Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βρε κουκλί μου καταλαβαίνω τι λες...
και ως μάνα σου λέω, δίκιο έχεις

όμως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο δυνατοί...
δεν έχουν όλοι το ίδιο ψυχικό σθένος για να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις
Στην Ελλάδα που ζούμε η πρόνοια είναι άγνωστη λέξη
Το κράτος αρωγος είναι ανύπαρκτο

Πως? κι από που?
Το ξέρεις ότι οι παιδικοί σταθμοί παίρνουν με κλήρωση το παιδί σου? Το ξέρεις ότι μπορεί να μην μπορέσεις να το αφήσεις σε κρατικό σταθμό? Το ξέρεις ότι ο ιδιωτικός κοστίζει 4000 ετησίως?
Ξέρεις ότι το σχολείο τελειώνει στις 1 το μεσημέρι και υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει φύλαξη?

Είναι τόσοι πολλοι οι παράγοντες που πρέπει να σκεφτεί ένας υποψήφιος γονιός που δεν το κανουν καθόλου απλό το να είσαι 20 χωρίς ΚΑΜΙΑ στήριξη :/:
Και η υιοθεσία δεν είναι και τόσο λύση... γιατί προβλήματα υπάρχουν απ την εγκυμοσύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
δεν υπάρχει πραγματικά μεγαλύτερη ευλογία από ένα παιδί...
στο λέει μια μητέρα ενός βρέφους 5 μηνών...
που πέρισυ όμως έκανε έκτρωση επειδή το άλλο της μωρό ήταν άρρωστο

Πραγματικά, εύχομαι να χαίρεσαι το μωράκι σου και να το δείς όπως ποθείς!:clapup::D :D :D :clapup:
Και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ !!!!!

Ότι και να λέμε παιδιά η υγεία είναι αυτή που καταφέρνει τα πάντα στην ζωή...χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να καταφέρουμε αυτά που ονειρευόμαστε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
πλάκα κάνετε? πρώτα απο όλα μία οικογενειακή φίλη μου που της είχαν πει ότι το παιδί θα βγει προβληματικό, αυτή πάραυτα συνέχισε την κύηση και βγήκε υγιέστατο!!!και δεν είναι σύμπτωση!ξέρετε ποσα λάθη τέτοια κάνουν οι γιατροί? οι γονείς δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να κάνουν έκτρωση. όταν υπάρχει θέληση όλα κατορθώνονται! καλύτερα να είσαι μάνα μόνη χωρίς γονείς και να αποφύγεις τον φόνο παρά να περνάς μία ζωή έχοντας τέοιο βάρος στη συνείδηση!τέλος ο Θεός δεν τα δίνει τα παιδάκια επειδή ξέρει ότι θα σκοτωθούν οπότε είμαστε εντάξει! τα παιδιά είναι αποτέλεσμα της πράξης και ο Θεός επιτρέπει μήπως και υπάρξει λίγο φιλότιμο μέσα στους ανθρώπους. Κια όποιος-ια δεν μπορεί να μεγαλώσει το παιδάκι που έχει σύνδρομο ή ό,τι άλλο ας το στείλει σε ίδρυμα, ο φόνος δεν είναι μονοδρομος όπως τον βλέπουν πολλοί.το παιδάκι ενός γνωστού μου έχει σύνδρομο down και έχει τόση αγάπη για τα άλλα παιδάκια, είναι τόσο καλό, δεν λέω ότι δεν είναι δύσκολα , αλλά ανταμοίβεσαι για αυτόν τον αγώνα που κάνεις, όσο για τις εκτρώσεις μετά απο βιασμό πάλι μπορούν να το αφήσουν σε ορφανοτροφείο και όχι να το σκοτώσουν! Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτία! Αλλά έτσι είμαστε οι άνθρωποι δεν έχουμε πλεον ψυχή και καρδιά έχουμε σκτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μιλας εκ του ασφαλούς αγαπητέ μου.... δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εγώ μπορεί να μιλάω εκ του ασφαλούς αλλά από ότι ξερω αυτά είναι αλήθεια, το ότι δεν μου έχει συμβεί κάτι απο αυτά είναι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μακαρι κ αλλες που μιλησανε εκ του ασφαλους να λεγανε τα ιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
να λες τοσο ωμα οτι η εκτρωση ειναι ΣΩΤΗΡΙΑ δεν ειναι προκλητικο και κυνικο????για να μας προκαλεσει το ειπε η angie ann και τα καταφερε

Ώστε είμαι κυνική; Με προσβάλλεις. Εγώ δεν σε χαρακτήρισα πουθενά. μόνο με τις απόψεις σου ασχολούμαι.

Πάντως βλέπω ότι κάποιοι είναι κατά της έκτρωσης για προσωπικούς λόγους αλλά υπέρ για λόγους υγείας. Και ρωτάω. Τότε είναι σωστό να αφαιρεθεί η ζωή του παιδιού; Και αυτό ψυχούλα δεν έχει; Ακόμα και αν έχει προβλήματα αν το αγαπούν οι γονείς του μπορεί να είναι ευτιχισμένο. Γιατί εδώ έχει κάποιος το δικαίωμα να το σκοτώσει ενώ αν είναι υγειές όχι; Ποιος μπορεί να κρίνει αν αυτό μπορεί ή όχι να είναι ευτιχισμένο αν έχει σύδρομο Down. Γιατί κάποιος να έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωούλα του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Η Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είναι φόνος όπως και να το κάνεις και να η απάντηση του βάλτερ ήταν η σωστότερη που θα μπορούσε να δοθεί. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να στερεί μια ζωή αλλα θα πρεπε να υπολογιστεί και η γνώμη της κοπέλας βάλτερ. Εσύ απλά θα το αναγνωρίσεις. Εκείνη θα κάνει όλα τα υπόλοιπα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όπως και να χει είναι φόνος και διαφωνώ μ αυτό. Γι αυτό κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για αντισύλληψη και προφύλαξη και δεν σκεφτόμαστε επιπόλαια για μια νυχτα να την πληρώνουμε εμείς και ένα παιδί που δεν φταίει μια ζωή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Μία οικογενειακή μας φίλη προσπαθούσε για χρόνια να κάνει παιδί και όταν τελικά κατάφερε να μαίνει έγγυος οι γιατροί της είπαν ότι είχε πρόβλημα το μωρό. Πολύ μεγάλο πρόβλημα όμως. Η κοπέλα το σκέφτηκε πάρα πολύ και τελικά αποφάσισε να το κρατήσει παρ'όλο που όλοι την θεωρουσαν τρελή, και που και η ίδια ήξερε τι συνέπειες θα είχε η ύπαρξη ενός τέτοιου παιδού στη ζωή της. Τελικά το παιδί γεννήθηκε νεκρό. Η άποψή μου για το γεγονός αυτό (κι ας μου πετάξουν όλοι ντομάτες) είναι ότι ο Θεός στέλνει δοκιμασίες αλλά ποτέ κάτι που να μην μπορούμε να το αντέξουμε. Η κοπέλα αυτή έκανε τον αγώνα της και βγήκε νικήτρια. Εύχομαι αν μου τύχει κάτι παρόμοιο να μπορέσω να κάνω κι εγώ το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
χαιρομαι που η πλειοψηφια ειναι κατα της εκτρωσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Η Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
χαιρομαι που η πλειοψηφια ειναι κατα της εκτρωσης...
Όντως Αριάδνη! Και μάλιστα και πολύ νεαρές κοπέλες αλλα και αγόρια. Είναι όμορφο να βλέπεις συνειδητοποιημένη νεολαία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Λυπάμαι που και οι μεν και οι δε είναι στην πλειοψηφία τους απόλυτοι. Προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι είμαι υπέρ ή κατά. Σε άλλες περιπτώσεις είμαι υπέρ και σε άλλες κατά. Πριν κάποιους μήνες κιόλας είχα καθυστέρηση 10 ημέρες και είχα μπει στη διαδικασία αυτή. Σκεφτόμουν ότι η μόνη λύση θα ήταν να μην ήμουν έγκυος. Διαφορετικά θα άλλαζε ριζικά η ζωή μου είτε έκανα έκτρωση είτε όχι. Τελικά δεν ήμουν έγκυος και ήταν μεγάλη ανακούφιση αυτό...

Είμαι 21 χρονών και δεν μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου με ένα παιδί από τόσο μικρή ηλικία. Πώς θα το μεγάλωνα; Με τι χρήματα; Πού θα έβρισκα δουλειά και ποιος θα κρατούσε το παιδί; Είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να αναλογιστούν οι υποψήφιοι γονείς και όχι μόνο τα πρακτικά θέματα (χρήματα, φαγητό, ρούχα κλπ). Είναι πολλές φορές που έχω πει ότι καλύτερα μερικοί να μην κάνουν παιδιά αν δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσουν.

Όλα αυτά σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη δεν ξέρω ποια θα ήταν η απόφασή μου και τι θα έκανα τελικά. Θα πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο μακροπρόθεσμα. Όχι μόνο τι θα κάνουμε όταν το παιδί είναι 2-3 χρονών αλλά και όταν θα είναι 15-16. Θα μπορούμε να του προσφέρουμε αυτά που χρειάζεται; Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της έκτρωσης. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε όλοι. Όταν μας χτυπήσει την πόρτα όμως η εγκυμοσύνη τι κάνουμε; Γι' αυτό ας μην είμαστε απόλυτοι και ας μάθουμε να ακούμε και τον άλλον. Κάτι μπορεί να ξέρει κι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
χαιρομαι που η πλειοψηφια ειναι κατα της εκτρωσης...

Τώρα πήρε άλλες διαστάσεις η δημοσκόπηση...50% υπέρ ( :( ) & 50% κατά ( :clapup: )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αν οι πλειοψηφία ήταν κατά δεν θα είχαμε 100.000 εκτρώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
στο forum μας εννοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το ειπες και μονη σου 100.000 εκτρωσεις..
ειναι που προσεχουμε οταν καλοπεναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
πάντως αυτό το σκέφτονται πολλοί νέοι γονείς, πως θα μεγαλώσω το παιδί με τι ανέσεις κλπ
πάνες 100?
μπιμπερό 85
φαγητό
παπούτσια
...
σύνολο 125552 χιλιάδες ευρώ
οπότε ας τα φάω για πάρτυ μου και άσε το μωρό
καλά οι γονείς μας με χίλιες παραπάνω στερήσεις πως μας μεγάλωσαν? τα παιδιά θέλουν αγάπη και προσοχή και όχι χρήματα και υλικά μόνο, γιατί τότε μεγαλώνουν και γίνονται γαϊδούρια οπότε αυτά τα θεωρώ πάλι προφάσεις εν αμαρτία, σόρρυ αλλά έτσι είναι, και πάλι ο ευατούλης μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Δηλαδή, θέλετε να μου πείτε οτι όσοι κράτησαν το παιδί τους ήταν πλούσιοι, με 5-6 βίλες στην Εκάλη, δεν είχαν αλλές ασχολείες στην ζωή τους παρά μόνο να εισπράττουν εισοδήματα, είχαν όλοι τους μπαμπα και μαμά να τους στηρίζει κ.λ.π.

Είναι δυνατόν βρε παιδιά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι βαριούνται να μιλάνε για τα ίδια και τα ίδια, δε σημαίνει ότι συμφωνούμε με όποιον λέει

....τσιτάτα, όπως: η έκτρωση είναι φόνος ._
....απόψεις στηριζόμενες σε θεούς και δαίμονες
....ότι το να κάνεις άμβλωση είναι καλύτερο από το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο όντας ανίκανη να προσέξεις τον εαυτό σου

κοκ

Ίσως και να έχουν ειπωθεί και άλλα πιο πριν, ίσως ο απότομος τρόπος που μιλάνε οι υπέρμαχοι να μην αφήνει χώρο για συζήτηση.

Πολύ πρόσφατα στήριξα μία φίλη που το έκανε, να είναι καλά που το αποφάσισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παραδεχτειτε τουλαχιστον αυτο...οτι οταν κανετε εκτρωση σκεφτεστε τη παρτη σας και τιποτα αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top