• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Εδω και μια βδομαδα περιπου χρησιμοποιω ενα φαρμακευτικο σαπουνι για καθαρισμο προσωπου και μετα βαζω στα σπυρακια dalacin 1%.Μου ειχαν φουντωσει παρα πολυ ειδικα στα μαγουλα και ειχα ξηροδερμια γυρω απο το πηγουνι και κοντα στα σπυρακια.Παρατηρησα ομως οτι υποχωρουν σιγα σιγα και γινονται πιο μικρα μεχρι να εξαφανιστουν.Εγω ακομα εχω την αισθηση οτι φαινονται εντονα αλλα πολλοι που λενε οτι η διαφορα ειναι αισθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula~5

Νεοφερμένος

Η Voula~5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας...Τι να πω...μακάρι κάποια στιγμή να απαλλαχτώ..Πόσες και πόσες φορές έχω ζηλέψω το δέρμα κάποιων κοριτσιών που πραγματικά δεν έχουν ούτε ψεγάδι...Ελπίζω ύστερα από όλη αυτή την ταλαιπωρία να δω αποτέλεσμα. όσον αφορά τα χάπια..και η γιατρός μου έχει πει να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Εγώ φοβάμαι όμως. Νομίζω πως οι παρενέργιες θα με ρίξουν πολύ ψυχολογικά. Για φανταστείτε να είμαι στο σχολείο και να έχω ξεφλουδισμένο, κοκκινισμένο πρόσωπο με ξηροδερμία ή ό,τι άλλο τέλος πάντων συνεπάγεται η αγωγή..Εσείς πώς θα αισθανόσασταν;..Εγώ πάντως νομίζω δεν θα το άντεχα...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θα είσαι χάλια καλο μου. Εγω είχα απλα πολυ ξηρά χείλη (ειδικά σια γωνίες, σκιζονταν λίγο), κατα τ'αλλα η εμφάνιση μου ήταν σαφώς καλύτερη, και σύντομα τέλεια.
Για το πρόσωπο με είχε σώσει η κρέμα clean-ac της Avene
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας...Τι να πω...μακάρι κάποια στιγμή να απαλλαχτώ..Πόσες και πόσες φορές έχω ζηλέψω το δέρμα κάποιων κοριτσιών που πραγματικά δεν έχουν ούτε ψεγάδι...Ελπίζω ύστερα από όλη αυτή την ταλαιπωρία να δω αποτέλεσμα. όσον αφορά τα χάπια..και η γιατρός μου έχει πει να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Εγώ φοβάμαι όμως. Νομίζω πως οι παρενέργιες θα με ρίξουν πολύ ψυχολογικά. Για φανταστείτε να είμαι στο σχολείο και να έχω ξεφλουδισμένο, κοκκινισμένο πρόσωπο με ξηροδερμία ή ό,τι άλλο τέλος πάντων συνεπάγεται η αγωγή..Εσείς πώς θα αισθανόσασταν;..Εγώ πάντως νομίζω δεν θα το άντεχα...:'(

Kαμια σχεση με αυτο που φανταζεσαι..εμενα το προσωπο μου με 2 εβδομαδες θεραπεια ειχε γινει γυαλι..παρολαυτα τη θεραπεια τη συνεχισα 6 μηνες για να εχω σιγουρα αποτελεσματα..ουτε ξεφλουδισμενο προσωπο ουτε κοκκινισμενο!
το μονο σπαστικο θα ειναι τα χειλη σου που θα ειναι σε αρκετα περιεργη κατασταση ομως με ειδικα λιποζαν που χρησιμοποιουνται τη περιοδο που παιρνεις τα χαπια θα εισαι μια χαρα..θα πρεπει να τα ενυδατωνεις πολυ συχνα και ισως στην αρχη φρικαρεις αλλα το συνηθιζεις πολυ ευκολα και φυσικα δεν φαινεται αυτο στους γυρω σου..
οσο γι αυτο που αναφερουν μεσα τα χαπια οτι επηρεαζει τη ψυχολογια και επειδη κι εγω ειχα τρομαξει η δερματολογος μου μου ειχε εξηγησει οτι αυτο εχει παρατηρηθει κυριως σε ατομα τα οποια εχουν ηδη ιστορικο ή προδιαθεση..εγω προσωπικα δεν καταλαβα καμια διαφορα στη ψυχολογια μου..θα προτεινα ομως να μην τα παρεις 3η λυκειου γιατι θα εισαι πολυ πιεσμενη και με αγχος και τα χαπια μπορει να επιβαρυνουν τη κατασταση..αν εγω γυρναγα το χρονο πισω θα τα επαιρνα ακριβως μετα τη 3η λυκειου!! οχι που ακουγα τον καθε ασχετο δερματολογο και επειδη ειχα ελαφριας μορφης ακμη δεν μου εδινε χαπια! επισης αν χρειαζοταν να τα ξαναπαρω θα τα ξαναπαιρνα χωρις δευτερη σκεψη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, για όλα υπάρχουν κόλπα, αν μιλάμε μόνο για εμφανισιακά προβλήματα ;)
Για τα χείλη με είχε σώσει το σωληνάριο της blistex
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είχα πριν χρόνια και γω ακμή(ήπιας μορφής πάλι καλά).
Αλλά εδώ και αρκετό καιρό ενώ δεν έχω τίποτα μου βγαίνει ένα μεγάλο σπυρί(όπου έβγαινε και τότε) ανα 2μηνο στο ίδιο σημείο πάντα(λίγο πάνω απ'το πηγούνι) δεν μπορώ να το σπάσω όσο κι αν το πιέσω,μετά απο δυο μέρες βγάζει λίγο πύον και αν το πειράξω κρατάει 1,5 βδομάδα περίπου.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από τέτοιο σπυράκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είχα πριν χρόνια και γω ακμή(ήπιας μορφής πάλι καλά).
Αλλά εδώ και αρκετό καιρό ενώ δεν έχω τίποτα μου βγαίνει ένα μεγάλο σπυρί(όπου έβγαινε και τότε) ανα 2μηνο στο ίδιο σημείο πάντα(λίγο πάνω απ'το πηγούνι) δεν μπορώ να το σπάσω όσο κι αν το πιέσω,μετά απο δυο μέρες βγάζει λίγο πύον και αν το πειράξω κρατάει 1,5 βδομάδα περίπου.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από τέτοιο σπυράκι;

Μπορεί να είναι σπυράκι από το ξύρισμα να πλένεις το πρόσωπο σου με οινόπνευμα πριν το ξύρισμα και μετά με aftershave και να αλλάζεις τακτικά τις πετσέτες του μπάνιου. Να ξυρίζεσαι με ξυραφάκι και όχι κόντρα.

Αν έχεις τέτοιο σπυράκι μη το σπάσεις και μη το πιέζεις θα ωριμάσει μόνο του και θα φύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια αυτα τα χαπια που ακουογνται πολυ τελευταια ενδεικνυνται και για αρκετα πιο ηπιες μορφες ακμης? επισης το εξαμηνο ειναι υποχρεωτικο ή ποικιλλει αναλογα με το προβλημα? ποσο κοστιζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ναι, για όλα υπάρχουν κόλπα, αν μιλάμε μόνο για εμφανισιακά προβλήματα ;)
Για τα χείλη με είχε σώσει το σωληνάριο της blistex
:)

εγω επαιρνα το roll-ip noreva και οταν ηταν εντελως χαλια ειχα παρει την elocon και ειχα σωθει..τροποι υπαρχουν..το θεμα ειναι να ενυδατωνεις σωστα..
ρε παιδια αυτα τα χαπια που ακουογνται πολυ τελευταια ενδεικνυνται και για αρκετα πιο ηπιες μορφες ακμης? επισης το εξαμηνο ειναι υποχρεωτικο ή ποικιλλει αναλογα με το προβλημα? ποσο κοστιζουν?

εγω ειχα πολυ ηπια ακμη..γι αυτο και κανενας γιατρος δεν μου εδινε χαπια και μου εδινε κρεμες..φυσικα δεν γινοταν ΤΙΠΟΤΑ και η ψυχολογια μου ηταν στο πατωμα..εγω ειχα και πολλα σημαδια γιατι τα εσπαγα και ημουν χαλια..εβγαζα 2-3 σπυρακια τη φορα..ειχα πλατη προσωπο και στηθος αλλα σε πολυ ηπια μορφη..μεχρι που πηγα στη τελευταια αποφασισμενη οτι αν μου πει κρεμες θα απαιτησω να παρω χαπια..οταν ακουσα απο το στομα της οτι φυσικα και πρεπει να παρεις χαπια αλλιως δεν θα σου φυγει ποτε μονο που δεν τη φιλησα..δεν θυμαμαι πως λεγοταν ο τυπος της ακμης μου αλλα εγω ειχα μονο εσωτερικα σπυρακια και οχι με πυον..μου εξηγησε οτι αν δεν καταπολεμηθει απο μεσα η κρεμες δεν κανουν τιποτα..ακομα και η ξαδερφη μου που εχει πολλα μαυρα στιγματα που της δημιουργουν σπυρακια απο Σεπτεμβρη θα παρει κι εκεινη χαπια..
τωρα το κοστος ειναι αρκετα ακριβο αλλα αν εχεις ταμειο πληρωνεις απλα τη συμετοχη η οποια δεν ειναι κατι τραγικο..φυσικα θα υπολογισεις και τις επισκεψεις στον δερματολογο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ρε παιδια αυτα τα χαπια που ακουογνται πολυ τελευταια ενδεικνυνται και για αρκετα πιο ηπιες μορφες ακμης? επισης το εξαμηνο ειναι υποχρεωτικο ή ποικιλλει αναλογα με το προβλημα? ποσο κοστιζουν?

Και εγώ είχα σχετικά ήπια ακμή, και μάλιστα την εμφάνισα στα 19 μου... Οκ, στην εφηβεία είχα σπυράκια, αλλά τίποτα το τραγικό.
Το πρόβλημα ηταν ότι είχα δοκιμάσει πάρα πολλά και δεν έδειχνε να βελτιώνεται καθόλου - ίσα ίσα να επιδεινώνεται. Είχα ήδη πάρει κρέμες (skinoren, cleanance K, Froika, χημικά peeling, και άπειρα άλλα που δεν έπιαναν) και πήρα και αντιβίωση από το στόμα, αλλά γιοκ.
Η θεραπεία μου ήταν για 4 μήνες, οι δύο πρώτοι με δυνατή δόση και στο τέλος με τη ελάχιστη, απλά για συντήρηση...

Ξαναλέω. Θέλει προσοχή. Δεν είναι επικίνδυνο, όσο παρακολουθεί κανείς και παίρνει μέτρα κατά των παρενεργειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Και εγώ είχα σχετικά ήπια ακμή, και μάλιστα την εμφάνισα στα 19 μου... Οκ, στην εφηβεία είχα σπυράκια, αλλά τίποτα το τραγικό.
Το πρόβλημα ηταν ότι είχα δοκιμάσει πάρα πολλά και δεν έδειχνε να βελτιώνεται καθόλου - ίσα ίσα να επιδεινώνεται. Είχα ήδη πάρει κρέμες (skinoren, cleanance K, Froika, χημικά peeling, και άπειρα άλλα που δεν έπιαναν) και πήρα και αντιβίωση από το στόμα, αλλά γιοκ.
Η θεραπεία μου ήταν για 4 μήνες, οι δύο πρώτοι με δυνατή δόση και στο τέλος με τη ελάχιστη, απλά για συντήρηση...

Ξαναλέω. Θέλει προσοχή. Δεν είναι επικίνδυνο, όσο παρακολουθεί κανείς και παίρνει μέτρα κατά των παρενεργειών.

η αντιβιωση απο το στομα δεν πρεπει να ειναι σαν τα χαπια, πρεπει να ειναι πιο ηπια θεραπια. τι παρενεργειες ειχες? ειδες αποτελεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αποτέλεσμα δεν είδα φοβερό, αλλά σε άλλους πιάνει πολύ καλά. Δε θυμάμαι ποια αντιβίωση ήταν.
Το Roaccutan είναι οξύ βιταμίνης Α, καλά κάνεις και αναφέρεις τη διαφορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αποτέλεσμα δεν είδα φοβερό, αλλά σε άλλους πιάνει πολύ καλά. Δε θυμάμαι ποια αντιβίωση ήταν.
Το Roaccutan είναι οξύ βιταμίνης Α, καλά κάνεις και αναφέρεις τη διαφορά :)

τι παρενεργειες ειχες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
τι παρενεργειες ειχες?

αρχικα προκαλει ξηροδερμια και τα χειλη σου γινονται ψιλοχαλια(παρα πολυ σκασμενα)
επιβαρυνει το συκωτι και νομιζω και τα νεφρα και γι αυτο πρεπει να κανεις καθε μηνα εξετασεις(εδω να αναφερω οτι η δερματολογος μου εξηγησε οτι πλεον τα χαπια ειναι νεας γενιας εχουν γινει παρα πολλες μελετες και δεν εχουν καμια σχεση με τις παρενεργειες που ειχαν παλαιοτερα απλα πρεπει να προσεχεις λιγο παραπανω)
δεν κανει να πινεις ποτα και πρεπει να τρως υγιεινα
δεν κανει να σε βλεπει ο ηλιος γιατι το δερμα σου ειναι εντελως εκτεθειμενο στην ακτινοβολια..
αν μεινεις εγκυος τα χαπια προκαλουν τερατογενεση στο εμβρυο
μπορει να σε ριξουν ψυχολογικα ή να προκαλεσουν καταθλιψη..εδω παλι μου ειπε η δερματολογος οτι για να σου προκαλεσουν καταθλιψη πρεπει να εχεις ηδη τετοιου ειδους προβληματα

αυτα μου ερχονται τωρα :)

γενικα πιστευω οτι γινεται πολυ χαμος για το τιποτα!! κι εγω τα φοβομουν παρα πολυ και τελικα δεν επαθα τιποτα..γι αυτο αλλωστε κανεις καθε μηνα εξετασεις ωστε αν γινει το οτιδηποτε ή να μειωσεις τη δοση ή να τα σταματησεις τελειως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula~5

Νεοφερμένος

Η Voula~5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Kαμια σχεση με αυτο που φανταζεσαι..εμενα το προσωπο μου με 2 εβδομαδες θεραπεια ειχε γινει γυαλι..παρολαυτα τη θεραπεια τη συνεχισα 6 μηνες για να εχω σιγουρα αποτελεσματα..ουτε ξεφλουδισμενο προσωπο ουτε κοκκινισμενο!
το μονο σπαστικο θα ειναι τα χειλη σου που θα ειναι σε αρκετα περιεργη κατασταση ομως με ειδικα λιποζαν που χρησιμοποιουνται τη περιοδο που παιρνεις τα χαπια θα εισαι μια χαρα..θα πρεπει να τα ενυδατωνεις πολυ συχνα και ισως στην αρχη φρικαρεις αλλα το συνηθιζεις πολυ ευκολα και φυσικα δεν φαινεται αυτο στους γυρω σου..
οσο γι αυτο που αναφερουν μεσα τα χαπια οτι επηρεαζει τη ψυχολογια και επειδη κι εγω ειχα τρομαξει η δερματολογος μου μου ειχε εξηγησει οτι αυτο εχει παρατηρηθει κυριως σε ατομα τα οποια εχουν ηδη ιστορικο ή προδιαθεση..εγω προσωπικα δεν καταλαβα καμια διαφορα στη ψυχολογια μου..θα προτεινα ομως να μην τα παρεις 3η λυκειου γιατι θα εισαι πολυ πιεσμενη και με αγχος και τα χαπια μπορει να επιβαρυνουν τη κατασταση..αν εγω γυρναγα το χρονο πισω θα τα επαιρνα ακριβως μετα τη 3η λυκειου!! οχι που ακουγα τον καθε ασχετο δερματολογο και επειδη ειχα ελαφριας μορφης ακμη δεν μου εδινε χαπια! επισης αν χρειαζοταν να τα ξαναπαρω θα τα ξαναπαιρνα χωρις δευτερη σκεψη:)
Και εγώ δευτέρα λυκείου πάω..τι να πω...αν δεν δω αποτελεσματα με τις κρέμες...στην επόμενη συνάντηση με τη δερματολόγο μου θα το συζητήσουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
το Roaccutan δε το γραφει κανεις πλεον , εχουν βγει νεα φαρμακα που οι παρενεργειες ειναι αμελητεες . Αλιμονο αν δε μπορει να ζησει κανεις με μια ξηροτητα λιγακι στο προσωπο και σκασμενα χειλη ποσο μαλλον για τετοιο αποτελεσμα. Αλιμονο επισης αν δε μπορει καποιος να κανει μια ισορροπημενη διατροφη χωρις αλκοολ για καποιους μηνες . Τωρα για τερατογενεσεις κλπ ,την εγκυμοσυνη σε αυτη την ηλικια λιγο πολυ την αποκλειουμε οποτε δε νομιζω πως διατρεχει καποιος σοβαρος λογος . Για μενα προσωπικα τα φαρμακα ηταν η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω για να μου φυγει η ακμη και το αποτελεσμα αξιζε τον κοπο αναμφισβητητα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
το Roaccutan δε το γραφει κανεις πλεον , εχουν βγει νεα φαρμακα που οι παρενεργειες ειναι αμελητεες . Αλιμονο αν δε μπορει να ζησει κανεις με μια ξηροτητα λιγακι στο προσωπο και σκασμενα χειλη ποσο μαλλον για τετοιο αποτελεσμα. Αλιμονο επισης αν δε μπορει καποιος να κανει μια ισορροπημενη διατροφη χωρις αλκοολ για καποιους μηνες . Τωρα για τερατογενεσεις κλπ ,την εγκυμοσυνη σε αυτη την ηλικια λιγο πολυ την αποκλειουμε οποτε δε νομιζω πως διατρεχει καποιος σοβαρος λογος . Για μενα προσωπικα τα φαρμακα ηταν η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω για να μου φυγει η ακμη και το αποτελεσμα αξιζε τον κοπο αναμφισβητητα .


taketrance συμφωνω απολυτα!! κι εμενα η δερματολογος το ιδιο μου ειχε πει οτι πλεον παρανεργειες δεν υπαρχουν, εγω φαντασου εκανα εξετασεις καθε 2-2.5 μηνες, απλα επειδη γενικα δεν ξερω την αποψη των δερματολογων και αυτη ηταν καθαρα της δικιας μου δεν θελησα να τη πω! εγω εκανα και την αγωγη καλοκαιρι που κανονικα απαγορευεται! επαιρνα τα reducar :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αυτο που λενε οτι στην αρχη της θεραπιας φουντωνουν τα σπυρακια παντου ισχυει? κι αν ναι, σε τι βαθμο? πολυ περισσοτερο απο οτι ειχες πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
αναλογως την ακμη που εχεις..εγω που ειχα νορμαλ ακμη δεν φουντωσα ουτε μια στιγμη και απο τον πρωτο μηνα ειχαν εξαφανιστει τα σπυρακια..
βεβαια μου ειχε πει η δερματολογος μου οτι σε βαριας μορφης ακμη ειναι συνηθισμενο να φουντωνουν και στον μηνα ηρεμουν..φανταζομαι παντως οχι περισσοτερο απο αυτο που εχεις ηδη δει στο προσωπο σου και αυτο δεν ειναι και απολυτο φυσικα!! μπορει να σου εξαφανιστουν κατευθειαν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αναλογως την ακμη που εχεις..εγω που ειχα νορμαλ ακμη δεν φουντωσα ουτε μια στιγμη και απο τον πρωτο μηνα ειχαν εξαφανιστει τα σπυρακια..
βεβαια μου ειχε πει η δερματολογος μου οτι σε βαριας μορφης ακμη ειναι συνηθισμενο να φουντωνουν και στον μηνα ηρεμουν..φανταζομαι παντως οχι περισσοτερο απο αυτο που εχεις ηδη δει στο προσωπο σου και αυτο δεν ειναι και απολυτο φυσικα!! μπορει να σου εξαφανιστουν κατευθειαν :hmm:

οκ! σ ευχαριστω! η ξηροδερμια κ.τ.λ. ηταν σε λογικα πλαισια? συγνωμη που ρωταω, απλως ρωταω επειδη μπορει καποια στιγμη να χρειαστει να παρω τετοια χαπια, μιας που και οι δερματολογοι τωρα τα δινουν λες και ειναι καραμελες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top