H πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μάλιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συνεχίζει όμως να χειροτερεύει παράλληλα η ποιότητα :) Άσε....κοπελιά, της δουλειάς είμαι ;)

Δε γνωριζω ποιας δουλειας εισαι...Αλλα γνωριζω πολυ καλα οτι η ποιοτητα χειροτερευει, επειδη ειμαστε απληστοι. Ας κανουν παιχνιδι με χαμηλοτερα ποσοστα κερδους. Ποσως με ενδιαφερει η τσεπη τους και μαλιστα απο τη στιγμη που δεν τους ενδιαφερει η δικη μου.
Ε, και η απληστια πληρωνεται...
Επαναλαμβανω, δεν τους λυπαμαι. Λιγο με νοιαζει η τσεπη των κατεχοντων και ας λενε ο,τι τραγουδακια θελουν. Στα φαλτσα, αμα λαχει, κλεινω και τα αυτακια μου! Νταξ?!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δε γνωριζω ποιας δουλειας εισαι...
Nα πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες :D

Σύμφωνοι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλημέρα ! Αυτό συνεπάγεται (αποδεδειγμένα) χειροτέρευση ποιότητας προϊόντων - υπηρεσιών!
Έσοδα = πωλήσεις x τιμή, στοιχειώδης γνώση δημοτικού. Το ότι ρίχνεις την τιμή δεν σημαίνει αναγκαστικά το ότι θα πέσουν και τα έσοδά σου, άρα θα αναγκαστείς να ρίξεις την ποιότητα. Μπορεί μια μείωση της τιμής να πετύχει τέτοια άυξηση των πωλήσεων, οπότε να υπερκαλύψει τις ζημίες που θα είχες και φυσικά να αυξηθούν τα έσοδά σου. Αυτό φαντάζομαι λέει κι η Νεράιδα. :)

Φυσικά δεν γίνεται να αυξηθούν αμέσως οι πωλήσεις, βραχυπρόθεσμα θα έχεις μία ζημία, αλλά είναι κι αυτή στο πλαίσιο του επιχειρηματικού ρίσκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Καλημέρα ! Αυτό συνεπάγεται (αποδεδειγμένα) χειροτέρευση ποιότητας προϊόντων - υπηρεσιών!

Τάπερ από το πίτι, έληξε....​
Συγγνώμη κιόλας αλλά από πότε το "χαμηλότερο περιθώριο κέρδους" δηλαδή το % πάνω από το κόστος ρίχνει την ποιότητα?
Αν θέλεις να μειώσεις το κόστος ίσως να ρίξεις την ποιότητα του προϊόντος (όχι πάντως λόγω μείωσης του κόστους των golden boys και των χρυσών παραγωγών αλλά μόνο λόγω μείωσης του κόστους ηχοληψίας, μουσικών, γραφίστα.....) ίσως και όχι, αλλά αυτό είναι μείωση κόστους όχι μείωση περιθωρίου κέρδους.
Παρακαλώ μη λέμε κι ότι θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας αλλά από πότε το "χαμηλότερο περιθώριο κέρδους" δηλαδή το % πάνω από το κόστος ρίχνει την ποιότητα?
Αν θέλεις να μειώσεις το κόστος ίσως να ρίξεις την ποιότητα του προϊόντος (όχι πάντως λόγω μείωσης του κόστους των golden boys και των χρυσών παραγωγών αλλά μόνο λόγω μείωσης του κόστους ηχοληψίας, μουσικών, γραφίστα.....) ίσως και όχι, αλλά αυτό είναι μείωση κόστους όχι μείωση περιθωρίου κέρδους.
Παρακαλώ μη λέμε κι ότι θέλουμε.
Σύμφωνοι, αυτό εννοούμε, αλληλένδετα είναι αυτά! Εννοείται, σαφώς....:D
Αν μειώσω το κέρδος μου, η επόμενη παραγωγή θα έχει μειωμένο κόστος, άρα και χαμηλότερη ποιότητα, κι εκεί θα παραμείνει και η επόμενη κ.ο.κ....μέχρι ίσως η Νεραϊδούλα, σταματήσει να αγοράζει "από τους μαύρους" , 2 ευρώ το....cd ;)

Aγαπητέ Γιώργο, δεν ξέρω τι λένε τα...βιβλία σου, αλλά η αύξηση των πωλήσεων όταν ρίχνεις τις τιμές, είναι πρόσκαιρη και παροδική!
Για να συνεχιστεί, πρέπει να...ρίχνει και να ρίχνεις, μέχρι που θα σε ρίξει κι εσένα μια και καλή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Λολ

Στα χάμπουρκερ μπορείς να ρίξεις τη τιμή ρίχνοντας την ποιότητα αν το κρέας που πουλάς δεν είναι αγελάδας αλλά ποντικού.

Στη μουσική πως ακριβώς θα πέσει η ποιότητα; Αν το cd του Κιάμου, (μιας και μιλάμε για πχιότητα) από 15 έουρος πάει στα 5 έουρος, πως ακριβώς θα πέσει η ποιότητα; Στο υλικό του cd και στη ζωή του; Δε νομίζω, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές cd. Σε λιγότερο κίτς εξώφυλλο; Πάλι όχι. Σε φτώχεια των καλλιτεχνών; Ίσα-ίσα αν το κέρδος που λαμβάνουν από τα μεγάλα ονόματα είναι μικρότερο τότε θα αναγκαστούν να προσελκύσουν περισσότερους καλλιτέχνες ώστε να αυξήσουν τις πωλήσεις και να ελαχιστοποιήσουν τα διαφυγόντα κέρδη. Το μειωμένο κόστος που αναφέρεις είναι μικρότερες διαφημιστικές καμπάνιες, λιγότερο γνωστά ονόματα και μεγαλύτερα περιθώρια ανάπτυξης της μουσικής με άλλες μορφές (διαδίκτυο). Τίποτα δεν βλέπω κακό σε αυτά. Σίγα μη δεν προσαρμοστούν αυτές οι επιχειρήσεις σε τέτοια δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Σύμφωνοι, αυτό εννοούμε, αλληλένδετα είναι αυτά! Εννοείται, σαφώς....:D
Αν μειώσω το κέρδος μου, η επόμενη παραγωγή θα έχει μειωμένο κόστος, άρα και χαμηλότερη ποιότητα, κι εκεί θα παραμείνει και η επόμενη κ.ο.κ....μέχρι ίσως η Νεραϊδούλα, σταματήσει να αγοράζει "από τους μαύρους" , 2 ευρώ το....cd ;)

Aγαπητέ Γιώργο, δεν ξέρω τι λένε τα...βιβλία σου, αλλά η αύξηση των πωλήσεων όταν ρίχνεις τις τιμές, είναι πρόσκαιρη και παροδική!
Για να συνεχιστεί, πρέπει να...ρίχνει και να ρίχνεις, μέχρι που θα σε ρίξει κι εσένα μια και καλή :P
Όχι όλα αυτά δεν είναι λογικές συνεπαγωγές.... όπως θες να τις κάνεις να φαίνονται....:)
Έχω απαντήσει άλλοτε στο θέμα: https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=665884#post665884
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.

Οριστε?

Ειναι επιλογη μου το αν θα αγορασω, τι θα αγορασω και σε ποια τιμη.
Τα περι καλυτερων τιμων αναφερθηκαν για να δειξω πως οσον αφορα σε μενα μια ειναι η λυση/επιλογη για δαυτους.
Ριξτε τις τιμες σας-->μειωση ποσοστο κερδων, εαν θελετε να αγοραζει το αγοραστικο κοινο τα σιντι απο τα καταστηματα με μουσικη. Εαν δε θελουν, ας παψουν να κλαιγονται για το οτι οι ηδη παχυλες τους τσεπες δε γινονται ακομα πιο παχυλες. Δυστυχως γι αυτους ισχυουν δυο πραγματα: α. Οσο ειναι εκεινοι πονηροι ειναι και οι υπολοιποι, β. Και οι δυο κοιτουν την τσεπη τους. Με τη διαφορα οτι η τσεπη των πρωτων εξαρταται αμεσα απο την τσεπη των δευτερων.

Nεραϊδούλα μου, δεν είναι ακριβώς έτσι...:/:
Ακριβώς επειδή οι ίδιες οι δισκογραφικές βγάζουν το κοστολόγιο τους και ορίζουν την τιμή, έχουν φιξαρισμένο ποσοστό κέρδους. Κοινώς, αυτός που έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι...την μεγάλη ζημιά την τραβάνε πια οι καλλιτέχνες. Αν δεις τι ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνουν πλέον οι καλλιτέχνες θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ. Το 0.001% και ααααν...εκτός και αν μιλάμε για το Μαντοννάκι που δεν το πιάνουν ούτε κρίσεις ούτε τίποτα. :P

Τωρα που το θυμηθηκα...
Ειναι σα να μου λεει καποιος, οτι επειδη η καντινα της παραλιας διπλα στο σπιτι μου σερβιρει
το φρεντο καπουτσινο στα σεζλον και μαλιστα σε πλαστικο ποτηρι προς 3,50?, θα πρεπει να τα δωσω. Αμ, οχι μανα μου. Ουτε σε καφετερια κεντρικου σημειου της πολης ειμαι ΚΑΙ μου τον σερβιρεις σε πλαστικουρα που μεσα σε ενα 20λεπτο θα εχει γινει αντε μην πω.
Εχω καλυτερη λυση.
Θα τον φερω απ το σπιτι μου και θα σου παραγγειλω νερακι εμφιαλωμενο για 0,50?. Δλδ αυτος να βγαζει κερδος τλχ 300%, επειδη ετσι του κ@υλωσε. Αμ δε...Χρεωσε τον 2,50? μαζι με το νερακι και θα πιω και δυο αμα λαχει. Η κοροιδια με εκνευριζει και ο "βλακας" πεθανε.
Πολύ σοφά θα έπραττες αλλά το να αγοράσεις ένα πειρατικό cd δεν είναι το ίδιο... και για να στο θέσω στο ίδιο παράδειγμα:
αφού δεν σε ενδιαφέρει η εν λόγω υπηρεσία σεζλόν-καπουτσίνο-3.50 είναι εντελώς διαφορετικό (και θεμιτό), να φέρεις και καφεδιά και κεφτεδάκια από το σπίτι σου αμα λάχει, και εντελώς διαφορετικό να πας εκεί, να πάρεις τον καφέ στην ζούλα και να αφήσεις φεύγοντας 2 ευρώ -γιατί ''Ειναι επιλογη μου το αν θα αγορασω, τι θα αγορασω και σε ποια τιμη''.

Επιλογή σου είναι να αποφασίσεις τι θα αγοράσεις και σε ποια τιμή αλλά δεν είναι επιλογή σου
ενώ κάποιος άλλος έχει αξιολογήσει την δουλειά του για χ ευρώ να πηγαίνεις εσύ (γενικό σχήμα, όχι εσύ προσωπικά), με το έτσι θέλω και να του την ''κλέβεις'' για ψίχουλα. Γιατί ουσιαστικά αυτό γίνεται...απλά δυστυχώς, η πνευματική ιδιοκτησία δεν έχει υλική υπόσταση και ως εκ τούτου δεν θεωρείται από τον κοινό νου ως κλεψιά. Στο φινάλε φινάλε, αν δεν γουστάρεις την τιμή πώλησης, μην το αγοράσεις...τιμώρησε τους. Το να αγοράζεις το ίδιο προϊόν με παράνομο τρόπο ΔΕΝ είναι ούτε πράξη διαμαρτυρίας, ούτε εξυπνάδα, ούτε θέμα επιλογής.

Επιλογή σου θα ήταν αν π.χ. πήγαινες στα metropolis θέλοντας να αγοράσεις το cd του Παπάζογλου πχ, το είχαν 20 ευρώ και σου φαινόταν ακριβό, να έλεγες fuck off και να πήγαινες στο stand με τις προσφορές και να έπαιρνες ένα διπλό cd της Αλεξίου για 12 ευρώ. Τότε, ναι...είχες τις επιλογές σου και έκανες ότι γούσταρες.

Για να μην αναφέρω οτι τα έσοδα από το παρεμπόριο όχι μόνο δεν πάνε στους έχοντες τα πνευματικά δικαιώματα αλλά πηγαίνουν κιόλας σε άλλους, οχι-και-τους-πιο-αγαθούς-σκοπούς. Και όπως πολύ σωστά έγραψες σε προηγούμενο ποστ σου, όπως κάποιος θα στερηθεί έναν καφέ για να πάρει ένα πειρατικό cd, ας στερηθεί και ένα κραγιόν για να πάρει ένα αυθεντικό. Θέμα επιλογών είναι όλα τελικά...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Nεραϊδούλα μου, δεν είναι ακριβώς έτσι...:/:
Ακριβώς επειδή οι ίδιες οι δισκογραφικές βγάζουν το κοστολόγιο τους και ορίζουν την τιμή, έχουν φιξαρισμένο ποσοστό κέρδους. Κοινώς, αυτός που έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι...την μεγάλη ζημιά την τραβάνε πια οι καλλιτέχνες. Αν δεις τι ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνουν πλέον οι καλλιτέχνες θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ. Το 0.001% και ααααν...εκτός και αν μιλάμε για το Μαντοννάκι που δεν το πιάνουν ούτε κρίσεις ούτε τίποτα. :P

Ας το αλλαξουν το κοστολογιο τους οι δισκογραφικες. Και σε ποιους καλλιτεχνες αναφερεσαι ακριβως? Σε καλλιτεχνες οπως η Αλεξιου, η Ζηνα, η Βανδη κ.ο.κ η οπως Τα Φωτα που Σβηνουν?
Και παλι θα πω...δε με νοιαζει. Εγω τις δισκογραφικες και τους καλλιτεχνες που δεν ξερουν τι εχουν με τα τωρινα δεδομενα, δε θα τους υποστηριξω με αγορα σιντι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ας το αλλαξουν το κοστολογιο τους οι δισκογραφικες. Και σε ποιους καλλιτεχνες αναφερεσαι ακριβως? Σε καλλιτεχνες οπως η Αλεξιου, η Ζηνα, η Βανδη κ.ο.κ η οπως Τα Φωτα που Σβηνουν?
Και παλι θα πω...δε με νοιαζει. Εγω τις δισκογραφικες και τους καλλιτεχνες που δεν ξερουν τι εχουν με τα τωρινα δεδομενα, δε θα τους υποστηριξω με αγορα σιντι.-

Τα ποσοστά, όσο και να σου κάνει εντύπωση, δεν αλλάζουν πολύ είτε μιλάμε για την Βανδή είτε για τον Φάμελο στην κατανομή των κερδών από cd. Η μόνη διαφορά είναι οτι το Δεσποινάκι θα τα βγάλει τα έξοδα (και τα κέρδη της να μην σου πω) από τα λουλούδια στα μπουζούκια ενώ ο άλλος από τα εισητήρια σε τουρ ανα το Ελλάντα. Αν λοιπόν δεν θέλεις να κάνεις το χατήρι σε κανέναν, μην τους ακούς κιόλας ή μην αγοράσεις κανένα cd τους, ούτε μαύρο ούτε άσπρο...:)

Το να ξέρεις οτι το cd που έχεις είναι προϊόν κλοπής σε κάνει να νιώθεις άνετα;; Αν εσύ ήσουν καλλιτέχνης πως θα ένιωθες κάποιος να το έκανε αυτό στην δουλειά σου;; -και μην μου πεις οτι θα απαιτούσες από την δισκογραφική σου να μειώσει τις τιμές γιατί αυτό πραγματικά ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα να το κάνουν-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τα ποσοστά, όσο και να σου κάνει εντύπωση, δεν αλλάζουν πολύ είτε μιλάμε για την Βανδή είτε για τον Φάμελο στην κατανομή των κερδών από cd. Η μόνη διαφορά είναι οτι το Δεσποινάκι θα τα βγάλει τα έξοδα (και τα κέρδη της να μην σου πω) από τα λουλούδια στα μπουζούκια ενώ ο άλλος από τα εισητήρια σε τουρ ανα το Ελλάντα. Αν λοιπόν δεν θέλεις να κάνεις το χατήρι σε κανέναν, μην τους ακούς κιόλας ή μην αγοράσεις κανένα cd τους, ούτε μαύρο ούτε άσπρο...:)

Το να ξέρεις οτι το cd που έχεις είναι προϊόν κλοπής σε κάνει να νιώθεις άνετα;; Αν εσύ ήσουν καλλιτέχνης πως θα ένιωθες κάποιος να το έκανε αυτό στην δουλειά σου;;
-και μην μου πεις οτι θα απαιτούσες από την δισκογραφική σου να μειώσει τις τιμές γιατί αυτό πραγματικά ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα να το κάνουν-


Καταρχας ακομα και ο Φαμελος ανηκει στην ιδια κατηγορια με τη Βανδη. Το προβλημα το εχουν οι λιγοτερο γνωστοι καλλιτεχνες.
Εμφανισεις κανουν σχεδον ολοι, απλα καποιοι κανουν και συναυλιες.
Τι σχεση εχει το οτι δε θελω να συνεισφερω στις παχυλες τσεπες των δισκογραφικων με το εαν θα παραστω σε κατι λαιβ?:confused:

Με κανει να νοιωθω τοσο ανετα, οσο κι εκεινοι που μας πασαρουν το καρπουζι κομμενο καθ οπως γουσταρουν με ΜΟΝΑΔΙΚΟ ενδιαφερον το δικο ΤΟΥΣ συμφερον.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.

Καταρχας ακομα και ο Φαμελος ανηκει στην ιδια κατηγορια με τη Βανδη. Το προβλημα το εχουν οι λιγοτερο γνωστοι καλλιτεχνες.
Εμφανισεις κανουν σχεδον ολοι, απλα καποιοι κανουν και συναυλιες.

Πήγε και ο Μανωλάκης στην δισκογραφική του Φοίβου;; Δεν άντεξε λοιπόν μακριά του και αυτός...:eek::P
Κατά τ' άλλα το ίδιο λέμε εδώ...είναι λογικό βέβαια τα έσοδα από 2 σκ στον Σταυρό του Νότου (π.χ) να μην είναι το ίδιο επικερδή με μια σεζόν στο sugar.

Από τις πωλήσεις των cd ωστόσο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και η αντιμετώπιση που θα έχει ο κάθε καλλιτέχνης από την δισκογραφική του. Προφανώς κάποιος που ''δεν τα φέρνει'' αν ζητήσει κάτι πιο εικαστικό ή ιδιαίτερο σαν artwork να πάρει αρνητική απάντηση από την δισκογραφική του λόγω χαμηλών πωλήσεων. Οπότε, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο επηρεάζεις πολύ περισσότερο από ότι νόμιζες το music industry και την εξέλιξη του.

Τι σχεση εχει το οτι δε θελω να συνεισφερω στις παχυλες τσεπες των δισκογραφικων με το εαν θα παραστω σε κατι λαιβ?:confused:
Δυστυχώς έχει και παραέχει καθώς οι δισκογραφικές κατέχουν το μεγαλύτερο μέρος των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιών με αποτέλεσμα να έχουν και μερίδιο από τα έσοδα οπιουδήποτε event ακούγονται τα εν λόγω άσματα. Δηλαδή και πάλι σε αυτούς με τις παχυλές τσέπες τα δίνεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;
Οπως οταν κατι σκοτωνει ενα ηδη νεκρο πραγμα...

Ή μαλλον για να ακριβολογουμε σκοτωνει τη μουσικη "βιομηχανια"..

Σκοτωνει το κεφαλαιο και τη μεγαλη μπιζνα γιατι φανταζομαι οι ανθρωποι θα ειχαν την ιδια ορεξη και παθος για μουσικη οταν ακομα επαιζαν χωρις καποιο ανταλλαγμα.

Απο 'κει και περα επειδη οι εποχες εχουν αλλαξει και η δημιουργια μουσικης απο αρκετους μουσικους καλλιτεχνες χρειαζεται ενα σοβαρο αντιτιμο οπως και να 'χει(για να μην τους παιρνει και ολους η μπαλα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Δυστυχώς έχει και παραέχει καθώς οι δισκογραφικές κατέχουν το μεγαλύτερο μέρος των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιών με αποτέλεσμα να έχουν και μερίδιο από τα έσοδα οπιουδήποτε event ακούγονται τα εν λόγω άσματα. Δηλαδή και πάλι σε αυτούς με τις παχυλές τσέπες τα δίνεις...:/:

Tουλαχιστον αποκομιζω μια εμπειρια που δε συγκρινεται με αυτη του να ακουσω το αυθεντικο σιντι...
Θελω να πω πως εχω καποιο οφελος, σε αντιθεση με την αγορα του αυθεντικου σιντι.
Εγωιστικο? Βεβαιως. Οχι ομως περισσοτερο απο εκεινους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Nεραϊδούλα μου, δεν είναι ακριβώς έτσι...:/:
Ακριβώς επειδή οι ίδιες οι δισκογραφικές βγάζουν το κοστολόγιο τους και ορίζουν την τιμή, έχουν φιξαρισμένο ποσοστό κέρδους. Κοινώς, αυτός που έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι...την μεγάλη ζημιά την τραβάνε πια οι καλλιτέχνες. Αν δεις τι ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνουν πλέον οι καλλιτέχνες θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ. Το 0.001% και ααααν...εκτός και αν μιλάμε για το Μαντοννάκι που δεν το πιάνουν ούτε κρίσεις ούτε τίποτα. :P

Ε ας φυγουν απο τις πολυεθνικες που τους δινουν μικρα ποσοστα και ας κανουν δικες τους παραγωγες οι τραγουδιστες που γουσταρουν πραγματικα τη μουσικη και σεβονται το κοινο τους..Ηδη εχει αρχισει να γινεται απο πολλα μικρα συγκροτηματα..Δεν μπορουν να το κανουν και αυτοι? Εφοσον δεχονται να ανηκουν σε αυτες τις εταιριες που αποδεδειγμενα δεν νοιαζονται για την μουσικη,αλλα μονο για το κερδος τους,εφοσον δεχονται να ανηκουν στις εταιριες που τους βαζουν να βγαζουν cd ανα συγκεκριμενο διαστημα (ανεξαρτητα αν εχουν εμπνευση για να βγαλουν cd με αποτελεσμα να βλεπεις συνηθως cd που αξιζουν 2-3 τραγουδια) και εφοσον δεχονται η εταιρια να κοστολογει αυτο το cd σε τοσο υψηλη τιμη δεν θα τους λυπηθω..

Αλλωστε για μενα η πειρατια ειναι συνηφασμενη με την μουσικη..Παλια ηταν οι κασσετες,τωρα ειναι το download..Αν η μουσικη σου ειναι καλη και ψαχτεις δεν θα χαθεις..Μπορει να μην γινεις πλουσιος απο τη μουσικη,αλλα ποτε μου δεν καταλαβα γιατι ενας επιτυχημενος μουσικος να ειναι εκατομυριουχος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι ομορφες υποθεσεις βρε Πανο.
Αν και ακυρος ο παραλληλισμος, ας σου απαντησω.
Δε χρειαζεται να βιασεις, βρες καποια αλλη με λιγοτερα. Τροποι υπαρχουν. Δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις για τη συντροφια ενος κοριτσιου που συνεργαζεται με γραφειο συνοδων πολυτελειας που τα κασε τους ειναι τα πιο υψηλα, πανε στη Φυλης και θα σε βολεψουν με ενα 20? (αι γκες...δεν εχω ιδεα ποσο παει η ταριφα) ή βρες γκομενα να σου ερθει τσαμπα.
Ενιγουει...αν και σου εδωσα μια καποια απαντηση, συνεχιζω να πιστευω πως ο παραλληλισμος ειναι αστοχος.
Ακριβώς αυτό, αν δεν σου αρέσει η Βανδή με τα 20? ανά CD, αγόρασε Τσίχλα με 5? ανά CD ή βρες κανέναν φίλο να σου τραγουδάει τσάμπα.

Όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να βιάσω κάποια που ζητάει υψηλή ταρίφα, έτσι και εσύ δεν έχεις δικαίωμα να "αγοράσεις με το ζόρι" ένα CD στην τιμή που επιθυμείς, επειδή διαφωνείς με την κανονική.

Από εκεί πέρα, οι δισκογραφικές έχουν αντιληφθεί ότι ο κόσμος διαφωνεί με τις τιμές που θέτουν. Από εκεί πέρα είναι επιλογή τους αν θα μείνουν με τους λίγους πελάτες ή αν θα χαμηλώσουν τις τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η εταιρια του αλκαιου δινει με 10 ευρω cd ,dvd με περιοδικο και κλπ
στα περιπτερα..:P

μπραβο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω καν τον νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων! Και θεωρώ ότι είναι πέρα για πέρα ανήθικος αλλά και αντισυνταγματικός. Τί εννοώ: Με ποιό δικαίωμα κάποιοι κύριοι (όποιοι και να είναι αυτοί), αποφασίζουν ότι εγώ που αγόρασα ένα cd, οφείλω να το κρατήσω μόνο για τον εαυτό μου και να μην μπορώ αντιγράφοντάς το να το δώσω σε κάποιον άλλον! Παλιότερα π.χ. όπου υπήρχαν οι δίσκοι και οι κασέτες, η «πειρατεία» γινόταν με το να αντιγράψει κάποιος την κασέτα ή το δίσκο σε μια κασέτα και να τον δώσει σε ένα φίλο του. Σήμερα, γίνεται κάτι αντίστοιχο με τα cd, με τις ταινίες κλπ. Πώς έχουν την απαίτηση κάποιοι κύριοι να τους πληρώνει κάποιος εφ' όρου ζωής για να ακούει τα τραγούδια τους; Ή ακόμα για να το επεκτείνω, να διαβάζει τα βιβλία τους; Και τέλος πάντων, αυτοί που ξεκίνησαν στην Αμερική την έννοια των «πνευματικών δικαιωμάτων», δεν τους είδα ποτέ να πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα για την γνώση που βρήκαν έτοιμοι. Πλήρωσε ποτέ κανείς τα πνευματικά δικαιώματα π.χ. σε αυτόν που ανακάλυψε το πεντάγραμμο για να γράφουν μουσική ή τα μουσικά όργανα; Πώς αυτοί, βασίζόμενοι σε δωρεάν γνώση που βρήκαν, υποχρεώνουν τους άλλους να τους πληρώνουν «πνευματικά δικαιώματα» προκειμένου να αναπαράγουν την γνώση τους ή την τέχνη τους;

Τέτοιου είδους νοοτροπίες γύρω από την τέχνη και την γνώση αναπτύχθηκαν όπως είναι φυσικό στην Αμερική, όπου κάποιοι «έξυπνοι» επιχειρηματίες είδαν ότι μπορούν να βγάζουν εσαεί χρήματα από τα πάντα, ακόμη και από την τέχνη και την γνώση, πράγματα τα οποία ανέκαθεν θεωρούντο κτήμα του κόσμου και δεν ετίθετο θέμα ελεύθερης αντιγραφής τους. Απλώς τώρα που έχει αναπτυχθεί η τεχνολογία, οι διαδικασίες αυτές είναι πιο εύκολες και πιο μαζικές. Ας ξυπνήσει κάποια στιγμή ο κόσμος και ας καταλάβει ότι δεν είναι δυνατόν να τον βάζουν να πληρώνει ες αεί για πράγματα που ανήκουν σε όλους. Δεν είναι κάποιοι πιο «έξυπνοι» από τους άλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πώ... Η πειρατεία σώζει την τσέπη μας... Στην τελική τόσα χρόνια οι τραγουδιστές ντερλικόσανε και ντερλικόσανε, χώρια τα λεφτά που βγάζουν απο τη νύχτα.. Τα έσοδα που είχε ένας τραγουδιστής στο παρελθόν ήταν ανυπολόγιστα, θα χουν να τρώνε μέχρι και τα τρισέγγονα τους.. Αλλά έτσι λένε.. θα γυρίσει και ο τροχός θα .. δεν συνεχίζω αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τί εννοώ: Με ποιό δικαίωμα κάποιοι κύριοι (όποιοι και να είναι αυτοί), αποφασίζουν ότι εγώ που αγόρασα ένα cd, οφείλω να το κρατήσω μόνο για τον εαυτό μου και να μην μπορώ αντιγράφοντάς το να το δώσω σε κάποιον άλλον!

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί δεν έχεις το περιουσιακό δικαίωμα. Όταν πουλάς αυτό το δικαίωμα, ο αγοραστής διαχειρίζεται τη δημιουργία σου όπως αυτός επιθυμεί. Το ότι το αγόρασες δε σημαίνει αυτόματα ότι μπορείς να το διαμοιράζεις.
Είναι μεν ένας τρόπος για να τα οικονομάνε όλο και περισσότερο οι δισκογραφικές, αλλά τί να κάνεις.

γώ δεν μπορώ να καταλάβω καν τον νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων! Και θεωρώ ότι είναι πέρα για πέρα ανήθικος αλλά και αντισυνταγματικός
Πώς θα ένιωθες εσύ αν κάτι που έκανες δεν μπορούσες να το προστατεύσεις και ερχόταν ο καθένας, το αντέγραφε και έβγαζε χρήματα με αυτό, κάνοντας εσένα το κορόιδο της υπόθεσης;

Μερικά συγκροτήματα διαθέτουν δωρεάν τραγούδια τους μέσα από το διαδίκτυο, οπότε αυτό βελτιώνει την εικόνα τους και έχουν έσοδα είτε από συναυλίες είτε από αυτούς που επειδή τους άρεσε αυτό που άκουσαν θα αγοράσουν και το cd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top