Netbooks

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To e-shop δίνει 3 Asus 1101ha
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908636
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908637
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908657
ποιο από τα 3 παρήγγειλες και πόσο έκανε και η παραγγελία πως έγινε ηλεκτρονικά;

75 gb είναι πολύ λίγο πρέπει να σου δώσαν παλιό μοντέλο :/:
Πριν πάρεις τηλέφωνο πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς σου κάνανε και πως θα τους απαντήσεις γιατί πιθανόν να προσπαθήσουν να κατευθύνουν τη σηζήτηση για να σου το πλασάρουν με το έτσι θέλω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
To e-shop δίνει 3 Asus 1101ha
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908636
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908637
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908657
ποιο από τα 3 παρήγγειλες και πόσο έκανε και η παραγγελία πως έγινε ηλεκτρονικά;

75 gb είναι πολύ λίγο πρέπει να σου δώσαν παλιό μοντέλο :/:
Πριν πάρεις τηλέφωνο πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς σου κάνανε και πως θα τους απαντήσεις γιατί πιθανόν να προσπαθήσουν να κατευθύνουν τη σηζήτηση για να σου το πλασάρουν με το έτσι θέλω....
Το ξερω οτι ειχε 3 μοντελα:)... Εγω πηρα τον πρωτο!! Και μη φοβασαι, δεν υπηρχε η παραμικρη περιπτωση να μου στειλουν παλιοτερο μοντελο και να μην το καταλαβω, καθως ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα κατα την παραλαβη... 295 εκανε και η παραγγελια εγινε ηλεκτρονικα!! Βασικα περα απο το σκληρο δισκο (C) εχει και εναν αλλο D με 30κατιGb, αλλα και παλι βγαινουν γυρω στα 100 και ειναι πολυ λιγο... Οποτε μπορεωσω θα τους παρω τηλεφωνο για αμεση αλλαγη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το ξερω οτι ειχε 3 μοντελα:)... Εγω πηρα τον πρωτο!! Και μη φοβασαι, δεν υπηρχε η παραμικρη περιπτωση να μου στειλουν παλιοτερο μοντελο και να μην το καταλαβω, καθως ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα κατα την παραλαβη... 295 εκανε και η παραγγελια εγινε ηλεκτρονικα!! Βασικα περα απο το σκληρο δισκο (C) εχει και εναν αλλο D με 30κατιGb, αλλα και παλι βγαινουν γυρω στα 100 και ειναι πολυ λιγο... Οποτε μπορεωσω θα τους παρω τηλεφωνο για αμεση αλλαγη!!

Μην το αμελείς! Μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα επειδή δεν τους ενημέρωσες άμεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι αλλά το λέει ξεκάθαρα

Σκληρός Δίσκος:
HDD 160GB.

75 gb είναι πολύ λίγο για τωρινό netbook που κάνει 300 euro. RAM είναι 1GB? και γενικά τα υπόλοιπα στοιχεία ταυτίζονται με τα αναγραφόμενα

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους όπως είπε η theodora και μετά αν δεν βάλεις άκρη να απευθυνθείς στο συνήγορος του καταναλωτή...

edit: Mήπως επειδή συνοδεύεται και με linux ο μισός σκληρός δισκος είναι μορφοποιημένος σε ext3. Σε αυτή τη περίπτωση δεν αναγνωρίζεται από τα windows αυτό το κομμάτι...

Για να το επιβεβαιώσεις πήγαινε στα windows xp

έναρξη---->εκτέλεση γράψε
"compmgmt.msc" θα σου εμφανίσει ένα προγραμμα διαχείριση υπολογιστή.
Ψάχνεις την αριστερή στήλη και βρίσκεις Διαχείρηση δίσκων το οποίο και επιλέγεις.....

Εκεί αν προσέξεις βλέπεις τον σκληρό δίσκο με όλα τα διαμερίσματα του... Το διαμέρισμα των linux αν είναι σε ext3 θα γράφει "αγνωστο διαμέρισμα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και από το BIOS συνήθως μπορείς να δεις την χωρητικότητα του δίσκου σου.
Αν και συνήθως αυτά που έρχονται με windows + linux (ubuntu) έρχονται με τα ubuntu ως wubi, δηλαδή και τα δύο στον ίδιο NTFS δίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, τελικα ειμαι μεγαλος μπουφος... Ειχατε δικιο!! Εκανα αυτο που ειπε ο Fockos και μου εβγαλε καμποσα αγνωστα διαμερισματα... Ολα μαζι εχουν χωρητικοτητα περιπου 150Gb, οποτε ειναι οκ το μικρο μου!! Και δεν ηθελα με τιποτα να το επιστρεψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marilita2

Νεοφερμένος

Η marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!Τις τελευταιες μερες εχω ενα προβλημα με το netbook,ενω ανοιγει κανονικα και λειτουργει,οταν παω να το κλεισω δεν κλεινει,μενει στο σημειο απενεργοποιησης που λεει ''εγγραφη μη αποθυκευμενων δεδομενων στο δισκο''....και μενει εκει για ωρες.Αναγκαζομαι να βγαζω το τροφοδοτικο και μπαταρια για να κλεισει.Εχω το aspire one με windows xp,και net vodavofe με στικακι...καμια λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Restore σε παλαιότρη ημερομηνία.


Μην αφαιρείς την μπαταρία για να σβήσεις τον υπολογιστή όταν κολάει. Συνήθως έχοντας το power button πατημένο για 5 δευτερόλεππτα απερνεργοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilita2

Νεοφερμένος

Η marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εχω και επαναφορα συστηματος αλλα παλι τπτ.Ξεχασα να πω οτι το κανει μονο οταν βαζω το στικακι για το internet.Υπαρχει περιπτωση να ναι ιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
σκεφτομαστε να αγορασουμε ενα laptop για την αδερφη μου για να κανει τις δουλειες της(εργασιες,μουσικη,ταινιες και κυριως να ειναι ελαφρι δινουμε μεχρι 300euro αλλα και λιγο παραπανω αν πραγματι αξιζει το κομματι) αυτο πως σας φαινεται;;;
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...top/Acer-AOD255E-N57DQkk25BT-LU-SEV0D-712.htm(Acer AOD255E-N57DQkk25BT)
ή προτιματε αυτο το μοντελο;;
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...aptop/HP-Mini-110-3700ev-Black-QB491EAB1A.htm(https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...aptop/HP-Mini-110-3700ev-Black-QB491EAB1A.htm)


ευχαριστω εκ των προτέρων:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Προτιμώ το δεύτερο καθώς έχει καλύτερη κάρτα γραφικών ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αχ αυτη η jessica
σοζ, αποπροσανατολιστικά:P

ναι αλλα το πρωτο εχει καλυτερο επεξεργαστη και μιας που δεν το θελω για gaming....

δεν ξερω ειλικρινα,τα μελλοντικα software και windows (πχ 8 καθως και τα υπολοιπα) θα χρειαζονται μια καλη καρτα γραφικων περισσοτερο απο ενα (καλο cpu)

Ποια μαρκα ειναι καλυτερη ACCER ή HP;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να κατανοήσεις της τεράστιες διαφορές μεταξύ laptop και netbook

Όσο αφορά την μάρκα, μόνο στατιστικά συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις και πιστεύω σε ένα netbook δεν πρέπει να πονοκεφαλιάζεις τόσο για αυτό. Η όλη κύρια διαφορά τους είναι κυρίως στο θέμα εγγύησης. Πχ πράγματι, στο θέμα laptop προτιμώ Dell. Γιατί πράγματι, αν χρειαστώ κάτι θα έχω τον τεχνικό στον χώρο μου σε 24ώρες. Όμως μιλάμε για ένα προϊόν 300€ που απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group και για ακόμη μια πιο συγκεκριμένη χρήση. Πάντως εγώ σαν netbook πήρα HP, απλά μπήκα μέσα στο Plaisio και ζήτησα κάποιο netbook που να μην είναι σε μπλιαξ χρώμα :P

Πάντως τα windows 8 ξεχνά τα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να κατανοήσεις της τεράστιες διαφορές μεταξύ laptop και netbook

Όσο αφορά την μάρκα, μόνο στατιστικά συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις και πιστεύω σε ένα netbook δεν πρέπει να πονοκεφαλιάζεις τόσο για αυτό. Η όλη κύρια διαφορά τους είναι κυρίως στο θέμα εγγύησης. Πχ πράγματι, στο θέμα laptop προτιμώ Dell. Γιατί πράγματι, αν χρειαστώ κάτι θα έχω τον τεχνικό στον χώρο μου σε 24ώρες. Όμως μιλάμε για ένα προϊόν 300€ που απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group και για ακόμη μια πιο συγκεκριμένη χρήση. Πάντως εγώ σαν netbook πήρα HP, απλά μπήκα μέσα στο Plaisio και ζήτησα κάποιο netbook που να μην είναι σε μπλιαξ χρώμα :P

Πάντως τα windows 8 ξεχνά τα

ναι οκ αλλα δεν με βοηθας πιο απο τα 2;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο οτι εχω ψαξει και δει..
τα acer asus ειναι τα καλυτερα νετβοοκς,,πηγαινε και δες την ποιοτητα στο χερι,πληκτρολογιο κλπ.
εγω πχ στο carrefour που ειδα,πχ τα acer ειχαν πολυ πιο γερο πληκρολογιο απο hp..που πουλανε ντιζαιν λιγο..

επισης εχουν καλυτερες μπαταριες και ειναι πιο επαγγελματικα..

ψαξε review hp vs acer κλπ νετβοοκς..και θα δεις οτι λενε παντα χειροτερα βασικα τα hp,σε ποιοτητα μπαταρια κλπ με το κυριο συν μονο το πιο μεγαλο πληκτρολογιο..


πηγαινε για acer για καλυτερο σερβις,αλλα προσεξε 2 θεματα..

πες τους να σου βαλουν 2 γιγα μνημη.. λιιγα λεφτα παραπανω κανει.. αλλα σιγουρα δεν θα σερνεσαι με τα win 7..

και βρες αν θελεις μπαταρια με 7-8000mah για 8-10 ωρες πρακτικα αντοχη..

οσοι εχουν νετβοοκ ας πουν την πρακτικη αντοχη μπαταριας..

πηγαινε σε μαγαζι,,και ψαχτα με το χερι..

του πλαισιου οντως φαινεται καλη ευκαιρια,,παντως,δεν τη βρισκω αλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αρα το ACCER απο το plaisio οκ σε ευχαριστω φιλε Άγγελε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α,και ο επεξεργαστης του acer απο οτι ειδα ειναι καλυτερος και νεοτερος απο του hp..
μεγαλυτερη cache πχ και αλλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
α,και ο επεξεργαστης του acer απο οτι ειδα ειναι καλυτερος και νεοτερος απο του hp..
μεγαλυτερη cache πχ και αλλα..

ok φιλε σε ευχαριστω πολυ ηδη παω να αγορασω θα σου πω μολις γυρισω σπιτι για την επιλογη μου(και εγω για το accer το βλεπω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ποια μαρκα ειναι καλυτερη ACCER ή HP;;;;
Και οι δύο έχουν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ service.

Dell Mini 1018


Η HP και η Sony δίνουν μόλις 1 έτος εγγύηση, και για να πάρεις και το 2ο που δικαιούσαι βάση νόμου, πρέπει να κάνεις ΑΓΩΝΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ok φιλε σε ευχαριστω πολυ ηδη παω να αγορασω θα σου πω μολις γυρισω σπιτι για την επιλογη μου(και εγω για το accer το βλεπω...)
το πηρες τελικα?πες εντυπωσεις.;)

Και οι δύο έχουν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ service.
γερο μηχανημα ποιος εχει..νετβοκ ειναι,,το πας παντου,, απλα ακουμπας και βλεπεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top