Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 120)
  • ... το συναίσθημα

    Ψήφοι: 39 32.5%
  • ... τη λογική

    Ψήφοι: 74 61.7%
  • Ανάλογα την κατάσταση...

    Ψήφοι: 7 5.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το συναισθημα ειναι συνηθως η παρορμηση.Το πρωτο πραμα που μας ερχεται στο μυαλο.Και τα συναισθηματα παντα εχουν να κανουν με διαφορες ουσιες που εκρινονται απο το σωμα.Μπορει αυτο να ειναι καλο για μια αποφαση που πρεπει να ληφθει αμεσα...Αλλα οταν προκειται για αποφασεις που εχουν μακροπροθεσμες συνεπειες...Ειναι καλυτερο να περιμενουμε λιγο,να ηρεμησει το σωμα και η σκεψη μας.Και να το σκεφτουμε λογικα.

P.S.Ψηφισα λογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
προσωπικα τα αισθηματα μου,διαταζουν την λογικη να βρει τροπους...
οποτε και τα δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω πιστευω οτι η λογικη και τα συναισθηματα πρεπει να αξιοποιούνται με συνδυαστικο τρόπο.Σε διαφορες καταστασεις της Ζωης οπου νομιζουμε οτι στα προβληματα μας υπαρχουν αδιεξοδα και νιωθουμε συναισθηματικά εγκλωβισμένοι αν σκεφτομαστε με λογικη και συνεση μπορουμε να δωσουμε λυση στα εμπόδια που βρίσκονται μπροστά μας.Σε καθε περίπτωση πρεπει να ελέγχουμε τα αρνητικα μας συναισθηματα τα οποία σε αρκετες περιπτωσεις θολώνουν την λογικη και μας οδηγουν σε επιπωλαιες επιλογες και σε παραλογες σκέψεις.Δηλαδη μπορει να αντιμετωπιζουμε μια κατασταση η οποία είναι φαινομενικα δυσκολη στην αντιμετώπιση της και εξαιτίας ενος αρνητικου συναισθηματος να εχουμε ακόμα περισσοτερη Αγωνία και να μην είμαστε σε θεση να σκεφτομαστε με την λογικη.Η λογικη ειναι ο παραγοντας του Πνεύματος που μας δίνει την δυνατοτητα να εχουμε την καταλληλη διάκριση αναμεσα στο σωστό και το λαθος και να βλεπουμε τα γεγονοτα απο την μερια των θετικων επιπτωσεων.Οταν λεω να βλεπουμε τις καταστάσεις απο την πλευρά των θετικων επιπτώσεων εννοω ότι οταν κανουμε μια πραξη ωστε να λυσουμε ενα πρόβλημα που μας απασχολεί θα πρεπει να κοιταξουμε με προσοχη αν η πραξη αυτη θα εχει αρνητικα ή θετικα αποτελέσματα τόσο στον Εαυτο μας και στον συναισθηματικο μας κοσμο όσο και στην επίλυση του συγκεκριμένου προβλήματος.Εδω φυσικα με την χρήση της λογικης χρησιμοποιουμε την ικανοτητα της προνοησης ωστε να γνωρίζουμε το αποτελεσμα πριν ακομα απο την επιλογη της πραξης.Αν αναλογιστουμε και παρατηρήσουμε μόνο στην σκέψη πως κανοντας μια συγκεκριμενη πραξη θα εχουμε αρνητικες επιπτωσεις τοσο στον Εαυτο μας όσο και απο τους άλλους τοτε θα πρεπει με βαση την λογικη και το συναίσθημα να κανουμε πιο αρρεστές και συνετες επιλογές.Θα πρεπει με την σωστη χρηση της λογικης και με τον έλεγχο των συναισθημάτων να αποσκοπουμε στην σωστή επίλυση των προβληματων και στα θετικα αποτελεσματα απο τις σωστες και καλές μας επιλογες.

Η λογικη και τα συναισθήματα πρεπει να συνδυάζονται στο μετρο και όχι ανεξάρτητα το ενα απο το αλλο,ωστε να αντιμετωπίζουμε με επιτυχια τις προκλήσεις και τις δυσκολίες της καθημερινότητας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναλόγως το άτομο, την ηλικία και το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


Καρδιά και Λογική αιώνια εχθροί και φίλοι παράλληλα...
Κυριαρχεί το συναίσθημα και λες μα δεν μπορώ να σκέπτομαι λογικά.... με τρελαίνουν τα συναισθήματα...:redface::redface:
Πληγώνεσαι...πας στην άκρη τα συναισθήματα και λες πρέπει να επικρατήσει η λογική...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και πόσο εύκολα είναι να πας στην άκρη τα συναισθήματα;
Θέλω να πω, πάντα λειτουργούσα έτσι, και θα μου πεις καλά να πάθεις βούρλο, όμως τι φταίει για αυτή τη κατάσταση;
Είναι επιλογή ή από τη γέννηση μας έχει καθοριστεί αυτό;
Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένας άνθρωπος που λειτουργεί εξ ολοκλήρου με το συναίσθημα, σε ειδικές περιπτώσεις να βγάζει το σκασμό και να αφήνει τη λογική να πάρει το πάνω χέρι. Αλλά και το αντίστροφο, πως γίνεται ένας άνθρωπος που πατάει στη γη, μια μέρα να κάνει στροφή και να αφήσει το συναίσθημα να μιλήσει;
Και με τον απρόσμενο παράγοντα τι γίνεται; Όταν αυτό δεν είναι στα χέρια σου και οι καταστάσεις καθορίζουν για το πως θα χειριστείς τα πράγματα, και από πια σκοπιά πρέπει να κοιτάξεις..
Και τι γίνεται όταν δεν έχουμε να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις αλλά ανθρώπους;
Όταν ο ένας διαλέγει τη λογική και ο άλλος το συναίσθημα;
Ποιος κολυμπάει πιο βαθιά στα σκ@τά;
Αυτός που ακολουθεί το συναίσθημα τυφλά και τρώει πόρτα ή αυτός που καταπιέζεται, δέχεται παρορμητικές επιθέσεις -συναισθήματος- από το άλλο πρόσωπο, αλλά παρόλα αυτά εξακολουθεί να τραβάει το δρόμο της λογικής;
Τι μυστήρια πλάσματα που είμαστε μωρέ. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Γενικά λογική. Πολύ λογική. Μόνο λογική. Αλλά....όταν το συναίσθημα αποφασίσει "να αποφασίσει"...όση λογική και να έχεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Λογική, λογική, λογική.
Λογική ακόμη και στο συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
όταν αποφασίζω: λογική
όταν πράττω:συναίσθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Προσπαθώ με λογική, αλλά συνήθως υπερισχύει το συναίσθημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι η ερώτηση είναι λίγο άκυρη :). Η λογική και το συναίσθημα συμβαδίζουν στη σκέψη και τη λήψη αποφάσεων, θέλουμε δε θέλουμε.

Αλλά επειδή είμαι άνθρωπος του "γιατί" και του "ποιο το νόημα" πιστεύω ότι σε εμένα υπερισχύει η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Λογική καθοδηγούμενη από το συναίσθημα και (δευτερευόντως) και το αντίστροφο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Χωριζω τη ζωη σε δυο μέρη: τις δραστηριοτητες του ελευθερου χρόνου (προσωπική και κοινωνικη αναπτυξη, χομπις, αναψυχή, σχεσεις, εξερευνηση της ζωης και του κοσμου, σκοποι και ονειρα κλπ) και τα logistics (εκπαιδευση, εργασία, οργάνωση, διαδικασιες, μεταφορές, μέσα και ressources, περιουσιακα στοιχεια κλπ). Τα πρωτα τα αντιμετωπιζω κυριως με το συναισθημα γιατι νοηματοδοτουν τη ζωη, ενω τα δευτερα κυριως με τη λογική γιατι χρειαζονται διαχειρηση ωστε να ειναι οσο γινεται αποτελεσματικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν δυο συστήματα στον ανθρώπινο νου που καθοδηγούν τον τρόπο σκέψης. Το πρώτο είναι διαισθητικό και συναισθηματικό ενώ το δεύτερο έλλογο και αναλυτικό. Τα δυο συστήματα είναι αλληλένδετα. Ωστόσο οι διαισθητικές εντυπώσεις και τα συναισθήματα για μένα έχουν μεγαλύτερη επιρροή στη λήψη απόφασης.
Δεν σας έχει τύχει ποτέ να καταφέρετε να δικαιολογήσετε μέσω της ''λογικής'' το πιο απίθανο πράγμα που νιώσατε ή κάνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η λογικη νομιζω τελικα πως υπερτερει εναντι αυτου..

Το συναίσθημα είναι έμφυτο συστατικό της ανθρώπινης ύπαρξης, η λογική επίπλαστο χαρακτηριστικό. Ακόμα κι όταν νομίζουμε ότι αποφασίζουμε "λογικά", εκείνο μας καθοδηγεί, γιατί πολύ απλά , 'είμαστε φτιαγμένοι από συναισθήματα'...

... όπως συνήθιζε να λέει ο μεγάλος Ayrton Senna :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αναγνώστης

Νεοφερμένος

Η αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα... ;)


ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά ;)

Οι συνθήκες μας προκαλούν συναισθήματα και σκέψεις,αλλά ανάλογα με τις σκέψεις μας καθορίζουμε τη συμπεριφορά μας.Λειτουργούμε με έναν ορισμένο τρόπο όχι λόγω των συναισθημάτων αλλά λόγω των σκέψεών μας.Ο τρόπος που σκεφτόμαστε,επηρεάζει τα συναιθήματά μας και καθορίζει τις πράξεις μας και τη συμπεριφορά μας.Για να λύσουμε λοιπόν μια κατάσταση,πρέπει να σκεφτούμε με τη λογική,ανεξαρτήτως των συναισθημάτων μας,γιατί έτσι θα πάρουμε την σωστή απόφαση όχι μόνο για μας αλλά και για τους άλλους.Άρα,χρειαζόμαστε ουδετερότητα και αντικειμενικότητα δηλ. λογική και όχι επιπόλαιους παρορμητισμούς.Και αυτό είναι θέμα εκπαίδευσης ή μάθησης,δεν γεννιόμαστε με αυτή την ικανότητα πρέπει να εκπαιδευτούμε σ'αυτή μέσα από τις εμπειρίες της ζωής.Η λογική δεν συμβαδίζει με το συναίσθημα αλλά πρέπει να κυριαρχεί πάνω σε αυτό,γι'αυτό υπάρχει.Αλλιώς,είμαστε υπέυθυνοι για τις συνέπειες που έχουν οι αποφάσεις μας,και σε μας τους ίδιους βεβαίως.Όλα ξεκινάνε απ'το μυαλό!

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται το συανίσθημα και η σημασία του στον άνθρωπο αλλά ας το αφήσουμε για το χώρο της τέχνης ή για τις προσωπικές μας στιγμές,το θέμα είμαι να πάρουμε τη ζωή μας στα χέρια μας ο καθένας!Οι καλοί ηγέτες χαρακτηρίζονται από αποφασιστικότητα,ψύχραιμη λογική,ρεαλισμό και κατανόηση,που οδηγούν στη λήψη σωστών αποφάσεων.Από αυτό φαίνεται και ο ρόλος της τύχης,που έχει συζητηθεί και αλλού,καθώς ο άνθρωπος μπορεί να διαχειριστεί την τύχη του προς ιδίον όφελος.

Υπάρχουν δυο συστήματα στον ανθρώπινο νου που καθοδηγούν τον τρόπο σκέψης. Το πρώτο είναι διαισθητικό και συναισθηματικό ενώ το δεύτερο έλλογο και αναλυτικό. Τα δυο συστήματα είναι αλληλένδετα. Ωστόσο οι διαισθητικές εντυπώσεις και τα συναισθήματα για μένα έχουν μεγαλύτερη επιρροή στη λήψη απόφασης.
Δεν σας έχει τύχει ποτέ να καταφέρετε να δικαιολογήσετε μέσω της ''λογικής'' το πιο απίθανο πράγμα που νιώσατε ή κάνατε?

Ακριβώς,μπορεί να το δικαιολογήσω γιατί με επηρεάζει ακόμα το συναίσθημα.Γι'αυτό το θέμα είναι να καταλάβω τι έκανα και αν είναι αρνητικό να μην το ξανακάνω.Αλλιώς,τι νόημα έχει να το δικαιολογώ χωρίς να μαθαίνω μέσα από αυτό ή χωρίς να ασκώ αυτοκριτική;Άμα θέλουμε όπως,μπορούμε να περιορίσουμε το πόσο έντονα επηρεάζουν τα συναισθήματα τις πράξεις μας με το να τα επεξεργαστούμε με τη λογική!Δεν είναι τίποτα νομοτελειακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αν και θα ήταν ιδανικό να τα ισορροπήσω και τα 2, δρω πολλές φορές ή μάλλον σχεδόν όλες με τις περισσότερες με το συναίσθημα . :redface: (πολύ κουραστικό)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν και θα ήταν ιδανικό να τα ισορροπήσω και τα 2, δρω πολλές φορές ή μάλλον σχεδόν όλες με τις περισσότερες με το συναίσθημα . :redface: (πολύ κουραστικό)!

Δεν λες τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Λογική περισσότερο. Υπάρχουν και εξάρσεις συναισθηματισμού που και που. Δεν είμαι αυθόρμητη. Ότι λέω το έχω σκεφτεί πρώτα. Αρκεί να μην έχω εκνευριστεί προηγουμένως και δεν έχω βγει έξω από τα ρούχα μου. Εκεί είμαι μια διαφορετική Zilda.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top