Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,816 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:50, 29-07-13:

ΤΕΛΟΣ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:15, 29-07-13:

Τα κατάφερες; Μπράβο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:27, 29-07-13:

Ζητησα βοηθεια για να το κανω, μονη μου δυσκολευομουν. Οχι υποκαταστατα ομως.
Ευχαριστω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:07, 31-07-13:

Σε ποσες μερες σταματουν τα στερητικα για οσους το χετε κοψει;

Παράθεση

anwnymos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 16:14, 31-07-13:

κατι ακυρο αλλα στα ποσα πακετα εθιζεσαι ?

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 16:21, 31-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Διαρκης μαχη ειναι αυτο το πραγμα νομιζω.Οταν το χα κοψει για αρκετο καιρο,καθε μερα ελεγα στον εαυτο μου ''ΔΕ ΘΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ''.Και οντως για ενα διαστημα του ειχα επιβληθει πολυ πολυ καλα! Θελει να το εχεις παρει οντως αποφαση.Ευχομαι να τα καταφερεις

ανωνυμε* :δεν υπαρχει αριθμος πακετων συγκεκριμενος για να εθιστεις ο καθενας χρειαζεται διαφορετικες ποσοτητες τσιγαρων για να πει κατι τετοιο.Η μαλλον διαφορετικο χρονο ,αναλογα με το πως αντιδρα ο οργανισμος του στη νικοτινη και ενα σωρο αλλους παραγοντες που ξεκινουν και απο το χαρακτηρα του.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 07:54, 01-08-13:

Βασικα δε λεω πως δε θα καπνισω. Στην πραγματικοτητα δεν θελω να καπνισω ουτε ενα βρωμοπραμα, το ποσο καθαρη αισθανομαι δε φανταζεσαι... Ομως ορισμενες στιγμες ο οργανισμος μου το ζητα. Σιγουρα οχι ο εγκεφαλος μου. Ο εθισμος ειναι επικινδυνα δυνατος αποτι Αντιλαμβανομαι. Κι εχω και καποιες παρενεργειες. Ζαλιζομαι ανα διαστηματα, βηχω ενω δεν εβηχα.. Εχω πονοκεφαλους ενω δεν ειχα Και διαφορα αλλα μικρα. Αλλ μπροστα στη ζημια που μου εκανε, αυτα σιγουρα δεν ειναι τιποτα.

*Ο εθισμος στην νικοτινη δημιουργειται με το πρωτο τσιγαρο. Και ειναι τοσο υπουλη... Κι ακομα πιο υπουλοι αυτοι που μας την εχουνε πλασαρει ως - ελα μωρε δεν θα παθεις τιποτα-... Απο κει και περα αν υπαρξει αντισταση στο δευτερο, σημαινει πωσ οκ πειρΑματιστηκες, δε συνεδεσες, προχωρας. Συνηθως αυτοι που προχωρουν σε δευτερο και τριτο, αρχιζουν και συνδεουν εγκεφαλικα καταστασεις, χειροτερη εξαρτηση κι απο την οργανικη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 01-08-13 στις 08:08.
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 08:00, 01-08-13:

πότε αρχίζω να γελάω;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 08:22, 01-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
πότε αρχίζω να γελάω;
Που ειναι το αστειο βρε καημενο;

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 08:28, 01-08-13:

Που ειναι το αστειο βρε καημενο;
2 μήνες το χα κόψει και τα στερητικά δε φεύγαν !

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 08:32, 01-08-13:

Πουθενα δεν ειναι το αστειο και το θεμα γενικα,ειναι σοβαρο, γιατι οπως εχουμε τονίσει πολλοι,η ΥΓΕΙΑ πρεπει να ειναι πρωτο μελημα του καθενα.

Μindiricus, αν καταφερεις να συνηθίσεις αυτες τις παρενέργειες,οπως λες, τοτε εισαι σε καλο δρομο. Σαφως και ο οργανισμος αλλαζει,η λειτουργια του δηλαδη και προφανως του ΄΄κακοφενεται΄΄ ,η νικοτινη και η πισσα που τοσο καιρο δεχόταν, να μην υπαρχουν πια.
Σε λιγο ομως,θα παψουν να υπαρχουν αυτα και θεωρω οτι ειναι στοίχημα με τον εαυτο μας γενικα το να καταπολεμησουμε τα παιχνιδια του μυαλου,σ αυτο το θεμα τουλαχιστον.

*σορρυ αν φαινεται καπως ο τροπος που μιλαω,απλα εχω εντρυφησει στο θεμα κοβω το τσιγαρο
-και ξαναρχιζω το τσιγαρο μετα απο κατι μηνες εννοειται- :p

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 08:39, 01-08-13:

2 μήνες το χα κόψει και τα στερητικά δε φεύγαν !
Για να ξεκαθαρισουμε. Σε ποια στερητικα αναφερεσαι; Στον βηχα; Στον πονοκεφαλο; Εγω αναφερομαι στα οργανικα( φυσικα σωματικα) κι οχι στα εγκεφαλικα! Νομιζω δεν εγινα αντιληπτη και νομιζω πως το ξαναρχισες εσυ αν δεν κανω λαθος.

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
Πουθενα δεν ειναι το αστειο και το θεμα γενικα,ειναι σοβαρο, γιατι οπως εχουμε τονίσει πολλοι,η ΥΓΕΙΑ πρεπει να ειναι πρωτο μελημα του καθενα.

Μindiricus, αν καταφερεις να συνηθίσεις αυτες τις παρενέργειες,οπως λες, τοτε εισαι σε καλο δρομο. Σαφως και ο οργανισμος αλλαζει,η λειτουργια του δηλαδη και προφανως του ΄΄κακοφενεται΄΄ ,η νικοτινη και η πισσα που τοσο καιρο δεχόταν, να μην υπαρχουν πια.
Σε λιγο ομως,θα παψουν να υπαρχουν αυτα και θεωρω οτι ειναι στοίχημα με τον εαυτο μας γενικα το να καταπολεμησουμε τα παιχνιδια του μυαλου,σ αυτο το θεμα τουλαχιστον.

*σορρυ αν φαινεται καπως ο τροπος που μιλαω,απλα εχω εντρυφησει στο θεμα κοβω το τσιγαρο
-και ξαναρχιζω το τσιγαρο μετα απο κατι μηνες εννοειται- :p

Τωρα καπνιζεισ παλι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 01-08-13 στις 11:11. Αιτία: Απανωτά μηνύματα
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 08:46, 01-08-13:

Τωρα καπνιζεισ παλι;
Nαι ,αλλα μπορει να κανω 4 η 5 τη μερα,οχι παραπανω.
Παλιοτερα καπνιζα 2 πακετα τη μερα μερικες φορες,ημουν σε πολυ κακη φαση,σε σχεση με την εξαρτηση μου.
Μικροτερη το κοβα για 2 βδομαδες και ειχα συμπτωματα οπως αυτα που περιγραφεις-τα στερητικα που λες- ετρεμαν τα χερια μου, επρεπε να απασχολω καπως τα χερια μου οποτε ασχολιομουν με τα μαλλια μου και διαφορα αλλα τετοια ωραια.

Καποτε το χα κοψει και για ενα χρονο και μετα εγινε παλι κατι και δεν αντεξα στην πιεση...
(αν και ενταξει πλεον ειμαι της αποψης οτι το να αρχιζεις το καπνισμα ,λογω προβληματων,ειναι γελοιο)

Πλεον, τα χω ξεπερασει ολα αυτα και νιωθω σιγουρη και ουτε θελω να το αυξησω.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:01, 01-08-13:

Παρολο που καπνιζεις λιγα, εισαι καπνιστρια. Ανα πασα ωρα και στιγμη μπορουν να αυξηθουν τα τσιγαρα ημερησιως. Παντως αν θελεις να το κοψεις, μπορω να σου πω τι εκανα εγω. Με βοηθεια ομως. Μου ειχαν πει φιλοι για μια μεθοδο και περιμενα να δω τα αποτελεσματα τους. Πετυχαν κι ετσι την ακολουθησα κι εγω. Ποτε δεν εκανα καμμια αλλη προσπαθεια. Πρωτη φορα στη ζωη μου βιωνω τετοιες στιγμες μετα απο πααααρα πολλα χρονια! Παντως σιγουρα δε χρειαζεται η δυναμη της θελησης για να κοψεις το τσιγαρο. Την λογικη σου θελει... Νομιζω ταλαιπωρηθηκες πολυ ολες αυτες τις φορες, προφανως και θελεις να το σταματησεις μετα απο τοσες προσπαθειες..

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 09:07, 01-08-13:

Παρολο που καπνιζεις λιγα, εισαι καπνιστρια. Ανα πασα ωρα και στιγμη μπορουν να αυξηθουν τα τσιγαρα ημερησιως. Παντως αν θελεις να το κοψεις, μπορω να σου πω τι εκανα εγω. Με βοηθεια ομως. Μου ειχαν πει φιλοι για μια μεθοδο και περιμενα να δω τα αποτελεσματα τους. Πετυχαν κι ετσι την ακολουθησα κι εγω. Ποτε δεν εκανα καμμια αλλη προσπαθεια. Πρωτη φορα στη ζωη μου βιωνω τετοιες στιγμες μετα απο πααααρα πολλα χρονια! Παντως σιγουρα δε χρειαζεται η δυναμη της θελησης για να κοψεις το τσιγαρο. Την λογικη σου θελει... Νομιζω ταλαιπωρηθηκες πολυ ολες αυτες τις φορες, προφανως και θελεις να το σταματησεις μετα απο τοσες προσπαθειες..
Φυσικα,αυτο θα ηταν το ιδανικο.
Υγεια,λεφτα , γενικα θα ηταν μαλλον ενα προβλημα λιγοτερο.
Οποτε θες μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου ,γιατι οντως ταλαιπωρήθηκα και η προοπτικη του να το κοψω οριστικα μου φαινεται οτι καλυτερο στη φαση που ειμαι
Αν τα καταφερω αυτη τη φορα,κερναω καφεΔΕΣ.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:27, 01-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
Φυσικα,αυτο θα ηταν το ιδανικο.
Υγεια,λεφτα , γενικα θα ηταν μαλλον ενα προβλημα λιγοτερο.
Οποτε θες μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου ,γιατι οντως ταλαιπωρήθηκα και η προοπτικη του να το κοψω οριστικα μου φαινεται οτι καλυτερο στη φαση που ειμαι
Αν τα καταφερω αυτη τη φορα,κερναω καφεΔΕΣ.
Βασικα ειναι μια νεα ζωη. Εγω ηδη παρολο που υπαρχουν στιγμες που με κυνηγα ο εθισμος, ολη η υπολοιπη μερα κυλα δημιουργικα και καθαρα. Δεν βγαζω κιτρινιλες απο το στομα μου, αφηνω ανοιχτο το ινβερτερ χωρις να σκαω η να το χαλαω, εχω πιο ωραια γευση, εχω ξεμυρισει τα ρουχα μου, δεν αδειαζω τασακια και πολλα ακομα που πρεπει καποια στιγμη να τα γραψω για να εχω να θυμαμαι. Θα σου στειλω πμ για τη μεθοδο.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 11:09, 01-08-13:

Για να ξεκαθαρισουμε. Σε ποια στερητικα αναφερεσαι; Στον βηχα; Στον πονοκεφαλο; Εγω αναφερομαι στα οργανικα( φυσικα σωματικα) κι οχι στα εγκεφαλικα! Νομιζω δεν εγινα αντιληπτη και νομιζω πως το ξαναρχισες εσυ αν δεν κανω λαθος.
Στερητικά εννοώ τα "συμπτώματα" που εμφανίζονται αφότου κόψω το τσιγάρο (τουλάχιστον εγώ) πχ τρέμουλο, νεύρα, για κάποιιο λογο μεγαλύτερη παραγωγή ιδρώτα κτλ

Επίσης, το τσιγάρο δεν είναι 100% σίγουρο ότι βλάπτει την υγεία. It's up to our genes!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:09, 01-08-13:

Επίσης, το τσιγάρο δεν είναι 100% σίγουρο ότι βλάπτει την υγεία. It's up to our genes!
... Αλλο ενα θυμα των καπνοβιομηχανιων...
Αλλα τι να κανουμε..
Χρειαζονται και τα κοροιδα σε αυτη την ζωη μπας και βγει και κανα φραγκο και κινηθει η οικονομια...

Εγω Παντως αρνουμαι να παιζω πλεον αυτον τον ρολο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 19:13, 01-08-13:

... Αλλο ενα θυμα των καπνοβιομηχανιων...
Αλλα τι να κανουμε..
Χρειαζονται και τα κοροιδα σε αυτη την ζωη μπας και βγει και κανα φραγκο και κινηθει η οικονομια...

Εγω Παντως αρνουμαι να παιζω πλεον αυτον τον ρολο!
what the fuck? Βασικά σε ποιο μέρος του μηνύματος αναφέρεσαι;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:53, 05-08-13:

Παιδια απετυχα. Αλλο ενα κοροιδο στην παρεα των καπνιστων. Εχω πιαστει στην φακα. Μπορει να μου αρεσει. Ξερω γω; Επρεπε να σας το πω. Ισως μια αλλη φορα. Ειχα θεληση παντως. Μαλλον δεν ηταν αρκετη. Τα λεμε ισως ξανα...

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 17:32, 05-08-13:

Παιδια απετυχα. Αλλο ενα κοροιδο στην παρεα των καπνιστων. Εχω πιαστει στην φακα. Μπορει να μου αρεσει. Ξερω γω; Επρεπε να σας το πω. Ισως μια αλλη φορα. Ειχα θεληση παντως. Μαλλον δεν ηταν αρκετη. Τα λεμε ισως ξανα...
δεν μπορώ να το καταλάβω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-08-13 στις 12:22. Αιτία: split -απαντηση σε off-topic
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 19:02, 05-08-13:

Κι εγώ με τη σειρά μου δεν καταλαβαίνω γιατί να ξεκινήσει κάποιος το κάπνισμα για οποιονδήποτε λόγο..
Παρ όλα αυτά, το ότι θέλει κάποιος να το κόψει είναι εξαιρετικό, οπότε καλή επιτυχια σε όλους που το επιθυμείτε..

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:27, 05-08-13:

το τσιγάρο κόβεται όταν δεν το θέλεις πια και όχι με το ζόρι.

θα έρθει μια μέρα που θα σας πει το μυαλό σας,
πως δεν το χρειαζόσαστε πια, μπουχτίσατε,
καιρός για άλλα πράγματα, εκτός καπνού.

ακόμη και τότε όμως, η απεξάρτηση θα είναι πολύ δύσκολη,
θέλει πολλά ψυχικά αποθέματα και χρόνο για να το καταφέρετε.

κάπνιζα 15 χρόνια και το έχω κόψει 11 χρόνια τώρα.

καλή επιτυχία.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 00:04, 06-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi

καλή επιτυχία.
αυτο ισχυει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-08-13 στις 12:21. Αιτία: split -απαντηση σε off-topic
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:11, 07-08-13:

καλή επιτυχία.
Συμφωνω κι ενω το γνωριζα αυτο εξαρχης, επρεπε να το βιωσω για να το συνειδητοποιησω. Δεν ειμαι ετοιμη ακομα η μαλλον, δεν θελω. Προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου πως δεν πρεπει μπλα μπλα, με πιστεψα σε καποια φαση, αλλα ουσιαστικα.....

Δεν πειραζει! Καθε εμποδιο για καλο ειπα στον εαυτο μου και καθε λαθος ευπροσδεκτο, αρκει να μη γινεται ξανα. Για μενα σιγουρα κατι βγηκε απο ολο αυτο, ευχομαι κι εγω καλη επιτυχια στους υπολοιπους.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:54, 03-09-13:

Οσοι καταφερατε να το κοψετε, σας πιανει ποτε η επιθυμια για ενα ακομα τσιγαρο;
Παει κανενα 6μηνο που το εχω κοψει, εχω κανει 2-3 τσιγαρα μεσα σε αυτο το διαστημα, και ακομα με πιανει αρκετα συχνα η επιθυμια για ενα τσιγαρο. Οταν ειμαι με παρεα που μπορω να κανω προσπαθω πολυ για να κρατηθω και να μην ζητησω, ενω οταν ειμαι σπιτι δεν εχω τσιγαρα οποτε την γλιτωνω και απο εκει. Δεν μπορει ομως για το υπολοιπο τις ζωης μου να ειμαι σε αυτην την φαση, πρεπει να φυγει, αλλιως θα αρχισω ξανα...

Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 17:28, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ParalyticPoison
Παει κανενα 6μηνο που το εχω κοψει, εχω κανει 2-3 τσιγαρα μεσα σε αυτο το διαστημα, και ακομα με πιανει αρκετα συχνα η επιθυμια για ενα τσιγαρο. Οταν ειμαι με παρεα που μπορω να κανω προσπαθω πολυ για να κρατηθω και να μην ζητησω, ενω οταν ειμαι σπιτι δεν εχω τσιγαρα οποτε την γλιτωνω και απο εκει. Δεν μπορει ομως για το υπολοιπο τις ζωης μου να ειμαι σε αυτην την φαση, πρεπει να φυγει, αλλιως θα αρχισω ξανα...
το χω κοψει πανω απο χρονο(νομιζω ) και ακομη εχω αυτην την επιθυμια, σπανια βεβαια. Βασικα αρχικα με επιανε οταν ημουν εξω ή οταν εβλεπα σε ταινια να καπνιζουν, στην πορεια μειωθηκε γιατι με την πρωτη τζουρα μου "βρωμουσε" παρα πολυ. Νομιζω μειωνεται σταδιακα, αλλα συγκρατησου γιατι αν συνεχισεις θα το ξεκινησεις ξανα. Παντως εμενα μου λειπει ακομη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:55, 06-06-14:

Θελω να το κοψω.
Εχω κανει μια αποπειρα στην ζωη μου και πηγε χαλια. Κοντεψα να παθω καταθλιψη. Το τσιγαρο μου ελειπε, ενιωθα κενη, ειχα νευρα, εβαζα τα κλαμματα χωρις λογο, ολα μου εφταιγαν, αισθανομουν τη ζωη χωρις νοημα. Ξυπνουσα και κοιτουσα το ταβανι, μου ελειπε αυτη η μ@λακια. Με κανει ο,τι θελει.

Μηνες, κοντευουν δυο χρονια, σκεφτομαι συνεχως πως θελω να το κοψω, πως πρεπει, πως το οφειλω στον εαυτο μου, στην οικογενεια μου. Μια μερα θα γινω μητερα, δεν επιτρεπεται να κανω τετοια ζημια σε ενα βρεφος. Δεν επιτρεπεται να με βλαπτω αλλο.

Εχω χασει την οσφρηση μου, βηχω, τα δαχτυλα μου συχνα πυκνα κιτρινιζουν και τα τριβω σαν τρελαμενη. Τα δοντια μου επισης και κανω τακτικα καθαρισμους αλλα δεν επιτρεπεται!!! Δε βρισκω τιποτα καλο σε αυτον τον διαολο.

Καμια φορα καθομαι και το χαζευω κι αναρωτιεμαι... τι σκατα του βρισκω...

Κι ομως... και μονο στην ιδεα να το κοψω... με λουζει κρυος ιδρωτας...
Δεν ξερω πως.
Πηγα σε ενα σεμιναριο. Διαβασα και κατι βιβλια. Τσιχλες και τετοια δε θελω, δεν εχει νοημα. Εγω θελω μαχαιρι. Ουτε να το ελαττωσω μπορω. Δεν τα καταφερνω.
Εχω προβλημα! Νομιζω δε θα τα καταφερω ποτε. Η νικοτινη με εχει στα χερια της. Ειμαι υπερβολικα εξαρτημενη.... Σημερα, κλεινω δεκα χρονια καπνιστρια...

Θα μπορουσα να μιλαω ωρες για το τσιγαρο, να σας κανω ενα σωρο ερωτησεις... πως τα καταφερατε... ποσο κρατανε οι κρισεις, αν θα παρω κιλα (τρελαινομαι στην ιδεα να παχυνω....!!!). Τα βραδια που μπουχτιζω, λεω ''το πρωι δε θα πιω καφε''(γιατι το εχω συνδεσει) για να μην καπνισω. Ολα καλα το βραδυ. Το πρωι μου ειναι απλως αδυνατο να μη φτιαξω καφε και να κανω 3-4 απανωτα τσιγαρα. Και μετα εχω τυψεις. Και μετα λεω ''ελα μωρε σιγα'' Και μετα μου βρωμαει η τσιγαριλα απο αλλους. Και μετα το ξανασκεφτομαι.

Σκατα. Πολυ δυσκολο.

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos

Νομιζω πως δεν εχεις ακομα συνειδητοποιησει ποσο καλο εκανες στον εαυτο σου.
Στη θεωρια παντως εγω προσωπικα σκιζω.

Να παω σε κανα γιατρο λετε;
Kι αν ναι, σε τι γιατρο;
Εγω δε θελω χαπια...

καλή επιτυχία.
Εγω τα λεω ολα αυτα που γραφεις, αλλα το ρημαδι δε λεω να το αφησω κατω. Μετά καθε φορα που το σκεφτομαι, ολο κατι λεω πως συμβαινει στη ζωη μου και πως δεν ειναι ωρα να το κοψω.
Μου φαινεται αδιανοητο το γεγονος οτι ενω ειμαι παρα πολυ δυναμικος ανθρωπος, αυτο με εχει για τα καλα εξουσιασει. Και αισθανομαι με τα χερια δεμενα. Ειμαι υπερβολικη με αυτα που γραφω; Ελπιζω καποιος απο εσας να με καταλαβαινει, γιατι περαν αδυναμιας θα αισθανθω και alien.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-06-14 στις 08:06. Αιτία: merge-συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:13, 06-06-14:

48 μέρες smoke - free μετά απο 16 χρόνια μανιώδους καπνίσματος....
όχι δεν μου χει φύγει ακόμα η επιθυμία για "ένα τσιγάρο" με τον καφέ, έχω κόψει οποιουδήποτε είδους ποτό εδώ και 1.5 μήνα για να μην μπω σε πειρασμό..

Το εντυπωσιακό [για μένα] είναι ότι πριν καμιά βδομάδα βγήκα για καφέ με μια φίλη (μανιώδη καπνίστρια) που πιο παλιά στον καφέ μπορεί να κάναμε κι ένα πακέτο η καθεμία μας.
Σε κάποια φάση της ζήτησα ένα τσιγάρο, παρόλο που δεν το "ζήτησε" ο οργανισμός μου. Περισσότερο γιατί η "ανάμνηση" ήταν αυτό που μου έλειπε.
Το άναψα και έκανα μία τζούρα... και το έσβησα. Με έκαψε, δεν μου άρεσε, μου χάλασε τη γεύση.

Πριν το κόψω μου λέγανε, "οι πρώτες 3 μέρες είναι δύσκολες μετά είσαι οκ".
Εγώ τις 3 πρώτες μέρες ήμουν super -cool. Τη "φρίκη" την έφαγα την 5η μέρα που είπα αμάν να περάσει.
Τώρα είμαι καλά αν και 3 κιλά πάνω από τα συνήθη "κανονικά" κιλά μου. Ξεκίνησα τη δευτέρα για πρώτη φορά να προσέχω λίγο τη διατροφή μου αν και ειλικρινά αυτά τα 3 κιλά μου είναι πραγματικά αδιάφορα κι ας σαρκάζομαι ότι "έτσι που έχω γίνει φάλαινα δεν πρόκειται να βγω στις παραλίες φέτος".

Έχω στην τελική όλο τον καιρο να χάσω 3 κιλά, όλον αυτόν που κέρδισα επειδή έκοψα το κάπνισμα

ps. εγώ το έκοψα "cold turkey" ούτε patches, ουτε τσίχλες νικοτίνης ούτε τπτ.
Έχω καταναλώσει κάτι ...τόνους από καρότα και αγγούρια βέβαια, καθώς και άπειρες τσίχλες κανέλας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 12:10, 06-06-14:

Να παω σε κανα γιατρο λετε;
Kι αν ναι, σε τι γιατρο;
Εγω δε θελω χαπια...
Υπάρχουν ειδικά ιατρεία σε διάφοροα νοσοκομεία για κόψιμο του καπνίσματος. Πέρα από συμβουλευτική/ψυχολογική υποστήριξη, θα σου προτείνουν χάπια που μετριάζουν τα συμπώματα στέρησης (άγχος, ευάξαψη, κατάθλιψη κτλ), πρόκειται για 3μηνη αγωγή και κοστίζει περίπου 90Ε/μήνα. Τα άτομα που ακολουθούν τον φαρμακευτικό δρόμο, σε σχέση με αυτούς που δεν, έχουν περίπου 35% μεγαλύτερη επιτυχία στο οριστικό κόψιμο του καπνίσματος (ελληνικά και παγκόσμια στατιστικά).

Υ.Γ: Το κόψιμο στα αναφερόμενα ιατρεία γίνεται μαχαίρι, δεν πάει βήμα-βήμα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:09, 24-01-15:

Το χω ουσιαστικα κοψει κι εχω ξεχασει να ερθω να το γραψω!
Κανω σπανια, πολυ σπανια αμα μου μυρισει κ το ζηλεψω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:22, 24-01-15:

Μπράβο σου! Είδες τα κατάφερες τελικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 23:00, 24-01-15:

πρόσεχε mind, αυτό δεν είναι κόψιμο, είναι παρένθεση.
θα'ρθει η μέρα που θα τα κάνεις όλα μαζεμένα.

όταν λέμε κόψιμο, εννούμε μαχαίρι,

ό,τι θέλεις ρώτα, καλή επιτυχία.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 12:01, 25-01-15:

Μπράβο! Κι εγώ σε 6 μέρες κλεινω 7 μήνες χωρίς να το βάλω καν στο στόμα μου Μπράβο και συγχαρητήρια και προσπάθησε να μην το αρχίσεις ξανά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 09:11, 29-06-16:

Το' χω κόψει εδώ και 3++ μήνες, με εξαίρεση δύο φορές που προσπάθησα να κάνω ένα τσιγάρο, αλλά μου μύριζε τόσο απαίσια που κατάφερα να κάνω μόνο 2-3 τζούρες.
Δεν θα κρύψω βέβαια, ότι μερικές φορές λέω "να'χα τώρα ένα τσιγάρο" αλλά μετά το μετανιώνω γιατί είμαι πολύ μυγιάγγιχτη με τις μυρωδιές.
Κι επιτέλους μετά από έξοδο, γυρνάω σπίτι και ΔΕΝ βρωμάω τσιγαρίλα (όταν είμαι σε χώρους μη καπνιστών τουλχ) και τα μαλλιά μου συνεχίζουν και μυρίζουν ωραία.
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ρυζόγαλο
Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 11:36, 29-06-16:

Μπράβο σε όλους σας!
Παράθεση

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fanouris
Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O fanouris έγραψε στις 11:40, 29-06-16:

έλεος τώρα γεμίσαμε αντικαπνιστές. και το κράτος πώς θα μαζέψει έσοδα ρε εθνοπροδότες;
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transcendence (Διομήδης Τρανέας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη transcendence
Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O transcendence έγραψε στις 10:47, 18-09-16:

Άρχισα το κάπνισμα στα 16 περίπου, και στα 20 χρειαζόμουν 3 πακέτα το 24ωρο γιατί κάπνιζα και τη νύχτα όταν κοιμόμουν. Στα 26, είπα στον εαυτό μου ότι... "κατάντησες αηδία", πέταξα έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου το γαλάζιο πακέτο και τον ζίπο με μονόγραμμα σκαλισμένο αναπτήρα, και μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν ξανασχολήθηκα με τον...καρκινοσωλήνα
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:44, 18-09-16:

Κρίμα τον zippo.
Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O transcendence έγραψε στις 20:21, 18-09-16:

Ναι κρίμα, έχεις δει την ταινία CONSTANTINE? To έπαιζα...Keanu Reeves Έπρεπε όμως να το κάνω, ήταν κίνηση "οριστική"
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:43, 18-09-16:

Και μπραβο σου... Τι να πω... Εισαι θαρραλεος!!

Εγω αποφασισα να περασω στο ηλεκτρονικο. Αιντε να δουμε....
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 01:02, 19-09-16:

Δεν κάπνιζα ποτέ και δε μπορώ να μιλήσω από πρώτο χέρι, αλλά πρόσφατα είδα μια συνέντευξη του δημιουργού(και πρώην βουδιστή) του headspace, όπου πρότεινε στους ασκούμενους του διαλογισμού να συνεχίσουν το κάπνισμα και πως κάποια στιγμή θα αρχίσουν να το κόβουν από μόνοι τους. Συμβαδίζει με τη δικιά μου εμπειρία.
Παράθεση

logica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη logica
H logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H logica έγραψε στις 11:09, 19-09-16:

Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε. Οταν τον είδα να βγάζει το πακέτο από την τσέπη του φρίκαρα. Μου είπε "καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα". Ουδέν σχόλιον...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:31, 19-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από logica
Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε. Οταν τον είδα να βγάζει το πακέτο από την τσέπη του φρίκαρα. Μου είπε "καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα". Ουδέν σχόλιον...
Όντως καλύτερα αυτό παρά ψυχοφάρμακα.
Ας ορθοποδήσει λίγο και ας το ξανακόψει.
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 20:00, 19-09-16:

Και η νικοτίνη ψυχοφάρμακο είναι.
Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O transcendence έγραψε στις 02:28, 20-09-16:

Και μπραβο σου... Τι να πω... Εισαι θαρραλεος!!
Εγω αποφασισα να περασω στο ηλεκτρονικο. Αιντε να δουμε....
Θαρραλέος για κάτι που δεν κάνω;
Ηλεκτρονικό; Ο φόκος κάνει εισαγωγή από ebay, βρήκε κάποιον που πουλάει σε εξευτελιστικές τιμές, τραβάς τζούρα και χάνεις τη μνήμη σου! Θα σου τα δώσει με ένα μικρό καπέλο, το κέρδος του

Τα υποκατάστατα δεν "λειτουργούν", και όχι μόνο ...στο κάπνισμα, αφού το ξέρεις

Αρχική Δημοσίευση από logica
Ο κολλητός μου το είχε κόψει για 12 χρόνια. Τώρα που βρίσκεται σε φάση διαζυγίου το ξανάρχισε.
Από τη χαρά του;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 20-09-16 στις 10:53. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:14, 22-09-16:

Κσποιος θα μου κανει δωρο το ηλεκτρονικο τσιγαρο στα γενεθλια μου... Αναμενω...
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:20, 12-01-17:

Η διαφημιστική πινακίδα που βήχει όταν κάποιος δίπλα της καπνίζει

Σας προειδοποιεί ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία όχι μόνο τη δική σας αλλά και όσων βρίσκονται δίπλα σας. Δεν πρόκειται για κάποιον γιατρό αλλά για μια διαφημιστική πινακίδα στη Στοκχόλμη.

Πρόκειται για μια πινακίδα με την ασπρόμαυρη φωτογραφία ενός συνηθισμένου άνδρα, δεν ξαφνιάζει κανέναν από τους διερχόμενους, ωστόσο όλα αλλάζουν όταν κάποιος ή κάποιοι καπνιστές περνούν από το σημείο. Τότε ο εικονιζόμενος, ως παθητικός καπνιστής, διπλώνεται και αρχίζει να βήχει έντονα ξαφνιάζοντας τους καπνιστές που του το προκάλεσαν.

Όταν ο βήχας σταματά στην πινακίδα εμφανίζονται οι μάρκες διάφορων τσιχλών νικοτίνης. Επίσης προβάλλονται μηνύματα που αφορούν στη λήψη αποφάσεων με αφορμή το νέο έτος. «Ζήσε περισσότερο και πιο υγιή ζωή» γράφει ένα άλλο μήνυμα.

Η πινακίδα, η οποία είναι εξοπλισμένη με ειδικούς αισθητήρες για να συλλαμβάνει τον καπνό, έχει τοποθετηθεί σε πολυσύχναστο σημείο της Στοκχόλμης όπου έχει παρατηρηθεί ότι διέρχονται πολλοί καπνιστές.

Σημειώνεται ότι η Σουηδία έχει το μικρότερο ποσοστό καπνιστών στην Ευρώπη, μόλις ένα 13% σύμφωνα με στοιχεία του 2012.

πηγή: http://www.huffingtonpost.gr/
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:54, 13-01-17:

Στη Σουηδία έχει υπερβολικό κρύο και υγρασία οποτε αν γριπωθεις, δε θα σου περάσει ο βήχας με τίποτα. Και το τσιγάρο δεν είναι οτι καλυτερο όταν εχεις γρίπη...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους