TeX, LaTex, XeLaTeX κτλ.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δυο σας.

Τώρα επιτέλους κατέβηκε το MikeText. Να ρωτήσω, τώρα πώς το φτιάχνω επειδή είμαι λίγο χαζός σε τέτοια computeroπράγματα? Δεν υπάρχει εφαρμογή MikeText, μόνο ένας φάκελος με πάμπολλα πράματα μέσα που αντιστοιχεί το καθένα αλλού.

Γράφω ένα κείμενο σε LaTeX. Στο LED. Το αφήνω έτσι, μετά πώς θα το μετατρέψω με το MikeText?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το MiKTeX πρέπει να το εγκαταστήσεις απλά. Μετά μόνο το LEd θα χρησιμοποιείς. Έχει μια επιλογή κάπου να σου φτιάξει PDF αρχείο απο τον κώδικα LaTeX που έχει γράψει, νομίζω οτι το shortcut για αυτή τη λειτουργία είναι το κουμπί F7, δοκίμασέ το.
Θα σου βγάλει ένα PDF στον ίδιο φάκελο με αυτόν στον οποίο έχεις σώσει το αρχείο που έγραψες στο LEd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγώ δεν μπορώ να βρω το αρχείο βοήθειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Προς το παρόν γράφω κάτι στο πάνω παραθυράκι του LED, πατάω Φ7, μου λέει να το αποθηκεύσω, το βάζω ως "New1", μετά μου το βγάζει στην επιφάνεια εργασίας αλλά μόνο του, χωρίς κάτι άλλο. Αν το μετατρέψω σε .pdf δεν μου ανοίγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε κάτι θα έχεις κάνει λάθος και σου βγάζει error όταν πας να το κάνεις compile.
Πρέπει να ξεκινάει ως εξής ο κώδικάς σου:

Code:
\documentclass{article}
\begin{document}

εδώ γράφεις ο,τι θες

\end{document}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ποιός κώδικας??

Εγώ γράφω πάνω στο παραθυράκι και από κάτω δε μου γράφει τίποτε, απλώς μόλις πάω να το κάνω pdf.

Ρε μπέρδεμα με LaTeX....σαν επίτηδες να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σε κύκλο είναι το κουμπάκι για να σου φτιάξει PDF και έχω γράψει και τα υπόλοιπα που σου έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • led.PNG
    led.PNG
    67.1 KB · Εμφανίσεις: 298

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω κατεβάσει και το LED και το ΜikeText αποθηκευμένο στο Programm Files και γενικά δεν δείχνω να έχω πρόβλημα. Αλλά όταν πατάω αυτό που μου λες μου βγάζει αυτό που έχω γράψει σε μορφή μη αναγνωρίσιμου αρχείου που θέλει ένα άλλο πρόγραμμα για να ανοίξει. Ανοίγει στο Word με τη πρόχειρη μορφή του ενώ στο Acrobat 8.1 (.pdf) δεν ανοίγει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το led δεν είναι απαραίτητο...


Αρκεί να βάλεις το MiktEX για windows. Στη συνέχεια, να βρεις στο διαδίκτυο το lshort.pdf (a not short introduction to latex, είναι free), και να το διαβάσεις. Καλύτερα να μη μπλέξεις με led , κλπ, γιατί το latex , όπως θα κατάλαβες , δεν είναι wysiwyg application.



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το led δεν είναι απαραίτητο...


Αρκεί να βάλεις το MiktEX για windows. Στη συνέχεια, να βρεις στο διαδίκτυο το lshort.pdf (a not short introduction to latex, είναι free), και να το διαβάσεις. Καλύτερα να μη μπλέξεις με led , κλπ, γιατί το latex , όπως θα κατάλαβες , δεν είναι wysiwyg application.



Στέλιος

Ούτε το LED ειναι. Κώδικα γράφεις και εκεί, απλά έχει ένα σωρό συντομεύσεις, και την ωραία δυνατότητα να κατεβάζει αυτόματα τα πακέτα που χρησιμοποιείς, αν δεν υπάρχουν.

@ ξάροπ, διατύπωσε πιο καλά την ερώτηση σου, τι κατάληξη έχει το αρχείο που βγάζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ώχου. Τα έσβησα όλα αυτά που κατέβασα γιατί απλώς τα έχουν κακοφτιάξει ή κάτι δεν πάει καλά με τον υπολογιστή μου. Πριν από κάτι μέρες πίστευα ότι μια-δυο ωρίτσες θα έπαιρνε να τελειώσει η προετοιμασία και μετά θα μπορούσα να γράψω ό,τι ήθελα. Αλλά...μεγάλο και ανούσιο μπέρδεμα. Ίσως να το ξαναδοκιμάσω μετά από κανέναν μήνα, όταν το ξαναχρειαστώ. Με έσκασε. Και δεν έχω και άλλο χρόνο να το ξαναδώ, θα πάω καλύτερα με το word.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μα δεν βοηθάς κι εσύ για να σε βοηθήσουμε, δεν έδειξες ένα screenshot ούτε είπες ακριβώς τι πρόβλημα έχεις. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω ελληνικά στο xelatex? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σημείωση:
Τα μηνύματα 33 έως 35 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Ελληνικά στο XeLaTeX".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω ελληνικά στο xelatex? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Δες αν σε βοηθάει αυτό: https://igiann.blogspot.gr/2008/05/xelatex-windows-miktex-texmaker-greek.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
τελικά βρήκα έναν τρόπο να γράψω ελληνικά, αλλά παράλληλα μου δημιουργείται πρόβλημα με κάτι άλλες εντολές. Τέσπα θα δοκιμάσω και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top