Αντιμετώπιση των τατουάζ στον εργασιακό τομέα.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Παιδια, επαναφερω αυτο το thread στην επιφανεια, καθως το θεμα με αφορα αμεσα... Εχω σκοπο να κανω ενα τατουαζ στο σημειο ακριβως που αναφερει ο fantasmenos (στη μεσα πλευρα του χεριου, πανω απο την παλαμη - πως σκατα λεγεται), αλλα σημερα πληροφορηθηκα οτι οι προκηρυξεις απαγορευουν σε δασκαλους και καθηγητες που θελουν να διοριστουν στο δημοσιο να εχουν τατουαζ σε εμφανες σημειο!! Και αντε το χειμωνα το κρυβω, το καλοκαιρι τι θα κανω (αν και γι αυτο εχω λυση:P)?? Εχεις κανεις υπ'οψην του αν τελικα ισχυει κατι τετοιο?? Αν πραγματικα ισχυει θα τρελαθω... Μα καλα, ποσο πισω εχουμε μεινει σαν κοινωνια?? Ο δασκαλος δεν ειναι εκεινος που πρεπει να μαθει στα παιδια να μην τους τρομαζει και να μην περιφρονουν το διαφορετικο?? Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας και μια σιγουρη απαντηση στο ερωτημα μου, αν υπαρχει!!

Υ.Γ: Απλα να αναφερω πως το τατουαζ που σκοπευω να κανω ειναι μια φραση απο το μικρο πριγκιππα στα ιταλικα...

Αν, λέω αν καταφέρω να παραβλέψω ότι (αν κατάλαβα καλά) θα ήθελες να διοριστείς ως εκπαιδευτικός στο δημόσιο αλλά αγνοώντας ότι ο "σκ@τ@" λέγεται πήχυς ( το μέρος του χεριού από τον αγκώνα έως τον καρπό) και δεν το έψαξες:(, θα ήθελα να σου πω ότι,

Το τατουάζ που θέλεις να κάνεις εσύ, είναι προφανώς ανώδυνο οπτικά, και μάλιστα θα μπορούσε γίνει αφορμή για δημιουργικές συζητήσεις μέσα σε μια τάξη, πολλές κι ποικίλες!

Εάν όμως, τα τατουάζ ήταν ελεύθερα, τότε πώς θα αντιμετωπιζόταν ένας δάσκαλος που θα κυκλοφορούσε με λιγότερο "αποδεκτά" κι "ανώδυνα" τατουάζ? Σαφώς και υπάρχει η ελευθερία της συνείδησης και της επιλογής, αλλά εγώ π.χ. όπως δεν θέλω οι δάσκαλοι να κυκλοφορούν στο σχολείο φορώντας μεγάλα κοσμήματα - σταυρούς ή με καλυμμένο το πρόσωπο, ομοίως δεν θα ήθελα έναν δάσκαλο με ένα εμφανές τατουάζ που να κάνει π.χ. αναφορά σε λατρείες, θρησκευτικούς συμβολισμούς κλπ διαδεδομένα ή όχι.
Το σχολείο είναι ένας ευαίσθητος χώρος, δε μπορεί να αντιμετωπίζεται όπως κάθε άλλος δημόσιος χώρος όπου ο καθένας έχει την ελευθερία των επιλογών του.
Φυσικά και στο σχολείο οι επιλογές είναι ιερές, αλλά στο βαθμό που δεν επηρεάζουν τα παιδιά.
Θα μπορούσε ένας δάσκαλος με τατουάζ κάποιου περισσότερο "ακραίου" συγκροτήματος με το ανάλογο ντεκόρ, που τον αγαπούν τα παιδιά, δεν αντιλέγω, να τους εξηγήσει, πειστικά όμως, ότι το ξεκίνημα της επαφής τους με τη μουσική θα πρέπει να γίνει από τη βάση της, δηλ, την παραδοσιακή για την Ελλάδα, την κλασσική, τη σύγχρονη ελληνική και να απλωθεί μετά στις άλλες μορφές της? (παράδειγμα δίνω)

Εσύ ως εκπαιδευτικός, με το δημιουργικό τατουάζ σου, (κι εγώ έχω φράσεις που με έχουν σημαδέψει μη νομίζεις) θα μπορούσες να αντιταχθείς σε ένα συνάδελφο με ένα τατουάζ λιγότερο διακριτικό και ίσως βίαιο στην εικόνα του?

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, θεωρώ εύλογο το θέμα που βάζεις, απλά θέλησα να δώσω ένα θέμα για προβληματισμό εάν το δούμε στην ευρύτερη πιθανή εφαρμογή του...:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αχ τι υπέροχο που θα είναι :inlove: Λατρεύω το Μικρό Πρίγκηπα..
Αυτό με το ότι απαγορεύεται το τατουαζ σε δασκάλους και καθηγητές πρώτη φορά το ακούω :hmm: Πού το διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Aπο οτι ξερω δεν υπαρχει νομικο προβλημα μη προσληψης καθηγητη λογω τατουαζ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απλα να αναφερω πως το τατουαζ που σκοπευω να κανω ειναι μια φραση
απο το μικρο πριγκιππα στα ιταλικα




Και εγω θελω το ιδιο!
Οπως ξερετε, ο μικρος πριγκηπας ταξιδευε πιανοντας κομητες.
Ειναι μια φαση τωρα που ο μικρος πριγκηπας πιανει εναν κομητη, μα αυτος του ξεφευγει, και ο μικρος μας καταληγει με τα μουτρα στο χωμα ;ρ
οποτε σηκωνεται λεγοντας... "Che cavolo! Succhia il cazzo mio, cometa bastarda!" ¤-¤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αν, λέω αν καταφέρω να παραβλέψω ότι (αν κατάλαβα καλά) θα ήθελες να διοριστείς ως εκπαιδευτικός στο δημόσιο αλλά αγνοώντας ότι ο "σκ@τ@" λέγεται πήχυς ( το μέρος του χεριού από τον αγκώνα έως τον καρπό) και δεν το έψαξες:(, θα ήθελα να σου πω ότι,

Το τατουάζ που θέλεις να κάνεις εσύ, είναι προφανώς ανώδυνο οπτικά, και μάλιστα θα μπορούσε γίνει αφορμή για δημιουργικές συζητήσεις μέσα σε μια τάξη, πολλές κι ποικίλες!

Εάν όμως, τα τατουάζ ήταν ελεύθερα, τότε πώς θα αντιμετωπιζόταν ένας δάσκαλος που θα κυκλοφορούσε με λιγότερο "αποδεκτά" κι "ανώδυνα" τατουάζ? Σαφώς και υπάρχει η ελευθερία της συνείδησης και της επιλογής, αλλά εγώ π.χ. όπως δεν θέλω οι δάσκαλοι να κυκλοφορούν στο σχολείο φορώντας μεγάλα κοσμήματα - σταυρούς ή με καλυμμένο το πρόσωπο, ομοίως δεν θα ήθελα έναν δάσκαλο με ένα εμφανές τατουάζ που να κάνει π.χ. αναφορά σε λατρείες, θρησκευτικούς συμβολισμούς κλπ διαδεδομένα ή όχι.
Το σχολείο είναι ένας ευαίσθητος χώρος, δε μπορεί να αντιμετωπίζεται όπως κάθε άλλος δημόσιος χώρος όπου ο καθένας έχει την ελευθερία των επιλογών του.
Φυσικά και στο σχολείο οι επιλογές είναι ιερές, αλλά στο βαθμό που δεν επηρεάζουν τα παιδιά.
Θα μπορούσε ένας δάσκαλος με τατουάζ κάποιου περισσότερο "ακραίου" συγκροτήματος με το ανάλογο ντεκόρ, που τον αγαπούν τα παιδιά, δεν αντιλέγω, να τους εξηγήσει, πειστικά όμως, ότι το ξεκίνημα της επαφής τους με τη μουσική θα πρέπει να γίνει από τη βάση της, δηλ, την παραδοσιακή για την Ελλάδα, την κλασσική, τη σύγχρονη ελληνική και να απλωθεί μετά στις άλλες μορφές της? (παράδειγμα δίνω)

Εσύ ως εκπαιδευτικός, με το δημιουργικό τατουάζ σου, (κι εγώ έχω φράσεις που με έχουν σημαδέψει μη νομίζεις) θα μπορούσες να αντιταχθείς σε ένα συνάδελφο με ένα τατουάζ λιγότερο διακριτικό και ίσως βίαιο στην εικόνα του?

Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, θεωρώ εύλογο το θέμα που βάζεις, απλά θέλησα να δώσω ένα θέμα για προβληματισμό εάν το δούμε στην ευρύτερη πιθανή εφαρμογή του...:)

Καλα καταλαβες, σκοπευω να διδαξω στην πρωτοβαθμια εκπαιδευση:)!! Ζητω συγνωμη, που αδυνατουσα να θυμηθω πως λεγεται το συγκεκριμενο σημειο, αλλα δεν ξερω αν το παρατηρησες, το μηνυμα γραφτηκε τις πρωτες πρωινες ωρες, οποτε ηταν το τελευταιο πραγμα που ειχα στο νου μου... Και παλι συγνωμη!! Οσο για τον προβληματισμο που θετεις, τωρα ανοιγεις σιγουρα ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο... Γενικοτερα το τατουαζ δε θα με ενοχλουσε, οποιαδηποτε μορφη και αν ειχε, γιατι προσωπικα το θεωρω τεχνη, αλλα για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, δε θα μπορουσα να αντικρυσω ευκολα εναν συναδελφο με μια νεκροκεφαλη η μια γυμνοστηθη γυναικα, σε πολυ εμφανες σημειο!! Οταν εχεις να κανεις με τοσο μικρες ηλικιες, επιβαλλεται να εισαι περισσοτερο προσεχτικος...

Και εγω θελω το ιδιο!
Οπως ξερετε, ο μικρος πριγκηπας ταξιδευε πιανοντας κομητες.
Ειναι μια φαση τωρα που ο μικρος πριγκηπας πιανει εναν κομητη, μα αυτος του ξεφευγει, και ο μικρος μας καταληγει με τα μουτρα στο χωμα ;ρ
οποτε σηκωνεται λεγοντας... "Che cavolo! Succhia il cazzo mio, cometa bastarda!" ¤-¤
Χαχαχαχαχαχαχα.... Να σαι καλα ρε Ρεμπεσκε, λυθηκα στο γελιο!! Μονο που ο μικρος πριγκιππας δεν επιανε κομητες, αλλα ταξιδευε απο πλανητη σε πλανητη:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akt77

Νεοφερμένος

Ο Akt77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ως ναυτικός θα αντιμετωπίσεις τέτοια εξίσου προβλήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Στο εμπορικό ναυτικό φυσικά και οχι δεν ενδιαφέρονται οι ναυτιλιακές για τατουαζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως ναυτικός θα αντιμετωπίσεις τέτοια εξίσου προβλήματα ;

Επί χιλιετίες οι ναυτικοί ήταν αυτοί που φορούσαν τατουάζ. Θα έλεγα πως θα έχεις πρόβλημα αν δεν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω γενικως θελω ευπρεπη εμφανιση στη δουλεια μου. Σαφως εξαρταται και την δουλεια. Αν δουλευεις σε μπαρ πχ who cares? ισα ισα που "τραβανε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εντάξει αν κάνεις κανένα πολύχρωμο τατουάζ μανίκι και είσαι 10 μήνες τον χρόνο με αμάνικα ή κοντομάνικα, πιστεύω προκαλείς αρκετά. Αλλά ένα μικρό διακριτικό, ακόμα και σε εμφανές σημείο να είναι, δεν νομίζω να δημιουργεί το οποιοδήποτε θέμα. Και εγώ έχω εδώ και έναν χρόνο στον καρπό και είμαι μονίμως με σηκωμένα τα μανίκια της ποδιάς για ευκολία, δεν με έχει κοιτάξει στραβά ή πει κανένα αρνητικό σχόλιο ο οποιοσδήποτε, και έχω συναναστραφεί από νεογνά μέχρι παππούδες 90 χρονών. Βασικά δεν το προσέχουν πολύ εύκολα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εντάξει αν κάνεις κανένα πολύχρωμο τατουάζ μανίκι και είσαι 10 μήνες τον χρόνο με αμάνικα ή κοντομάνικα, πιστεύω προκαλείς αρκετά. Αλλά ένα μικρό διακριτικό, ακόμα και σε εμφανές σημείο να είναι, δεν νομίζω να δημιουργεί το οποιοδήποτε θέμα. Και εγώ έχω εδώ και έναν χρόνο στον καρπό και είμαι μονίμως με σηκωμένα τα μανίκια της ποδιάς για ευκολία, δεν με έχει κοιτάξει στραβά ή πει κανένα αρνητικό σχόλιο ο οποιοσδήποτε, και έχω συναναστραφεί από νεογνά μέχρι παππούδες 90 χρονών. Βασικά δεν το προσέχουν πολύ εύκολα. :redface:

Λογικά, εξαρτάται τι τατου έχεις κάνει.
Υποθέτω πως έχεις κάνει κάτι απλό όπως κάποιον γυμνοσάλιαγκα ή "remember love" με περίεργη γραμματοσειρά.
Αλλά αν κάποιος έκανε το 666 ή εγραφε "rape is great" με περιεργη γραμματοσειρα, θα του την έλεγαν μεχρι και τα νεογνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ έχω εδώ και έναν χρόνο στον καρπό και είμαι μονίμως με σηκωμένα τα μανίκια της ποδιάς για ευκολία, δεν με έχει κοιτάξει στραβά ή πει κανένα αρνητικό σχόλιο ο οποιοσδήποτε, και έχω συναναστραφεί από νεογνά μέχρι παππούδες 90 χρονών. Βασικά δεν το προσέχουν πολύ εύκολα. :redface:

Όταν εμβολιαζεις παιδάκια για να μην κλαίνε να τους λες συγκεντρώσου στο tattoo,δεδομένου βέβαια οτι δεν εχεις καμιά νεκροκεφαλή or something :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όταν εμβολιαζεις παιδάκια για να μην κλαίνε να τους λες συγκεντρώσου στο tattoo,δεδομένου βέβαια οτι δεν εχεις καμιά νεκροκεφαλή or something :D

Ναι, αλλά το τατου είναι στον καρπό της και ο καρπός της βάζει μια βελόνα στο χέρι του παιδιού... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν εμβολιαζεις παιδάκια για να μην κλαίνε να τους λες συγκεντρώσου στο tattoo,δεδομένου βέβαια οτι δεν εχεις καμιά νεκροκεφαλή or something :D

Τα μικρά έχουν πλάκα γιατί σχεδόν όλα νομίζουν ότι είναι κάποιο αυτοκόλλητο και προσπαθούν να το ξεκολλήσουν για να το πάρουν αυτά. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, αλλά το τατου είναι στον καρπό της και ο καρπός της βάζει μια βελόνα στο χέρι του παιδιού... :whistle:

Είμαι αριστερόχειρας και το έκανα στο δεξί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.

Eλένη Σκαριώτου

Νεοφερμένος

Η Eλένη Σκαριώτου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για μένα εξαρτάται από τον εργασιακό χώρο. Για τις σοβαραφανείς εταιρείς το τατουάζ σίγουρα δεν έχει θέση, για τις πιο ευέλικτες και σύγχρονες εταιρείες το τατουάζ δεν παίζει ρόλο. Γενικά πιστεύω ότι το τατουάζ παλιά ήταν πολύ παρεξηγημένο, ωστόσο, σήμερα όλο και αυξάνει η αποδοχή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πλεον σχεδον ολοι πανε και κανουν τατουαζ σε λιγο θα κοιταζουν περιεργα εμας που δεν εχουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top