Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,350 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,001 μηνύματα σε 96,228 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 846 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Συγγενείς: εσείς τι σχέσεις έχετε;

Omikron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Omikron
Ο Omikron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Omikron έγραψε στις 11:36, 21-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Οι καλές σχέσεις με τους συγγενείς μας, κρατάνε όσο ζουν οι μεγαλύτεροι από αυτούς. Θείοι, θείες κλπ.
΄Οταν αυτοί δεν υπάρχουν πια, δεν υπάρχει και τίποτα να κρατάει τις σχέσεις. Περιμένετε λίγα χρόνια ακόμα, ή πολλά (πράγμα που το εύχομαι) και θα το δείτε.
Τα ξαδέλφια κάνουν δικές τους οικογένειες και η πρώτη τους προτεραιότητα είναι αυτές, ακόμα και σε βάρος όλων των άλλων, ακόμα και δικό σας.
Κατά κανόνα έχεις δίκιο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:05, 21-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Για να μεινω ομως και ον τοπικ έχω γνωρισει ανθρωπους και φιλους που μου φέρθηκαν καλυτερα και απο συγγενεις. Ειναι θεμα χαρακτηρα αν ο άνθρωπος ξέρει να εκτιμάει θα εκτιμήσει ειτε την φιλια ειτε την συγγένεια αν ειναι παρτάκιας ή κωλοχαρακτήρας και αδερφος να ειναι θα στην κάνει.
Κι εγώ το ίδιο, γενικά οι φίλοι ή ακόμα και ξένοι πολλές φορές σου φέρονται καλύτερα από συγγενείς. ΄Οχι πως δεν υπάρχουν και συγγενείς που τιμάνε τη συγγένεια όπως λες κι εσύ. Απλά είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ευάκι23

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ευάκι23
H Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H Ευάκι23 έγραψε στις 20:22, 21-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Κι εγώ το ίδιο, γενικά οι φίλοι ή ακόμα και ξένοι πολλές φορές σου φέρονται καλύτερα από συγγενείς. ΄Οχι πως δεν υπάρχουν και συγγενείς που τιμάνε τη συγγένεια όπως λες κι εσύ. Απλά είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
Αυτό συμβαίνει επειδή ουσιαστικά η συγγένεια δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Προφανώς και οι φίλου σου φέρονται καλύτερα, αφού τους φίλους τους επιλέγεις γι' αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είναι άτομα που ταιριάζετε και σου φέρονται καλά. Η συγγένεια είναι κάτι τυχαίο, δεν το επιλέγεις. Μπορεί δύο ξαδέρφια να έχουν τελείως διαφορετική προσωπικότητα, εμπειρίες ζωής, ενδιαφέροντα και να μην ταιριάζουν καθόλου, για ποιο λόγο να κάνουν παρέα στο όνομα μιας συγγένειας? Η ζωή είναι πολύ μικρή για τέτοια πράγματα και φυσικά θα την αφιερώσεις στους φίλους και την οικογένειά σου.

Εγώ με όσους συγγενείς ταιριάζω, μιλάμε, κάνουμε παρέα και τους έχω κοντά μου, με τους άλλους λέω απλά τα τυπικά όταν τους βλέπω σε συναθροίσεις. Δεν βλέπω και τον λόγο να έχω παραπάνω σχέσεις.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 22:38, 21-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ευάκι23
Η συγγένεια είναι κάτι τυχαίο, δεν το επιλέγεις. Μπορεί δύο ξαδέρφια να έχουν τελείως διαφορετική προσωπικότητα, εμπειρίες ζωής, ενδιαφέροντα και να μην ταιριάζουν καθόλου, για ποιο λόγο να κάνουν παρέα στο όνομα μιας συγγένειας? Η ζωή είναι πολύ μικρή για τέτοια πράγματα και φυσικά θα την αφιερώσεις στους φίλους και την οικογένειά σου.
Μα και στην οικογένεια το ίδιο μπορεί να συμβαίνει: να είναι τελείως διαφορετικοί άνθρωποι δύο αδέλφια π.χ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ευάκι23

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ευάκι23
H Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H Ευάκι23 έγραψε στις 23:03, 21-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης Τ.
Μα και στην οικογένεια το ίδιο μπορεί να συμβαίνει: να είναι τελείως διαφορετικοί άνθρωποι δύο αδέλφια π.χ.
Ναι απλά μέσα στην οικογένεια υπάρχουν πιο στενές σχέσεις, καθώς έχετε μεγαλώσει όλοι στο ίδιο σπίτι, έχετε κοινές εμπειρίες κτλ. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η οικογένεια είναι συγχωροχάρτι για κάθε συμπεριφορά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Omikron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Omikron
Ο Omikron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Omikron έγραψε στις 08:22, 22-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ευάκι23
Ναι απλά μέσα στην οικογένεια υπάρχουν πιο στενές σχέσεις, καθώς έχετε μεγαλώσει όλοι στο ίδιο σπίτι, έχετε κοινές εμπειρίες κτλ. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η οικογένεια είναι συγχωροχάρτι για κάθε συμπεριφορά.
Τα αδέλφια σε οποιαδήποτε περίπτωση ακόμα και εχθρικές σχέσεις να έχουν, ακόμα και να μην ταιριάζουν καθόλου θα έρθει κάποια στιγμή που ο ένας θα χρειαστεί την βοήθεια του άλλου, απο ξαδέλφια και πέρα δεν ισχύει αυτό αν χαλάσουν οι σχέσεις είναι πια ξένοι.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devil
Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 11:32, 22-06-17:

Τον οποιονδήποτε μπορει να χρειαστεις.Μερικοι νομιζουν οτι μονο οι συγγενεις θα τους φανούν χρησιμοι. Αυτο δεν ισχυει πάντα. Θα σε βοηθησει εκεινος που απο τον χαρακτηρα του ειναι φιλοτιμος και σωστος.

Μου έχει τυχει κάποιους απο την δουλεια που έχω βοηθησει στο παρελθον και χρειαζομουν μια μέρα κάτι μου λέει ο ένας εκεινη την μέρα δεν μπορω έχω το ρεπο μου θέλω να πάω εκδρομη με την δικιά μου (απλα θα πηγαινε την επομενη μέρα το ρεπο του) + μια άλλη τα ιδια. Ας βρουν λοιπον εναν συγγενη οταν θα με χρειαστουν να τους αλλάξει στις βάρδια τους. Εγω δεν προκειται να το κάνω σε καμια περιπτωση ακομα και εντολη απο τον διευθυντη να πάρω.

Ειναι μερικοι που κάνουν σαν τρελοι α ου μονο η οικογενεια μου ή μονο η γκομενα μου .... ενταξει δεν ειναι ετσι ρε φιλε σαφως και θα βάλεις την οικογενεια ή την δικια σου σε 1η προτεραιοτητα αλλα αν δεν υπολογιζεις ποτε και τους άλλους αν μετά χρειαστεις κάτι και ο άλλος δεν προκειται να σε βοηθησει. Θα θυμαται οτι εισαι παρτάκιας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 22-06-17 στις 18:55. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Drosoulitis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Drosoulitis
Ο Drosoulitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Drosoulitis έγραψε στις 10:46, 27-06-17:

Κανένας "δεσμός", ούτε καν ο δεσμός αίματος δεν μπορεί να είναι σπουδαιότερος απο τον σεβασμό που οφείλουμε στην προσωπικότητα κάθε ανθρώπου.Ακόμη και ο άνθρωπος που σε έφερε στη ζωή δεν μπορεί να τύχει "ασυλίας" όταν δεν σέβεται τις επιθυμίες σου, τις ανάγκες σου και τις ιδιαιτερότητές σου.
Τηρώ μια πολύ συγκεκριμένη στάση στη ζωή μου. Αυτός που δεν χαίρεται με την χαρά μου και δε λυπάται με τη λύπη μου, δεν μπορεί να είναι στη ζωή μου με κανένα τρόπο. Κάπως έτσι λοιπόν ο παραπάνω κανόνας φρόντισε να με αφήσει με μόνο συγγενή τον μικρούλη μου και είναι κάτι που το απολαμβάνω γιατί ως γονιός οφείλω τις όποιες "διδαχές" να τις εφαρμόζω πρωτίστως στην ίδια μου την ζωή. Και αν κάποτε δε σεβαστώ και εγώ την ψυχή του μικρούλη μου, θα κάνει πολύ καλά να με "στείλει" εκεί που "έστειλα" και ο ίδιος την μητέρα, τα αδέρφια και τους "λοιπούς τεθλιμένους συγγενείς"όταν ακριβώς δεν με σεβάστηκαν.Και με την ευκαιρία να σας παραθέσω κάποιους στίχους απο ένα τραγούδι που είπε ο Αρχάγγελος, Νϊκος Ξυλούρης. Καμία φορά η "ξενιτειά" η πιο σκληρή μπορεί να απέχει μόνο λίγα χιλιόμετρα..

Μάνα, πολλά μαλώνεις με
και θα μισέψω θέλει,
να πάω μα στη ξενιτιά
να πάω μα στα ξένα.

Να κάμεις μήνες να με ιδείς,
καιρούς να μ’ ανταμώσεις,
να ρθούνε μάνα μου οι γιορτές
οι μεγαλοβδομάδες
και να `μαι εγώ στη ξενιτιά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους