Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Όταν πήγα στο περιοδεύον για στρατό και είπα ότι είμαι άθεος μου είπαν "Και τι ήρθες να κάνεις στον στρατό, πως θα υπερασπιστείς τη χώρα σου στον πόλεμο με τους Τούρκους;"

Και για όσους δεν ξέρουν ο Οδυσσέας Ανδρούτσος που τιμά η Εκκλησία μαζί με τους άλλους ήρωες του '21 ήταν μουσουλμάνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όταν πήγα στο περιοδεύον για στρατό και είπα ότι είμαι άθεος μου είπαν "Και τι ήρθες να κάνεις στον στρατό, πως θα υπερασπιστείς τη χώρα σου στον πόλεμο με τους Τούρκους;"

Και για όσους δεν ξέρουν ο Οδυσσέας Ανδρούτσος που τιμά η Εκκλησία μαζί με τους άλλους ήρωες του '21 ήταν μουσουλμάνος...


Μα καλά τι γίνετε τελικά; που ζώ; ποιοι είναι ρε παιδιά αυτοί που τα κάνουν; θα τρελαθώ δηλαδή, αν τελικά υπάρχουν είμαστε πολλύ πίσω και ντρέπομαι που ειμαι Ελληνίδα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Τι να σου πω Μάνια, εγώ μπορεί να μην ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, αλλά ντρέπομαι που είναι αυτοί Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι να σου πω Μάνια, εγώ μπορεί να μην ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, αλλά ντρέπομαι που είναι αυτοί Έλληνες...

Γιατί το κάνουν αυτό; δεν καταλαβένω, τι κέρδος έχει κάποιος να προσβάλει ή να μειώνει κάποιον άθεο ή αλόθρησκο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαι ο Χριστιανισμός το ίδιο, μη βλέπεις που σήμερα δεν ασχολείται κανείς σοβαρά με την θρησκεία.

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου στην ουσία του σχόλιού σου, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοούσα πριν όταν είπα πως θεωρώ πως ο μουσουλμανισμός είναι άκρως φαλλοκρατική θρησκεία (άσχετο που βασικά δεν είναι η μόνη).

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Και για όσους δεν ξέρουν ο Οδυσσέας Ανδρούτσος που τιμά η Εκκλησία μαζί με τους άλλους ήρωες του '21 ήταν μουσουλμάνος...
Και αρβανίτης νομίζω (αλβανός δηλαδή)
Νομίζω ότι δεν μιλούσε σχεδόν καθόλου ελληνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Και αρβανίτης νομίζω (αλβανός δηλαδή)

Παντελώς άσχετο αλλά νομίζω άλλο αρβανίτης και άλλο αλβανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Οι αρβανίτες εκείνης της εποχής μίλαγαν πολύ καλά ελληνικα. Το θέμα είναι ότι υπήρχαν και υπάρχουν πολλοί έλληνες μουσουλμάνοι και είναι κρίμα να τους μειώνουμε, όπως και τους εβραίους που κάποτε ήταν πραγματικά πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Truffinho με το στρατό δε βγάζεις άκρη γενικά, όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα.Οι νοοτροπίες μερικών (της πλειοψηφίας) εκεί μέσα είναι μεσαιωνικές.
Το δικό σου περιστατικό όμως, δείχνει το γενικότερο κλίμα σχετικά με τους μη χριστιανούς.Γιατί την αντιμετώπιση αυτή την έχουν σχεδόν παντού, κάτι που δείχνει ότι στην πράξη και πέρα από θεσμούς και νόμους, δεν έχουμε ούτε ανεξιθρησκία ούτε θρησκευτική ελευθερία, απλά μια ήπια μορφή σκοταδισμού. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini666

Νεοφερμένος

Ο fotini666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν πραγματικά είχαμε ανεξηθρεισκεία τότε το ίδιο το κράτος έπρεπε να δώσει λεφτά ώστε και οι άλλοι που δεν είναι χριστιανοί να μπορούν να λατρευουν την θρησκεία τους(τι ζητάω ε?).Επίσης θα έπρεπε στο σχολείο τα παιδία ανάλογα στο τι πιστεύουν να κανουν και το αντιστοιο μάθημα θρησκευτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pasxas13

Νεοφερμένος

Ο pasxas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μακάρι να είχαμε ανεξηθρησκεία.Όμως ζούμε σε μια εποχή που ο ρατσισμός κυριαρχεί και ο κόσμος ντρέπεται να δηλώσει θρήσκευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σφήνα ποστ:

Μια που στο θέμα πρώτη και καλύτερη το λάθος το έχω κάνει εγώ και επαναλαμβάνεται ας δούμε λίγο γιατί η λέξη ανεξιθρησκία γράφεται με ι και όχι με ει:
(για οποιοδήποτε σχολιασμό αυτού του ποστ προτιμήστε το σχετικό θέμα: Ομιλείτε Ελληνικά)

Λεξικά:

Αν ανοίξουμε οποιοδήποτε λεξικό θα παρατηρήσουμε ότι όντως οι δύο λέξεις, αν και η δεύτερη ταυτίζεται και είναι τελείως ομόηχη με το δεύτερο μέρος της άλλης, γράφονται διαφορετικά. Φυσικά δεν έχουμε κανένα λόγο να αμφισβητήσουμε τη σωστή ορθογραφία. Πού αποδίδεται όμως η διαφορά:

Προέλευση:

Ο κανόνας αναφέρει ότι η λέξεις σε -ία γράφονται με 'ι', εκτός από αυτές που προέρχονται από ρήματα σε -εύω ή -εύομαι. Η λέξη 'θρησκεία' προέρχεται από το 'θρησκεύω' και όπως και άλλες παράγωγες λέξεις σε -εία γράφεται και αυτή με 'ει', π.χ. λατρεύω - λατρεία, πολιτεύω (-ομαι) - πολιτεία, γητεύω - γητεία.
Η λέξη 'ανεξιθρησκία' όμως προέρχεται από το ανέχομαι+θρήσκος (η ιδιότητα δηλαδή του να ανέχομαι τη θρησκεία του καθενός), δεν είναι δηλαδή παράγωγο του αρχικού 'θρησκεύω', αλλά παράγωγο του 'θρήσκος', και γράφεται με 'ι' όπως και πολλά άλλα ουσιαστικά σε -ία.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολίτης έκανε άνω-κάτω το δήμο για να ασπαστεί το «Μακαρονοτέρας»

Στα ίχνη του Niko Alm, του Αυστριακού που κατάφερε να γίνει δεκτή η φωτογραφία του διπλώματος οδήγησης, στην οποία φοράει ένα σουρωτήρι στο κεφάλι, με την αιτιολογία ότι είναι μέρος της θρησκείας του.


Άνω-κάτω έγινε ο Δήμος Αθηναίων από το επίμονο αίτημα δημότη, ο οποίος ζήτησε να αλλάξουν τα στοιχεία του, διότι άλλαξε θρησκευτικές πεποιθήσεις και ασπάστηκε την «Εκκλησία του Μακαρονοτέρατος». Σύμφωνα με τον Ελεύθερο Τύπο, όλη η ιεραρχία του δήμου αναγκάστηκε να ασχοληθεί με το αίτημα του πολίτη, ακόμη και ο Συμπαρασταστάτης του Δημότη αλλά και υπηρεσίες του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Το πρόβλημα ήταν η ερμηνεία του νόμου αφού ενώ ο πολίτης είχε πάρει το οκ από τη διεύθυνση Ετεροδόξων του υπουργείου για οποιαδήποτε μεταβολή στο θρήσκευμα του, η υπάλληλος του δήμου αρνήθηκε να τον εξυπηρετήσει. Η άρνηση αυτή οδήγησε τον πολίτη να την καταγγείλει για «εξαιρετικά εριστική συμπεριφορά» . Την υπόθεση ανέλαβε τελικό ο γραμματέας του δήμου που ξεκίνησε αλληλογραφία με το υπουργείο, σχετικά με τι σημαίνει «θρησκευτικές πεποιθήσεις» και τι «γνωστή θρησκεία», όροι που αναφέρονται στο άρθρο 13 του Συντάγματος. Οι ερμηνείες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η θρησκευτική ελευθερία είναι θέμα αυτοκαθορισμού. Όμως σε διοικητικό επίπεδο η «Εκκλησία του Μακαρονοτέρατος» δεν μπορεί να θεωρηθεί «γνωστή θρησκεία», αφού δεν της έχει δοθεί άδεια ίδρυσης και λειτουργίας ευκτηρίου οίκου. Από την πλευρά του ο Συμπαραστάτης του Δημότη φέρεται να καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η υπηρεσία «είναι υποχρεωμένη να προχωρήσει στη μεταβολή της αναγραφής του θρησκεύματος» Πηγή: www.lifo.gr

Μία ένδειξη ανεξιθρησκείας;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Ανεξιθρησκία ως ανεξιθρησκία δεν σημαίνει κάτι. Θέλω να πω ότι όλο το νόημα της ανεξιθρησκίας είναι ότι λύνει μια σειρά από προβλήματα που υπάρχουν από το μονοπώλιο και τον φανατισμό της όποιας θρησκείας.

Σε καμία περίπτωση δεν βοηθάει πουθενά η γελοιοποίηση του θεσμού της θρησκείας. Το νόημα της ανεξιθρησκίας είναι η έννοια θρησκεία να παίζει σημαντικό ρόλο σε όσους το επιθυμούν και να μην έχει κανένα απολύτως νόημα σε όσους δεν το επιθυμούν. Αν ένας άθεος είναι αναγκασμένος να διαλέξει μια γελοία θρησκεία μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί με τον χριστιανισμό ή έστω γενικά με την θεολογία, είναι βλακώδες και παντελώς ανούσιο.

Η επανάσταση του κυρίου δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για κανέναν. Το Βατοπέδι για παράδειγμα, περισσότερο βοήθησε τους άθεους παρά όλη αυτή η κίνηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έχουμε ανεξιθρησκεία, δυστυχώς όμως έχουμε και ρατσισμό. (βέβαια η θρησκεία γεννάει ρατσισμό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲν εἶναι ῥατσισμὸς τὸ νὰ μὴ θέλουμε τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Ἑλλάδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δὲν εἶναι ῥατσισμὸς τὸ νὰ μὴ θέλουμε τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Ἑλλάδος...

γτ καλε? εδω τοσα χρονια εχουμε αφησει τους ελληνες στην ελλαδα οι μουσουλμανοι μας πειραξαν? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δὲν εἶναι ῥατσισμὸς τὸ νὰ μὴ θέλουμε τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Ἑλλάδος...

Το είσαι σε μια θρησκεία στο μυαλό σου σε κάνει να πιστεύεις ότι η θρησκεία σου είναι καλύτερη από όλες τις άλλες (αν κάποια άλλη είναι καλύτερη τότε γιατί πιστεύεις εκεί που πιστεύεις;), αυτό σε κάνει να "διαχωρίζεις" τον κόσμο, ο ορισμός του ρατσιμού βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ένδιαφέρουσα προσέγγιση.

Ἂν εἶναι ἔτσι, τότε δηλώνω περήφανα καὶ ἀνερυθρίαστα ῥατσιστὴς στὸ τετράγωνο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δὲν εἶναι ῥατσισμὸς τὸ νὰ μὴ θέλουμε τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Ἑλλάδος...

Ούτε είναι ρατσισμός να θέλουμε την αποχριστιανοποίηση της Ελλάδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top