Αρρενωποί vs θηλυπρεπείς άντρες

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Metrosexual.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αυτο πάει να πει θηλυπρεπής
Καλά αυτό άσ'το...!!!!!!!!!!:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aυτό πιό πολύ σε "ωραία γκόμενα" φέρνει. Αν ήμουν λεσβία ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ο Bill πάντως είναι μία τραγική ιστορία που πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον. Αλλά ΝΑΙ είναι ο ορισμός του θηλυπρεπισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.P

Νεοφερμένος

Ο Mr.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ο Bill πάντως είναι μία τραγική ιστορία που πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον. Αλλά ΝΑΙ είναι ο ορισμός του θηλυπρεπισμού.
συμφωνώ απόλυτα...πλέον βλέπεις φωτογραφίες του και αν δεν τον ξέρεις τον περνάς χαλαρά για κοπέλα!έλεος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με ωραίο - θηλυπρεπή - αρρενωπό - αδιάφορο ή ακόμα και με άσχημο πρόσωπο, υπάρχει κάτι μέσα μας που είναι αναγκασμένο να ισορροπήσει στην εξωτερική εμφάνιση μας.

Αυτό το κάτι, το είναι μας, κουβαλά όλα τα βιώματα μας, τις απορρίψεις μας, τις επιτυχίες μας, τις σωστές και λάθος επιλογές μας. Ακόμα και τα πρότυπα που έχουμε ακολουθήσει ή όχι γιατι μας ήταν αποκρουστικά, έχουν παίξει καθοριστικό ρόλο, έτσι ώστε αυτό που είμαστε να είναι καλά κρυμμένο μέσα μας.

Κάποιες φορές φροντίζουμε να παίζουμε ρόλους που είναι εντελώς διαφορετικοί από αυτό που φαινόμαστε.

Αλλά, εκείνο που θέλω να τονίσω είναι ότι τις περισσότερες φορές διαλέγουμε φτηνούς ρόλους για εμάς και τότε ο γυρισμός μας στην αφετηρία είναι αδύνατος.
Ηδη έχουμε διανύσει ένα μεγάλο μέρος από την ζωή μας και στην φαντασία μας είμαστε αυτό που νομίζουμε βλέποντας τον καθρέπτη, αλλά αν ρωτήσουμε αυτούς που μας βλέπουν, πώς μας βλέπουν, τότε μόνο μια ειλικρινής απάντηση θα μας φέρει αντιμέτωπους όχι με την πραγματικότητα, αλλά με την διαφορά αυτού που νομίζουμε πως είμαστε και της εικόνας που επιμελώς στον έξω κόσμο παρουσιάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolakis@gr

Νεοφερμένος

Ο manolakis@gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
απλα καποιες γενικες προσωπικες αποψεις παρατηρησεις ειναι,,γιατι κολλατε ολοι ταμπελα "γενικευση"?δεν ειπα οτι ισχυουν παντου,,αλλα εχουν κομματι αληθειας απο οτι εχω δει εγω φυσικα..
αντι να ριχνεις σταμπα γενικευσεις,,μπορεις να απαντησεις επι της ουσιας σε τι διαφωνεις συμφωνεις κλπ?

μια μανια να μου απορριπτετε ολα οσα λεω με μια μεγααλη ταμπελαα..
γενικευσεις ή στερεοτυπα..


ειναι ψεμα πχ που συνηθως τα μεγαλα ειδωλα των κοριτσιων ηταν υπερβολικα θηλυπρεπη?μονο φατσες δειτε,,εναν εναν,,απο το 60 μεχρι σημερα..που οι κοπελιες τους εσκιζαν τα ρουχα τσιριζοντας..
τα αγουρα θηλυκα θελουν αγουρα αρσενικα..

ποσους τοπ σταρ των κοριτσιων εχεις δει με μουσια και αγρια εμφανιση?και οχι μπεμπε προσωπο..?

εγω δεν εχω κουραστει με τις "γενικευσεις" ,,,εσενα αφου ειναι τοσο λαθος και ανυπαρκτες γιατι σε ενοχλουν?
ασε με να γραφω βλακειες βρε παιδι μου,,τσαμπα ειναι..


εμφανισιακα νομιζω ναι...παραμεσα ουτε ο θεος δεν ξερει..

αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα,,απαντα επι της ουσιας..
δεν νομιζω οτι η θυληπρέπεια εχει να κανει μονο με την εμφανιση!
εχει να κανει και με την κινηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι η θυληπρέπεια εχει να κανει μονο με την εμφανιση!
εχει να κανει και με την κινηση!

Άρα τι βλέπουμε ήδη εδώ ; Μια ασυμφωνία για το τι αποτελεί αρχικά θηλυπρεπή άντρα.Θεωρώ μια διαφωνία θα έχουμε λογικά και για το τι αποτελεί αρρενωπό άντρα.

Είναι σημαντινό να καταννοήσουμε πως σε ένα δείγμα πχ 100 ανθρώπων θα πάρουμε αρκετές διαφορετικές απαντήσεις για το τι αποτελεί αρρενωπό ή θηλυπρεπή άντρα.Ο καθένας μας έχει συγκεκριμένες αντιλήψεις για το τι αποτελεί αρρενωπότητα και τι θηλυπρέπεια σε ότι αφορά έναν άντρα.Διάφορες επιρροές όπως το πολιτιστικό μας υπόβαθρο,η προσωπικότητα ,οι αντιλήψεις,οι προτιμήσεις ή ακόμα και οι γενεαλογικές μας καταβολές ενδέχεται να συντελέσουν στο πως βλέπουμε το masculinity/femininity σε έναν άντρα.

Κάντε ένα τεστ στον ίδιο σας το εαυτό.Φαντάζομαι είναι αρκετά δύσκολο να εισπράξετε μια απόλυτα σύμφωνη γνώμη από όλους για το εαν είστε αρρενωποί ή θηλυπρεπείς άντρες.Μπορώ να θυμηθώ περιστάσεις που με έχουν αποκαλέσει ιδιαίτερα αρρενωπό άντρα και σε κάποιες περιπτώσεις όταν ρώτησα πως το αξιολόγησαν μου απάντησαν ''έχεις πλάτες'' ''το ντύσιμο σου'' κτλ. Αντίστοιχα θυμάμαι περιστάσεις να με έχουν αποκαλέσει θηλυπρεπή επειδή ''έχεις εκλεπτυσμένους τρόπους'' ''είσαι άτριχος'' κτλ.

Ίσως είναι σοφό λοιπόν να δεχτούμε την υποκειμενικότητα που διέπει την ανθρώπινη φύση σε arbitrary έννοιες μαζί με τον περιορισμό των προσωπικών μας επιλογών και της διαφορετικότητας αυτών ανάμεσα στο γενικό πληθυσμό πρωτού πέσουμε σε στερεοτυπικές δοξασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρρενωποί. Και κατά προτίμηση μελαχρινοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Θηλυπρεπείς (και κατά προτίμηση κάπως έτσι)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
αρρενωποί.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
και τα δυο... - σε εναν... ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αρρενωποί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
συνδυάζει και τα δύο : και μούσι και eyeliner :P

πλάκα κάνω...αρρενωποί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Azis.jpg
    Azis.jpg
    29.3 KB · Εμφανίσεις: 142

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
αρρενωποι!δεν μπορω τα μπειμπι φεις!!αμα ο αντρας δεν εχει αρρενωπα χαρακτηριστικα και γενια δεν λεει!=PP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Άρα τι βλέπουμε ήδη εδώ ; Μια ασυμφωνία για το τι αποτελεί αρχικά θηλυπρεπή άντρα.Θεωρώ μια διαφωνία θα έχουμε λογικά και για το τι αποτελεί αρρενωπό άντρα.

Είναι σημαντινό να καταννοήσουμε πως σε ένα δείγμα πχ 100 ανθρώπων θα πάρουμε αρκετές διαφορετικές απαντήσεις για το τι αποτελεί αρρενωπό ή θηλυπρεπή άντρα.Ο καθένας μας έχει συγκεκριμένες αντιλήψεις για το τι αποτελεί αρρενωπότητα και τι θηλυπρέπεια σε ότι αφορά έναν άντρα.Διάφορες επιρροές όπως το πολιτιστικό μας υπόβαθρο,η προσωπικότητα ,οι αντιλήψεις,οι προτιμήσεις ή ακόμα και οι γενεαλογικές μας καταβολές ενδέχεται να συντελέσουν στο πως βλέπουμε το masculinity/femininity σε έναν άντρα.

Κάντε ένα τεστ στον ίδιο σας το εαυτό.Φαντάζομαι είναι αρκετά δύσκολο να εισπράξετε μια απόλυτα σύμφωνη γνώμη από όλους για το εαν είστε αρρενωποί ή θηλυπρεπείς άντρες.Μπορώ να θυμηθώ περιστάσεις που με έχουν αποκαλέσει ιδιαίτερα αρρενωπό άντρα και σε κάποιες περιπτώσεις όταν ρώτησα πως το αξιολόγησαν μου απάντησαν ''έχεις πλάτες'' ''το ντύσιμο σου'' κτλ. Αντίστοιχα θυμάμαι περιστάσεις να με έχουν αποκαλέσει θηλυπρεπή επειδή ''έχεις εκλεπτυσμένους τρόπους'' ''είσαι άτριχος'' κτλ.

Ίσως είναι σοφό λοιπόν να δεχτούμε την υποκειμενικότητα που διέπει την ανθρώπινη φύση σε arbitrary έννοιες μαζί με τον περιορισμό των προσωπικών μας επιλογών και της διαφορετικότητας αυτών ανάμεσα στο γενικό πληθυσμό πρωτού πέσουμε σε στερεοτυπικές δοξασίες.
Με λιγα λογια.Κοψτε τις βλακειες να βαζετε σε τσουβαλια,κοψτε χαρακτηρισμους κτλ για οτιδηποτε αρνητικο και θετικο και κοιταξτε απλα τον εαυτο σας και τι θα κανετε για να απολαυσετε εσεις.Χωρις μα και μου και συμπερασματα μετα.

Καλα δεν τα λεω Ψυχολογε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis18

Νεοφερμένος

Ο antonis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θυληπρεπείς κανονικά είναι αυτός που νιώθει κάπως θυληκά και που πιστεύει οτι δεν του ταιριάζει ο αντρισμός, αυτό για τους ομοφυλόφιλους τουλάχιστον, οι μέχρι τώρα αντρες που είδα μαλλον baby face ειναι! εγώ στον άλλον δεν θα με πείραζε αν ειχε τρίχες αρκει να μην είναι φουλ, θα μου άρεσε να είχε λίγα θυληκά στοιχεία
σεξουαλικά ομως θα ήθελα να έβγαζε αντρισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top