Τι είναι ο κομμουνισμός;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Βρεῖτε πρῶτα πῶς σκοτώθηκε ὁ Ζαχαριάδης καὶ μιλῆστε μετὰ γιὰ κομμουνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Να χαρω εγω εναν δημοκρατη:clapup:.Αν ομως δεν υπηρχε η αμερικανικη βοηθεια νικουσε ο Ζαχαριαδης και εκοβε τον κωλο σε ολους τους ταγματασφαλιτες μαζι θα κλαψουριζες τωρα για κοκκινο φασισμο.:(

μπα, θα ηταν πιο κοκκινος κ απο τους χμερ :P
προσαρμοστικοτητα, το μεγαλο ατου της δεξιας
από τους τουρκους μέχρι τους Ναζι και την Παξ Αμερικανα :P
Τρίτη 20 Δεκέμβρη 2011
Σελίδα 30
Συλλυπητήριο για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ
Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ: «Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.
Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.
Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.
Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».
Β. Κορέα: Κλάψτε (τον Κιμ Γιονγκ Ιλ) γιατί... χανόσαστε
Καταναγκαστικά έργα για όσους δεν θρήνησαν αρκετά τον «Αγαπημένο Ηγέτη» 13/01/2012 | 19:14 Τελευταία Ενημέρωση: 19:14 13/01/2012
Kάποιοι δεν θρηνούν επαρκώς σε αυτή τη φωτογραφία...
Δεν έκλαψες... αρκετά (πειστικά) τον «Αγαπημένο Ηγέτη» Κιμ Γιονγκ Ιλ; Έξι μήνες καταναγκαστικά έργα!
Ακόμη και τις σταλινικές πρακτικές ξεπέρασε σε απολυταρχισμό η Πγιονγκιάνγκ.

Όπως υποστηρίζει η νοτιοκορεατική εφημερίδα Daily NK, όσοι Βορειοκορεάτες πολίτες κατηγορήθηκαν ότι δεν πήραν μέρος στις οργανωμένες τελετές πένθους ή ότι δεν κατάφεραν να κλάψουν ή να δείξουν ειλικρινή θλίψη στις τελετές τον θανόντα, καταδικάστηκαν από τις αρχές σε έξι μήνες καταναγκαστικά έργα!
Εξάλλου, άλλοι Βορειοκορεάτες πολίτες εκτοπίστηκαν μαζί με τις οικογένειές τους, επειδή επέκριναν την κληρονομική διαδοχή στην ηγεσία της χώρας...
Στο τέλος της επίσημης περιόδου πένθους οι τοπικές κυβερνητικές επιτροπές, οι βιομηχανίες και άλλες εταιρείες διοργάνωσαν συνελεύσεις, όπου ασκήθηκε κριτική και στη συνέχεια επιβλήθηκαν οι ποινές, σύμφωνα πάντα με την Daily NK.

Μπατίρησε ο τζογαδόρος πρωτότοκος γιος του Κιμ Γιονγκ-ιλ
Το καθεστώς της Β. Κορέας βαρέθηκε να χρηματοδοτεί τον έκπτωτο διάδοχο ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/02/2012 22:48

Ο Κιμ Γιόνγκ-ναμ εθεωρείτο επικρατέστερος για την διαδοχή μέχρι που συνελήφθη ενώ επιχειρούσε να μπει στην Ιαπωνία με πλαστό διαβατήριο, το 2001.
Ο Κιμ Γιονγκ-ναμ, ο πρωτότοκος γιός του εκλιπόντος δικτάτορα της Βόρειας Κορέας Κιμ Γιόνγκ-ιλ αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα αφότου έφυγε από το σταλινικό κράτος επειδή αμφισβήτησε την πολιτική της διαδοχής που έφερε στην εξουσία τον μικρότερο ετεροθαλή αδελφό του, σύμφωνα με εφημερίδα της Μόσχας.
Δημοσίευμα στην εβδομαδιαία εφημερίδα «Argumenty i Fakty» γράφει ότι ο 40χρονος Κιμ Γιόνγκ - ναμ εκδιώχθηκε προσφάτως κακήν κακώς από πολυτελές ξενοδοχείο στο Μακάο, την μέκα του τζόγου στην Κίνα, επειδή είχε χρέη 15.000 δολαρίων.

Επικαλέστηκε αξιωματούχο στο Μακάου, ο οποίος είπε ότι ο Κιμ - ο οποίος εθεωρείτο επικρατέστερος για την διαδοχή μέχρι που τον συνέλαβαν καθώς επιχειρούσε να μπει στην Ιαπωνία με πλαστό διαβατήριο το 2001 - ζούσε υπερπολυτελώς, παίζοντας μεγάλα ποσά στο καζίνο και δειπνώντας σε πανάκριβα εστιατόρια.

Αλλά μια πηγή στο ξενοδοχείο Grand Lapa είπε στην εφημερίδα ότι ο Κιμ Γιόνγκ-ναμ αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το δωμάτιο που κρατούσε στον 17ο όροφο λόγω ακυρωμένης πιστωτικής κάρτας. «Μας έδωσε μια κάρτα Visa Gold αλλά στο τέλος δεν είχε μείνει τίποτα στον λογαριασμό», είπε ανώνυμη πηγή στη ρωσική εφημερίδα.

Η «Argumenty i Fakty» υποθέτει ότι τα πρόσφατα προβλήματα του Κιμ Γιόνγκ-ναμ άρχισαν όταν είπε στην εφημερίδα της Ιαπωνίας «Shimbun», τον Ιανουάριο, ότι ο πατέρας του ήταν αντίθετος με μια κληρονομική διαδοχή τρίτης γενιάς.

«Μια τέτοια διαδοχή δεν ταιριάζει στον σοσιαλισμό και ο πατέρας μου ήταν αντίθετος», είχε πει τότε.
Ο εκλιπών Κιμ μεταβίβασε την εξουσία στον 28χρονο Κιμ Γιόνγκ - ουν, ετεροθαλή αδελφό του Κιμ Γιόνγκ - ναμ, λίγο προτού πεθάνει πέρυσι τον Δεκέμβριο.
«Φαίνεται ότι το πολίτμπιρο έχει αποφασίσει να τιμωρήσει τον ''Κομμουνιστή πλέιμποϊ'' και σταμάτησε να του στέλνει χρήματα», γράφει η «Argumenty i Fakty», επικαλούμενη τον διευθυντή της εφημερίδας «The Macau Post Daily» Χάραλντ Μπράνινγκ.

Αξιωματούχος στο Μακάου είπε ανωνύμως ότι οι τοπικές αρχές έβλεπαν με νευρικότητα την παρουσία του Κιμ Γιόνγκ-ναμ στην περιοχή. «Ποιός ήξερε τί θα μπορούσε να συμβεί; Αν γινόταν απόπειρα δολοφονίας εναντίον του, μια έκρηξη, ή ένα συμβόλαιο θανάτου; Δεν θέλουμε προβλήματα».

Ο ίδιος αξιωματούχος είπε ότι οι κινεζικές μυστικές υπηρεσίες πλήρωναν για το πολυτελές διαμέρισμα που νοίκιαζε για την γυναίκα του ο Γιόνγκ-ναμ, ενώ τα λεφτά που ξόδευε προέρχονταν κυρίως από την Βόρεια Κορέα.

ΥΓ. παρακαλώ τους μοντς αυτό το πόστ, να το μεταφέρουν στο θρεντ "Τι είναι ο Κομμουνισμός" γιατί απο λάθος το πόσταρισα εδώ που ο Ζαχαριάδης κόβει τον κώλο της ΧΑ, ενώ το 1945-49 έκοβε λαρύγγια Ελλήνων αν δεν ήταν Κομμουνιστές και έκλεβε τα παιδιά τους με το Παιδομάζωμα, για να κάνει τον 3ο γύρο.. View attachment Μανούκας,Παιδομάζωμα Γ' έκδ (1961-95) πλήρης.pdf . . View attachment 00c,Τα παιδιά του Κολιγιάννη ποιόν είχανε Πατέρα.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Στη τελευταία δημοσίευση, δεν καταλαβαίνω γιατί κάνατε "dislike". Αφού το ΚΚΕ, όντως έστειλε συλλυπητήρια για τον χαμό του "μεγάλου" ηγέτη. Τόσο πολύ σας πειράζει;
Καλώς ήρθατε στην πραγματικότητα, κύριοι... (και κυρίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ: «Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.
Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.
Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.
Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».

Δεν κατάλαβα γιατί είναι κακό:hmm:
Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.
Εγώ μπορώ να βγω και να πω ότι στις ΗΠΑ έχουν δικτατορία.Θα με πιστέψετε;
Θα συμφωνήσετε μαζί μου;Ποιος μπορεί να βγει και να πει ότι εκεί έχουν δικτατορία;
Άμα δεν αρέσει στο λαό το σύστημα αυτό ας επαναστατήσουν να το αλλάξουν.Οι άλλοι τι μπλέκονται;

Δεν έκλαψες... αρκετά (πειστικά) τον «Αγαπημένο Ηγέτη» Κιμ Γιονγκ Ιλ; Έξι μήνες καταναγκαστικά έργα!
Ακόμη και τις σταλινικές πρακτικές ξεπέρασε σε απολυταρχισμό η Πγιονγκιάνγκ.

Όπως υποστηρίζει η νοτιοκορεατική εφημερίδα Daily NK, όσοι Βορειοκορεάτες πολίτες κατηγορήθηκαν ότι δεν πήραν μέρος στις οργανωμένες τελετές πένθους ή ότι δεν κατάφεραν να κλάψουν ή να δείξουν ειλικρινή θλίψη στις τελετές τον θανόντα, καταδικάστηκαν από τις αρχές σε έξι μήνες καταναγκαστικά έργα!
Εξάλλου, άλλοι Βορειοκορεάτες πολίτες εκτοπίστηκαν μαζί με τις οικογένειές τους, επειδή επέκριναν την κληρονομική διαδοχή στην ηγεσία της χώρας...
Στο τέλος της επίσημης περιόδου πένθους οι τοπικές κυβερνητικές επιτροπές, οι βιομηχανίες και άλλες εταιρείες διοργάνωσαν συνελεύσεις, όπου ασκήθηκε κριτική και στη συνέχεια επιβλήθηκαν οι ποινές, σύμφωνα πάντα με την Daily NK.

:hmm: και αυτό μας το λέει η ΝΟΤΙΟκορεάτικη εφημερίδα;;;

πες μου ένα καλό λόγο για να την πιστέψω...



Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας λαός να μην θρηνεί έναν ηγέτη.Και στην σοβιετική ένωση,όταν πέθανε ο Στάλιν,οι άνθρωποι είχαν πένθος.Κλαίγανε.
Μέχρι και η γιαγιά μου έκλαψε που δεν έκλαιγε σχεδόν ποτέ.Όσοι ζούσαν στη Μόσχα,περίμεναν μέρες στις ουρές για να τον ακουμπήσουν και να τον δουν τελευταία φορά στον τάφο.

Και να σας πω γιατί;;γιατί κλαίγανε;

Γιατί φοβούνται για το τι θα γίνει από δω και πέρα.Όταν ζεις καλά και ξέρεις ότι χάρης αυτού του ανθρώπου έχεις αυτή τη ζωή,όταν φεύγει,σκέφτεσαι το τι θα γίνει.Φοβάσαι ότι θα αλλάξει το σύστημα,ότι θα ρθει κανένας άχρηστος και θα καταστρέψει την ζωή σου.

Γι αυτό κλαίγανε οι άνθρωποι.Όχι γιατί φοβόντουσαν μη τους σκοτώσουν ή μη τους εξορύσουν.

Στην κορέα κανείς δεν σε κρατά στην χωρά και κανείς δεν σε υποχρεώνει να ζήσεις σε αυτό το σύστημα.Άμα δεν σ αρέσει,φύγε.
Άμα όμως το κράτος σε σπουδάσει τότε ή θα πρέπει να μείνεις στην βόρεια κορέα ή θα πρέπει να πληρώσεις όλα όσα σου παρείχε το κράτος.δεν μπορείς να σπουδάζεις και να εκμεταλλεύεσαι το κράτος και τους ανθρώπους και μετά να πεις δεν γουστάρω το σύστημα σας.Να το πεις αλλά να πας να ζήσεις αλλού πριν χρεωθεί για σένα.

Οι άνθρωποι εκεί είναι τελείως διαφορετικοί.Είναι έτοιμοι και προχωράνε στην δημιουργία ενός κομμουνιστικού κράτους.Όσοι δεν συμφωνούν φεύγουν και πάνε στην νότια κορέα και κανείς δεν τους κυνηγά αν δεν έχουν ξοδέψει δημόσιο χρήμα.

Είδα την συνέντευξη που δώσανε σε ρώσους δημοσιογράφους κάποιοι φοιτητές και όχι μόνο.
Ήταν μία κοπέλα που σπούδαζε σε πανεπιστήμιο και έλεγε πως είναι πάρα πολύ ικανοποιημένη με την ζωή της και της αρέσει που της τα παρέχει όλα το κράτος και νιώθει πραγματικά ελεύθερη να κάνει οτιδήποτε της έρθει στο κεφάλι ότι θέλει να κάνει.Δεν την πειράζει να μην διαλέγει ηγέτη όσο βλέπει πως ο ηγέτης τους δεν καταπατα τα δικαιώματα της και συνεχίζει να κινείται στην πορεία που θέλουν.
Και είχε και μια κοπέλα που το σκασε στα 18 από την βορεια κορέα στην νοτια.Και την ρωτάνε γιατί,τι δεν της αρεσε και απαντά αυτή ότι δεν της άρεσε που της απαγόρευαν να βάφεται και να φοράει μίνι φούστες.επίσης θέλει αυτή να εκλέγει αυτόν που θα κυβερνάει(βέβαια στην νοτια κορεα δεν εχει το δικαιωμα γιατι ειναι ξενη).Δεν έχει σπουδάσει,δουλεύει σαν καθαρίστρια απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ και λεει ότι της αρεσει.

κατα την γνωμη μου , ο καθενας επιλεγει τι θελει.η κοπελα ηθελε να βαφεται και να φορα μινι φουστες.αφου το θελε πηγε στην νοτια κορεα και ζει ευτυχισμενη.η αλλη θελει να σπουδασει και να ζει σε μια κοινωνια οπου ολοι ειναι ισοι και ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα.και ζει στην βορεια κορεα και αυτη ευτυχισμενη.

*όταν μιλάμε για σπουδες στην βορεια κορεα δεν εννοούμε αυτό που έχετε όλοι στο μυαλό σας.δηλαδή ένα πανεπιστήμιο και τέρμα.εκεί εκτός από αυτό τους δίνουν δωμάτιο στην φοιτητική εστία.σε όλους.τρώνε 5 φορές την ημέρα ότι γουστάρουν.έχουν πισίνες,τεράστια γυμναστήρια,γήπεδα,βιβλιοθήκες,εκδρομές,ταξίδια.μέχρι και ρούχα,παπούτσια,μαγίο και παντοφλες.δεν αγοράζει κανείς τίποτα γιατί όλα τα παρέχει το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Γιατί φοβούνται για το τι θα γίνει από δω και πέρα.Όταν ζεις καλά και ξέρεις ότι χάρης αυτού του ανθρώπου έχεις αυτή τη ζωή,όταν φεύγει,σκέφτεσαι το τι θα γίνει.

Μετά απ' αυτό τι να σου πω;
Αν περνάει καλά ο κόσμος της Β. Κορέας, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάει τακτικά ανθρωπιστική βοήθεια και γιατί στο Μουντιάλ είχε στείλει Κινέζους φιλάθλους επί πληρωμή γιατί αν πήγαιναν βορειοκορεάτες θα ζητούσαν πολιτικό άσυλο για να μην γυρίσουν πίσω, κάτι που έκαναν και 3 ποδοσφαιριστές της επίσημης ομάδας.
Λες ό,τι να 'ναι. Σαφέστατα, η δυτική προπαγάνδα υπερβάλλει σε κάποια σημεία. Όμως, ότι η Β. Κορέα έχει ένα τυραννικό καθεστώς, στο οποίο λαός ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ πεθαίνει από την πείνα, είναι αναμφισβήτητο.
Μην ξεχνάς και τον μεγάλο λιμό του 1997 (πέθαναν δεκάδες χιλιάδες), που ανάγκασε τη Β. Κορέα για πρώτη φορά να ζητήσει επισιτιστική βοήθεια. Τόσο γ@μάτος ήταν ο ηγέτης, για τον οποίο κλαίνε!

Υ.Γ. Είσαστε ιδεολογικά τυφλωμένοι, πραγματικά, γίνεστε μαριονέτες ενός ξένου καθεστώτος. Φαντάζομαι πόσο ελεγχόμενοι θα είστε αν επικρατήσει και στον τόπο μας ένα παρόμοιο καθεστώς. Φερέφωνα, άβουλα πλάσματα θα καταντήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Σου εγγυώμαι ότι ποτέ δε θα καταντήσουμε όπως εσείς.

Το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μετά απ' αυτό τι να σου πω;
Αν περνάει καλά ο κόσμος της Β. Κορέας, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάει τακτικά ανθρωπιστική βοήθεια και γιατί στο Μουντιάλ είχε στείλει Κινέζους φιλάθλους επί πληρωμή γιατί αν πήγαιναν βορειοκορεάτες θα ζητούσαν πολιτικό άσυλο για να μην γυρίσουν πίσω, κάτι που έκαναν και 3 ποδοσφαιριστές της επίσημης ομάδας.
Λες ό,τι να 'ναι. Σαφέστατα, η δυτική προπαγάνδα υπερβάλλει σε κάποια σημεία. Όμως, ότι η Β. Κορέα έχει ένα τυραννικό καθεστώς, στο οποίο λαός ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ πεθαίνει από την πείνα, είναι αναμφισβήτητο.
Μην ξεχνάς και τον μεγάλο λιμό του 1997 (πέθαναν δεκάδες χιλιάδες), που ανάγκασε τη Β. Κορέα για πρώτη φορά να ζητήσει επισιτιστική βοήθεια. Τόσο γ@μάτος ήταν ο ηγέτης, για τον οποίο κλαίνε!

Υ.Γ. Είσαστε ιδεολογικά τυφλωμένοι, πραγματικά, γίνεστε μαριονέτες ενός ξένου καθεστώτος. Φαντάζομαι πόσο ελεγχόμενοι θα είστε αν επικρατήσει και στον τόπο μας ένα παρόμοιο καθεστώς. Φερέφωνα, άβουλα πλάσματα θα καταντήσετε.

ποιος ζήτησε ανθρωπιστική βοήθεια;και πότε;

η αληθεια ειναι πως δεν εχουν αφθονο κρεας αλλα δεν τους πειραζει κιολας.καλο ειναι καθε κράτος να υπολογιζει σε αυτα που μπορει να παραξει το ιδιο.

και για πες μου ποσο καλυτερα ειμαστε εμεις.και δεν θα παω σε μια ακραια περιπτωση οπου καποιος ειναι ανεργος ή ακομα και αστεγος.σκεψου εναν ανθρωπο που ειναι τυχερος και δουλευει.ποσοι ανθρωποι υπαρχουν που ενω τα μαγαζια ειναι γεματα κρεας και οτι αλλο θες,δεν μπορουν να πανε να αγορασουν μια μπριζολα για να φανε.ελα και πες μου μετα ποσο καλυτερα απο αυτους ειμαστε.


για ολα οσα θες εγω παντως θελω αποδειξεις.δεν εχω ακουσει τιποτα απο αυτα,ουτε αι εχω διαβασει.θελω να δω πηγες,για να μπορω να τα αξιολογησω.λογια του αερα δεν πιστευω.γιατι εχω δει και εχω ακουσει με τα ιδια μου τα ματια και τα αυτια ανθρωπους που ζουσαν και ζουν εκει.και τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

επειδη τα ιδια ελεγαν και πριν 30,40 και 50 χρονια για την σοβιετικη ενωση και τιποτα απο ολα αυτα δεν ηταν αληθεια,δεν μπορω να πιστεψω καποιον που λεει κατι που ακουσε και ειδε χωρις αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
*όταν μιλάμε για σπουδες στην βορεια κορεα δεν εννοούμε αυτό που έχετε όλοι στο μυαλό σας.δηλαδή ένα πανεπιστήμιο και τέρμα.εκεί εκτός από αυτό τους δίνουν δωμάτιο στην φοιτητική εστία.σε όλους.τρώνε 5 φορές την ημέρα ότι γουστάρουν.έχουν πισίνες,τεράστια γυμναστήρια,γήπεδα,βιβλιοθήκες,εκδρομές,ταξίδια.μέχρι και ρούχα,παπούτσια,μαγίο και παντοφλες.δεν αγοράζει κανείς τίποτα γιατί όλα τα παρέχει το κράτος.


....που μπορω να κανω αιτηση? :look:




υγ.

https://www.youtube.com/watch?v=IrfZPMH-CEg

οι σκαλες εγιναν ...τεμενος? Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
ποιος ζήτησε ανθρωπιστική βοήθεια;και πότε;

Εκτός από τον Ριζοσπάστη, διαβάζεις κάτι άλλο;

https://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=705959

https://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=11798

100.000 θύματα ο λιμός του '97, όμως δεν πειράζει, καλύτερα να πεθάνουν μερικές χιλιάδες άνθρωποι, παρά να καταδεχτούμε να ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ για να συμπληρώσουμε τις απαιτούμενες ποσότητες σίτισης των πολιτών, εφόσον δεν μπορούν να καλυφθούν από την εγχώρια παραγωγή. Φοβερή πολιτική, κομμουνιστική...
https://eur-law.eu/EL/Psephisma-skhetika-limo-plettei-te-Boreia-Korea,174602,d

η αληθεια ειναι πως δεν εχουν αφθονο κρεας αλλα δεν τους πειραζει κιολας.καλο ειναι καθε κράτος να υπολογιζει σε αυτα που μπορει να παραξει το ιδιο.

Άφθονο... χαχαχ, για την ακρίβεια ΔΕΝ έχουνε κρέας, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (ανώτατων αξιωματικών, στελεχών της κυβέρνησης κ.ά.).

και για πες μου ποσο καλυτερα ειμαστε εμεις.και δεν θα παω σε μια ακραια περιπτωση οπου καποιος ειναι ανεργος ή ακομα και αστεγος.σκεψου εναν ανθρωπο που ειναι τυχερος και δουλευει.ποσοι ανθρωποι υπαρχουν που ενω τα μαγαζια ειναι γεματα κρεας και οτι αλλο θες,δεν μπορουν να πανε να αγορασουν μια μπριζολα για να φανε.ελα και πες μου μετα ποσο καλυτερα απο αυτους ειμαστε.

Η καπιταλιστική κρίση δεν δικαιώνει την κομμουνιστική παρωδία. Είστε η άλλη όψη του ιδίου νομίσματος. Κάτω ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός.

για ολα οσα θες εγω παντως θελω αποδειξεις.δεν εχω ακουσει τιποτα απο αυτα,ουτε αι εχω διαβασει.θελω να δω πηγες,για να μπορω να τα αξιολογησω.λογια του αερα δεν πιστευω.γιατι εχω δει και εχω ακουσει με τα ιδια μου τα ματια και τα αυτια ανθρωπους που ζουσαν και ζουν εκει.και τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

Πώς να τα δεις κόπελα μου, αφού έχεις εφτά στρώματα ιδεολογική λάσπη στα μάτια σου και ενημερώνεσαι μόνο από τον ριζοσπάστη και σε ημέρες που νιώθεις "ανήσυχο πνεύμα" διαβάζεις και κάνα ρεσάλτο.

επειδη τα ιδια ελεγαν και πριν 30,40 και 50 χρονια για την σοβιετικη ενωση και τιποτα απο ολα αυτα δεν ηταν αληθεια,δεν μπορω να πιστεψω καποιον που λεει κατι που ακουσε και ειδε χωρις αποδειξεις.

Ναι μωρέ, τίποτα δεν ήταν αλήθεια. Ευημερούσαν τα σοβιετικά κράτη, τους είδαμε. Οι Αλβανοί και οι Βούλγαροι με λίμο ήρθαν στην Ελλάδα. Γι' αυτό παίρνετε σε όλα αυτά τα πρώην σοβιετικά κράτη 7-8%. Και πολύ σας είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
....που μπορω να κανω αιτηση? :look:


δεν ξέρω..κι γω αυτό ψάχνω...:P


υγ.

https://www.youtube.com/watch?v=IrfZPMH-CEg

οι σκαλες εγιναν ...τεμενος? Ο_ο

χαχαχα!πλάκα έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
δεν ξέρω..κι γω αυτό ψάχνω...:P

Πολύ καλή ιδέα! Να ανοίξω γραφείο αιτήσεων για μετανάστευση στη Β. Κορέα, να πάτε εκεί να ηρεμήσουμε οι υπόλοιποι;
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
νεογεννητε στο λινκ που εβαλες λεει μεταξυ αλλων
[...]έχοντας γνώση του γεγονότος ότι η Βόρεια Κορέα πλήττεται την τελευταία διετία από μεγάλες πλημμύρες, οι οποίες έχουν καταστρέψει μεγάλο μέρος της σοδειάς, [...]
δηλαδη ο λοιμός οφειλόταν σε φυσική καταστροφη. αυτό δεν ειναι λαθος του καθεστώτος (χωρις καμια καψα να το υπερασπιστω, just saying :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
νεογεννητε στο λινκ που εβαλες λεει μεταξυ αλλων
δηλαδη ο λοιμός οφειλόταν σε φυσική καταστροφη. αυτό δεν ειναι λαθος του καθεστώτος (χωρις καμια καψα να το υπερασπιστω, just saying :P )

Ναι, αλλά δεν διάβασες το εξής: Η Βόρειος Κορέα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη διεθνή ανθρωπιστική βοήθεια. Ο λιμός στα μέσα της δεκαετίας του '90 πιστεύεται ότι σκότωσε εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους.

Η Ν. Κορέα δεν έχει φυσικές καταστροφές; Μόνο στηΒ. Κορέα συμβαίνει; Ακριβώς επειδή δεν έχει καθόλου υποδομές η Β. Κορέα, μία μακροχρόνια καταιγίδα είναι ικανή να καταστρέψει τους γελοίους οικισμούς που υπάρχουν στη χώρα και να τους βυθίσει στην πείνα. Εν αντιθέσει, στη Ν. Κορέα οι καταιγίδες δεν επηρεάζουν καθόλου τις σύγχρονες υποδομές της.

Βόρεια και Νότια Κορέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εκτός από τον Ριζοσπάστη, διαβάζεις κάτι άλλο;

η αλήθεια είναι πως δεν διαβάζω ριζοσπάστη.
πολύ πολύ σπάνια.μπορεί και δυό φορές τον χρόνο.


are you fucking kidding me???:rolleyes:

πες μου πως και για τις πλημμύρες ευθύνεται το κράτος...

:fool:

100.000 θύματα ο λιμός του '97, όμως δεν πειράζει, καλύτερα να πεθάνουν μερικές χιλιάδες άνθρωποι, παρά να καταδεχτούμε να ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ για να συμπληρώσουμε τις απαιτούμενες ποσότητες σίτισης των πολιτών, εφόσον δεν μπορούν να καλυφθούν από την εγχώρια παραγωγή. Φοβερή πολιτική, κομμουνιστική...

ναι,καλύτερα.καλύτερα να αποφασίζεις μόνο σου για τον εαυτό σου από το να χεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει τι να κάνεις.
όταν πεινάμε πειναμε ολοι μαζι και οταν τρωμε τρωμε ολοι.


Άφθονο... χαχαχ, για την ακρίβεια ΔΕΝ έχουνε κρέας, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (ανώτατων αξιωματικών, στελεχών της κυβέρνησης κ.ά.).

που το ξέρεις;είσαι στο κρεβάτι τους;

Η καπιταλιστική κρίση δεν δικαιώνει την κομμουνιστική παρωδία. Είστε η άλλη όψη του ιδίου νομίσματος. Κάτω ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός.

ναι,καλά ντάξει.απάντησε μου σε αυτό που σου λέω εγώ.μη αρχίσεις τα του βενιζέλου.

Πώς να τα δεις κόπελα μου, αφού έχεις εφτά στρώματα ιδεολογική λάσπη στα μάτια σου και ενημερώνεσαι μόνο από τον ριζοσπάστη και σε ημέρες που νιώθεις "ανήσυχο πνεύμα" διαβάζεις και κάνα ρεσάλτο.

που το ξες ότι έχω ιδεολογία και πόσα στρώματα την έχω και κάθε πότε διαβάζω ριζοσπάστη;εγώ δεν διαβάζω καν όπως είπα παραπάνω.

Ναι μωρέ, τίποτα δεν ήταν αλήθεια. Ευημερούσαν τα σοβιετικά κράτη, τους είδαμε.

τους είδες εσύ;προσωπικά;
γιατί εγώ τους είδα.εγώ έζησα εκεί.
πες μου εσύ σε μένα πόσο άσχημα ζούσαν τότε εκεί.
πες μου..θέλω να μάθω για την ζωή μου.

Οι Αλβανοί και οι Βούλγαροι με λίμο ήρθαν στην Ελλάδα.

Οι αλβανοί και οι βούλγαροι δεν ήταν στην σοβιετικη ενωση.η βουλγαρια χτυπιοταν να μπει αλλα η σοβιετικη ενωση δεν την ηθελε.απλα την ειχε υπο την προστασια της και την ταιζε πολλα χρόνια.

Γι' αυτό παίρνετε σε όλα αυτά τα πρώην σοβιετικά κράτη 7-8%.

πες μου λατρεια στην λευκορωσια τι εχουν;

όσο για τις υπολοιπες χωρες,εχω απαντησει στα προηγουμενα ποστ.δεν θα επαναλαμβάνομαι.

Πολύ καλή ιδέα! Να ανοίξω γραφείο αιτήσεων για μετανάστευση στη Β. Κορέα, να πάτε εκεί να ηρεμήσουμε οι υπόλοιποι;
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

ανοιξε και θα μαι η πρωτη που θα ρθω.ενημερωσε με λατρεια οταν το αποφασισεις.

Ναι, αλλά δεν διάβασες το εξής: Η Βόρειος Κορέα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη διεθνή ανθρωπιστική βοήθεια. Ο λιμός στα μέσα της δεκαετίας του '90 πιστεύεται ότι σκότωσε εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους.

Η Ν. Κορέα δεν έχει φυσικές καταστροφές; Μόνο στηΒ. Κορέα συμβαίνει; Ακριβώς επειδή δεν έχει καθόλου υποδομές η Β. Κορέα, μία μακροχρόνια καταιγίδα είναι ικανή να καταστρέψει τους γελοίους οικισμούς που υπάρχουν στη χώρα και να τους βυθίσει στην πείνα. Εν αντιθέσει, στη Ν. Κορέα οι καταιγίδες δεν επηρεάζουν καθόλου τις σύγχρονες υποδομές της.

Βόρεια και Νότια Κορέα

sooo what?

τι θες να πεις με αυτο;;


για απαντησε μου και σε αυτο...ποιος δινει σε σενα και σε καθε εναν το δικαιωμα να ανακατευονται στα εσωτερικα μιας αλλης χωρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
are you fucking kidding me???:rolleyes:

πες μου πως και για τις πλημμύρες ευθύνεται το κράτος...

Έχω απαντήσει γι' αυτό.


ναι,καλύτερα.καλύτερα να αποφασίζεις μόνο σου για τον εαυτό σου από το να χεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει τι να κάνεις.
όταν πεινάμε πειναμε ολοι μαζι και οταν τρωμε τρωμε ολοι.

Έτσι, πες την αλήθεια. Θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι οι εισαγωγές και οι εξαγωγές γίνοταν από τα αρχαία χρόνια. Είναι άτοπο το παράδειγμα περί ελέγχου κρατών, διότι πληρώνεις γι' αυτές τις εισαγωγές, δεν στις χαρίζουν. Δηλαδή αν η Ελλάδα εξάγει ελαιόλαδο και ψάρια στην Τουρκία θα μπορεί να την ελέγξει; Μιλάς σοβαρά τώρα;

που το ξέρεις;είσαι στο κρεβάτι τους;

Πέρυσι, ο "μεγάλος" ηγέτης εδέησε να τους μοιράσει ψάρια - τι γενναιόδωρος - και οι άνθρωποι δεν το πίστευαν. Έπεφταν στα γόνατα και ευχαριστούσαν τον φιλεύσπλαχνο ηγέτη που τους έκανε την χάρη να γευτούν ψάρι.

ναι,καλά ντάξει.απάντησε μου σε αυτό που σου λέω εγώ.μη αρχίσεις τα του βενιζέλου.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι ο κομμουνισμός ήδη έχει καταρρεύσει. Απομένει ο καπιταλισμός.

που το ξες ότι έχω ιδεολογία και πόσα στρώματα την έχω και κάθε πότε διαβάζω ριζοσπάστη;εγώ δεν διαβάζω καν όπως είπα παραπάνω.

Δεν διαβάζεις, αλλά μιλάς με μία βεβαιότητα ενώ πραγματικά για κάποια πράγματα δεν είσαι καθόλου ενημερωμένη.

τους είδες εσύ;προσωπικά;
γιατί εγώ τους είδα.εγώ έζησα εκεί.
πες μου εσύ σε μένα πόσο άσχημα ζούσαν τότε εκεί.
πες μου..θέλω να μάθω για την ζωή μου.

Για πες μου, είχαν ιδιωτικές επιχειρήσεις οι άνθρωποι; Μπορούσες να πας σε ιδιωτικό κέντρο ψυχαγωγίας, σε ένα κινηματογράφο (που να μην παίζει προπαγανδιστικά φιλμ), σε μία καφετέρια ρε αδερφέ.
Υπήρχε ιδιωτική περιουσία; Μπορούσα να έχω δικό μου αυτοκίνητο κι αν ναι, μετά από πόσα χρόνια;
Είχα το δικαίωμα να ασκήσω τα θρησκευτικά μου πιστεύω; Υπήρχαν θρησκευτικοί ναοί;

πες μου λατρεια στην λευκορωσια τι εχουν;

Ένα ιδιότυπο καθεστώς με ημι-φιλελεύθερη αγορά (αφού δραστηριοποιούνται πολυεθνικές επιχειρήσεις), αυξημένη πρωτογενή παραγωγή λόγω της στήριξης της Ρωσίας (διαστημικό, στρατιωτικό και μηχανικό εξοπλισμό παραγγέλνει συχνά) με κατά κεφαλήν ΑΕΠ 5.500 δολάρια.

ανοιξε και θα μαι η πρωτη που θα ρθω.ενημερωσε με λατρεια οταν το αποφασισεις.

Άντε, ωραία. ;)

για απαντησε μου και σε αυτο...ποιος δινει σε σενα και σε καθε εναν το δικαιωμα να ανακατευονται στα εσωτερικα μιας αλλης χωρας;

Κανένας, εγώ χρησιμοποιώ τη Β. Κορέα ως παράδειγμα προς αποφυγή, ώστε να αποτρέψω το ενδεχόμενο να επιβληθεί στην Πατρίδα μου. Δεν με ενδιαφέρει τι συμβαίνει στη χώρα τους, απλώς παραδειγματίζομαι.
Η Ελλάδα έχει τεράστιο πολιτιστικό πλούτο και σπουδαία ιστορία που μπορούν να της δώσουν τα πρότυπα και τα απαραίτητα εργαλεία να διαμορφώσει ένα καθεστώς ελεύθερο και εθνικό. Δεν έχει ανάγκη καμία ξενόφερτη ιδεολογία για να αναπτυχθεί.
Όσο θα παραδειγματιζόμαστε από ξένα πρότυπα, ξεχνώντας τον πολιτισμό μας, θα είμαστε ένα προτεκτοράτο και τίποτα παραπάνω. Αυτό ισχύει και για τους φιλελεύθερους και για τους ναζίδες και για τους κομμουνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι είδους σύστημα προτείνεις εσύ? Οικονομικό και κοινωνικό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Και τι είδους σύστημα προτείνεις εσύ? Οικονομικό και κοινωνικό? :hmm:

Εθνικό κοινωνικό κράτος, το οποίο θα διατηρήσει υπό τον έλεγχό του στρατηγικούς και σημαντικούς κοινωνικούς τομείς (ενέργειας, ύδρευσης, εθνικής άμυνας, υγείας κ.ά.) και θα επιτρέπει την ιδιωτική πρωτοβουλία στους υπόλοιπους τομείς, διασφαλίζοντας νομικά τα εργατικά δικαιώματα των εργαζομένων.
Στηριγμένο στον πολιτισμό μας, στον πνευματικό μας πλούτο. Γιατί να μελετώ Μαρξ, Λένιν, Χίτλερ, Μπακούνιν κ.ά. την στιγμή που έχουμε εκατοντάδες σπουδαίους Έλληνες διανοητές από τα αρχαία χρόνια μέχρι και την εποχή του Μεσοπολέμου;
Σε τι υστερεί ο ελληνικός πολιτισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Έτσι, πες την αλήθεια. Θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι οι εισαγωγές και οι εξαγωγές γίνοταν από τα αρχαία χρόνια. Είναι άτοπο το παράδειγμα περί ελέγχου κρατών, διότι πληρώνεις γι' αυτές τις εισαγωγές, δεν στις χαρίζουν. Δηλαδή αν η Ελλάδα εξάγει ελαιόλαδο και ψάρια στην Τουρκία θα μπορεί να την ελέγξει; Μιλάς σοβαρά τώρα;

ναι,το βλέπουμε αυτό.και στην χώρας μας και στην ρωσια μετα το 90.

Πέρυσι, ο "μεγάλος" ηγέτης εδέησε να τους μοιράσει ψάρια - τι γενναιόδωρος - και οι άνθρωποι δεν το πίστευαν. Έπεφταν στα γόνατα και ευχαριστούσαν τον φιλεύσπλαχνο ηγέτη που τους έκανε την χάρη να γευτούν ψάρι.

η αληθεια ειναι οτι στην βορεια κορεα το πιο φτηνο πραγμα που μπορεις να βρεις ειναι τα ψαρια.λυπαμαι αλλα λαθος πληροφοριες εχεις.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι ο κομμουνισμός ήδη έχει καταρρεύσει. Απομένει ο καπιταλισμός.

πες μου ποτε εφαρμοστηκε για να δουμε και ποτε κατερρευσε.

ο καπιταλισμος εχει αποτυχει ηδη 3 φορες.

Δεν διαβάζεις, αλλά μιλάς με μία βεβαιότητα ενώ πραγματικά για κάποια πράγματα δεν είσαι καθόλου ενημερωμένη.

α,τωρα που σου ειπα πως δεν διαβαζω ριζοσπάστη δεν ειμαι ενημερωμενη ετσι;;

Για πες μου, είχαν ιδιωτικές επιχειρήσεις οι άνθρωποι;
Μπορούσες να πας σε ιδιωτικό κέντρο ψυχαγωγίας, σε ένα κινηματογράφο (που να μην παίζει προπαγανδιστικά φιλμ), σε μία καφετέρια ρε αδερφέ.
Υπήρχε ιδιωτική περιουσία; Μπορούσα να έχω δικό μου αυτοκίνητο κι αν ναι, μετά από πόσα χρόνια;
Είχα το δικαίωμα να ασκήσω τα θρησκευτικά μου πιστεύω; Υπήρχαν θρησκευτικοί ναοί;

ιδιωτικες δεν ειχαν γιατι δεν ειχαν αναγκη να ειναι ιδιωτικες.ηταν ολα δημοσια.
και βεβαια μπορουσες να πας και σε κεντρα ψυχαγωγιας και σε κινηματογραφο και σε καφετερια.ηταν γεματη ολη ησ.ε. με αυτα.
μαλιστα ο κινηματογραφος στοιχιζε περιπου 0,20 λεπτα μεχρι το μεσημερι(γιατι δουλευαν απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ) και 0,40-0,50 μετα το μεσημερι.
επισης ειχε κινηματογραφο απο ολες τις χωρες.ειχε μαλιστα και ελληνικες.αυτες ακριβως που εδειχναν εδω εκεινη την εποχη τις εδειχνε και εκει.ηταν παμφθηνες και δεν ειχε και πολυ κοσμο.αδεια ηταν συνηθως στις ελληνικες.
καφετεριες παντου.οτι θελεις ειχε μεσα.δλδ οτι εχει εδω στις καφετεριες αντε και κατι παραπανω.κι ηταν φθηνα πολυ.
ιδιωτικη πρισουσια υπηρχε.αμα γουσταρες να αγορασεις το σπιτι στο οποιο ζουσες μπορουσες να το αγορασεις απο το κρατος.δεν ηταν υπερβολικα πολλά.15 χιλιαδες ρουβλια.μετα απο 8-9 χρονια οικονομιων μπορουσες να αγορασεις ενα σπιτι.
αυτοκινητο μπορουσες να εχεις δικο σου.τα δινανε απο την δουλεια.φυσικα δεν επαιρναν ολοι.δεν ηθελαν αλλωστε και οι περισσοτεροι γιατι επρεπε να εχεις παρκινγκ και η συγκοινωνια βολευε.αλλα μπορουσες να αποκτησεις.εκανες τα χαρτια σου στην δουλεια σου και μετα απο 2 χρονια μπορουσες να αποκτησεις αυτοκινητο μετα απο συννενοηση με τους συναδελφους.δεν ηταν πολυ ακριβο απο οσο θυμασαι.4 χρονια οικονομια και επαιρνες.

απο θρησκευτικους ναους αλλο τιποτα στην σοβιετικη ενωση!παντου εβλεπες εκκλησιες και τζαμια!και βεβαια μπορουσες απλα δεν σε υποχρεωνει κανεις να πηγαινεις εκκλησια οπως γινεται εδω.οπως λενε στα σχολεια για παραδειγμα αν δεν πας παιρνεις απουσια ή σε αποβαλλουν.και να βαφτιστεις μπορεις οποτε γουσταρεις.η μαμα μου βαφτιστηκε στα 20 για παραδειγμα.

αλλη ερωτηση;

Κανένας, εγώ χρησιμοποιώ τη Β. Κορέα ως παράδειγμα προς αποφυγή, ώστε να αποτρέψω το ενδεχόμενο να επιβληθεί στην Πατρίδα μου. Δεν με ενδιαφέρει τι συμβαίνει στη χώρα τους, απλώς παραδειγματίζομαι.
Η Ελλάδα έχει τεράστιο πολιτιστικό πλούτο και σπουδαία ιστορία που μπορούν να της δώσουν τα πρότυπα και τα απαραίτητα εργαλεία να διαμορφώσει ένα καθεστώς ελεύθερο και εθνικό. Δεν έχει ανάγκη καμία ξενόφερτη ιδεολογία για να αναπτυχθεί.
Όσο θα παραδειγματιζόμαστε από ξένα πρότυπα, ξεχνώντας τον πολιτισμό μας, θα είμαστε ένα προτεκτοράτο και τίποτα παραπάνω. Αυτό ισχύει και για τους φιλελεύθερους και για τους ναζίδες και για τους κομμουνιστές.

επιλογη σου.οι κομμουνιστες αυτο θελουν.αυτο λενε.ελευθερια δεν υποτιθεται πως εχουμε;

*σε αυτα εχω ηδη απαντησει σε αλλα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top