Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,927 εγγεγραμμένα μέλη και 3,085,935 μηνύματα σε 95,563 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 559 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι υπολογιστές κάνουν κακό στα παιδιά;

tsakiris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsakiris
Ο tsakiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O tsakiris έγραψε στις 22:14, 14-10-09:

Το μοναδικό πράγμα που κάνει κακό στα παιδιά είναι η κατάχρηση. Νομίζω πως 2 ώρες την ημέρα είναι αρκετές για ένα παιδί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karpozilos (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη karpozilos
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O karpozilos έγραψε στις 16:16, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο, λενε...
Δε χρειαζεται απο τα 6,7 και 8 του το παιδι να μυηθει στους ηλεκτρονικους υπολογιστες...
Ας παιξει με τα αλλα παιδια, ας ασχοληθει με τον αθλητισμο, με τη μουσικη, τις τεχνες γενικοτερα...
Σε πιο ωριμη ηλικια και ενω εχει τα σωστα "εφοδια", ας ασχοληθει και με τους υπολογιστες και παντα με μετρο....
εγω πιστευω πως τα παιδια πρεπει να τα αφηνεις να κανουνε οτι θελουν κια να μην τουσ ασκεις ελεγχο..

δεν παει με τις ωρες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 21-11-09 στις 17:11. Αιτία: ένωση διαδοχικών μηνυμάτων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 11:16, 21-11-09:

Η πλειοψηφία των οικογενειών στις μέρες μας είναι προβληματικές γιατί και οι δυο γονείς δουλεύουν και δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με τα παιδιά τους όσο πρέπει. Ο υπολογιστής και τα video games ίσως να βοηθούν τα παιδιά σε προβληματικές οικογένειες να διοχετεύσουν την εσωστρέφειά τους, δημιουργώντας τη δική τους «διέξοδο».

Σκεφτείτε όμως πόσο περισσότερα και πιο σίγουρα θα ήταν τα οφέλη αν αυτή η «δυναμική εσωστρέφεια» διοχετευόταν στην ποίηση, στη λογοτεχνία, στο θέατρο, τον κινηματογράφο, στις επιστήμες ή γενικότερα στην απόκτηση γνώσης και παιδείας.

Η δική μου γενιά ήταν απʼ αυτές που έζησαν την επανάσταση της Πληροφορικής στο ξεκίνημά της. Όσοι από μας ασχολήθηκαν τελικά επαγγελματικά με την Πληροφορική, ήμασταν παιδιά που ναι μεν παίζαμε παιχνίδια, αλλά φτιάχναμε και δικά μας, γράφαμε κώδικα, «χακεύαμε», βάζαμε άπειρες ζωές, προγραμματίζαμε με κώδικα μηχανής. Εκείνη την εποχή τα περιοδικά υπολογιστών κάνανε στην κυριολεξία χρυσές δουλειές και ήταν γεμάτα με στήλες – άρθρα προγραμματισμού.

Τώρα πολλά έχουν αντικατασταθεί από το Internet, τα blogs, το facebook, τα υπερτέλεια, υπερεθιστικά online παιχνίδια. Ένα πράγμα είναι σίγουρο, είτε είναι καλά είτε είναι κακά όλα αυτά….τρώνε ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ! Αυτά που διαβάζω…30 λεπτά 3-5 χρονών, 1 ώρα 6 – 12, κλπ. , πρακτικά δεν εφαρμόζονται…

Τι θα κάνω εγώ ως Προγραμματιστής στα παιδιά μου; Θα τους περάσω το μήνυμα ότι ο υπολογιστής είναι απλά ένα εργαλείο, όπως και το αυτοκίνητο που οδηγούμε και θα εφαρμόσω το ακόλουθο πρόγραμμα:

0 – 12 χρονών: 0 ώρες μπροστά στον υπολογιστή
13 – 15 χρονών: Μόνο τα ΣΚ και μόνο στον υπολογιστή του μπαμπά!
16 - : Αγορασμένος δικός του υπολογιστής με τα κλειδιά στο χέρι… να κάνει ότι θέλει.

Το επιχείρημά μου – που εμπειρικά το έχω επαληθεύσει πολλές φορές – είναι ότι η ανάπτυξη ικανότητας χειρισμού ενός υπολογιστή είναι ζήτημα ενός μήνα εκπαίδευσης. Η ικανότητα προγραμματισμού ενός υπολογιστή έχει να κάνει με το πόσο «θετικό» είναι το μυαλό σου. Ξέρω συναδέλφους που πήρανε τον πρώτο τους υπολογιστή στο πανεπιστήμιο και αποφοίτησαν αριστούχοι!

Εγώ τώρα στα 35 παίζω παιχνίδια; Ναι έχω προσπαθήσει πολλές φορές να παίξω για να «κάψω» λίγο εγκεφαλικά κύτταρα και να χαλαρώσω. Κατεβάζω παιχνίδια σε torrent, τα γράφω σε CDια, το κάνω install….πάω να παίξω, μέσα σε 10-20 λεπτά έχω βαρεθεί! Γιατί; Γιατί πολύ απλά, θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον οποιοδήποτε «παιχνίδι» με άλλο φύλο παρά με το pc! Αγοράστε pc στα παιδιά σας όταν αυτά είναι στην εφηβεία. Θα παίζουν λίγο….θα βαριούνται και θα κυνηγούν τον έρωτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:18, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Τι θα κάνω εγώ ως Προγραμματιστής στα παιδιά μου; Θα τους περάσω το μήνυμα ότι ο υπολογιστής είναι απλά ένα εργαλείο, όπως και το αυτοκίνητο που οδηγούμε και θα εφαρμόσω το ακόλουθο πρόγραμμα:

0 – 12 χρονών: 0 ώρες μπροστά στον υπολογιστή
13 – 15 χρονών: Μόνο τα ΣΚ και μόνο στον υπολογιστή του μπαμπά!
16 - : Αγορασμένος δικός του υπολογιστής με τα κλειδιά στο χέρι… να κάνει ότι θέλει.

Εγώ τώρα στα 35 παίζω παιχνίδια; Ναι έχω προσπαθήσει πολλές φορές να παίξω για να «κάψω» λίγο εγκεφαλικά κύτταρα και να χαλαρώσω. Κατεβάζω παιχνίδια σε torrent, τα γράφω σε CDια, το κάνω install….πάω να παίξω, μέσα σε 10-20 λεπτά έχω βαρεθεί! Γιατί; Γιατί πολύ απλά, θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον οποιοδήποτε «παιχνίδι» με άλλο φύλο παρά με το pc! Αγοράστε pc στα παιδιά σας όταν αυτά είναι στην εφηβεία. Θα παίζουν λίγο….θα βαριούνται και θα κυνηγούν τον έρωτα!
Χωρίς να διαφωνώ ιδιαίτερα να σου πω ότι: ήδη στα 8 ζητάνε από τα παιδιά πληροφορίες στο σχολείο από το internet, ενώ στο ολοήμερο σχολείο υπάρχει μάθημα από την Α' δημοτικού.
Στα 12 (α' γυμνασίου) από φέτος δίνουνε netbook και κάποια μαθήματα έχουν ηλεκτρονικό υλικό.
Άρα ήδη το σχολείο σου έχει απορρίψει το πρόγραμμα.
Εκτός από τα παιχνίδια και τον προγραμματισμό υπάρχουν διάφορες άλλες πλευρές του υπολογιστή. Ο γυιός μου μιλάει με τον φίλο του που πήγε μόνιμα εξωτερικό στο msn, ενώ όλα μου τα παιδιά ζωγραφίζουν καταπληκτικά πράγματα στο paint, το καθένα με το στυλ του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,260 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:41, 27-11-09:

Δίκιο έχει η Lugar, το ελληνικό σχολείο με τη γνωστή a l' improviste (Σ.τ.Μ. ό,τι μας κατέβει κάνουμε) τακτική του ακυρώνει πολλές φορές την τακτική που κάποιοι γονείς θέλουν και δικαιούνται να εφαρμόσουν στα παιδιά τους με τρόπους που μαρτυρούν προχειρότητα τουλάχιστον.
Το πρόβλημα είναι ότι από τη μια πλευρά δεν υπάρχει ακόμα σωστά διαρθρωμένο πρόγραμμα για την εκμάθηση των Η/Υ στα σχολεία και κυρίως για τη χρήση του διαδικτύου και από την άλλη μπαίνουν καθηγητές στην τάξη, ρωτάνε πόσα παιδιά έχουν υπολογιστή και πρόσβαση και αν το ποσοστό είναι μεγάλο, ρυθμίζουν το μάθημα τους βάσει αυτού ζητώντας πληροφορίες, εργασίες, και ό,τι άλλο, χωρίς να ασχολούνται με το να διδάξουν πώς γίνεται μια έρευνα στο διαδίκτυο. (πραγματικό γεγονός αυτό)
Και καλά οι γονείς που κάτι ξέρουν. Οι άλλοι?

Παράθεση

makis1984

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη makis1984
Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O makis1984 έγραψε στις 20:02, 04-12-09:

Δε πιστεύω οτι θα έπρεπε να ξέρουμε πως "πρέπει" να μεγαλώσει ένα παιδί ή τι χρειάζεται για να μεγαλώσει σωστά. Ούτως η άλλως όσο προσπαθεί κάποιος να τα βάλει σε ένα δρόμο τόσο αυτά θα βρίσκουν εναλλακτικούς. Οι υπολογιστές και το internet από μόνα τους δεν είναι κάτι κακό, είναι απλά εργαλεία. Σκεφτείτε να στερήσετε από το παιδί σας κάτι που μπορεί να έχουν όλα τα άλλα παιδιά πως θα αισθάνεται και πως θα αντιδράσει όταν τελικά έρθει σε επαφή με αυτό.
Όσο για τις ανθρώπινες σχέσεις, οι γονείς θα πρέπει να κοιτάνε την δική τους συμπεριφορές και συνήθειες και να έχουν αυτοί υγειής σχέση μεταξύ τους και με τους φίλους τους και φυσικά να περιλαμβάνουν και το παιδί τους στις δραστηριότητες τους χωρίς να το εξαναγκάζουν φυσικά και να δέχοντε τις απόψεις τους.
Φυσικά βέβαια συμφωνώ στο να υπάρχει επίβλεψη στο internet καθώς είναι όντως επικίνδυνο για ένα παιδί, κι άλλωστε δεν νομίζω οτι ένα παιδί 6 χρονών χρειάζετε να surfάρει στο in.gr ή στο facebook(το οποίο θεωρώ ακατάλληλο και για ενήλικες..).

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paokman
Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 16:18, 05-12-09:

Θεωρω οτι τα παιδια δεν πρεπει να ελθουν σε επαφη με ηλεκτρονικο υπολογιστη απο πολυ μικρη ηλικια. Και εξηγουμαι: τα παιδια οταν ειναι μικρα καλο θα ειναι να αναπτυξουν αγαπη (η εξη αν προτιματε) προς τον αθλητισμο, την αναγνωση ωφελιμων βιβλιων (λογοτεχνικων και μη) και να κοινωνικοποιηθουν σε χωρους, οπως θεατρικες ομαδες η χορους, ωστε να αναπτυξουν σωστα τον ψυχοσωματικο τους κοσμο. Αυτο δεν σημαινει βεβαιως οτι μεσα σε ολα τα ανωτερω δεν θα μπορουν να ασχοληθουν και με τους υπολογιστες. Αλλα, οπως ολοι ξερουμε, αφου ολοι ημασταν καποτε παιδια, τα παιδια ''κολλανε'' στα MSN και στα παιχνιδια, σπαταλωντας ωρες ατελειωτες και πολυτιμες σε αυτα τα πραγματα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:23, 05-12-09:

Θεωρω οτι τα παιδια δεν πρεπει να ελθουν σε επαφη με ηλεκτρονικο υπολογιστη απο πολυ μικρη ηλικια.
συμφωνω..αλλα για το ιντερνετ....μεχρι μια ηλικια οχι ιντερνετ..μονο ελεγχομενα παιχνιδια και προγραμματα στον υπολογιστη..

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 17:02, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
συμφωνω..αλλα για το ιντερνετ....μεχρι μια ηλικια οχι ιντερνετ..μονο ελεγχομενα παιχνιδια και προγραμματα στον υπολογιστη..
Πως ομως να το ελεγξεις αυτο;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:09, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από paokman
Πως ομως να το ελεγξεις αυτο;

Δεν το ελεγχεις απλα, το απαιτεις κι ας γκαριζουν, θα τους περασει.
Τους κλεινεις το πισι, ενιοτε κλεινεις κανα γενικο και τους δινεις καμια κλωτσια να πανε να παιξουνε σε κανα παρκο, γιατι δεν ειναι κατασταση αυτη σημερα με τα παιδια.

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

O paokman έγραψε στις 18:16, 05-12-09:

Σκεφτείτε όμως πόσο περισσότερα και πιο σίγουρα θα ήταν τα οφέλη αν αυτή η «δυναμική εσωστρέφεια» διοχετευόταν στην ποίηση, στη λογοτεχνία, στο θέατρο, τον κινηματογράφο, στις επιστήμες ή γενικότερα στην απόκτηση γνώσης και παιδείας.
E, αυτο ξαναπεστο! Διαβαζω αραια και που τα review των νεων παιχνιδιων. 50 ωρες λεει θελει το Zelda:Twilight Princess για να το τερματισεις και γυρω στις 100 (!!!!) εαν θες να ο εξερευνησεις πληρως! Ε, αυτος ο χρονος αντλειται απο καπου αλλου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 11-01-10 στις 13:28. Αιτία: quote tags
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:51, 05-12-09:

τα ηλ παιχνιδια θα μπορουσε να ειναι πραγματικα μορφωτικη και παιδευτικη.. διαδικασια και να αξιζουν περισσοτερο απο πολλα βιβλια και θατρικα εργα.......δεν ειναι ομως ετσι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Turok

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Turok
Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Turok έγραψε στις 04:17, 09-01-10:

Με μετρο δεν πιστευω οτι κατι ειναι κακο. (Εκτος απο ουσιες φυσικα) Αγγελε οντως υπο προυποθεσεις ενα παιχνιδι μπορει να ειναι και εκπαιδευτικο σε διαφορους τομεις. (Π.χ εκμαθηση ξενης γλωσσας)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 03:44, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από xanp
Με αφορμή συζήτηση που είχαμε στο τσατ προ ημερών θα ήθελα να εκφέρουμε γνώμη σχετικά με το πότε πρέπει να έρθουν σε επαφή τα παιδιά με τους υπολογιστές;

Ποια είναι η ορθή χρήση του υπολογιστή από τα παιδιά κατά την γνώμη σας;

Αντικαθιστά την ανθρώπινη επαφή και κοινωνικοποιεί εξίσου το άτομο ο υπολογιστής;

Τα παιδιά και οι έφηβοι που περνούν πολλές ώρες μπροστά από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή είναι δυνατόν να έχουν μακροχρόνια προβλήματα υγείας π.χ. οράσεως;

Υπάρχουν ψυχολογικές επιπτώσεις;
Θεωρώ ότι το παιδί μπορεί από αρκετά μικρή ηλικία να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή (γύρω στα 6) αλλά πάντα με την παρουσία κάποιου γονέα γιατί οκ στο internet υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν είναι για τα μάτια των παιδιών. Επίσης οι γονείς πρέπει να επιτρέπουν στα παιδιά να κάθονται συγκεκριμένες ώρες μπροστά από τον υπολογιστή. Αυτή η κατάσταση που βλέπεις μικρά παιδάκια να κάθονται για ώρες μπροστά από ένα pc ή μια τηλεόραση και να μην διαβάζουν ένα βιβλίο ή να μην παίζουν με τους συνομηλίκους τους είναι τραγική. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει την ανθρώπινη επαφή ούτε κοινωνικοποιεί το άτομο. Ίσα ίσα που αποξενώνει. Όσο για τα προβλήματα υγείας... Εκτός από τα κλασσικά (προβλήματα όρασης, πιθανώς και προβλήματα βάρους λόγω καθιστικής ζωής), τα διάφορα "παιχνίδια βιας" είναι ιδιαίτερα βλαβερά για την παιδική ψυχοσύνθεση. Γενικά μπορεί πολύ εύκολα να επηρεαστεί κάποιος αρνητικά από το internet, πόσο μάλλον ένα παιδί, που δεν έχει και αναπτυγμένη κριτική ικανότητα.

Αρχική Δημοσίευση από karpozilos
εγω πιστευω πως τα παιδια πρεπει να τα αφηνεις να κανουνε οτι θελουν κια να μην τουσ ασκεις ελεγχο..

δεν παει με τις ωρες...
Πώς αφήνεις ένα παιδί να κάνει ότι θέλει? Θεωρώ ότι το παιδί χρειάζεται καθοδήγηση. Δηλαδή εμπιστεύεσαι την κρίση ενός μικρού παιδιού? Και τι εννοείς να μην τους ασκείς έλεγχο? Δηλαδή να το έχεις "μπάτε σκύλοι αλέσθε?" Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...

Αρχική Δημοσίευση από tsakiris
Το μοναδικό πράγμα που κάνει κακό στα παιδιά είναι η κατάχρηση. Νομίζω πως 2 ώρες την ημέρα είναι αρκετές για ένα παιδί.
Να σου πώ την αλήθεια εμένα πολύ μου φαίνεται αυτό. Αν σκεφτείς ότι ένα παιδί έχει 6 ωρες την ημέρα σχολείο, να διαβάσει, να κοιμηθεί at least 8-9 ώρες, να παίξει, να κάνει κάποιο άθλημα... Έ δεν βγαίνει! Θα πρέπει να θυσιάσει κάτι άλλο για να βρει 2 ώρες μόνο για τον υπολογιστή και νομίζω ότι όλα τα άλλα είναι πιο σημαντικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 15-01-10 στις 04:19. Αιτία: μπορείς να επεξεργαστείς η ίδια το post σου, αν θες να προσθέσεις κάτι :)
Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 16:14, 03-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από xanp
Με αφορμή συζήτηση που είχαμε στο τσατ προ ημερών θα ήθελα να εκφέρουμε γνώμη σχετικά με το πότε πρέπει να έρθουν σε επαφή τα παιδιά με τους υπολογιστές;

Ποια είναι η ορθή χρήση του υπολογιστή από τα παιδιά κατά την γνώμη σας;

Αντικαθιστά την ανθρώπινη επαφή και κοινωνικοποιεί εξίσου το άτομο ο υπολογιστής;

Τα παιδιά και οι έφηβοι που περνούν πολλές ώρες μπροστά από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή είναι δυνατόν να έχουν μακροχρόνια προβλήματα υγείας π.χ. οράσεως;

Υπάρχουν ψυχολογικές επιπτώσεις;
αρχικα κατα τη γνωμη μου τα παιδια πρεπει να ερχονται σε επαφη με τον υπολογιστη σε μια ωριμη καπως ηλικια δηλαδη π.χ τα 12...δεν ειναι αρκετα ωριμη αλλα πιστευω πως περι του θεματος διαδυκτυο και υπολογιστης ειναι!Και παλι ομως φυσικα δεν θα πρεπει να τον χρησιμοποιουν για κατι το οποιο ειναι αχρηστο και δεν βοηθαει ουσιαστικα!Για παραδειγμα θα μπορουσαν να τον χρησιμοποιήσουν για να ψαξουν να βρουν απαντησεις σε καποιο θεμα που τους απασχολει...αντι να παιζουν παιχνιδια και να τους γεμιζουν υιους!!!Αλλωστε στο διαδυκτυο μπορουν να βρουν οτι θελουν εχει τα παντα απο κατι απλο μεχρι κατι περιπλοκο και επιστημονικο!Και βεβαια δεν θα μπορουσαμε να πουμε οτι κοινωνικοποιει το ατομο εξισου με την ''προσωπο με προσωπο'' επικοινωνια!!Δεν κοινωνικοποιει το ατομο καθε αλλο...το απομακρυνει απο την πραγματικοτητα και το κανει να ζει στον δικο του κοσμο.Πολλες φορες τα ατομα που εχουν εμμονη ιδεα με το διαδυκτυο και τις επικοινωνιες μεσω αυτου καταληγουν να εχουν ψυχολογικα προβληματα και στην ΕΣΧΑΤΗ περιπτωση νιωθουν την αποξενωση και καταληγουν στυγεροι δολοφονοι οσο τραγικο και να ακουγεται!Γι' αυτο λοιπον το παιδι πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικο και να υπαρχει η προστασια και ο ελεγχος των γονεων για να του υποδεικνυουν τι ειναι σωστο και τι λαθος!!!ειναι πολυ σημαντικο το τελευταιο!πως δηλαδη γινεται η σωστη χρηση!!!....

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 16:52, 03-02-10:

Πολλες φορες τα ατομα που εχουν εμμονη ιδεα με το διαδυκτυο και τις επικοινωνιες μεσω αυτου καταληγουν να εχουν ψυχολογικα προβληματα και στην ΕΣΧΑΤΗ περιπτωση νιωθουν την αποξενωση και καταληγουν στυγεροι δολοφονοι οσο τραγικο και να ακουγεται!
Ξεφεύγεις λιγάκι νομίζω

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 22:29, 04-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Ξεφεύγεις λιγάκι νομίζω
κοιτα το παραδεχομαι ισως να πλατιασα λιγουλακι....Αλλα σιγουρα οι 3 στους 100 δολοφονους προερχονται απο τον εθισμο στο διαδυκτυο και τα οσα βλεπουν εκει....

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:28, 05-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από edweimaste
κοιτα το παραδεχομαι ισως να πλατιασα λιγουλακι....Αλλα σιγουρα οι 3 στους 100 δολοφονους προερχονται απο τον εθισμο στο διαδυκτυο και τα οσα βλεπουν εκει....
Έχω την αίσθηση ότι χρησιμοποιείς τη λέξη "δολοφόνος" με την πιο στενή έννοια, έχοντας πιθανότατα κατά νου την εικόνα ενός μανιακού serial killer. Σκέψου πως τέτοιοι άνθρωποι υπήρχαν σε όλη την πορεία της ανθρώπινης ιστορίας και πως χαρακτηρίζονται από μία πολύ ιδιότυπη ψυχοπαθολογία. Είναι άτοπο να λες ότι για ένα -έστω και μικρό- ποσοστό αυτού του φαινομένου ευθύνεται το διαδίκτυο, όχι μόνο επειδή τέτοια πράγματα συνέβαιναν και σε εποχές δίχως διαδίκτυο αλλά και επειδή δεν είναι τόσο απλό να συνάγεις σχέσεις αιτίου-αιτιατού στη συμπεριφορά.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 03:21, 05-02-10:

Υπό αυτό το πρίσμα, ένας υπολογιστής στου λιμανιού την άκρη, κι ένας στην κορυφή του βουνού, έχουν κάτι κοινό, την ανάγκη του ανθρώπου για....παρέα!
Η αλήθεια είναι, ότι στην αρχή πέφτουν όλοι με τα μούτρα, ξεχνάνε τους "πραγματικούς" φίλους και γνωστούς και γοητεύονται από τους "εικονικούς".
Συμβάλλει σε αυτό και η οθόνη, (χρώματα...γραφικά...φρου φρου κτλ) ενώ οι φάτσες απ ευθείας .....

Γι αυτό άλλωστε ο πρώτος και βασικός κανόνας που διέπει τις ιντερνετικές συναντήσεις, και βρίσκεται σε πλήρη ισχύ, προειδοποιεί : Aν θέλεις να συνεχίσεις να επικοινωνείς (με την ίδια επιθυμία) με τους διαδικτυακούς σου φίλους, μη τους συναντήσεις (από κοντά)

Αναφέρομαι βέβαια σε άτομα που κάνουν τα πρώτα τους βήματα και όχι σε όσους πλέον γίνανε ....γκουρού της επικοινωνίας!!!!!

ΥΓ έλα να βλέπω αντιδράσεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 05-02-10 στις 03:31. Αιτία: η κατάρα της Μούμιας....
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:49, 05-02-10:

εχεις δικιο.οταν πρωτοασχοληθεις μπορει να κολλησεις αλλα μετα ισορροπεις..

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:40, 05-02-10:

Το θέμα είναι τι γίνεται μέχρι να ισορροπήσεις.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:45, 05-02-10:

Και δεν επηρεαζονται μονο οι διαπροσωπικες σχεσεις, αλλα και η μεχρι τοτε ενασχοληση σου με αλλες δραστηριοτητες...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:48, 05-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Γι αυτό άλλωστε ο πρώτος και βασικός κανόνας που διέπει τις ιντερνετικές συναντήσεις, και βρίσκεται σε πλήρη ισχύ, προειδοποιεί : Aν θέλεις να συνεχίσεις να επικοινωνείς (με την ίδια επιθυμία) με τους διαδικτυακούς σου φίλους, μη τους συναντήσεις (από κοντά)
Αν και μάλλον ανήκω πλέον στους γκουρού της επικοινωνίας, αφού σερφάρω και επικοινωνώ μέσω internet από το 1998, θα έλεγα ότι ο κανόνας σου με βρίσκει αντίθετη. Με όσες παρέες βγήκα μέχρι σήμερα πέρασα από καλά μέχρι υπέροχα και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν αρκεστήκαμε σε μια φορά.

Σε μια περίοδο όπου το παιδί μου ήταν μικρό, ήμουν χωρισμένη και δεν είχα τη δυνατότητα να βγαίνω συχνά με "ελεύθερους και ωραίους" φίλους και φίλες, η διαδικτυακή επικοινωνία αποδείχτηκε σωτήρια και πολύτιμη.

Σε ό,τι αφορά τους νέους ανθρώπους, θα συμφωνήσω ωστόσο ότι η δια ζώσης παρέες που μπορεί να σχετίζονται με ενδιαφέροντα και αθλητισμό είναι σαφώς πιο εποικοδομητικές, δημιουργικές και τολμώ να πω διδακτικές ως προς την κοινωνικοποίηση και την τριβή του ατόμου με την ανθρώπινη προσωπικότητα εν γένει, και τη γλώσσα του σώματος, που εκ των πραγμάτων χάνεται στο διαδίκτυο.

Ας μην ξεχνάμε εξάλλου και τους κινδύνους που υπάρχουν ειδικά για τις νεότερες ηλικίες, όπως ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός (βλ. σχετικό θέμα στο φόρουμ) που αποκτά στις μέρες μας ανησυχητικές διαστάσεις.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:20, 05-02-10:

Πιστεύετε οτι το διαδίκτυο επηρεάζει το χαρακτήρα κάποιου σε μεγάλο βαθμό; Δηλαδή κάποιος σχεδόν ακοινώνητος μπορεί στι διαδίκτυο να είναι κοινωνικός;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,260 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:38, 05-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πιστεύετε οτι το διαδίκτυο επηρεάζει το χαρακτήρα κάποιου σε μεγάλο βαθμό; Δηλαδή κάποιος σχεδόν ακοινώνητος μπορεί στι διαδίκτυο να είναι κοινωνικός;
Και από τις δύο πλευρές.

Ένας δειλός και όχι ιδιαίτερα κοινωνικός τύπος μπορεί να εκμεταλλευτεί την ανωνυμία του ψευδωνύμου και να ανοιχτεί σε άλλους ή να εκφράσει απόψεις που διστάζει να μοιραστεί ακόμα και με δικούς του ανθρώπους.

Από την άλλη πλευρά, κάποιος που είναι επιφυλακτικός απέναντι στο διαδίκτυο μπορεί να εμφανίζεται "κουμπωμένος" καθώς η αδυναμία προσωπικής επαφής με την πλειονότητα των διαδικτυακών γνωριμιών μπορεί να γίνει αφορμή για δικαιολογημένους ή όχι φόβους του τύπου "ποιός μπορεί να είναι πίσω από την κάθε οθόνη..."

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:42, 05-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγω παντως εχω δει ατομα λαλιστατα και δυναμικα στο διαδικτυο ενω irl εχουν την ακριβως αντιθετη συμπεριφορα...
Η ανωνυμια και το γεγονος οτι δεν εχουν τον αλλο φεις του φεις, προφανως τους δινουν μια αισθηση "ελευθεριας" και αυτοπεποιθησης.
Οπως κι εαν εχει, εαν η μια συμπεριφορα διαφερει εμφανως απο την αλλη, υπαρχει "προβλημα".

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 18:05, 06-02-10:

Πιστεύω ότι μέσω διαδικτύου είναι πιο εύκολο κάποιος να είναι πιο ομιλητικός και κοινωνικός καθώς μπορεί κάλλιστα να κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμο του πράγμα που του δίνει την δύναμη να πει πράγματα που σε πραγματικό χρόνο θα τον έκαναν ίσως να βρεθεί σε δύσκολη θέση.
Πάντως συμφωνώ με την Νεράιδα ότι όποιος έχει διαφορετική συμπεριφορά έχει όντως πρόβλημα...Επίσης διαφωνώ με το να αποφεύγουμε να γνωρίσουμε κάποιον από κοντά. Και εγώ έχω συναντήσει άτομα και από εδώ από κοντά και ίσα ίσα αν και καιρό εξαφανισμένη από το φόρουμ μια χαρά επικοινωνία έχουμε....

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 08:03, 07-02-10:

αλλα μετα ισορροπεις..
...με το μετέωρο βήμα του πελαργού ;

θα έλεγα ότι ο κανόνας σου με βρίσκει αντίθετη. Με όσες παρέες βγήκα μέχρι σήμερα πέρασα από καλά μέχρι υπέροχα και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν αρκεστήκαμε σε μια φορά
διαφωνώ με το να αποφεύγουμε να γνωρίσουμε κάποιον από κοντά. Και εγώ έχω συναντήσει άτομα και από εδώ από κοντά και ίσα ίσα αν και καιρό εξαφανισμένη από το φόρουμ μια χαρά επικοινωνία έχουμε....
Ναι βρε κορίτσια, δεν υπονόησα ότι πίσω από τα ψευδώνυμα και τα avatars κρύβονται τέρατα, αντίθετα υπάρχουν απλοί, κοινοί άνθρωποι, και αυτό ακριβώς είναι το....απογοητευτικό!

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 08:34, 31-05-10:

Σίγουρα θέλουμε οι επόμενες γενιές να έχουν καλή σχέση με την τεχνολογία. Τι καλύτερη αρχή λοιπόν από λίγη ασχολία με το PC? Φυσικά και υπάρχουν κίνδυνοι:Εθισμός σε παιχνίδια, διάφοροι ανώμαλοι στο Internet κ.λ.π., άλλα άμα οι γονείς έχουν το νου τους δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κανείς. Πάντως εωσότου τα παιδιά φτάσουν κάποια ηλικία όπου φαίνονται υπέθυνα και σκεπτόμενα άτομα και γνωρίζουν τους κινδύνους που καραδοκούν πίσω απ'το επόμενο "click", τότε και μόνο τότε και πάλι με προσοχή, είναι η κατάλληλη στιγμή για το πρώτο "surfing"..
Είμαι της απόψεως ότι αν μεγαλώνει ο καθένας το παιδί του με τις σωστές ηθικές αξίες και αρετές και έχει μια επιτυχημένη επικοινωνία μαζί του, όλα θα πηγαίνουν πρίμα.
Αα, και οι ιδέες για μαθήματα Η/Υ κομμένες απ'τη ρίζα..για κάτι τόσο εύκολο δε χρειάζονται μάθημα τα παιδιά..ούτε ώρες στα φροντιστήρια τους λείπουν..έλεος πια!

Παράθεση

transcendence (Διομήδης Τρανέας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη transcendence
Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O transcendence έγραψε στις 19:08, 22-09-16:

Οι υπολογιστές κάνουν κακό στα παιδιά;
Μάλλον τα παιδιά κάνουν κακό στους υπολογιστές
Παράθεση

Andypro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 15:35, 03-04-17:

Ως χρήστης άπειρων ωρών με τα τεχνολογικά μέσα, θέλω να πω κι εγώ τη γνώμη μου και να φανούν και οι απόψεις ενός από τους νέους* σε αυτό το θέμα (και να μην έχουμε ΜΟΝΟ απόψεις ενηλίκων-γονέων στο θέμα).
*Χωρίς αυτό να σημαίνει πως και τους εκπροσωπώ-υποστηρίζω πάντα!

Η ιστορία μου
Ο "δεσμός" μου με την τεχνολογία είχε ήδη ξεκινήσει από την ηλικία των 3 μου, όταν σε λογισμικό της Q-Basic ξεκίνησα να παίζω με τα χρώματα του φόντου και των γραμμάτων (για μισή-μία ώρα την ημέρα). Αυτό με ωφέλησε ΠΑΡΑ πολύ, διότι μέχρι τα πέντε και μισό μου, που πήγα πρώτη δημοτικού, είχα φοβερό πλεονέκτημα σε σχέση με τα άλλα παιδιά, καθώς είχα μάθει το ελληνικό και το λατινικό αλφάβητο, ακόμη και μερικό λεξιλόγιο των αγγλικών!

Συνέχισα να χρησιμοποιώ τους υπολογιστές σε όλο το δημοτικό. Η "μεγάλη έκρηξη" έγινε στην έκτη δημοτικού όταν ο καθηγητής Πληροφορικής μας μάς ανέθεσε να διαλέξουμε ένα θέμα για εργασία που θα παρουσιάζαμε σε powerpoint. Εγώ με ένα φίλο μου διαλέξαμε το θέμα "Λειτουργικά Συστήματα και Προγράμματα". Μέσα από αυτό το θέμα αποκομίσαμε πολλές γνώσεις και μεγάλο ενδιφέρον για την τεχνολογία.

Μετά, πέρασα μία μαύρη εποχή για τον χαρακτήρα-ωριμότητα-μέτρο που βάζω στον εαυτό μου. Εκείνο το καλοκαίρι πριν πάω Α' Γυμνασίου σπαταλούσα 8-9ωρα (καθημερινά) στον υπολογιστή μου παίζοντας ένα ηλίθιο παιχνίδι, το GTA San Andreas (για όσους δεν ξέρουν πρόκειται για παιχνίδι βίας που διαδραματίζεται στις αρχές του ’90 και σκοπός είναι η επιβολή της συμμορίας του χαρακτήρα στο Los Angeles, είναι όμως και open world – δηλαδή μπορείς να κάνεις διάφορα όπως myth hunting κλπ.) Με λίγα λόγια πέρασα από τεστ χαρακτήρα, καθώς η πώρωσή μου δε μου έκανε καθόλου καλό την συγκεκριμένη περίοδο, εκτός από απάθεια προς τον αθλητισμό και αϋπνίες.

Μακροπρόθεσμα, όμως με βοήθησε αυτό το βίωμα για να θέσω τις βάσεις για έλεγχο στον εαυτό μου σε μέλλουσες καταστάσεις. Ξαναπέρασα από τεστ φέτος όταν και οι φίλοι μου με επηρρέασαν αλλά κι εγώ οικιοθελώς κόλλησα με την αηδία που λέγεται Hero Zero (ονλάιν παιχνίδι ηρώων, που κυριαρχεί το pay-to-win και δημιουργεί διενέξεις μεταξύ των φίλων, εάν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά). Δεν κατάφερα να με ελέγξω ούτε και τότε. Όμως αυτό το βίωμα με έκανε να σχηματίσω άποψη για τα ονλάιν παιχνίδια.

Πλέον, χρησιμοποιώ για πολλές (μα πολλές ώρες) τον υπολογιστή και το κινητό μου, αλλά σε παραγωγική (καλή) χρήση ερευνώντας τόπικς του άισκουλ-ιστέκι, διαβάζοντας ειδήσεις και σχεδιάζοντας μία πρόταση για το εκπαιδευτικό σύστημα.

Εγώ και ο υπολογιστής: επιπτώσεις
Αυτή η χρήση δε μου έχει στερήσει ούτε σχολικές επιδόσεις αλλά ούτε κοινωνικοποίηση. Το μόνο που πραγματικά μου έχει δημιουργήσει είναι ένα μίσος προς την σωματική άσκηση (φαίνεται κι από το ότι ο χειρότερος βαθμός μου κάθε φορά είναι στην Γυμναστική ), χωρίς όμως και να επαινώ όσους την συμπαθούν και να εκτιμώ την ωφέλειά της στον άνθρωπο. Επίσης, (ακόμα!!!) δε μου έχουν δημιουργηθεί προβλήματα όρασης, με εξαίρεση την κούραση στα μάτια.

Τα παιδιά και οι υπολογιστές
Αφού, λοιπόν, έκανα την απαραίτητη εισαγωγή στο θέμα μου, θέλω να παρουσιάσω, από την πλευρά μου, τι πιστεύω για την νεολαία και την τεχνολογία.

Πάνω απ’ όλα: η ώριμη χρήση είναι η μόνη που πραγματικά αξίζει. Το ξημεροβράδιασμα στο youtube και τα κοινωνικά δίκτυα δεν έχει πραγματικά καμία αξία. Δηλαδή, για μένα εάν ένας νέος καταχράζεται την τεχνολογία, ναι, του κάνει κακό, διότι αφιερώνει χρόνο από την ζωή του για βλακείες, ενώ μπορεί να ασχοληθεί με χρησιμότερα πράγματα (όπως το διάβασμα).

Η ώριμη χρήση, από την άλλη, έχει και τα θετικά της και τα αρνητικά της. Με μέτρο, πιστεύω πως μηδενίζονται όλα τα αρνητικά της.
Θετικά: - Νέες γνώσεις – Γνωριμίες με άτομα που ζουν σε διαφορετικές καταστάσεις και μέρη – Ενημέρωση – Απόκτηση οικειότητας με την τεχνολογία-μέλλον – Ενασχόληση σε καταστάσεις βαρεμάρας.
Αρνητικά: - Καθιστική ζωή – Σωματικά προβλήματα (Μακροπρόθεσμα κυρίως)
Συμπέρασμα: Για έναν νέο που μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του (ή ελέγχεται από τους γονείς του () η ενασχόληση με την τεχνολογία είναι μόνο καλή!

Το θέμα μας είναι λοιπόν: Μπορούν τα παιδιά να βάλουν όρια στους εαυτούς τους; ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ: Οι γονείς μπορούν να χειριστούν την ψηφιακή επανάσταση;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:16, 03-04-17:

Τρεις είναι οι βασικοί τομείς που βλάπτουν οι υπολογιστές και κατά κύριο λόγο το ίντερνετ, τα παιδιά.

1) Η διαμόρφωση της προσωπικότητας μέσω της κοινωνικοποίησης. Η μπάλα, το μπάσκετ και τα μήλα στην αλάνα πέραν από ένα πολύ καλό τρόπο άθλησης αποτελούσαν και μια διαδικασία κοινωνικοποίησης. Καθώς τα παιδιά δεν είχαν την επίβλεψη ενός ενήλικα και γενικά καλούνταν να φτιάξουν μόνοι τους, τις ομάδες, τους κανόνες του παιχνιδιού κτλ μαθαίνανε να διαπραγματεύονται με τους άλλους και επίσης μαθαίνανε την αξία της φήμης. Αν ήσουν ο ζορίκλας που κάθε φορά που έχανε έπαιρνε την μπάλα και έφευγε αργά ή γρήγορα σου έβγαινε το όνομα και ήταν πολύ πιο δύσκολο να σε παίξουν μετά τα άτομα της ομάδας. Το παιδί μάθαινε έτσι να συμπεριφέρεται ως μέλος μιας ομάδας όπου δεν υπάρχουν μόνο τα δικά του θέλω. Αυτές οι γνώσεις έχουν τεράστια σημασία αργότερα στην ζωή, όπως για παράδειγμα στην αναζήτηση εργασίας.

Σήμερα λίγο πολύ η παραπάνω διαδικασία έχει αντικατασταθεί από τα online παιχνίδια, ιδιαίτερα στις πόλεις και αρκετές φορές προωθείται από τους γονείς. Καθώς οι κοινωνίες μας έγιναν πιο επικίνδυνες από παλιά οι γονείς προτιμούν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να παίζει το παιδί playstation από το να τρέχει ποιος ξέρει που. Τα online παιχνίδια δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την παραπάνω διαδικασία κοινωνικοποίησης γιατί αφενός έχει χαθεί η μικρή κλειστή ομάδα άρα και κάθε ανάγκη να διαπραγματευτείς ή να παίζεις σωστά. Για την ακρίβεια αυτό που βλέπουμε στις κοινότητες των διαφόρων online games είναι πιτσιρίκια, έφηβους ή και ενήλικες να βρίζουν συνεχώς τους υπόλοιπους, να εκνευρίζονται μέχρι αηδίας και γενικά να μην καλλιεργούν καμία κοινωνική δεξιότητα αλλά το αντίθετο.

2) Δεύτερο και σημαντικό είναι το θέμα της τσόντας. Τα παιδιά σήμερα και ιδιαίτερα τα αγόρια έρχονται σε πάρα πολύ μικρή ηλικία σε επαφή με τσόντες και επειδή ακριβώς σήμερα το ίντερνετ είναι ανεξέλεγκτο και μπορείς να δεις ότι θες όσο θες ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ενηλίκων πλέον είναι εθισμένο στις τσόντες. Ο εθισμός στις τσόντες είναι κάτι πολύ σοβαρό καθώς κάνει rewire τον εγκέφαλο όπως ακριβώς κάνει και η κόκα. Ο εθισμός αυτός έχει πολλά αρνητικά, όπως αδυναμία στύσης με πραγματικές γυναίκες, μη ρεαλιστικές προσδοκίες στο σεξ, κατάθλιψη, αδυναμία συγκέντρωσης και πολλά άλλα.

3) Αθλητισμός. Προφανώς και όταν οι κύριες ασχολίες των παιδιών πλέον είναι ηλεκτρονικές τότε η αθλητικότητα αρχίζει να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα και γι'αυτό βλέπουμε όλο και μεγαλύτερα ποσοστά παχυσαρκίας σε παιδιά.

Υπάρχουν βέβαια και τα καλά των υπολογιστών. Τα παιδιά σήμερα με το ίντερνετ έχουν πρόσβαση σε τεράστιο όγκο πληροφοριών και έτσι δεν είναι τόσο ευάλωτα στην σχολική προπαγάνδα οποιασδήποτε μορφής καθώς μπορούν εύκολα να δουν πολλές διαφορετικές απόψεις επί του θέματος.
Επίσης εάν τα παιδιά δεν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για να αναλώνονται σε onine games και τσόντες αλλά τον χρησιμοποιούν π.χ. για να προγραμματίζουν μπορούν να αποκτήσουν πάρα πολύ χρήσιμες δεξιότητες που θα μπορούν να τους εξασφαλίσουν ένα πολύ καλό μισθό αργότερα.

Και τα παιχνίδια επίσης δεν είναι όλα άσχημα. Τα περισσότερα παιχνίδια στρατηγικής για παράδειγμα καλλιεργούν αναλυτική σκέψη και ικανότητες επίλυσης προβλημάτων στα παιδιά κάτι που στην σημερινή κοινωνία αλλά και στο μέλλον όπου οι δουλειές θα αρχίσουν να απομακρύνονται όλο και περισσότερο από τις απλές μηχανικές διαδικασίες τέτοιες ικανότητες θα είναι περιζήτητες.

Η όλη υπόθεση λοιπόν είναι να μπορούν οι γονείς να στρέψουν τα παιδιά στην καλή χρήση των υπολογιστών και όχι στην κακή. Αυτό δυστυχώς η δική μας γενιά γονιών δεν μπόρεσε να κάνει καθώς οι περισσότεροι δεν είχαν καμία σχέση με τους υπολογιστές, αλλά είναι κάτι που η δική μας γενιά μπορεί και οφείλει να κάνει.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,155 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:03, 03-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Επίσης εάν τα παιδιά δεν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για να αναλώνονται σε onine games και τσόντες αλλά τον χρησιμοποιούν π.χ. για να προγραμματίζουν μπορούν να αποκτήσουν πάρα πολύ χρήσιμες δεξιότητες που θα μπορούν να τους εξασφαλίσουν ένα πολύ καλό μισθό αργότερα.
Το θέμα είναι ότι κάποιος πρέπει να τους δώσει το ερέθισμα να ασχοληθούν με κάτι παραγωγικό από το να καίγονται σε online games ή να σκρολλάρουν σε τσοντοσάιτς. Και δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνεται στο μιλητό από τον γονιό στο παιδί, γιατί πάντα θα υπάρχει ο μάγκας της τάξης με το γονιό που χέστηκε αν το παιδί του βλέπει τσόντες αντί να διαβάζει, και τα παιδιά είναι επιρρεπή σε ό,τι κάνει ο Γιαννάκης που ακούγεται πιο κουλ και γαμάτο. Αν όμως το σχολείο έβαζε τα παιδιά να ασχοληθούν ενεργητικά με τον υπολογιστή, που φτάσαμε στο 2017 και ακόμα γράφουμε στα δημοτικά σε μαυροπίνακα, ό,τι και να έλεγε ο Γιαννάκης που χθες κάηκε 7 ώρες στον υπολογιστή δεν θα είχε τόσο μεγάλο αντίκτυπο ούτε θα ήταν τόσο σούπερ ουάου. Θα είχαμε "απώλειες" βέβαια, αλλά καμία σχέση.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:19, 03-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Το θέμα είναι ότι κάποιος πρέπει να τους δώσει το ερέθισμα να ασχοληθούν με κάτι παραγωγικό από το να καίγονται σε online games ή να σκρολλάρουν σε τσοντοσάιτς. Και δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνεται στο μιλητό από τον γονιό στο παιδί, γιατί πάντα θα υπάρχει ο μάγκας της τάξης με το γονιό που χέστηκε αν το παιδί του βλέπει τσόντες αντί να διαβάζει, και τα παιδιά είναι επιρρεπή σε ό,τι κάνει ο Γιαννάκης που ακούγεται πιο κουλ και γαμάτο. Αν όμως το σχολείο έβαζε τα παιδιά να ασχοληθούν ενεργητικά με τον υπολογιστή, που φτάσαμε στο 2017 και ακόμα γράφουμε στα δημοτικά σε μαυροπίνακα, ό,τι και να έλεγε ο Γιαννάκης που χθες κάηκε 7 ώρες στον υπολογιστή δεν θα είχε τόσο μεγάλο αντίκτυπο ούτε θα ήταν τόσο σούπερ ουάου. Θα είχαμε "απώλειες" βέβαια, αλλά καμία σχέση.
Εγώ πιστεύω είναι κυρίως θέμα γονέων, ανατροφής και σωστών προτύπων. Τα παιδιά δεν κάνουν αυτό που τους λένε οι γονείς να κάνουν, αλλά αυτό που βλέπουν τους γονείς να κάνουν καθώς το πρώτο στάδιο της κοινωνικοποίησης είναι η μίμηση. Αν εσύ είσαι για παράδειγμα πατάτα του καναπέ και το παιδί έτσι θα γίνει γιατί αυτό το πρότυπο βλέπει. Αν θέλει λοιπόν ο γονέας το παιδί να κάνει καλή χρήση του υπολογιστή πρέπει να ασχολείται μαζί του, π.χ. να του μάθει προγραμματισμό (αν ξέρει) ή να παίζει σωστά παιχνίδια μαζί του. Τρόπου υπάρχουν. Και φυσικά το θέμα της τσόντας να μην είναι ταμπού ή να μην είναι "το κακό" που απαγορεύεται αλλά να εξηγεί ο γονιός στο παιδί τις επιπτώσεις. Τσόντες θα δει ο μικρός έτσι κι αλλιώς. Δεν μπορείς να απομονώσεις τα παιδιά από τον κόσμο και δεν πρέπει. Το θέμα είναι να τους δόσεις τα εφόδια να διαχειριστούν τις δυσκολίες αυτές.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,252 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 21:32, 03-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Καθώς οι κοινωνίες μας έγιναν πιο επικίνδυνες από παλιά οι γονείς προτιμούν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να παίζει το παιδί playstation από το να τρέχει ποιος ξέρει που.
Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Οι κοινωνίες μας έχουν γίνει πιο ασφαλείς από παλιότερα θεωρώ. Το bullying έχει μειωθεί και η εγκληματικότητα στην Ελλάδα είναι έτσι και αλλιώς χαμηλή.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Athena apo

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους