Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

staur0s

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Kaspersky Lab, απλα το καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γιατί οι άνθρωποι πάνε κι αγοράζουν antivirus όταν αυτό είναι τζαμπέ;
Στα τζαμπέ λείπουν features που κάποιοι τις θέλουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JellyFish

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Avira ftw! Απλό και εύχρηστο...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εχω το Nod32, στον σταθερό, λένε ότι είναι το καλύτερο.
Στον φορητό που είναι και λίγο παλιός και δεν δίνω και τόση σημασία (1-2 φορές την βδομάδα τον ανοίγω) έχω το Free AVG, το οποίο μέχρι τώρα κάνει καλά τη δουλειά του, δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα.

Το δοκιμασα καποτε το Nod32 αναγκαστικα γιατι ηταν το μονο αντιικο που μπορουσε να εγκατασταθει σε Windows Server 2008. Δε μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος. Ειναι πολυ "ήσυχο" προγραμματακι (σε αντιθεση με το σκληρο AVG Internet Security που ειναι κερβερος) και του λειπουν features προκειμενου να ξερει κανεις - εξισου σημαντικο - τι προσπαθει να συνδεθει απο τον υπολογιστη σου με το ιντερνετ και οχι μονο να παρακολουθει την εισερχομενη ροη.

Τα δωρεάν αντιικα δεν εχουν τετοια δυνατοτητα - συνεπώς αν θελει να ειναι κανεις καλυμμενος,θα ελεγα πως με ενα AVG (εστω και free edition) και με ενα επιπροσθετο bidirectional firewall ειναι καλυμμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deslic

Νεοφερμένος

Η Deslic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Nod 32 ...βαλτε με και μεννα στη λιστα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
:) ESET Smart Security που τα έχει όλα και συμφέρει:
NOD32 Antivirus
NOD32 Antispyware
NOD32 Personal Firewall
NOD32 Antispam

...μετά από την περιπλάνηση σε McAffee, Norton και Panda, λέω ν' αράξω εδώ για λίγο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
AVG free επι του παροντος ,θα πρεπει να αλλαξω στον δεκεμβρη καθως παυει να ειναι free.Σκεφτομαι το avast

εχω δοκιμασει panda αγορασμενο (και δεν το ξαναγγιζω) , Nod32 με μακρυυυυυυυυυ trial (πολυ καλο μεν αλλα κατι conflicts μου τα χε κανει)) και kaspersky με παρομοιο trial (κερβερος και αψογο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
nod32 με μακρυυυυυυυυυ trial (πολυ καλο μεν αλλα κατι conflicts μου τα χε κανει))
Σωστά, το firewall του nod32 είναι κακό. Προσωπικά επειδή δεν είναι συμβατό με το me.com αναγκάστηκα να σβήσω και να εγκαταστήσω μόνο το antivirius
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σωστά, το firewall του nod32 είναι κακό. Προσωπικά επειδή δεν είναι συμβατό με το me.com αναγκάστηκα να σβήσω και να εγκαταστήσω μόνο το antivirius
Εγώ που έχω και τα δυο (Nod32 Smart Security) είμαι καλυμμένος; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να έχεις ταυτόχρονα ΚΑΙ smart security ΚΑΙ antivirius
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το nod32 δεν ειναι πληρωτικο?
εγω εχω avira antivir(που ειναι και πολυ ελαφρυ- ...ειναι καλυτερο το νοδ32(οταν το ειχα δοκιμασει ηταν βαρυ νομιζω..)?σε τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διάβασε λίγο
https://www.eset.com/products/nod32.php
https://www.eset.com/products/comparison
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=2194

Είναι πιο ελαφρύ, καλύτερη database υποτίθεται ότι ελέγχει και την συμπεριφορά των αρχείων και αν κάτι είναι ύποπτο σε ενημερώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να έχεις ταυτόχρονα ΚΑΙ smart security ΚΑΙ antivirius
Δεν έχω και τα 2!Το Nod32 Smart Security έχω που έχει anti-virus και ένα άλλο. (δεν θυμάμαι ποιο είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Norton ξεπερασμένο ε;

Θέλω να βάλω το NOD32
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Επειδή έχει καιρό να ανανεωθεί το θέμα, αγόρασα έναν νέο υπολογιστή και ακόμα δεν τον έχω συνδέσει στο internet, πιο free antivirus πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Αξίζει να διαθέσω χρήματα να αγοράσω κάποιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_rouli

Νεοφερμένος

Η maria_rouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω εχω το avgfree και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!εχει αυτοματα updates καθως και linkscanner
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
AVG και μπαινεις με ασφάλεια όπου θέλεις.:D

Και εγώ στην αρχή avast είχα αλλά τελικά κόλλησα ένα ωραίο trojan και του δωσα δρόμο, με το avg δεν βρήκα ακόμα πρόβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τώρα έχω το EsetNod 32 και είναι πολύ καλό μέχρι στιγμής.Είχα το avira που επίσης ήταν φοβερό,αλλά κάποια στιγμή άρχισε να έχει πρόβλημα με τις ενημερώσεις γι αυτό και το απεγκατέστησα.


AVG και μπαινεις με ασφάλεια όπου θέλεις.:D

Και εγώ στην αρχή avast είχα αλλά τελικά κόλλησα ένα ωραίο trojan και του δωσα δρόμο, με το avg δεν βρήκα ακόμα πρόβλημα..



Αντιίθετα,με το AVG ο καημένος ο υπολογιστάκος γέμισε trojan και worms (ευτυχώς που δεν ήταν το δικό μου pc αλλά της μητέρας μου:D)...
Και όσοι γνωστοί μου έχουν βάλει το AVG δεν είναι ευχαριστημένοι...Βέβαια έχει να κάνει και με το χρήστη και το λογισμικό...Αλλά δε βαριέσαι..Έτσι να υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisnats16

Νεοφερμένος

Ο chrisnats16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
AVG 9 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και το έχω σχετικά λίγο καιρό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εγω εχω antivirus 4.8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top