e-steki: The new era (part 1: forum)

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Στο παλιό στέκι χρειαζόταν περισσότερο scroll down, μιας και το κάθε ποστ καταλάμβανε περισσότερες γραμμές, μιας και μπορούσε να εκτείνεται σε μικρότερο πλάτος, είχε τον τίτλο του απο πάνω, καθώς και την ημερομηνία (που πλέον είναι στο πλάι) και επίσης τα γράμματα ήταν ένα μέγεθος μεγαλύτερα. Δεν καταλαβαίνω απο που βγαίνει αυτό που λες για το νέο στέκι. Μήπως απλά τα ποστ στο παρόν θέμα είναι πιο μεγάλα απο αυτά που διαβάζεις συνήθως και έτυχε να σου φαίνεται έτσι; :)


Πλέον απαραίτητο γιατί; Ίσα ίσα που τώρα οι χρήστες έχουν και ένα παραπάνω χαρακτηριστικό που τους ξεχωρίζει: το χρώμα των μηνυμάτων τους.

Συμφωνω με την Gio, οτι θελει πιο πολυ scroll down για να διαβασεις ενα θεμα.

Δες πχ ποσο χωρο θελει ενα μονο Post:
4skii15qh7o0nn8el9el.jpg
(πιθανολογω οτι τα μικρα posts δεν θα ειναι ποτε ιδιαιτερα μικρα, λογω της περιγραφης του χρηστη στα αριστερα καθε Post. )

Για να καταλαβεις, εγω ποτε δεν διαβαζω ολα τα posts ενος θεματος. Παντα τα "scanαρω", & αν με ενδιαφερει το ατομο / το περιεχομενο του μηνυματος, δινω περισσοτερη προσοχη. Με αυτο το layout, δεν μπορω να το κανω. Καθε post πιανει το 1/4 της οθονης μου (περιπου! Δεν το μετρησα κιολας!) & δεν ειναι ευκολο να το προσπερασεις! (Οθονη 17'', 1024χ768 αναλυση)

Οσο για τις υπογραφες, κτλ , αν και προσωπικα δεν το βρισκω τοοοσο σημαντικο, θα ηθελα να τις βλεπω, &το να ξεχωριζω τους χρηστες απο τα χρωματα τους δεν με βολευει. Η πρωτη κινηση που εκανα με την καινουργια εμφανιση ηταν αυτη. Με επιασε ζαλαδα με τα τοσα χρωματα σε ενα μονο θεμα. :redface:

Και για να μην λεμε μονο ο,τι μας ενοχλει (κριμα για τον κοπο σου θα ηταν αυτο), να πω οτι μου αρεσε πολυ το οτι αναφερονται διαφορα στατιστικα στην πλαινη στηλη καθε φορα που επισκεπτεσαι καποιο υπο-φορουμ, ενω και η επιλογη των χρωματων ειναι ιδιαιτερα επιτυχημενη (αν και οπως προειπα, πιθανως χρησιμοποιηθηκε σε υπερβολικο βαθμο)

Περισσοτερα σχολια, εν ευθετω χρονω :)

Υ.Γ: Εμενα η γραμματοσειρα, με αυτην την αναλυση, δεν με ενοχλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το υπόλοιπο 85% των αλλαγών πότε θα μπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Στο κάρμα πώς βλέπουμε ότι έχουμε χ +5, χ-1? Μπορώ να δω μόνο τι ψήφους έχω βάλει εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο κάρμα πώς βλέπουμε ότι έχουμε χ +5, χ-1? Μπορώ να δω μόνο τι ψήφους έχω βάλει εγώ.
Οι ψήφοι που έχω λάβει έχουν Μέτρια αντιφατικότητα.
Κάνε κλικ στο "Μέτρια". :)

Δεν άλλαξε κάτι από το rebirth, ίδιο σύστημα έμεινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γιώργο! Δεν ξεχώριζα το μέτρια επειδή είναι πορτοκαλί και νόμιζα ότι έλεγε "έχω αντιφατικότητα".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με μια πρωτη ματια εχω να πω τα εξης :

Καταρχην συγχαρητηρια για την ανανεωση, και καλη συνεχεια μεχρι το 100% :)

Επειδη ειμαι σε bad santa mood οπως φαινεται και απο αβαταρ/υπογραφη :P , και τα περισσοτερα θετικα σχόλια έχουν ειπωθει, δε θα σταθω πολυ στο να πω μια απο τα ιδια. Τα tabs ειναι πολυ χρησιμα, η ταχυτητα ειναι καλη, οι επιλογες περισσοτερες, ο σχεδιασμός πιο μοντερνος. Ολα αυτα μια πολυ καλη αρχη για μια αλλαγη που μολις ξεκινησε. Ενα μεγαλο μπραβο στους admins και οσους αλλους βοηθησαν.


Και τωρα για να ειμαστε και λιγο παραγωγικοι :D, αυτα που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ακομα ευστοχα :

1. Τα χρώματα. Ειναι παρα πολυ σημαντικό να υπαρχει σωστη επιλογη χρωματων. Και αριθμος. Πιστευω οτι στον αριθμο σε διαφωνουμε, οτι ειναι πολλα. Ακομα και ολα τα ποστς να εχουν το ιδιο, παλι πολλα ειναι. Υπαρχουν 3 λαδί, πρασινο, πορτοκαλι, μπλε,γαλαζιο, κοκκινο,ασπρο και πιο ανοιχτο γαλαζιο ηδη, ασχετως ποστς ! Νομιζα οτι εχω παρει LSD
!
Συμφωνω να ανενωθει και να γινει μοντερνο και ευχαριστο, αλλά ισως πρεπει να υπαρχει ενα βασικο χρωμα (η 2 max), και τα υπολοιπα απλα να "σπανε" τη μονοτονια.

2.Σχετικά με τα χρωματα επισης : η επιλογη να διαλεγουμε χρωμα ποστς ειναι πολυ ωραια. Οπως επισης και το να βλεπουμε με το δικο μας χρωμα τα ποστς των αλλων. Ομως επειδη τα χρωματα ειναι τετοια, πολλοι θα βαλουν να εχουν ολα το ιδιο. Οποτε σα να επελεγαν ενα forum skin. Προσωπικα θα προτεινα για το μελλον, να βγουν 3-4 forum skins που να περιλαμβανουν τα παντα (οχι δλδ μονο τα ποστς), ωστε να μπορει ο καθενας να το βλεπει στην παλεττα που τον βολευει καλυτερα (κατι που γινεται ολο και συχνοτερα στα φορουμ). Οσο για το χρωμα επιλογης : ειναι ωραια ιδεα να εχει ο καθενας το χρωμα του και να ξεχωριζει απο αυτο, οπως πχ σε ενα msn chat. 2 σκεψεις : πλεον με μια ματια δε βλεπω : την giovanna, τον hunter, την io-io, τον Αρκτουρο (τυχαια ονοματα)....αλλά βλεπω : τον μπλε, την μωβ, τον πορτοκαλι, κλπ. Δηλαδη οταν δεν υπαρχει ενα κοινο χρωμα πλαισιου, ο καθενας ξεχωριζει απο άβαταρ και υπογραφη. Με διαφορετικο χρωμα ο καθενας, γινεται αυτο το πρωταρχικό σημαδι που ξεχωριζουμε ο ενας τον αλλον (παντα εκ 1ης οψεως μιλαμε). Παντως μια προταση πανω σ εαυτο, θα ηταν να μπουν κι αλλα χρωματα, πιο απαλα στο ματι. Θα λεγα οτι και λιγα ειναι, και "ιδιατερα" χρωματα. Ετσι πχ αν μπει μαυρο,ανθρακι κλπ, θα μπορει καποιος να τα βαλει ολα ετσι, και να ειναι πιο ξεκουραστη μια σελιδα. Εκτος αν μπει ολοκληρο skin οποτε ακομα καλυτερα.

Επισης πχ τωρα που χρησημοποιω το μπλε/γαλαζιο, η αντιθεση φοντου με κειμενο ειναι αρκετα μικρη. Και ειναι σε ολα τα χρωματα αποτι βλεπω. Μπορουμε να αλλαζουμε χρωμα κειμενου βεβαια, απλά το αναφερω μηπως θελετε καποιο default διαφορετικο.

3.Υπογραφες : Το κουμπι επιλογων για την υπογραφη, απο κατω δεξια που ειναι (κατω απο τα εμοτικονς), θα προτεινα να παει πανω δεξια (η οπου αλλου βολευει). Εκει που ειναι δεν ειναι βολικο. Οταν το πατας το πεδιο που βγαινει ειναι εκτος οθονης και πρεπει να κανεις scroll down. Επισης το πεδιο το ιδιο, δεν εχει καποιο κουμπι που να πατας και να εισαι βεβαιος οτι εκανες την αλλαγη. Απλα πρεπει να πατησεις καπου αλλου για να φυγει και το πεδιο , ελπιζοντας οτι εγινε η δουλεια. Α και τα γραφικα του πεδιου, χαλανε στο δεξι του μερος.Επισης αποτι καταλαβα, αλλαζοντας τωρα υπογραφη, οι επιλογες σε αυτο το πεδιο αφορουν ΜΟΝΟ το τι να κανεις για να ανεβασεις εικονα στον σερβερ του φορουμ. Ενω οπως το διαβαζω καταλαβαινω οτι η 1η επιλογη ειναι να παρει εικονα απο απομακρυσμενο σερβερ. Το οποιο, οταν βαζω εκει την διευθυνση, δεν λειτουργει. Μονο αν την βαλω απευθειας στο χωρο υπογραφης με [img ] tags δουλευει. (btw thanks george :) ) .

Επισης, αν ειναι δυνατον, να μπορει να υπαρχει καποιο κενο μεταξυ κειμενου και υπογραφης, γιατι οπως ειπε η gio νομιζω (συγνωμη αν κανω λαθος) , οταν γραφει καποιος 1-2 σειρες , αυτες μοιαζουν σαν τιτλος ποστ και το ματι πεφτει πανω σε μια υπογραφη απλως. Και τα μικρα fonts το επιδεινωνουν.

4. Mouse over : Στα κουμπακια-εργαλεια οταν κανουμε κανονικο ποστ, οταν το ποντικι ειναι απο πανω και βγαζει περιγραφη, αν το παμε σε διπλανο, μενει η περιγραφη του προηγουμενου. Για περιπου 5 δευτερολεπτα. Μετα αν δε κινηθει το ποντικι απο το επομενο κουμπι, δεν βγαινει καμια περιγραφη. Αν ξανακινηθει, βγαινει η επομενη.

5.Το κουμπι πολλαπλης παραθεσης ειναι πιο ευχρηστο να ειναι ιδιο χρωμα με τα αλλα και να αλλαζει οταν επιλεχθει για να βλεπουμε πιο ευκολα ποτε εχει πατηθει και σε ποια ποστς. Τωρα συμβαινει το αναποδο (δλδ οταν πατηθει γινεται ιδιο χρωμα με τα αλλα). Συνηθεια ειναι και αυτο, αλλα απλα δεν καταλαβα γιατι αλλαξε κατι που δεν ειχε προβλημα παλαιοτερα.

6.Το "Καλωσορισμα" θα το εβαζα στον ενικο. Και γιατι δημιουργει πιο οικειο και φιλικο (μη επισημο) κλιμα, αλλά και ταιριαζει καλυτερα με το νεο λουκ.
7. Η γραμματοσειρα ειναι οντως λιγο μικρη. Δεν ειναι απλα οτι τα γραφικα μεγαλα. Δειτε και αλλα φορουμς και θα το διαπιστωσετε. Δεν ειναι θεμα αν θα συνιθιστει ή οχι. Ειναι οτι κουραζει το ματι (βλαπτει την οραση, κανονικα), ακομα και αν την συνηθισεις. Και ειδικα οταν ολα γυρω γυρω ειναι μεγαλα και πολυχρωμα, δεν θα φαινεται καθολου ασχημα να αυξηθει λιγο το μεγεθος γραμματοσειρας, οπως εβαλε παραδειγμα ενα αλλο παιδι πιο πριν (δε θυμαμαι αν βαλαμε το ιδιο με το μεγεθος που χρησημοποιω για αυτο το ποστ).



Πλιζ δωστε κι αλλες επιλογες χρωματων στον λαο ! Αλλιως στο μελλον τα meetings θα ειναι καπως ετσι ! :



:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συμφωνωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!
χαιρομαι που δεν ειμαι εγω η "περιεργη"...ειδικα οσο αφορα το scroll down!!!!
και επιτελους πια εσυ ρε ανθρωπε,με την υπογραφη σου! (στην εκλεψα, δε σε πειραζει ε?)
τι γκομενακι ειν τουτοοοο!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μεγειές,

να ρωτήσω κάτι για δεν κατάλαβα από τους παραπάνω?


Επιλογή χρώματος μπορούμε να κάνουμε μόνο για τα πόστς?
Η γενικά για τό στέκι ολόκληρο?
Πολύ χρωματιστό μου φαίνεται, γενικά δλδ πολύ έντονο.

Κατά ταλλα φαίνεται δουλειά με μεράκι και το αποτέλεσμα είναι καλό.
congrats από μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως εγώ ακόμα το ψάχνω :P

Σχολιασμός αργότερα για να είναι έγκυρος :P

Congratulations παιδιά!
Όντως εντυπωσιακή η αλλαγή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μεγειές,
να ρωτήσω κάτι για δεν κατάλαβα από τους παραπάνω?
Επιλογή χρώματος μπορούμε να κάνουμε μόνο για τα πόστς?
Η γενικά για τό στέκι ολόκληρο?
Πολύ χρωματιστό μου φαίνεται, γενικά δλδ πολύ έντονο.
Κατά ταλλα φαίνεται δουλειά με μεράκι και το αποτέλεσμα είναι καλό.
congrats από μένα
Nαι μονο για τα ποστς. Αλλά ευχομαι ο Αγιος Βασιλης να φερει κι αλλες επιλογες :)

Κατι άλλα να προσθεσω :

==
Οταν κανουμε απαντηση, και δειχνει τα προηγουμενα ποστς, το φορουμ ξεχειλωνει. Και βασικα αυτο το εξτρα πλατος θα ηταν οτι πρεπει να το ειχε ολο το φορουμ γενικοτερα συνεχεια. Ειναι ηδη καλυτερο που φαρδυνε, και λιγο ακομα θα του πηγαινει επισης, μια και ειναι λιγο πιο μεγαλα ολα.

==
Οπου λεει απο ποιον δημιουργηθηκε ενα τοπικ, ή ποιος απαντησε τελευταιος, το ονομα του χρηστη χανεται στο ματι, θα προτεινα να εχει αλλο χρωμα ή να ειναι bold ή underlined.

==
To mouse over κειμενο που εμφανιζεται οταν ειμαστε πανω σε τιτλο ποστ, ειναι πολυ ωραιο, και το ημιδιαφανες χρωμα φοντου του ταιριαζει, αλλα ξανα, εχει μικρη αντιθεση και το κειμενο διαβαζεται δυσκολα. Θα προτεινα ενα αλλο , και παλι ημιδιαφανες, χρωμα φοντου ή κειμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.


==
Οπου λεει απο ποιον δημιουργηθηκε ενα τοπικ, ή ποιος απαντησε τελευταιος, το ονομα του χρηστη χανεται στο ματι, θα προτεινα να εχει αλλο χρωμα ή να ειναι bold ή underlined.


το αυτο.
α γεια σου. και bold, kai underline.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Να ρωτησω, μονο σε μενα ειναι τα πλαισια στην αναζητηση πανω αριστερα και στον τιτλο του θρεντ πολυ μικρα? Δηλαδη, "κοβουν" τη γραμματοσειρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πολύ ωραίο και πολύχρωμο (αν και πρέπει να το συνηθίσω)...
Επίσης πολύ έξυπνο το να προσφέρετε "δωράκια" κατά τη διάρκεια που το στέκι ήταν κλειστό! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης για όσους έχουν παράπονα με τα χρώματα, υπάρχει η επιλογή (ψάχτε το λίγο) να βλέπετε όλα τα posts στο χρώμα που επιλέξατε να έχετε τα post σας. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Επίσης για όσους έχουν παράπονα με τα χρώματα, υπάρχει η επιλογή (ψάχτε το λίγο) να βλέπετε όλα τα posts στο χρώμα που επιλέξατε να έχετε τα post σας. :rolleyes:

Εμένα μου αρέσουν πολύ τα πολλά χρώματα... είναι super! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Επίσης για όσους έχουν παράπονα με τα χρώματα, υπάρχει η επιλογή (ψάχτε το λίγο) να βλέπετε όλα τα posts στο χρώμα που επιλέξατε να έχετε τα post σας. :rolleyes:

νταξ ναι, εγω ας πουμε τα βαλα ολα μωβ, που ναι και το αγαπημενο μου και υποτιθεται οτι δε μου ειναι κουραστικο, αλλα και παλι ειναι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παιδια, στους ορους χρησης εχετε φαει τελειες, εχετε βαλει παραπανω γραμματα και εχετε κανα δυο συντακτικα λαθη...
ας το ξαναδιαβασετε μια φορα..
οχι τιποτα σοβαρο, χαζα πραγματακια, αλλα δειτε τα...


Η κοινότητα του e-steki δεν φέρνει καμία ευθύνη για απώλεια πληροφοριών, οποιουδήποτε είδους,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Α, άρα αν μπει η επιλογή και για τη γραμματοσειρά, θα αφορά μόνο τη γραμματοσειρά των ποστς...;
Ναι.
Συμφωνω με την Gio, οτι θελει πιο πολυ scroll down για να διαβασεις ενα θεμα.

Δες πχ ποσο χωρο θελει ενα μονο Post:

[εικόνα]

(πιθανολογω οτι τα μικρα posts δεν θα ειναι ποτε ιδιαιτερα μικρα, λογω της περιγραφης του χρηστη στα αριστερα καθε Post. )

Για να καταλαβεις, εγω ποτε δεν διαβαζω ολα τα posts ενος θεματος. Παντα τα "scanαρω", & αν με ενδιαφερει το ατομο / το περιεχομενο του μηνυματος, δινω περισσοτερη προσοχη. Με αυτο το layout, δεν μπορω να το κανω. Καθε post πιανει το 1/4 της οθονης μου (περιπου! Δεν το μετρησα κιολας!) & δεν ειναι ευκολο να το προσπερασεις! (Οθονη 17'', 1024χ768 αναλυση)

Οσο για τις υπογραφες, κτλ , αν και προσωπικα δεν το βρισκω τοοοσο σημαντικο, θα ηθελα να τις βλεπω, &το να ξεχωριζω τους χρηστες απο τα χρωματα τους δεν με βολευει. Η πρωτη κινηση που εκανα με την καινουργια εμφανιση ηταν αυτη. Με επιασε ζαλαδα με τα τοσα χρωματα σε ενα μονο θεμα. :redface:

Και για να μην λεμε μονο ο,τι μας ενοχλει (κριμα για τον κοπο σου θα ηταν αυτο), να πω οτι μου αρεσε πολυ το οτι αναφερονται διαφορα στατιστικα στην πλαινη στηλη καθε φορα που επισκεπτεσαι καποιο υπο-φορουμ, ενω και η επιλογη των χρωματων ειναι ιδιαιτερα επιτυχημενη (αν και οπως προειπα, πιθανως χρησιμοποιηθηκε σε υπερβολικο βαθμο)

Περισσοτερα σχολια, εν ευθετω χρονω :)

Υ.Γ: Εμενα η γραμματοσειρα, με αυτην την αναλυση, δεν με ενοχλει.
Στο προηγούμενο φόρουμ έπιανε λιγότερο χώρο; :hypno: Μόλις τώρα το μέτρησα, ακριβώς το ίδιο ποστ με το παλιό theme (στο οποίο εγώ έχω πρόσβαση) και πιάνει περισσότερο εκεί (για την ακρίβεια περίπου 20 πίξελ παραπάνω).

Ευχαριστώ Γιώργο! Δεν ξεχώριζα το μέτρια επειδή είναι πορτοκαλί και νόμιζα ότι έλεγε "έχω αντιφατικότητα".:P
Ωχ, ευχαριστώ, θα δω τι μπορώ να κάνω για αυτό.


1. Τα χρώματα. Ειναι παρα πολυ σημαντικό να υπαρχει σωστη επιλογη χρωματων. Και αριθμος. Πιστευω οτι στον αριθμο σε διαφωνουμε, οτι ειναι πολλα. Ακομα και ολα τα ποστς να εχουν το ιδιο, παλι πολλα ειναι. Υπαρχουν 3 λαδί, πρασινο, πορτοκαλι, μπλε,γαλαζιο, κοκκινο,ασπρο και πιο ανοιχτο γαλαζιο ηδη, ασχετως ποστς ! Νομιζα οτι εχω παρει LSD
!
Συμφωνω να ανενωθει και να γινει μοντερνο και ευχαριστο, αλλά ισως πρεπει να υπαρχει ενα βασικο χρωμα (η 2 max), και τα υπολοιπα απλα να "σπανε" τη μονοτονια.
Ουσιαστικά τα βασικά χρώματα είναι 4. Και έλεος τώρα που το κόκκινο είναι χρώμα του e-steki, εμφανίζεται σε ελάχιστα εικονίδια στα οποία είναι απαράιτητο. Με την ίδια λογική, τα windows σου έχουν άπειρα χρώματα, μιας και τα εικονίδια τους είναι εντελώς πολύχρωμα.

2.Σχετικά με τα χρωματα επισης : η επιλογη να διαλεγουμε χρωμα ποστς ειναι πολυ ωραια. Οπως επισης και το να βλεπουμε με το δικο μας χρωμα τα ποστς των αλλων. Ομως επειδη τα χρωματα ειναι τετοια, πολλοι θα βαλουν να εχουν ολα το ιδιο.
Επι του παρόντος πάντως, 50 χρήστες έχουν ορίσει τη συγκεκριμένη επιλογή και μόνο 13 απο αυτούς έχουν βάλει να εμφανίζονται στο ίδιο χρώμα όλα τα ποστς. Οι υπόλοιποι 37 έχουν ορίσει να εμφανίζεται το κάθε ποστ στο δικό του.

Οποτε σα να επελεγαν ενα forum skin. Προσωπικα θα προτεινα για το μελλον, να βγουν 3-4 forum skins που να περιλαμβανουν τα παντα (οχι δλδ μονο τα ποστς), ωστε να μπορει ο καθενας να το βλεπει στην παλεττα που τον βολευει καλυτερα (κατι που γινεται ολο και συχνοτερα στα φορουμ). Οσο για το χρωμα επιλογης : ειναι ωραια ιδεα να εχει ο καθενας το χρωμα του και να ξεχωριζει απο αυτο, οπως πχ σε ενα msn chat. 2 σκεψεις : πλεον με μια ματια δε βλεπω : την giovanna, τον hunter, την io-io, τον Αρκτουρο (τυχαια ονοματα)....αλλά βλεπω : τον μπλε, την μωβ, τον πορτοκαλι, κλπ. Δηλαδη οταν δεν υπαρχει ενα κοινο χρωμα πλαισιου, ο καθενας ξεχωριζει απο άβαταρ και υπογραφη. Με διαφορετικο χρωμα ο καθενας, γινεται αυτο το πρωταρχικό σημαδι που ξεχωριζουμε ο ενας τον αλλον (παντα εκ 1ης οψεως μιλαμε). Παντως μια προταση πανω σ εαυτο, θα ηταν να μπουν κι αλλα χρωματα, πιο απαλα στο ματι. Θα λεγα οτι και λιγα ειναι, και "ιδιατερα" χρωματα. Ετσι πχ αν μπει μαυρο,ανθρακι κλπ, θα μπορει καποιος να τα βαλει ολα ετσι, και να ειναι πιο ξεκουραστη μια σελιδα. Εκτος αν μπει ολοκληρο skin οποτε ακομα καλυτερα.
Πιο πάνω λες οτι τα χρώματα είναι πολλά, τώρα ζητάς περισσότερα; :wacko:
Το forum skin είναι η ταυτότητα του site κατά κάποιο τρόπο και δεν πρόκειται να μπει δεύτερο. Θα φτιαχτεί απλά αργότερα ένα πολύ light που θα προορίζεται για όσους έχουν πολύ αργές συνδέσεις ή μπαίνουν απο φορητές συσκευές (κινητά, pda κτλ).

Επισης πχ τωρα που χρησημοποιω το μπλε/γαλαζιο, η αντιθεση φοντου με κειμενο ειναι αρκετα μικρη. Και ειναι σε ολα τα χρωματα αποτι βλεπω. Μπορουμε να αλλαζουμε χρωμα κειμενου βεβαια, απλά το αναφερω μηπως θελετε καποιο default διαφορετικο.
Το φόντο στα ποστς είναι κατά 90% άσπρο. Το χρώμα των γραμμάτων είναι πολύ κοντά στο μαύρο. Για να υπήρχε μεγαλύτερη αντίθεση θα έπρεπε να είναι το φόντο άσπρο και τα γράμματα μαύρα.

3.Υπογραφες : Το κουμπι επιλογων για την υπογραφη, απο κατω δεξια που ειναι (κατω απο τα εμοτικονς), θα προτεινα να παει πανω δεξια (η οπου αλλου βολευει). Εκει που ειναι δεν ειναι βολικο. Οταν το πατας το πεδιο που βγαινει ειναι εκτος οθονης και πρεπει να κανεις scroll down. Επισης το πεδιο το ιδιο, δεν εχει καποιο κουμπι που να πατας και να εισαι βεβαιος οτι εκανες την αλλαγη. Απλα πρεπει να πατησεις καπου αλλου για να φυγει και το πεδιο , ελπιζοντας οτι εγινε η δουλεια. Α και τα γραφικα του πεδιου, χαλανε στο δεξι του μερος.
Θα διορθωθεί.
Επισης αποτι καταλαβα, αλλαζοντας τωρα υπογραφη, οι επιλογες σε αυτο το πεδιο αφορουν ΜΟΝΟ το τι να κανεις για να ανεβασεις εικονα στον σερβερ του φορουμ. Ενω οπως το διαβαζω καταλαβαινω οτι η 1η επιλογη ειναι να παρει εικονα απο απομακρυσμενο σερβερ. Το οποιο, οταν βαζω εκει την διευθυνση, δεν λειτουργει. Μονο αν την βαλω απευθειας στο χωρο υπογραφης με [img ] tags δουλευει. (btw thanks george :) ) .
Θα το κοιτάξω.
Επισης, αν ειναι δυνατον, να μπορει να υπαρχει καποιο κενο μεταξυ κειμενου και υπογραφης, γιατι οπως ειπε η gio νομιζω (συγνωμη αν κανω λαθος) , οταν γραφει καποιος 1-2 σειρες , αυτες μοιαζουν σαν τιτλος ποστ και το ματι πεφτει πανω σε μια υπογραφη απλως. Και τα μικρα fonts το επιδεινωνουν.
Αυτό οφείλεται στο οτι έχετε συνηθίσει απο πριν τους τίτλους ποστς. Ωστόσο θα προσπαθήσω να σκεφτώ έναν τρόπο να γίνει πιο ευδιάκριτιος ο διαχωρισμός.
4. Mouse over : Στα κουμπακια-εργαλεια οταν κανουμε κανονικο ποστ, οταν το ποντικι ειναι απο πανω και βγαζει περιγραφη, αν το παμε σε διπλανο, μενει η περιγραφη του προηγουμενου. Για περιπου 5 δευτερολεπτα. Μετα αν δε κινηθει το ποντικι απο το επομενο κουμπι, δεν βγαινει καμια περιγραφη. Αν ξανακινηθει, βγαινει η επομενη.
Δεν κατάλαβα.
5.Το κουμπι πολλαπλης παραθεσης ειναι πιο ευχρηστο να ειναι ιδιο χρωμα με τα αλλα και να αλλαζει οταν επιλεχθει για να βλεπουμε πιο ευκολα ποτε εχει πατηθει και σε ποια ποστς. Τωρα συμβαινει το αναποδο (δλδ οταν πατηθει γινεται ιδιο χρωμα με τα αλλα). Συνηθεια ειναι και αυτο, αλλα απλα δεν καταλαβα γιατι αλλαξε κατι που δεν ειχε προβλημα παλαιοτερα.
Αυτό έγινε με το σκεπτικό ότι το κάθε κουμπί είναι "ενεργό" και γι'αυτό έχει διαφορετικό χρώμα. Το κουμπί πολλαπλής παράθεσης αν δεν πατηθεί είναι "ανενεργό", οπότε μόνον αν πατηθεί έχει το ίδιο χρώμα με τα άλλα. Βέβαια σε αυτό θα μπορούσε να αντιτάξει κάποιος ότι και τα άλλα πρέπει να πατηθούν για αν είναι ενεργά. Ωστόσο θα φαινόταν λίγο άκυρο να φαίνεται σαν ανενεργό όταν είναι πατημένο. Όπως και να χει, αυτό είναι καθαρά θέμα συνήθειας, εγώ που το βλέπω έτσι πολύ περισσότερο καιρό το έχω συνηθίσει, θα δείτε οτι σε λίγο καιρό θα το συνηθίσετε κι εσείς.
6.Το "Καλωσορισμα" θα το εβαζα στον ενικο. Και γιατι δημιουργει πιο οικειο και φιλικο (μη επισημο) κλιμα, αλλά και ταιριαζει καλυτερα με το νεο λουκ.
Είναι αγένεια να μιλας στον ενικό σε κάποιον που δεν ξέρεις :P

7. Η γραμματοσειρα ειναι οντως λιγο μικρη. Δεν ειναι απλα οτι τα γραφικα μεγαλα. Δειτε και αλλα φορουμς και θα το διαπιστωσετε. Δεν ειναι θεμα αν θα συνιθιστει ή οχι. Ειναι οτι κουραζει το ματι (βλαπτει την οραση, κανονικα), ακομα και αν την συνηθισεις. Και ειδικα οταν ολα γυρω γυρω ειναι μεγαλα και πολυχρωμα, δεν θα φαινεται καθολου ασχημα να αυξηθει λιγο το μεγεθος γραμματοσειρας, οπως εβαλε παραδειγμα ενα αλλο παιδι πιο πριν (δε θυμαμαι αν βαλαμε το ιδιο με το μεγεθος που χρησημοποιω για αυτο το ποστ).
Ποιά είναι πια βρε παιδιά αυτά τα γραφιικά που είναι μεγάλα στα posts?


Πλιζ δωστε κι αλλες επιλογες χρωματων στον λαο ! Αλλιως στο μελλον τα meetings θα ειναι καπως ετσι ! :



:P:P:P:P
Και τι σε νοιάζει; Αφού δεν έχεις έρθει ποτέ σε meeting. :P

Nαι μονο για τα ποστς. Αλλά ευχομαι ο Αγιος Βασιλης να φερει κι αλλες επιλογες :)

Κατι άλλα να προσθεσω :

==
Οταν κανουμε απαντηση, και δειχνει τα προηγουμενα ποστς, το φορουμ ξεχειλωνει. Και βασικα αυτο το εξτρα πλατος θα ηταν οτι πρεπει να το ειχε ολο το φορουμ γενικοτερα συνεχεια. Ειναι ηδη καλυτερο που φαρδυνε, και λιγο ακομα θα του πηγαινει επισης, μια και ειναι λιγο πιο μεγαλα ολα.
Ξεχειλώνει επειδή ο Insomniac έβαλε μεγάλη εικόνα. Ωστόσο τον ευχαριστώ που την έβαλε γιατι με έκανε να δω οτι είχα ξεχάσει να το κάνω να βγάζει scrollbar σε τέτοιες περιπτώσεις, όπως γίνεται και στα posts. Θα μπει σύντομα.
Όσο για το πλάτος, αν ήταν έστω και ελάχιστα μεγαλύτερο, θα έβγαζε οριζόντια scrollbar σε αναλύσεις 1024x768.

== Οπου λεει απο ποιον δημιουργηθηκε ενα τοπικ, ή ποιος απαντησε τελευταιος, το ονομα του χρηστη χανεται στο ματι, θα προτεινα να εχει αλλο χρωμα ή να ειναι bold ή underlined.
Θα γίνει bold. Είπαμε, ΒΕΤΑ. :P
==To mouse over κειμενο που εμφανιζεται οταν ειμαστε πανω σε τιτλο ποστ, ειναι πολυ ωραιο, και το ημιδιαφανες χρωμα φοντου του ταιριαζει, αλλα ξανα, εχει μικρη αντιθεση και το κειμενο διαβαζεται δυσκολα. Θα προτεινα ενα αλλο , και παλι ημιδιαφανες, χρωμα φοντου ή κειμενου.
Δοκίμασα διάφορες επιλογές πριν το βάλω και αυτή μου φάνηκε καλύτερη.

Να ρωτησω, μονο σε μενα ειναι τα πλαισια στην αναζητηση πανω αριστερα και στον τιτλο του θρεντ πολυ μικρα? Δηλαδη, "κοβουν" τη γραμματοσειρα..
Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top