Στημένο το σκάνδαλο Βατοπεδίου;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να δω μεχρι ποτε αυτη η παθητικοτητα μεχρι να αρχισει ο κοσμος να τους κυνηγαει κυριολεκτικα με πετρες
ηδη,απο οτι διαβασα..
οι μεγαλοδημοσιογραφοι εχουν ισχυρη φυλαξη και δεν εκτιθενται στον κοσμο..οπως και οι πολιτικοι..

ο φοβος ηδη αρχισε,,και αυτο ειναι καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Επιτελους καποιος να μαζεψει ολα αυτα τα σκουπιδια δεν υπαρχει?
Να δω μεχρι ποτε αυτη η παθητικοτητα μεχρι να αρχισει ο κοσμος να τους κυνηγαει κυριολεκτικα με πετρες

Πολύτιμη φίλη μου, αν αυτός ο "κάποιος" δεν είναι ο λαός (και η εν γένει κοινωνία), τότε είναι σα να ζητάς κάποιον πάλι "σωτήρα":redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολύτιμη φίλη μου, αν αυτός ο "κάποιος" δεν είναι ο λαός (και η εν γένει κοινωνία),
ο καποιος αυτος,,θα ειναι ο λαος..
οταν ομως γουργουρισει πραγματικα το στομαχι του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολύτιμη φίλη μου, αν αυτός ο "κάποιος" δεν είναι ο λαός (και η εν γένει κοινωνία), τότε είναι σα να ζητάς κάποιον πάλι "σωτήρα":redface:...

Αμα το αποφασισεις κι εσυ Νωευ μου, εγω ερχομαι για παρεα. Θελω να το πιστεψεις.
Σιγα, οσες φαω, τοσες θα δωσω.:redface: :P
Σοβαρα ομως, για τον λαο μιλαω παραπισω σε αυτον ανηκω κι εγω. Δεν ψηφιζω πλεον κανεναν απο τους 5, το χω ξαναπει νομιζω, αλλα ουτε θα τους κανω και τη χαρη να μην ψηφισω. Ο καθενας οπως μπορει κινειται...με οποια μεσα κι οποια οπλα μπορει κι εχει γαιτι εδω εχουμε πολεμο, χρονια τωρα εχουμε περασει στον τριτο παγκοσμιο, αυτον τον ψυχολογικο. Το μονο που με λυπει ιδιαιτερως ειναι το γαμωτο ''γιατι εγω σε μιαν τετοια εποχη'' αλλα οκευ με τη μοιρα του ο ανθρωπος αν τα βαλει, καηκε. Μεινε δω και παλεψε για οσα ηδη εχεις. Ετσι εχω μαθει. Προσωπικα θαθελα λιγοτερη θεωρια, περισσοτερη πραξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.



Το ΠΑ-Shock προχωρησε στη συσταση προανακριτικης
χωρις εκτιμηση για τη ζημια του δημοσιου (λενε)
και η ΝΔ ( η νεα ποια; ) επελεξε να αποχωρησει απο την προανακριτικη
παροτι ειχε στη διαθεση της τα στοιχεια.

Εμπαιγμος με φορτσα τα πανια.
Γεια σας ρε ελληναρες βουλευτες με τα ωραια σας!!!!

Ιερα Μονη Βατοπαιδιου (Βατοπαιδι)

( τηλ. 23770-41488 )

Για συγνωμες και συγχωρεση...

Ευλογησον!


υστ: ειναι να μη γελας;

υστ2: Το διλημα είναι σοβαρο:
η ιστορια θα πρεπει να αποφασισει αν αυτη η βουλη
θα μεινει στην ιστορια ως η βουλη του νομισματικου ταμειου
ή η βουλή των Ηλιθιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α,και τη λιμνη κλπ την χαρισε το 99 νομιζω το πασοκ..οποτε μην το ψαχνετε..

στο βατοπεδι ειχαν παει απο τον Καρολο ,μεχρι τον Πουτιν και το Λαλιωτη..και το Ρουσοπουλο
κοινως ηταν "πολιτικο" μοναστηρι στο ανεξαρτητο κρατος του Αγιου ορους..
με πολλες διεθνεις διασυνδεσεις..

αστα να πανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ο καποιος αυτος,,θα ειναι ο λαος..
οταν ομως γουργουρισει πραγματικα το στομαχι του..

Κάποιος είπε ότι "τις επαναστάσεις τις κάνουν τα άδεια στομάχια κι όχι τα άδεια κεφάλια".

Αφού λοιπόν εδώ και χρόνια πάσχουμε από κενότητα των κρανίων μας, είναι μοιραίο να επαναστατήσουμε μόνο όταν, όπως λες κι εσύ, γουργουρίσουν για τα καλά τα στομάχια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κάποιος είπε ότι "τις επαναστάσεις τις κάνουν τα άδεια στομάχια κι όχι τα άδεια κεφάλια".

Αφού λοιπόν εδώ και χρόνια πάσχουμε από κενότητα των κρανίων μας, είναι μοιραίο να επαναστατήσουμε μόνο όταν, όπως λες κι εσύ, γουργουρίσουν για τα καλά τα στομάχια μας...

Αρα η επανασταση ειναι πολυ κοντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Συγνωμη να κανω μια ερωτηση?
Εσεις πως τη φανταζεστε την επανασταση? Εγω γιατι νομιζω οτι ηδη εχει αρχισει εδω και καιρο και γιατι εχω την εντυπωση πως γινεται και εις βαρος μας? Μονο απεργιες να λαβεις υποψην οι μονοι ζημιωμενοι εμεις ειμαστε. Πουχου τρεχαμε σαν τους Βεγγους να φουλαρουμε βενζινη οταν οι χοντρουληδες και λεπτουληδες κυριοι καθονταν αναπαυτικα στις λιμουζινες τους κι ετρωγαν τα σουσια τους. Και δε λεω, ωραιο το σουσι αλλα να το τρως και να βλεπεις γυρω σου τους αλλους πανικοβλητους ειναι σαδομαζοχισμος.
Επισης θα αρχισουν οι απεργιες στα δημοσια σχολεια και τα μονα ζημιωμενα θα ειναι τα παιδακια που θα χασουν μαθηματα, οι γονεις που δε θαχουν που ναταφησουν και οι δασκαλοι και καθηγ που ειναι αδιοριστοι με απειρες κενες θεσεις. Οι κυριουληδες τα στελνουν σε ιδιωτικα.
Εσεις δηλαδη τι ειδους επανασταση λετε? Να ανοιχτει κι αλλο τρωκτικο και να τον φανε κι αυτον λαχανο?
Να γεμισουν τα φορα και τα μπλογκς με σμαιλυσ σιχαμαρας?
Κι επισης γιατι τα λεω αλλα νομιζω μιλαω μονη μου χωρις να μπορω να κανω κατι?
Κι επισης γιατι εχω τοσες αποριες σημερα?
Εγω βλεπω δεσιμο χεριων η ειμαι πολυ απαισιοδοξη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εσεις πως τη φανταζεστε την επανασταση?
το να τρωνε γιαουρτια και παπουτσια και γουχαισμα οι πολιτικοι και να φοβουνται να βγουν εξω..οπως γινεται τωρα,,να φωναζουν ανθρωποι εξω απο τη βουλη..

να αυξανεται αλματωδως η αδιευκρινιστη ψηφος του κανενα,,,αυτα καταληγουν σε πτωση του καθεστωτος..

οπως εγινε σε Ουγγαρια,,και σε αλλες χωρες..
δεν ανακαλυπτουμε την πυριτιδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φιάσκο ο θάνατος 34 ατόμων; Προσθέτοντας και τους βασανισμούς χιλιάδων άλλων, είναι σίγουρα η πιο μαύρη περίοδος της "σύγχρονης" Ελλάδας...

Δεν ξέρω πόσοι πέθαναν ακριβώς, αλλά επειδή μας έχετε ζαλίσει με τη χούντα, ας μιλήσουμε για τους φόνους της σύγχρονης και προηγμένης μορφής χούντας.

Σάμινα, 80 νεκροί. Ωπ, μάλλον περάσαμε και του Πολυτεχνείου. Ακόμα και τους φόνους που απέκρυψαν επί χούντας να βάλεις, ε δεν πρέπει να απέχουν και πολύ. Και είπα μόνο ένα παράδειγμα για φόνους, ε?

Α ξέχασα, επί χούντας είχαμε προπαγάνδα και βασανιστήρια. Για να σκεφτώ, για να σκεφτώ. Χμ, μελετώντας την επικαιρότητα της εποχής (1998-2003) θα διαπιστώσει κανείς τα περιβόητα «τάγματα απόκρυψης αυτοκτονιών», που δρούσαν στα ΜΜΕ με σκοπό την απόκρυψη των εκατοντάδων αυτοκτονιών λόγω χρηματιστηρίου. Σημειωτέον ότι η αφαίμαξη των μισών ελληνικών νοικοκυριών από τις οικονομίες τους μέσω του ΧΑΑ και η μετέπειτα υπερδανειοδότησή τους μέσω πιστωτικών καρτών ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την σημερινή οικονομική κρίση που μας δέρνει.

Επί χούντας είχαμε εξορίες. Μάλιστα. Μετρήστε πόσοι νέοι φεύγουν για εξωτερικό, όχι επειδή το θέλουν αλλά επειδή η ίδια τους η χώρα τους διώχνει και αναζητούν μια ανεκτή ζωή κάπου αλλού. Κι αυτό εξορία είναι, καθώς οι περισσότεροι δεν φεύγουν με την θέλησή τους αλλά από ανάγκη για επιβίωση.

Στην χούντα είχαμε λογοκρισία και δεν υπήρχε ελευθερία του λόγου και της άποψης, θα σκεφτεί αμέσως ο φιλελεύθερος άνθρωπος. Όποιος νομίζει ότι σήμερα δεν έχουμε, μάλλον είναι καθυστερημένος. Θέλετε και παράδειγμα? Από πού να ξεκινήσω? Από την δολοφονία του Γκιόλια? Και καλά τρομοκρατική οργάνωση, πετάμε και μια απειλή ότι θα ακολουθήσουν κι άλλοι - που ίσως θα έπρεπε - όπως Τριανταφυλλόπουλοι κλπ, όμως όλως περιέργως αυτοί θα μένουν πάντα ζωντανοί. Όπως και η οργάνωση ποτέ δε θα βρεθεί. Εκτός αν ξανακάνουμε Ολυμπιακούς αγώνες, οπότε θα πρέπει να δείξουμε ότι είμαστε ασφαλής χώρα και άρα να βάλουμε μέσα 10-15, να ησυχάσουν τα πρόβατα μας.
Ή μήπως ελευθερία μέσα στα κόμματα? Σε μια κουβέντα με την Λία στο twitter, είχε πει ότι είναι δυνατόν να υπάρχουν ιδεολογικά χάσματα μέσα στα κόμματα. Γνώμη που πιστεύω συμμερίζονται πολλοί. Βέβαια, είχε ξεχάσει να μου πει για ποιον λόγο όποιος έχει άλλη άποψη μέσα σε ένα κόμμα διαγράφεται και χαρακτηρίζεται ως αντάρτης. Αυτό δεν θεωρείται φασισμός στην εποχή μας. Φασισμός ήταν μόνο το «αποφασίζομεν και διατάζομεν». Όχι το «αποφασίζομεν και διαγράφομεν».
Για την ελευθερία στα ΜΜΕ? Χαρ χαρ χαρ. :clapup: Funny.

Δικαιοσύνη? Μάλλον δεν έχει παρευρεθεί κανείς σε δίκες στην εποχή μας. Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο που χρηματίζεται ο δικαστής από την μια πλευρά μπροστά στα μάτια της άλλης. Ο άλλος να κάνει φόνους και να βγαίνει επειδή έχει γνωστό βουλευτή. Ο άλλος να κάνει λαθρεμπόριο και όχι να μην τιμωρείται αλλά να μην καλείται ούτε καν ως μάρτυρας. Μην συνεχίσω, αν και θα το ήθελα γιατί τα παραδείγματα είναι πραγματικά σπαρταριστά.

Αυτά ως μερικά απλά παραδείγματα, μπας και πάψουν μερικοί γραφικοί να μιλάνε για την χούντα του ΄70, λες και σήμερα έχουμε δημοκρατία. Κοροϊδεύετε τους εαυτούς σας...

Βγήκα off-topic θα πει κάποιος, αλλά για μένα δεν είναι και τόσο off. Είναι άλλο ένα παράδειγμα κι η υπόθεση του Βατοπεδίου ότι γίνονται εγκλήματα και όχι μόνο δεν πληρώνει κανείς, αλλά στο τέλος βγαίνουν κι από πάνω και σου την λένε. Θα έρθει τώρα ο "έξυπνος" και θα σου πει «Απόδειξέ το ότι δεν είναι στημένο». Ε λοιπόν, τον περιμένω με αγωνία, καθώς για κακή του τύχη έχω το πόρισμα των οικονομικών επιθεωρητών του υπουργείου, προτού περάσει απ'την "δικαιοσύνη" και τις περιβόητες "επιτροπές" (ή αλλιώς το κάθε κόμμα βγάζει την δική του εκδοχή που το συμφέρει) για να μαγειρευτεί το τελικό πόρισμα. Και όχι, δεν το ανεβάζω.
Θα παραθέσω μόνο κάποια παραδείγματα ανταλλαγών ακινήτων έτσι να δείτε τις αξίες:

6)Συμβόλαιο αριθμ. 2817/07 , δήλωση αριθμ. ΞΕ 69/07
Αξία βάσει υποβληθείσης δηλώσεως (αντικειμενική): 35.100,00 ?
Αξία βάσει Σ.Ο.Ε. = με την αξία του συμβολαίου: 2.800.000,00 ?
Αξία βάσει ελέγχου μας της δηλώσεως (ορθή αντικειμενική): 1.598.922,00 ?

[...]

9)Συμβόλαιο αριθμ. 2823/07 , δήλωση αριθμ. ΞΕ 120/07
Αξία βάσει υποβληθείσης δηλώσεως (αντικειμενική): 8.470.695,12 ?
Αξία βάσει Σ.Ο.Ε. 1.107.044,00 ?
Αξία συμβολαίου: 8.470.695,12 ?
Αξία βάσει ελέγχου της δηλώσεως (ορθή αντικειμενική):
Βάσει αντικ/κού προσδ/σμού (ως άρτιο & οικοδομήσιμο) συν.αξία 207.480.379,86 ?
Βάσει αγοραίας αξίας (ως μη δασικό) συνολική αξία 180.334.149,00 ?
Βάσει αντικειμενικού προσδιορισμού, (ως δασικό) συνολική αξία 33.994.059,12 ?

Νομίζω είναι χαρακτηριστικά. Δεν χρειάζεται να ξέρεις και οικονομικά για να καταλάβεις την απάτη, απλή αριθμητική μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δε βλέπω πού διαφωνούμε, θα μείνω μόνο στο παρακάτω.

Δεν ξέρω πόσοι πέθαναν ακριβώς, αλλά επειδή μας έχετε ζαλίσει με τη χούντα, ας μιλήσουμε για τους φόνους της σύγχρονης και προηγμένης μορφής χούντας.

Σάμινα, 80 νεκροί. Ωπ, μάλλον περάσαμε και του Πολυτεχνείου. Ακόμα και τους φόνους που απέκρυψαν επί χούντας να βάλεις, ε δεν πρέπει να απέχουν και πολύ. Και είπα μόνο ένα παράδειγμα για φόνους, ε?


Η σύγκριση του αριθμού των νεκρών είναι εντελώς άκυρη και άκαιρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Και το να λες εσύ με βάση τους αριθμούς ότι είναι η πιο μαύρη περίοδος της χώρας είναι επίσης άκυρο και άκαιρο (ιδίως όταν η χώρα έχει περάσει 2ο παγκόσμιο πόλεμο). Τώρα άμα δε σ'άρεσε το ναυάγιο του Σάμινα, μάλλον δεν ξέρεις τι παιζόταν από πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Και το να λες εσύ με βάση τους αριθμούς ότι είναι η πιο μαύρη περίοδος της χώρας είναι επίσης άκυρο και άκαιρο (ιδίως όταν η χώρα έχει περάσει 2ο παγκόσμιο πόλεμο). Τώρα άμα δε σ'άρεσε το ναυάγιο του Σάμινα, μάλλον δεν ξέρεις τι παιζόταν από πίσω.

Ο αριθμός αναφέρθηκε μόνο και μόνο για να διαψεύσω τον όρο φιάσκο... Ότι είναι η πιο μαύρη περίοδος της χώρας, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Ψάξε πριν ποστάρεις την απάντησή σου, τί ακριβώς συνέβη σε εκείνη τη γενιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν θα μου φαινόταν παράξενο ακόμα και το Πολυτεχνείο να ήταν φιάσκο ?

Αυτό έγραψε. Δεν είπε ότι ήταν. Ρώτα έναν που έζησε το ΄40 πώς πέρασε και ρώτα κι έναν το ΄70. Όσο να'ναι, μια διαφορά την έχουν, ε?

Κι επειδή έχω ψάξει τι συνέβαινε τότε και τι τώρα, θα σε απογοητεύσω πολύ αν σου πω ότι κατά την άποψή μου είναι χειρότερα σήμερα, γι'αυτό δεν θα στο πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αυτό έγραψε. Δεν είπε ότι ήταν. Ρώτα έναν που έζησε το ΄40 πώς πέρασε και ρώτα κι έναν το ΄70. Όσο να'ναι, μια διαφορά την έχουν, ε?

Κι επειδή έχω ψάξει τι συνέβαινε τότε και τι τώρα, θα σε απογοητεύσω πολύ αν σου πω ότι κατά την άποψή μου είναι χειρότερα σήμερα, γι'αυτό δεν θα στο πω. :P

Ας μείνουμε στο τώρα, γιατί προφανώς και οι δυο μας είμαστε πολύ μικροί για να έχουμε άποψη για το τότε. Όσοι έζησαν, ξέρουν πάντως. Αν σου πω ότι οι πηγές σου είναι άκυρες θα σε στενοχωρήσω, οπότε δεν θα στο πω.



Ps: Αν σου τα ζάλισα με το πολυτεχνείο, ζητώ συγγνώμη δεν ήταν σκοπός μου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πηγές σε ποιο θέμα? Άποψη ήταν αυτό, δεν έβαλα κάποια πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Πηγές σε ποιο θέμα? Άποψη ήταν αυτό, δεν έβαλα κάποια πηγή.

Πηγές όσον αφορά το πολυτεχνείο...


Το σκίσαμε το θέμα, σταματώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ας μείνουμε στο τώρα, γιατί προφανώς και οι δυο μας είμαστε πολύ μικροί για να έχουμε άποψη για το τότε. Όσοι έζησαν, ξέρουν πάντως. Αν σου πω ότι οι πηγές σου είναι άκυρες θα σε στενοχωρήσω, οπότε δεν θα στο πω.
Πιστεύεις οτι τόσο εύκολα και χωρίς τουλάχιστον ενδείξεις, θα έγραφα δημόσια μια τόσο σοβαρή θέση ;
Αλλά ο προβληματισμός, είναι ανάλογος της δυνατότητας που έχει ο καθένας μας για να ερευνήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Αλλά ο προβληματισμός, είναι ανάλογος της δυνατότητας που έχει ο καθένας μας για να ερευνήσει.

Αγαπητέ μου Μάξιμε, για εκείνους που συμμετείχαν στο ξεσηκωμό του Πολυτεχνείου, δεν ήταν φιάσκο, όπως επίσης και για τους αγωνιστές της εθνικοαπελευθερωτικής επανάστασης του 1821, δεν ήταν φιάσκο, αλλά δυστυχώς ζούμε ημέρες που επιτρέπουν να πούμε ότι τελικά, για την ιστορία, ό,τι έγινε σ' αυτόν τον τόπο από αγνές λαϊκές προθέσεις και πεποιθήσεις, κατέληξαν σε φιάσκο. Ακόμη - ακόμη κι αυτή η ίδια η Ελλάδα, ως εθνική μας επικράτεια!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top