Με τι κάνετε πλέον τις μετακινήσεις σας στην πόλη;

Με τί κάνετε πλέον τις μετακινήσεις σας στην πόλη;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

    Ψήφοι: 16 40.0%
  • Αυτοκίνητο

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Με τα πόδια

    Ψήφοι: 18 45.0%
  • Ποδηλατο

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Μηχανακι/Μηχανη

    Ψήφοι: 2 5.0%

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εδώ που είμαι έχει μόνο ένα κτελ της συμφοράς που περνάει μακριά από το σπίτι και πιό κοντά έχω ένα δημοτικό λεωφορείο που περνάει όποτε έχει όρεξη ο οδηγός (σπάνια, το έχω δει 3 φορές από το καλοκαίρι). Α, έχω και τον προαστειακό στο εναμισι χιλιόμετρο περίπου. Αλλά αυτά εκτός του ότι είναι της υπομονής, είναι και πανάκριβα. Οπότε συνήθως πάω με το αυτοκίνητο μέχρι την κοντινή πόλη (12χλμ) και παίρνω αστικό λεωφορείο από εκεί. Αν δεν περάσει σε μισή ώρα, τα σκάω αναγκαστικά στο κτελ γιατί δεν θα ξημερώσω στη στάση. Μετά από εκεί μετρό, λεωφορεία, τρόλει και αν είμαι τυχερή σε δύο περίπου ώρες έχω φτάσει σχεδόν σε όποιον προορισμό του κέντρου θέλω.
Βέβαια αμα βιάζομαι πάω μέχρι το μετρό με το αυτοκίνητο και ψάχνω να παρκάρω μόνο ένα 5-10λεπτο, οπότε μειώνω τον χρόνο σε μιάμιση, μπορεί και μια ώρα.

Υ.Γ. Μου τη σπάει η επαρχιακή Αττική.

Υ.Γ. 2. Αν νομίζετε ότι περνάτε πολλή ώρα σε μετακινήσεις, σκεφτείτε το ξανά.

Και γιατί τότε να μην πηγαίνεις παντα με το αυτοκίνητο ως το Μετρό???

Εγώ μέχρι τώρα με τα πόδια (περπατάω κάθε μέρα μία ώρα μέχρι να ρθω στη δουλειά - αλλά μ αρέσει), όμως εδώ και μία βδομάδα έχω αυτοκίνητο, οπότε θα έρχομαι με το αυτοκίνητο (η απόσταση με το αυτοκίνητο γίνεται σε 7 λεπτά). Στο κέντρο όμως πάντα μα πάντα θα πηγαίνω με ηλεκτρικό, μετρό κτλ. Με τίποτα δεν βάζω αμάξι στο κέντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Με τα πόδια. Αποφάσισα να μην αγοράσω μηνιαίο εισητήριο αυτό το καλοκαίρι για να περπατάω περισσότερο και το ευχαριστιέμαι ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ποδια . Δεν παιρνουν βενζινη, οποτε αυτο αρκει σε μενα και στην τσεπη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
μένω σε μια μικρή πόλη και μπορώ να παω παντού με τα πόδια οπότε τα προτιμάω άσε που κάνω και γυμναστική ταυτόχρονα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δυστυχως το αυτοκινητο και το ιντερνετ ειναι οι αγαπες μου!

Ειναι τα τελευταια που θα κοπουν!

Εχω να μπω σε ΜΜΜ χρονια!

Με τα ποδια βαριεμαι να παω ως απεναντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klara!!

Νεοφερμένος

Η klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
λεωφορεια και μετρο και καμια φορα με το αμαξι αλλα σπανια γτ το μοιραζομαι μεχρι να παρω δικο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αμαξι...εξαρτημενη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πόδια ή ποδήλατο. Τα άλλα δε χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
Τώρα με την απεργία του ΟΑΣΘ στην Θεσσαλονίκη μήπως πρεπει να ψάχνουμε εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Τώρα με την απεργία του ΟΑΣΘ στην Θεσσαλονίκη μήπως πρεπει να ψάχνουμε εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης;
Με μετρό ; :clapup::clapup::clapup::clapup:
Με βατραχοπεδιλα και μασκα μεσω Θερμαικου ; :hmm::hmm::hmm:
ΥΓ : Στην προηγουμενη απεργια ειχε δημιουργθει μια ομαδα στο φβ με ατομα που θελαν να μετακινηθουν ή νομιζω ηταν εφαρμογη και σου εβγαζε τα διαθεσιμα αυτοκινητα αλλα δεν ειμαι σιγουρος και πηγαινανε σε γκρουπ .Αλλος τροπος δεν υπαρχει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
Καιρος να ξεκινήσουν τα uber στην Θεσσαλονικη... Το φθηνό ταξι για ολους γινεται όλο και πιο αναγκαίο...
https://backspace.gr/2016/03/tha-allaxei-to-uber-tin-athina/

Όπως υπάρχουν 29.807 άνθρωποι που νοικιάζουν το δωμάτιο/σπίτι τους με το airbnb στην Ελλάδα, για να πληρώνουν τα κοινόχρηστα, έτσι μπορούν να υπάρχουν και οι άλλοι που γίνονται οδηγοί για 2-3 διαδρομές και βγάζουν λίγα λεφτά για την βενζίνη του αυτοκινήτου τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με βατραχοπεδιλα και μασκα μεσω Θερμαικου ; :hmm::hmm::hmm:

Μόνο αν δεν έχεις θέμα με τα λέπια που θα βγάλεις αν βουτήξεις στο Θερμαικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τώρα με την απεργία του ΟΑΣΘ στην Θεσσαλονίκη μήπως πρεπει να ψάχνουμε εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης;

Έλα πες αυτό που σκέφτεσαι, θα έχει τζερτζελέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
Έλα πες αυτό που σκέφτεσαι, θα έχει τζερτζελέ

Το είπα ήδη... Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
Επειδη καποιοι δεν καταλαβαινουν...
https://www.picodi.com/gr/uber
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Ποδαράκια, ας ελπίσουμε να μην κρατήσει όσο την προηγούμενη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.

Ιδέα για παιχνίδι: πινεις ένα σφηνακι κάθε φορά που η διαφήμιση γράφει Uber! (Μετά δεν θέλεις να μετακινηθεις!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ποδαράκια, ας ελπίσουμε να μην κρατήσει όσο την προηγούμενη φορά.

Νομίζω μέσα σε μία βδομάδα, έχω μάθει την πόλη τέλεια, έχω μάθει όλους τους δρόμους, όλα τα στενά από τα οποία μπορείς να κόψεις δρόμο, τις ταχύτερες διαδρομές κλπ...

άλλη μία επίσχεση οασθ και κάνω το δικό μου χάρτη της πόλης -του κέντρου τουλάχιστον- :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
Ιδέα για παιχνίδι: πινεις ένα σφηνακι κάθε φορά που η διαφήμιση γράφει Uber! (Μετά δεν θέλεις να μετακινηθεις!!)

Aν πιεις δυο τρια σφηνακια, θα εχεις μεταφερθει γρηγορα σε διαφορους προορισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
αυτοκίνητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top