Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,351 εγγεγραμμένα μέλη και 3,072,036 μηνύματα σε 94,400 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 800 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σφραγίσματα στα δόντια

Έχετε σφραγίσματα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
1-2
5
17,24%
3+
15
51,72%
Όχι
9
31,03%
Δεν ξέρω αν χρειάζεται, έχω χρόνια να πάω σε οδοντίατρο.
0
0%

Zzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zzz
Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Zzz έγραψε στις 20:08, 09-02-12:

Και αφού έβγαλα τα σιδεράκια παρατήρησα μερικά άσπρα σημαδάκια στα μπροστά μου δόντια... Όχ γαμ%το λέω (Με ενοχλούν πολύ τέτοια πράγματα) Και σαν να μην έφτανε αυτό, σήμερα που πήγα για καθαρισμό ο γιατρός μου είπε ότι χρειάζομαι τρία μικρά σφραγίσματα..

Πόσο συχνό είναι αυτό; Οι πλειοψηφία από εσάς έχετε κάνει σφραγίσματα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 10:26, 10-02-12:

Ποσο πολυ εμπιστευεσαι τον γιατρο σου?? Γιατι μην ξεχνας οτι και αυτος ανθρωπος ειναι και λεφτα πρεπει να βγαλει. Και εφοσον λες οτι προκειται για μικρα σφραγισματακια ισως απλως να θελει να βγαλει μερικα γρηγορα χρηματα.
Δεν ειμαι κατα των σφραγισματων(εχω 5 αλλωστε),αλλα εαν προκειται για ενα μικρο(δεν ειμαι ειδικος στην οδοντιατρικη),ισως θα ηταν καλυτερα να παρεις και μια δευτερη ανεξαρτητη γνωμη πριν τα κανεις.

P.S.Welcome to e-steki!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zzz

O Zzz έγραψε στις 10:31, 10-02-12:

Καλησπέρα φίλε, ο γιατρός είναι γνωστός μου και δεν παίζει να με δουλεύει. Πόσα χρήματα παίρνουν συνήθως για ένα σφράγισμα;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 11:15, 10-02-12:

Δεν ξερω να σου πω την αληθεια,ποικιλει απο γιατρο σε γιατρο.(Εμενα ηταν συγγενης μου και μου χρεωσε μονο τα υλικα).Υπολογιζε στην περιοχη των 40-50 ευρω.
Αλλα καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου για σιγουρια.
Σημερα κανουν σφραγισματα με ενα ειδικο υλικο(δεν θυμαμαι πως λεγεται) που παιρνει το χρωμα των δοντιων σου,οποτε δεν υπαρχει φοβος να φαινεται το σφραγισμα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:52, 10-02-12:

Ουουου, εγώ έχω πάρα πολλά. Πήγα πρόσφατα για καθαρισμό σε συμβεβλημένη του ταμείου και βρήκε ευκαιρία και μου έκανε 6-7. Είχα και πιό πριν τόσα, αλλά είπε ότι είχαν φαγωθεί και καλά (δεν μου φάνηκε πολύ σόι αυτή, για αυτό τα λέω έτσι). Δεν θεωρώ κακό πράγμα τα σφραγίσματα, ούτε που φαίνονται και νιώθω ότι προστατεύουν το δόντι. Αλλά έχω μόνο στους τραπεζίτες, δεν ξέρω πως θα ήταν αμα είχα σε άλλα δόντια, πιό μπροστά.
Δεν πλήρωσα τίποτα γιατί ήταν του ταμείου. Αλλά είδα ότι υπάρχει και ένας πολύ καλός γιατρός στο ταμείο μου στο Κολωνάκι που κανονικά χρεώνει τρελά λεφτα (80 ο καθαρισμός πχ) αλλά είναι πολύ καλός και θα συνεχίσω εκεί μιας και είναι τζάμπα κιόλας. Με άλλα λόγια, δες αν υπάρχει κανένας καλός που να δικαιούσαι να πας δωρεάν και ψάξε λίγο το όνομα πριν πας, μην την "πάθεις" όπως εγώ.
Α, τα πρώτα μου πρέπει να μου τα είχε κάνει παιδοδοντίατρος για "προληπτικούς λόγους". Απορώ που θεωρείς 3 πολλά και δεν έχεις κάνει κανένα μέχρι σήμερα. Πως γλίτωσες?

Παράθεση

Zzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zzz

O Zzz έγραψε στις 11:56, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Απορώ που θεωρείς 3 πολλά και δεν έχεις κάνει κανένα μέχρι σήμερα. Πως γλίτωσες?
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Είμαι 16 και μέχρι χτες δεν ήξερα καν τι ήταν τα σφραγίσματα. Μέχρι χτες είχα να πάω σε οδοντίατρο χρόνια.

Δεν ξέρω πάντως η ιδέα με κάνει να νιώθω άσχημα.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 12:00, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zzz
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Είμαι 16 και μέχρι χτες δεν ήξερα καν τι ήταν τα σφραγίσματα. Μέχρι χτες είχα να πάω σε οδοντίατρο χρόνια.

Δεν ξέρω πάντως η ιδέα με κάνει να νιώθω άσχημα.

κ εγω μολις εβγαλα τα σιδερακια (πριν χρονια) διαπιστωσα οτι χρειαζομαι σφραγισματα....βεβαια ειχα και πριν βαλω σιδερακια κ ετσι γνωριζα τι ειναι....σε πονανε εκεινα τα σημεια σε κρυο ζεστο;;;;τα νοιωθεις σαν τρυπουλες;;;μαζευονται τροφες,ετσι ωστε να χρησιμοποιεις οδοντογλυφιδα;;;;

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,657 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:29, 10-02-12:

Εγώ δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω.

Παράθεση

Zzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zzz

O Zzz έγραψε στις 23:30, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Εγώ δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω.
Μάλλον στάθηκε τυχερή. Πότε το checkαρες τελευταία φορά;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 00:25, 11-02-12:

Καλέ δεν είναι τίποτα...ούτε πονάνε, ούτε ενοχλούν, ούτε φαίνονται, ίσα ίσα που βοηθάνε πολύ. Αντε να θες 2-3 μέρες να τα συνηθίσεις, μετά δεν θα καταλαβαίνεις αν έχεις. Εδώ εγώ ξέρω ότι έχω και όταν τα κοιτάω, δεν βλέπω καμία διαφορά με ασφράγιστα δόντια.

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 17:45, 11-02-12:

Εγώ έχω δύο σφραγίσματα, αλλά όχι πρόσφατα. Τα έκανα και τα δύο όταν ήμουν αρκετά μικρός(9-10 χρονών περίπου) Από τότε άρχισα να φροντίζω τα δόντια μου, για να μην έχω άλλα σφραγίσματα, και από ότι φαίνεται τα καταφέρνω καλά αφού στην τελευταία επίσκεψη στον οδοντίατρο τα δόντια μου είναι απολύτως φυσιολογικά. Τώρα για όσους πρόκειται να κάνουν σφράγισμα να ξέρετε ότι δεν είναι τίποτα. Η διαδικασία του σφραγίσματος είναι απλή,γρήγορα και δεν πονάει καθόλου. Το σφράγισμα θα το νιώθεις για 3-4 μέρες και μετά ούτε που θα καταλαβαίνει ότι το έχεις. Ειδικά αν περάσει ο καιρός, όπως σε εμένα γίνεται ένα με το δόντι και πολλές φορές ξεχνάω και ο ίδιος ότι έχω σφράγισμα.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 18:02, 11-02-12:

να τα κάνεις!!! Ο καθαρισμός της τερηδόνας με ειδικά εργαλεία από τον οδοντίατρο και το σφράγισμα του δοντιού είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσει η τερηδόνα να εξαπλώνεται. Όσο πιο νωρίς δε γίνει αντιληπτή τόσο πιο εύκολα θεραπεύεται και τόσο πιο απλό είναι το σφράγισμα που γίνεται. Αν η τερηδόνα πλήξει τον πολφό του δοντιού τότε χρειάζεται να γίνει ενδοδοντική θεραπεία στο δόντι.... - απονεύρωση!

Παράθεση

Zzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zzz

O Zzz έγραψε στις 18:11, 11-02-12:

Ναι σίγουρα θα τα κάνω!!

Εσείς παιδιά που δεν έχετε κάνει σφραγίσματα προσέχατε τα δόντια σας περισσότερο ή για ποιον άλλον λόγο;

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 18:31, 11-02-12:

"Η ανάπτυξη τερηδόνας στα δόντια συνδέεται εκτός των άλλων παραγόντων (ορμονικών, γενετικών, μικροβιακών) και με την τροφή.

Πρώτος ο Αριστοτέλης παρατήρησε ότι όταν τρώει κανείς μαλακές και γλυκές τροφές προκαλεί ζημιά στα δόντια. Επιδημιολογικές μελέτες δείχνουν ότι η ζάχαρη, τα ζαχαρωτά και οι γλυκές φυσικές τροφές (μέλι, σύκα, ξηρά φρούτα) προκαλούν τερηδόνα, με τη βοήθεια μικροοργανισμών που βρίσκονται στο στόμα.

Για να αποφύγει το παιδί τα τερηδονισμένα δόντια, θα πρέπει να μην τρώει ζαχαρωτά μεταξύ των γευμάτων, να τελειώνει το γεύμα του τρώγοντας ένα φρούτο ή με τροφή που περιέχει πολλές φυτικές ίνες (μήλο, καρότο, ωμά λαχανικά), διότι αυξάνουν τη ροή του σάλιου και καθαρίζουν το στόμα από τις τροφές. να βουρτσίζει τα δόντια του μετά από κάθε γεύμα και οπωσδήποτε πριν πάει για ύπνο. Αν βουρτσίζει μια φορά τα δόντια αυτή η φορά πρέπει να είναι πριν το βραδινό ύπνο."

Παράθεση

Zzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zzz

O Zzz έγραψε στις 01:19, 17-06-12:

Καλησπέρα. Είχα πάει στον οδοντίατρο για σφράγισμα και νομίζω πως μου έκοψε το δόντι. Η ερώτηση μου είναι, πόσο αιχμηρό είναι αυτό το εργαλείο που καθαρίζει την περιοχή που πρόκειται να γίνει το σφράγισμα; Μπορεί να κόψει κάποιο δόντι;

Όταν λέω μου έκοψε το δόντι εννοώ όπως σε αυτή την φωτογραφία, αν και δεν είναι δικιά μου το σημάδι είναι παρόμοιο.

Δύστυχος έχω ένα μικρό κολληματάκι με τέτοια και με στενοχωρεί κάπως.
Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν από εσάς;

Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα "Οδοντίατρος μου έκοψε το δόντι;".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 03-09-12 στις 22:57. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης Θεμάτων
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 12:07, 05-07-12:

εχει κανεις ΄΄μεταλικα΄΄ σφραγισματα? (αμαλγαμα) η μονο ασπρα ?

Παράθεση

manos301

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manos301
Ο manos301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O manos301 έγραψε στις 13:56, 08-10-16:

Χαιρεται,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κραταει ενα σφραγισμα καθως εκανα ενα πριν απο δεκα μηνες σε μπροστινο δοντι(επιδιορθωσης/καλλωπισμου ηταν) και εχτες εφυγε.Επισης νομιζω οτι τωρα εχει μεγαλυτερο κενο το δοντι.Ειναι καποιο σφαλμα του ιατορου και πρεπει να του ζητησω να το ξανακανει δωρεαν η ειναι κατι φυσικο?
Παράθεση

Asag

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Asag
Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Asag έγραψε στις 16:45, 08-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από manos301
Χαιρεται,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κραταει ενα σφραγισμα καθως εκανα ενα πριν απο δεκα μηνες σε μπροστινο δοντι(επιδιορθωσης/καλλωπισμου ηταν) και εχτες εφυγε.Επισης νομιζω οτι τωρα εχει μεγαλυτερο κενο το δοντι.Ειναι καποιο σφαλμα του ιατορου και πρεπει να του ζητησω να το ξανακανει δωρεαν η ειναι κατι φυσικο?
Συμπερασματικά, όσο πιο πολλά πληρώσεις τόσο καλύτερα υλικά και σωστή δουλειά σου κάνουν, είναι κάτι σαν ο νόμος της μασέλας!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-10-16 στις 19:45. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,076 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:24, 08-10-16:

Καλησπέρα.
Εξαρτάται γιατί έφυγε το σφράγισμα, μήπως δάγκωσες κάτι πολύ σκληρό; Πάντως 10 μήνες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να φύγει το σφράγισμα. ΄Εκανα κάποια σφραγίσματα στα 14 και έφυγαν όταν ήμουν 34. Επίσης γνωρίζω ανθρώπους που δεν τους έφυγαν ποτέ.
Πρέπει όμως να προσέχουμε και λίγο.
΄Οπως και να έχει δεν νομίζω να βρεις άκρη με τον οδοντίατρο, εκτός και αν τον γνωρίζεις χρόνια και τον εμπιστεύεσαι απόλυτα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,716 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:35, 08-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από manos301
Καλησπέρα και σου απαντώ κι εγώ οτι καθόλου "φυσικό" δεν είναι να φύγει σε 10 μήνες. Βέβαια επειδή είναι καλλωπισμού και είναι σε μπροστινό δόντι, το υλικό χρειάζεται να είναι το πιο ποιοτικό, αλλά θέλει προσοχή από μέρους του οδοντιάτρου, γιατί ναι μεν η πορσελάνη που βάζουν συνήθως ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις, έχει όμως το ιδίωμα να μη κολλάει γερά, όπως άλλα υλικά σφραγίσματος που μπαίνουν στα πίσω δόντια που όμως δεν είναι τόσο εμφανίσιμα.
Από την άλλη, δεν είναι απαραίτητο να είναι σφάλμα του γιατρού, συμβαίνουν αυτά. Εξαρτάται κι από τη φυσιολογία του δοντιού κι από άλλα πράγματα υποθέτω (τα οποία αγνοώ εφ'όσον δεν είμαι ειδικός).
Πάντως σε μένα που έτυχε να βάλει πρόσθετο σε μπροστινό δόντι, παραμένει μετά από 17 χρόνια στη θέση του.
Οπότε επισκέπτεσαι πάλι τον οδοντίατρο για να επαναληφθεί η διαδικασία. Δωρεάν, εννοείται.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 01:55, 09-10-16:

Δεν ειναι φυσιολογικο να σου φυγει σε 10 μηνες. Σε τραπεζιτη που εχω σφραγισμα, το εχω σιγουρα 10-15 χρονια.
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:49, 09-10-16:

Χμμμ... θα μπορούσες να πάρεις και τη γνώμη ενός άλλου οδοντιατρου!!!
Σίγουρα θα πήγαινα και σε έναν άλλον να πάρω μια δεύτερη γνωμη για τη δουλειά που ήδη έχει γίνει πάνω στο δόντι μου!

Ότι και να σου πούμε στο φόρουμ εάν δεν το δει κάποιος δεν μπορεί να έχει την πλήρη εικόνα!!!!
Παράθεση

ΝΜαριτάκης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΜαριτάκης
Ο ΝΜαριτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O ΝΜαριτάκης έγραψε στις 20:58, 11-10-16:

Ο κάθε οδοντίατρος έχει τη δική του τεχνική και τις δικές του τιμές. Καλό είναι να επισκεφτείς 3-4 οδοντίατρους πριν καταλήξεις σε αυτόν που θα φτιάξει το δόντια σου.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:41, 04-07-17:

Επινα νερο με παγακια τις προαλλες και αρχισα να μασαω τα παγακια. Μου εσπασε τοσο πολυ ενας σφραγισμενος τραπεζιτης μου που παω για απονευρωση και θηκη. Αυτο που με εξοργισε ομως ειναι οτι το σφραγισμα το οποιο ειχα κανει πριν απο 15 χρονια ευθυνεται για την καταστροφη του δοντιου μου. Ηταν το κλασσικο ασημι σφραγισμα που αυξανει το ρισκο καταστροφης του δοντιου, αλλα στην περιπτωση μου η "εξυπνη" οδοντιατρος που το εκανε, δεν αντικατεστησε το προσωρινο υλικο που ειχε βαλει στην 1η επισκεψη και το αφησε μεσα με αποτελεσμα να αυξησει ακομα περισσοτερο το ρισκο να μου σπασει το δοντι. Επι μια μερα ημουν σε κατασταση πανικου επειδη δεν εβρισκα οδοντιατρο. Τελικα βρηκα εναν και θα μου βαλει θηκη cerec σε μια επισκεψη. 3 μερες μου πηρε μεχρι να ηρεμισω απο το σοκ που διαλυθηκε το δοντι μου και να αρχισω να βαζω στερεη τροφη στο στομα μου!
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,657 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:49, 10-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Zzz
Μάλλον στάθηκε τυχερή. Πότε το checkαρες τελευταία φορά;
Ούτε χρόνο πριν κι απ' ό,τι λέει ο οδοντίατρος δε θα χρειαστεί να κάνω ( άμεσα τουλχ) αν συνεχίζω να τα προσέχω έτσι.
Επίσης θέλω να κάνω λεύκανση!!!!!!!!!!!
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 14:21, 11-07-17:

Έτρωγα γύρο, όμορφα και ωραία, και ξαφνικά νιώθω ένα σκληρό κομματάκι στο στόμα. Εγώ υπέθεσα ήταν κάποιο κόκκαλο, αλλά κόκκαλο στο γύρο... μχμμ

Πάω στο μπάνιο και τζουπ, βλέπω μία τρυπούλα στο κάτω αριστερό δόντι, το πρώτο από τα πίσω μεγάλα (δεν ξέρω πως λέγεται, δεν είμαι οδοντίατρος ) Πάω στον οδοντίατρο, μου το καθαρίζει και το σφραγίζει. Μετά κάνει ένα τσεκ και βλέπει το πάνω, τέρμα πίσω δόντι να έχει μία τρύπα στα πλάγια. Λέει πρέπει να κλείσει. Το κάνει και εκείνο.

Από περιέργεια μου βγάζει μία ακτινογραφία. Βλέπεις πως δύο δόντια στην σειρά, κάτω δεξιά, όπως επίσης ένα δόντι πάνω δεξιά και ένα δόντι πάνω αριστερά, έχουν τρύπες από μέσα, "δούλευαν" από μέσα. Όλα αυτά μου τα άνοιξε και τα σφράγισε. Ήταν Ιούλιος του '16. Ένα μήνα ολόκληρο έφαγα να κάνω σφραγίσματα

Και το οδοντιατρείο ήταν οικογενειακό, πατέρα, μάνα, γιος, και η μάνα ήταν λιγάκι κάφρος, μου φώναζε "σάπια τα δόντια σου είναι, σάπια"...

Είπαν βέβαια ότι εάν το ένα μου πονέσει, πάω κατευθείαν απονεύρωση. Μετρήστε, από εκεί που δεν είχα σφραγίσματα, ξαφνικά απέκτησα 6
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:18, 12-07-17:

Ποιος ξερει τι θα βρει στις ακτινες σε εμενα! Εχω να βγαλω απειρα χρονια και τρεμω στην ιδεα οτι η ημερα της πανοραμικης πλησιαζει! Αυριο παω για την συνεχεια της απονευρωσης αφου η περιπτωση μου ηταν δυσκολη και 2 ωρες δεν του εφτασαν. Ελπιζω να μου βαλει την θηκη αυριο γιατι δεν την παλεψω αλλη 1 εβδομαδα τρωγοντας μονο σουπες και υγρα. 3 κιλα εχω χασει τις τελευταιες 2 εβδομαδες! Δεν εχω περιθωριο να χασω αλλα!
Παράθεση

SkyBlu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SkyBlu
H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε στις 13:16, 13-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Ποιος ξερει τι θα βρει στις ακτινες σε εμενα! Εχω να βγαλω απειρα χρονια και τρεμω στην ιδεα οτι η ημερα της πανοραμικης πλησιαζει! Αυριο παω για την συνεχεια της απονευρωσης αφου η περιπτωση μου ηταν δυσκολη και 2 ωρες δεν του εφτασαν. Ελπιζω να μου βαλει την θηκη αυριο γιατι δεν την παλεψω αλλη 1 εβδομαδα τρωγοντας μονο σουπες και υγρα. 3 κιλα εχω χασει τις τελευταιες 2 εβδομαδες! Δεν εχω περιθωριο να χασω αλλα!
Συνήθως το πρώτο ραντεβού στην απονεύρωση είναι το πιο μπελαλίδικο (αν και από το άλλο θρεντ θυμάμαι ότι ήσουν δύσκολη περίπτωση). Η διαδικασία για την τοποθέτηση της θήκης είναι μέτρα δοντιού-τρόχισμα-ξανά μέτρα-αναμονή να τη φτιάξει ο τεχνίτης-τοποθέτηση (στη δικιά μου περίπτωση ξανά μέτρα-αναμονή-τοποθέτηση γιατί δεν είχε καλή εφαρμογή). Όσο περίμενα τη θήκη, με το τροχισμένο δόντι, ήμουν πιο ελεύθερη και έτρωγα κανονικά και από τις δύο μεριές. Με το μικρό μου το δοντάκι, πλάκα είχε.

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:01, 14-07-17:

Την τελειωσε την απονευρωση, αλλα δυστυχως ειχε σπασει τοσο πολυ το δοντι σε σημειο να επεκτεινεται κατω απο το ουλο, οποτε δεν μπορεσε να μπει καμερα για να μου κανει την θηκη επι τοπου, οποτε την εστειλε σε εργαστηριο και θα περιμενω 2 βδομαδες. Κοιμηθηκα με μουδιασμενο στομα και απειρο πονο, αλλα παροδοξως το πρωι ημουν μια χαρα. Μαλλον ο πονος οφειλοταν στο οτι ειχα το στομα μου 2 ωρες ανοιχτο με ενα σωρο πραγματα μεσα. Οι ακτινες αυριο με τρομαζουν περισσοτερο απο ολα. Αν μου βρει και αλλα προβληματικα δοντια θα πεσω σε καταθλιψη.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 18:28, 15-07-17:

Φτηνα την γλιτωσα! Οι ακτινες εδειξαν μονο 1 προβληματικο σημειο. Ο ενας απο τους 2 φρονιμητες ο οποιος μου εχει φυτρωσει κανονικα εχει αρχισει να χαλαει. Αλλα δεν με απασχολει γιατι σε μερικες εβδομαδες θα ειναι παρελθον μαζι με τους αλλους 3!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους