Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,945 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,567 μηνύματα σε 95,608 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 559 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τους φρονιμίτες

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 14:14, 28-01-15:

Εμένα δεν μου έχει "σκάσει μύτη" κανένας φρονιμίτης ακόμα παρ'όλο που έχω κλείσει τα 18.Ωστόσο, παρατηρώ ότι δεν έχω χώρο για να βγει ολόκληρο δόντι και φοβάμαι μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα και μου στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια όταν εμφανιστούν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

touvlo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη touvlo
H touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H touvlo έγραψε στις 20:47, 19-03-15:

Παιδιά τυχαία μπήκα και είδα θάμα που με καιει και μένα. Γενικά αποφεύγω οποιεσδήποτε επεμβάσεις στο σώμα.
Τον τελευταίο χειμώνα μου χάλασαν 2 δόντια, αν και τα φροντίζω πολύ. Η οδοντιατρος το εξήγησε από το πολύ άγχος αποδυναμώθηκε το ανοσοποιητικό μου. Αναγκάστηκα και έκανα απονευρώσεις. Τώρα έχει αρχίσει να πονά και ο φρονιμίτης, αλλά είμαι ταλαιπωρημένη από τις απονευρώσεις και λέω να τον αφήσω (ακόμη δεν πονά πολύ) κανα εξάμηνο, ή όσο αντέξει. Νομίζω απονεύρωση σε τραπεζίτη είναι κουτό. Μάλλον καλύτερα να τον βγάλουμε να τελειώνουμε. Τι λέτε κι εσείς?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 21:04, 19-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Εμένα δεν μου έχει "σκάσει μύτη" κανένας φρονιμίτης ακόμα παρ'όλο που έχω κλείσει τα 18.Ωστόσο, παρατηρώ ότι δεν έχω χώρο για να βγει ολόκληρο δόντι και φοβάμαι μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα και μου στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια όταν εμφανιστούν.
Πήγαινε να βγάλεις καμιά ακτινογραφία/αξονική (δε θυμάμαι τι στο καλώ είχα βγάλει εγώ, νομίζω αξονική ) και μετά επισκέψου τον ορθοδοντικό σου. Εκείνος θα δει πού βρίσκονται τα δοντάκια και θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

Ελπίζω να είσαι τυχερή και να μην κάνεις ράμματα όπως εγώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natalia Secret : 19-03-15 στις 21:09.
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,377 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 22:37, 19-03-15:

Πανοραμική ακτινογραφία πρέπει να βγάλεις, όχι αξονική

Ρώτα τον οδοντογιατρό σου σχετικά. Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:07, 19-03-15:

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος σε οδοντογιατρό για θέμα σχετικό με φρονιμίτες και αυτός να μην του ζητήσει πανοραμική ακτινογραφία. Έτσι, για να αποφύγετε τα πολλά πήγαινε - έλα, όταν πάτε στον dentist καλό είναι να την έχετε ήδη βγάλει και να του πείτε "να τη". Κοστίζει γύρω στα 30€ και την παίρνετε και σε CD (οπότε μπορείτε να την βάλετε και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας).

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 23:09, 19-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Πανοραμική ακτινογραφία πρέπει να βγάλεις, όχι αξονική

Ρώτα τον οδοντογιατρό σου σχετικά. Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα.
Τι εξετάσεις πρέπει να γίνονται πριν την αφαίρεση ενός τρίτου γομφίου?

Στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί μια πανοραμική ακτινογραφία ή αλλιώς ορθοπαντομογράφημα. Σε κάποιες περιπτώσεις η αφαίρεση μπορεί να γίνει και με μια οπισθοφατνιακή ακτινογραφία αν και αρκετές φορές είναι δύσκολη η λήψη της. Σε περιπτώσεις που από την πανοραμική ακτινογραφία μπορεί να υπάρχουν ενδείξεις ότι ο φρονιμίτης της κάτω γνάθου βρίσκεται σε επαφή με το κάτω φατνιακό αγγειονευρώδες δεμάτιο (περιέχεται το κάτω φατνιακό νεύρο που δίνει αίσθηση στο μισό κάτω χείλος) . Οι ενδείξεις αυτές είναι

• Γύρω από το αγγειονευρώδες δεμάτιο υπάρχει μια άσπρη γραμμή (Ακτινοσκίαση). Όταν στην περιοχή του φρονιμίτη αυτή η γραμμή διακόπτεται τότε μπορεί αυτό να οφείλεται στην εγγύτητα του δοντιού με το δεμάτιο
  • Στένωση της ρίζας του τρίτου γομφίου στη θέση που προβάλλεται το δεμάτιο
  • Γωνίωση των ριζών τρίτου γομφίου στη θέση που προβάλλεται το δεμάτιο
  • Εμφάνιση αλλαγών στην ακτινογραφική πυκνότητα των ριζών τρίτου γομφίου στη θέση που προβάλλεται το δεμάτιο
  • Γωνίωση του αγγειονευρώδους δεματίου στη θέση που προβάλλονται οι ρίζες του τρίτου γομφίου της κάτω γνάθου
Στις περιπτώσεις αυτές είναι καλό να προηγείται της αφαίρεσης του τρίτου γομφίου της κάτω γνάθου μια ειδική αξονική τομογραφία που αποκαλύπτει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σχέση των ριζών του τρίτου γομφίου με το κάτω φατνιακό αγγειονευρώδες δεμάτιο (περιέχεται το κάτω φατνιακό νεύρο που δίνει αίσθηση στο μισό κάτω χείλος).

_________________________________________________________________________________________

Σε περίπτωση που ρωτήσει κάποιος, όχι δεν πήγα σε αυτόν τον γιατρό. Ούτε που τον ξέρω, αλλά επειδή ήθελα να σιγουρευτώ γι' αυτό που είπα πιο πάνω, έκανα μια μικρή έρευνα.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,377 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:30, 19-03-15:

Και το ερώτημα είναι...

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Στις περιπτώσεις αυτές είναι καλό να προηγείται της αφαίρεσης του τρίτου γομφίου της κάτω γνάθου μια ειδική αξονική τομογραφία που αποκαλύπτει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σχέση των ριζών του τρίτου γομφίου με το κάτω φατνιακό αγγειονευρώδες δεμάτιο (περιέχεται το κάτω φατνιακό νεύρο που δίνει αίσθηση στο μισό κάτω χείλος).
Σε ποιες από αυτές τις περιπτώσεις ανήκει η KeepDreaming?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 20-03-15 στις 09:50. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 23:34, 19-03-15:

Σε ποιες από αυτές τις περιπτώσεις ανήκει η KeepDreaming?
Και εδώ είναι το πλεονέκτημα. Εγώ πήγα απευθείας για αξονική, οπότε η ορθοδοντικός μου είδε ακριβώς τι γινόταν με τα δοντάκια και δεν χρειάστηκε πχ να τρέχω μετά για αξονική επειδή δε φάνηκε κάτι καλά στην ακτινογραφία. Αν και λογικά οι περισσότεροι με ακτινογραφία θα είναι κομπλέ... Εγώ πάντως που βαριέμαι να πηγαινοέρχομαι για εξετάσεις κάθε λίγο και λιγάκι, μια χαρά μου έκατσε!

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 23:45, 19-03-15:

Η κοπέλα δεν έχει καν πρόβλημα με τους φρονιμήτες. Το μόνο που την απασχολεί είναι πως δεν έχουν βγει ακόμα. Κι εσείς της προτείνετε χωρίς καν να το συζητήσει με τον οδοντίατρό της να πάει να κάνει πανοραμική ακτινογραφία ή αξονική.

Ε ας πάει να βγάλει και μια ακτινογραφία θώρακος να της βρίσκεται...

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,166 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:52, 19-03-15:

Ο οδοντίατρος πριν κάνει οτιδήποτε, ειδικά αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης θα της ζητήσει πανοραμική δοντιών. Μπορεί να δει την θέση των έγκλειστων δοντιών και το μέγεθός τους. Αν είναι ίσιοι και "χωράνε", θα σε παρακολουθεί απλά και αν πονάς πολύ θα το ξαναδείτε. Αν πρόκειται να σου στραβώσουν την οδοντοστοιχία θα σε παραπέμψει σε γναθοχειρούργο να στον/στους βγάλει. Παθούσα είμαι και ξέρω.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 23:55, 19-03-15:

Δεν χάνει και τίποτα. Το αντίθετο μάλιστα καλύτερα να ξέρει πώς έχει ακριβώς η κατάσταση. Εξάλλου δεν χρειάζεται να σκάσει μύτη ο φρονιμίτης για να δεις τι παίζει.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Ο οδοντίατρος πριν κάνει οτιδήποτε, ειδικά αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης θα της ζητήσει πανοραμική δοντιών. Μπορεί να δει την θέση των έγκλειστων δοντιών και το μέγεθός τους. Αν είναι ίσιοι και "χωράνε", θα σε παρακολουθεί απλά και αν πονάς πολύ θα το ξαναδείτε. Αν πρόκειται να σου στραβώσουν την οδοντοστοιχία θα σε παραπέμψει σε γναθοχειρούργο να στον/στους βγάλει. Παθούσα είμαι και ξέρω.
Εμένα μου είπε να βγάλω απευθείας αξονική. Και εξαγωγή φρονιμιτών δεν κάνουν και οι ορθοδοντικοί ή όχι; Απλή απορία είναι γιατί και εγώ σε γναθοχειρουργό πήγα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 20-03-15 στις 09:50. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 02:24, 20-03-15:

Αξονική χρειάζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου χρειάζεσαι τρομερή ακρίβεια και δεν καλύπτεται από κάποια άλλη τεχνική. Δεν την κάνεις για ψίλου πήδημα.

Παράθεση

touvlo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη touvlo
H touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H touvlo έγραψε στις 08:54, 20-03-15:

Η κοπέλα δεν έχει καν πρόβλημα με τους φρονιμήτες. Το μόνο που την απασχολεί είναι πως δεν έχουν βγει ακόμα. Κι εσείς της προτείνετε χωρίς καν να το συζητήσει με τον οδοντίατρό της να πάει να κάνει πανοραμική ακτινογραφία ή αξονική.

Ε ας πάει να βγάλει και μια ακτινογραφία θώρακος να της βρίσκεται...

Σωστή!!!!
Γίναμε όλοι γιατροί και κανονίζουμε τις εξετάσεις!! Άντε πάρτε βόλτα τα διαγνωστικά κέντρα και αρχίστε να ψάχνεστε, μην τυχόν στο μέλλον παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα , να έχετε έτοιμες τις εξετάσεις.
Αλλά απορώ και αυτοί, πώς έτσι κανουν ό,τι εξετάσεις ζητήσει ο καθένας? Ε, δραχμές να παίρνουμε, δε βαριέσαι!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 10:24, 20-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Αξονική χρειάζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου χρειάζεσαι τρομερή ακρίβεια και δεν καλύπτεται από κάποια άλλη τεχνική. Δεν την κάνεις για ψίλου πήδημα.
Ναι, το ξέρω, αλλά η δική μου ορθοδοντικός είναι πολύ της ακρίβειας και θέλει να είναι 100% σίγουρη πριν αποφασίσει να κάνει κάτι. Τέσπα δεν είναι "κακό" να κάνεις αξονική αντί για ακτινογραφία.

Αρχική Δημοσίευση από touvlo
Σωστή!!!!
Γίναμε όλοι γιατροί και κανονίζουμε τις εξετάσεις!!
Το ότι έχουμε κάποιες επιπλέον "ιατρικές" (βάλτε πολλά εισαγωγικά εδώ παρακαλώ ) γνώσεις σε κάποια θέματα δε σημαίνει ότι το παίζουμε γιατροί. Ξέρουμε πάνω κάτω τι πρέπει να κάνουμε σε διαφορετικές περιστάσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 20-03-15 στις 14:55. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,166 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:12, 21-03-15:

Kαι εξαγωγή φρονιμιτών δεν κάνουν και οι ορθοδοντικοί ή όχι; Απλή απορία είναι γιατί και εγώ σε γναθοχειρουργό πήγα.
Αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης και πρέπει να "σκάψει" για να στον βγάλει (ανατριχιάζω και μόνο που τα γράφω), και θέλει και ράμματα κλπ, πας σε γναθοχει. Στα άλλα σου κάνει και εξειδικευμένος οδοντίατρος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 15:19, 21-03-15:

Λέω να μην τους "ενοχλήσω" από τη στιγμή που για την ώρα δεν με έχουν ενοχλήσει ούτε αυτοί.Μάλλον δεν ήρθε η ώρα μου να φρονημεύσω ακόμα!

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 16:02, 21-03-15:

Αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης και πρέπει να "σκάψει" για να στον βγάλει (ανατριχιάζω και μόνο που τα γράφω), και θέλει και ράμματα κλπ, πας σε γναθοχει. Στα άλλα σου κάνει και εξειδικευμένος οδοντίατρος.
Και εγώ ψιλοανατρίχιασα γιατί μου θύμισες τι πέρασα. Εμένα πάντως τα ράμματα με πονέσανε ελάααχιστα σε σχέση με τότε που ο γναθοχειρουργός έκανε... τα δικά του.

Keep dreaming, το να βγάλεις ακτινογραφία δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τους πειράξεις κιόλας. Απλά θα ξέρεις πότε περίπου θα είναι η ώρα να τους βγάλεις.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 17:10, 21-03-15:

Keep dreaming, το να βγάλεις ακτινογραφία δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τους πειράξεις κιόλας. Απλά θα ξέρεις πότε περίπου θα είναι η ώρα να τους βγάλεις.
Είναι όντως καλό να ξέρεις για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στο κάτω-κάτω μερικοί άνθρωποι δεν έχου καν φρονιμίτες!

Εμένα πάντως έσκασαν μύτη και οι τέσσερις όταν ήμουν 17 αλλά επειδή έβγαιναν ίσιοι και δεν θα πείραζαν τα άλλα, δεν χρειάστηκε εξαγωγή, πάλι καλά δηλαδή. Απλά θέλουν πολύ πολύ καλό πλύσιμο, όπως και όλα τα υπόλοιπα δόντια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,607 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 00:59, 22-03-15:

Δηλαδή μόλις αρχίσουν να βγαίνουν,ακόμα και αν δεν νιώθεις κάποιον πόνο, πρέπει οπωσδήποτε να πας σε οδοντίατρο να ρίξει μια ματιά;

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 10:12, 22-03-15:

Πιστεύω πως καλό θα ήταν... Δεν χάνεις και τίποτα. Ασε που θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 10:15, 22-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Δηλαδή μόλις αρχίσουν να βγαίνουν,ακόμα και αν δεν νιώθεις κάποιον πόνο, πρέπει οπωσδήποτε να πας σε οδοντίατρο να ρίξει μια ματιά;
Ναι, και ακόμα καλύτερα πριν ακόμα αρχίσουν να βγαίνουν δεν θα ήταν κακό μια επίσκεψη στον οδοντίατρο με την πανοραμική ακτινογραφία στο χέρι. Έτσι μπορούν να προληφθούν κάποιες δυσάρεστες καταστάσεις. Πόσοι όμως το κάνουν αυτό; Συνήθως λέμε ότι αααααν και όοοοοταν παρουσιαστεί πρόβλημα, τότε θα κάνουμε κάτι.
Έχω την τύχη-ατυχία να είναι η μητέρα μου γιατρός και υπερβολική στα θέματα υγείας. (Το έχω πλέον δεχθεί και για να αποφεύγω τη γκρίνια της υποκύπτω στις προσταγές της). Πριν καν έχω την παραμικρή ένδειξη για φρονιμίτες με έστειλε σε οδοντίατρο αφού πρώτα με ανάγκασε να βγάλω πανοραμική. Τελικά είχε δίκιο. Ο ένας φρονιμίτης μου ήταν λέει "έγκλειστος" και καθώς θα έβγαινε έστω και λίγο, θα συγκρουόταν με υπάρχον δόντι και θα του προκαλούσε ζημιά. Έτσι, πριν σκάσει μύτη, αφαιρέθηκε από γναθοχειρουργό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 12:01, 22-03-15:

Δεν συμβουλεύουμε έτσι στα ξεκούδουνα να πάτε να κάνετε ακτινογραφίες αβέρτα, στην προκειμένη είναι όντως σημαντικό.
Μπορεί οι φρονιμίτες να είναι έγκλειστοι που λέει ο Δίας, μπορεί να βγαίνουν στραβά με αποτέλεσμα να "σπρώξουν" και όλα τα υπόλοιπα δόντια (κι όσοι έχουμε περάσει από σιδεράκια έχουμε και μια ευαισθησία στο θέμα ), μπορεί να βγαίνουν χαλασμένοι, τέλος μπορεί, όπως προείπα, να μην υπάρχουν καν!
Άσε που είναι κάτι που μπορείς να το ξέρεις από σχετικά νωρίς ώστε να προγραμματίσεις τις επόμενες κινήσεις σου (αν χρειάζονται).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 12:49, 22-03-15:

Ας πω και γω την εμπειρια μου για τους φρονιμιτες.Περυσι τετοια εποχη,αριχιζε να πρηζεται το ουλο πισω και πονουσα αφορητα.Ετσι κατεφυγα στον οδοντιταρο και μου ειπε πως ηρθε η ωρα να φρονιμεψω...Ο δικος μου φρονιμιτης δεν ηταν εγκλειστος ακριβως,αλλα μου εσκισε το ουλο για να μπορει να βγει πιο γρηγορα.Το καλοκαιρι βγηκε και ο αλλος φρονιμιτης και παλι ειχε πρηστει το αλλο ουλο,αλλα μετα απο λιγο καιρο εκανε την εμφανιση του..
Αυτα απο μενα.Οσο για πανοραμικη ακτινογραφια δεν μπηκα στον κοπο να κανω,γιατι δεν μου το ειπε και ο οδοντιατρος.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:27, 22-03-15:

Excuse me but και εμένα είναι και οι 4 φρονιμίτες έγκλειστοι και πριν κάτι μέρες που πήγα στο γιατρό είπε ότι αφού δεν μας πειράζουν δεν τους πειράζουμε και ότι έτσι όπως είναι η θέση τους κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βγουν ποτέ. Παίζει όντως να κάνουν αιφνιδιαστική εμφάνιση? Τρέμω μόνο που το σκέφτομαι.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 19:20, 23-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος σε οδοντογιατρό για θέμα σχετικό με φρονιμίτες και αυτός να μην του ζητήσει πανοραμική ακτινογραφία. Έτσι, για να αποφύγετε τα πολλά πήγαινε - έλα, όταν πάτε στον dentist καλό είναι να την έχετε ήδη βγάλει και να του πείτε "να τη". Κοστίζει γύρω στα 30€ και την παίρνετε και σε CD (οπότε μπορείτε να την βάλετε και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας).

Συγγνώμη, δικά σου δοντάκια είναι; Γιατί βλέπω αρκετά προβληματάκια...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 21:02, 23-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Συγγνώμη, δικά σου δοντάκια είναι; Γιατί βλέπω αρκετά προβληματάκια...
Χαχαχαχαχα!!! Όχι δεν είναι δικά μου. Την εικόνα τη βρήκα κάπου στο ίντερνετ. Σιγά μη με άφηνε η προσωπική μου γιατρός με προβλήματα. Θα με είχε στείλει αλυσοδεμένο στην οδοντογιατρό φίλη της. Σε ότι αφορά τα δικά μου δοντάκια, έχω μόνον ένα σφράγισμα και απουσιάζει ένας φρονιμίτης.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 23:30, 23-03-15:

Πάλι καλά! Να μην σου προτείνω να μας επισκεφτείς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga_serb : 23-03-15 στις 23:36.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:01, 16-07-17:

Πρεπει να κανω εξαγωγη και τους 4 πριν αρχισουν να προκαλουν σοβαρα προβληματα. Οι 2 στην κατω γναθο ειναι εγκλειστοι και οριζοντιοι και ηδη το οστο στην περιοχη εχει αρχισει να υποχωρει και πρεπει να τους ξεφορτωθω αμεσα. Οι αλλοι 2 εχουν φυτρωσει κανονικα, αλλα ειναι αχρηστοι και ειναι θεμα χρονου να προκαλεσουν προβληματα. Θα τους βγαλω και τους 4 σε μια επισκεψη με μεθη για να μη καταλαβω τιποτα και να μην αναρρωνω για βδομαδες καθε φορα που βγαζω και απο εναν. Φανταζομαι οι 2 που εχουν φυτρωσει κανονικα αφαιρουνται πιο ευκολα απο τους αλλους 2. Εχω βγαλει κανονικες ακτινες και πανοραμικη, αλλα μου ειπαν οτι θα χρειαστω και αξονικη για να εχουν τρισδιαστατη εικονα της καταστασης. Αυτο που με απασχολει ειναι ποσες μερες θα ειμαι knocked out. Δεν με απασχολει τοσο το οτι δεν θα μπορω να τρωω φυσιολογικα. Τι γινεται ομως με το αιμα και το βουρτσισμα; Θα αιμορραγουν τις πρωτες μερες; Θα μπορω να βουρτσιζω κανονικα; Ποσο κοινο ειναι το πρηξιμο; Τι αλλο μπορεις να παθεις; Μπορεις να πας στην δουλεια και να βγαινεις εξω την επομενη μερα της επεμβασης;

Θελω οπωσδηποτε να τους βγαλω με μεθη, αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχω ανθρωπο να με παρει μετα τις επεμβασεις. Τους εχει βγαλει κανεις χωρις μεθη; Ποναει;

Επισης οσοι δεν τους εχετε αφαιρεσει, ειδικα τους εγκλειστους, συνιστω να κανετε μετρησεις στα ουλα σας πισω για τυγχον pockets με βακτηρια. Μου βρηκαν πολυ βαθια pockets και πεθανα στον πονο στο καθαρισμα σημερα αφου επρεπε να φτασουν μεχρι την ριζα αναμεσα σε φρονιμητη και γομφιο. Αν δεν αφαιρεθουν οι φρονιμητες θα τραβαω τα ιδια σε καθε καθαρισμα. Μου εδειξε και κατι ακτινες απο αλλο ασθενη που δεν τους αφαιρεσε και του ελιωσαν τις ριζες στους διπλανους γομφιους. Πανε τα δοντια του!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:20, 16-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Πρεπει να κανω εξαγωγη και τους 4 πριν αρχισουν να προκαλουν σοβαρα προβληματα. Οι 2 στην κατω γναθο ειναι εγκλειστοι και οριζοντιοι και ηδη το οστο στην περιοχη εχει αρχισει να υποχωρει και πρεπει να τους ξεφορτωθω αμεσα. Οι αλλοι 2 εχουν φυτρωσει κανονικα, αλλα ειναι αχρηστοι και ειναι θεμα χρονου να προκαλεσουν προβληματα. Θα τους βγαλω και τους 4 σε μια επισκεψη με μεθη για να μη καταλαβω τιποτα και να μην αναρρωνω για βδομαδες καθε φορα που βγαζω και απο εναν. Φανταζομαι οι 2 που εχουν φυτρωσει κανονικα αφαιρουνται πιο ευκολα απο τους αλλους 2. Εχω βγαλει κανονικες ακτινες και πανοραμικη, αλλα μου ειπαν οτι θα χρειαστω και αξονικη για να εχουν τρισδιαστατη εικονα της καταστασης. Αυτο που με απασχολει ειναι ποσες μερες θα ειμαι knocked out. Δεν με απασχολει τοσο το οτι δεν θα μπορω να τρωω φυσιολογικα. Τι γινεται ομως με το αιμα και το βουρτσισμα; Θα αιμορραγουν τις πρωτες μερες; Θα μπορω να βουρτσιζω κανονικα; Ποσο κοινο ειναι το πρηξιμο; Τι αλλο μπορεις να παθεις; Μπορεις να πας στην δουλεια και να βγαινεις εξω την επομενη μερα της επεμβασης;

Θελω οπωσδηποτε να τους βγαλω με μεθη, αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχω ανθρωπο να με παρει μετα τις επεμβασεις. Τους εχει βγαλει κανεις χωρις μεθη; Ποναει;

Επισης οσοι δεν τους εχετε αφαιρεσει, ειδικα τους εγκλειστους, συνιστω να κανετε μετρησεις στα ουλα σας πισω για τυγχον pockets με βακτηρια. Μου βρηκαν πολυ βαθια pockets και πεθανα στον πονο στο καθαρισμα σημερα αφου επρεπε να φτασουν μεχρι την ριζα αναμεσα σε φρονιμητη και γομφιο. Αν δεν αφαιρεθουν οι φρονιμητες θα τραβαω τα ιδια σε καθε καθαρισμα. Μου εδειξε και κατι ακτινες απο αλλο ασθενη που δεν τους αφαιρεσε και του ελιωσαν τις ριζες στους διπλανους γομφιους. Πανε τα δοντια του!
Εγώ είχα τους 2 κάτω έγκλειστους και οριζόντιους όπως και συ. Τους έβγαλα με τοπική αναισθησία και μετά έγινα σαν σκιουράκι από το πρήξιμο για 4-5 μέρες. Δυστυχώς το να πρηστείς (στους κάτω), είναι αναπόφευκτο. Και έχε υπόψιν ότι θα πας καμιά 10αριά μέρες μετά για να βγάλεις και τα ράμματα. Στους πάνω δεν πρήζεσαι και δεν βγάζεις ράμματα αφού δεν είναι έγκλειστοι.
Διατροφή εμένα μου είπαν να φάω μόνο ημιστερεά, σούπες, κρέμες κλπ, κι αυτό γιατί είχα βγάλει φρονιμίτες και από τις 2 πλευρές. Αν είχα βγάλει μόνο από την 1 θα έτρωγα κανονικά και θα μάσαγα από την άλλη. Θυμάμαι που εσύ έλεγες ότι έχεις ήδη ταλαιπωρηθεί με άλλα δόντια και ήδη τρως ανεπαρκώς. Μήπως να βγάλεις πρώτα τους 2 από την 1 (πάνω και κάτω) και μετά από την άλλη για να μην υποσιτιστείς άλλες 10 μέρες;

Η αφαίρεση με τοπική αναισθησία δεν πονάει καθόλου, και μετά πονούσα λίγο που τραβούσαν τα ράμματα, αλλά αυτό δεν θα το γλιτώσεις ούτως ή άλλως τις πρώτες 1-2 μέρες.
Καλή τύχη, ξέρω είναι παίδεμα οι φρονιμίτες...
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,286 μηνύματα.

O gaspar ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΜΠΑ έγραψε στις 13:39, 16-07-17:

έβγαλα τον κάτω δεξιά μόνο με τοπική.
δεν πόνεσε καθόλου, μετά όμως είχα μια ενοχλητική φαγούρα και το στόμα μου μύριζε για 2 μέρες σαν σάπιο ποντίκι μέχρι να κλείσουν τα ράμματα
Παράθεση

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Johny4Life
Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O Johny4Life You can be and do everything!~ έγραψε στις 16:14, 16-07-17:

Γεια σου Neliel . Θα προσπαθησω να απαντησω καποιες απο τις ερωτησεις σου αν και ο οδοντιατρος σου η ο γναθοχειρουργος που σε παρακολουθει είναι αυτος που θα σε διαφωτισει πληρως και σωστα επι του θέματος.
Στους 2 κατω φρονιμητες σου ζητησε και αξονικη διοτι θελει ακριβως να δει την τρισδιάστατη θεση του δοντιου σε σχέση με ενα νευρακι που εχουμε στην κατω γναθο (κατω φατνιακο νευρο και αγγειωδες δεματιο). Ειναι οπως ακριβως ζητανε οι γιατροι μαγνητικες η αξονικες για να δουν αλλες ανατομικες δομες στο σωμα. Απλα στην γναθοπροσωπικη περιοχη γινεται μια ειδικη αξονικη τομογραφια (CBCT) πολυ ευκολα σαν να βγάζεις πανοραμικη και ολα καλα.
Τωρα οι 2 πανω δεν θα ζορισουν λογικα. Συνηθως βγαινουν ευκολα επειδη το κοκκαλο στην ανω γναθο ειναι πιο μαλακο (σπογγωδες) και αφαιρουνται χωρις ιδιαιτερη εγχειρητικη κακωση.
Στους κατω φρονιμητες πρεπει να εχουμε την κλινικη εικονα αλλα και την ακτινογραφικη εικονα για να πουμε με σιγουρια την δυσκολια. Οι θυλακοι που σου προκαλεσαν οι κατω φρονιμητες αποτελουν και μια απο τις βασικες αιτιες εξαγωγης. Επειδη ειναι οριζοντιοι και μεσα στο κοκκαλο θα χρειαστει ο γιατρος σου να αφαιρεσει ενα μερος του αφου πρωτα κανει μια μικρη τομη στα ουλα. Αυτά ακριβως προκαλούν και το πρηξιμο μετα (οιδημα). Θα εχεις ενα πρηξιμο τις πρώτες 4 μερες περιπου το οποιο μπορει να μειωθει αν τις πρωτες μετεγχειρητικες ωρες τοποθετεις πανω στο μαγουλο σου κρυα παγακια. (Θα στα πει και ο γιατρός αυτά). Ο πονος ελεγχεται ευκολα με αντιφλεγμονωδη.
Θα τρως μαλακες και χλιαρες τροφες τις πρώτες μέρες με ισως μια δυσκολία στο να ανοιγεις το στόμα σου (λογω φλεγμονης στην περιοχη του φρονιμητη η οποια επηρεαζει και 2 μυες που βρισκονται στην περιοχη και ειναι υπευθυνοι για το ανοιγμα και κλεισιμο)
Καλο θα ηταν να αποφυγεις εντονη δραστηριοτητα αυτες τις μερες.
Εγω τους ειχα βγαλει με αναισθησια τοπικη οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη για την μεθη.

Ελπιζω να σε καλυψα. Συγνωνη αν καποιο σημειο δεν το καταλαβαίνεις. Αν έχεις απορια σε κατι ευχαρίστως να βοηθησω. Και κατι τελευταιο...οτι και να σου λεμε εμεις εδω ο οδοντιατρος σου είναι αυτος που θα σε συμβουλευσει και θα σε καθοδηγησει. Απλα ηρεμησε,χαλαρωσε ολα θα πανε καλα.
P.s Συγνωμη για λαθη και τονους,ειμαι απο το κινητο και η αυτοματη διορθωση μου τα χαλαει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johny4Life : 16-07-17 στις 16:26.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:25, 16-07-17:

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Εγώ είχα τους 2 κάτω έγκλειστους και οριζόντιους όπως και συ. Τους έβγαλα με τοπική αναισθησία και μετά έγινα σαν σκιουράκι από το πρήξιμο για 4-5 μέρες. Δυστυχώς το να πρηστείς (στους κάτω), είναι αναπόφευκτο. Και έχε υπόψιν ότι θα πας καμιά 10αριά μέρες μετά για να βγάλεις και τα ράμματα. Στους πάνω δεν πρήζεσαι και δεν βγάζεις ράμματα αφού δεν είναι έγκλειστοι.
Διατροφή εμένα μου είπαν να φάω μόνο ημιστερεά, σούπες, κρέμες κλπ, κι αυτό γιατί είχα βγάλει φρονιμίτες και από τις 2 πλευρές. Αν είχα βγάλει μόνο από την 1 θα έτρωγα κανονικά και θα μάσαγα από την άλλη. Θυμάμαι που εσύ έλεγες ότι έχεις ήδη ταλαιπωρηθεί με άλλα δόντια και ήδη τρως ανεπαρκώς. Μήπως να βγάλεις πρώτα τους 2 από την 1 (πάνω και κάτω) και μετά από την άλλη για να μην υποσιτιστείς άλλες 10 μέρες;

Η αφαίρεση με τοπική αναισθησία δεν πονάει καθόλου, και μετά πονούσα λίγο που τραβούσαν τα ράμματα, αλλά αυτό δεν θα το γλιτώσεις ούτως ή άλλως τις πρώτες 1-2 μέρες.
Καλή τύχη, ξέρω είναι παίδεμα οι φρονιμίτες...
Μου ειπαν οτι τα ραμματα θα ειναι απορροφησιμα και δεν χρειαζεται να παω πισω. Θα τους βγαλω ολους μαζι γιατι ακομα και απο την μια πλευρα να βγουν πρωτα, παλι δεν θα τρωω γιατι θα φοβαμαι. Ετσι εκανα και με τον γομφιο που μου εσπασε. Απλα αυτη τη φορα θα πινω ροφηματα πρωτεινης ή ισως να αλεθω κρεας στο μπλεντερ γιατι δεν εχω πολλα περιθωρια να χασω και αλλο βαρος. Ηδη με το σπασμενο δοντι εχω χασει 3 κιλα σε 3 βδομαδες. Μεγαλο σοκ γιατι ποτε δεν ειχα προβληματα με τα δοντια μου. Ακομα ειμαι οργισμενη επειδη η βλαμμενη οδοντιατρος δεν αντικατεστησε το προχειρο υλικο του σφραγισματος με κανονικο με συνεπεια να φτασω στην απονευρωση και την θηκη. Υποτιθεται πας στον οδοντιατρο να σου προστατεψει τα δοντια και οχι να στα καταστρεψει!

Επειδη συνηθως οταν εμπλεκεται οστο δεν με πιανουν τα κοινα παυσιπονα, θα παρω οπιοειδη αν δω οτι ποναω. Μου εχουν μεινει καμια 20αρια χαπια υδρομορφονης

Το πρηξιμο με προβληματιζει. Ηδη η γναθος μου στα πλαγια ειναι φουσκωμενη απο το φυσικο της, αν πρηστω και απο πανω θα γινω σαν μπαλονι! Και δεν μπορω να παρω και πολλες αναρρωτικες αδειες γιατι εχω να ξανακανω επεμβαση στο χερι μου το φθινοπωρο.
Αρχική Δημοσίευση από gaspar
έβγαλα τον κάτω δεξιά μόνο με τοπική.
δεν πόνεσε καθόλου, μετά όμως είχα μια ενοχλητική φαγούρα και το στόμα μου μύριζε για 2 μέρες σαν σάπιο ποντίκι μέχρι να κλείσουν τα ράμματα

Δεν εκανες γαργαρες με στοματικο διαλυμμα;

Αρχική Δημοσίευση από Johny4Life
Γεια σου Neliel. Θα προσπαθησω να απαντησω καποιες απο τις ερωτησεις σου αν και ο οδοντιατρος σου η ο γναθοχειρουργος που σε παρακολουθει είναι αυτος που θα σε διαφωτισει πληρως και σωστα επι του θέματος.
Στους 2 κατω φρονιμητες σου ζητησε και αξονικη διοτι θελει ακριβως να δει την τρισδιάστατη θεση του δοντιου σε σχέση με ενα νευρακι που εχουμε στην κατω γναθο (κατω φατνιακο νευρο και αγγειωδες δεματιο). Ειναι οπως ακριβως ζητανε οι γιατροι μαγνητικες η αξονικες για να δουν αλλες ανατομικες δομες στο σωμα. Απλα στην γναθοπροσωπικη περιοχη γινεται μια ειδικη αξονικη τομογραφια (CBCT) πολυ ευκολα σαν να βγάζεις πανοραμικη και ολα καλα.
Τωρα οι 2 πανω δεν θα ζορισουν λογικα. Συνηθως βγαινουν ευκολα επειδη το κοκκαλο στην ανω γναθο ειναι πιο μαλακο (σπογγωδες) και αφαιρουνται χωρις ιδιαιτερη εγχειρητικη κακωση.
Στους κατω φρονιμητες πρεπει να εχουμε την κλινικη εικονα αλλα και την ακτινογραφικη εικονα για να πουμε με σιγουρια την δυσκολια. Οι θυλακοι που σου προκαλεσαν οι κατω φρονιμητες αποτελουν και μια απο τις βασικες αιτιες εξαγωγης. Επειδη ειναι οριζοντιοι και μεσα στο κοκκαλο θα χρειαστει ο γιατρος σου να αφεραισει ενα μερος του αφου πρωτα κανει μια μικρη τομη στα ουλα. Αυτά ακριβως προκαλούν και το πρηξιμο μετα (οιδημα). Θα εχεις ενα πρηξιμο τις πρώτες 4 μερες περιπου το οποιο μπορει να μειωθει αν τις πρωτες μετεγχειρητικες ωρες τοποθετεις πανω στο μαγουλο σου κρυα παγακια. (Θα στα πει και ο γιατρός αυτά). Ο πονος ελεγχεται ευκολα με αντιφλεγμονωδη.
Θα τρως μαλακες και χλιαρες τροφες τις πρώτες μέρες με ισως μια δυσκολία στο να ανοιγεις το στόμα σου (λογω φλεγμονης στην περιοχη του φρονιμητη η οποια επηρεαζει και 2 μυες που βρισκονται στην περιοχη και ειναι υπευθυνοι για το ανοιγμα και κλεισιμο)
Καλο θα ηταν να αποφυγεις εντονη δραστηριοτητα αυτες τις μερες.
Εγω τους ειχα βγαλει με αναισθησια τοπικη οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη για την μεθη.

Ελπιζω να σε καλυψα. Συγνωνη αν καποιο σημειο δεν το καταλαβαίνεις. Αν έχεις απορια σε κατι ευχαρίστως να βοηθησω. Και κατι τελευταιο...οτι και να σου λεμε εμεις εδω ο οδοντιατρος σου είναι αυτος που θα σε συμβουλευσει και θα σε καθοδηγησει. Απλα ηρεμησε,χαλαρωσε ολα θα πανε καλα.
Υποθετω οτι επειδη ειναι οριζοντιοι, το ρισκο για μονιμη βλαβη στο νευρο ειναι σχετικα χαμηλο, σε σχεση πχ με φρονιμητες που ειναι διαγωνια; Γνωριζεις ποσες ωρες παιρνει συνηθως η αφαιρεση και των 4; Φανταζομαι οι 2 πανω απο μιση ωρα ο καθενας, αλλα οι 2 κατω δεν θα θελουν καμια ωρα;
Παράθεση

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O Johny4Life You can be and do everything!~ έγραψε στις 21:46, 16-07-17:

Η βλαβη στο νευρο ειναι σπάνια. Ο φρονιμητης συνηθως απεχει απο το νευρο καποια ικανοποιητικα χιλιοστα και σε συνδυασμο με σωστες κινησεις εξαγωγης δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε μην αγχωνεσαι.
Δεν είναι σωστο να προβλέπω χρονο εξαγωγης χωρις να ξερω κλινικα και ακτινογραφικα την κατασταση. Απλα επειδη ρωτας και για να σε ηρεμησω λιγο..οι δύο πανω απο την στιγμη που έχουν ανατειλει μπορουν να πάρουν απο 10 λεπτα εως μιση ωρα.
Οι κατω παιρνουν παραπανω. ΥπολογιΖε στο μιασωρο με μια ωρα ναι.
Επισης καλο ειναι να μην παρεις μονη σου οπιοειδες χωρίς να στο πει ο γιατρος. Τους περισσότερους τους καλυπτει ιβουπροφαινη μόνη η σε συνδυασμο με παρακεταμολη. Απλα επειδη θα τα βγαλεις και τα 4 αυτο θα το καθορισει ΜΟΝΟ ο γιατρος σου κανενας άλλος.
Που θα τους βγάλεις αν επιτρεπεται? Σε νοσοκομειο? Ιδιωτικα?
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:54, 17-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johny4Life
Η βλαβη στο νευρο ειναι σπάνια. Ο φρονιμητης συνηθως απεχει απο το νευρο καποια ικανοποιητικα χιλιοστα και σε συνδυασμο με σωστες κινησεις εξαγωγης δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε μην αγχωνεσαι.
Δεν είναι σωστο να προβλέπω χρονο εξαγωγης χωρις να ξερω κλινικα και ακτινογραφικα την κατασταση. Απλα επειδη ρωτας και για να σε ηρεμησω λιγο..οι δύο πανω απο την στιγμη που έχουν ανατειλει μπορουν να πάρουν απο 10 λεπτα εως μιση ωρα.
Οι κατω παιρνουν παραπανω. ΥπολογιΖε στο μιασωρο με μια ωρα ναι.
Επισης καλο ειναι να μην παρεις μονη σου οπιοειδες χωρίς να στο πει ο γιατρος. Τους περισσότερους τους καλυπτει ιβουπροφαινη μόνη η σε συνδυασμο με παρακεταμολη. Απλα επειδη θα τα βγαλεις και τα 4 αυτο θα το καθορισει ΜΟΝΟ ο γιατρος σου κανενας άλλος.
Που θα τους βγάλεις αν επιτρεπεται? Σε νοσοκομειο? Ιδιωτικα?
Ωραια! Ειναι εντελως οριζοντιοι οι κατω Δεν ειναι κουραστικο να εχεις το στομα σου ανοιχτο για τουλαχιστον 2-3 ωρες;
Θα τους βγαλω ιδιωτικα. Και να θελω σε νοσοκομειο δεν τους βγαζουν, εκτος αν προκειται για επειγουσα κατασταση. Οσο για το κοστος, ειμαι πολυ τυχερη που ειμαι ασφαλισμενη και οι εξαγωγες καλυπτονται 100%, αλλιως θα μου κοστιζαν γυρω στα 3 χιλιαρικα.

Πηγα σημερα και αγορασα μια ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα sonicare και σκεφτομαι να αγορασω και ενα water flosser για καλυτερο καθαρισμα μετα τις εξαγωγες. Δυσκολευομαι πολυ να καθαρισω τα τελευταια δοντια και ελπιζω αυτες οι 2 συσκευες να βοηθησουν.
Παράθεση

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Johny4Life You can be and do everything!~ έγραψε στις 11:36, 17-07-17:

Ειναι κουραστικό ναι αλλα δεν θα εισαι μονιμως ετσι. Και ο επεμβαινων το γνωριζει αυτο και θα σε ξεκουραζει μην ανησυχεις γι αυτο.
Προσπαθησε όταν καθαριζεις την περιοχή εκει πισω να κανεις ηπιες κινησεις. Δωσε χρόνο εκει,σε περιπτωση πονου σταματάς και ξαναπροσπαθεις μετα απο λιγο.
Γενικα πιστευω οτι θα παει πολυ καλα οποτε μην αγχωνεσαι. Οτι αλλη απορια έχεις ευχαρίστως.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 02:35, 11-08-17:

Δεν ξερω τι @#$@#$@ ειχα στο κεφαλι μου εκεινη την ωρα που εκλεισα το ραντεβου και ειπα οχι στην μεθη. Ελπιζω να μου δωσουν την επιλογη της μεθης την ημερα που θα τους βγαλω (σε βδομαδα περιπου). Φοβαμαι οτι θα περασω μια κολαση γιατι εχω μικρο στομα και θα δυσκολευτουν με τους πανω. Ηδη η οδοντοβουρτσα δυσκολευεται να καθαρισει τους φρονιμιτες, που να χωρεσει εργαλειο για εξαγωγη!
Παράθεση

Helium

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:00, 11-08-17:

..Δεν ειναι κουραστικο να εχεις το στομα σου ανοιχτο για τουλαχιστον 2-3 ωρες;
..και σκεφτομαι να αγορασω και ενα water flosser για καλυτερο καθαρισμα μετα τις εξαγωγες.
Γεια! Λοιπόν κι εγώ με water flosser καθαριζα την περιοχή όταν εβγαλα τους φρονιμητες. Η γιατρός μου είχε πει ότι δεν αρκει το στοματικο διάλυμα και όντως έμπαιναν κομματακια φαγητό μέσα. Μπορείς βέβαια να πάρεις και απλή συρριγγα με ορό.
Κι εγώ έχω μικρό στόμα, δεν δυσκολευτηκα ούτε εγώ ούτε η γιατρός. Καναμε διαλειμματακια. Απλά μετά μου είχε πει να κάνω μερικές ασκησεις για κάποιες μέρες γιατί η γναθος μου έκλεισε ακόμη πιο πολύ.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:02, 12-08-17:

Ρωτησα τον οδοντιατρο μου για water flosser και μου ειπε οτι αν δεν το χρησιμοποιεις σωστα μπορει να υποχωρησουν τα ουλα και με εβαλε σε σκεψεις. Μου ειπε το κλασσικο νημα ειναι το gold standard. Βασικα ισως ειναι καλυτερα να παρω οπιοειδη παυσιπονα γιατι αν αφαιρεσει και λιγο οστο με τους εγκλειστους, τα κλασικα παυσιπονα καθυστερουν την επουλωση του οστου.

Ποσο καιρο σου πηρε μεχρι να αρχισεις να τρως κανονικα; Ειχες εγκλειστους στην κατω γναθο; Οταν τους αφαιρεσε η περιοχη "βουλιαξε"; Πχ τωρα το σημειο που ειναι οι εγκλειστοι φρονιμητες καθεται λιγο πιο ψηλα απο το τελευταιο δοντι. Φανταζομαι οτι θα βουλιαξει κατα 1εκ, ισως και περισσοτερο μετα την αφαιρεση; Θα παθω σοκ; Σου ματωναν συχνα μετα την αφαιρεση; Την επομενη ημερα πρεπει να παω οπωσδηποτε στην δουλεια. Θα ειμαι ενταξει ή θα τρεχουν αιματα απο παντου; Θα μπορω να μιλαω;
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SkyBlu
H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε στις 10:21, 12-08-17:

Εγώ έχα βγάλει έναν από την πάνω γνάθο που είχε ανατείλει κανονικά αλλά ελαφρώς προς το μάγουλο, ήταν εύκολη περίπτωση δεν είχα αίματα ούτε πόνο. Ένας φίλος μου, που πήγαμε μαζί, έβγαλε από την κάτω έγκλειστο και δεν είχε ούτε αυτός αίματα, αλλά ταλαιπωρήθηκε γιατί πονούσε μετά για λίγες μέρες. Δυστυχώς ή ευτυχώς σε ιατρικά, οι αντιδράσεις μπορεί να διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί το έχω απορία, κι αν θες απαντάς. Σού σχολίασε ο γιατρός σου την επιλογή σου να τους βγάλεις όλους με τη μία; Συνήθως προτιμάνε να βγάζουν τη μια πλευρά πάνω κάτω και άλλη φορά την αλλη για να μειώσουν την ταλαιπώρια. Εσύ που θες να πας και δουλειά την επόμενη μέρα οπωσδήποτε και κάνεις και τους τέσσερις, παίζεις λίγο με τις πιθανότητες. Ελπίζω να βγουν υπέρ σου!

Και μία συμβουλή που την είχα διαβάσει κάποτε σε άλλο φόρουμ. Μετά την εξαγωγή λογικά ο γιατρός σου θα σού δώσει αντιβίωση. Συζήτα το μαζί του και κοίτα να είναι μία που αντέχεις γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να μην μπορείς να φας σωστά στην αρχή. Ή/και να πάρεις κι αυτά τα προβιοτικά για να προστατευτείς. Εγώ εκεί την έπαθα.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:17, 12-08-17:

Ειναι πολυ συνηθισμενο να βγαζουν και τους 4 σε μια επισκεψη εδω. Αν τους κανω σε 2 επισκεψεις θα ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια και θα χασω 2 εργασιμες μερες και δεν θα τρεφομαι φυσιολογικα για τουλαχιστον 2 εβδομαδες, οποτε καλυτερα να βγουν μια και καλη.

Δεν εχω εμφανισει μεχρι τωρα αλλεργια σε αντιβιωση ευτυχως. Προβιοτικα σιγουρα θα παρω γιατι το τελευταιο πραγμα που θελω να παθω ειναι να εμφανισω καμια κολπιτιδα.

Ευτυχως δουλευω σε νοσοκομειο οποτε δεν θα φαινομαι περιεργα αν κυκλοφορω με μασκα τις επομενες ημερες. Απλα ελπιζω να μην εχω προβλημα στην ομιλια. Απο φιλες που εχω ακουσει τους συνταγογραφουν παυσιπονα acetaminophen με κωδεινη.
Παράθεση

Helium

Δραστήριο Μέλος

H Helium αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 15:35, 15-08-17:

Ποσο καιρο σου πηρε μεχρι να αρχισεις να τρως κανονικα; Ειχες εγκλειστους στην κατω γναθο; Οταν τους αφαιρεσε η περιοχη "βουλιαξε"; Πχ τωρα το σημειο που ειναι οι εγκλειστοι φρονιμητες καθεται λιγο πιο ψηλα απο το τελευταιο δοντι. Φανταζομαι οτι θα βουλιαξει κατα 1εκ, ισως και περισσοτερο μετα την αφαιρεση; Θα παθω σοκ; Σου ματωναν συχνα μετα την αφαιρεση; Την επομενη ημερα πρεπει να παω οπωσδηποτε στην δουλεια. Θα ειμαι ενταξει ή θα τρεχουν αιματα απο παντου; Θα μπορω να μιλαω;
Λοιπόν, εμένα μου ματωσαν ελάχιστα. Ίσα ίσα που το κατάλαβα στη γεύση μια δυό φορές. Ούτε στο καθαρισμα ματωναν ούτε τίποτα. Οι κάτω ήταν ο ένας εγκλειστος ο άλλος ημιεγκλειστος. Ξεκινησα να τρωω με προσοχή μετά από 4 ημέρες. Στη δεξιά κάτω μεριά έχει μείνει ένα βαθουλωματακι αλλά είναι τόσο επιφανειακο που δεν μπαίνουν τροφές μέσα. Την επόμενη ήμουν πρησμενη αλλά πηγα κι εγώ κανονικά στη δουλειά. Δεν είχα πρόβλημα.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 02:44, 22-08-17:

Πηγα και τους εβγαλα και τους 4 με μεθη. Σε 50 λεπτα ειχαν αφαιρεθει και οι 4. Δεν καταλαβα τιποτα. Απο την στιγμη που μπηκε η μεθη ενδοφλεβια δεν θυμαμαι τιποτα αλλο. Ουτε πως πηγα στο αλλο δωματιο για να επανελθω. Ως εδω καλα. Οσο περιμενα να ξεζαλιστω αρχισε να με πιανει ταση για εμετο. Τελικα την παλεψα, με πηγαν σπιτι και οταν πηγα να ξαπλωσω για να μου φυγει η ζαλαδα μου ηρθε εντονη ταση εμετου και τελικα ετρεξα στην τουαλετα, εβγαλα ολες τις γαζες και ξερασα/εφτυσα καμποσο αιμα και ανακουφιστηκα. Ευτυχως μετα το φτυσιμο δεν συνεχιστηκε η αιμορραγια, οποτε δεν εβαλα αλλες γαζες. Πιστευω πως ειτε τους εβγαζα με μεθη ειτε οχι θα ξερνουσα γιατι με ενοχλησε το αιμα στο στομαχι μου. Αργησα να παρω το παυσιπονο και πονουσα για 2 ωρες, αλλα μετα ενιωσα καλυτερα. Μου εδωσαν acetaminophen με κωδεινη, αντιβιωση, μαλακες παγοκυστες και κορτιζονουχο αντιφλεγμονωδες για το πρηξιμο. Βαζω παγο ολη μερα και δεν εχω πρηστει αρκετα. Κλασσικα, επι 2 ωρες μετα τον εμετο, εκανα βολτες στο γραφειο. Το αφεντικο μου με εδιωχνε να παω σπιτι να ξεκουραστω

Μου εδωσαν μια πολυ μαλακη οδοντοβουρτσα, μια ηπια οδοντοκρεμα και στοματικο διαλυμμα για τις επομενες ημερες οπως και συριγγα για να καθαριζω τις τομες μετα απο 1 βδομαδα. Το προσωπο μου εχει τετραγωνιστει, αλλα με τον παγο ελπιζω να ειναι καλυτερα συντομα. Μου εκανε εντυπωση οτι μπορω να φαω σουπα σαν να μη συμβαινει τιποτα και χωρις αιματα. Μου ειπαν να αποφυγω σπορια, ρυζι, σκληρες τροφες και πικαντικα. Απο μεθαυριο πιστευω θα τρωω κανονικα.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,408 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 09:51, 22-08-17:

Σημασία έχει πως απαλλάχτηκες από το πρόβλημα (και το άγχος που σε ταλαιπωρούσε εξ αιτίας αυτού).
Εύχομαι καλή ανάρρωση το συντομότερο.
Παράθεση

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Johny4Life You can be and do everything!~ έγραψε στις 12:27, 22-08-17:

Χαίρομαι που ολα πηγαν καλα τελικά! Το οιδημα στο πρόσωπο θα ελαττωθεί μερα την μερα οποτε μην αγχώνεσαι.Να εφαρμοζεις ηπια στοματικη υγιεινή στην περιοχη σε συνδυασμο με το διαλυμα και ολα θα πανε καλα. Καλη αναρρωση!
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 15:24, 22-08-17:

Η μια περιοχη στην κατω γναθο εξωτερικα εχει μελανιασει. Σαν χαμστερ ειμαι ή σαν τον spongebob squarepants. Απεκτησα και μαυρους κυκλους στα ματια. Ειχα αδιαθετησει πριν λιγες ημερες και εχασα και αρκετο αιμα χθες και μαλλον ειμαι στα ορια της αναιμιας. Θα φτιαξω συκωτακια πατε για να αναπληρωσω τον χαμενο σιδηρο. Παραλληλα παιρνω πολυβιταμινες με σιδηρο, αυξησα την δοση της βιταμινης C στα 3000mg και ισως την παω στα 5-10000mg, πινω περιπου 2 λιτρα γαλα ημερησιως, αυξησα την βιταμινη D στα 8,000IU και ξεκινησα και συμπληρωμα coenzyme Q10 100mg για το oxidative stress στα ουλα. Το αριστερο μαγουλο σαν να το νιωθω λιγο μουδιασμενο σημερα. Δεν ξερω αν εχει πειραχτει το νευρο γιατι εχω αισθηση στην γλωσσα και στα χειλη. Ισως να οφειλεται στο πρηξιμο και στο μελανιασμα (ειναι λιγο πιο πρησμενο απο το δεξι). Χθες παντως δεν ενιωθα μουδιασμα.

Βασικα ακομα και να μη βουρτσιζω τα δοντια μου, με την amoxicillin δεν θα μεινει βακτηριο ορθιο! Οι πανω φρονιμιτες μου ηταν εξωτερικοι, αλλα μου εκανε ραμματα. Ειναι φυσιολογικο να σου κανουν ραμματα εκει; Αναρωτιεμαι μηπως δεν βγηκαν ευκολα και αναγκαστηκε να κανει τομες. Δεν τον ρωτησα λεπτομερειες οταν εφυγα, αλλα θα παω 1 του μηνος να δει πως παω και θα τον ρωτησω τοτε.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 04:18, 05-09-17:

Λοιπον, τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα! Ειχα ελαφρως πρησμενα μαγουλα για 2 ημερες. Παυσιπονα πηρα για 1 24ωρο (acetaminophen με codeine τις πρωτες 16 ωρες και μετα 1 χαπακι υδρομορφονη γιατι ειχα παρενεργειες με το αλλο) και μετα δεν ειχα πονο. Νευρολογικα ειναι ολα αριστα. Αιμα εφτυσα μονο με τον εμετο 1-2 ωρες μετα την επεμβαση, μετα ουτε σταγονα! Οι πολλες σουπες και η υγρη τροφη με πειραξαν στο στομαχι, οποτε απο την 3η ημερα δεν αντεξα και αρχισα να τρωω στερεη τροφη (κυριως τηγανητο σολωμο με πουρε ή σκετο ψητο κοτοπουλο). Απο την 5η ημερα και μετα αρχισα να τρωω κανονικα. Εχουν περασει 2 εβδομαδες πλεον και τρωω τα παντα! Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι μετα απο καθε γευμα πρεπει να καθαριζω τα σημεια στην κατω γναθο με ειδικη συριγγα γιατι σκαλωνει τροφη και δεν θελω να εχω ιστοριες. Ο χειρουργος οδοντιατρος με ειδε στην 11η ημερα και δεν πιστευε στα ματια του με τον ρυθμο επουλωσης! Νομιζε οτι ημουν στην 3η εβδομαδα! Μαλλον επιασαν τοπο τα συμπληρωματα! Τα δοντια μου μεχρι την 7η ημερα τα βουρτσιζα με πολυ μαλακη οδοντοβουρτσα και απο την 8η μερα αρχισα παλι να χρησιμοποιω την ηλεκτρικη.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 09:01, 05-09-17:

Λοιπον, τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα! Ειχα ελαφρως πρησμενα μαγουλα για 2 ημερες. Παυσιπονα πηρα για 1 24ωρο (acetaminophen με codeine τις πρωτες 16 ωρες και μετα 1 χαπακι υδρομορφονη γιατι ειχα παρενεργειες με το αλλο) και μετα δεν ειχα πονο. Νευρολογικα ειναι ολα αριστα. Αιμα εφτυσα μονο με τον εμετο 1-2 ωρες μετα την επεμβαση, μετα ουτε σταγονα! Οι πολλες σουπες και η υγρη τροφη με πειραξαν στο στομαχι, οποτε απο την 3η ημερα δεν αντεξα και αρχισα να τρωω στερεη τροφη (κυριως τηγανητο σολωμο με πουρε ή σκετο ψητο κοτοπουλο). Απο την 5η ημερα και μετα αρχισα να τρωω κανονικα. Εχουν περασει 2 εβδομαδες πλεον και τρωω τα παντα! Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι μετα απο καθε γευμα πρεπει να καθαριζω τα σημεια στην κατω γναθο με ειδικη συριγγα γιατι σκαλωνει τροφη και δεν θελω να εχω ιστοριες. Ο χειρουργος οδοντιατρος με ειδε στην 11η ημερα και δεν πιστευε στα ματια του με τον ρυθμο επουλωσης! Νομιζε οτι ημουν στην 3η εβδομαδα! Μαλλον επιασαν τοπο τα συμπληρωματα! Τα δοντια μου μεχρι την 7η ημερα τα βουρτσιζα με πολυ μαλακη οδοντοβουρτσα και απο την 8η μερα αρχισα παλι να χρησιμοποιω την ηλεκτρικη.
Αυτό θα πρέπει να το κάνεις για πάντα ή μέχρι να επουλωθούν τα σημεία εκείνα πλήρως?

Ουφ πρέπει να τους βγάλω και τους 4 χθες και απλά τρέμω στην ιδέα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη *Serena* : 05-09-17 στις 09:05.
Παράθεση

Helium

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 15:13, 05-09-17:

@Nelliel χαιρομαι που πήγαν όλα καλά! επειδή είπες για πουρέ, σου επιτρέπει γάλα? Εμένα γάλα και τυρί μου είχε απαγορεψει.
@Serena μέχρι να επουλωθουν. Γιατί η τρύπα που έχει φεύγει σιγά σιγά. Εμένα πλέον έχει μόνο ένα μικρό βαθουλωματακι στη μια μεριά, αλλά είναι τόσο επιφανειακο που δεν μπαίνουν τροφές μέσα οπότε δεν χρειάζεται ειδικό καθαρισμα.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 04:41, 06-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Αυτό θα πρέπει να το κάνεις για πάντα ή μέχρι να επουλωθούν τα σημεία εκείνα πλήρως?

Ουφ πρέπει να τους βγάλω και τους 4 χθες και απλά τρέμω στην ιδέα
Μεχρι να επουλωθουν. Ηδη μερα με τη μερα γινονται πιο επιπεδα. Και εγω ετρεμα, αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα. Συνιστω να τους βγαλεις και τους 4 σε μια επισκεψη με μεθη. Αν τους βγαλεις εναν εναν ή/και χωρις μεθη, πιστευω θα ειναι τραυματικη εμπειρια.

Αρχική Δημοσίευση από Helium
@Nelliel χαιρομαι που πήγαν όλα καλά! επειδή είπες για πουρέ, σου επιτρέπει γάλα? Εμένα γάλα και τυρί μου είχε απαγορεψει.
@Serena μέχρι να επουλωθουν. Γιατί η τρύπα που έχει φεύγει σιγά σιγά. Εμένα πλέον έχει μόνο ένα μικρό βαθουλωματακι στη μια μεριά, αλλά είναι τόσο επιφανειακο που δεν μπαίνουν τροφές μέσα οπότε δεν χρειάζεται ειδικό καθαρισμα.
Εμενα μου απαγορεψε ρυζι, σπορια, τοστ, φρυγανιες και γενικα σκληρες τροφες. Μου ειπε να τρωω πουρε, σουπες και γενικα μαλακες τροφες, αλλα οχι τροφες που μπορουν να παγιδευτουν και να προκαλεσουν μολυνση. Επινα παντως γαλα σοκολατα κανονικα και δεν ειχα προβληματα. Τυρι δεν εφαγα πολυ, αλλα ετρωγα καθημερινα γιαουρτι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 13:50, 06-09-17:

Εμένα μου είχε απαγορεψει ένα σωρό πράγματα. Αφενός τροφές που μπορεί να μπουν μέσα και αφετέρου τροφές που μπορεί να αναπτύξουν μικρόβια. Μου είχε πει ούτε στον καφέ να μην βάζω γάλα. Ίσως ήταν υπερβολική, αν σκεφτεις ότι εγώ έχω κολλημα με τα δόντια μου και τα καθαριζω υπερβολικά. Αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι όλοι έτσι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους