Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι ακριβώς, γι' αυτό είπα ότι μπορούμε να φύγουμε εύκολα οφφ τοπικ.

Το θέμα πάντως του "έκανα θρησκευτικό γάμο/βάφτιση παρόλο που δεν ήθελα" το βλέπω ΠΟΛΥ συχνά σε γνωστούς, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Φυσικά και οι δικοί μου γονείς είναι σε παρόμοια φάση, "ε μα φυσικά θα κάνεις θρησκευτικό γάμο" και "ε εννοείται θα βαφτίσεις το παιδί σου, τι, αβάφτιστο θα το αφήσεις;!". Όταν βέβαια προσπάθησα να πω ότι δεν έχω καμια ιδιαίτερη πρεμούρα να παντρευτώ, ότι αν παντρευόμουν θα το έκανα μόνο με πολιτικό γάμο και ότι δε θέλω να κάνω παιδιά (οπότε οκ με τη βάφτιση δεν είχαμε τόσο θέμα), άρχισαν τα γνωστά "θα με πεθάνεις", οπότε φαντάζομαι ότι είναι όντως εύκολο, ευκολότατο μάλιστα, να ενδώσεις. Μου φαίνεται κι εμένα απαράδεκτο, λάθος και αρρωστημένο το να προσπαθούν οι γονείς και ο περίγυρος να παρέμβουν, ωστόσο βρίσκω κατανοητό το να ενδίδουν κάποιοι: άμα αρχίσουν οι καυγάδες εκατέρωθεν και οι φωνές και οι τραγικότητες της ελληνίδας μάνας, είναι εύκολο να μπεις στο τριπάκι να πεις "προκειμένου να αποφύγω τη λύσσα, θα το κάνω.

edit:



Στη θεωρητική κουβέντα που κάναμε με τους δικούς μου για γάμους και τέτοια, καταφέραμε να κοντέψουμε να τσακωθούμε για τα καλά ακριβώς επειδή εγώ έλεγα υπέρ του πολιτικού γάμου. Πρόσεξε, στη θεωρητική κουβέντα, δεν παίζει γάμος τώρα στα κοντά ή κάτι. Ούτε το επιχείρημα των χρημάτων τους έπεισε και δεν είμαστε πλούσιοι λολ. Δεν είναι καν κανονικά πιστοί οι δικοί μου, κάθε Μ. Παρασκευή και Ανάσταση πάνε εκκλησία. Είναι απλά θέμα παράδοσης και ριζωμένης αντίληψης περισσότερο: αν δεν είναι στην Εκκλησία η τελετή, ο γάμος είναι όχι_κανονικός. Όσο κι αν αυτές οι αντιλήψεις μοιάζουν άκακες/ανώδυνες, δεν είναι: είναι απόδειξη του πόσο έχει πιάσει ο ψυχολογικός/ενοχικός προσηλυτισμός στη θρησκεία και την παράδοση.

Όταν νέοι, μορφωμένοι άνθρωποι σαν τους δικούς μου, ουσιαστικά παραδέχονται ότι ντρέπονται/φοβούνται να κάνει το παιδί τους πολιτικό γάμο, όταν δηλαδή αυτό έχει περάσει στο μυαλό τους σαν κάτι παράξενο, που το κάνουν οι εκκεντρικοί και οι περίεργοι, και ότι το μόνο κανονικό είναι ο θρησκευτικός γάμος, τότε φοβάμαι να σκεφτώ τι υποστηρίζουν οι κανονικοί πιστοί, οι πιστοί-πιστοί χριστιανοί, για σημερινά θέματα (2015) της ζωής.
Χμμ τι να σε πω. Έχω γνωστούς που δεν έκαναν θρησκευτικό γάμο (εν μέσω κρίσης) επειδή δεν τους περίσευαν για πανιγύρια εκείνη τη χρονική στιγμή. Οκ δεν το πήραν άσχημα οι γονείς άλλωστε αυτοί θα βοηθούσαν στο να γίνει ο γάμος. Και γω με την θεούσα μάνα μου έχω κάνει τη συζήτηση για το θέμα του γάμου δεν συμφώνησε μαζί μου όμως είπε στο τέλος ο καθένας όπως καταλαβαίνει. Αλλά νομίζω ότι στο να μη βαφτήσεις ένα παιδί έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα ειδικά οι πιο μεγάλοι άνθρωποι. Σε φάση το θεωρούν "αφύσικο" αυτό. Ναι έχω κάνει και για αυτό κουβέντα σε θρήσκο άνθρωπο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ναι ακριβώς, γι' αυτό είπα ότι μπορούμε να φύγουμε εύκολα οφφ τοπικ.

Το θέμα πάντως του "έκανα θρησκευτικό γάμο/βάφτιση παρόλο που δεν ήθελα" το βλέπω ΠΟΛΥ συχνά σε γνωστούς, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Φυσικά και οι δικοί μου γονείς είναι σε παρόμοια φάση, "ε μα φυσικά θα κάνεις θρησκευτικό γάμο" και "ε εννοείται θα βαφτίσεις το παιδί σου, τι, αβάφτιστο θα το αφήσεις;!". Όταν βέβαια προσπάθησα να πω ότι δεν έχω καμια ιδιαίτερη πρεμούρα να παντρευτώ, ότι αν παντρευόμουν θα το έκανα μόνο με πολιτικό γάμο και ότι δε θέλω να κάνω παιδιά (οπότε οκ με τη βάφτιση δεν είχαμε τόσο θέμα), άρχισαν τα γνωστά "θα με πεθάνεις", οπότε φαντάζομαι ότι είναι όντως εύκολο, ευκολότατο μάλιστα, να ενδώσεις. Μου φαίνεται κι εμένα απαράδεκτο, λάθος και αρρωστημένο το να προσπαθούν οι γονείς και ο περίγυρος να παρέμβουν, ωστόσο βρίσκω κατανοητό το να ενδίδουν κάποιοι: άμα αρχίσουν οι καυγάδες εκατέρωθεν και οι φωνές και οι τραγικότητες της ελληνίδας μάνας, είναι εύκολο να μπεις στο τριπάκι να πεις "προκειμένου να αποφύγω τη λύσσα, θα το κάνω.

edit:



Στη θεωρητική κουβέντα που κάναμε με τους δικούς μου για γάμους και τέτοια, καταφέραμε να κοντέψουμε να τσακωθούμε για τα καλά ακριβώς επειδή εγώ έλεγα υπέρ του πολιτικού γάμου. Πρόσεξε, στη θεωρητική κουβέντα, δεν παίζει γάμος τώρα στα κοντά ή κάτι. Ούτε το επιχείρημα των χρημάτων τους έπεισε και δεν είμαστε πλούσιοι λολ. Δεν είναι καν κανονικά πιστοί οι δικοί μου, κάθε Μ. Παρασκευή και Ανάσταση πάνε εκκλησία. Είναι απλά θέμα παράδοσης και ριζωμένης αντίληψης περισσότερο: αν δεν είναι στην Εκκλησία η τελετή, ο γάμος είναι όχι_κανονικός. Όσο κι αν αυτές οι αντιλήψεις μοιάζουν άκακες/ανώδυνες, δεν είναι: είναι απόδειξη του πόσο έχει πιάσει ο ψυχολογικός/ενοχικός προσηλυτισμός στη θρησκεία και την παράδοση.

Όταν νέοι, μορφωμένοι άνθρωποι σαν τους δικούς μου, ουσιαστικά παραδέχονται ότι ντρέπονται/φοβούνται να κάνει το παιδί τους πολιτικό γάμο, όταν δηλαδή αυτό έχει περάσει στο μυαλό τους σαν κάτι παράξενο, που το κάνουν οι εκκεντρικοί και οι περίεργοι, και ότι το μόνο κανονικό είναι ο θρησκευτικός γάμος, τότε φοβάμαι να σκεφτώ τι υποστηρίζουν οι κανονικοί πιστοί, οι πιστοί-πιστοί χριστιανοί, για σημερινά θέματα (2015) της ζωής.


Ευτυχως οι δικοι μου δεν εχουν τετοιες αντιληψεις στ συγκεκριμενα θεματα, ουτε με πιεσαν ν πιστευω καπου...ναι οκ με βαφτησαν αλλα δν μου παν θα κανεις νηστεια, η θα πας εκκλησια η θα παντρευτεις...τετοιες αποψεις εχω ακουσει απο φιλες απλα αδιαφορω γιατι σημασια εχει τι θελω εγω και αυτος που ειμαι. Στη τελικη γιατι πρεπει εγω να δεχτω τι θελουν οι αλλοι κ οχι αυτοι τι θελω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λοιπόν είμαι εσωτερικά άθεος, αλλά δεν μπορώ να το δηλώσω. Με το θρησκευτικό σύμβολο πακεταρισμένο γύρω μου στις 6/6 πλευρές, δε νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο υφίσταται ελευθερία. Απαλλαγή να πάρω, δεν πρόκειται (δε θέλω να με κοιτάνε σαν τέρας, όπως προαναφέρθηκε), εκκλησία μια φορά μόνο δεν πήγα, αλλά βοήθησα το 15μελές να στήσει τα θρανία και τα πράγματα..., όποτε το λέω η μάνα μου λέει "Καλά, μέχρι να φτάσεις στα 18 σου, δεν μπορείς να κρίνεις!" , όλοι γύρω μου είναι Ο.Χ. ...

Εάν φοβάσαι ή ντρέπεσαι να δηλώσεις το γεγονός ότι είσαι άθεος, αυτό είναι κυρίως δικό σου πρόβλημα και όχι της κοινωνίας.
Εγώ ποτέ δεν έχω φοβηθεί ή ντραπεί να δηλώσω το ότι είμαι άθεος όπου και αν είμαι, το έχω κάνει και σε παπά μέσα σε εκκλησία και δεν έγινε και κάτι. Νομίζω ότι σκέψεις όπως "θα με κοιτάνε σαν το τέρας" είναι λίγο υπερβολικές.

Και εγώ εσωτερικά είμαι άθεος και θα σου εξηγήσω γιατί δεν με ενοχλούν όλα αυτά τα θρησκευτικά (προσευχές στο σχολείο, εκδρομές στην εκκλησία, εικόνες, μάθημα θρησκευτικών). Είναι γιατί δεν πιστεύω πως μπορούν να προκαλέσουν κατήχηση σε νοήμονα όντα. Από τους ανθρώπους στη χώρα μας μόνο το 30% έχουν κάτσει να στοχαστούν πάνω σε βαθύτερα θέματα όπως το θέμα τη θρησκείας. Το 80% από αυτούς είναι άθεοι και το το 20% Χ.Ο. Γιαυτό το 20% δεν φταίει η εκκλησιαστική κατήχηση καθώς αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και απλά αναπαραγάγουν αυτά που διδάχτηκαν σε μικρή ηλικία (μιλώ για τους θρησκόληπτους, όχι για όσους πιστεύουν συνειδητά χωρίς προκαταλήψεις, αν και δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον τέτοιο). Το υπόλοιπο 70% αντιμετωπίζει τη θρησκεία ως έθιμο και δεν έχει πραγματικά καμία ουσιαστική σχέση μαζί της. Άρα οι πραγματικοί πιστοί (και χριστιανοταλιμπάν) είναι γύρω στο 10% του πληθυσμού και οι περισσότεροι υπερήλικες. Τα παραπάνω ποσοστά είναι δικά μου και πηγάζουν από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στην Ελλάδα.

Άρα όπως καταλαβαίνεις μπορεί στα χαρτιά να είμαστε μια θρήσκα χώρα αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Από τη στιγμή που δεν διωκόμαστε για τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις και είμαστε ελεύθεροι να πιστεύουμε ότι θέλουμε, τότε έχουμε ανεξιθρησκεία. Το ότι η εκκλησία είναι ένα με το κράτος δεν είναι πρόβλημα, είναι ένα από τα συμπτώματα των πολλών προβλημάτων της Ελλάδας.

Εχουμε καθε δικαιωμα να απαγορευουμε θεατρικες παραστασεις που δεν ειναι συμφωνες με την ορθοδοξια μας και να στελνουμε στη φυλακη οσους μας κανουν αρνητικη κριτικη. Και πολλα αλλα ακομα.

Έχεις κάποιο παράδειγμα γι αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Έχεις κάποιο παράδειγμα γι αυτά?
1. Θεατρο "χυτηριο" 2012 εργο "corpus christi": Θεουσοι μαζι με χρυσαυγιτες ματαιωσαν τις παραστασεις.
2. Μπλογκερ με σελιδα "γεροντας παστιτσιος" καταδικαστηκε (2014) σε 10 μηνες φυλακη.
(Αυτα προσφατα. Υπαρχουν και πολλα αλλα πιο παλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Έχεις κάποιο παράδειγμα γι αυτά?

Κάψιμο στην πυρά (!!!) του βιβλίου του Ανδρουλάκη, πριν κάποια χρόνια. Αγαστή συνεργασία εκκλησίας και Ψωμιάδη, λολ. Πότε ήταν αυτό, το 2000;

Το 1988 με τον Τελευταίο Πειρασμό του Σκορσεζε. Οκ θα μου πεις ήταν 1988, αρκετά παλιά.

ΜΠΟΥΜ -> 2004 Ματαίωση παράστασης Αριστοφάνη στις Σέρρες

ΜΠΟΥΜ -> 2009 Βίντεο Γαβρά απαγορεύεται να παιχτεί στο Μουσείο της Ακρόπολης

ΜΠΟΥΜ -> 2013 Ο Σεραφείμ Πειραιώς κάνει δηλώσεις για τους "κίναιδους" και δηλώνει αντίθετος στο σύμφωνο συμβίωσης. Κουότ:

επιχειρείται το φοβερό αυτό αμάρτημα της ομοφυλοφιλίας, του κιναιδισμού, του σοδομισμού, της αρσενοκοιτίας, της παρά φύσιν ασέλγειας, που προεκτείνεται στην παιδεραστία και παιδοφιλία, να παρουσιασθεί ως φυσιολογική κατάσταση, ως απλή διαφορετικότητα. Η πανανθρώπινη όμως συνείδηση ανά τους αιώνες γνωρίζει ως φυσιολογική συμπεριφορά τις σχέσεις ανάμεσα στον άνδρα και τη γυναίκα

αφιέρωμα, πολλά απ' αυτά δεν τα θυμόμουν

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και τα μυαλά στα κάγγελα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα να απαγορεύουν παράσταση του Αριστοφάνη... γελάνε και οι κότες. Τελικά ο πιο σίγουρος δρόμος για να γίνει κάποιος άθεος είναι μέσω της εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Στην Ελλάδα να απαγορεύουν παράσταση του Αριστοφάνη... γελάνε και οι κότες.
Δεν είναι η μοναδική φορά που στην Ελλάδα απαγορεύεται ο Αριστοφάνης. Η πιο ...διάσημη απαγόρευση ήταν το 1959 (δεν άλλαξαν και πολλά από τότε) που ο τότε υπουργός (της κυβέρνησης Καραμανλή) Τσάτσος (ο οποίος αργότερα έγινε πρόεδρος δημοκρατίας), απαγόρευσε την κωμωδία "Όρνιθες" σε σκηνοθεσία του Κάρολου Κουν. Αιτία της απαγόρευσης ήταν ότι η παράσταση "αποτελούσε απόπειρα διασυρμού της θρησκείας του ελληνικού λαού". (Έλεος!!!). Από τότε, οι γελοιογράφοι της εποχής παρίσταναν τον Τσάτσο πάντα παρέα με μια κότα.
ΠΗΓΗ: https://www.constitutionalism.gr/site/1780-i-stasi-toy-k-tsatsoy-sto-anebasma-twn-ornitwn-toy/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στην Ελλάδα να απαγορεύουν παράσταση του Αριστοφάνη... γελάνε και οι κότες. Τελικά ο πιο σίγουρος δρόμος για να γίνει κάποιος άθεος είναι μέσω της εκκλησίας.

Μπορεί να συνυπάρξει η ορθόδοξη θρησκεία (ή και οποιαδήποτε άλλη θρησκεία) με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Γιατί να απορρίψουμε το ένα ή το άλλο; Όλα χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπορεί να συνυπάρξει η ορθόδοξη θρησκεία (ή και οποιαδήποτε άλλη θρησκεία) με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Γιατί να απορρίψουμε το ένα ή το άλλο; Όλα χρειάζονται.
Προφανώς και έχεις δίκιο. Το απαράδεκτο όμως είναι κάποιοι να επιβάλλουν τα δικά τους στους υπόλοιπους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA:
Μπορεί να συνυπάρξει η ορθόδοξη θρησκεία (ή και οποιαδήποτε άλλη θρησκεία) με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Γιατί να απορρίψουμε το ένα ή το άλλο; Όλα χρειάζονται.

Δικά μας δημιουργήματα είναι όλα νομίζουμε οτι δεν ταιριάζουνε αλλά αν θέλουμε μπορούμε να το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Οταν ημουν στη Ζακυνθο,ημουν σε μια θεατρικη ομαδα..πολυ καλη μαλιστα.
Η θεατρικη αυτη ομαδα βασικα ανηκε στον πολιτιστικο συλλογο ενος χωριου της ζακυνθου.
Καποια στιγμη,ηρθε ενας σκηνοθετης επαγγελματιας και μας προτεινε να ανεβασουμε τις εκλλησιαζουσες του Αριστοφανη.Ενα θα σας πω.Μονο εγω και αλλο ενα παιδι..αμεσως συμφωνησαμε και ειπαμε...ουαου..αριστοφανη ΝΑΙ!
Αν σας πω οτι οι υπολοιποι ειχαν ενδοιασμους,διοτι φοβοντουσαν μην παρεξηγηθουμε απο το χωριο,που δεν ειχε συνηθισει σε τετοιες παραστασεις..τι εχετε να πειτε;
Το εχουμε πει πολλες φορε απο εδω.
Δεν υπαρχει ανεξιθρησκεια στην Ελλαδα ουσιαστικη αλλα μονο τυπικη.
Τα μυαλα στα καγκελα..στον μεσαιωνα ακομα ζουμε.
ΥΓ.Τελικα παιξαμε τον Αριστοφανη και με πολυ μεγαλη επιτυχια..και το χωριο καθολου δεν επαναστατησε..ισα ισα.Και απο τοτε παιξαμε πολλα....αντιχριστα εργα..:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
-Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;
-στην χώρα μας ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ποια είπες ότι είναι η χώρα σου;
Η Ελλάδα.Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι είναι χριστιανός ή βουδιστής ή οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η Ελλάδα.Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι είναι χριστιανός ή βουδιστής ή οτιδήποτε.
Στα χαρτιά, ναι.
Στην πράξη, δεν είναι τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Η Ελλάδα.Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι είναι χριστιανός ή βουδιστής ή οτιδήποτε.
1) Πρώτα - πρώτα, η ανεξιθρησκία γράφεται με γιώτα (ι) και όχι έψιλον-γιώτα (ει). Την εξήγηση θα τη βρείτε εύκολα, θα αναφέρω μόνον ένα αντίστοιχο: πορεία - αεροπορία.
2) Για να λέμε την αλήθεια, δεν είμαστε Πακιστάν, κάποια μορφή ανεξιθρησκίας την έχουμε. Όμως αυτό που έχουμε δεν είναι πραγματική και πλήρης ανεξαρτησία, όπως αυτή ισχύει σε άλλα κράτη, (π.χ. Γαλλία, Ηνωμένο Βασίλειο).
3) Ναι, σύμφωνα με το Σύνταγμά μας: "Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός". Όμως, το ίδιο το Σύνταγμα αυτοαναιρείται όταν:
-- α) Αρχίζει με τη φράση: "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος".
-- β) Ορίζει την "ορθόδοξη χριστιανική" ως "επικρατούσα" θρησκεία.
-- γ) Ασχολείται με τους "κανόνες" της Ο.Χ. θρησκείας.
-- δ) Αναφέρει ότι "κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη", χωρίς να εξηγεί τι σημαίνει "γνωστή" και αγνοεί άθεους και άθρησκους.
-- ε) Απαγορεύει τον "προσηλυτισμό" σε όλους πλην των Χ.Ο.
-- στ) Δίνει το δικαίωμα δίωξης για "προσβολή της χριστιανικής ή άλλης γνωστής θρησκείας".
-- ζ) Θεωρεί σκοπό της Παιδείας την ανάπτυξη της θρησκευτικής συνείδησης.
-- η) Καθορίζει ειδικό καθεστώς για το "άγιο όρος", όπου δεν ισχύουν νόμοι του κράτους.
4) Πέρα από το Σύνταγμα, υπάρχουν καθόλου λίγες καταστρατηγήσεις της ανεξιθρησκείας όπως: Προσηλυτισμός των παιδιών στη Χ.Ο. από το νηπιαγωγείο ακόμα, προσευχές σε σχολεία και στρατώνες, θρησκευτικοί όρκοι σε δικαστήρια ή στρατό ή δημόσιων υπαλλήλων, ανάρτηση εικόνων σε σχολεία και άλλα δημόσια κτίρια, υποχρεωτική διδασκαλία "θρησκευτικών", αναγραφή "θρησκεύματος" σε απολυτήρια, επίσημη συμμετοχή της Πολιτείας σε "χριστιανικές" εκδηλώσεις, ανάμιξη του κράτους σε μεταφορές "αγίου" φωτός και "ιερών λειψάνων", πληρωμή μισθών ιερέων από το κράτος και πολλά άλλα ακόμα.
5) Πραγματική ανεξιθρησκεία σημαίνει: πλήρης διαχωρισμός της εκκλησίας από το κράτος, το θρήσκευμα να αποτελεί απόλυτα προσωπικό δεδομένο του καθενός, απεξάρτηση της Παιδείας από κάθε "θρησκευτικότητα" και γενικά η Πολιτεία να μην έχει σχέση με τίποτα που σχετίζεται με θρησκείες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά η ατάκα που λέει "Αν δεν έχεις tumblr δεν έχεις μέλλον, κουκλίτσα μου!" πρέπει να γίνει "Αν δεν είσαι Ο.Χ. δεν έχεις μέλλον στην Ελλάδα, κουκλίτσα μου!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΙΘΗΚΑ
Ήταν κάποτε ένας φοιτητής θεολογικής σχολής ο οποίος μελετούσε την Γένεση μαζι με τον καθηγητη του! <<Γιε μου>> λέει ο καθηγητης <<όλος ο κόσμος μαζί και ο άνθρωπος δημιουργηθηκε απο τον Θεό! Ο άνθρωπος καταγεται απο εκείνους τους πρωτόπλαστους τον Αδαμ και την Εύα..>>...<<Μα κύριε καθηγητά>> τον διακόπτει ο φοιτητης <<ο πατέρας μου πάντα μου έλεγε ότι ο άνθρωπος καταγεται απο τον πίθηκο>>...Ο καθηγητης χωρίς δισταγμό του απαντάει <<Ο άνθρωπος, παιδί μου, δημιουργηθηκε απο τον Θεο! Τώρα απο εκει και πέρα, τα δικά σας οικογενειακά δεν με αφορούν!>>...Μα πώς είναι δυνατόν στον 21ο αιώνα ο άνθρωπος να πιστεύει ακόμη ότι καταγεται απο τον πίθηκο?? Πώς είναι δυνατόν να αρνείται κατα αυτόν τον τρόπο τον επουράνιο δημιουργό και να γίνεται ισάξιος με τον πίθηκο??

(όλο αυτό ήταν μια άκρως <<επιμορφωτικοτατη>> και <<παιδαγωγική>> ιστοριουλα απο ένα θρησκευτικό βιβλιαρακι που διάβασα και κυκλοφορει ακομη στο εμποριο, έτσι βρε για τα νεα μας παιδια, μην τυχον παρουν τον λαθος δρομο και τους συμβει καμια πλυση εγκεφαλου)
Και η Ελλάδα δεν έχει ανεξιθρησκια σε καμια των περιπτωσεων, εδώ ένα τζαμί πήγε να ανοίξει στην Θεσσαλονικη και έγινε ολοκληρος χαμός, δημοσιογραφικες ανακρισεις στον Μπουταρη, ειδησεις, η συντελεια του κοσμου...Γελάνε και οι κλώσσες μαζί μας βρεεεεεε!! Ακούς εκεί να γίνεται πολιτικός όρκος ενώπιον ιερέα(θρησκευτικος) και να το θεωρουμε και κάτι το φυσολογικό....Ακούς εκεί να τρέχει και η τελευταία γρια του χωριού επειδη θα έρθει ένα <<άγιο>> φως με λεφτα των φορολογουμενων(ειτε πιστευουμε ειτε οχι, ποιος χεστηκε??)...Ακούς εκει να δημιουργουνται ουρες χιλιομετρων εξω απο εκκλησιες(με το αζημιωτο φυσικα) για να δουμε κατι ιερα λειψανα με δηεν θεραπευτικες ιδιοτητες(και παραδοξως ειναι και οι μονες ουρες που δεν ακους το παραμικρο βρυσιδη λες και θα χαλασει η ιεροτελεστια :p)...Ακούς εκει η εκκλησια να ειναι ενα με το κρατος και να μην φορολογειται και να βλεπεις κάτι παπαδαρια να κολυμπουν στους χρυσους σταυρους, τα πλουτη κλπ...Ανεξιθρησκια δεν υπάρχει, είναι μόνο ένα αραχνιασμενο και κακώς διατυπωμενο άρθρο του συνταγματος το οποίο αυτοαναιρειται κιολας όπως πολυ΄ορθα είπε ο Dias...Το βλέπουμε και στα δικαστηρια που ντε και καλά πρεπει να ορκιστουμε σε ευαγγελιο αλλιως δεν πιανει...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top