Ψηφιακή φωτογραφία: τεχνικές και λύσεις

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο,,θα δω τι λες εκει,,

ως ειδικος;)
πώς σου φαινονται οι φωτ?καλες?για τη μηχανη μιλαω,,αξιζε η αγορα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχουν σίγουρα λιγότερη διάρκεια από τις μπαταρίες ιόντων λιθίου, αλλά δεν κινδυνεύεις να μείνεις από μπαταρίες γιατί βρίσκεις εύκολα ακόμα και από περίπτερο.
ακομα και οι 2000 2700 mah μπαταριες?

στη lumix λιθιου που ειδα,,κρατησε λιγο η μπαταρια νομιζω σε σχεση με τις κλασσικες..
240 φωτο με φλας ελεγε επισημα..

αλλα ειναι και αρχη,,θελει και αλλες φορτισεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ποτέ μην αφήνετε τις μπαταρίες λιθίου να αδειάζουν τελείως γιατί χαλάνε, είτε είναι σε φωτ. μηχανές, είτε είναι σε κινητά.

Δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες νικελίου-καδμίου που υπήρχαν παλιά και έπρεπε να αδειάσουν τελείως λόγω "φαινομένου μνήμης", οι λιθίου φορτίζονται όποτε θέλουμε ακόμα και μισογεμάτες, και αν τις αφήσει κανείς να αδειάσουν τελείως 1-2 φορές, ήδη έχει μειωθεί η χωρητικότητά τους, οπότε φόρτιζε την μπαταρία πριν πας οπουδήποτε με την μηχανή, και έτσι δεν έχεις και τον φόβο μήπως μείνεις από μπαταρία.

Το ίδιο κάνω κι εγώ και στις φωτογραφικές μηχανές, αλλά και στα κινητά, ενώ παλιότερα που μου είχαν αδειάσει τελείως μου χάλασαν γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
?για τη μηχανη μιλαω,,αξιζε η αγορα?
Έχω 3 (τρεις) Panasonic Lumix, άλλα μοντέλα όμως, και είμαι και από τις τρεις ευχαριστημένος, πάντα σαν compact βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν εχεις παρατηρησει καποια διαφορα στα χρωματα σε σχεση με αλλες?
τι slr εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποτέ μην αφήνετε τις μπαταρίες λιθίου να αδειάζουν τελείως γιατί χαλάνε, είτε είναι σε φωτ. μηχανές, είτε είναι σε κινητά.
εγω ειχα ακουσει το αναποδο,,οτι πρεπει που και που να ψοφας το κινητο και να το φορτιζεις

σιγουρα κανει ζημια?μειωνει τη χωρητικοτητα?
ηδη χθες μου ψοφησε η μπαταρια εντελως.. πρωτη χρηση βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
τι slr εχεις?
Nikon d-90.
Τα χρώματα όπως σου έγραψα είναι περισσότερο θέμα ρυθμίσεων της μηχανής.

Και για να μην βγαίνουμε off-topic ένα ηλιοβασίλεμα στην Αμοργό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Άμα βάζεις φλας χαλά πιο πολύ μπαταρία;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Άμα βάζεις φλας χαλά πιο πολύ μπαταρία
Και βέβαια, αφού δίνει μια ισχυρή λάμψη έστω και στιγμιαία που απαιτεί ηλεκτρική ισχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Άστο καλό, δε το ξερα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Από το Νοέμβρη έχω πάρει μια μηχανή και δε μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργούν η ταχύτητα και το διάφραγμα.
Βασικά πώς συσχετίζονται, αν τα επηρεάζει το iso, το φλας κτλ.
Κάνω δοκιμές και δοκιμές και άκρη δεν βρίσκω! Και δε θέλω να το έχω στο αυτόματο.
Έψαξα στο google, αλλά δε κατάλαβα πολλά.
Μια ενώ εστιάζει καλά, βγαίνει θολή η εικόνα, μια μου λέει επεξεργασία λόγω της αργής ταχύτητας (μάλλον) και βγαίνει πολύ κουνημένη, την άλλη δε μπορώ να ελέγξω τη φωτεινότητα κτλ.

Μπορεί κανείς να με φωτίσει; =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποια μηχανή έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Tην fujifilm s3200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Από το Νοέμβρη έχω πάρει μια μηχανή και δε μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργούν η ταχύτητα και το διάφραγμα.
Βασικά πώς συσχετίζονται, αν τα επηρεάζει το iso, το φλας κτλ.
Κάνω δοκιμές και δοκιμές και άκρη δεν βρίσκω! Και δε θέλω να το έχω στο αυτόματο.
Έψαξα στο google, αλλά δε κατάλαβα πολλά.
Μια ενώ εστιάζει καλά, βγαίνει θολή η εικόνα, μια μου λέει επεξεργασία λόγω της αργής ταχύτητας (μάλλον) και βγαίνει πολύ κουνημένη, την άλλη δε μπορώ να ελέγξω τη φωτεινότητα κτλ.

Μπορεί κανείς να με φωτίσει; =/
Για να καταλάβουμε, προσπαθείς να ρυθμίσεις στο χειροκίνητο;

Κατ' αρχήν για να μην βγουν θαμπές θα πρέπει να είναι επαρκής ο φωτισμός, π.χ. να είσαι έξω από το σπίτι και να είναι ημέρα, αλλιώς χρειάζεσαι το φλας ή ένα τρίποδο, ή έστω να την έχεις στερεώσει την μηχανή κάπου.

Εκεί θα κάνεις τις διάφορες ρυθμίσεις, αλλά θα πρέπει να καταλάβεις πρώτα πως λειτουργεί το διάφραγμα, η ταχύτητα και η εστιακή απόσταση του φακού.

Η συγκεκριμένη μηχανή από ό,τι βλέπω είναι της κλάσης των super-zoom, οπότε είναι δύσκολο να κάνεις ρυθμίσεις ειδικά όταν ο τηλεφακός είναι σχεδόν στο φουλ και δεν έχεις καλό φωτισμό, και είναι επακόλουθο να βγαίνουν θαμπές και κουνημένες.

Για την ώρα, τράβα στο αυτόματο, και αφού προσδιορίσεις τι ακριβώς θέλεις να βγάλεις, γράψε από εδώ και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τις ρυθμίσεις στο ''c'' εννοώ και για φωτογραφίες την ημέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Από το Νοέμβρη έχω πάρει μια μηχανή και δε μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργούν η ταχύτητα και το διάφραγμα.
Βασικά πώς συσχετίζονται, αν τα επηρεάζει το iso, το φλας κτλ.
Κάνω δοκιμές και δοκιμές και άκρη δεν βρίσκω! Και δε θέλω να το έχω στο αυτόματο.
Έψαξα στο google, αλλά δε κατάλαβα πολλά.
Μια ενώ εστιάζει καλά, βγαίνει θολή η εικόνα, μια μου λέει επεξεργασία λόγω της αργής ταχύτητας (μάλλον) και βγαίνει πολύ κουνημένη, την άλλη δε μπορώ να ελέγξω τη φωτεινότητα κτλ.

Μπορεί κανείς να με φωτίσει; =/
iso: το αυξάνεις για να βγάλεις φωτο σε πολύ χαμηλό φως. Προσωπικά αποφεύγω να τραβάω φωτο με iso πάνω από 400 (και πάλι πολύ το βρίσκω το 400).
shutter speed: ταχύτητα που κλείνει το διάφραγμα. Όταν κλείνει γρήγορα περνάει λιγότερο φώς στον sensor και ουσιαστικά "παγώνεις" την εικόνα ακαριαία. Όταν το ρυθμίζεις να κλείνει πχ μετά απο 10 δευτερόλεπτα, είναι σαν να "παγώνεις" την εικόνα για 10 δευτερόλεπτα. Δηλαδή καταγράφεται ότι συνέβη σε αυτό το χρονικό διάστημα. Όταν πχ έχεις ρυθμίσει το διάφραγμα να κλείσει μετά απο 10s και θέλεις να βγάλεις φωτο με αυτοκίνητα σε αυτοκινητόδρομο, τότε στην φωτο θα φανούν χρωματιστές γραμμές στον δρόμο αντί για αυτοκινήτα. Αν το ρυθμίσεις στο 0.5s, τότε θα φανεί στην φωτο το αυτοκίνητο. Δες εδώ περισσότερα. Να τονίσω ότι όσο αργεί να κλείσει το διάφραγμα, τόσο πιο σταθερή πρέπει να είναι η μηχανή. Δηλαδή πρέπει να χρησιμοποιείς τρίποδα ή να την έχεις σε σταθερό σημείο, πχ σε κάποιο τοιχο, πεζούλι, κτλ. Αν δεν είναι σταθερή η μηχανή, τότε όλες σου οι φώτο θα είναι θολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
iso: το αυξάνεις για να βγάλεις φωτο σε πολύ χαμηλό φως. Προσωπικά αποφεύγω να τραβάω φωτο με iso πάνω από 400 (και πάλι πολύ το βρίσκω το 400).
shutter speed: ταχύτητα που κλείνει το διάφραγμα. Όταν κλείνει γρήγορα περνάει λιγότερο φώς στον sensor και ουσιαστικά "παγώνεις" την εικόνα ακαριαία. Όταν το ρυθμίζεις να κλείνει πχ μετά απο 10 δευτερόλεπτα, είναι σαν να "παγώνεις" την εικόνα για 10 δευτερόλεπτα. Δηλαδή καταγράφεται ότι συνέβη σε αυτό το χρονικό διάστημα. Όταν πχ έχεις ρυθμίσει το διάφραγμα να κλείσει μετά απο 10s και θέλεις να βγάλεις φωτο με αυτοκίνητα σε αυτοκινητόδρομο, τότε στην φωτο θα φανούν χρωματιστές γραμμές στον δρόμο αντί για αυτοκινήτα. Αν το ρυθμίσεις στο 0.5s, τότε θα φανεί στην φωτο το αυτοκίνητο. Δες εδώ περισσότερα. Να τονίσω ότι όσο αργεί να κλείσει το διάφραγμα, τόσο πιο σταθερή πρέπει να είναι η μηχανή. Δηλαδή πρέπει να χρησιμοποιείς τρίποδα ή να την έχεις σε σταθερό σημείο, πχ σε κάποιο τοιχο, πεζούλι, κτλ. Αν δεν είναι σταθερή η μηχανή, τότε όλες σου οι φώτο θα είναι θολές.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! (:
Το iso πρέπει να πηγαίνει με flash μαζί έτσι; Επειδή βγαίνει με θόρυβο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! (:
Το iso πρέπει να πηγαίνει με flash μαζί έτσι; Επειδή βγαίνει με θόρυβο μετά.
δεν πηγαίνει απαραίτητα με φλας. Μπορείς να έχεις απενεργοποιημένο το φλας. Βασικά απέφευγε το φλας γιατί αλλοιώνει τα χρώματα. Υπάρχουν όμως κάποιες τεχνικές που χρησιμοποιούν το φλας και δίνουν θεαματικά αποτελέσματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερα για το φλας, αν βρω αυτές τις τεχνικές θα σου τις στείλω αργότερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top