Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ΕΕΕΕ δεν μπορώ να κατανοήσω πως αυτό το μήνυμα υπάρχει ακόμα.... με συγχωρείς είμαι 17 χρονών και είμαι γκέι... άρα σύμφωνα με αυτά που νομίζεις είτε δουλεύω στα φανάρια και με ψωνίζουν μεγαλύτεροι είτε δεν υπάρχω... έχεις ξεφύγει...δεν έχεις ιδέα περί ομοφυλοφιλίας
Απο τη μια μεριά είναι η φύση και απο την άλλη μια εφεύρεση (η συνεύρεση ατόμων ιδίου φύλλου) την οποία προσπαθείτε, εναγωνίως μάλιστα εδώ μέσα, να προβάλετε ως φυσική.
Σαφώς όταν η στέρηση δίνει διέξοδο στην ομοφυλοφιλία, είναι ένα φαινόμενο υπαρκτό.
Αλλά και όταν βρέθηκαν άνθρωποι σε ένα αεροπορικό δυστύχημα και μή έχοντας κάτι άλλο, προκειμένου να επιζήσουν έκαναν μενού τις νεκρές σωρούς των συνταξιδιωτών τους.

Είναι δύο φαινόμενα που τα χαρακτηρίζω απλά αφύσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Απο τη μια μεριά είναι η φύση και απο την άλλη μια εφεύρεση (η συνεύρεση ατόμων ιδίου φύλλου) την οποία προσπαθείτε, εναγωνίως μάλιστα εδώ μέσα, να προβάλετε ως φυσική.
Σαφώς όταν η στέρηση δίνει διέξοδο στην ομοφυλοφιλία, είναι ένα φαινόμενο υπαρκτό.
Αλλά και όταν βρέθηκαν άνθρωποι σε ένα αεροπορικό δυστύχημα και μή έχοντας κάτι άλλο, προκειμένου να επιζήσουν έκαναν μενού τις νεκρές σωρούς των συνταξιδιωτών τους.

Είναι δύο φαινόμενα που τα χαρακτηρίζω απλά αφύσικα.
Λες ότι είμαι στερημένος;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Απο τη μια μεριά είναι η φύση και απο την άλλη μια εφεύρεση (η συνεύρεση ατόμων ιδίου φύλλου) την οποία προσπαθείτε, εναγωνίως μάλιστα εδώ μέσα, να προβάλετε ως φυσική.
Σαφώς όταν η στέρηση δίνει διέξοδο στην ομοφυλοφιλία, είναι ένα φαινόμενο υπαρκτό.
Αλλά και όταν βρέθηκαν άνθρωποι σε ένα αεροπορικό δυστύχημα και μή έχοντας κάτι άλλο, προκειμένου να επιζήσουν έκαναν μενού τις νεκρές σωρούς των συνταξιδιωτών τους.

Είναι δύο φαινόμενα που τα χαρακτηρίζω απλά αφύσικα.

Αγαπημένε μου φίλε Μάξιμε, το σεξ μπορεί να είναι "φύσει", αλλά και η ευχαρίστηση δεν είναι "παρά φύσει" για τους ανθρώπους, όσο δεν φθάνουμε τουλάχιστον σε κείνο το "Χαίρεσθε τη δική μου χαρά". Αλλά επίσης, κάτι που διακρίνει τον άνθρωπο, τουλάχιστον από τα υπόλοιπα θηλαστικά, είναι η ευρηματικότητα και εφευρετικότητα που έχει σε περίσσια στο κυνήγι της χαράς. Και χωρίς το κυνήγι της χαράς και της ευχαρίστησης δεν νοείται εν ζωή ανθρωπινότητα και πολιτισμός. Όσο όμως η ανθρωπινότητα θα αρκείται στα αγαθά του πολιτισμού, ας αφεθεί ελεύθερη, μήπως έτσι κάποτε νοήσουμε, ότι πέραν του πολιτισμού και απ' τα όριά του, και μόνον από εκεί, θα αρχίζει το "κάτι άλλο". Να το πούμε "κόλαση" ή "παράδεισο"; Προσωπικά προτιμώ την "Βασιλεία του Θεού"!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ας είναι η ανθρωπότητα χαρουμενη κι ας ήταν όλοι γκέυ Ομως το πρόβλημα είναι αφενός ότι οι γκέυ δεν είναι χαρούμενοι, αφ ετέρου ότι έχουν συγκεντρώσει τεράστια οικονομική και κοινωνική δύναμη. Παλι καλά δηλαδή που ακόμη είναι λίγοι....

Εγώ πάντως στην προσπάθεια μου να τους δώ όσο γίνεται ευτυχείς και να τους περάσει, το δυνατόν, η όποια λύσσα, τώρα που άνοιξα το άλλο θέμα με τη υιοθεσία θα αλλάξω την ψήφο μου στο παρόν θέμα στο "ναί". Ναι ναι, να παντρέυονται και να ρομαντζάρουν για να μήν μισούν ολόκληρη την οικουμένη τόσο που απλά, μεγάλο μέρος της καημένης της οικουμένης έτυχε να γεννηθούν φυσιολογικοί ( αυτοί σίγουρα χωρίς να το επιλέξουν ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[...]
Υ.Γ. 1. Καί εσύ νερό στο κρασί σου λοιπόν.

Υ.Γ. 2. Η διαφωνία μου είναι στο εξής για να μιλάμε και λίγο διαφορετικά.
Προορισμός του ανθρώπου είναι η καθημερινή προσπάθεια για ομοίωση και αυτό απο μόνο του είναι δύσκολο πολύ.
Άν τώρα με την σεξουαλική ανάλωση του εαυτού μας αποκτήσουμε αποκλίνουσες συνήθειες, τότε απο δύσκολο αποκτά διαμετρικά αντίθετη κατεύθυνση η πορεία μας.

Υ.Γ. 3. Ότι μας σερβίρει η (προοδευτική μας κοινωνία) με τόση ευκολία μάλιστα, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δεχτούμε και ώς ηθικό.

Ο άνθρωπος αναμφίβολα δεν αγγίζει τα όρια του ερμαφρόδιτου όντος.

Άρα είναι προτιμότερο να αναλογιστεί τα της φύσης του και όχι τα της παραφύσης του και των μεθόδων προστατικών μαλάξεων .

Αγαπημένε μου φίλε Μάξιμε, το σεξ μπορεί να είναι "φύσει", αλλά και η ευχαρίστηση δεν είναι "παρά φύσει" για τους ανθρώπους, όσο δεν φθάνουμε τουλάχιστον σε κείνο το "Χαίρεσθε τη δική μου χαρά". Αλλά επίσης, κάτι που διακρίνει τον άνθρωπο, τουλάχιστον από τα υπόλοιπα θηλαστικά, είναι η ευρηματικότητα και εφευρετικότητα που έχει σε περίσσια στο κυνήγι της χαράς. Και χωρίς το κυνήγι της χαράς και της ευχαρίστησης δεν νοείται εν ζωή ανθρωπινότητα και πολιτισμός. Όσο όμως η ανθρωπινότητα θα αρκείται στα αγαθά του πολιτισμού, ας αφεθεί ελεύθερη, μήπως έτσι κάποτε νοήσουμε, ότι πέραν του πολιτισμού και απ' τα όριά του, και μόνον από εκεί, θα αρχίζει το "κάτι άλλο". Να το πούμε "κόλαση" ή "παράδεισο"; Προσωπικά προτιμώ την "Βασιλεία του Θεού"!:redface:

Διαφωνώ κάθετα και ο λόγος είναι απλός.
Άν όταν κυνηγάς τα παιδιά σου δηλώνεις οτι δεν έχεις τί να κάνεις, τότε είναι φτηνή δικαιολογία προκειμένου να απαλλάξεις το διεστραμμένο σου μυαλό.
Επίσης έχω ένα-δύο παραδείγματα βγαλμένα απο την ζωή, που καταδεικνύουν εκ του αποτελέσματος την αδύναμη φύση του ομοφιλικού.
Δεν αποτελεί χαρά η συνεύρεση δύο ανδρών, παρά μόνο διέξοδο και φυγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν αποτελεί χαρά η συνεύρεση δύο ανδρών, παρά μόνο διέξοδο και φυγή.
φτηνη προσπαθεια υποκαταστασης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
φτηνη προσπαθεια υποκαταστασης..

αυτο που το ξερεις??? Το εχεις διαβασει καπου?? εχεις δοκιμασει???
Μ αρεσει η ευκολια του να βγαζετε συμπερασματα και αποφασεις!!!! Λες και ειστε οι τελοιοι , οι αλαθητοι...

Με ποιο δικαιωμα χαρακτηριζεις μια σχεση, οποιου ειδος και να ειναι φθηνη??:confused::confused:

Αγαπητε Αγγελε, να θυμασε οτι φθηνοι ειναι οι ανθρωποι οχι οι πραξεις!;)

Δεν αποτελεί χαρά η συνεύρεση δύο ανδρών, παρά μόνο διέξοδο και φυγή.
διεξοδο απο τι??:confused::confused:

Γιατι απλα δεν μπορειτε να δεχτειτε την διαφορετικοτητα?? Για σας ειναι τοσο δυσκολο να αποδεχτειτε οτι δεν ειναι ολοι σας εσας?? ειναι ασχημο να ακουω για παραφυσης, για διεξοδους για ψεμματα..Ανθρωποι ειναι..και αυτοι νιωθουν!! γιατι εσυ πρεπει να νιωθεις περισσοτερα απ οτι ενας ομοφυλοφιλος??:worry: ποιος σας οριζει ανωτερους απ ολους??

Ελεος πια..σταματηστε την χολη!!!
Τελικα μαλλον νομιζω οτι αλλοι ειναι αυτοι που ψαχνουβ διεξοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο που το ξερεις??? Το εχεις διαβασει καπου?? εχεις δοκιμασει???

γιατι εσυ το εχεις δοκιμασει ?


Με ποιο δικαιωμα χαρακτηριζεις μια σχεση, οποιου ειδος και να ειναι φθηνη??
με το δικαιωμα που καποιοι βριζουν οποιον δεν συμφωνει με τη γνωμη τους ως ομοφοβικο..

δανεικες οι επιθεσεις.. ή σκληρες κριτικες αν θελεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
γιατι εσυ το εχεις δοκιμασει ?



με το δικαιωμα που καποιοι βριζουν οποιον δεν συμφωνει με τη γνωμη τους ως ομοφοβικο..

δανεικες οι επιθεσεις.. ή σκληρες κριτικες αν θελεις..
Και με το να τους κριτικαρεις σκληρα αλλαζει κατι δεν καταλαβαινω ειλικρινα γιατι δεν δεχεσαι απλα οτι ειναι ανθρωποι με δικαιωματα ,ονειρα διαφορετικα απο τα δικα σου μεν αλλα ποιος ειναι αυτος που οριζει το ονειρο ενος ανθρωπου και την διαφορετικοτητα του? Αγγελε μου μην τους αδικεις και μην αδικεις τον ευατο σου προπαντων επειδη απλα δεν μπορεις να καταλαβεις και δεχτεις το διαφορετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
[...]

Άρα είναι προτιμότερο να αναλογιστεί τα της φύσης του και όχι τα της παραφύσης του και των μεθόδων προστατικών μαλάξεων .

Δεν αποτελεί χαρά η συνεύρεση δύο ανδρών, παρά μόνο διέξοδο και φυγή.

φτηνη προσπαθεια υποκαταστασης..
Παραβλέπετε το γεγονός ότι ομοφυλοφιλία δε σημαίνει μόνο σεξ αλλά και συναισθηματικό δέσιμο μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου.

@Μαξιμος: Η συνεύρεση δύο γυναικών αποτελεί χαρά; :hmm:
με το δικαιωμα που καποιοι βριζουν οποιον δεν συμφωνει με τη γνωμη τους ως ομοφοβικο..

δανεικες οι επιθεσεις.. ή σκληρες κριτικες αν θελεις..
Με δάνεια πάνε οι προσβολές;
Ας δούμε ποιος χρωστάει σε ποιόν...

Πολλές φορές οι υπέρ των ομοφυλόφιλων έχουν κατηγορήσει τους κατά για ομοφοβία.
Ωστόσο οι κατά έχουν προβεί περισσότερες φορές σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και απαξιωτικές επιθέσεις όπως χαρακτηρισμός των ομοφυλόφιλων ως ψυχικά αρρώστους, υπόνοιες ότι οι ομοφυλόφιλοι του forum είναι δειλοί, χαρακτηρισμός των υπέρ των ομοφυλόφιλων ως ομοφυλόφιλους (θέλοντας να προσδώσουν στις απόψεις τους ιδιοτελείς σκοπούς και να τις απαξιώσουν), κατηγόρια των υπέρ των ομοφυλόφιλων αλλά και των ομοφυλόφιλων ότι έχουν διανοητική βλάβη/τραύμα, και τώρα βλέπουμε ότι ξαφνικά μας προέκυψαν και -σκληροί μάλιστα- κριτές του ομοφυλοφιλικού σεξ (:confused:).

Όσο για τις εν λόγω κριτικές, γελάω τρανταχτά. Πόσο σχετικοί με την ομοφυλοφιλία αλλά και με το σεξ γενικότερα είστε αγαπητοί και μας παραθέτετε τις εν λόγω κριτικές σας περιμένοντας - προφανώς; - να τις πάρουμε και στα σοβαρά;
Κάνω την ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνείας.

Προσωπικά, σε όποια θέση και αν βρισκόμουν δε θα καθόμουν ποτέ να κριτικάρω κάτι τέτοιο.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ πλέον αναρωτιέμαι πόσοι απο όσους συμμετέχουν στη συζήτηση ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα των γκέυ , και πόσοι μόνο για να συνεχιστεί η συζήτηση πάση θυσία... :( Μάλιστα ρισκαροντας να προκαλέσουν πυρήνα οργής και απόρριψης προς τους γκέυ με σχόλια πολύ μα πολύ μακριά απο το θέμα του γάμου το οποίο υποτίθεται ήρθαν για να σχολιάσουν...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Παραβλέπετε το γεγονός ότι ομοφυλοφιλία δε σημαίνει μόνο σεξ αλλά και συναισθηματικό δέσιμο μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου.

@Μαξιμος: Η συνεύρεση δύο γυναικών αποτελεί χαρά; :hmm:

Με δάνεια πάνε οι προσβολές;
Ας δούμε ποιος χρωστάει σε ποιόν...

Πολλές φορές οι υπέρ των ομοφυλόφιλων έχουν κατηγορήσει τους κατά για ομοφοβία.
Ωστόσο οι κατά έχουν προβεί περισσότερες φορές σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και απαξιωτικές επιθέσεις όπως χαρακτηρισμός των ομοφυλόφιλων ως ψυχικά αρρώστους, υπόνοιες ότι οι ομοφυλόφιλοι του forum είναι δειλοί, χαρακτηρισμός των υπέρ των ομοφυλόφιλων ως ομοφυλόφιλους (θέλοντας να προσδώσουν στις απόψεις τους ιδιοτελείς σκοπούς και να τις απαξιώσουν), κατηγόρια των υπέρ των ομοφυλόφιλων αλλά και των ομοφυλόφιλων ότι έχουν διανοητική βλάβη/τραύμα, και τώρα βλέπουμε ότι ξαφνικά μας προέκυψαν και -σκληροί μάλιστα- κριτές του ομοφυλοφιλικού σεξ (:confused:).

Όσο για τις εν λόγω κριτικές, γελάω τρανταχτά. Πόσο σχετικοί με την ομοφυλοφιλία αλλά και με το σεξ γενικότερα είστε αγαπητοί και μας παραθέτετε τις εν λόγω κριτικές σας περιμένοντας - προφανώς; - να τις πάρουμε και στα σοβαρά;
Κάνω την ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνείας.

Προσωπικά, σε όποια θέση και αν βρισκόμουν δε θα καθόμουν ποτέ να κριτικάρω κάτι τέτοιο.

-petros

Άν είχες καταλάβει λίγο καλύτερα την λεγόμενη, μεταξύ των δύο αντίθετων πλευρών, αντιπαράθεση, τότε θα έβλεπες οτι προέκυψε απο το γεγονός της ενδεχόμενης υιοθεσίας απο ζευγάρι ομοφυλόφιλων και κατα πόσο είναι αποδεκτή απο το κοινωνικό σύνολο στο οποίο ζούμε.

Δικαιώματα και μεγάλες κουβέντες καθώς και υποστήριξη απο πολλές πλευρές έχουμε διαβάσει μέχρι αυτή την στιγμή.

Προσβολές αήθης έχουν γραφεί. Το χειρότερο που έχω να επισημάνω εγώ, είναι το οτι θέλουν να αποδεχτούμε την ομοφυλοφιλική συμπεριφορά ώς φυσική.

Φυσιολογικό είναι να αποδεχτώ την ύπαρξή της, για τον λόγο οτι είναι υπαρκτή.
Φυσικό όμως είναι ότι συμβαδίζει με την φύση και αυτό έχω μάθει.
Στα 50 χρόνια που έχω, δεν μπορώ να κοροϊδεύω τον εαυτό μου συμμετέχοντας σε ένα θέμα, αποδεχόμενος αφύσικα πράγματα ώς φυσικά.

Είναι δικαίωμα των ομοφυλοφίλων να διαθέτουν τους εαυτούς των κατα πώς θέλουν αυτοί.

Διατηρώ για εμένα το δικαίωμα να ομιλώ σύμφωνα με την κρίση μου και να τοποθετούμαι ελεύθερα.

Το να διαλέγουν έναν ρόλο σε μια σχέση, είναι δικαίωμα δικό τους.
Όμως ο γάμος είναι κάτι που εγώ έχω μάθει οτι συνάπτεται μεταξύ ενός ανδρός και μιας γυναίκας, προκειμένου να φτιάξουν την οικογένεια τους.

Τώρα ένας άνδρας που γίνεται γυναίκα ή και το αντίθετο, μου είναι εντελώς ξένο και μή αποδεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που θεωρείτε την ομοφυλοφιλία "μη φυσική", πώς ακριβώς ορίζετε το "φυσικό".
Ως αυτό που υπάρχει και στα ζώα; Και η ομοφυλοφιλία υπάρχει στα ζώα.
Ως αυτό που συντροφεύει τον άνθρωπο από την αρχή της ύπαρξης του, πριν καν διαμορφώσει πολιτισμό; Check και σε αυτό.
Ως κάτι άλλο; Τι μπορεί να είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που θεωρείτε την ομοφυλοφιλία "μη φυσική", πώς ακριβώς ορίζετε το "φυσικό".

Το συντριπτικά μεγαλυτερο ποσοστό πιστεύω ότι πάντα θα ονομάζεται στρέιτ σεξουαλική συμπεριφορά. Ανεξαρτήτως ποιά είναι. Οσο για το φυσικό θεωρείται το πιο σύνηθες. Η εξαίρεση είναι εξαίρεση επειδή ακριβώς υπάρχει ο κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή οι κατάξανθοι άνθρωποι με γαλανά μάτια είναι αφύσικοι;
Οι κατάξανθοι με βιολετί μάτια (υπάρχουν);
Από ποιό ποσοστό και κάτω θεωρείται αφύσικο κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δηλαδή οι κατάξανθοι άνθρωποι με γαλανά μάτια είναι αφύσικοι;
Οι κατάξανθοι με βιολετί μάτια (υπάρχουν);
Από ποιό ποσοστό και κάτω θεωρείται αφύσικο κάτι;

Νομίζω ότι η σεξουαλική ταυτότητα και προτίμηση του ατόμου είναι πολύ πιο καθοριστική για να γίνεται έστω και μία αναλογία με τις αποχρώσεις των μαλλιών και των ματιών. Ωστόσο, αυτά που αναφέρεις, υπάρχουν και υπήρχαν στον άνθρωπο. Άλλωστε οι αποχρώσεις εξηγούνται απόλυτα από το κλίμα μιας χώρας. Γι΄ αυτό και οι Σκανδιναβοί είναι στην πλειονότητά τους ξανθοί, και εμείς πιο μελαχρινοί - πριν όλη η Ελλάδα βαφτεί ξανθιά-...
Δεν βρίσκω όμως ότι το κλίμα επηρεάζει την σεξουαλική προτίμηση κάποιου, αφού εσύ η ίδια πρότεινες την αναλογία αυτή..;)

Προσωπικά, δεν αντιτίθεμαι στην άποψη ότι και η ομοφυλοφιλία παρουσιάζεται στην υπόλοιπη φύση, αλλά δεν παρουσιάζεται στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι καθαρά ετεροφυλόφιλος. Έτσι αναπαράγεται, έτσι ήταν η φυσική του εξέλιξη και ροή. Δεν νομίζω ότι οι ποταμοί γυρίζουν πίσω, ούτε ότι ο ήλιος ανατέλει από την δύση.
Απλά γίνεται μία μεγάλη παρανόηση. Το γεγονός ότι η ομοφυλοφιλία παρουσιάζεται σε ορισμένα είδη, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το φυσικό για τον άνθρωπο.
Ελπίζω λοιπόν να ξεκαθάρισα επαρκώς αυτή την λεπτομέρεια.

Στο πλαίσιο όμως των σύγχρονων κοινωνιών, δεν αντιμετωπίζω τους ομοφυλόφιλους ως .. ανώμαλους όπως πολλοί. Από την στιγμή που με σέβονται και δεν θίγουν την δική μου αισθητική και τις αρχές μου, και λειτουργούν χωρίς να προκαλούν, από εμένα έχουν κάθε υποστήριξη και σεβασμό.
Αλλά το θεωρώ λανθασμένο να απαιτούν ένα δικαίωμα το ρόλο του οποίου ΔΕΝ μπορούν να διεκπεραιώσουν. Γιατί ο γάμος, και ετυμολογικά να το δούμε πέρα από την κοινωνική του υπόσταση ως θεσμού προαγωγής της οικογένειας, είναι πλήρως αντισυμβατικός με την ομοφυλοφιλία.
Γιατί ο γάμος, βγαίνει από το αρχαιοελληνικό συνηρημένο ρήμα γαμώ δηλ. νυμφεύομαι...
8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομίζω ότι η σεξουαλική ταυτότητα και προτίμηση του ατόμου είναι πολύ πιο καθοριστική για να γίνεται έστω και μία αναλογία με τις αποχρώσεις των μαλλιών και των ματιών. Ωστόσο, αυτά που αναφέρεις, υπάρχουν και υπήρχαν στον άνθρωπο. Άλλωστε οι αποχρώσεις εξηγούνται απόλυτα από το κλίμα μιας χώρας. Γι΄ αυτό και οι Σκανδιναβοί είναι στην πλειονότητά τους ξανθοί, και εμείς πιο μελαχρινοί - πριν όλη η Ελλάδα βαφτεί ξανθιά-...
Δεν βρίσκω όμως ότι το κλίμα επηρεάζει την σεξουαλική προτίμηση κάποιου, αφού εσύ η ίδια πρότεινες την αναλογία αυτή..;)
Τα βιολετί μάτια πάντως δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σχέση με το κλίμα και είναι πολύ πιο σπάνια από την ομοφυλοφιλία. Είναι αφύσικα; Ομοίως και τα μάτια διαφορετικών χρωμάτων.
Το ότι ως κοινωνία έχουμε πάρει το σεξ πολύ στα σοβαρά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το λάβω υπόψιν και στις αναλογίες που θα κάνω. Άλλωστε, γι'αυτό λέγεται αναλογία και έφερα το παράδειγμα αυτό για συγκεκριμένο σκοπό. Προφανώς αν όλες οι συνιστώσες μιας αναλογίας ήταν ίδιες με αυτό με το οποίο παραλληλίζεται, θα ταυτιζόταν κιόλας με αυτό.

Προσωπικά, δεν αντιτίθεμαι στην άποψη ότι και η ομοφυλοφιλία παρουσιάζεται στην υπόλοιπη φύση, αλλά δεν παρουσιάζεται στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι καθαρά ετεροφυλόφιλος. Έτσι αναπαράγεται, έτσι ήταν η φυσική του εξέλιξη και ροή. Δεν νομίζω ότι οι ποταμοί γυρίζουν πίσω, ούτε ότι ο ήλιος ανατέλει από την δύση.
Απλά γίνεται μία μεγάλη παρανόηση. Το γεγονός ότι η ομοφυλοφιλία παρουσιάζεται σε ορισμένα είδη, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το φυσικό για τον άνθρωπο.
Μα σε ζώα που επίσης αναπαράγονται αμφιγονικά συναντάται, όχι στις αμοιβάδες.

Στο πλαίσιο όμως των σύγχρονων κοινωνιών, δεν αντιμετωπίζω τους ομοφυλόφιλους ως .. ανώμαλους όπως πολλοί. Από την στιγμή που με σέβονται και δεν θίγουν την δική μου αισθητική και τις αρχές μου, και λειτουργούν χωρίς να προκαλούν, από εμένα έχουν κάθε υποστήριξη και σεβασμό.
Πολλοί άνθρωποι θίγουν την αισθητική μου χωρίς να είναι ομοφυλόφιλοι αλλά δεν θα τους απαγόρευα να εκφράζονται δημοσίως κατά οποιονδήποτε τρόπο. Διότι η προσβολή της δικής μου αισθητικής είναι πολύ πιο ασήμαντη από τη δική τους καταπίεση αν τους επιβαλλόταν κάτι τέτοιο.
Προσωπικά ούτε την αισθητική μου θίγουν οι ομοφυλόφιλοι --δεν μπορώ καν να διανοηθώ πώς θα μπορούσε να θίγει την αισθητική μου ένα ερωτευμένο ζευγάρι, από όποιους και να αποτελείτο-- αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις την αισθητική των άλλων με κανένα επιχείρημα. Πάντως, η αισθητική μας διαμορφώνεται σε τεράστιο βαθμό από τις εικόνες που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε.

Αλλά το θεωρώ λανθασμένο να απαιτούν ένα δικαίωμα το ρόλο του οποίου ΔΕΝ μπορούν να διεκπεραιώσουν. Γιατί ο γάμος, και ετυμολογικά να το δούμε πέρα από την κοινωνική του υπόσταση ως θεσμού προαγωγής της οικογένειας, είναι πλήρως αντισυμβατικός με την ομοφυλοφιλία.
Γιατί ο γάμος, βγαίνει από το αρχαιοελληνικό συνηρημένο ρήμα γαμώ δηλ. νυμφεύομαι...
8)
1. Παραδοσιακά ο γάμος γίνόταν και με τη γυναίκα παρθένα. Επιλεκτικά μας νοιάζουν οι παραδόσεις;
2. Οι γνώσεις μου στα αρχαία είναι πολύ περιορισμένες, αλλά δεν βλέπω πού στο παραπάνω υπονοείται η αναπαραγωγή.
3. Δηλαδή και οι στείροι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να παντρεύονται;
4. Να κάνω καμιά λίστα με τους όρους που ετυμολογικά και παραδοσιακά σήμαιναν το Χ και στη σημερινή κοινωνία σημαίνουν το Υ;
5. Δηλαδή το θέμα σου είναι πώς θα ονομάζεται; Ας το πούμε και μπακαλιάρο ρε παιδιά, η ουσία έχει σημασία :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δηλαδή οι κατάξανθοι άνθρωποι με γαλανά μάτια είναι αφύσικοι; Οι κατάξανθοι με βιολετί μάτια (υπάρχουν); Από ποιό ποσοστό και κάτω θεωρείται αφύσικο κάτι;

Μα τώρα δεν ξέρεις αλήθεια; Οτι οι ετεροφυλόφιλία θεωρείται φυσική γιατί αντιπροσωπεύει το συντριπτικό ποσοστό του πληθυσμού και η ομοφυλοφιλία ενα πολύ μικρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα τώρα δεν ξέρεις αλήθεια; Οτι οι ετεροφυλόφιλία θεωρείται φυσική γιατί αντιπροσωπεύει το συντριπτικό ποσοστό του πληθυσμού και η ομοφυλοφιλία ενα πολύ μικρό;
Η ομοφυλοφιλία υπάρχει σε ένα ποσοστό 5-10% (αναλόγως την έρευνα). Μπορώ να βρώ πολλά παραδείγματα χαρακτηριστικών ή συμπεριφορών που απαντώνται σε πολύ μικρότερο ποσοστό και θεωρούνται μια χαρά φυσιολογικές από όλο τον κόσμο (ανέφερα παραπάνω ένα παράδειγμα). Άρα δεν είναι το ποσοστό, κάτι άλλο είναι που σας κάνει να το θεωρείτε αφύσικο. Ψάξτε μέσα σας, πείτε μας ποιό είναι μπας και προχωρήσει η κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία υπάρχει σε ένα ποσοστό 5-10% (αναλόγως την έρευνα). Μπορώ να βρώ πολλά παραδείγματα χαρακτηριστικών ή συμπεριφορών που απαντώνται σε πολύ μικρότερο ποσοστό και θεωρούνται μια χαρά φυσιολογικές από όλο τον κόσμο (ανέφερα παραπάνω ένα παράδειγμα). Άρα δεν είναι το ποσοστό, κάτι άλλο είναι που σας κάνει να το θεωρείτε αφύσικο. Ψάξτε μέσα σας, πείτε μας ποιό είναι μπας και προχωρήσει η κουβέντα.

Α ετσι πάει. 5% και κάτω πολλά παραδείγματα θεωρουνται φυσιολογικά. Οκ. Που να προχωρήσει τωρα η κουβέντα; Να παντρεύονται οι γκέυ είπαμε εντάξει, εγω τουλάχιστον. Τι με κόφτει τι κάνουν με τα οικονομικά τους, στο σπίτι τους και στο κρεβάτι τους; Αυτό λέει το θέμα αυτή είναι η κουβέντα. Αν θέλεις ένα σουπερ θρεντ που να πηγαίνει στον αιώνα τον άπαντα άνοιξε ένα με θέμα

Είναι η όχι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία;

Βάλε και μια δημοσκόπηση κι εκεί να κάνουμε την φιλοσοφική μας συζήτηση όσο αυτή είναι τέτοια και δεν είναι απλά παιχνίδια με την ετοιμολογία των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top