Τροφοδοτικό: απορίες, επιλογές αγοράς και συζητήσεις

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παρε εναν αλλο μεταχειρισμενο

με 50-60 ευρω θα βρεις κλασεις ανωτερο απο αυτο που περιγραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πουλα το σε μενα που χρειαζομαι ενα παναρχεο για κατι δουλιες! :P

Παντος δυσκολο να βρεις συμβατα πραγματα... Μεταχειρισμενα ισως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αν ρίξεις μια ματιά στις αγγελίες των διάφορων τεχνολογικών sites, θα βρεις αυτά που ζητάς με κόστος όχι πάνω από 20-25 ευρώ (μη σου πω κιόλας ότι μπορεί να σου τα χαρίσουν). Ψάξου και για 2χ128MB SDRAM PC133. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniomarten

Νεοφερμένος

Ο antoniomarten αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα παιδες.πριν απο κανα μηνα καηκε το pc μου.πριν προλαβει να με ξυπνησει το ξυπνητηρι με ξυπνησαν οι εκρηξεις του υπολ...συνοδευομενες απο τις αναλογες λαμψεις.
Αγορασα λοιπον καινουργιο τροφοδοτικο ελπιζοντας οτι δεν εχει καει κατι αλλο.(enermax 625wpro82 plus).Αλλαξα το τροφοδοτικο μονος πρωτη φορα με τις λιγες γνωσεις που εχω και συμφωνα με τις οδηγιες τις μητρικης και την βοηθεια σημειωσεων και φωτογρ...
Αποτελεσμα να αναβει το power led μπλε με το που ανοιγω το psu και ξεκινωντας να φορτωνει αναβει μια φορα το κοκκινο led κανει εναν συνεχωμενο ηχο,σταματαει για ενα δευτερ...και παλι το ιδιο.Η οθονη δεν δινει τιποτα κανενα σημα.
:nforce 680i sli
nvidia gainward 7950 gt
core 2 duo E6600 2,6
seagate barrac.7900 160g
καμια βοηθεια η ιδεα καποιος που γνωριζει:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλον εχει καει και κατι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
καλησπερα παιδες.πριν απο κανα μηνα καηκε το pc μου.πριν προλαβει να με ξυπνησει το ξυπνητηρι με ξυπνησαν οι εκρηξεις του υπολ...συνοδευομενες απο τις αναλογες λαμψεις.
Αγορασα λοιπον καινουργιο τροφοδοτικο ελπιζοντας οτι δεν εχει καει κατι αλλο.(enermax 625wpro82 plus).Αλλαξα το τροφοδοτικο μονος πρωτη φορα με τις λιγες γνωσεις που εχω και συμφωνα με τις οδηγιες τις μητρικης και την βοηθεια σημειωσεων και φωτογρ...
Αποτελεσμα να αναβει το power led μπλε με το που ανοιγω το psu και ξεκινωντας να φορτωνει αναβει μια φορα το κοκκινο led κανει εναν συνεχωμενο ηχο,σταματαει για ενα δευτερ...και παλι το ιδιο.Η οθονη δεν δινει τιποτα κανενα σημα.
:nforce 680i sli
nvidia gainward 7950 gt
core 2 duo 2,6
seagate barrac.7900 160g
καμια βοηθεια η ιδεα καποιος που γνωριζει:hmm::/:


Αποχαιρέτα τη μητρική!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Αποχαιρέτα τη μητρική!:(
Το πιό πιθανό.



@antoniomarten
Μπορείς να μας πεις μετά το πρώτο συνεχόμενο μπιπ πόσους ήχους ακούς πόσο απέχουν χρονικά μεταξύ τους και τι διάρκεια έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antoniomarten

Νεοφερμένος

Ο antoniomarten αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις οποιες πληροφοριες αν και δεν ηταν και τοσο ευχαριστες.Στο γαμο μου σιγουρα δεν θα σας καλεσω.Αποχαιρετησα την μητρικη,(το επιβεβαιωσα οτι καηκε)της εκανα και κηδεια,κλαψ κριμα και ητανε καλη.Εντελη εβαλα αλλη και ολα δουλευουν εκτος απο τα coolerakia
του case και του hdd.το ψαχνω και πιστευω να βρω λυση.Μαλον δεν τα εχω συνδεσει σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι δεύτερη φορά που χαλάει το τροφοδοτικό μου. :{
Πόσο περίπου κοστίζουν αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Είναι δεύτερη φορά που χαλάει το τροφοδοτικό μου. :{
Πόσο περίπου κοστίζουν αυτά;
Μήπως σου καίγονται; Έχεις θεματάκι με ρεύμα; Βάλε παράλληλα και ένα ups για καλύτερη προστασία. Δεν είναι ακριβά. Ειδικά τώρα τα έχουν με έκπτωση. Ρίξε μια ματιά εδώ.
https://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU.htm?IsOnSale=1&gclid=CMH6j4q41qoCFUFP4QoduzQP9Q
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όντως χρειάζεσαι και ups, αλλά φρόντισε να έχει σταθεροποιητή τάσης.

Όπως και να έχει, ΜΗΝ πάρεις ΟΕΜ (no-name) τροφοδοτικό. Και αν έχεις οικονομική άνεση, πάρε κάτι "ακριβό" από την Corsair ή την Chieftech
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι θέμα τάσης του ρεύματος απλά διαλύονται τα καλώδια.
Ίσως επειδή η μάρκα δεν είναι τόσο γνωστή (lenovo).
Παλιότερα που το έψαξα το βρήκα στα 75 ευρώ αλλά μόνο σε ξένα sites.
Τελικά μου το κάλυψε η εγγύηση επομένως δεν πολύ ασχολήθηκα. (ήμουν ένα μήνα χωρίς pc:eek:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για desktop μιλάμε, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ειχα παρει ενα seasonic και μου βγηκε εξαιρετικο.. αυτη η εταιρια εφτιαχνε πολλα corsair κλπ..

η corsair δεν φταχνει τροφοδοτικα νομιζω..απο αλλη τα παιρνει

ο υπολογιστης watt παντως ειναι πολυ χρησιμος..

και αναλυτικες πολυ χρησιμες συμβουλες για επιλογη τροφοδοτικου και αποφυγη των ψευτικων

αναμεσα στα αλλα λεει οτι τα enermax φτιαχνονται απο την ιδια εταιρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για laptop. (lenovo 3000 C200)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σου καηκε το τροφοδοτικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σου καηκε το τροφοδοτικο?
Όχι. Διαλύονται τα κακλωδιάκια του και προς το παρών χάνει επαφές.
Ζήτημα χρόνου είναι να... ψοφήσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ποια καλωδιακια του?μεσα?το εχεις ανοιξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tα έξω με αποτέλεσμα να χάνει επαφές και να μη φορτίζει.
Anyway, πού να κοιτάξω για να βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top