Πόσο ελεύθερους μας αφήνει η εκπαίδευση στην επιλογή θρησκείας;

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νταξ, εγώ θυμάμαι από τα θρησκευτικά στο λύκειο (τα έδωσα δυο φορές πανελλήνιες...) πως τα κεφάλαια για τον χριστιανισμό ήταν επιεικώς ακαταλαβίστικα καθώς και γεμάτα ασάφειες & ψευτοδιανουμενίστικα τσιτάτα, ενώ αυτά που αφορούσαν αλλότριες θρησκείες ήταν πλήρως κατανοητά και ευχάριστα.

οκ, άσχετο, συνεχίστε :rofl:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Έκανα ένα splitάκι γιατί αυτό το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον. Αλήθεια, πιστεύετε πως η παιδεία στην Ελλάδα μας δίνει περιθώρια να ψαχτούμε σε νέες θρησκείες; Εγώ νομίζω πως κάνοντας "θρησκευτικά" όλη μας τη ζωή (από την τρίτη δημοτικού μέχρι την τρίτη λυκείου) και δίνοντας μονομερή έμφαση στο χριστιανισμό χάνει τη σημασία του ο όρος "ανεξιθρησκεία". Αυτό είναι μια σύγχρονη πλύση εγκεφάλου, ένας προσυλιτισμός. Δλδ είναι δυνατόν να είναι κάποιος αμερόληπτος αφού έχει διδαχθεί χριστιανισμό (και όχι θρησκευτικά) σε όλη του τη ζωή και έχει κάνει μέσα σε 10 ώρες όλες τις υπόλοιπες θρησκείες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Πίστευω πως άμεσα δεν μας εμποδίζει να επιλέξουμε την θρησκεια αλλά έμμεσα για τους λόγους που είπες(να μην τα γράφω πάλι).
Τό θέμα είναι πως δεν μας βοηθάει να γνωρίσουμε και τις άλλες θρησκείες, να δούμε και να επιλέξουμε αυτή που πιστεύουμε πως μας αρμόζει,να επιλέξουμε αυτή που θεωρούμε εμείς σωστή σύμφωνα με τα δικα μας κριτήρια και να την ακολουθήσουμε και όχι να μας "υποχρεώνουν"να είμαστε χριστιανοί επειδή γεννηθήκαμε σε μια χώρα που η πλειοψηφία του πληθυσμού της υποστηρίζει τη συγκεκριμένη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
φέτος την ώρα των θρησκευτικών είχα την τύχη να κάνω κάποιες συζητήσεις με την καθηγήτρια. Εμάθα πόλλα για τον χρηστιανίσμο με απότελεσμα να μην είμαι αντι-χριστιανός αλλά απλώς να μην το πιστεύω. Μπορεί να είναι και πλύση εγκεφάλου. Πάντως όσο αφόρουν την δίδαξη άλλων θρησκιών αυτό που παρατήρισα είναι ότι το βιβλίο αναφέρετε μόνο σε θρησκίες που κατα την αποψή μου δεν πρόσφεραν πότε κάτι θετικό όπως , οι ιεχωβάδες, άλλα αναφέρονταν μόνο στα αρνητικά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Kαι εκτός αυτού είναι ΠΟΛΛΟΙ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ οι καθηγητές που δεν διδασκουν αυτά τα (λιγοστά) κεφάλαια με τις άλλες θρησκείες σωστά.

Εμάς μας έλεγε: "άντε, άντε... να το διαβάσει κάποιος στα γρήγορα μια ανάγνωση δυνατά γιατί δε μου αρέσει να τα συζητάμε αυτά".

Ηλίθιο ζώο καθηγήτρια, να πεθάνεις, είσαι και με το ένα πόδι στον τάφο! :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Βασικα,ειμαι κατα οποιασδηοπτε οργανωμενης θρησκειας,οποτε η δικη μου πεποιθηση ειναι οτι το μαθημα μπορουσε κ να λειπει,αλλα καταλαβαινω την αναγκαιοτητα της.Βεβαια,η μονοπλευρη διδασκαλια κανει κακο,αλλα τι δεν κανουμε μονοπλευρα σε αυτη τη χωρα,εδω που τα λεμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το μάθημα των Θρησκευτικών δεν πρέπει να υπάρχει στη σημερινή του μορφή. Αλλά κάποτε η πολιτκή ηγεσιά του Υπουργείου Παιδείας πρέπει να έχει το πολιτικό θάρρος να "μεταλλάξει " τα θρσησκευτικά από διδασκαλία του χριστιανισμού σε θρησκεολογία ώστε ο μαθητής να έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει τις άλλες θρησκείες και φιλοσοφίες. Στη Β'Λυκείου υπάρχουν κάποια στοιχεία θρησκεολογίας ,που φυσικά τα σνομπάρουν οι θεολόγοι, αλλά και παρουσιάζονται με αρνητική οπτική και αναδεικνύεται στο τέλος η ανωτερότητα του Χριστιανισμού.
Φυσικά η εκπαίδευση μας εγκλωβίζει στο Χριστιανισμό και δε μας αφήνει να επιλέξουμε μόνοι μας. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος ανοιχτόμυαλος άνθρωπός σε αυτή τη χώρα που θα τολμήσει τον πλήρη διαχωρισμό του κρατους από την παντοδύναμη εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ulalum

Νεοφερμένος

Ο ulalum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα!Πάντως εμένα τα λιγοστά αυτά κεφάλαια στα Θρησκευτικά με βοήθησαν...Να καταλάβω οριστικά πως είμαι άθεη-όχι όμως ενάντια στους θρησκευόμενους- και πόσο καταπιεστική μπορεί να γίνει οποιαδήποτε θρησκεία,ανεξαρτήτως περιοχής-εποχής,ειδικά αν αναγορευτεί "επίσημη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Πρίν παρακολουθούσα λίγο απο τις πρωϊνές εκμπομπές και έλεγαν οτι θέλουν να απομωνόσουν την εκπαίδευση απο την εκκλησία(γιατί αυτή αποφάσιζε)και οτι να βγάλουν τισ εικόνες ακι να καταργήσουν την προσευχή.
Και ήταν κι εκεί κάποιος απο τον ΟΛΜΕ και είπε ότι η προσευχη και ο εκκλησιασμός δεν είναι υποχρεωτικός και όποιος μαθητής θέλει το κάνει. Εγώ πάντως όταν πήγαινα σχολείο και η αδερφή μου τώρα αν δεν πηγαίναμε στην εεκλησία με το σχολείο μας έβαζαν απουσίες. :/


--

Πριν σε μια εκπομπή (όπως είπα και στο προηγούμενο topic) είπε ένας οτι σε ενα πανελλήνιο συνέδριο θεολόγων πήγαν μέσα κάποιοι απο την εκκλησία και άρχισαν να κατηγορούν τα σχολικα βιβλία των θρησκευτικών γιατί έχει μέσα κ άλλα θρησκεύματα και να τα βγάλουν τελείως να έχει μόνο για τον Χριστιανισμό και τα θέματα στις εξετάσεις να τα βάζει η εκκλησία.
Φοβερή ελευθερία επιλογής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :

Και ήταν κι εκεί κάποιος απο τον ΟΛΜΕ και είπε ότι η προσευχη και ο εκκλησιασμός δεν είναι υποχρεωτικός και όποιος μαθητής θέλει το κάνει.
Χμμ στο σχολείο μου μια φόρα θύμαμαι που ο διευθνηντής φώναξε ενά παιδι που δεν έκανε προσευχή :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Χμμμ, σε μας όχι εγώ ποτέ δεν έκανα προσευχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν πήγαινα σχολείο και η αδερφή μου τώρα αν δεν πηγαίναμε στην εεκλησία με το σχολείο μας έβαζαν απουσίες.
Χμμ στο σχολείο μου μια φόρα θύμαμαι που ο διευθνηντής φώναξε ενά παιδι που δεν έκανε προσευχή
Ναι, είναι προαιρετική, αλλά όχι έτσι. Απο αρκετά παλιά υπάρχει διαδικασία στο σχολείο για να εξαιρεθεί καποιος μαθητής απο την προσευχή (και το μάθημα των θρησκευτικών). Υποθέτω πρέπει να το κάνει ο γονέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Ναι, είναι προαιρετική, αλλά όχι έτσι. Απο αρκετά παλιά υπάρχει διαδικασία στο σχολείο για να εξαιρεθεί καποιος μαθητής απο την προσευχή (και το μάθημα των θρησκευτικών). Υποθέτω πρέπει να το κάνει ο γονέας.
Τι γίνεται όμως αν το παίδι δεν θέλει να μάθει (άκομη) κάτι ο γονέας;
Τι γίνεται αν δεν θέλει να εξαιρεθεί από το μάθημα; Και γενίκα αν την απόφαση δεν θέλει να την γνωστοποιήσει τόσο πολυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μα εγώ δεν λέω να βγάλουν τα θρησκευτικά,καλά κάνουν που τα έχουν να μαθαίνουμε κάποια πράγματα γι'αυτά που μας έχουν βάλει αν πιστεύουμε,αλλά το θέμα είναι να βάλουν μέσα και τις άλλες θρηκσείες(όχι μόνο τα κατα τους) αλλά όπως μαθαίνουμε για τον χριστιανισμο να μάθουμε και για τις άλλες. Όχι όλες μέσα σε 10 σελιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τι γίνεται όμως αν το παίδι δεν θέλει να μάθει (άκομη) κάτι ο γονέας;
Τι γίνεται αν δεν θέλει να εξαιρεθεί από το μάθημα; Και γενίκα αν την απόφαση δεν θέλει να την γνωστοποιήσει τόσο πολυ;
Γι αυτό λέμε οτι δεν υπάρχει ακόμα απολυτη κοινωνική αποδοχή. Έπρεπε εκτώς απο το δικαίωμα να μήν γνωστοποιήσει σε κανέναν την απόφασή του, να μήν έχει και λόγο να μή τη γνωστοποιήσει (γιατί ακόμα και άν κάποιος το μάθαινέ θα ήταν μιά αποδεκτή θέση).
Επειδή υπάρχει λοιπόν αυτή η προκατάληψη, η δημόσια προσευχή χρησιμοποιείται για να σταμπάρει έμμεσα τους αλλόθρησκους/άθεους και το κυριώτερο να σημαδέψει ψυχολογικά τα παιδάκια που κάνουν κάτι τέτοιο και να τα αποξενώσει απο τον κοινωνικό τους περίγυρο.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ στην 5η ή 6η δημοτικού τί μεγάλο θέμα έγινε στον κύκλο των παιδιών ένα γειτονόπουλο που ήταν απο το βέλγιο όταν κάποια στιγμή έκανε το σταυρό του διαφορετικά (ήταν καθολικό). Προσπαθούσαμε τότε όλα τα υπόλοιπα παιδιά να το πείσουμε οτι τον κάνει λάθος. Τώρα το θυμάμαι και ντρέπομαι όταν φαντάζομαι πώς ένοιωσε το καημένο το παιδάκι αλλά τότε δέν ήξερα. Έτσι επιβάλλουν τη θρησκεία απο μικρή ηλικία με αυτόν τον ψυχολογικό εκβιασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η εκπαίδευση -ακόμα και σήμερα- ακολουθεί την ελληνοχριστιανική γραμμή, οπότε ο Χριστιανισμός επικρατεί. Να αποκοπεί το θεωρώ δύσκολο ακόμα αν και επιτακτική ανάγκη. Από την άλλη την θρησκεία μας εκ των πραγμάτων ποτέ δεν την επιλέξαμε συνειδητά αλλά μας την έδωσαν οι γονείς και εμείς την δεχτήκαμε και μετά από τόσα χρόνια διδασκαλίας για τον Χριστιανισμό άντε να τρέχεις να αλλάζεις (τουλάχιστον στις νέες ταυτότητες δεν υπάρχει γιατί στην δική μου το γράφει φαρδιά πλατιά) Βέβαια δεν θα σχολιάσω άλλο γιατι έχω περίεργες απόψεις περί θρησκείας και Χριστιανισμού και γενικά αυτό που περνάει ακόμα και σήμερα ότι δηλαδη Ελληνισμός = Χριστιανισμός και Χριστιανισμός = Ελληνισμος μου την δίνει άσχημα :thumbsdown:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
μα με όλα τα μαθήματα τέτοιου τύπου έτσι δεν γινεται? θέλω να πω οτι κανείς μας δεν διαβασε Μπουκοφσκι ή Ζινσκιντ στα νεοελληνικα κείμενα, το ψαξαμε και πηρε ο καθενας μας τον δρομο του στην λογοτεχνία. Αλλά και στα Καλητεχνικα δεν μας εμαθε κανεις τον Νταλι μόνοι μας βρήκαμε ποιον πινακα προτειμάμε ή μήπως σας εμαθε κανεις metal και punk στην μουσική? καπως έτσι και στα θρησκευτικά, το σχολείο έχει τα κολληματά του, τα πρέπει του κτλ σε πολλούς τομείς από εκει και πέρα ο καθένας μας έχει την ευθήνη απέναντι στον εαυτό του να πάει λίγο παρακάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
μα με όλα τα μαθήματα τέτοιου τύπου έτσι δεν γινεται? θέλω να πω οτι κανείς μας δεν διαβασε Μπουκοφσκι ή Ζινσκιντ στα νεοελληνικα κείμενα, το ψαξαμε και πηρε ο καθενας μας τον δρομο του στην λογοτεχνία. Αλλά και στα Καλητεχνικα δεν μας εμαθε κανεις τον Νταλι μόνοι μας βρήκαμε ποιον πινακα προτειμάμε ή μήπως σας εμαθε κανεις metal και punk στην μουσική? καπως έτσι και στα θρησκευτικά, το σχολείο έχει τα κολληματά του, τα πρέπει του κτλ σε πολλούς τομείς από εκει και πέρα ο καθένας μας έχει την ευθήνη απέναντι στον εαυτό του να πάει λίγο παρακάτω...
Όμως δεν είναι πολυ επικύνδηνο ένας έφηβος να πέσει σε παγίδες? Δεν θα είναι πόλυ καλλίτερο να έχει και μια καθοδήγηση ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Όμως δεν είναι πολυ επικύνδηνο ένας έφηβος να πέσει σε παγίδες? Δεν θα είναι πόλυ καλλίτερο να έχει και μια καθοδήγηση ? :hmm:
δεν έχεις αδικο όλοι χρειαζόμαστε κάποιες συμβουλες ή και απλα πληροφορείες, βεβαια πιστεύω οτι όσα και να πεις σε έναν έφηβο εκείνος θα εξακολουθεί αφενώς να ψάχνει αφετέρου να μαγνιτίζεται από τον κήνδυνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!Η εκπαίδευση με τη θρησκεία είναι τόσο συνδεδεμένες που τα περιθώρια "ελεύθερης επιλογής"είναι ελάχιστα.Και δεν αναφέρομαι μόνο στο μάθημα των Θρησκευτικών,ακόμη και στην Ιστορία μονίμως για την ορθοδοξία μαθαίνουμε(και δυστυχώς διαστρεβλωμένα).Σε ένα κράτος όπου ισχύει η ανεξιθρησκεία είναι απαράδεχτο.Ακόμη και το Υπουργείο είναι Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.Θυμάμαι στο δημοτικό είχαμε μια κοπέλα μάρτυρα του Ιεχωβά που δεν παρακολουθήσε θρησκευτικά,αυτό δεν αποτελεί ένα είδος κοινωνικού ρατσισμού;(σκεφτείτε ότι στο μυαλό των υπόλοιπων παιδιών η κοπέλα φάνταζε "ξένη"ενώ ήταν Ελληνίδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top