Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
... και μενουνε στα ιδια σκ@τ@ οταν δεν εχουν καποιο πτυχιο ή εστω καποιο μεσο.

χαχαχαχαχα :P Πόσο δίκιο έχεις!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δηλαδή εγώ αν ήμουν στη θέση του άντρα αυτού δεν θα άφηνα την γυναίκα μου να εργάζεται τις ώρες που εγώ είμαι παρών... εσείς τι λέτε;:hmm:

Τι θα πει "δεν θα την άφηνα"; Κηδεμόνας της είσαι να αποφασίζεις αφ'υψηλού τι θα την "αφήνεις" να κάνει και τι όχι;
Οκ, και αυτή δεν θα "σε αφήνει" να δουλεύεις πρώι. Άντε τώρα να βγείτε από το deadlock. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τι θα πει "δεν θα την άφηνα"; Κηδεμόνας της είσαι να αποφασίζεις αφ'υψηλού τι θα την "αφήνεις" να κάνει και τι όχι;
Οκ, και αυτή δεν θα "σε αφήνει" να δουλεύεις πρώι. Άντε τώρα να βγείτε από το deadlock. :P

Γι' αυτό και λέω πιο πάνω "Εγώ πιστεύω πως μια τέτοια σχέση δεν έχει μέλλον!" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
η μητερα μου πιανει δουλεια καθε μερα στις 2 το μεσημερι και γυρναει στις 12 το βραδυ.
ο πατερας μου λειπει παντα 7 με 4-5.
οταν γυρναει η μητερα μου το βραδυ τις περισσοτερες φορες ο μπαμπας κοιμαται.
επικοινωνια, ουσιαστικα μηδεν, μονο στις διακοπες.
Αυτό για πολλές οικογένειες είναι και καλό μια και πάντα υπάρχει κάποιος της οικογένειας να κρατάει τα παιδιά.

με θυμωνει οταν το ακουω αυτο ως επιχειρημα.
οταν η γυναικα δεν εχει καποιο πτυχιο και η μονη δουλεια που μπορει να βρει ειναι σε κανα εργοστασιο ή καθαριστρια ή κατι τετοιο, και ουσιαστικα δεν υπαρχει οικονομικη αναγκη στο σπιτι ετσι ωστε να χρειαζεται να συνεισφερει, εσυ θα προτιμησεις να δουλευει σε μια ''βρωμικη'' δουλεια που δε τις αρεσει για ανεβει στα ματια σου?:confused:
Ίσως εκείνος δεν θα το ήθελε αλλά έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να σημαίνει για πολλές γυναίκες την αίσθηση της σιγουριάς επειδή δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο?

Εγώ πάντως οι μόνες γυναίκες που ξέρω να μην δουλεύουν (για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους) είναι είτε γυναίκες που μπορούν να ξαναβρούν δουλειά μόλις το θελήσουν (πχ καθαρίστριες) είτε γυναίκες που η οικονομική επιφάνεια του συζύγου τους είναι πολύ μεγαλύτερη του μέσου όρου (οπότε υπάρχει η "ψευδαίσθηση" ότι ακόμα και ως διατροφή να το δεις καλύπτονται). Τις πρώτες τις καταλαβαίνω τις δεύτερες όχι. Η μόνη τρίτη εκδοχή είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη στην αγάπη του ζευγαριού και ο μισθός του συζύγου να είναι αρκετός για ένα επαρκές επίπεδο ζωής χωρίς καταναλωτικές εξάρσεις. Πόσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;
όχι , θέλω να δουλεύει . Και αυτή θέλει . Αν τύχει βέβαια κάτι έκτακτο - όλα στην ζωή είναι . Αλλά με την δουλειά , εκτιμάμε και οι δύο τον κοινό ελεύθερο χρόνο μας .

και τώρα το φλέγον ερώτημα :

Θέλετε η γυναίκα σας να μην σας δουλεύει;
ναι , αλλά σε αυτό δεν συμφωνούμε καθόλου
θα με τρελάνει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει η γυναικα να δουλευει! πρωτον για λογους προσωπικης ευχαριστησης και δημιουργικοτητας και δευτερον για βιοποριστικους λογους!:):):)
Αυτο το η γυναικα ειναι για το σπιτι και για να μεγαλωνει τα παιδια δεν το καταλαβα ποτε..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
δεν θα μπορουσα να ζησω με εναν ανθρωπο που να μην θελει να δουλευω!!
και αναγκη να μην ειχα για δουλεια( αρκετα χρηματα να μην χρειαζεται να εργαζομαι) εγω παλι θα δουλευα, γιατι πολυ απλα μου αρεσει η δουλεια!!!

δουλευω απο μικρη (απο τοτε που τελειωσα το σχολειο) οχι επειδη ειχα ανγκη τα χρηματα, αλλα επειδη το ειχα αναγκη σαν ανθρωπος!!!

ρουτινιαζω ευκολα κ αν δεν εχω κατι που να μπορω να δωσω πραγματα και να παρω , να εξελιχθω και να νοιωσω οτι δημηουργω βαριεν=μαι τοσο πολυ και με πιανουν τα ψυχολογικα μου, ολα μου φταινε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν ειναι η οικογενεια ,το σπιτι και ιδιαιτερα τα παιδια καλα και τακτοποιημενα (οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι μπαχαλο)ας κανει οτι θελει..δεν εχω το δικαιωμα να την κλεισω μεσα ουτε να την πεταξω εξω..ελευθερος ανθρωπος ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
αν ειναι η οικογενεια ,το σπιτι και ιδιαιτερα τα παιδια καλα και τακτοποιημενα (οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι μπαχαλο)ας κανει οτι θελει..δεν εχω το δικαιωμα να την κλεισω μεσα ουτε να την πεταξω εξω..ελευθερος ανθρωπος ειναι..

υποτιθεται οτι την περιοδο που τα παιδια ειναι μικρα και χρειαζονται την μητερα θα ειναι εκει!!!
δεν ειπαμε το αντιθετο!!
η οικογενεια πανω απο ολα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
αν ειναι η οικογενεια ,το σπιτι και ιδιαιτερα τα παιδια καλα και τακτοποιημενα (οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι μπαχαλο)ας κανει οτι θελει..δεν εχω το δικαιωμα να την κλεισω μεσα ουτε να την πεταξω εξω..ελευθερος ανθρωπος ειναι..

Φίλτατε, εάν αντιληφθούμε την οικογένεια, το σπίτι και τα παιδιά ως εργασία που πρέπει να γίνει προτού η σύζυγος αναζητήσει "δεύτερη δουλειά", τότε θα πρέπει να ανοίξουμε και το θέμα της αμοιβής για την εργασία αυτή καθώς και όλων των δικαιωμάτων που θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτή στα πλαίσια μιας ευνομούμενης κοινωνίας.

Εάν τώρα, η οικογένεια, το σπίτι και τα παιδιά είναι αποτέλεσμα της κοινής ζωής των συζύγων και επιλογή και των δύο, τότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε για το μοίρασμα των ευθυνών και εργασιών μεταξύ των δύο ούτως ώστε και στη σύζυγο να μείνει ικανός χρόνος είτε για να εργαστεί και να συνεισφέρει στην οικογένεια αλλά και στον εαυτό της, είτε, εάν δεν υπάρχει κανένα θέμα βιοπορισμού, για να ασχοληθεί με κάτι που θα βοηθά στην προσωπική της ανάπτυξη και βελτίωση ώστε να συνεχίσει να είναι μια καλή σύζυγος και μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Φίλτατε, εάν αντιληφθούμε την οικογένεια, το σπίτι και τα παιδιά ως εργασία που πρέπει να γίνει προτού η σύζυγος αναζητήσει "δεύτερη δουλειά", τότε θα πρέπει να ανοίξουμε και το θέμα της αμοιβής για την εργασία αυτή καθώς και όλων των δικαιωμάτων που θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτή στα πλαίσια μιας ευνομούμενης κοινωνίας.

εμενα παντως αμοιβη μου θα ηταν η συναισθηματικη πληροτητα που θα ενιωθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
εμενα παντως αμοιβη μου θα ηταν η συναισθηματικη πληροτητα που θα ενιωθα.

Ακριβώς. Η γυναίκα μπορεί να ΕΠΙΛΕΞΕΙ πότε θα κάνει παιδί, οπότε ως τότε μπορεί και να δοελέψει και να δημιουργήσει και να γλεντήσει και να κάνει ό,τι αγαπάει. Από τη στιγμή όμως που κάνει παιδί, όλα αυτά - τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα - περνούν σε δεύτερη μοίρα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι ο άντρας θα γυρνάει στο σπίτι και θα του φέρνει τις παντούφλες του κι αυτός θα κάθεται. Αλλά καλώς ή κακώς, το παιδί χρειάζεται τη μάνα του να είναι εκεί, να περνάει χρόνο μαζί του, να γυρίζει και να βλέπει το πρόσωπό της. Όταν το παιδί μεγαλώσει κάπως, θα μπορεί αν θέλει και χρειάζεται να βρει δουλειά. Αλλά μη λέμε κιόλας οτι η γυναίκα πρέπει να πληρώνεται για να μεγαλώνει το παιδί της! Δεν της έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να το κάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
ολα ειναι σχετικα..τα παιδια που οι γονεις τους δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να ''καθονται'' και η μαμα επρεπε να πιασει αμμεσα δουλεια δεν νομιζω να μην μεγαλωσαν σωστα ή να επαθαν κατι..βεβαια αν υπαρχει η δυνατοτητα καλο ειναι τους πρωτους 5-6 μηνες η μαμα να ειναι στο σπιτι..!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αγαπητοί Himela, love_angel and last but not least, Άγγελε,

Ο Άγγελος ξεκίνησε με μια ανάρτηση που μιλάει για οικογένεια, σπίτι και παιδιά στην οποία και απάντησα.
Ωστόσο έχει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία:

Α. Η οικογένεια, παρά το γεγονός ότι έχει μετατραπεί σε μεγάλο βαθμό σε πυρηνική όσον αφορά στην κυρίαρχη μορφή της στην ελληνική πραγματικότητα, εξακολουθεί να διατηρεί κάποια χαρακτηριστικά ευρύτερης και αναφέρομαι στην φροντίδα των ηλικιωμένων (είτε εντός του νοικοκυριού είτε εκτός). Αυτό προσθέτει εργασία η οποία μεταφράζεται σε ώρες και πόρους.

Β. Το σπίτι είναι το σπίτι. Δηλαδή όλες εκείνες οι εργασίες που απαιτούνται για να είναι καθαρό, τακτοποιημένο και λειτουργικό αυτό και οι κάτοικοι του. Δηλ. πλύσιμο, άπλωμα, σιδέρωμα, σφουγγάρισμα, τζάμια, μπαλκόνια, ψώνια, μαγείρεμα, τακτοποίηση σκευών, ρούχων, κλπ.

Γ. Τα παιδιά. Τα παιδιά είναι η ανατροφή και διαπαιδαγώγηση τους, όχι τα αμέτρητα πλυντήρια των ρούχων τους και τα ατάκτως ερριμμένα παιχνίδια στο πάτωμα. Αυτά ανήκουν στη Β κατηγορία, το σπίτι. Τα παιδιά είναι ο χρόνος που περνάμε μαζί τους μαθαίνοντας, παίζοντας, διδάσκοντες και διδασκόμενοι, όχι ο χρόνος που ψήνουμε πάνω στη σιδερώστρα...

Την ανάρτηση της love_angel (παραθέτοντας μέρος της δικής μου) για συναισθηματική πληρότητα ως αμοιβή για τις οικιακές εργασίες, διατίθεμαι πολύ ευχαρίστως να την συζητήσω αλλά όχι τώρα. Σε 10 χρόνια, ή ακριβέστερα σε 10 χρόνια εγγάμου (ή όχι) βίου μετά συντρόφου και τέκνων, νάμαστε καλά και τα λέμε.

Η Himela όμως με τη σειρά της (παραθέτοντας την love_angel) εστιάζει μόνο στην απόκτηση του παιδιού και στην ανάγκη του για διαρκή παρουσία της μητέρας. Εκεί μπερδεύτηκα. Η παρουσία της μητέρας ορίζεται ποιοτικά ή ποσοτικά? Θέλουμε μια μητέρα που να είναι συνεχώς στο σπίτι πάνω από ένα παιδί ακόμα κι αν της λείπουν ερεθίσματα, επικοινωνία, πάλη έστω στον έξω κόσμο? Θεωρούμε ότι η ποιοτική παρουσία της μητέρας είναι ευθέως ανάλογη της ποσοτικής? Γιατί τότε, φοβάμαι ότι ολισθαίνουμε στο συμπέρασμα του τί παιδιά μεγάλωσαν και μεγαλώνουν με μαμάδες να δουλεύουν ατελείωτες ώρες (από τις αλησμόνητες πλύστρες του '60 μέχρι τις hi fi managers του '90 και ένθεν...)

Βάσει των παραπάνω, παρακαλώ βοηθήστε με να κατανοήσω τη διαφωνία σας με την ανάρτηση μου.
Θεωρείτε ότι η εργασία της συζύγου θίγει μόνο τη λειτουργία της ως μητέρα και ότι μόνο σε αυτήν αναφερόμουν όταν μιλούσα για εργασία και δικαιώματα που απορρέουν από αυτήν?
ή
Αναφέρεστε έστω και σιωπηρά και στο υπόλοιπο πακέτο? (βλ. οικονόμος, καθαρίστρια, κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γ. Τα παιδιά. Τα παιδιά είναι η ανατροφή και διαπαιδαγώγηση τους, όχι τα αμέτρητα πλυντήρια των ρούχων τους και τα ατάκτως εριμμένα παιχνίδια στο πάτωμα. Αυτά ανήκουν στη Β κατηγορία, το σπίτι. Τα παιδιά είναι ο χρόνος που περνάμε μαζί τους μαθαίνοντας, παίζοντας, διδάσκοντες και διδασκόμενοι, όχι ο χρόνος που ψήνουμε πάνω στη σιδερώστρα...

συμφωνω με αυτο..η σημαντικοτερη δουλεια της γυναικας ειναι η πραγματικη ανατροφη του παιδιου ,οχι απαραιτητα οι πρακτικες τυπικες δουλειες τυπου πλυντηριο κλπ..αυτες οι δουλειες ευτυχως αντικαθιστανται με μηχανηματα...και ετσι η γυναικα μπορει να σχολειται περισσοτερο με τν ουσια της "μανας".. παλια πχ το πλυσιμο των ρουχων ηταν διαδικασια ημερων και τεραστια ταλαιπωρια στις νεροτριβες και τα ποταμια που δεν αφηνε τη γυναικα να κανει κατι αλλο..
ελπιζω να καταλαβαινετε τη λογικη...
και οταν λεω νοικοκυριο δεν εννοω απαραιτητα το πλυσιμο πιατων και σφουγαρισμα αλλα την οργανωση ενος σπιτιου μεσα στην οποια μπορει να κανει και αρκετες δουλειες και ο ανδρας..

πρεπει να βλεπουμε την ουσια της 'μανας" και του "πατερα" περα απο τα τυπικα και επιφανειακα ,που με το καιρο και την εξελιξη της τεχνολογιας αλλαζουν..

ελπιζω να καταλαβαινετε το πνευμα με το οποιο μιλαω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ακριβώς. Η γυναίκα μπορεί να ΕΠΙΛΕΞΕΙ πότε θα κάνει παιδί, οπότε ως τότε μπορεί και να δοελέψει και να δημιουργήσει και να γλεντήσει και να κάνει ό,τι αγαπάει. Από τη στιγμή όμως που κάνει παιδί, όλα αυτά - τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα - περνούν σε δεύτερη μοίρα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι ο άντρας θα γυρνάει στο σπίτι και θα του φέρνει τις παντούφλες του κι αυτός θα κάθεται. Αλλά καλώς ή κακώς, το παιδί χρειάζεται τη μάνα του να είναι εκεί, να περνάει χρόνο μαζί του, να γυρίζει και να βλέπει το πρόσωπό της. Όταν το παιδί μεγαλώσει κάπως, θα μπορεί αν θέλει και χρειάζεται να βρει δουλειά. Αλλά μη λέμε κιόλας οτι η γυναίκα πρέπει να πληρώνεται για να μεγαλώνει το παιδί της! Δεν της έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να το κάνει!

Με την εργασιακη κατασταση εκει εξω,εσυ πιστευεις οτι ειναι τοσο ευκολο και εφικτο για μια γυναικα να παρατησει τη δουλεια της για καποια χρονια και μετα να ξαναβρει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
..συνεχιζοντας τον συλλογισμο του τζει, να μπορει να επανασυνδεθει στο κυκλωμα επειτα απο χρονια, να χει μεινει κυριολεκτικα πισω για χρονια και ξαφνικα να βρεθει αντιμετωπη με νεοτερες κοπελες?

Οσο ειμαστε νεες προσπαθουμε να σταθεροποιησουμε μια θεση, να αποκτησουμε μια ποιοτικη προυπηρεσια ετσι ωστε να τρεφομαστε με τους καρπους των κοπων μας μετα απο χρονια, εξακολουθωντας να δουλευουμε με αργοτερους ρυθμους αν κι εφοσον εχουμε δημιουργησει οικογενεια. Αλλα ακομα και οικογενεια να μην εχει δημιουργηθει, η απολαυση των κοπων ειναι μια αναγκη που ερχεται μετα απο καποια χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
..συνεχιζοντας τον συλλογισμο του τζει, να μπορει να επανασυνδεθει στο κυκλωμα επειτα απο χρονια, να χει μεινει κυριολεκτικα πισω για χρονια και ξαφνικα να βρεθει αντιμετωπη με νεοτερες κοπελες?

Οσο ειμαστε νεες προσπαθουμε να σταθεροποιησουμε μια θεση, να αποκτησουμε μια ποιοτικη προυπηρεσια ετσι ωστε να τρεφομαστε με τους καρπους των κοπων μας μετα απο χρονια, εξακολουθωντας να δουλευουμε με αργοτερους ρυθμους αν κι εφοσον εχουμε δημιουργησει οικογενεια. Αλλα ακομα και οικογενεια να μην εχει δημιουργηθει, η απολαυση των κοπων ειναι μια αναγκη που ερχεται μετα απο καποια χρονια.

Αμφισβητω αν θα τραφουμε με οτιδηποτε καρπους στο μελλον..Επειδη συνεβει στους γονεις μας δεν σημαινει οτι θα συμβει και σε εμας..

Αλλωστε ειμαστε η πρωτη γενια που ζει χειροτερα απο τις προηγουμενες..

Και ετσι πως το βλεπω δεν εχουμε πιασει πατο..Δεν ξερω καν αν υπαρχει πατος ή το πηγαδι ειναι απυθμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προσωπικα εχω δηλωσει πώς αναφερομαι μονο σε περιπτωσεις που δεν υπαρχει οικομικη αναγκη.
θεωρω το ευατο μου πολυ τυχερο που η μητερα μου δεν εργαζοταν οσο ημουν μικρη. και μεγαλωσα με εκεινη και οχι σε εναν κρυο παιδικο σταθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι να σου πω τζει, δεν μπορω αυτο να στο πω με σιγουρια κι ουτε μπορω να αμφισβητησω οσα λες, ισως και να χεις δικιο.
Το μελλον θα το δειξει αυτο. Ειμαστε τυχεροι ομως, νομιζω, απο το γεγονος πως γνωριζουμε τη δυσκολια των πραματων απο νωρις, περισσοτερο συνειδητοποιημενα ζητωντας πιο χειροπιαστα πραματα κι οχι ονειρα και παραμυθια που ισως να εκαναν προηγουμενες γενιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top