American beauty (1999)

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έψαχνα το θέμα με τις ταινίες που είδατε πρόσφατα, μα είδα πως έκλεισε. Αν ήταν κάποια άλλη πιθανότατα δεν θα έγραφα, μα πιστεύω πως αυτή η ταινία αξίζει να έχει το δικό της ξεχωριστό χώρο στο φορουμ. :)

American beauty

Τη θεωρώ μία από τις καλύτερες ταινίες που είδα τους τελευταίους μήνες. Μου άφησε μία απίστευτη αίσθηση του πόσο ρευστά είναι όλα, του πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν τα πράγματα από τη μία στιγμή στην άλλη- του πόσο εύκολο είναι να αλλάξουμε εμείς από τη μία στιγμή στην άλλη... :) Οι χαρακτήρες και οι προσωπικότητες των ηρώων ξετυλίγονταν και αποδίδονταν στην ολότητά τους με έναν τρόπο τόσο απλό όσο και αριστουργηματικό
. Πίστεψα ότι έβλεπα κάτι τελείως αληθινό- αληθινούς ανθρώπους, αληθινά συναισθήματα- μίση, πάθη, όλα τόσο φυσικά και τόσο δεμένα αναμεταξύ τους που φαίνονταν το ένα να αποτελεί φυσική συνέχεια του άλλου. Άγγιζε θέματα ιδιαίτερα σημαντικά, όπως οι ανασφάλειες, ο φόβος για τη μοναξιά, για το φυσικό τέλος των πραγμάτων, για τη ρουτίνα μα και την αλλαγή- αλλά και θέματα ταμπου, όπως αυτό της ομοφυλοφυλίας και της γενικότερης αντιμετώπισης που υπάρχει ως προς τους ανθρώπους αυτούς.
Δεν ξέρω, τώρα που βλέπω το τι γράφω μου φαίνονται πολύ λίγα, τα αναιρώ ένα προς ένα και σκέφτομαι άλλα πάλι- ίσως θα ήταν καλύτερα να τα σβήσω όλα και απλώς να αφήσω τον τίτλο που περικλείει την ουσία- μία ειρωνεία προς το Αμερικανικό όνειρο
και ...μία προτροπή να δείτε αυτή την ταινία. Υπόσχομαι πως θα σας αποζημιώσει :)

Για μενα, 8,5-9/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και την ταινία την έχω δει εδώ για τελευταία φορά πριν από 4-5 χρόνια αυτό που μου έχει μείνει μέχρι σήμερα είναι ο "τέλειος" ήρωας που δημιουργεί το σενάριο και ενσαρκώνεται από το Kevin Spacey. Ένας ήρωας που ναι μεν τραβάει το ενδιαφέρων και θαυμασμό του θεατή αλλά έναν ήρωα απαλλαγμένο από την υφιστάμενη τάξη πραγμάτων και τα στερεοτυπία των comics κτλ. Είναι ένας "θνητός ήρωας".

Ο χαρακτήρας αυτός, όπως κάθε ήρωας, είναι κυρίαρχος των επιθυμιών του, της ζωής του και των αποφάσεων του και κοινωνικά ανεξάρτητος. Παρόλο που σε θεωρητικό επίπεδο κατέχει όλα τα θετικά χαρακτηρίστηκα αρά είναι "συμπαθής" στους θεατές, η γνησιότητα του χαρακτήρα του αλλά και η επίμονη και επίπονη άρνηση που δείχνει σε θεμελιώδη πρότυπα ίσως "κερδίζει" και την αντιπάθεια του θεατή.

Μόνο και μόνο τον χαρακτήρα-ήρωα αυτό αξίζει να δει κάποιος την ταινία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ωδη στο mid life crisis ηταν

η μινα σουβαρι ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Περίμενα να δω κάτι το υπεργαμάτο, αλλά δεν μου φάνηκε τόσο τέλειο όσο το περίμενα. Ο Kevin Spacey μου αρέσει πολύ ειδικά από το Usual Suspects και το Se7en, και τον βρήκα εξαιρετικό στο ρόλο. Το ενδιαφέρον της ταινίας ήταν ο χαρακτήρας του και ήταν αρκετό για να με κρατήσει προσηλωμένη σε όλη τη διάρκεια της ταινίας.
Θεωρώ πάντως ότι είναι αρκετά υπερτιμημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top