• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σφραγίσματα στα δόντια

Έχετε σφραγίσματα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • 1-2

    Ψήφοι: 5 16.1%
  • 3+

    Ψήφοι: 16 51.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 10 32.3%
  • Δεν ξέρω αν χρειάζεται, έχω χρόνια να πάω σε οδοντίατρο.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν ειναι φυσιολογικο να σου φυγει σε 10 μηνες. Σε τραπεζιτη που εχω σφραγισμα, το εχω σιγουρα 10-15 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Χμμμ... θα μπορούσες να πάρεις και τη γνώμη ενός άλλου οδοντιατρου!!!
Σίγουρα θα πήγαινα και σε έναν άλλον να πάρω μια δεύτερη γνωμη για τη δουλειά που ήδη έχει γίνει πάνω στο δόντι μου!

Ότι και να σου πούμε στο φόρουμ εάν δεν το δει κάποιος δεν μπορεί να έχει την πλήρη εικόνα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΜαριτάκης

Νεοφερμένος

Ο ΝΜαριτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ο κάθε οδοντίατρος έχει τη δική του τεχνική και τις δικές του τιμές. Καλό είναι να επισκεφτείς 3-4 οδοντίατρους πριν καταλήξεις σε αυτόν που θα φτιάξει το δόντια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επινα νερο με παγακια τις προαλλες και αρχισα να μασαω τα παγακια. Μου εσπασε τοσο πολυ ενας σφραγισμενος τραπεζιτης μου που παω για απονευρωση και θηκη. Αυτο που με εξοργισε ομως ειναι οτι το σφραγισμα το οποιο ειχα κανει πριν απο 15 χρονια ευθυνεται για την καταστροφη του δοντιου μου. Ηταν το κλασσικο ασημι σφραγισμα που αυξανει το ρισκο καταστροφης του δοντιου, αλλα στην περιπτωση μου η "εξυπνη" οδοντιατρος που το εκανε, δεν αντικατεστησε το προσωρινο υλικο που ειχε βαλει στην 1η επισκεψη και το αφησε μεσα με αποτελεσμα να αυξησει ακομα περισσοτερο το ρισκο να μου σπασει το δοντι. Επι μια μερα ημουν σε κατασταση πανικου επειδη δεν εβρισκα οδοντιατρο. Τελικα βρηκα εναν και θα μου βαλει θηκη cerec σε μια επισκεψη. 3 μερες μου πηρε μεχρι να ηρεμισω απο το σοκ που διαλυθηκε το δοντι μου και να αρχισω να βαζω στερεη τροφη στο στομα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μάλλον στάθηκε τυχερή. Πότε το checkαρες τελευταία φορά;

Ούτε χρόνο πριν κι απ' ό,τι λέει ο οδοντίατρος δε θα χρειαστεί να κάνω ( άμεσα τουλχ) αν συνεχίζω να τα προσέχω έτσι. :redface::redface:
Επίσης θέλω να κάνω λεύκανση!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έτρωγα γύρο, όμορφα και ωραία, και ξαφνικά νιώθω ένα σκληρό κομματάκι στο στόμα. Εγώ υπέθεσα ήταν κάποιο κόκκαλο, αλλά κόκκαλο στο γύρο... μχμμ

Πάω στο μπάνιο και τζουπ, βλέπω μία τρυπούλα στο κάτω αριστερό δόντι, το πρώτο από τα πίσω μεγάλα (δεν ξέρω πως λέγεται, δεν είμαι οδοντίατρος :D ) Πάω στον οδοντίατρο, μου το καθαρίζει και το σφραγίζει. Μετά κάνει ένα τσεκ και βλέπει το πάνω, τέρμα πίσω δόντι να έχει μία τρύπα στα πλάγια. Λέει πρέπει να κλείσει. Το κάνει και εκείνο.

Από περιέργεια μου βγάζει μία ακτινογραφία. Βλέπεις πως δύο δόντια στην σειρά, κάτω δεξιά, όπως επίσης ένα δόντι πάνω δεξιά και ένα δόντι πάνω αριστερά, έχουν τρύπες από μέσα, "δούλευαν" από μέσα. Όλα αυτά μου τα άνοιξε και τα σφράγισε. Ήταν Ιούλιος του '16. Ένα μήνα ολόκληρο έφαγα να κάνω σφραγίσματα :D

Και το οδοντιατρείο ήταν οικογενειακό, πατέρα, μάνα, γιος, και η μάνα ήταν λιγάκι κάφρος, μου φώναζε "σάπια τα δόντια σου είναι, σάπια"...

Είπαν βέβαια ότι εάν το ένα μου πονέσει, πάω κατευθείαν απονεύρωση. Μετρήστε, από εκεί που δεν είχα σφραγίσματα, ξαφνικά απέκτησα 6 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποιος ξερει τι θα βρει στις ακτινες σε εμενα! Εχω να βγαλω απειρα χρονια και τρεμω στην ιδεα οτι η ημερα της πανοραμικης πλησιαζει! Αυριο παω για την συνεχεια της απονευρωσης αφου η περιπτωση μου ηταν δυσκολη και 2 ωρες δεν του εφτασαν. Ελπιζω να μου βαλει την θηκη αυριο γιατι δεν την παλεψω αλλη 1 εβδομαδα τρωγοντας μονο σουπες και υγρα. 3 κιλα εχω χασει τις τελευταιες 2 εβδομαδες! Δεν εχω περιθωριο να χασω αλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Ποιος ξερει τι θα βρει στις ακτινες σε εμενα! Εχω να βγαλω απειρα χρονια και τρεμω στην ιδεα οτι η ημερα της πανοραμικης πλησιαζει! Αυριο παω για την συνεχεια της απονευρωσης αφου η περιπτωση μου ηταν δυσκολη και 2 ωρες δεν του εφτασαν. Ελπιζω να μου βαλει την θηκη αυριο γιατι δεν την παλεψω αλλη 1 εβδομαδα τρωγοντας μονο σουπες και υγρα. 3 κιλα εχω χασει τις τελευταιες 2 εβδομαδες! Δεν εχω περιθωριο να χασω αλλα!

Συνήθως το πρώτο ραντεβού στην απονεύρωση είναι το πιο μπελαλίδικο (αν και από το άλλο θρεντ θυμάμαι ότι ήσουν δύσκολη περίπτωση). Η διαδικασία για την τοποθέτηση της θήκης είναι μέτρα δοντιού-τρόχισμα-ξανά μέτρα-αναμονή να τη φτιάξει ο τεχνίτης-τοποθέτηση (στη δικιά μου περίπτωση ξανά μέτρα-αναμονή-τοποθέτηση γιατί δεν είχε καλή εφαρμογή). Όσο περίμενα τη θήκη, με το τροχισμένο δόντι, ήμουν πιο ελεύθερη και έτρωγα κανονικά και από τις δύο μεριές. Με το μικρό μου το δοντάκι, πλάκα είχε. :D

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Την τελειωσε την απονευρωση, αλλα δυστυχως ειχε σπασει τοσο πολυ το δοντι σε σημειο να επεκτεινεται κατω απο το ουλο, οποτε δεν μπορεσε να μπει καμερα για να μου κανει την θηκη επι τοπου, οποτε την εστειλε σε εργαστηριο και θα περιμενω 2 βδομαδες. Κοιμηθηκα με μουδιασμενο στομα και απειρο πονο, αλλα παροδοξως το πρωι ημουν μια χαρα. Μαλλον ο πονος οφειλοταν στο οτι ειχα το στομα μου 2 ωρες ανοιχτο με ενα σωρο πραγματα μεσα. Οι ακτινες αυριο με τρομαζουν περισσοτερο απο ολα. Αν μου βρει και αλλα προβληματικα δοντια θα πεσω σε καταθλιψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Φτηνα την γλιτωσα! Οι ακτινες εδειξαν μονο 1 προβληματικο σημειο. Ο ενας απο τους 2 φρονιμητες ο οποιος μου εχει φυτρωσει κανονικα εχει αρχισει να χαλαει. Αλλα δεν με απασχολει γιατι σε μερικες εβδομαδες θα ειναι παρελθον μαζι με τους αλλους 3! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top