Mac vs PC

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
κανένα θετικό σε σχέση με τα pc
με τα ίδια χρήματα που κάνει ένα MacBook βρίσκεις πολύ καλύτερα σε επιδόσεις pc

+ότι τα windows έχουν απόλυτη συμβατότητα με οτιδήποτε
+ότι τα windows παίζουν και παιχνίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
κανένα θετικό σε σχέση με τα pc
με τα ίδια χρήματα που κάνει ένα MacBook βρίσκεις πολύ καλύτερα σε επιδόσεις pc

+ότι τα windows έχουν απόλυτη συμβατότητα με οτιδήποτε
+ότι τα windows παίζουν και παιχνίδια
Νομιζω πως το target market που αγοραζει mac δεν ενδιαφεται τοσο για games...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά είναι απλό, όσοι έχουν χρήματα πάνε σε macbook. Εγώ αν αντί για 500 ευρώ είχα 2000 ευρώ για να πάρω λαπτοπ, θα έπαιρνα macbook. Γιατί; Πρώτον, για να δω το τι διαφορετικό έχει. Έχω περιέργεια να δω τι προσφέρει και τη διαφορά στα προγράμματα του. Δεύτερον, για να πουλάω μούρη και να αισθάνομαι καλά με το γυαλιστερό μήλο. Όσο να ναι τα macbooks εκτός από το ότι είναι πιο ακριβά, φαίνονται πιο ακριβά. Τρίτον, για να μπορώ να κάνω build σε mac.

Εκτός από αυτά δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πας σε mac. Όσοι λένε ότι τα mac είναι "απλα σε χρήση" τι σημαίνει; Ότι δυσκολεύονται με τα windows? lmao. Ο λόγος είναι ξεκάθαρα η δυνατότητα του καθένα να αγοράσει mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Marketing 101
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Λογικό άλμα: Οι καθηγητές και οι (μετά)διδακτορικοί είναι λεφτάδες! :P

Αυτό με τη μπαταρία δεν ισχύει; Πάντως, πραγματικά μέσα στην αίθουσα φαίνεται να βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λογικό άλμα: Οι καθηγητές και οι (μετά)διδακτορικοί είναι λεφτάδες! :P

Αυτό με τη μπαταρία δεν ισχύει; Πάντως, πραγματικά μέσα στην αίθουσα φαίνεται να βολεύει.

Δεν είπα ότι είναι λεφτάδες, αλλά κάποιος που δεν έχει 1,5 χιλιάρικο για λάπτοπ ε δε θα πάρει mac όπως και να το δεις. Επειδή δεν έχει τα λεφτά :P Εκτός αν πάρει μεταχειρισμένο 5ετιας ξέρω γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε πολλες χωρες που ο μεσος ανθρωπος μπορει να αγορασει macbook δε το κανουν για τη μοστρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Όποιος θέλει να γλυτώνει χρόνο και να είναι σίγουρος για την ποιότητά κατασκευή του μηχανήματος καθώς και για τη τεχνική υποστήριξη αγοράζει mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Όποιος θέλει να γλυτώνει χρόνο και να είναι σίγουρος για την ποιότητά κατασκευή του μηχανήματος καθώς και για τη τεχνική υποστήριξη αγοράζει mac.

Akiko εγω θα σε πληρωνα για τετοια διαφημιση. Τουτοι σου δινουν κανα ψιλο?

Σε πολλες χωρες που ο μεσος ανθρωπος μπορει να αγορασει macbook δε το κανουν για τη μοστρα

Σε ποσες χωρες ο μεσος ανθρωπος μπορει να αγορασει macbook?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Akiko εγω θα σε πληρωνα για τετοια διαφημιση. Τουτοι σου δινουν κανα ψιλο?
Ποιο από αυτά που είπα δεν ισχύει;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ποιο από αυτά που είπα δεν ισχύει;:/:

Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτα που λες αλλα δεν θες να καταλαβεις οτι ειναι υπερκοστολογημενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτα που λες αλλα δεν θες να καταλαβεις οτι ειναι υπερκοστολογημενα
Πάνω κάτω τις ίδιες τιμές έχουν όλοι απλώς κυκλοφορεί ο μύθος αυτός μόνο για την apple.
https://www.public.gr/cat/computers-...2061430+4222381192+1036598582+3658719343&Ntk=

Καλώς ή κακώς οι τιμές στα laptop έχουν αυξηθεί που είναι κάτι λογικό και αναπόφεκτο. Παλιά ανά τριετία έπρεπε να αλλάξεις laptop. Tώρα ένα καλό laptop μπορεί να κρατήσει 10ετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έχει περίπου ίδιες τιμές με premium μοντέλα άλλων εταιρειών. Λογικό εφόσον επιλέγει να πουλά αποκλειστικά premium μοντέλα. Αλλά το bang for bucks είναι μικρότερο. Στην τιμή που θα πάρεις ένα macbook pro πχ η dell σου χωρά καλύτερο hardware τουλάχιστον σε raw numbers. Η apple ρίχνει πολλά $$ σε UI και QA οπότε το value4money έρχεται τελευταίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Η εμπειρία χρήστης στα MAC είναι πολύ ανώτερη σε σύγκριση με windows συστήματα. Για παράδειγμα δείτε πως δουλεύει το Magic mouse στο OSX

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειναι τοσο ανωτερη που ενας συνεργατης μου δεν μπορουσε να τραβηξει 2 γραμμες και 2 κυκλους σε μια εικονα στο macbook pro του και μου την εστειλε με email να του την φτιαξω στο windows laptop μου :rolleyes:

Επειδη δυστυχως χρησιμοποιω ενα imac με το παραπανω ποντικι, η εμπειρια μου ως τωρα ειναι κατι παραπανω απο αρνητικη. Φυσιολογικο scrolling δεν μπορεις να κανεις. Εχω παιξει με τις ρυθμισεις, αλλα δεν διορθωνεται. Απαισιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Ειναι τοσο ανωτερη που ενας συνεργατης μου δεν μπορουσε να τραβηξει 2 γραμμες και 2 κυκλους σε μια εικονα στο macbook pro του και μου την εστειλε με email να του την φτιαξω στο windows laptop μου :rolleyes:

Αν είχε windows δεν θα μπορούσε να στείλει το email :eek:


Επειδη δυστυχως χρησιμοποιω ενα imac με το παραπανω ποντικι, η εμπειρια μου ως τωρα ειναι κατι παραπανω απο αρνητικη. Φυσιολογικο scrolling δεν μπορεις να κανεις. Εχω παιξει με τις ρυθμισεις, αλλα δεν διορθωνεται. Απαισιο.
Γιατί δεν το αλλάζεις αφού δεν σου αρέσει; :P

Το magic mouse έχει πολλούς λόγους να το κράζει κάποιος και αν είχες αναφερθεί σε αυτούς θα συμφωνούσα.
Το σκρολάρισμα δεν είναι ένα από αυτoύς καθώς:
1) με αυτό μπορεί να ελέγξεις πολύ καλύτερα το πόσο λίγο ή πολύ θέλεις να σκρολάρεις.
2) πιάνει σε όλη την επιφάνεια του ποντικιού και όχι στη μέση μέσω της ροδέλας
3) Έχει 2 βαθμούς ελευθερίας και μπορεις να σκρολάρεις ταυτόχρονα οριζόντια και κάθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
το magic mouse ειναι εντελως αντιεργονομικο. Εχει αρχισει να με ποναει το χερι μου. Θα καταληξω με συνδρομο καρπιαιου σωληνα. Αυριο θα παω να αγορασω ενα νορμαλ ποντικι. Οσο για το scrolling, συνεχιζω να το βρισκω απαισιο. Θελεις να πας σε συγκεκριμενο σημειο και σε παει αλλου. Το μονο θετικο που εχει αυτο το ποντικι ειναι το οριζοντιο scrolling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Το σκρολάρισμα είναι όπως το σκρολάρισμα ενός smartphone. Πολύ απλό και smooth και κατά τη γνώμη μου καλύτερο από τη ροδέλα.

Τα προβλήματα του magic mouse κατά τη γνώμη μου είναι:
1) Δεν πιάνουν τα gestures με βρεγμένα χέρια.
2) Το δεξί κλικ θέλει συνήθεια καθώς πρεπει να μάθεις να σηκώνεις λίγο το αριστερο δάχτυλο. Το αντίστοιχο και για αριστερό κλίκ. Αυτό το κάνει δύσκολο για gaming.
3) Δεν μπορεί να φορτιστεί ενώ το χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
με τα ίδια χρήματα που θα δώσει κάποιος για να πάρει το magic mouse... μπορεί να πάρει το naga chroma της razer
ποντίκι 16.000 dpi με 17 πλήκτρα, άνετη ροδέλα και ρυθμιζόμενο Led διαφόρων χρωμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Άσχετο αλλά αυτή η μόδα με τα led σε ποντίκια και πληκτρολόγια που δημιούργησε η razer την βρίσκω αρκετά κακόγουστη.

Gaspar είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Στο ένα παίρνεις dpi και κουμπάκια και στο άλλο τη συμβατότητα gestures και touch δυνατότητες.

Το παιχνίδια είναι με τη λογική ροδέλας. Γι αυτό αν πας και παίξεις παιχνίδι με το magic mouse όπως και κάθε touch mouse θα δυσκολευτείς.

Ένα ανταγωνιστικό mouse προς το magic mouse

και για πιο φτηνό αυτό:


Η αξιοποίηση των touch mouse σιγά σιγά γίνεται και σε windows περιβάλλοντα. Πως να το κάνουμε παιδιά διαφορετικό είναι σε ένα περιβάλλον CAD εφαρμογής να μετακινείσαι όπου θέλεις και να ζουμάρεις με smooth τρόπο από τη ροδέλα. Στην αρχή ξενίζεις λίγο αλλά σύντομα καταλαβαίνεις την αξία του ειδικά σε φορητούς που η οθόνη είναι περιορισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top