Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,145 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,515 μηνύματα σε 96,001 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 749 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ταξίδι με το τρένο

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:35, 01-12-08:

Σε τρένο δεν μπαίνω με τίποτα......
αν και τα οικονομικα δεν είναι και πολύ καλά για λεωφορείο...
Αν δεν οδηγήσω καλύτερα λεωφορείο....
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:37, 01-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Γιατί καλέ; Πιο άνετο ταξίδι κάνεις με τρένο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:40, 01-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Γιατί καλέ; Πιο άνετο ταξίδι κάνεις με τρένο

Αναλόγος σε πιο τρένο θα πέσεις....
Δεν ξέρω δεν μου αρέσει καθόλου.....
Καλύτερα να μην πάω... αν η λύση είναι τρένο....

θα επανέλθω τωρα πρεπει να φυγω....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη e-sofia : 01-12-08 στις 17:49.
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 12:49, 02-12-08:

Θεσσαλονίκη-Αθήνα, Αθήνα-Θεσσαλονίκη, 150 ώρες στο τρένο και αυτό το μέσο έχει αποκτήσει μία ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για μένα.

Τρένο και όχι αεροπλάνο επειδή το δεύτερο παραείναι ακριβό ακόμα και για μία τόσο μικρή απόσταση. Όχι κτελ επειδή θεωρώ το τρένο πιο ασφαλές και ίσως κατά κάποιο τρόπο πιο ρομαντικό.

Σχεδόν πάντα με Intercity ή Intercity Express. Το εισιτήριο 31 και 44 ευρώ αντίστοιχα. Το απλό Intercity κάνει από 5 έως 5:30 ώρες και το Express από 4:20 (ναι συνέβη και αυτό το θαύμα μία φορά!) έως 5 ώρες. Κατά βάση, το Express δεν αξίζει τέτοια διαφορά στα λεφτά. Απλά τρένα πήρα πολύ σπάνια. Πολλές οι στάσεις (σαν λεωφορείο ένα πράγμα, next stop Λιτόχωρο, next stop Λεπτοκαρυά) και το μισάωρο με μία ώρα παραπάνω που κάνουν είναι εξαιρετικά βασανιστικό για μένα που στις 4 ώρες κάθομαι σε αναμμένα καντήλια (Θήβα και Οινόη επιτέλους, πόσο αγαπώ αυτούς τους σταθμούς!).

Οι θέσεις των τρένων έχουν σχεδιαστεί για να σε κάνουν να υποφέρεις, πάντοτε πιάνονταν οι ωμοπλάτες και ο αυχένας. Δεν μπόρεσα ποτέ να κοιμηθώ. Σπανιώς σηκωνόμουν για να βολτάρω, βιδωνόμουν σε μία θέση, πολλές φορές αρνούμενη να αλλάξω στάση (η υπνηλία από τις δραμαμίνες θα φταίει). Άκουγα συνήθως Ved Buens Ende, Manilla Road ή Annihilator. Στα τελεταία ταξίδια διάβαζα ό,τι αστυνομικό έπεφτε στα χέρια μου. Το φαγητό παραδόξως πολύ καλό (καλή δουλειά, splendid!).

Μία φορά σωριάστηκε μια κοπέλα περνώντας από το διάδρομο δίπλα μου. Δύο φορές έσταζε το κλιματιστικό στο κεφάλι μου. Δύο μαθήματα τα πέρασα χάρη στο διάβασμα που έριξα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Πέντε-έξι φορές ήμουν μπροστά σε καβγά του ελεγκτή με επιβάτη που μπήκε σε λάθος τρένο (ή ανθρώπων που δεν πρόλαβαν να βγουν από το τρένο πριν αυτό ξεκινήσει). Οι ελεγκτές δεν μπορούσαν να δείξουν χειρότερη συμπεριφορά, κυριολεκτικά τους εξευτέλιζαν τους ανθρώπους (ένοιωσα ιδιαίτερα άσχημα με την περίπτωση μιας Αγγλίδας κυρίας που της δώσανε λάθος εισιτήριο και κανένας άξεστος δεν τη βοηθούσε και κατέληξε να βάλει τα κλάματα). Πολλές φορές οι άνθρωποι σιχτίριζαν για την καθυστέρηση ειδικά στο ακριβοπληρωμένο express. Ο πιο ενοχλητικός ήχος είναι τα ringtones των κινητών και το "ΔΕ Σ'ΑΚΟΥΩ!" (δεν έχει σήμα, ξέρεις;!). Πάντοτε με στεναχωρούσε που δεν ήξερα από ποια μέρη περνάω. Το ωραιότερο κομμάτι είναι λίγο μετά την Κατερίνη μέχρι να φτάσει στη Λάρισα και πολύ αργότερα πάνω στα βουνά (είναι η Αράχωβα; ). Με το χάζι έξω από τα παράθυρο και τις σκέψεις να παρασύρονται οι ώρες έφευγαν ανώδυνα. Όταν νύχτωνε ζούσα ένα δράμα.

Μου έχει λείψει

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:25, 02-12-08:

Θεσσαλονίκη-Αθήνα, Αθήνα-Θεσσαλονίκη, 150.000 ώρες στο τρένο και αυτό το μέσο μου δημιουργει παντα μια δυσαρεστη αισθηση.

Φταιει που ειμαι σχετικα μυγιαγγιχτη, φταιει που ζητημα να ειναι 10 οι φορες που επεσα σε νορμαλ διπλανους που δεν απλωναν την αριδα τους 2 θεσεις παραδιπλα(και πανω μου), που δεν βρωμουσαν αισχρα, που δεν ειχαν πιει τα κερατα τους πριν ανεβουν, δεν φωναζαν στο κινητο, δεν εβγαλαν τα παπουτσια τους για να νιωθουν πιο ανετα, ενω η καλτσα μυριζε σαν καλτσα ολυμπιονικη του μαραθωνιου μετα τον τερματισμο, δεν δεν δεν.....
Ευτυχως που ξεραινομαι πριν φτασουμε Πλατυ η Λιανοκλαδι, κι ετσι προλαβαινω να τα καταλαβω αυτα καμια ωριτσα (εκτος απο την κυριουλα με τις καλτσες, που ξυπνησα απ'τη μυρωδια :X).

Εκτος ολων των τραγελαφικων, που υποφερονται ειναι κι ο κομπος στο λαιμο που δεν υποφερεται καθολου.. Καποιος να σε χαιρεταει ντεμι βουρκωμενος προσπαθωντας να κανει τον Καραγκιοζη (και δημιουργωντας στον διπλανο σου μια αντιστοιχη ορεξη να γραψει κατεβατα για αυτους που χαιρετανε απ'εξω..) ειναι απ'τα χειροτερα που εχω να σκεφτω παντα για αυτο το ταξιδι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:23, 02-12-08:

Θεσσαλονίκη - Αθήνα, Αθήνα - Θεσσαλονίκη.... 8 ώρες με το τρένο.

Αυτό το ΣΚ που ανέβηκα απάνω είπα να το κάνω με τρένο καθώς ήταν στο 1/3 της τιμής του αεροπλάνου περίπου. Intercity Express γιατί δεν θα την πάλευα τόσες ώρες εκεί μέσα με το αργό Intercity ή με τον καρβουνιάρη.

Οι θέσεις πραγματικά δεν βολεύουν καθόλου: στον πηγαιμό δεν μπόρεσα σχεδόν καθόλου να κοιμηθώ, ενώ στο μετρό ο ύπνος με παίρνει πανεύκολα, ωστόσο λίγο παραπάνω μπόρεσα στην επιστροφή, χαμένος στις σκέψεις μου και στις ωραίες στιγμές που έζησα εκεί απάνω.

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Στον πηγαιμό ήταν σχετικά άνετα, καθώς Παρασκευή πρωί ήμαστε τρεις κι ο κούκος, δεν είχα καν διπλανό. Στην επιστροφή Κυριακή βράδυ φυσικά ήμαστε φίσκα και μάλιστα με έβαλαν σε θέση με τραπεζάκι μπροστά: μην το προτιμήσετε, δεν μπορείς να απλωθείς με την ησυχία σου.

Ήταν ένα ωραίο ταξίδι γενικά, δεν έπεσα ευτυχώς πάνω σε καθυστερήσεις ή σε κάνα απρόοπτο. Ήταν ωραία η εμπειρία όταν σταματήσαμε στη Λάρισα στην επιστροφή για να αλλάξουμε την μηχανή από ηλεκτροκίνητη σε ντιζελοκίνητη, είδα κι από κοντά πώς αλλάζει η μηχανή.

Αυτό που είδα ότι έχει το ταξίδι στο τρένο είναι ότι είναι.... 4-6 ώρες δικές σου: που είσαι τελείως ελεύθερος στο να χαθείς στις σκέψεις σου ανενόχλητος και χωρίς κάποιον πάνω απ' το κεφάλι σου, ειδικά στην επιστροφή όπου ξαναπερνούν μπροστά σου όλα όσα πέρασες τις μέρες που έλειπες από την μονότονη ρουτίνα της καθημερινότητας.

Τι μου θυμίσατε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 02-12-08 στις 21:33.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:43, 03-12-08:

Eγώ με τρένο ταξίδεψα πρώτη φορά σε σχετικά μεγάλη ηλικία, ναι δεν έχουμε τρένο στην Ήπειρο και επειδή δεν έχω ταξιδέψει και πολύ στο σημείο να το σιχαθώ, το απολαμβάνω κάθε φορά.
Ειδικά μετά τη Λάρισα μου αρέσει πολύ το τοπίο αν βρέχει κιόλας κάθομαι και χαζεύω από το παράθυρο και δε με νοιάζει τίποτα.
Πάντα θα πιάσω την κουβέντα με τον διπλανό μου, σκάω να ταξιδεύω με έναν άνθρωπο τόοοσες ώρες δίπλα-δίπλα και να μη μιλάμε.
Βέβαια αυτό έχει θετικά και αρνητικά

Θετικά: Περνάει η ώρα πιο γρήγορα, με ζαλίζει να διαβάζω κάτι όσο το όχημα βρίσκεται σε κίνηση έτσι η κουβεντούλα είναι ό,τι καλύτερο.

Αρνητικά: Καταλήγω να ακούω ιστορίες μιας ζωής ειδικά από κάτι γριούλες. Στο τέλος θυμάμαι τα ονόματα των παιδιών της απ΄έξω και έχει 5-6, πότε γέννησε η κόρη της και τι βαθμούς φέρνει ο εγγονός της ο Κωστάκης. Μου είχε τύχει μια γυναίκα η οποία είχε 40 μέρες που είχε χάσει το γιο της εεεε τη μισή διαδρομή την πέρασα να ψάχνω χαρτομάντηλα από τους δίπλα, γιατί στην προσπάθειά μου να την κάνω να νιώσει καλύτερα ένιωσα εγώ σκατά. Και πάλι δεν το μετανιώνω και συνεχίζω να το κάνω.. έχω ακούσει εγώ ιστορίιιιιες ουυυυυ

Γενικά είναι ασφαλές μέσο, μην επιχειρήσετε να κλείσετε όμως ποτέ από μόνοι σας μια πόρτα που είναι μισάνοιχτη.
Η κοπέλα που έμενε στο σπίτι που μένω πριν από μένα, γυρνώντας από τη Λάρισα επέλεξε να ταξιδέψει με τρένο και όχι με το αυτοκίνητο που θα οδηγούσε ένας ξαδερφός της, επειδή φοβόταν τον τρόπο που οδηγεί ο ίδιος. Ταξίδεψε όρθια γιατί δεν είχε θέσεις και προσπάθησε να κλείσει την πόρτα που σε κάθε στροφή άνοιγε. Η πόρτα την τράβηξε έξω και έκανε κάμποσα χλμ κρεμασμένη από κείνη μέχρι να χτυπήσει σε ένα τούνελ γυμνή.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:56, 03-12-08:

. Η πόρτα την τράβηξε έξω και έκανε κάμποσα χλμ κρεμασμένη από κείνη μέχρι να χτυπήσει σε ένα τούνελ γυμνή.
και έζησε??!?!??!?!
πώς τη σταματάς τη διήγηση έτσι καλέ?

και μένα μου αρέσει πολύ το τρένο. Ειδικά στο εξωτερικό είναι το κάτι άλλο! (κάθεσαι, δεν έχει όρθιους και χειρολαβές). Εγώ πάντως διαβάζω ή κοιτάζω το τοπίο ή κοιμάμαι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:58, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
και έζησε??!?!??!?!
πώς τη σταματάς τη διήγηση έτσι καλέ?
Το βρήκα περιττό να το πω.

Όχι καλέ πως να ζήσει;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:00, 03-12-08:

Το βρήκα περιττό να το πω.

Όχι καλέ πως να ζήσει;
μα καλά, κανείς δε πάτησε αυτό το κουμπί που έχουν τα τρένα για να σταματήσουν?
και εσύ από πού το έμαθες? από τη σπιτονοικοκυρά? πάλι συζήτηση έπιασες?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:02, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μα καλά, κανείς δε πάτησε αυτό το κουμπί που έχουν τα τρένα για να σταματήσουν?
και εσύ από πού το έμαθες? από τη σπιτονοικοκυρά? πάλι συζήτηση έπιασες?
Προσπαθούσαν να την τραβήξουν οι υπόλοιποι επιβάτες προς τα μέσα, αλλά όλα έγιναν πολύ γρήγορα φαντάζομαι.

Ναι.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:07, 03-12-08:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 13:37, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Φταιει που ειμαι σχετικα μυγιαγγιχτη, φταιει που ζητημα να ειναι 10 οι φορες που επεσα σε νορμαλ διπλανους που δεν απλωναν την αριδα τους 2 θεσεις παραδιπλα(και πανω μου), που δεν βρωμουσαν αισχρα, που δεν ειχαν πιει τα κερατα τους πριν ανεβουν, δεν φωναζαν στο κινητο, δεν εβγαλαν τα παπουτσια τους για να νιωθουν πιο ανετα, ενω η καλτσα μυριζε σαν καλτσα ολυμπιονικη του μαραθωνιου μετα τον τερματισμο, δεν δεν δεν.....
Ευτυχως που ξεραινομαι πριν φτασουμε Πλατυ η Λιανοκλαδι, κι ετσι προλαβαινω να τα καταλαβω αυτα καμια ωριτσα (εκτος απο την κυριουλα με τις καλτσες, που ξυπνησα απ'τη μυρωδια :X).

Πέρα από τη μισή/μία ώρα διαφορά αυτός ήταν και ο λόγος που εγκατέλειψα τα απλά τρένα. Πολλές στάσεις σε χωριά, ο διπλανός άλλαζε συνέχεια και ήταν κατά βάση περίεργος. Δύο ήταν τύφλα, μία είχε στήσει πικ νικ δίπλα μου, μιαν άλλη σηκωνόταν κάθε πέντε δευτερόλεπτα και το αποκορύφωμα μία trash tv φυσιογνωμία που από τη μυρωδιά (βρόμας και απλυσιάς, τι άλλο!) είχα κολλήσει το πρόσωπό μου στο παράθυρο και ανέπνεα από το στόμα!

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αυτό που είδα ότι έχει το ταξίδι στο τρένο είναι ότι είναι.... 4-6 ώρες δικές σου: που είσαι τελείως ελεύθερος στο να χαθείς στις σκέψεις σου ανενόχλητος και χωρίς κάποιον πάνω απ' το κεφάλι σου, ειδικά στην επιστροφή όπου ξαναπερνούν μπροστά σου όλα όσα πέρασες τις μέρες που έλειπες από την μονότονη ρουτίνα της καθημερινότητας.
Έτσι είναι, εδώ ακριβώς έγκειται η γοητεία του τρένου, ειδικά αν ο σκοπός του ταξιδιού είναι η ερωτική συνεύρεση!

Ειδικά μετά τη Λάρισα μου αρέσει πολύ το τοπίο αν βρέχει κιόλας κάθομαι και χαζεύω από το παράθυρο και δε με νοιάζει τίποτα.
Υπέροχη η βροχή, τα μαύρα σύννεφα, η ομιχλώδης υφή του ουρανού, οι σταγόνες να τρέχουν στο παράθυρο... *sigh*

Γενικά είναι ασφαλές μέσο, μην επιχειρήσετε να κλείσετε όμως ποτέ από μόνοι σας μια πόρτα που είναι μισάνοιχτη.
Η κοπέλα που έμενε στο σπίτι που μένω πριν από μένα, γυρνώντας από τη Λάρισα επέλεξε να ταξιδέψει με τρένο και όχι με το αυτοκίνητο που θα οδηγούσε ένας ξαδερφός της, επειδή φοβόταν τον τρόπο που οδηγεί ο ίδιος. Ταξίδεψε όρθια γιατί δεν είχε θέσεις και προσπάθησε να κλείσει την πόρτα που σε κάθε στροφή άνοιγε. Η πόρτα την τράβηξε έξω και έκανε κάμποσα χλμ κρεμασμένη από κείνη μέχρι να χτυπήσει σε ένα τούνελ γυμνή.
Αυτή είναι μακράν η πιο φρικιαστική ιστορία τρόμου που έχω ακούσει για τα τρένα. Αν και επιφυλάττομαι από την άποψη ότι αυτές οι πόρτες κλειδώνουν σαν σε υποβρύχιο

Πάντα θα πιάσω την κουβέντα με τον διπλανό μου, σκάω να ταξιδεύω με έναν άνθρωπο τόοοσες ώρες δίπλα-δίπλα και να μη μιλάμε.
Εγώ η ακοινώνητη δεν το άντεχα αυτό! Όταν έχεις ξένον άνθρωπο δίπλα σου και ως εκ τούτου δεν έχει να πεις τίποτα υποπίπτεις σε τρομαχτικά αμήχανες συζητήσεις, όπου οι προτάσεις είναι μία αλυσιδωτή αλληλουχία από κλισέ! Χειρότερη φορά ήταν ένας κοστουμάτος μεσήλικας που μόλις κάθισε δίπλα μου θεώρησε καλό να μου πει ότι τον κάλεσαν εκτάκτως στην Θεσσαλονίκη και πρώτη φορά μπαίνει σε απλό intercity και ότι πάντοτε προτιμά πρώτη θέση στο express και ότι ο ξάδερφός του έχει γνωστή αλυσίδα καταστημάτων με αθλητικά είδη στη Θεσσαλονίκη (τα ίδια είχε επαναλάβει σε ακόμα δύο τουλάχιστον). Πάνω που ήμουν έτοιμη να πετάξω κάτι του τύπου και γιατί νομίζετε ότι με αφορούν αυτά, έρχεται ο σωτήρας μου, ο επιβάτης που καθόταν κανονικά δίπλα μου. Σηκώνεται ο τύπος πάει κάθεται στη δική του θέση και αρχίζει τα ίδια (για τέταρτη φορά!) σε μια κυρία, άλλο που δεν ήθελε κι αυτή, στο τέλος του ταξιδιού είχε γίνει ο κύριος Γιάννης ο κολλητός της!

Ένα από τα ταξίδια που πέρασε γρηγορότερα πρέπει να είναι αυτό που είχα θέση σε κουπέ στο express. Όλο χαρά, ησυχία είχε, βολικές θέσεις, λέω ευκαιρία πρώτη φορά θα κοιμηθώ επιτέλους (ήμουν και λιώμα λόγω εξεταστικής). Αμ δε! Μάνα, κόρη, κολλητή μάνας, απίστευτες τύπισσες, είχαν στήσει ένα φλύαρο τρίο και δεν είχαν αφήσει κανέναν κοινό γνωστό που να μην τον περάσουν από διεξοδική ανάλυση! Ειδικά τις πεθερές, θεέ μου, θάψιμο! Έλεγε η μία, σιχαινόταν να πάει στο σπίτι της πεθεράς, ήταν τόσο βρόμικο που φορούσε ειδικά για την περίσταση ρούχα για να καθίσει. Της λέει η άλλη για τη δικιά της που έφαγε μαγειρίτσα μες το κατακαλόκαιρο ογδοντατόσο χρόνών γυναίκα και τα τίναξε και τελοσπάντων πιάσαν με τη σειρά σόγια, γνωστούς, φίλους κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος. Να 'ναι καλά, ούτε κατάλαβα πότε φτάσαμε Αθήνα

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:13, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Αυτή είναι μακράν η πιο φρικιαστική ιστορία τρόμου που έχω ακούσει για τα τρένα. Αν και επιφυλάττομαι από την άποψη ότι αυτές οι πόρτες κλειδώνουν σαν σε υποβρύχιο
Ναι για ένα διάστημα ήταν ο εφιάλτης μου.
Η ιδιοκτήτρια μου το είχε πει και η κοπέλα ήταν ανηψιά της, ε δε νομίζω να υπερέβαλλε σε τίποτα.Και υπόψιν αυτό έχει τουλάχιστον 5 χρόνια που έχει συμβεί και απ΄ότι μου είπε είχαν δείξει και στις ειδήσεις το δυστύχημα.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:15, 03-12-08:

Tαξιδεύω με τραίνο τα τελευταία 3 χρόνια.....

Και το λατρεύω.... απλά το λατρεύω.....
Κοιτάω τους επιβάτες που περιμένουν μαζί με εμένα, τους επεξεργάζομαι...σκέφτομαι για ποιο λόγο ταξιδεύουν κι αυτοί.....
Η αναμονή για το πότε θα' ρθει (βέβαια στην Θήβα είναι κίντερ έκπληξη...το ακούς να έρχεται!Ξεχνάνε να σε ενημερώσουν )

Μέσα στο τραίνο το κλασσικότατο... Ποιος έχει την τάδε θέση; (ειδικά όταν είναι απλό πάντα κάποιον σηκώνω )Και μετά ξαπλώνω... βάζω τα ακουστικά και ανοίγω το βιβλίο μου...ενίοτε χαζεύω έξω και απλά σκέφτομαι... ή με πιάνει συζήτηση ο διπλανός.... Με συζήτηση έχει περάσει ευχάριστα η ώρα αλλά και βασανιστικά... (ευχόμουν πότε θα φτάσει Λάρισα να ξεκουμπηστεί...πήγαινα Θεσσαλονίκη)Επίσης τώρα τελευταία κοιμάμαι ανετότατα και ανοίγω τα μάτια μου μόλις περάσει ο καφές.... Μία ώρα πριν φτάσω στον προορισμό μου (έχω ρυθμίσει το βιολογικό μου ρολόι )

Πάντα σκέφτομαι πότε θα περάσει η ώρα....πότε θα δω το αγόρι μου...ή τους δικούς μου...ή τις κολλητές μου...Πότε θα φτάσω για να τους αγκαλιάσω... Είμαι σε απίστευτη υπερένταση.... και έχω το χαζό χαμόγελο...φτάνωωωωωωωω....!!!!

Στο γυρισμό είμαι μέσα στην μαυρίλα... Έχω συνδέσει το τραίνο με τον αποχαιρετισμό... Να στέλνω και να μου στέλνουν φιλιά από το τζάμι ή να ανεβαίνω λίγο πριν κλείσουν οι πόρτες γιατί δεν θέλω να τους αφήσω....

Και ο γυρισμός.... τα τοπία....και οι σκέψεις.... και οι φωνές...και τα τραγούδια που έχουν τέρμα μουσική....

Και πόσους διαφορετικούς ανθρώπους και εθνικότητες έχω γνωρίσει...
Και πόσο ενδιαφέρουσα ήταν η συζήτηση με ένα νεότατο παιδί που ήταν τυφλό και καθόταν δίπλα μου...το κατάλαβα μόνο όταν άνοιξε το μπαστούνι του.....
Και πόσες μα πόσεςςςςςςςςςςςς καθυστερήσεις έχω φάει στην μάπα επίσης

Το λατρεύω....

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:32, 03-12-08:

Το τραίνο μου αρέσει όταν δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Σαν φοιτήτρια χρησιμοποιούσα ΚΤΕΛ, επειδή με ΚΤΕΛ έκανα Αθήνα-Ξυλόκαστρο 2 ώρες και με τραίνο 3. Επίσης, όλες τις συγκινητικές μου στιγμές τις έχω συνδέσει με αεροδρόμια κι όχι με σιδηροδρομικούς σταθμούς.

Ξεχωριστές εμπειρίες μου έχουν μείνει το Αθήνα-Αλεξανδρούπολη κι η υπέροχη φύση στο Νέστο. Και το Αλεξανδρούπολη-Αθήνα με κλινάμαξα, που μας έβαλαν 3 κορίτσια να κοιμηθούμε με 3 ξέμπαρκους μαντράχαλους. Τι ευωδίες Θεέ!

Θεσσαλονίκη-Κωνσταντινούπολη απαίσια εμπειρία. Κρύο, έλεγχος στα σύνορα για πολύ ώρα, σιχτίρισμα, βρωμερή τουαλέτα.

Οι καλύτερες εμπειρίες είναι με τον Οδοντωτό για Καλάβρυτα. Διαδρομή που αγαπώ και μοναδική φύση. Ή διαδρομές με τραίνα που μισθώνουν ο μπαμπάς μου και φίλοι του και φωτογραφίζουν (μέσω του συλλόγου τους)! Αγαπώ επίσης πολύ και την γραμμή Γλασκώβη-Εδιμβούργο, την οποία έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορές. Την θέα με τα χορτάρια, την βροχή, τις αγελάδες, πάντα με γαληνεύει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:39, 08-08-09:

Εκεί που κάποτε το εισιτήριο για το απλό (Αθήνα-Θεσσαλονίκη, οι αμαξοστοιχίες 500) κόστιζε 15 ευρώ μετά τις αυξήσεις κοστίζει πλέον 29 ευρώ (και αυτό σίγουρα δεν είναι 33% αύξηση...)! Σοκ, σύγχυση, να καεί να καεί ξέρετε τι, με νοιώθει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:54, 08-08-09:

Οι ζημίες (μετά φόρων) του ΟΣΕ:
2005: 840 εκ ?
2006: 850 εκ ?
2007: 950 εκ ?
2008: 870 εκ ?

Πάω ένα στοιχήμα ότι το 2009 θα ξεπεράσει το 20007

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:07, 08-08-09:

Μου θυμίζει λογική πόθεν έσχες. Δηλαδή μας λένε απλώς τις καταγεγραμμένες περιουσίες των βουλευτών και όχι αυτό που υποδηλώνει η φράση, από πού ακριβώς προήλθαν όλα τα έσοδα. Έτσι και με τον ΟΣΕ, λένε ζημιογόνος επιχείρηση μπλα μπλα, αλλά γιατί; Το πλάνο είναι a priori κακοφτιαγμένο και μη αποδοτικό ή μήπως κατά την εφαρμογή του τίθενται σοβαρά θέματα "κακοδιαχείρισης" (για να το θέσω ευγενικά, ενθυμούμενη πώς για το portal του δήμου Αθηναίων δόθηκαν ένα εκατομμύριο ευρώ...);

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:22, 08-08-09:

Στις εταιρίες, λίγες λογιστικές και ακόμη πιο λίγες οικονομικές, γνώσεις να έχεις και καταλαβαίνεις τα πάντα.

Σχετικά με αυτό που ρωτήσες.
Πλήρη απάντηση: ΟΣΕ-Οικονομικά αποτελέσματα.pdf
Σύντομη απάντηση και προσωπική γνώμη: Κακή διοίκηση

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:29, 08-08-09:

προαστιακός Αθήνα - Κόρινθος , διαδρομή πιο σύντομη και από το να κινείσαι με λεωφορείο κάπου στο κέντρο της Αθήνας . Βεβαία αν και χρειάζεται πολύς χρόνος για να καταφέρει ο άνθρωπος να κάνει σπουδαία πράγματα , αρκούνε λίγα λεπτά για να δείξει τον χειρότερο εαυτό του

Μια φορά , αρχές καλοκαιριού είχανε ξεχάσει ( ; ) τον κλιματισμό . Ώρα : καταμεσήμερο . Όλα τα βαγόνια φίσκα , μόνο στην τουαλέτα δεν είχανε χωθεί άνθρωποι . Στην πίσω μεριά του βαγονιού καμιά δεκαριά νεαροί και νεαρές που πάνε για μπάνιο και γενικά όλες οι ηλικίες μοιρασμένες πιο πέρα . Σε 2 θέσεις κάθονται 2 γέροι άγνωστοι αρχικά μεταξύ τους . Αρκούνε μερικά δευτερόλεπτα για να γνωριστούνε . Παραδόξως , η αφορμή δεν είναι ότι η θερμοκρασία έχει ανέβει επικίνδυνα . Όλα τα άλλα θέματα τα συζητήσανε : οικογενειακή κατάσταση , επάγγελμα , περιοχή , πολιτικά , θρησκευτικά , οικονομικά , αγαπημένα χόμπυ . Ο ένας είναι έτοιμος να πέσει κάτω από την φθορά του χρόνου και ο άλλος αναπνέει με δυσκολία . Αλλά η συζήτηση τους δεν είναι μια αφορμή για να καταλήξουνε να αναθεματίζουνε τον ανηλεή Χρόνο . Συζητάνε χαρούμενα και κάθε φορά που ο ένας λέει ένα αστείο , ο άλλος τον χτυπάει φιλικά . Εν τω μεταξύ , το βαγόνι θυμίζει φούρνο . Εγώ που δεν ζεσταίνομαι εύκολα , νιώθω σαν αστακός που βράζει . Οι γυναίκες μιλάνε στο τηλέφωνο βρίζοντας θεούς και δαίμονες . Τα πιτσιρίκια ενώ μπήκανε ορεξάτα με τέρμα την μουσικά και με χαζά αστεία , το έχουνε βουλώσει και κλαίγονται το ένα στο άλλο . Μερικοί άντρες βγάζουνε τις μπλούζες τους και χτυπάνε με θυμό την πόρτα να τους ακούσει ο οδηγός . Μέχρι 2-3 στάσεις πιο κάτω που άνοιξε ο κλιματισμός , όλοι ήτανε σαν να επέζησαν από πόλεμο και κανείς σίγουρα δεν έχει όρεξη για κουβέντες ούτε με τον φίλο του δίπλα . Ακουγόντουσαν μόνο οι γέροι που διέκοπταν ο ένας τον άλλο λέγοντας ανέκδοτα και σχολιάζοντας τις νέες βουλευτές-μοντέλα και σταματήσανε να μιλάνε μόνο για να αλλάξουνε τηλέφωνα . Σε κάποια στάση , ο ένας σηκώνεται , ισιώνει το πουκάμισο του και λέει : Μα ασφαλώς κύριε τάδε αυτό το ταξίδι θα μου μείνει αξέχαστο - δεν θυμάμαι να πέρασα πιο ωραία και πηγαινοέρχομαι κάθε μήνα . Γεια σας και καλή συνέχεια σε αυτήν την υπέροχη μέρα . Όλο το βαγόνι τους κοιτούσε με μίσος - δεν είχανε πει ούτε λέξη για την ζέστη παρόλο που ήτανε και οι 2 μούσκεμα

Μια δεύτερη φορά , που είχα την δυνατότητα να έχω την ησυχία μου ήμουνα μόνος σε ένα βαγόνι , όταν μπήκανε 2 ισπανοί τουρίστες , αντρόγυνο σαραντάρηδες , και κάθισαν κοντά μου , ενώ όλο το βαγόνι ήτανε άδειο . Λέω ντάξει αφού είναι ξένοι δεν αξίζει να μετακινούμαι , πόσο χάλια θα είναι ; Πέντε λεπτά αργότερα είχανε βγάλει και οι 2 παπούτσια και κάλτσες ( αύγουστο μήνα , πέδιλα με κάλτσες ) , είχανε απλώσει τις βαλίτσες τους σε 4-5 θέσεις , τρώγανε από ένα τάπερ φρούτα και πίνανε κρασί από ένα μπουκάλι , και μιλούσανε δυνατά . Σε κάποια φάση η γυναίκα είχε ξαπλώσει και ο άντρας της χάιδευε τα πόδια όλο και προς τα πάνω
Δεν ξέρω τι θα επακολουθούσε αλλά έβαλα το κινητό μου χωρίς ακουστικά να παίζει το fuck u από archieve δυνατά και αμέσως συμμαζεύτηκαν και το βούλωσαν κιόλας , βέβαια 1 στάση μετά που κατέβηκα κάτι μου λέει ότι πήρανε στα σοβαρά την αφιέρωση μου

Μια τρίτη φορά , έρχεται και κάθεται σχετικά κοντά ένας πακιστανός , βάζει στο κινητό του μια ινδική μουσική , το αφήνει δίπλα του και τον παίρνει κατευθείαν ο ύπνος . Άκουσα για κάνα πεντάλεπτο εμπλουτίζοντας τα μουσικά μου σύνορα αλλά μετά βαρέθηκα και χτύπησα με δύναμη το χέρι μου στον πάγκο δίπλα μου . Μια - δύο στο τέλος ξύπνησε , το έκλεισε και ξανακοιμήθηκε

Τέλος , μια φορά είχε πολύ κόσμο αλλά όχι γεμάτο , και εκεί που ασφυκτιούσα , μπαίνουνε 2 τουρίστριες και πάνε στην άκρη του βαγονιού να καθίσουνε στα σκαλοπατάκια , οπότε το μισό βαγόνι (άντρες) κινήθηκε προς τα εκεί και βρέθηκα ξαφνικά να παίρνω ήσυχος αέρα . Μετά που ξανακατέβηκαν όλοι επανήλθανε στις θέσεις τους σαν κουρδισμένοι , ενώ ανανεώθηκε και η θεματολογία τους

έχω και άλλα περιστατικά αλλά αρκετό θάψιμο για σήμερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 08-08-09 στις 19:40.
15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:45, 08-08-09:

Μια φορά όλη κι όλη ταξίδεψα με τραίνο και με απωθεί να ξαναμπώ.
Πήγαινα στη Λάρισσα να δω κάτι φίλους, και εκείνη την ημέρα ήταν το τρένο φίσκα από οπαδούς της Ν.Δ. που πήγαιναν σε ξεχωριστή συγκέντρωση στο Κιλελέρ.
Όποιος σηκωνόταν του έπαιρναν τη θέση, και έτσι για 5-6 ώρες δεν κουνήθηκα από τη θέση μου ούτε για τουαλέτα.
Και γκραπ-γκρουπ το κούνημα, ο ένας πάνω στον άλλο, μου δημιούργησε τέτοια άσχημη αίσθηση που δεν θα ήθελα να ξαναμπώ με τίποτα σε τρένο.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 00:46, 09-08-09:

Βασικά, πολλά πράγματα θα μπορούσα να αντέξω σε ένα βαγόνι, εκτός από κάποιες απρόσμενες προσβολές τις οσφρητικής μου αισθήσεως.

Η καλύτερη φάση είναι να έχεις θέση δίπλα σε παράθυρο,
να φοράς τα ακουστικά κοιτώντας συνεχώς έξω απ' το παράθυρο
και οι αγαπημένες σου μελωδίες να σε ταξιδεύουν μακριά απ' τα δρώμενα του βαγονίου.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:16, 11-08-09:

Όταν σπούδαζα ανεβοκατέβαινα Αθήνα - Θεσσαλονίκη συνήθως με τραίνο.
Δεν τα πολυσυμπαθώ τα τραίνα, ούτε και τα λεωφορεία, ούτε και τα καράβια. Γενικά είμαι οπαδός του διακτινισμού, αν και δεν έχει επιτευχθεί ακόμα.
Δεν μου αρέσει να ταξιδεύω πολλές ώρες με μέσα που περιορίζουν την ελευθερία κινήσεων μου. Γενικά είμαι νευρόσπαστο και δεν μπορώ να κάθομαι πολύ ώρα σε ένα σημείο, άσε που με ενοχλούν πολύ οι περίεργοι συνταξιδιώτες.
Μου έχουν τύχει πολλά κουλά σε ταξίδια με τραίνο.
Μια φορά χάλασε η μηχανή στο Λιανοκλάδι και μας κατέβασαν για να πάρουμε λεωφορεία. Είχε απίστευτη ζέστη, ντάλα μεσημέρι, κουβαλούσα αγκομαχώντας τις αποσκευές μου, με ακολουθούσε μια γιαγιά, η οποία κλαψούριζε συνεχώς "τι πάθαμε" και "μη σε χάσω κοπελίτσα μου, γιατί δεν ξέρω που είναι αυτά τα πούλμαν" και με κουτσούλισε και ένα περιστέρι

Άλλη μια φορά είχε μπει στο βαγόνι ένα ολόκληρο σόι. Θεώρησαν ότι το βαγόνι ήταν κάτι σαν την τραπεζαρία και το σαλόνι του σπιτιού τους. Παιδάκια έτρεχαν τσιρίζοντας πάνω κάτω, τσακώνονταν για το game boy, μαμάδες απειλούσαν τα παιδάκια ότι θα τα "μαυρίσουν" (καμία δεν τα μαύρισε! ), ταπεράκια με διάφορα κεφτεδάκια, ντολμαδάκια και δεν ξέρω γω τι άλλο πηγαινοέρχονταν, αφού δοκίμαζαν και επαινούσαν η μια τη μαγειρική της άλλης, μετά ανέλυαν και τον τρόπο παρασκευής αυτών των εδεσμάτων. Είχαν βγάλει φυσικά οι περισσότεροι τα παπούτσια τους, το ένα μωρό κατουρήθηκε και έτρεχαν τα τσισάκια στο διάδρομο και ο μπαμπάς τα έβαλε με τη μαμά. Το σόι μου μέσα!

Επίσης μια φορά, καθόμασταν με το φίλο μου στις θέσεις με το τραπεζάκι στη μέση. Απέναντι ήρθαν και έκατσαν δύο "θείτσες" μαυροφορεμένες, ηλικίας 60 φεύγα. Άρχισαν να μιλάνε με το που φύγαμε για τον "τάδε" που πέθανε από αποπληξία .... μέχρι τη Θεσσαλονίκη είχα μάθει λεπτομερώς όλα τα θανατικά του χωριού τους, του σογιού τους, αλλά και της ευρύτερης περιοχής, τα όνειρα που είχαν δει την προηγουμένη των θανατικών οι συγγενείς των αποθανόντων, αλλά και οι ίδιες, τα έθιμα που ακολουθούν, το πως φτιάχνουν τα κόλλυβα, το πόσοι την έχουν πατήσει από κόλλυβα και το κλού όλων .... κάτω από ποιες συνθήκες τους εμφανίστηκαν τα πνεύματα των αποθανόντων.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kwstas21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwstas21
Ο kwstas21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O kwstas21 Den eimaste kala dn exoume mualo!!! xD έγραψε στις 09:42, 25-08-09:

Ξανθη-αθηνα υπεραπειρες ωρες ωστοσω τις εχω κανει τοσες φορες ειτε για να δω φιλους ειτε για καμια συναυλια στα μεταλλαδικα της πολης,φυσικα σχεδον παντα με καρβουνιαρη μιας κ τα οικονομικα θα βουλιαζαν αν ποτε πηγαινα με ιντερσιτυ!!! οποτε τρενο, απειρος υπνος στη διαδρομη,καθε φορα που θα ξυπνας θα βλεπεις κ διαφορετικα ατομα να καθονται διπλα σου,χε χε ,αρκετη βρωμια,αρκετη φασαρια τις περισσοτερες φορες,τωρα με ιντερσιτυ θα βρεις καθαρο τρενο αλλα θα παγωσεις στη κυριολεξια μιας κ τα αιρ-κοντισιον δουλευουν υπερωριες σε αυτα κ το τρενο γινεται ενα ψυγειο!πολλες φορες ειναι ευχαριστω το τρενο,καθως γνωριζεις κοσμο,ελληνες κ ξενους τουριστες,κ γινεται αρκετα ευχαριστο το ταξιδι..

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:04, 25-08-09:

Θα γίνω πολύ αισχρή αν πω τη φαντασίωσή μου για σεξ μέσα σε τραίνο;

Edit: Με βλέπω σε off-topic...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:15, 25-08-09:

No worries Himela...!
Δεν εισαι η μονη!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:08, 12-09-09:

Έχω κάνει τα πίο ωραία ταξίδια της ζωής μου με τρένο...το λατρεύω!είναι άνετο,βολικό,σχετικά οικονομικό και δεν είσαι ο ένας πάνω στον άλλο σε συγκριση με το λεωφορειο!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 18:53, 12-09-09:

Λάρισα-Θεσσαλονίκη, πριν 2 μήνες περίπου. Ήθελα να πηδήξω απ το παράθυρο, να τραβήξω τα βυζ... εεε... μαλλιά μου από την απόγνωση. Ανεβαίνω σαν καλό παιδάκι με το εισητήριο στο χέρι. Στη θέση μου καθόταν ο πιο βρώμικος άνθρωπος που έχω μυρίσει-δει. Με τα πολλά πηγαίνει στη δική του που ήταν δίπλα μου, στο παράθυρο. Εγώ κοιτάω λίγο τη θέση και βλέπω μικρές κίτρινες γλίτσες ΑΦΟΥ καθησα! Με πανικό και γρκιμάτσες πόνου και συντριβής ρωτάω την κυρία που καθόταν μόνη της αν μπορώ να κάτσω δίπλα της. Απάντηση : "μρρργκναι". Φορούσε γυαλιά ενώ ήταν δέκα το βράδυ, φορούσε ένα παπούτσι και αφού πήγε τουαλέτα είχε ξεχάσει να σκουπίσει καλά τους εμετούς από το στόμα της. Παραμιλούσε για καμια ώρα. Εγώ να θέλω να αυτοκτονήσω , να τυλίξω τα κορδόνια απ τα παπούτσια μου στον λαιμό μου, να αυτοπυρποληθώ! Κι εκεί που έκανα την σκέψη : "θα αυτοπυρποληθώ" η καλή κυρία άρχισε να καίει με έναν αναπτήρα το κάλυμμα απ τη μπροστινή θέση, αφού έκαψε έναν σπάγκο που συγκρατούσε το σπασμένο τραπεζάκι πάνω. Εκείνη τη μέρα άλλαξα δέρμα απ το τρίψιμο και το καυτό νερό στο μπάνιο κι έπλυνα τα ρούχα μου στους 800000 βαθμούς.

Δεν έχω πρόβλημα με τα ταξίδια με τρένο, παίρνω βιβλία, mp3, κάπως περνάει η ώρα. Αλλά γιατί δεν πλένονται μερικοί άνθρωποι, ω, γιατί;

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:56, 12-09-09:

το συγκεκριμενο τρενο περναι κατα τις 1 απο τη λαρισα και το παιρνω για να παω αθηνα.
οσα περιγραφεις ειναι λιγα. πολυ λιγα.

μιλαμε γι απολυ βρωμα εκει μεσα.
και πολυ αλητεια.
ολες σκατοφατσες εκει μεσα ειναι.

απλα πλεον αποφευγω να παρω το συγκεκριμενο. περνω τα πρωινα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 12-09-09 στις 19:06. Αιτία: λαλαλαλ
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:58, 13-09-09:

Τι να πω. Επί δύο χρόνια ταξίδευα με το βραδινό των 2 παρά 10 από Θεσσαλονίκη για Αθήνα αλλά τόση decadence δεν έτυχε να συναντήσω... Τουλάχιστον όχι στο διπλανό κάθισμα...

Παράθεση

peach

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peach
Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O peach έγραψε στις 01:00, 14-09-09:

Καλησπέρα

Γνωρίζει κανείς τι έχουν απογίνει τα διεθνή δρομολόγια του ΟΣΕ? Θυμάμαι κάποτε ένα τρένο που έφευγε από Αθήνα για Βουκουρέστι (ή Βουδαπέστη?). Τώρα δεν βρίσκω τίποτα παρά μόνο ένα τρένο θεσσαλονίκη-Βουκουρέστι.

Μπορεί να μου πει κάποιος εμπειρίες από αυτό το τρένο; Αξίζει η εμπειρία; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Από Αθήνα για εξωτερικό ξέρετε αν παίζει τίποτα;

Ευχαριστώ.

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 16:06, 29-09-09:

Πρόσφατα πήρα πρώτη φορά τρένο για Θεσσαλονίκη και είχα πετύχει τον καρβουνιάρη που κάνει 6 ώρες περίπου.Για πρώτη φορά δεν είχα δει και ποτέ τη διαδρομή με το τρένο, οπότε η ώρα πέρασε κάπως χαζεύοντας το τοπίο.
Επιστροφή είχα πάρει intercity και ήμουν τόσο τυχερός που είχε μόνο πρώτη θέση
Τουλάχιστον ήταν πολύ πιο ξεκούραστη η επιστροφή και οι θέσεις ήταν αρκετά άνετες.

Έχει τη φάση του όμως τόσες ώρες ταξίδι.Είχα ρίξει ένα διάβασμα μέσα στο τρένο, άλλο πράγμα.
Την πρώτη φορά μου φάνηκε και χαλαρωτικό γιατί ένιωθα το μυαλό να αδειάζει και μην σκέφτομαι τίποτα (καλά το μυαλό μου πάντα είναι άδειο και δε σκέφτεται τίποτα ) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τις επόμενες φορές θα είναι τόσο χαλαρωτικό αφού ώρες ώρες θες να κόψεις τις φλέβες σου από τη βαρεμάρα μέχρι να φτάσεις.

Το προτιμώ περισσότερο από το κτελ και πλέον όλα τα υπόλοιπα ταξίδια μου φαίνονται περίπατοι μετά τα 6ωρα ή 5ωρα στο τρένο.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:10, 29-09-09:

Οι πεντακοσάρες οι αμαξοστοιχίες δεν είναι καρβουνιάρηδες, baby, υπάρχουν και χειρότερα

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:12, 29-09-09:

ο καλυτερος καρβουνιαρης ειναι το μεσημβρινο των 2 και 20.
πληρωνεις τιμη απλου και σε παει λαρισα-αθηνα σε 4 ωρες, λιγοτερες και απο το ιντερσιτι.

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 17:14, 29-09-09:

Τις 500άρες εννοούσα καρβουνιάρηδες.Οπότε υπάρχει και πιο αργό. Ζούπερ

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 15:03, 11-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Δες και τι έπαθε αυτός με το τρένο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:50, 11-12-09:

Ολα τα μεσα μαρεσουν εκτος απο Κτελ και λεωφορεια! Δεν τα αντεχω με τιποτα.
Βγαζουν μια μυρωδια περιεργη, λιγο το καυσαεριο, λιγο οι μυρωδιες των καθισματων. Τωρα μου ρχεται και με πιανει αηδια.
Στις εκδρομες στο σχολειο, καθομουν η πισω γαλαρια και κοιμομουν η μπροστα γιατι ζαλιζομουν. Μιλαμε για ζαλαδες, οχι αστεια.

Πανω απολα το αυτοκινητο, με το οποιο εχεις εικονα, κανεις στασεις οποτε το θελησεις, εχεις μουσικουλα, ανεση, αν κουραστεις σταματας και κοιμασαι(καποτε οταν ταξιδευα για Κερκυρα καναμε μια δυο στασεις για λιγοωρο υπνο, ειναι κουραστικη η οδηγηση ως εκει)

Το τρενο μαρεσει, βλεπεις τοπια, σκεφτεσαι, ξεχνας το χρονο και το αισθανεσαι εντονα πως κατι αφηνεις πισω.
Αθηνα- Θεσσαλονικη και το αντιστροφο ειναι απο τις καλυτερες διαδρομες μου. Εχω αρκετα περιστατικα να διηγηθω, αλλα ευχαριστα αλλα δυσαρεστα.

Στο αεροπλανο μαρεσει η διαρκεια της απογειωσης, σαν να τραβιεμαι απο τη γη, για λιγο ομως γιατι οι πολλες ωρες ειναι κουραστικες. Κυριως μαρεσουν τα αεροδρομια παρα τα πολυωρα ταξιδια με το αεροπλανο γιατι δεν εχω εικονα παρα μονο συννεφα. Βεβαια ειναι γρηγορο μεσο, γιαυτο το προτιμω.

Παντως μη μου πειτε για κτελ, παθαινω ''μπακακαου'' μπρρρρ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sstteelaaaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sstteelaaaaa
H sstteelaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H sstteelaaaaa έγραψε στις 11:33, 16-12-09:

μηπως ξερει κανεις ποσο εχει ο καρβουνιαρης απο θεσσαλονικη για αθηνα???το φοιτητικο!!!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:35, 16-12-09:

Αν θυμάμαι σωστά, κάτω από 20 ευρώ (!?!)

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:32, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Θα γίνω πολύ αισχρή αν πω τη φαντασίωσή μου για σεξ μέσα σε τραίνο;

Edit: Με βλέπω σε off-topic...
Είμαι πολύ περίεργη να μάθω ποιος μου έβαλε αρνητική σε αυτό το μήνυμα.

Συντηρητικούρες

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 12:40, 16-12-09:

Τελευταία φορά που πήρα τραίνο
ήταν όταν πήγαινα φαντάρος
στην Αλεξανδρούπολη.

Απο τότε βέβαια πάνε 17 χρόνια.

Μέχρι τότε βέβαια το χρησιμοποιούσα
συχνά μέχρι το λιανοκλάδι.

Η αρνητική μου εντύπωση
για το μέσο αυτό, εστιαζόταν στο
τακ τακ τουκ, τακ τακ τουκ
αν αποδίδω καλά τον θόρυβο που
έκανε όταν πέρναγε τις ενώσεις των
σιδηροδρομικών γραμμών.

Το κάνουν ακόμα;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:38, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από sstteelaaaaa
μηπως ξερει κανεις ποσο εχει ο καρβουνιαρης απο θεσσαλονικη για αθηνα???το φοιτητικο!!!

23 ευρουλακια νομιζω

και ηταν 11 μεχρι περυσι.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:22, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τι να πω. Επί δύο χρόνια ταξίδευα με το βραδινό των 2 παρά 10 από Θεσσαλονίκη για Αθήνα αλλά τόση decadence δεν έτυχε να συναντήσω... Τουλάχιστον όχι στο διπλανό κάθισμα...

Τι στο καλό με το Orient Express ταξιδεύεις;;;

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:00, 16-12-09:

Τελικά το Intercity Express είναι λιγάκι ακριβούτσικο αλλά οκ...φτάνει που βρηκαμε!!

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 10:09, 06-10-13:

Καλημερα σε ολους
Μεσα στις επομενες μερες εχω κανονισει να επισκεφτω καποιους συγγενεις . Θα ταξιδεψω με τρενο , απλα για να μη ταλαιπορω τους δικους μου να μου βγαζουν εισητηρια σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερο να κλεισω μεσω internet . Ειναι ομως αυτο εφικτο απο τη στιγμη που ειμαι ανηλικη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

leuki kataigida

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 11:17, 06-10-13:

Για να κλείσεις μέσω ίντερνετ καταλαβαίνεις οτι χρειάζεται κάρτα..πιστωτική,προπληρωμένη κλπ ξέρω γω.
Άν χρησιμοποιήσεις του πατέρα σου ή της μητέρας σου ας πούμε δεν βρίσκω τον λόγο να μην γίνεται.
Θα συμπληρώσεις στοιχεία επιβάτη,θα σου δώσει έναν κωδικό κλπ και έχεις τη δυνατότητα να το εκτυπώσεις μετά αν θέλεις το εισιτήριο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leuki kataigida : 06-10-13 στις 11:21.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:29, 06-10-13:

Το ταξίδι με το τρένο κρύβει κάτι το μαγικό, το ονειρικό, το μυστηριώδες, το ρομαντικό, το ερωτικό. Σκεφτείτε πόσα τραγούδια έχουν γραφεί για το τρένο, σαν σύμβολο χωρισμού, περιπέτειας, γυρισμού. Διάσημα τρένα, όπως το "Orient Express" πέρασαν στην ιστορία. Τόσες ταινίες γυρίστηκαν με τρένα, για τον έρωτα, τον πόλεμο, την απόδραση.
Δε θυμάμαι να έχω κάνει κάποιο ταξίδι με το τρένο και θα ήθελα πολύ να ζήσω την εμπειρία αυτή. Ναι, την αργοπορία, την ταλαιπωρία, τον ιδιόρυθμο θόρυβο του τακ-τουκ, το σφύριγμά του (γειά σου κύριε Doppler), τη βρώμα, ακόμα (όπως γράφηκε και σε πιο παλιό μήνυμα) και το σεξ στο βαγόνι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 06-10-13 στις 14:35. Αιτία: πιο αυθεντική εικόνα.
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,097 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 14:36, 06-10-13:

Δία,την επόμενη φορά που θα τύχει να ξαναζήσω αυτό τον εφιάλτη θα σε πάρω τηλέφωνο να με αντικαταστήσεις,θα σου είμαι υπόχρεος!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Annabelle
H Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Annabelle έγραψε στις 15:17, 06-10-13:

Ταξίδι με τρένο, χμμ..
στα φοιτητικά μου χρόνια μπορώ να πω ότι "ζούσα" σε ένα τρένο, κάθε τρεις και λίγο γυρνούσα στη πόλη μου, ακόμη και για ένα 10ωρο!
Μάλιστα τότε ήμουν στα ίδια χάλια με την ξαδέρφη μου, σπούδαζε διακόσμηση και είχαμε τόσα ψυχολογικά από τα τρένα που την πτυχιακή της την είχε κάνει με θέμα τα βαγόνια, είχε κάνει μια εκπληκτική μακέτα με το πως θα πρέπει κανονικά να είναι τα βαγόνια του τρένου στο εσωτερικό του, κάτι που το κατέκριναν πολύ καθηγητές της, βρήκε τελικά όμως επιχειρήματα και υποστήριξε πως όντως όλοι οι φοιτητές για ένα διάστημα της ζωής τους ζουν κυριολεκτικά σε τρένο!

Για εμένα αν δεν είχα παρέα ήταν μαρτύριο, κάθε φορά που φόρτωνα βαλίτσες σε ταξί για να πάω στο σταθμό με έπιαναν τα κλάματα και η υστερία, ειδικά αν έβλεπα τίποτα περίεργους και ούτε ένα βαγόνι της προκοπής την έβγαζα όλες τις ώρες με γυαλιά ηλίου για να μη φαίνεται ότι πλαντάζω, μια φορά μόνο είχα ευχάριστο ταξίδι, είχα γνωρίσει έναν παίδαρο ποδοσφαιριστή, είχε γράψει το τηλέφωνο του σε χαρτοπετσέτα και εγώ η κοιμισμένη πήρα την λάθος χαρτοπετσέτα μαζί μου. (να χέσω το ρομαντισμό μου ) Τάκη, ακόμη σε ψάχνω

Οφείλω να αναγνωρίσω ένα καλό που μου έκαναν τα τρένα, σταμάτησα να είμαι τόσο κομπλεξική με τη καθαριότητα (είχα μεγάλο θέμα) και πήρα την μεγάλη απόφαση και έβγαλα δίπλωμα, για μεγάλα ταξίδια μόνο το αυτοκινητάκι μου, έχω την άνεση μου, κάνω στάση όποτε γουστάρω, ακούω ότι θέλω και τρέχω όσο θέλω..γενικά τέλος πάντων όταν ψάχνω μεταφορικό το τρένο είναι πάντα τελευταία επιλογή ή δεν το υπολογίζω καν!
Μακριά από εμένα, ποτέ ξανά

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους