Αγορά laptop: ποια εταιρεία να προτιμήσω;

Ποια εταιρεία στον τομέα κατασκευής laptop πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστη;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποσα λεφτα δινεις;

1200 ευρώ το πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ πάντως με Turion 64 είμαι πολύ ευχαριστημένη, ούτε κολλήματα ούτε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στο θέμα.Να προτιμησω dual core?Δεν θέλω να μου την σπαει με κολληματα οταν θα δουλευω 2 εφαρμογες ταυτοχρονα ας πουμε.Η να παρω στα 64 bit?

Ψήφο στην Acer κι από μένα. Δυο μηχανάκια της έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα δυο σκυλιά!

Δεν πρόκειται να δεις κανένα κόλλημα. Πάρε κανέναν AMD Athlon και θα είσαι αρχηγός. Τα 64 bit δεν είναι άσχημη επιλογή απλά θεωρώ ότι είναι ακόμα νωρίς μιας και δεν υπάρχουν ακόμα πολλές 64-bit εφαρμογές.

Η τελική απόφαση φυσικά είναι δική σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
ACER ή Fujitsu Siemens:)

Sony Vaio suck κατ'εμέ, πολλά $$$ και σιγά το εργαλείο.... άσε που άμα βαρέσει κάνας σκληρός στο πάνε Αγγλία για επισκευή.... και κάτσε περίμενε ένα μήνα εσύ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μακρια απο TOSHIBA
Εχω τον satellite A50-111 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ
θΑ ΠΑΡΩ DESCTOP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μακριά από FUjitsu-Siemens!!!!!

https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=4264

Εγώ ψήφισα Acer, αλλά δες και τα Dell...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Και εγω ψηφιζω Αcer. Το εχω ενα χρονο τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Θέλω φθηνό laptop για ελαφριά χρήση μέχρι 600 ευρώ το πολύ. Σημαντικό η καλή οθόνη, η συμβατότητα με linux, οι χαμηλές θερμοκρασίες. Μέχρι στιγμής μου αρέσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε θες νετμπουκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δε μου κάνει γιατί το θέλω κυρίως για κάποιες παρουσιάσεις/χορηγήσεις τεστ και για κειμενογράφο/e-book reader. (άρα κολλάω στο μέγεθος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειναι κακο. Και απ'οσο ξερω ειναι IBM βασικά. Η Lenovo νομιζω ειχε παρει τα thinkpad της IBM που ηταν πολυ σταθερα και ανθεκτικά. (εχουν και 3 χρονια εγγυηση, που δεν ειναι συχνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θέλω φθηνό laptop για ελαφριά χρήση μέχρι 600 ευρώ το πολύ. Σημαντικό η καλή οθόνη, η συμβατότητα με linux, οι χαμηλές θερμοκρασίες. Μέχρι στιγμής μου αρέσει αυτό.


Συμβατότητα με ubuntu να υποθέσω ε;
Πλέον οι ασυμβατότητες ψιλοδιορθώνονται σχετικά γρήγορα οπότε αυτό σου επιτρέπει να το ψάξεις κι άλλα μοντέλα. (αν θες να το δεις λίγο παραπάνω click)
Χαμηλές θερμοκρασίες εξαρτάται και η χρήση που κάνεις και πόσο επιβαρύνεις την κάρτα γραφικών.

To laptop που έχεις βάλει στο λινκ σου έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών. (συνήθως πάντα προτιμώ ξεχωριστά την κάρτα γραφικών)
Αν θες να επιλέξεις κάποιο λαπτοπ που έχει ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών στην μητρική (χαμηλότερη κατανάλωση από αυτό που έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών) μπορείς να δεις και κάτι σε hewlett packard.
Στα toshiba δεν ξέρω αν υπάρχουν ασυμβατότητες..σε αυτό που έχω , στο παρελθόν είχα κάποια προβληματάκια με ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή ανάσταση.
Είμαι σε δίλημμα, έχω αυτό εδω το laptop, και το έχω κάπου στα 4 χρόνια, αποφάσισα λοιπόν να κοιτάξω για κάτι πιο καινούριο γιατί αυτό που έχω πια βγάζει κάποια προβληματακια κλπ... Βρήκα λοιπόν αυτό εδω το laptop απλά δεν ειμαι σίγουρος αν θα ειναι καλύτερο απο το αλλο (σε θέμα χαρακτηριστικών, επιδόσεων, gaming κλπ), ποιες είναι οι γνώμες σας; Ειναι καλύτερο οπότε να το πάρω ή χειρότερο οπότε να πάω να μου φτιάξουν το παλιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα, καλή Ανάσταση :D

θα ήθελα κι εγώ τη βοήθεια σας για επιλογή νέου λάπτοπ :redface:
Το θέλω για βασική χρήση (internet, office, ταινίες/τραγούδια...όχι παιχνίδια, με εξαίρεση κανα-δυο του facebook) αλλά θέλω να έχει καλή διάρκεια η μπαταρία και καλή εγγύηση/σέρβις.
Επίσης, θέλω, αν τα καταφέρω, ο επεξεργαστής να είναι Intel i3/i5 2.4 Ghz και η RAM από 4GB και πάνω.
Λειτουργικό θα έχει είτε Windows 8 αν βρω μηχανημα στην τιμή που θέλω, διαφορετικά θα επιχειρήσω να μπω στον κόσμο του Ubuntu/Linux.
Τέλος, το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 350-450ε

Έχω βρει κάποια μοντέλα και καταστήματα και θα ήθελα να μου πείτε ποια κατά τη γνώμη σας αξίζουν για την τιμή τους και αν ξέρετε κατά πόσο είναι έμπιστα αυτά τα e-shops:

Lenovo

HP από Πάμπλικ ή Μουλτιράμα

Κι άλλο HP

άλλο ένα

Κι ένα Ντελάκι

όποια άλλη πρόταση, δεκτή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δε το φτιάχνουν ουτε στο μαγαζί που φτιάχνει μητρικές χάλασε το acer μου ειμαι πολυ στενοχωρημένος παιδιά δε περίμενα να με βρει τέτοιο κακό.

το πολ μου λέει acer ότι ειναι καλο αλλα εγω πήρα 2 που τωρα ριναι διακοσμητικά . τι λαπτοπ να παρω τωρα thinkad ή toshiba


στο πολ ψηφίσαν και το turbo x :)

ως τωρα εχω παρει 2. acer που δε μου δουλεύουν και τα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Hewlett Packard. "Αξιοπρεπές", χωρίς να χρειάζεται να διαθέσεις μια περιουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
δε το φτιάχνουν ουτε στο μαγαζί που φτιάχνει μητρικές χάλασε το acer μου ειμαι πολυ στενοχωρημένος παιδιά δε περίμενα να με βρει τέτοιο κακό.

το πολ μου λέει acer ότι ειναι καλο αλλα εγω πήρα 2 που τωρα ριναι διακοσμητικά . τι λαπτοπ να παρω τωρα thinkad ή toshiba


στο πολ ψηφίσαν και το turbo x :)

ως τωρα εχω παρει 2. acer που δε μου δουλεύουν και τα 2

Εχουν περασει 3 toshiba, 1 thinkpad και 1 hp απο τα χερια μου. To hp ηταν μακραν το χειροτερο. Μου χαλασε πανω στον 1.5 χρονο (μητρικη). Το ενα toshiba μου το εχω ακομα (το αγορασα το 2009). Σε αυτο χαλασε περυσι ο σκληρος δισκος τον οποιο αντικατεστησα με εναν ssd. Το αλλο toshiba μου αγοραστηκε το 2008 και χαλασε η οθονη του το 2013. Το thinkpad (Τ430s) το εχω απο το 2012 και ως τωρα δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα (μου εχει πεσει απο τραπεζια στο πατωμα αρκετες φορες). Θα ελεγα οτι ειναι το laptop μου που εχει δεχτει το περισσοτερο abuse απο ολα τα αλλα. Καθε μερα το παιρνω μαζι μου, το εχω ξεχασει ανοιχτο μεσα στην τσαντα μου, εχει εκτεθει σε υγρασια και βροχη (ειχα ξεχασει την τσαντα μου ανοιχτη), το πιανω απο την οθονη για να το μεταφερω και δεν καταλαβαινει τιποτα. Αν επιλεξεις thinkpad μη παρεις το T430. Προτιμησε το T430s γιατι ειναι κατασκευαστικα καλυτερο απο το Τ430. Επισης προτεινω να παρεις και την ultrabay μπαταρια για μεγαλυτερη αυτονομια. Αν το παρεις απο ebay θα το βρεις σε χαμηλη τιμη. Δοκιμασε ebay αμερικης γιατι εχουν παρα πολλα διαθεσιμα σε χαμηλες τιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Έκανα παραγγελία από τον Γερμανό αυτό το HP το βρήκα σε προσφορά από 430 350€.Φενεται πολύ καλός για το πανεπιστήμιο που το θέλω.

B961479E-94AC-4117-AB2A-297CD8B777AC.jpeg
F57030A7-82DC-435F-8202-D6286B9A84C9.jpeg
9DC04B0D-F10F-4597-8CB0-A82E092F4BEA.png
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φωτη νομίζω ενα macbook θα ήταν καλύτερο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top