Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
^^Λες, ε; Ευχαριστώ που μου κατέδειξες πόσο αθεράπευτα συντηρητική είμαι. Ξέρεις καλύτερα από μένα πόσα φανέρωσα και πόσα απέκρυψα. Από την επιθετικά επαναστατική σου διάθεση κατάλαβα πως μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη: θα αλλάξεις τον κόσμο προς το καλύτερο. Όλε.:P

Ειδες ποσο ασχημο ειναι να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα;Αυτο εκανες εσυ προηγουμενως.;)
(Αν και,μεταξυ μας,τα δικα μου..δεν ειναι και τοσο αυθαιρετα...αλλα τεσπα.)Φαντασου τωρα εσυ..να ησουν στη θεση αυτης της γυναικας που περιγραφει η love,να εμπαινε εδω..και να διαβαζε τα συμπερασματα σου,..που δεν βασιζονται πουθενα.,ξεροντας η ιδια ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ..Πως θα ενιωθες;
Το επιθετικο δεν το δεχομαι..κουβεντα κανουμε.Οπως εσυ εβγαλες συμπερασματα για μια γυναικα που καν δεν γνωριζεις,εγω εβγαλα τα δικα μου.,.απο αυτα που γραφεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εχω πείρα από κάποια θέματα και έτσι μιλώ. Σε μερικά χρόνια, θα αναθεωρήσεις αρκετά από όσα πίστευες στα 20. Στο είπα εξαρχής, μην το πάρεις προσωπικά. Ευχαριστώ, αυτά από εμένα.

Απλά μαθήματα κοινής λογικής για αρχάριους:
Α) Όλοι μεγαλώνοντας αναθεωρούν απόψεις. Δυστυχώς για όσους διαφωνούν μαζί τους, όχι όλες τους τις απόψεις.
Β) Η "εμπειρία" δεν είναι επιχείρημα πασπαρτού, που αποδεικνύει ότι κάποιος έχει δίκιο σε οποιαδήποτε διαφωνία. Δυστυχώς για τους μεγαλύτερους ανάμεσα μας, χρειάζεται λίγο περισσότερη προσπάθεια.
Γ) Η εξαγωγή συμπερασμάτων από 1-2 προτάσεις και η επιμονή σε αυτά δεν δείχνει εμπειρία ή ευφυία, δείχνει επιπολαιότητα.
Δ) Την έκφραση απόψεων πολλοί αγάπησαν, το patronizing ουδείς.
Ε) Ο κυνισμός δεν είναι ούτε συνέπεια, ούτε σύμπτωμα ωριμότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Α) Όλοι μεγαλώνοντας αναθεωρούν απόψεις. Δυστυχώς για όσους διαφωνούν μαζί τους, όχι όλες τους τις απόψεις.
σε αυτο συμφωνω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ποιός θα κατηγορήσει ρε Χιμέλα το παιδί σου; Για όνομα του Θεού! Νομίζεις ο κόσμος δεν έχει άλλες ασχολίες από το να ασχολείται με την προσωπική σου ζωή ή μήπως οι γονείς των συμμαθητών του παιδιού σου θα προσλάβουν ντετέκτιβ για να βεβαιωθούν ότι έχεις παντρευτεί για να τους επιτρέψουν να παίξουν μαζί του;

Μιλάς για τις μεγαλουπόλεις που κανείς δεν ξέρει κανέναν. Στα νησιά, τις μικρές πόλεις και τα χωριά όλοι ξέρουν ποιος είναι και ποιος δεν είναι παντρεμένος και η νοοτροπία του "εξώγαμου" δυστυχώς μια χαρά κρατεί.

Και φαντάζομαι ότι οικονομικά θα θέλεις να σε συντηρήσει ο άντρας σου. Να δω τι θα κάνεις αν κάποια στιγμή αναγκαστείς να χωρίσεις, κάτι το οποίο απεύχομαι. Πώς θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα κάποια μητέρα που έχει μάθει να στηρίζεται στις πλάτες άλλων; Και ακόμα και αν εσύ αποφασίσεις ότι θα έκανες ότι μπορούσες για να μην πάρεις διαζύγιο και θορυβηθεί η κακούργα κοινωνία, ποτέ δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τα θέλω και τις αντιδράσεις του άλλου.

Για αρχή δε θα παντρευτώ αν δεν είμαι σίγουρη οτι ακόμα κι αν χρειαστεί να χωρίσω ο άντρας μου θα είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι σε μένα και το παιδί. Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι δε θέλω καθόλου να δουλεύω, θέλω να έχω μια εργασία για λίγες ώρες την ημέρα ίσα ίσα για το χαρτζηλίκι το δικό μου και του παιδιού μου. Με τα σημερινά δεδομένα όμως κανείς δε θα δεχτεί η γυναίκα να μη φέρνει τα ίδια πάνω κάτω χρήματα με τον άντρα στο σπίτι. Και το αντιστάθμισμα με το οτι η γυναίκα δουλεύει κι αυτή (σε σχέση με τα παλιά χρόνια που δε δούλευε) είναι οτι ο άντρας βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού, κάτι που θεωρώ οτι είναι άδικο αντιστάθμισμα και για αυτό φταίει ο φεμινισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
H σημερινή γυναίκα της Δύσης (Ευρώπη και ΗΠΑ) δεν μπορεί να φανταστεί καν την λαμπρή θέση που της επιφυλάσσει ο μελλοντικός πολιτισμός. Μια πραγματική πριγκήπισσα όπως ήταν κάποτε, σε πολιτισμούς που χάνονται στα βάθη του χρόνου. Και ο άντρας ένας πρίγκηπας της καρδιάς της. Ο φεμινισμός ήταν και αυτός ένα φρούτο του ορθόδοξου ιουδαιοχριστιανικού δέντρου. 'Αλλο ένα φρούτο αυτού του δέντρου με τους δηλητηριώδεις καρπούς ήταν ο Σοσιαλισμός. Αυτόν τον πολιτισμό, τον δυτικό, τον κυβερνάει ακόμα ο ορθόδοξος Ιουδαιοχριστιανισμός. Σκοπίμως χρησιμοποιώ την λέξη ορθόδοξος. Αυτός είναι η κρυφή δύναμη πίσω από όλα τα άλλα. Ακόμα κι αν φαινομενικά έχουν ξοφλήσει, οι ρίζες τους φαίνεται ότι ήταν τόσο γερές που ακόμα και οι πολέμιοι τους, διαπνέονται άθελά τους από αυτή την νοοτροπία. Λέει ότι θέλει τη γυναίκα ίση με τον άντρα, όμως στην ουσία της έριξε στάχτη στα μάτια για να την κάνει και αυτήν σκλάβα του συστήματος. Μια συνειδητοποιημένη φιλελεύθερη γυναίκα που δεν ασπάζεται τον ριζοσπαστικό φεμινισμό, αλλά τον κλασσικό παρωχημένο και αποτυχημένο στην εφαρμογή του φεμινισμό, χωρίς να το ξέρει υπηρετεί την ιουδαιοχριστιανική αλλά και την σοσιαλιστική βιοθεωρία.

Φιλελεύθερες γυναίκες, τώρα απευθύνομαι προσωπικά σε εσάς. Ο φεμινισμός είναι παιδί του Σοσιαλισμού που τόσο αντιπαθείτε. Είναι κάτι αυτονόητο ιστορικά. Δεν ήταν ο σκοπός η απελευθέρωση των γυναικών, αλλά η ισότητα. Μερική απελευθέρωση πέτυχε, όμως μόνο μερική. Και όση ελευθερία σας έδωσε αυτό το σύστημα, άλλη τόση σας αφαίρεσε. 'Επρεπε μόνο να σας δώσει, όχι να σας αφαιρέσει. Πίσω από την λέξη ισότητα κρύβοταν η πρόθεση να ενταχθεί η γυναίκα στην διαδικασία ρομποτοποίησης της ανθρώπινης φυλής που ήταν εν εξελίξη. 'Οσο απέτυχε η εφαρμογή του Σοσιαλισμού, άλλο τόσο απέτυχε και η εφαρμογή του Φεμινισμού. 'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό. Το μέλλον σας επιφυλάσσει κάτι πολύ καλύτερο από την μασκαρεμένη πατριαρχεία των ρομπότ που ζούμε ακόμα και που μόνο φαινομενική ισότητα και φαινομενική ελευθερία προσφέρει. Δυστυχώς δεν θα προλάβουμε το τραίνο, γιατί ο πολιτισμός μας κινείται με αργούς ρυθμούς και οι καινοτόμες ιδέες της μέσης οδού, οι αληθινά προοδευτικές γίνονται αποδεκτές όπως είπε και ο Μαξ Πλανκ, όχι μόνο όταν πεθάνει μια γενιά δασκάλων, αλλά και οι μαθητές αυτής της γενιάς. Ακόμα έχουμε δρόμο.

'Ομως, ο αρσενικός άρειος πολιτισμός των επιθετικών πολέμων και της ρομποτοποίησης πνέει τα λοίσθια και οι γυναίκες αργά ή γρήγορα θα ξαναγίνουν γυναίκες πριγκήπισσες και όχι σκλάβες του υπερσυστήματος όπως τις κατέντησε ο ψεύδοφεμινισμός. Ο φεμινισμός όπως τον γνωρίσαμε έως τώρα, ήταν ακόμα ένα τρυκ του ορθόδοξου ιουδαιοχριστιανισμού. Ενώ αρχικά έκανε την δουλειά μας και ήταν επιτακτική ανάγκη η υποστήριξή του, πολύ σύντομα εξέπεσε όπως όλα τα κινήματα και φάνηκαν οι αληθινές προθέσεις. Τώρα χρειάζεται ένας νέος Φεμινισμός που επιφυλάσει για την γυναίκα ηγετικό - συντονιστικό και όχι στρατιωτικό ρόλο όπως συμβαίνει σήμερα. Περάσαμε από την γυναίκα - "σκλάβα" (γύναιο) στην γυναίκα - "στρατιώτη" (αντρογυναίκα) του υπερσυστήματος. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο επίπεδο της γυναίκας - Γυναίκας με Γ κεφαλαίο. Η "Πριγκήπισσα της καρδιάς" ακόμα κοιμάται. 'Ερχεται όμως η ώρα που θα αφυπνιστεί. Ο πολιτισμός περιμένει πολλά από εσάς. Φυσικά, μεγάλοι πληθυσμοί των γυναικών της Ανατολής, πρέπει να διανύσουν διπλή απόσταση, γιατί οι περισσότερες δεν έχουν περάσει καν στην δεύτερη πίστα που βρισκόμαστε εμείς στην Δύση, ώστε να προχωρήσουν μετά στην τρίτη πίστα, ενός μελλοντικού πολιτισμού πραγματικά ισορροπημένου.

Ό, τι να' ναι!

Ποιος σου είπε, αλήθεια, ότι αυτό που εσύ και μόνο εσύ θεωρείς ιδανική κοινωνία, αντικατοπτρίζει και την καθολική άποψη; Μιλάς για μια "ιδανική κοινωνία", μια ουτοπία (ευτυχώς) που όμως εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να είμαι μέλος της (και από ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη). Ποιος σου είπε ότι η γυναίκα θέλει να γίνει πριγκίπισσα, να ζει σε πύργους και να περιμένει τον... πρίγκιπα της καρδιάς της (έλεος...);

Επιπλέον, ποιος είναι αυτός που θα πει ότι το σωστό και ιδανικό είναι η γυναίκα να μένει στο σπίτι ή να εργάζεται από ελάχιστα έως καθόλου και ο άντρας να δουλεύει και να ασχολείται με τα παιδιά από ελάχιστα έως καθόλου; Ούτε όλες οι γυναίκες έχουν ως μοναδικό όνειρό τους να γίνουν μάνες και να έχουν σκοπό της ζωής τους αυτά και μόνο, ούτε, όμως κι εκείνες που είναι μάνες, θέλουν έναν άντρα που να μην συμμετέχει στην διαδικασία ανατροφής των παιδιών, λες και τα έφεραν σε αυτόν τον κόσμο μόνες τους.

Καλά, τα υπόλοιπα περί ορθόδοξου χριστιανισμού κλπ δεν τα σχολιάζω καν, καθώς μου φαίνονται τουλάχιστον αστεία! Ο καθένας, που έχει πρόβλημα με κάποια θρησκεία/ θεσμό/ κίνημα ή οτιδήποτε, μπαίνει στο κάθε άσχετο θρεντ και βγάζει τα απωθημένα του! Πώς έχουμε καταλήξει να συνδέουμε πράγματα τόσο διαφορετικά μεταξύ τους μόνο και μόνο για να βγάλουμε το άχτι μας απέναντι σε ορισμένα "κινήματα" που μας ενοχλούν, ένας Θεός ξέρει...


Όσο για την δική μου άποψη επί του θέματος, θεωρώ πως η πραγματικά ιδανική κοινωνία είναι αυτή στην οποία ο κάθε άνθρωπος (άσχετα από το φύλο) είναι ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, έχοντας την κοινωνία ως βοηθό στα σχέδιά του κι όχι ως εμπόδιο.

Για παράδειγμα, αν κάποια γυναίκα έχει ως όνειρό της να μένει στο σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της χωρίς να δουλεύει, να μπορεί να το κάνει έχοντας την απαραίτητη πρόνοια από το κράτος. Αν κάποια άλλη θελήσει να μην κάνει οικογένεια και να αφοσοιωθεί στην δουλειά και στην καριέρα της, θα πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, χωρίς να βρίσκει κλειστές πόρτες εξ' αιτίας του φύλου της. Τέλος, αν κάποια θέλει να συνδυάσει και τα δύο (οικογένεια και εργασία), να μπορεί να βρει λύσεις ώστε να μην πρέπει να στερηθεί τη δουλειά της εξ' αιτίας της οικογένειας ή το αντίθετο. Το ίδιο ισχύει και για τον άντρα αντίστοιχα. Δεν υπάρχει μόνο ένα είδος άντρα (αυτό του αφέντη που φέρνει λεφτά στο σπίτι και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο). Υπάρχουν και άντρες που θέλουν να έχουν ενεργό ρόλο στην οικογένειά τους και συμμετοχή στην ανατροφή των παιδιών (και ευτυχώς, έχω αρκετούς τέτοιους υπ' όψιν).

Ας πάψουμε πλέον να τα ισοπεδώνουμε ολα, με σκοπό να βγάλουμε αυτό που αρέσει/εκφράζει εμάς ως το μοναδικό σωστό πρότυπο της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Όσο για την δική μου άποψη επί του θέματος, θεωρώ πως η πραγματικά ιδανική κοινωνία είναι αυτή στην οποία ο κάθε άνθρωπος (άσχετα από το φύλο) είναι ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, έχοντας την κοινωνία ως βοηθό στα σχέδιά του κι όχι ως εμπόδιο.

Για παράδειγμα, αν κάποια γυναίκα έχει ως όνειρό της να μένει στο σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της χωρίς να δουλεύει, να μπορεί να το κάνει έχοντας την απαραίτητη πρόνοια από το κράτος. Αν κάποια άλλη θελήσει να μην κάνει οικογένεια και να αφοσοιωθεί στην δουλειά και στην καριέρα της, θα πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, χωρίς να βρίσκει κλειστές πόρτες εξ' αιτίας του φύλου της. Τέλος, αν κάποια θέλει να συνδυάσει και τα δύο (οικογένεια και εργασία), να μπορεί να βρει λύσεις ώστε να μην πρέπει να στερηθεί τη δουλειά της εξ' αιτίας της οικογένειας ή το αντίθετο. Το ίδιο ισχύει και για τον άντρα αντίστοιχα. Δεν υπάρχει μόνο ένα είδος άντρα (αυτό του αφέντη που φέρνει λεφτά στο σπίτι και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο). Υπάρχουν και άντρες που θέλουν να έχουν ενεργό ρόλο στην οικογένειά τους και συμμετοχή στην ανατροφή των παιδιών (και ευτυχώς, έχω αρκετούς τέτοιους υπ' όψιν).

Ωραία τα λες, αλλά κι εσύ παρουσιάζεις μια ουτοπική κοινωνία. Για παράδειγμα, τη γυναίκα που θέλει να κάτσει σπίτι να μεγαλώνει παιδιά ποιος θα την ταϊζει; Λες το κράτος. Ποιος θα το πληρώνει το κράτος; Οι φορολογούμενοι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μιλάς για τις μεγαλουπόλεις που κανείς δεν ξέρει κανέναν. Στα νησιά, τις μικρές πόλεις και τα χωριά όλοι ξέρουν ποιος είναι και ποιος δεν είναι παντρεμένος και η νοοτροπία του "εξώγαμου" δυστυχώς μια χαρά κρατεί.

Στις μικρές κοινωνίες, αλλά και στην γειτονιά σου αν μένεις σε προάστιο και όχι σε κεντρικό σημείο της πόλης, κουτσομπολιά υπάρχουν ούτως ή άλλως. Αν ο άλλος θέλει να βρει, βρίσκει, ακόμα και αν ακολουθεί κανείς ηθικούς κανόνες του 1821.

Εγώ έχω φίλη γύρω στα 25, η οποία μεγάλωσε επαρχία και οι γονείς της δεν είχαν παντρευτεί. Από όσο μου έχει πει ως παιδί είχε κάποιες δυσκολίες, επειδή ορισμένους ανθρώπους ξένιζε η συγκεκριμένη απόφαση των γονιών της. Μολαταύτα τόσο εκείνη όσο και τα αδέρφια της δεν είχαν ποτέ έλλειψη φίλων ή σχέσεων και έχουν γίνει πολύ καλά παιδιά. Και μιλάμε πάντα για 25 χρόνια πριν!

Για αρχή δε θα παντρευτώ αν δεν είμαι σίγουρη οτι ακόμα κι αν χρειαστεί να χωρίσω ο άντρας μου θα είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι σε μένα και το παιδί. Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι δε θέλω καθόλου να δουλεύω, θέλω να έχω μια εργασία για λίγες ώρες την ημέρα ίσα ίσα για το χαρτζηλίκι το δικό μου και του παιδιού μου. Με τα σημερινά δεδομένα όμως κανείς δε θα δεχτεί η γυναίκα να μη φέρνει τα ίδια πάνω κάτω χρήματα με τον άντρα στο σπίτι. Και το αντιστάθμισμα με το οτι η γυναίκα δουλεύει κι αυτή (σε σχέση με τα παλιά χρόνια που δε δούλευε) είναι οτι ο άντρας βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού, κάτι που θεωρώ οτι είναι άδικο αντιστάθμισμα και για αυτό φταίει ο φεμινισμός.

Δυστυχώς Χιμέλα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρη. Θα μου πεις "εγώ ξέρω, έχω την ωριμότητα να καταλάβω, δίνω πολύ βάση σε τέτοια ζητήματα μπλα μπλα", αλλά η αλήθεια είναι ότι, δυστυχώς, οι άνθρωποι αλλάζουν. Και πάντα πρέπει να έχουμε κάποια πισινή όσο και αν εμπιστευόμαστε και αγαπάμε τον άλλον.

Όσο για τα σχόλιά σου περί φεμινισμού δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω, τα είπαν άλλοι πριν και είναι σα να μην τα άκουσες. Θα σταθώ μόνο στο ότι όχι, υπάρχουν άντρες που θέλουν να έχουν την γυναίκα δούλα και κυρά και καθόλου δεν τους πειράζει να μην φέρνει χρήματα στο σπίτι (και μιλάω για άτομα στην ηλικία μας πάνω-κάτω 25-35 ετών. Κάνε συζητησούλα με Αρκάδες και θα με θυμηθείς). Από την άλλη, η πλειοψηφία των νέων που εγώ γνωρίζω κάνει κανονικά δουλειές και βοηθά στα πάντα. Εντάξει, δεν μπορούν βέβαια να θηλάσουν το βρέφος, αλλά εν γένει δε νομίζω ότι απλά γυρνάνε από την δουλειά, βλέπουν τηλεόραση και άντε να κατεβάσουν τα σκουπίδια για να πουν ότι έκαναν κάτι. Με άλλα λόγια υπάρχουν άντρες για όλα τα γούστα. Αν εσύ θεωρήσεις κάποια στιγμή τον εαυτό σου "ριγμένο" που έμπλεξες ξέρω εγώ με Ανατολίτη δεν θα φταίει ο φεμινισμός αλλά οι επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μιλάς για τις μεγαλουπόλεις που κανείς δεν ξέρει κανέναν. Στα νησιά, τις μικρές πόλεις και τα χωριά όλοι ξέρουν ποιος είναι και ποιος δεν είναι παντρεμένος και η νοοτροπία του "εξώγαμου" δυστυχώς μια χαρά κρατεί.

"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές"

Kι αν η μαμά μου (όπως και οι μαμάδες όλων των παιδιών της παρέας) το 1993 μπορούσε να δεχτεί οτι η κολλητή μου σε νησί (οπου και μεγάλωσα και πήγα σχολείο) ήταν παιδί που μεγάλωνε μόνο με την μητέρα του, η οποία δεν είχε παντρευτεί ποτέ τον πατέρα του παιδιού της, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ περιμένω από τους σημερινούς 30χρονους να μην μένουν αγκυλωμένοι σε τέτοιες δεισιδαιμονίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕΝΤΟΝΙ
….. Στην πράξη οι γυναίκες σήμερα είναι υποχρεωμένες να σπουδάζουν και να εργάζονται, αλλά είναι κι υποχρεωμένες να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά….
Δεν είπα ότι είναι κακό να σπουδάζει, να παντρεύεται, να κάνει παιδιά κι οικογένεια. Είπα όμως οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ αναγκάζεται να τα κάνει και μάλιστα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (20 χρόνια) κι αυτό δίνει ένα άγχος. Έχει υποχρεώσεις που είχε παλιά (οικογένεια, παιδιά, νοικοκυριό) μαζί με υποχρεώσεις του σήμερα (σπουδές, καριέρα).
Βλέπω αυτή την συζήτηση και εγώ, με τρέξιμο 24/7, δουλειά, 3 παιδιά, 4 χαλασμένους παπουδογιαγιάδες νοιώθω ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ (και προφανώς είμαι) αφού ούτε ένα από τα πράγματα που κάνω ΔΕΝ είναι στην πραγματικότητα υποχρέωση. Ήθελα να σπουδάσω όταν σπούδασα, να δουλέψω όταν δούλεψα, να παντρευτώ όταν και αυτόν που παντρεύτηκα, να κάνω παιδιά όταν τα κανα και να είμαι κοντά στους δικούς μας όταν χρειάστηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα βλέπω όλα πολλές φορές ως υποχρεώσεις ή προβλήματα αλλά δεν τα επέλεξα ως υποχρέωση, κι αυτό έχει μεγάλη διαφορά.

Με αυτόν τον τρόπο οι υποχρεώσεις των ανδρών έχουν μειωθεί (δε χρειάζεται μόνο οι ίδιοι να φέρνουν χρήματα στο σπίτι) και η ζωή τους έχει γίνει πιο εύκολη (έχουν όποια γυναίκα θέλουν κι έτσι δεν χρειάζεται καν να παντρεύονται).
Ακριβώς επειδή σήμερα δουλεύουν κι οι δύο οι υποχρεώσεις του άντρα έχουν μειωθεί, αυτονόητο δεν είναι; Αν δηλαδή μια οικογένεια χρειάζεται Χ ευρώ το μήνα και η γυναίκα δε δούλευε, δε θα χρειαζόταν ο άντρας να δουλέψει διπλά; Με το να δουλεύει κι η γυναίκα δε μειώνεται στα μισά η δουλειά του;
…………
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρη οτι όλοι οι άντρες βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού. Κοίτα λίγο στην ελληνική επαρχία τι γίνεται από νέους ανθρώπους ακόμα... Εκεί είναι ντροπή για τον άντρα να κάνει δουλειές του σπιτιού………..
Όσο για το ότι οι άντρες τα βρίσκουν όλα πιο εύκολα και δε χρειάζεται να παντρεύονται, το αρνείσαι; Παλιά για να πιάσεις το χέρι μιας γυναίκας έπρεπε να την αρραβωνιαστείς το λιγότερο. Σήμερα τους τα δίνουμε όλα στο πιάτο. Ποιος ο λόγος τη σημερινή ημέρα ένας άντρας να παντρευτεί, τη στιγμή που και σχέση μπορεί να έχει, και σεξ όποτε θέλει, και το φαγητό του - τα ρουχαλάκια του έτοιμα, κι όποτε θέλει την κάνει και πάει γι' άλλες πολιτείες; (εξαιρούνται αυτοί που θέλουν παιδιά).
Υποχρεωμένες ναι, δεν είναι. Αλλά σε περίπτωση που θέλουν να τα κάνουν όλα (κι ούτε καν καριέρα, απλά μια δουλειά να βγαίνει ένας μισθός) οι γυναίκες δεν προλαβαίνουν κι αυτό τους αγχώνει. Ήδη από τη φύση ο άντρας στο θέμα παιδιού είναι ευνοημένος γιατί δεν τον πιέζει ο χρόνος. Η γυναίκα που έχει 20 χρόνια πάνω κάτω να σπουδάσει, να βρει δουλειά, να βρει καλύτερη δουλειά, να βρει σύντροφο, να κάνει παιδί, να το μεγαλώσει όσο μπορεί καλύτερα, τραβάει μεγάλο ζόρι. Κι επιμένω οτι ο άντρας με το φεμινισμό σε αυτό το επίπεδο έχει ωφεληθεί γιατί η γυναίκα του πήρε κάποιο ποσοστό των υποχρεώσεών του, χωρίς να ισοσταθμίζονται επ' ουδενί με αυτά που εκείνος προσφέρει. Κοινώς τι να το κάνω που ο άντρας μου θα μαγειρέψει - σιδερώσει - πάει σούπερ μάρκετ - διαβάσει το παιδί τη στιγμή που το αντίτιμο για μένα είναι να ξοδεύω τουλάχιστον 9 ώρες στην εργασία; (για να μη μιλήσω για τα χρόνια σπουδών)
Οποία πρόοδος... Αυτά ονειρευόμαστε να διδάξουμε στα παιδιά μας; Ότι η έννοια του έρωτα πέθανε κι έγινε μια φτηνή ένωση όπως - όπου - όποτε;

Πιο απαξιωτικά λόγια για τους άντρες και τις γυναίκες δεν έχω δει!
Άντρας: τύπος που ήταν υποζύγιο της οικογένειας αλλά καθώς το μόνο που τον νοιάζει είναι το φαΐ και το σεξ το ανεχόταν… μόλις μπόρεσε απελευθερώθηκε και χρησιμοποιεί την γυναίκα για όλους τους παραπάνω λόγους και μάλιστα τζάμπα (δηλ. χωρίς γάμο!).
Γυναίκα: χαζό πλάσμα που το κοροϊδέψανε και με το πρόσχημα της ελευθερίας του πασάρανε όλες τις δουλειές. Παλιά, πριν τον φεμινισμό, είχε τουλάχιστον διαπραγματευτική αξία ως παρθένα και νοικοκυρά- οπότε και κυρία, κι έτσι χρησιμοποιούσε το υποζύγιο για να ικανοποιεί τις βιοτικές της ανάγκες, τώρα απλώς δούλα του ανδρός και πόντια …τάνα.
Δεν ξέρω ποιο είναι το ποσοστό των αντρών και των γυναικών που λειτουργούν έτσι όμως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μεγάλο. Οι πιο πολλοί άνθρωποι ψάχνουν σύντροφο, ούτε χορηγό, ούτε δούλο/α. Απλώς με βάση τις ανάγκες του καθενός ο σύντροφος έχει άλλα χαρακτηριστικά.
Και στα γραπτά σου Χιμέλα δεν βρίσκω ούτε ρανίδα έρωτα/αγάπης γιατί ο έρωτας δεν έχει σχέση με το να πρέπει να υπάρχει στέρηση σεξ για να φτάσουμε στο γάμο, ούτε να θεωρείς ότι ο άλλος πρέπει να σε θρέφει για να του κάνεις παιδιά και φαΐ… όλα αυτά παραπέμπουν σε «ανταλλακτική κοινωνία» κι όχι σε γάμο από έρωτα.
Και μάλιστα σε αυτή τη σχέση νοιώθεις από την αρχή ριγμένη, με βάση τα προσωπικά σου γούστα, και θες να βγάλεις και τα μέγιστα λέγοντας ότι καλύτερα ήταν όταν δουλεύανε μόνο οι άντρες καθώς είναι ευκολότερες οι δουλειές του σπιτιού.
Όπως το βλέπω εγώ, σήμερα στην Ελλάδα, ριγμένοι είναι οι άντρες μια και η γυναίκα που αυτό θέλει έχει μεγαλύτερη ελπίδα να βρει έναν άντρα που να θέλει η γυναίκα του να μην δουλεύει και να κάνει μόνο παιδιά και νοικοκυριό μόνη, ενώ ο άντρας ακόμα και να θέλει πολύ δύσκολα θα βρει γυναίκα που να δέχεται το ανάποδο.
πάντως παλιά οι γυναικες δουλευαν και στα χωραφια -οπου επαιρναν μαζι τα παιδια..και τα γεννουσαν κιολας κατω απο τα δενδρα καμια φορα..
και στο σπιτι πολυ βαριες δουλειες,,μονο το πλυσιμο ρουχων ηταν απιστευτη κουραση , να φερουν το νερο απο το πηγαδι κλπ..

οι σημερινες γυναικες παρολο που γκρινιαζουν ειναι πολυ πιο χαλαρα..

απλα βγαζουν λεφτα οι σημερινες,,ενω οι παλιες δουλευαν στις οικογενειακες επιχειρησεις..χωραφια κλπ..

τα λεφτα δεν τις κανουν ανωτερες σημερα..
Μεγάλη αλήθεια Άγγελε. Στην επαρχία μετά την δουλειά στα χωράφια η γυναίκα συνέχιζε να έχει όλα τα του σπιτιού και των παιδιών και ο άντρας άλλοτε αρωγός άλλοτε καφενείο και σοβαρές αποφάσεις. Μόνο που το «οικογενειακές επιχειρήσεις.. χωράφια» είναι ευφημισμός… του άντρα ήταν όλα.
Ανώτερες δεν τις κάνει τίποτα γιατί δεν είναι, ισότιμες τις κάνει το ότι πλέον νομικά δεν εξαρτώνται από τον σύζυγο για την επιβίωση τους και δεν χρειάζεται να ανέχονται αδικίες.
[FONT=&quot] Ὑπῆρχαν τόσοι παράγοντες ποὺ διαφοροποιοῦσαν τὰ πράγματα: Ἀλλιῶς ἦταν ἡ κατάσταση στὶς ἀγροτικὲς κοινωνίες, ἀλλιῶς στὶς ἀστικές, ἀλλιῶς στὰ νησιά. Διαφοροποιήσεις ὑπῆρχαν καὶ ἀνάλογα μὲ τὴν κοινωνικὴ θέση, μὲ τὸν πλοῦτο, μὲ τὴ μόρφωση. Δὲν μποροῦμε νὰ τὰ ἐξισώνουμε ὅλα...[/FONT]
Όλα αυτά είναι αλήθεια όμως υπήρχε και η κάλυψη του νόμου για την ανισότητα ανδρός/γυναικός……
Πφφ σιγά το πράγμα. Τι να το κάνω που τρέχω και δε φτάνω;
Γιατί; Αφού δεν είσαι εργαζόμενη, παντρεμένη με παιδιά;
Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά έτσι είναι ο άνθρωπος, όταν κάτι το έχεις, το θεωρείς δεδομένο. Εγώ πάντως θα αντάλλασσα ευχαρίστως τα χρόνια του άγχους που ζω με το δικαίωμα ψήφου και αρκετά ακόμα δικαιώματα μη σου πω.
Και αυτά ας πούμε?
»Πριν από τη δεκαετία του 1970, ο συζυγικός βιασμός ήταν έννοια ακατανόητη και ουσιαστικά ανύπαρκτη. Ο νόμος, σε καμιά χώρα, δεν τον αναγνώριζε ως ποινικό αδίκημα, αλλά και τα ίδια τα θύματα, τις περισσότερες φορές, δεν συνειδητοποιούσαν ότι κάτι τέτοιο πράγματι τους συνέβαινε. «Βιασμός από το σύζυγο; Σχήμα οξύμωρο». Μετά το1970, όμως, κάποια µέλη του Γυναικείου Κινήματος έφεραν στο προσκήνιο το πρόβλημα αυτό και αύξησαν την ευαισθησία των γυναικών και της κοινωνίας, στο σύνολό της, τόσο για τη σωματική, όσο και την σεξουαλική συζυγική κακοποίηση (Bergen, 1999. Gelles, 1980)…..
Στην Ελλάδα, μέχρι σήμερα (2003), ο νομοθέτης αναγνωρίζει το δικαίωμα του συζύγου στη σεξουαλική επαφή, ακόμα και µε βίαιο τρόπο και χωρίς τη συγκατάθεση της συζύγου του»
«Από τον Οκτώβριο του 2002 έως και τον Απρίλιο του 2003, το Κ.Ε.Θ.Ι. διεξήγαγε έρευνα σε πανελλαδικό επίπεδο, με σκοπό να καταγράψει τη συχνότητα εμφάνισης του φαινόμενου της βίας κατά των γυναικών μέσα στην οικογένεια με δράστες τους συζύγους / συντρόφους τους.

Η διεξαγωγή της έρευνας σε ολόκληρη τη χώρα προσέβλεπε στη διερεύνηση του θέματος στον ευρύτερο πληθυσμό και όχι μόνο σε γυναίκες που έχουν δεχθεί συμβουλευτικές υπηρεσίες από προγράμματα στήριξης (συμβουλευτικά κέντρα, ξενώνες, καταφύγια κ.λπ.).

Τα κυριότερα αποτελέσματα της εν λόγω έρευνας καταδεικνύουν τα ακόλουθα:
• Το 23,6% των γυναικών δηλώνει ότι γνωρίζει περιπτώσεις κακοποιημένων γυναικών από το συγγενικό / φιλικό περιβάλλον που έχουν υποστεί ή υφίστανται βία από το σύζυγο / σύντροφό τους.
• Αναφορικά με το ιστορικό βίας των γυναικών, από το σύνολο των ερωτώμενων, το 13,3% δηλώνει ότι έχει υπάρξει μάρτυρας σκηνών βίας στην οικογένεια που μεγάλωσε και το 11,2% των γυναικών δηλώνει ότι έχει υποστεί βία στην οικογένεια που μεγάλωσε.
• Οι γυναίκες σε ποσοστό 39,7% αναφέρουν ότι σε μία από τις προηγούμενες σχέσεις τους, ο πρώην σύζυγος / σύντροφός τους είχε βίαιη συμπεριφορά απέναντί τους.
• Όσον αφορά στις διάφορες μορφές βίας, καταγράφεται ότι το 56% των γυναικών βιώνουν καταχρηστικές συμπεριφορές του συζύγου / συντρόφου τους, οι οποίες συνδέονται με τη λεκτική ή / και την ψυχολογική βία.
• Επίσης, το 3,6% των γυναικών αναφέρει ότι ο σύζυγος / σύντροφός τους, τους ασκεί σωματική βία και το 3,5% εξαναγκάζεται από αυτόν σε σεξουαλική επαφή.
• Από τα θύματα κακοποίησης που εκμυστηρεύτηκαν τη βία του συζύγου / συντρόφου τους, παρατηρούμε ότι η μεγάλη πλειοψηφία απευθύνθηκε σε μέλη της οικογένειας (60,9%), σε φίλους (46,9%) και σε συγγενείς (35,9%). «


Πολύ σωστά! Και το άγχος είναι κάτι που μας αφορά όλους, όχι μόνο τις γυναίκες. Αντί να κάτσουμε να δούμε τι φταίει για την ποιότητα της ζωής μας, τα ρίχνουμε στον Φεμινισμό;
:clapup::clapup::clapup:
Λολ; Κι αυτό το λες ως τι; Και το λες σε εμένα που σιχαίνομαι την κατινιά; Βασικά έτσι όπως το είπα δεν το θεωρώ κατινιά αλλά υπερβολικά μεγάλη ευφυΐα: ήταν όντως ιδιοφυές να βγάλεις τη γυναίκα από το σπίτι για να δουλέψει ώστε να μη δουλεύεις εσύ σαν σκλάβος, να της δώσεις σεξουαλικά δικαιώματα για να μην πληρώνεις πόρνες, να της δώσεις κι ένα δικαίωμα ψήφου για να μην έχει να λέει και να της το τρίβεις στη μούρη και να σου λέει κι ευχαριστώ.... Δηλαδή υποκλίνομαι σε αυτόν που είχε την ιδέα αυτή.
Είναι υπερβολική ευφυΐα η πρόθεση να κοροϊδέψεις κάποιον και να βγεις από πάνω?
Το καλό για μένα είναι το δικαίωμα της επιλογής - αν κι αυτό ακόμα είναι υπό αμφισβήτηση γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Εγώ χαίρομαι η κάθε γυναίκα να κάνει αυτά που επιλέγει, κι ας σου φαίνεται παράξενο να το λέω αυτό.

Βασικά συμφωνώ οτι είναι πρόοδος η ελευθερία να κάνει ό,τι θέλει. Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία. Αυτό φοβάμαι για την κόρη μου, το οτι ίσως πιεστεί να ακολουθήσει αυτό το δρόμο αν και δεν τον θέλει. Αν πάλι τον θέλει, με γεια της με χαρά της.
Καμία σχέση με όσα έλεγες πριν αλλά και ότι να’ναι!
……….. Ο φεμινισμός είναι κοινωνικοπολιτικό κίνημα αδελφικό με τον Σοσιαλισμό και τον Χριστιανισμό (μιλάω για τον αμιγή Χριστιανισμό, όχι τον Παυλιανισμό), εφόσον ο στόχος όλων αυτών των ιδεολογιών είναι η ισότητα. …… Η ολοκληρωτική της απελευθέρωση θα έρθει μόνο με την επαναβίωση μιας υγιούς μητριαρχίας, όπου θα εργάζεται ελάχιστα ή καθόλου έξω, θα διαμένει όμως με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στο σπίτι, το κράτος θα της εξασφαλίζει και θα την υποχρεώνει δια νόμου να λάβει μια άριστη εκπαίδευση ώστε να ανατρέφει τα παιδιά της με τον καλύτερο δυνατό και ριζοσπαστικό τρόπο και θα διατηρεί φυσικά όλες τις ελευθερίες που έχει ήδη κατακτήσει στο "φεμινιστικό" παρελθόν της. Ο άντρας από την πλευρά του θα αφιερώνει ελάχιστο έως καθόλου χρόνο στην ανατροφή των παιδιών και στην εκπαίδευσή τους και θα περιοριστεί μόνο στην εργασία, χωρίς όμως να πισωγυρίσει στην υιοθεσία τυραννικής συμπεριφοράς απέναντι της. ………
Oπότε αν θέλουμε έναν υγιή πλανήτη

ΟΧΙ στον Φεμινισμό, ναι στην Μητριαρχία !
ΟΧΙ στην Ισότητα, ναι στην Ισοτιμία !
ΟΧΙ στον Χριστιανικό Σοσιαλισμό με φιλελεύθερο προσωπείο ! Ναι στην Αριστοκρατία !

όπως ήταν κάποτε η ανθρωπότητα. Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν, ο καρκίνος του πλανήτη ο Χριστιανισμός δεν είχε αλώσει τα πάντα και ακόμα και οι θρησκείες είχαν στο επίκεντρο τις θηλυκές θεότητες.
Και ο δυτικός κόσμος δεν είχε ισοπεδωθεί από τον φαρισαικό Σοσιαλισμό, τον Κομμουνισμό και τις χριστιανικές Εκκλησίες, καθολικές τε και ορθόδοξες εξίσου αρρωστημένες.

…..Μια πραγματική πριγκήπισσα όπως ήταν κάποτε, σε πολιτισμούς που χάνονται στα βάθη του χρόνου. Και ο άντρας ένας πρίγκηπας της καρδιάς της.
'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό.
Το «όπως ήταν κάποτε η ανθρωπότητα. Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν» έρχεται σε πλήρη αντίφαση με το «'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό»
[FONT=&quot]Και όπως μάλλον θα έχεις καταλάβει είμαι από τις πτωχές τω πνεύματι που θα προτιμήσουν την ισότητα από την μητριαρχία.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ισότιμες τις κάνει το ότι πλέον νομικά δεν εξαρτώνται από τον σύζυγο για την επιβίωση τους και δεν χρειάζεται να ανέχονται αδικίες.

σωστα...

• Όσον αφορά στις διάφορες μορφές βίας, καταγράφεται ότι το 56% των γυναικών βιώνουν καταχρηστικές συμπεριφορές του συζύγου / συντρόφου τους, οι οποίες συνδέονται με τη λεκτική ή / και την ψυχολογική βία.
σε ερευνα ειχα διαβασει οτι στην ψυχολογικη βια οι γυναικες υπερισχυουν σε ποσοστα των ανδρων ως θυτες..


να βλεπουμε ολη την αληθεια..

ο καθενας χρησιμοποιει τα οπλα του..καλα ή κακα

οι ανδρες τη δυναμη τους.. οι γυναικες την συναισθηματικη επιρροη και την επικοινωνικη ικανοτητα να τρελανουν εναν ανδρα..

ασε,η τρομοκρατια που μπορει να ασκησει μια γυναικα,,και δεν φαινεται νομικα ως ηθικος αυτουργος..ειναι τεραστια..

αλλα η γυναικα σπανια σκοτωνει,,αλλα μπορει να κανει αλλους φονιαδες..

και αντε βρεστην..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕΝΤΟΝΙ

Το τι μου αρέσουν τα σεντόνια δε λέγεται...:P

Βλέπω αυτή την συζήτηση και εγώ, με τρέξιμο 24/7, δουλειά, 3 παιδιά, 4 χαλασμένους παπουδογιαγιάδες νοιώθω ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ (και προφανώς είμαι) αφού ούτε ένα από τα πράγματα που κάνω ΔΕΝ είναι στην πραγματικότητα υποχρέωση. Ήθελα να σπουδάσω όταν σπούδασα, να δουλέψω όταν δούλεψα, να παντρευτώ όταν και αυτόν που παντρεύτηκα, να κάνω παιδιά όταν τα κανα και να είμαι κοντά στους δικούς μας όταν χρειάστηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα βλέπω όλα πολλές φορές ως υποχρεώσεις ή προβλήματα αλλά δεν τα επέλεξα ως υποχρέωση, κι αυτό έχει μεγάλη διαφορά.

Ήσουν λοιπόν η τυχερή που μπόρεσες να χωρέσεις σε αυτόν τον περιορισμένο χρόνο όλα αυτά, να τα κάνεις την ώρα που ήθελες και δεν πιέστηκες σε κάτι. Θεωρείς οτι όλες οι γυναίκες είναι το ίδιο τυχερές;:hmm:

Πιο απαξιωτικά λόγια για τους άντρες και τις γυναίκες δεν έχω δει!
Άντρας: τύπος που ήταν υποζύγιο της οικογένειας αλλά καθώς το μόνο που τον νοιάζει είναι το φαΐ και το σεξ το ανεχόταν… μόλις μπόρεσε απελευθερώθηκε και χρησιμοποιεί την γυναίκα για όλους τους παραπάνω λόγους και μάλιστα τζάμπα (δηλ. χωρίς γάμο!).
Γυναίκα: χαζό πλάσμα που το κοροϊδέψανε και με το πρόσχημα της ελευθερίας του πασάρανε όλες τις δουλειές. Παλιά, πριν τον φεμινισμό, είχε τουλάχιστον διαπραγματευτική αξία ως παρθένα και νοικοκυρά- οπότε και κυρία, κι έτσι χρησιμοποιούσε το υποζύγιο για να ικανοποιεί τις βιοτικές της ανάγκες, τώρα απλώς δούλα του ανδρός και πόντια …τάνα.
Δεν ξέρω ποιο είναι το ποσοστό των αντρών και των γυναικών που λειτουργούν έτσι όμως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μεγάλο. Οι πιο πολλοί άνθρωποι ψάχνουν σύντροφο, ούτε χορηγό, ούτε δούλο/α. Απλώς με βάση τις ανάγκες του καθενός ο σύντροφος έχει άλλα χαρακτηριστικά.
Και στα γραπτά σου Χιμέλα δεν βρίσκω ούτε ρανίδα έρωτα/αγάπης γιατί ο έρωτας δεν έχει σχέση με το να πρέπει να υπάρχει στέρηση σεξ για να φτάσουμε στο γάμο, ούτε να θεωρείς ότι ο άλλος πρέπει να σε θρέφει για να του κάνεις παιδιά και φαΐ… όλα αυτά παραπέμπουν σε «ανταλλακτική κοινωνία» κι όχι σε γάμο από έρωτα.
Και μάλιστα σε αυτή τη σχέση νοιώθεις από την αρχή ριγμένη, με βάση τα προσωπικά σου γούστα, και θες να βγάλεις και τα μέγιστα λέγοντας ότι καλύτερα ήταν όταν δουλεύανε μόνο οι άντρες καθώς είναι ευκολότερες οι δουλειές του σπιτιού.
Όπως το βλέπω εγώ, σήμερα στην Ελλάδα, ριγμένοι είναι οι άντρες μια και η γυναίκα που αυτό θέλει έχει μεγαλύτερη ελπίδα να βρει έναν άντρα που να θέλει η γυναίκα του να μην δουλεύει και να κάνει μόνο παιδιά και νοικοκυριό μόνη, ενώ ο άντρας ακόμα και να θέλει πολύ δύσκολα θα βρει γυναίκα που να δέχεται το ανάποδο.

Συγκέντρωσες με πολύ ωραίο τρόπο αυτά που λέω τόσες μέρες. Το θέμα είναι οτι δεν μπήκα σε αυτό το θέμα για να κατηγορήσω τη μαύρη μου την τύχη και να ρίξω στο φεμινισμό την κακή ζωή μου. Μπήκα αφού καλέστηκα να εξηγήσω γιατί ο φεμινισμός για μένα ήταν καταστροφή για τις γυναίκες. Δυστυχώς ή ευτυχώς προτιμούσα τη ζωή των γυναικών τη δεκαετία του 50-60-70 (και γενικότερα τη ζωή τότε) από το τώρα. Τώρα θεωρώ οτι έχουμε χάσει την αγνότητα και την ανεμελιά που υπήρχε παλιά.

Γιατί; Αφού δεν είσαι εργαζόμενη, παντρεμένη με παιδιά;

Τι εννοείς;

Είναι υπερβολική ευφυΐα η πρόθεση να κοροϊδέψεις κάποιον και να βγεις από πάνω?

Για μένα αυτό το συγκεκριμένο ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το τι μου αρέσουν τα σεντόνια δε λέγεται...:P
ισια ή τσαλακωμενα?:rolleyes::hehe::shifty::angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ωραία τα λες, αλλά κι εσύ παρουσιάζεις μια ουτοπική κοινωνία. Για παράδειγμα, τη γυναίκα που θέλει να κάτσει σπίτι να μεγαλώνει παιδιά ποιος θα την ταϊζει; Λες το κράτος. Ποιος θα το πληρώνει το κράτος; Οι φορολογούμενοι; :hmm:

Μα ο άντρας της, βέβαια! Όπως γινόταν πριν από λίγες δεκααετίες και κάποιες γυναίκες θα ήθελαν να έχουν την δυνατότητα να ζουν με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και στην σημερινή κοινωνία. Αυτό που λέω, βασικά, είναι ότι θα έπρεπε να έχουμε η καθεμία (και ο καθένας) την δυνατότητα επιλογής του τρόπου ζωής μας, χωρίς να υπολογίζουμε τις κοινωνικές συμβάσεις και το τι θεωρείται συνηθισμένο και καθώς πρέπει τη σήμερον ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Το θέμα είναι όπως λες Myrtle να έχει κανείς την επιλογή να διαλέξει τον τρόπο ζωής που θέλει να ακολουθήσει. Αλλά αυτή την εποχή για παράδειγμα μία μέση οικογένεια που έχει ανάγκη 2 μισθούς για να τα βγάλει πέρα θα αναγκάσει τη μάνα (η οποία θέλει να μεγαλώσει τα παιδιά της) να αφήσει τα παιδιά σε μία νταντά εάν συμφέρει. Κι αυτό το λέω γιατί ποια μητέρα δε θέλει να μεγαλώσει τα παιδάκια της τα πρώτα χρόνια ειδικά της ζωής τους.
Φυσικά κάποια άλλη γυναίκα μπορεί να θέλει να χτίσει μια καριέρα αλλά κάνοντας οικογένεια με τις σημερινές συνθήκες να μη μπορεί να κάνει τις ανάλογες θυσίες για τη δουλειά της κι έτσι να μείνει πίσω.
Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να πω πως η κάθε γυναίκα και ο κάθε άνθρωπος γενικότερα επιλέγει μία πορεία η οποία είτε είναι ευνοημένη βάση συνθηκών είτε όχι. Καθετί θέλει θυσίες, αν όμως κανείς επιλέγει κάτι που θέλει πραγματικά τότε οι θυσίες θα είναι ευχάριστες ''θυσίες''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι δε θέλω καθόλου να δουλεύω, θέλω να έχω μια εργασία για λίγες ώρες την ημέρα ίσα ίσα για το χαρτζηλίκι το δικό μου και του παιδιού μου.

Τι εννοείς με το "χαρτζηλίκι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εννοεί τα λεφτά για το μανικιούρ και τα λεφτά που θα δώσει στο γιόκα για να πάει στο νετκαφέ με τα κολλητάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενα ωραιο αρθρο με ενδιαφερουσες αληθειες..


How feminism destroyed real men

Men are now generally terrified of women. They hold their tongues for fear of being misinterpreted as sexist; they constantly attempt to secondguess their partner in order to avoid giving offence.
They preen themselves with groaning shelves full of beauty products so they won't incur derision and scorn. They suppress their masculinity and present themselves as cuddly Mr Nice Guys, and won't project self- confidence in case it's regarded as unreconstructed machismo.
This backfiring feminist conspiracy has, of course, developed hand in hand with the march of raging political correctness in Britain. The two have combined like some potent chemical reaction to explode in the faces of a generation of women who thought that a 'moulded' man would make for a desirable one.

This velvet revolution was reflected in a series of broader cultural changes. After decades of uncompromising movie heroes like Marlon Brando and Clint Eastwood, we were asked to fall for stuttering, floppy-haired fops like Hugh Grant; touchy-feely and hopelessly embarrassed around women.

When women choose to be with New Men, they are choosing a life that will be only half-lived. I think a lot of them are finally waking up to that fact. Relationships between independent and assertive people will always be fraught with tensions, but they have enormous creative energy.

Real men don't pretend or even try to understand women. They simply love them for being the mysterious, capricious creatures that they are. And they don't take them too seriously, either. They know the vicissitudes of the female mind, its constant insecurities and the fluctuations in mood.
Rather than pander to them, they simply watch them drift by like so many clouds on the horizon. They don't get entangled in a woman's feelings and listen to her prattling on and on until she's talked herself out. Such strong and stoic men are exactly what women need to anchor themselves amid the chaos of their emotions.
Sometimes my wife bemoans my detachment and laissez-faire attitude to our marriage and wishes I were more wrapped up in her. I tell her she would soon get bored of it, because men who put women on a pedestal can't make love to them in the way that women want.


While men want an argument to make sense and have a rational conclusion, women solely want the argument itself: it's a pressure valve for their emotions, and once they get started there is no stopping them.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το μόνο που βλέπω είναι ένας συγγραφέας που προσπαθεί να αποδείξει ότι οι σωστοί άντρες είναι σαν αυτόν. Ούτε κανένα επιχείρημα παρουσιάζει, ούτε τίποτα. [citation needed] * 1000. Άσε που κάνει το λογικό fallacy να περιγράφει τη ζωή σαν να υπάρχουν μόνο 2 είδη αντρών: Άντρες σαν αυτόν και άντρες που λένε σε όλα ναι. Προσωπικά δεν θα ήθελα κανεναν από τους 2.

Επίσης, λυπήθηκα τη γυναίκα του από τόσες προσωπικές λεπτομέρειες που έγραψε. TMI dude, TMI! Είναι και δημόσιο πρόσωπο. Αν ήμουν εγώ θα τον είχα στείλει στο διάολο μετά από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ενα ωραιο αρθρο με ενδιαφερουσες αληθειες..

Εγώ πάλι θα έλεγα

ένα ωραίο* άρθρο με ενδιαφέρουσες** ΑΠΟΨΕΙΣ


* για μένα όχι και τόσο, αλλά οκ, καλογραμμένο είναι
** για μένα όχι και τόσο, αλλά είναι πάντα ευχάριστο να διαβάζεις κάτι που έχει σωστή σύνταξη/στίξη και σε κάνει κοινωνό μιας διαφορετικής από τη δική σου άποψης. Κοινωνιολογικά ενδιαφέρον θα το χαρακτήριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Άγγελε, μετά από αυτό πραγματικά κατάλαβα την απόλυτη διάσταση και την διαφορετικότητα των κριτηρίων μας ως προς το "ωραίο". Προσωπικά, το βρήκα εώς και εξαιρετικά αλαζονικό το κείμενο, επομένως και τον συγγραφέα αυτού. Είναι τόσο σίγουρος για όσα λέει που δεν μπαίνει στον κόπο να το εξηγήσει με τη μορφή επιχειρημάτων...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top