλος θα βγούμε εμείς οι παράλογοι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
πως να σου βρεί λάθος όταν ΔΕΝ κάνεις?? Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά, δεν γίνεται πάντα να φταίνει οι άλλοι για εμάς!! Αν δεν κάνεις κανένα μα κανένα λάθος δεν πρόκειται να σε κόψει? Αν κάνεις λάθος, τότε ας το παραδεχτείς και ας πας την επόμενη να τους σκίσεις:)
Ακριβώς εσυ πρέπει να δεις λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα και να αφήσεις τα περί τρομοκρατίας και λαμογιάς..ναι υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι αλλά είναι στο χέρι σου να τους ''νικήσεις''. Και στο πανεπιστήμιο σε κάθεμάθημα που θα μένεις θα σκέφτεσαι ''α μήπως να λαδώσω'' και όχι ''α μήπως να προετοιμαστώ καλύτερα''?
Μα για αυτούς ακριβώς μιλάμε. Για αυτούς που θα βρούν λάθος εκεί που δεν υπάρχει. Για αυτούς που θα ζητήσουν την άνεση που με 20 ώρες δεν πιάνεται ούτε με σφαίρες. Είναι το 50% των εξεταστών; Είναι το 10%; Το 5%; Δεν ξέρω. Όσοι είναι τελοσπάντων. (Εάν νομίζεις οτι δεν υπάρχουν, κάνεις λάθος!)

Από εκεί και πέρα ας μην το επεκτείνουμε σε πανεπιστήμιο κλπ. Πρώτον γιατί φέτος θα μπώ στην τριτοβάθμα εκπαίδευση, και δεύτερον γιατι και εκεί έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις διαπλεκόμενων καθηγητών που κόβουν φοιτητές σε ποσοστά που δεν δικαιολογόυνται από το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος, με κίνητρο όχι τόσο το λάδωμα όσο των διασυνδέσεων τους με παρατάξεις. Η αναλογία δεν ευσταθεί τόσο πιστεύω γιατί τα ποσοστά δεν είναι συγκρίσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μα για αυτούς ακριβώς μιλάμε. Για αυτούς που θα βρούν λάθος εκεί που δεν υπάρχει. Για αυτούς που θα ζητήσουν την άνεση που με 20 ώρες δεν πιάνεται ούτε με σφαίρες. Είναι το 50% των εξεταστών; Είναι το 10%; Το 5%; Δεν ξέρω. Όσοι είναι τελοσπάντων. (Εάν νομίζεις οτι δεν υπάρχουν, κάνεις λάθος!)

Από εκεί και πέρα ας μην το επεκτείνουμε σε πανεπιστήμιο κλπ. Πρώτον γιατί φέτος θα μπώ στην τριτοβάθμα εκπαίδευση, και δεύτερον γιατι και εκεί έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις διαπλεκόμενων καθηγητών που κόβουν φοιτητές σε ποσοστά που δεν δικαιολογόυνται από το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος, με κίνητρο όχι τόσο το λάδωμα όσο των διασυνδέσεων τους με παρατάξεις. Η αναλογία δεν ευσταθεί τόσο πιστεύω γιατί τα ποσοστά δεν είναι συγκρίσιμα.
ναι αλλά όσο εμείς έχουμε την λογική του λαδωματος στο κεφάλι μας, τόσο θα υπάρχουν άτομα που θα το εκμεταλλεύονται και θα το ζητάνε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλά Focko για τράβα να δεις αν έρχομαι!!! Τι χαζομάρες είναι αυτές που λες;;; Και δε ντρέπεσαι κιόλας! Επειδή εσύ πίστευες πως δε μπορείς να το πάρεις διαφορετικά και έπρεπε να λαδώσεις, ( γι αυτό η πλειονότητα των Ελλήνων είναι απαράδεκτοι οδηγοί! και έχουν αυτή τη νοοτροπία ) δε σημαίνει πως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ούτε ότι θα σε κόψουν επειδή δεν τα έσταξες !Εγώ για πρώτη φορά έπιασα τιμόνι στα 18 με το δάσκαλο ,μετά το πέρας της τρίτης λυκείου, και πέρασα με την πρώτη με τα προβλεπόμενα 20 μαθήματα. Ποτέ δεν μου έκανε αναφορά για λάδωμα κλπ και μου έλεγε ότι απλώς όσοι λαδώνουν δεν είναι ικανοί να το πάρουν διαφορετικά. Αν είσαι σωστός, και τηρήσεις κατά τη διάρκεια της πορείας αυτά που έμαθες, δεν έχουν λόγο να σε κόψουν.
Και κάτι άλλο που διάβασα σε προηγούμενο post, δεν ισχύει ότι λαδώνεις στην Αθήνα και όχι στην επαρχία. Παντού υπάρχουν αυτά. Ο ξάδερφος μου από Αχαία είχε τον γνωστό και παρότι έκανε αρκετά λάθη ( δεν πρόσεξε όταν ξεκίνησε, δεν άναψε φλας κλπ ) πέρασε με την πρώτη. Και το παραδέχεται πως άμα δεν υπήρχε αυτή η εύνοια έπρεπε να τον κόψουν. Μην ακούμε σαχλαμάρες λοιπόν. Και για όσους θα δώσουν από εδώ και πέρα, απλά δε χρειάζεται να φοβούνται και να είναι προκατειλημμένοι για το αποτέλεσμα της εξέτασης!

Φίλε μου μέσα στο κατακαλόκαιρο ποιος έχει όρεξη για νεα μαθηματα και νεο κοστος λάδωνεις και είσαι κύριος... Πιστευα πως μπορω να το παρω και διαφορετικά απλα τοτε που το πήρα δε με ενδιέφερε o τρόπος απλα να το παρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ναι αλλά όσο εμείς έχουμε την λογική του λαδωματος στο κεφάλι μας, τόσο θα υπάρχουν άτομα που θα το εκμεταλλεύονται και θα το ζητάνε:)
Πίστεψε με σιχαίνομαι τη διαφθορά και το λάδωμα όσο δεν πάει. Αλλά είναι κάποιες περιπτώσεις που αντικειμενικά το σύστημα σε αναγκάζει να είσαι διεφθαρμένος! Είσαι εσύ π.χ. και ο αδερφός σου έχει ένα ατύχημα και αιμορραγεί ακατάσχετα (χτύπα ξύλο, αυτονόητο). Ο "γιατρός" στο νοσοκομείο σου ανακοινώνει πως θα χρειαστεί άμεσα χειρουργείο και ταυτόχρονα σου ζητάει φακελάκι. Εσύ, εγώ, ο καθένας, τι κάνεις; Αφήνεις την επιτυχία της επέμβασης (τραβηγμένο μεν, αλλά) ή πιο πιθανώς τη μετέπειτα μεταχείρηση του αδερφού σου στα χέρια του ΛΑΜΟΓΙΟΥ το οποίο μπορεί να του στραβοέκατσε που εσύ του αρνήθηκες να του δώσεις λεφτά, ή πληρώνεις, αηδιάζοντας ίσως με την ίδια σου την πράξη, και έχεις ένα λιγότερο παράγοντα να επηρεάζει την υγεία του αδερφού σου; Δύσκολη απόφαση για τον οποιονδήποτε, και σίγουρα επηρεάζεται από το γεγονός οτι όταν συμβαίνει στην πραγματικότητα και όχι υποθετικά, σε κυριεύει το συναίσθημα. Βλέπεις λοιπόν πως αν κάποιος είναι τίμιος ή μη-τίμιος δεν είναι άσπρο/μαύρο, αλλά ένα αναλογικό μέγεθος που παίρνει τιμή κάπου ενδιάμεσα. Εάν είσαι ικανός να πάρεις δίπλωμα αλλά κόπηκες λόγω λαμόγιου εξεταστή, μπορεί η ταλαιπωρία του να περιμένεις να ξαναδώσεις (αν είσαι 18 όπως εγώ και οι σπουδές πλησιάζουν ξέχνα το), να ξαναπροσπαθήσεις, και να προσευχηθείς να πέσεις σε εξεταστή με σωας τας φρένας (pun intended), να αξίζει για μερικούς. Για άλλους όχι. Όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές π.χ. τότε βλέπεις πόσο δύσκολο γίνεται το να είσαι "τίμιος" από όλες τις πλευρές.

Το point μου είναι οτι και άγιος να είσαι αυτή η χώρα θα σε αναγκάσει να πράξεις κάτι ανήθικο. Για μένα είναι τεράστιο θέμα, και σίγουρα ένας από τους λόγους για τους οποίους θέλω να επιδιώξω τη μετανάστευση μετά το πέρας των σπουδών σου. Διότι σε μια πολιτισμένη χώρα, τέτοια διλλήματα θα ακούγονταν αστεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Παιδια, βγηκατε λιγο off topic....Τελοσπαντων...Και εγω τιμονι πρωτη φορα φετος επιασα, και εδω και κανα μηνα πηγαινω με το πατερα μου καμια βολτα με το αυτοκινητο για να αποκτησω μια σχετικη ανεση.... Δε νομιζω να εχω προβλημα, ηδη το εχω μαθει αρκετα καλα, και με τα μαθηματα που θα κανω και με το δασκαλο, πιστευω θα ειμαι οκ....Να λαδωσω δεν υπαρχει περιπτωση γιατι τα λεφτα που θελω για το διπλωμα, τα δουλευω ολο το καλοκαιρι να τα βγαλω, και δε προκειται να δωσω αλλα χωρις λογο.... Παντως αυτο για το λαδωμα δε το χω ακουσει πουθενα εδω περα, ουτε απο φιλους μου που εχουν δωσει....Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, αμα κανεις τα τυπικα(ζωνες, φλας, τσεκαρισμα στα δρομακια κ.τ.λ) δε γινεται να σε κοψουν....Απο αυτα που γραφετε μερικοι, σε λιγο θα καταληξετε οτι χωρις λαδωμα δε μπορει να παρει διπλωμα κανενας.....Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο ουρανοκατέβατο πάντως. https://www.edosafakelaki.org/ (και συγκεκριμένα https://www.edosafakelaki.org/ypiresia/diploma-odigisis?page=1)
Το 33,8% των καταγγελιών είναι λάδωμα για δίπλωμα οδήγησης... Για κάποιες περιοχές θεωρείται στανταράκι, για κάποιες μπορεί αδιανόητο, για κάποιες κάπου ενδιάμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Φίλε μου μέσα στο κατακαλόκαιρο ποιος έχει όρεξη για νεα μαθηματα και νεο κοστος λάδωνεις και είσαι κύριος... Πιστευα πως μπορω να το παρω και διαφορετικά απλα τοτε που το πήρα δε με ενδιέφερε o τρόπος απλα να το παρω.

(Λογική Νεοέλληνα...)
Πρώτον φίλη και όχι φίλος!:P
Δεύτερον, δε "λαδώνεις και είσαι κύριος"... " λαδώνεις και είσαι διεφθαρμένος κατά τη δική μου άποψη. Μόνο κύριος δεν είσαι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
έχεις δίκιο αλλά διεφθαρμένοι είναι αυοί που τα παιρνουν όχι εγώ που τα δίνω. Εγώ προσωπικά αν ήμουν εξεταστής δε θα τα έπαιρνα.
Επίσης δε πλήρωσα άμεσα τον εξεταστή αλλά μέσω του δασκάλου


Επίσης δεν έδωσα μεγάλο ποσό ένα 50ευρώ στον δάσκαλο πριν την εξετάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
έχεις δίκιο αλλά διεφθαρμένοι είναι αυοί που τα παιρνουν όχι εγώ που τα δίνω. Εγώ προσωπικά αν ήμουν εξεταστής δε θα τα έπαιρνα.
Επίσης δε πλήρωσα άμεσα τον εξεταστή αλλά μέσω του δασκάλου


Επίσης δεν έδωσα μεγάλο ποσό ένα 50ευρώ

Εφόσον και εσύ μπαίνεις στο παιχνίδι, και εσύ το συντηρείς ,και εσύ έχεις ευθύνη. Τώρα επιχείρημα του τύπου τα έδωσα στο δάσκαλο... Και εγώ θα μιλήσω στο μπατζανάκη του πολιτικού αλλά όχι στον ίδιο ,οπότε μήπως είμαι καλυμμένη;;:hmm:
Τώρα τι 1 ευρώ ,τι 50 τι 200 ευρώ δώσεις, η πράξη μετράει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εφόσον και εσύ μπαίνεις στο παιχνίδι, και εσύ το συντηρείς ,και εσύ έχεις ευθύνη. Τώρα επιχείρημα του τύπου τα έδωσα στο δάσκαλο... Και εγώ θα μιλήσω στο μπατζανάκη του πολιτικού αλλά όχι στον ίδιο ,οπότε μήπως είμαι καλυμμένη;;:hmm:
Τώρα τι 1 ευρώ ,τι 50 τι 200 ευρώ δώσεις, η πράξη μετράει!

Για δίπλωμα οδήγησης έδωσα πριν 8 χρόνια (ήταν εποχή που απλά ήθελα να τελειώσω και να κάνω διακοπές). Μπορούσα να πω ψέματα πως δεν έδωσε κοκ αλλά καλύτερα να λέμε αλήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εμένα με μάλωσαν επειδή μου έσβησε η μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχώς είχα πληρώσει και με πέρασαν.

Απλά ασχολίαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οδηγάω 8 χρόνια (τα 4 τελευταία πολύ) , κάνω τα service μου κάθε χρόνο στην αντιπροσωπεία, έχω φαρμακείο στο αυτοκίνητο και το ανανεώνω , είναι ασφαλισμένο, όταν πίνω δεν οδηγώ, δεν μιλάω στο κινητό όταν οδηγώ (ούτε με hands free), ελέγχω αέρα ελαστικών και την κατάσταση τους πριν από μεγάλο ταξίδι, δεν έχω κάνει κανένα ατύχημα (αν και έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα), δεν τρέχω πάνω από 130 km/h
Αυτό είναι ηθική και δεν μαθαίνεται από κανεναν εξεταστή.

Απλά ασχολίαστο.

1 φορά μου έσβησε από το άγχος μου και επειδή δεν οδηγούσα αντανακλαστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Stavri: Το θέμα είναι οτι υπάρχουν εξεταστές που δεν σε περνάνε, όσο καλός και να είσαι, αν δε σκάσεις φράγκα. Θα σε κόψουν με κάποια δικαιολογία που ευσταθεί μεν νομικά αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν έκανες. Αυτό που είπα ΔΕΝ μπορείς να το αρνηθείς, είναι γεγονός. Δες εδώ https://www.edosafakelaki.org/ypiresia/diploma-odigisis
Εσύ ως αμιγώς ηθικό άτομο, εάν πέσεις σε τέτοιους θα πας τέλη σεπτέμβρη στη σχολή σου (εάν περνάς σε άλλη πόλη) χωρίς δίπλωμα, και άντε ξανά του χρόνου το καλοκαίρι να προσευχηθείς να μην πέσεις σε λαμόγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Οδηγάω 8 χρόνια, κάνω τα service μου κάθε χρόνο στην αντιπροσωπεία, έχω φαρμακείο στο αυτοκίνητο, είναι ασφαλισμένο, όταν πίνω δεν οδηγώ, δεν μιλάω στο κινητό όταν οδηγώ (ούτε με hands free), ελέγχω αέρα ελαστικών και την κατάσταση τους πριν από μεγάλο ταξίδι, δεν έχω κάνει κανένα ατύχημα (αν και έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα).
Αυτό είναι ηθική και δεν μαθαίνετε από κανεναν εξεταστή.

Εδώ σε βρίσκω Σωστό! Καλά κάνεις και μπράβο σου. Τα καλά να τα λέμε.:) Το ότι οδηγείς σωστά αυτό δεν είναι ηθική όμως ,είναι χρέος και έχει διαφορά. Συμφωνώ ότι αυτό δε μαθαίνεται από εξεταστή αλλά από την οικογένεια.Όμως και πάλι η σωστή οδική συμπεριφορά σου δεν αναιρεί τον τρόπο σου πριν 8 χρόνια!:)

Stavri: Το θέμα είναι οτι υπάρχουν εξεταστές που δεν σε περνάνε, όσο καλός και να είσαι, αν δε σκάσεις φράγκα. Θα σε κόψουν με κάποια δικαιολογία που ευσταθεί μεν νομικά αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν έκανες. Αυτό που είπα ΔΕΝ μπορείς να το αρνηθείς, είναι γεγονός. Δες εδώ https://www.edosafakelaki.org/ypiresia/diploma-odigisis
Εσύ ως αμιγώς ηθικό άτομο, εάν πέσεις σε τέτοιους θα πας τέλη σεπτέμβρη στη σχολή σου (εάν περνάς σε άλλη πόλη) χωρίς δίπλωμα, και άντε ξανά του χρόνου το καλοκαίρι να προσευχηθείς να μην πέσεις σε λαμόγιο;

Διάβασα τις πρώτες 5 σελίδες. Ήξερα βέβαια ότι γίνονται τέτοια, γι αυτό και όταν πήγα στη σχολή με τον πατέρα μου , ο δεύτερος ρώτησε το δάσκαλο τι παίζει με το σύστημα. Εκείνος του εξήγησε και του είπε ότι εγώ χρήματα δεν δέχομαι, απλά αν το πάρει θα το πάρει με την αξία της. Υπάρχει όμως και η περίπτωση να την κόψουν. Έτσι πειστήκαμε για το ποιόν αυτής της σχολής οδηγών ( αφού πρώτα ο μπαμπάς μου με έτρεχε στη μισή Ν. αττική για να βρούμε τον σωστό όπως μου έλεγε χαρακτηριστικά ) και πήγα εκεί. Το πήρα με την πρώτη, όμως ο ένας από τους δύο εξεταστές ( ο άντρας ) με ειρωνευόταν συνεχώς και μιλούσε διαρκώς για άσχετα θέματα, ενώ έκανε και άσχετες παρατηρήσεις. Εντέλει, εικάζω δε βρήκε πάτημα να με κόψει και τέλος καλό ,όλα καλά.
Εγώ ποτέ δεν είπα ότι δεν είναι άθλιο το σύστημα. Έτσι είναι δυστυχώς ,αλλά πιστεύω πως αν κανείς δεν ξανά έδινε φάκελο το θέμα θα έληγε κάποια στιγμή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αύριο δίνω για οδήγηση. 200 ευρώπουλα ζεστά και μετρητά θα τους δώσω, και θα έχω δίπλωμα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Καλα αμα δεν στα ζητησουν, μην κανεις μ_λακια και τους τα δωσεις.
Εγω στην θεση αμα μου ζηταγαν, θα τους πηγαινα με το αμαξι στο αστυνομικο κεντρο για καταγγελια επι τοπου.
Να δουμε μετα, θα σου ζητησουν η οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλα αμα δεν στα ζητησουν, μην κανεις μ_λακια και τους τα δωσεις.
Εγω στην θεση αμα μου ζηταγαν, θα τους πηγαινα με το αμαξι στο αστυνομικο κεντρο για καταγγελια επι τοπου.
Να δουμε μετα, θα σου ζητησουν η οχι...

Πες τα φίλε μου!:) Μια ώρα τα λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top