Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σχετικά με τον Castaneda και τον Don Juan Matus, σας παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο: Ταξίδι στο Ιξτλάν:

You have to be aware of the uselessness of your self-importance and of your personal history.
Your death can give you a little warning, it always comes as a chill. Death is our eternal companion, it is always to our left, at an arm's length.
How can anyone feel so important when we know that death is stalking us. The thing to do when you're impatient is to turn to your left and ask advice from your death. An immense amount of pettiness is dropped if your death makes a gesture to you, or if you catch a glimpse of it, or if you just have the feeling that your companion is there watching you.
The issue of our death is never pressed far enough. Death is the only wise adviser that we have. Whenever you feel, as you always do, that everything is going wrong and you're about to be annihilated, turn to your death and ask if that is so. Your death will tell you that you're wrong; that nothing really matters outside its touch. Your death will tell you, "I haven't touched you yet."
One of us here has to change, and fast. One of us here has to learn again that death is the hunter, and that it is always to one's left. One of us here has to ask death's advice and drop the cursed pettiness that belongs to men that live their lives as if death will never tap them.

Think of your death now. It is at arm's length. It may tap you any moment, so really you have no time for crappy thoughts and moods. None of us have time for that. The only thing that counts is action, acting instead of talking.
* * *
When a man decides to do something he must go all the way, but he must take responsibility for what he does. No matter what he does, he must know first why he is doing it, and then he must proceed with his actions without having doubts or remorse about them.
Look at me, I have no doubts or remorse. Everything I do is my decision and my responsibility. The simplest thing I do, to take you for a walk in the desert for instance, may very well mean my death. Death is stalking me. Therefore, I have no room for doubts or remorse. If I have to die as a result of taking you for a walk, then I must die.
You on the other hand, feel that you are immortal, and the decisions of an immortal man can be canceled or regretted or doubted. In a world where death is the hunter, my friend, there is not time for regrets or doubts. There is only time for decisions.
When you get angry you always feel righteous. You have been complaining all your life because you don't assume responsibility for your decisions. To assume the responsibility of one's decisions means that one is ready to die for them. It doesn't matter what the decision is. Nothing could be more or less serious than anything else. In a world where death is the hunter there are no small or big decisions. There are only decisions that we make in the face of our inevitable death.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ο Don Juan δια στόματος Castaneda, δεν αναφέρεται στον Θάνατο θεωρώντας τον απειλή αλλά αναπόφευκτη κατάληξη κάθε ζωής/κατάστασης/κτλ.
Αφού λοιπόν κανείς μας δε θα ξεφύγει από το Θάνατο, καλό θα ήταν να ζυγίζουμε τις πράξεις μας και να παίρνουμε τις ευθύνες τους σαν να μην υπήρχε αύριο.
Ο Θάνατος έτσι γίνεται σύμβουλός μας και όχι εχθρός μας.
Όλη μας η ζωή δεν είναι παρά μια σειρά από σωστές και λανθασμένες αποφάσεις. Το να παίρνουμε επάνω μας την ευθύνη τους σαν να ήταν αυτή η τελευταία μας πνοή, μας γεμίσει με την ευθύνη που θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να έχουμε.

Κουέ, bisbi, βρήκα τα σχολιά σας ιδιαίτερα ενδιαφέροντα! Σας ευχαριστώ και χαίρομαι ιδιαίτερα που συμμετέχει περισσότερος κόσμος στο θέμα! Δεν υπάρχουν σωστό και λάθος στις απόψεις μας εδώ. Ανταλλάσουμε σκέψεις και όλοι κάτι κερδίζουμε.

Lory, εύχομαι να έχεις κάτι να σχολιάσεις τώρα στα γραφόμενα του Castaneda. Πραγματικά με ενδιαφέρει η αυστηρή ματιά σου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο προφήτης αναφέρει ότι είδε μέσα στο σύννεφο ένα άρμα που το κινούσαν 4 ζώα, ο γνωστός συμβολικός αριθμός της ολοκλήρωσης. Ο όρος Μαασε Μερκαμπά που χρησιμοποιείται σε καβαλιστικά κείμενα σημαίνει ''Έργα του 'Αρματος''. Tα στοιχεία προέρχονται πάλι από τον σκόπιμα αποσιωποιημένο πρώιμο Χριστιανισμό.

Θα μπορούσε κανείς να πει, για να επανέλθουμε στο κυρίως έργο μας ότι τα τέσσερα ζώα είναι τα Κερούμπ-Σφίγγες του Ιεροφάντη που κινούν το άρμα. Η λέξη Ιεροφάντης, σημαίνει αυτός που φανερώνει τα ιερά, άρα και η λέξη Προφήτης (όπως ο Ιεζεκιήλ) είναι συνώνυμη.

Με την ευκαιρία Δόκτωρ, θα ήθελες να μας διευκρινίσεις λίγο εκείνο που έχεις γράψει αρκετές φορές τελευταία, για τον Ταύρο και τον Κριό; Θα ήταν ενδιαφέρον, τόσο για μένα, όσο και για τους υπόλοιπους συνταξιδιώτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα μπορούσε κανείς να πει, για να επανέλθουμε στο κυρίως έργο μας ότι τα τέσσερα ζώα είναι τα Κερούμπ-Σφίγγες του Ιεροφάντη που κινούν το άρμα. Η λέξη Ιεροφάντης, σημαίνει αυτός που φανερώνει τα ιερά, άρα και η λέξη Προφήτης (όπως ο Ιεζεκιήλ) είναι συνώνυμη.

Με την ευκαιρία Δόκτωρ, θα ήθελες να μας διευκρινίσεις λίγο εκείνο που έχεις γράψει αρκετές φορές τελευταία, για τον Ταύρο και τον Κριό; Θα ήταν ενδιαφέρον, τόσο για μένα, όσο και για τους υπόλοιπους συνταξιδιώτες.

Η αυτοκριτική που δεν άκουσες, διαβάζεται, και διαβάζεται στο πρώτο μου δημοσίευμα για το 'Αρμα (είμαι παρορμητικός αλλά δίκαιος μπλα μπλα μπλα...έγραφα).
Πετάω πολλές φορές υπονοούμενα και ευελπιστώ κάποιοι ότι τα παίρνουν. Είμαι σίγουρος ότι τα παίρνουν. Να τα ''ξερνάς'' όλα δεν έχει νόημα, βάζε τους και κανα γρίφο να'χει σασπένς. Περί Ταύρου και Κριού : Συμβολικά ο Κριός προηγείται του Ταύρου και ο Φαέθων λέγεται ότι μπέρδεψε πάνω στον ενθουσιασμό και στη βιασύνη του τον αστερισμό. Σκοτίστηκε από τη Σελήνη, του 'κρυψε το φως και λίγο αυτή, λίγο ο ίδιος ο Φαέθων βάλανε το χεράκι τους και γκρεμίσανε το 'Αρμα απο τον ουρανό (από το δέντρο στο όνειρο). Ε μετά η ιστορία είναι γνωστή. Στο τηλεπαθητικό όνειρο ''η Σελήνη'' επανέφερε τον Δόκτωρ στο δέντρο ψηλά φωνάζοντάς του ποιό κλαδί να πιάσει για να μην σκοτωθεί πέφτοντας. Ο Κριός και ο Ταύρος συμβολίζουν μυητικούς βαθμούς για μένα. Ο Κριός προηγείται του Ταύρου κι εγώ νόμιζα ότι είχα ήδη φτάσει στον Ταύρο ενώ ήμασταν ακόμα στον Κριό. Μπέρδεψα τα σύννεφα, βλέπεις εκεί ψηλά δεν έχει φανάρια, κόκκινα και πράσινα. 'Εφαγα συνειδητοποίηση που λένε.

Επιπροσθέτως δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο γιατί σε λίγες ώρες η Σελήνη μπαίνει στον λεγόμενο "καμμένο δρόμο" (σε κάποιες πολύ μυστήριες μοίρες του Ζυγού) και δεν θέλω να ξανακάψω το 'Αρμα. '
Αλλη πληροφορία για τους αναγνώστες του cyber-θρίλερ είναι ότι το ταξίδι έφτασε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο την Ισημερία, ημέρα εσωτερικού και εξωτερικού καύσωνα. Τότε συναντήθηκαν πολλοί σιωπηλοί ταξιδιώτες από κοντά και έπρεπε να δρομολογηθούν εξελίξεις. Χρώσταγε ο ένας στον άλλο πολλά. Πόσο μεγάλη μυητική σημασία έχουν και οι Ισημερίες είναι γνωστό σε όλους. 'Ισως να μην το επέλεξαν αυτοί όπως νομίζουν αλλά να συνέβη κι αυτό ασυνείδητα...Η ''Ιέρεια'' ήξερε ότι είχα έρθει στο πλοίο με σας εκείνη τη μέρα να πάρω ένα ή περισσότερα μηνύματα (της το είχα πει). Και τα πήρα...Καρμικό παιχνίδι. Συμπαντική διαπλοκή. Από αυτή την διαπλοκή δεν ζητάω συγνώμη αλλά ευχαριστώ.
Από τους ήρωες του ''έργου'' έναν έναν ειλικρινά δεν ξέρω τι να ζητήσω, γιατί τώρα δεν νοιώθω και τίποτα πια. Τα παρακολουθώ από ψηλά. Προσπάθησα επίμονα να αποφύγω το ταξίδι προβλέποντας σοβαρά προβλήματα αλλά το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο και πέσαμε σε φουρτούνες. 'Ισως και καλύτερα γιατί τώρα έχουμε όλοι φτάσει σε ένα άλλο επίπεδο και μάθαμε πολλά. ''Μην πιέζεις τα στάδια, καιρός για κάθε πράγμα'' και ''μην κάνεις κακή χρήση της γνώσης'' είναι τα δυο μαθήματα του 'Αρματος. Το ίδιο μήνυμα που περνά και ο DrSrtrangelove στην ταινία : Η γνώση της πυρηνικής Φυσικής μπορεί να προκαλέσει ολοκαύτωμα, αλλά μπορεί και όχι. Η υπέρβαση του Θεού - αν πιστεύει κανείς- είναι επικίνδυνο πείραμα.

Σημειώστε επίσης ότι ο Lorien και η Isi αυτή την ώρα αναφέρουν την λέξη ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ συζήτησης. Στο όνειρό μου η γυναίκα, μου φώναζε ''Μην πιαστείς από το άλλο κλαδί (παρακλάδι)! Θα σκοτωθείς''. Είναι και η συμβουλή μου αυτή την στιγμή : Μην πιαστείτε από τα παρακλάδια αλλά από την ουσία της συζήτησης.

'Αντε πάω, με καλεί η 'Εφη , θύμωσε που έγραψα ότι σκέφτομαι να ψηφίσω άλλο κόμμα σήμερα :D, τον Σαρρή και όχι την Σαρρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σημειώστε επίσης ότι ο Lorien και η Isi αυτή την ώρα αναφέρουν την λέξη ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ συζήτησης. Στο όνειρό μου η γυναίκα, μου φώναζε ''Μην πιαστείς από το άλλο κλαδί (παρακλάδι)! Θα σκοτωθείς''. Είναι και η συμβουλή μου αυτή την στιγμή : Μην πιαστείτε από τα παρακλάδια αλλά από την ουσία της συζήτησης.


είμαι σίγουρη ότι ό,τι κι αν ειπωθεί εδώ μέσα έχει λόγο ύπαρξης και ακόμα και τα φαινομενικά πλέον άσχετα ποστ, είναι πάντα σχετικά....
Γιαυτό πιθανά είναι και το μοναδικό θέμα (μετά την κουβεντούλα χωρίς θέμα :P ) που δεν έχει Offtopic....
Παρόλα αυτά... επειδή αγωνιώ ... ζητώ ταπεινά να συνεχίσουμε (τώρα που το θυμήθηκα και εγώ και συμμετέχω :redface:) και να φύγουμε απ τη Φαλκονέρα και να πάμε παρακάτω
ευχαριστώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
μας γεμίσει με την ευθύνη που θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να έχουμε.
"...την ευθύνη που θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να έχουμε": το "μαυρισμένο", ελπίζω ότι γράφτηκε χάρη στη "δίνη του λόγου":devil:! Γιατί "κατά βάθος", είναι το αξίωμα και η αρχή κάθε μορφής ολοκληρωτισμού( εξουσίας), πάνω στο κάθε ανθρώπινο άτομο( ή "πρόσωπο", αν θέλουν κάποιοι) και στις "κοινωνίες" του. Είναι το "ηθικό υπόβαθρο" της λεγόμενης "συλλογικής ευθύνης", που στη πολιτική ιστορία των δύο τελευταίων αιώνων το ανέδειξαν τα "αυγά"(του φιδιού:βλέπε, "εθνικισμός") και τα διάφορα "φασιστικά καθεστώστα".
Γιατί, λοιπόν, "έτσι κι αλλιώς" θα έπρεπε "να έχουμε ευθύνη"; Ευθύνη, χάρη σε ένα όλιγόν τι "τυχαίο γεγονός" που μας γέννησε; Υπ' αυτή την έννοια, ευθύνη θα έπρεπε "έτσι κι αλλιώς" να έχει μόνον και μόνον, η κάθε μορφής εξουσία. Όταν αυτό θα γίνει θεμελίωδες συστατικό "αυτεπίγνωσης" και "αυτοσυνείδησης" του κάθε ανθρώπου, τότε και μόνον τότε, η κάθε μορφής εξουσία, όσο και η Εξουσία( με όλες τις "θεϊκές" της καταβολές και αποχρώσεις)θα πάψει να μας ζητάει.. "συλλογική ευθύνη". Τότε φυσικά, και δεδομένου ότι έτσι η "εξουσία" χάνει το "εξ-", το άτομο θα έχει "έτσι κι αλλιώς" την "ευθύνη" του. Δηλαδή, θα είναι απόλυτα Ελευθέρο:whistle:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε ατομικό επίπεδο μιλώντας, "αναλαμβάνω τις ευθύνες των πραξεών μου" σημαίνει δέχομαι το τίμημα των επιλογών μου και τις υποστηρίζω μέχρι θανάτου εφ' όσον αποτελούν την ελεύθερη επιλογή μου.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ελεύθερη επιλογή μου
!!!
Αν εννοείς, ότι πράγματι ο Ιησούς Χριστός, π.χ., ως άνθρωπος "ήπιε το ποτηρί", κάνοντας "ελεύθερη επιλογή", τότε "πάει και έρχεται" ο συγκεκριμένος λόγος. Πάντως, δεν είναι και τόσο απαραίτητο να καταλάβεις τι εννοώ, όπως επίσης και το να συμφωνήσεις μαζί μου, τόσο γρήγορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ Δόκτωρα, ο Κριός είναι το ζώδιο που κυριαρχεί στην κάρτα του Αυτοκράτορα, ενώ ο Ταύρος στην κάρτα του ιεροφάντη. Μήπως εκτός των άλλων εννοούσες ότι νόμισες πως βρήκες έναν Ιεροφάντη και τελικά έπεσες πάνω σ' έναν Αυτοκράτορα; Ίσως και να έχεις δίκιο. Θα δούμε...

Your death can give you a little warning, it always comes as a chill. Death is our eternal companion, it is always to our left, at an arm's length.


Αφού κάναμε τόση πολλή και μάλλον κάπως άσκοπη φασαρία με το θέμα του Θανάτου κατά Καστανέντα, μόλις παρατήρησα κάτι: Εγώ είχα γράψει, βάζοντάς το μάλιστα μέσα σε εισαγωγικά ότι το ρητό είναι: "Να ζεις κάθε σου μέρα σκεπτόμενος ότι ο θάνατος κάθεται σαν αετός στον αριστερό σου ώμο". Συνεπώς το σύμβολο που συζητάμε τόσην ώρα δεν υπάρχει...

Δεν υπάρχει;;; Μόλις αγαπητοί μου συνταξιδιώτες γίναμε μάρτυρες της δύναμης των συμβόλων. Η Πρωθιέρειά μας μου το είπε με αυτόν τον τρόπο, εμένα μου άρεσε σε σημείο που να το γράψω χωρίς να το ψάξω και 4 από εμάς ανακαλύψαμε διάφορα ωραία νοήματα μέσα σε αυτό, ενώ ένας ακόμη έμεινε με την απορία. Μόλις φτιάξαμε έναν δικό μας συμβολισμό φίλοι μου!!!

Δικό μας;;; Μα φυσικά και όχι εντελώς...
Εμείς φτιάξαμε μια παραλλαγή. Το σύμβολο είχε τη δύναμη να μας μιλήσει ακόμη κι αν το διαβάσαμε λανθασμένα και έβαλε ο καθένας μέσα του ό,τι νόμιζε σωστό. Παρολαυτά το νόημά του έμεινε ζωντανό και μας μίλησε.

Αυτή είναι και η έμπρακτη απάντηση στο επιχείρημα του Lorien που εγώ το θεώρησα τόσο κακό, που τελικά τον προσέβαλα. Ζητώ και πάλι συγνώμη. Τα σύμβολα μας απέδειξαν όμως πως δεν πρέπει να παίζουμε μαζί τους, γιατί μπορεί κι αυτά να παίξουν μαζί μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αγαπητέ Δόκτωρα, ο Κριός είναι το ζώδιο που κυριαρχεί στην κάρτα του Αυτοκράτορα, ενώ ο Ταύρος στην κάρτα του ιεροφάντη. Μήπως εκτός των άλλων εννοούσες ότι νόμισες πως βρήκες έναν Ιεροφάντη και τελικά έπεσες πάνω σ' έναν Αυτοκράτορα; Ίσως και να έχεις δίκιο. Θα δούμε...

'Oχι, το μόνο που δεν είχα στο νου μου ήταν ο Ιεροφάντης εκείνη την ώρα. Ο Ταύρος και ο Κριός κρύβουν κάτι άλλο εκτός απ'αυτό που γράφεις. Ο Ταύρος μπορεί στα Ταρώ να αντιστοιχεί στον Ιεροφάντη, αλλά στην Αστρολογία αντιστοιχεί στην Αφροδίτη. Η Αφροδίτη είναι πλανήτης του Ταύρου και του Ζυγού, που συμβολίζουν την Αγάπη και την Αρμονία, που δυστυχώς είχε κοντραριστεί με το το Χάος σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία.
Νόμιζα ότι είχα βρει την Αρμονία και την αγάπη, αλλά παραμόνευε ο 'Αρης και ο πόλεμος σ'εκείνο το στάδιο. Το Εγώ του Κριού ('Αρη), θεού του πολέμου. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Είμαστε όλοι ΕΝΑ, πιόνια της Συμπαντικής διαπλοκής. Κι έπρεπε να προσπεράσω τον Κριό αντί να παίξω το παιχνίδι του προσπαθώντας να μεταμορφώσω τον εαυτό μου κι εγώ σε Κριό, γιατί είναι το μόνο ένδυμα που δεν κάθεται πάνω μου ούτε λεπτό. Είναι θέμα χημείας και με τους Αυτοκράτορες και με τους Κριούς όπως έχω γράψει και παλιότερα, και ως ρόλος δικός μου και ως παρέα πολύ ακατάλληλο για μένα.

Eπιπλέον ας με συγχωρήσουν οι αγαπητοί αναγνώστες που αυτή η στιγμή θεωρώ ότι είναι η πιο κατάλληλη να παραθέσω κείμενο του Μίκη Θεοδωράκη για την Συμπαντική Αρμονία. Μίκης : Συμπαντική Αρμονία

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα παρακαλούσα τους συνταξιδιώτες lorien και Great Choas να σταματήσουν αυτή την λογομαχία. Σε μια "παγκόσμια μάχη" η "εμφύλια μάχη" σιγουρεύει την ήττα.

Ο εγκέφαλος μας χωρίζεται ως γνωστόν στα δύο...
Το αριστερό τμήμα είναι το συνειδητό και της λογικής...
Το δεξί είναι του υποσυνείδητου και της φαντασίας...

Απ τη στιγμή που "δεχόμαστε" ότι ο θάνατος αφορά μόνο την ύλη, ενώ το πνεύμα συνεχίζει να υπάρχει και να ταξιδεύει ακόμα και μετά τον θάνατο του υλικού σώματος ... δεν είναι λογικό ο θάνατος να παραμονεύει δίπλα απ το συνειδητό και τη λογική μας? Δεν είναι λογικό ο θάνατος να ψιθυρίζει στην λογική απ το αριστερό αυτί?
Αυτά πεθαίνουν... τα όνειρα ποτέ

Θεωρώ πολύ άδικο να θεωρούμε την λογική να συνδέεται με την σώμα και την ύλη. Αν δεχτούμε ότι υπάρχει κάτι πιο πέρα και κάτι διαφορετικό από την ύλη τότε αυτό σίγουρα είναι η λογικό. Τόσες επιστήμες, που δεν έχουν καμία σχέση με την ύλη, βασίζονται στην λογική.

Η λογική ίσως και η αιτία που υπάρχει αυτό το θέμα.

Η λογική είναι το μόνο μονοπάτι που συνδέει την ύλη με την ψυχή ή μήπως η λογική ταυτίζεται με την ψυχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα ήθελα τώρα να προσθέσω και ακόμα κάποιες σκέψεις μου. Ανέφερα ήδη ότι το 'Αρμα σχετίζεται με τον Φαέθοντα, Τροχίλο (βιαστικό πιλάλα :D), καθώς και με τον Ηνίοχο. Αφού διαισθητικά συνδέσαμε όλα αυτά με το δέντρο της Γνώσης, η αναρίχηση του οποίου απαιτεί γαιδουρινή υπομονή και αφ'υψηλού παρατήρηση με αντικειμενικότητα, εντοπίζω μια ακόμα αρχετυπική αντιστοιχία του 'Αρματος με την αρχαιοελληνική Ηώ. Αναφέρεται ότι η Ηώ ανέβαινε σε τέθριππο άρμα και έχυνε ροδόσταμο στη γη από ψηλά. Είναι η λατινική Aurora (Υπερ-ίονας = αυτός που πορεύεται ψηλά, πάνω από τη γη και ατενίζει αφ'υψηλού πλέον τα δρώμενα - ο μέσος δρόμος που ανέφερε η Isiliel αρχικά ). Η γνώση αποκαλύπτεται μόνο στους ανυψωμένους. Και ακόμα ένας συνειρμός : Στην παρεούλα του Φαέθοντα, Ηνίοχου και Ηούς, έρχεται να προστεθεί κατά την ταπεινή μου γνώμη και ο προφήτης Ηλίας ('Ηλ-ιος), που η Παλαιά Διαθήκη αναφέρει ότι ανελήφθη στους ουρανούς. Υπήρχε μια πίστη και στην αρχαιότητα ότι ο 'Ηλιος εκινείτο στον ουρανό κι αυτός με άρμα που σέρνανε 4 άλογα. 'Ερχεται κατόπιν ο προφήτης Ηλίας να συμπληρώσει την αρχετυπική αλυσίδα. Στην Π.Διαθήκη ανελήφθη στους ουρανούς μέσα σε πολύ θόρυβο και λάμψη. Το μύνημα του Ηλία είναι το ίδιο με αυτό του 'Αρματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικα η λογικη, δεν ειναι ακριβως παρουσα, εδω και πολλες σελιδες. Και η αμφισβητηση.

Δε θελουμε απλα κατι θετικο. Θελουμε κατι θετικο...που να επαληθευει αυτα που ηδη πιστευουμε (συνειδητα ή υποσυνειδητα) ή που μας αρεσει να πιστεψουμε. Τα υπολοιπα, ειναι απλα "παρακλαδια", "αναλυση", "αρνητικα" κλπ.

"We wish to find the truth, no matter where it lies. But to find the truth we need imagination and skepticism both. We will not be afraid to speculate, but we will be careful to distinguish speculation from fact."
-- Carl Sagan

"It is far better to grasp the Universe as it really is than to persist in delusion, however satisfying and reassuring."
-- Carl Sagan

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe."
-- Carl Sagan

Μαγκες, χωρις να το λεω με κακια, το καραβι δεν αρκει να κινειται. Πρεπει να ψαχνει και να ψαχνεται. Ανεφερα τρελη πυξιδα πιο πριν χρησημοποιοντας αυτες τις λεξεις, αλλα ουσιαστικα το εχω πει πολυ πιο πριν. Προσωπικα εχω 2 τροπους να παρακολουθησω : 1) να συμμετεχω , λεγοντας αυτα που θελω να πω, 2)να απεχω και απλα να επανελθω να δω που καταληξε. Οσο και να ακουω προσκληση, επι της ουσιας, βλεπω οτι το 1ο δεν παιζει. Διοτι εχω μια εντυπωση οτι απο την αρχη , το καραβι θελει να παει καπου συγκεκριμενα, ενω εγω μπηκα για ταξιδι.

Τελοσπαντων,...δεν εχω φαει μεσημεριανο και μπορει να λεω βλακιες λογω υπογλυκαιμιας, μη δινετε σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Δόκτωρα για τα δύο εξαιρετικά ποστ που μας χάρισε, όπως επίσης και για το εκπληκτικό κείμενο του Μίκη Θεοδωράκη, που στη συγκεκριμένη περίπτωση θα λειτουργήσει ως Διδάσκαλος για όλους μας. Παρακαλώ τους συνταξιδιώτες να το διαβάσουν με μεγάλη προσοχή. Το παζλ όσο πάει και σχηματίζεται. Έχω κι εγώ την ίδια άποψη με τον Δόκτορα για τις συγκρούσεις που έχουν συμβεί μέσα σε αυτό το θέμα και ήταν ουκ ολίγες. Θα ήθελα να υπεισέλθω σε μερικά σχόλια που ίσως να κάνουν πιο ευκρινή την ως τώρα εικόνα.

αξιοσημείωτο όμως -ας μου επιτραπεί να πω- είναι το ότι κατέληξα έστω και μετά 2.500 χρόνια στα ίδια συμπεράσματα εντελώς μόνος, οδηγημένος βασικά από τις δικές μου εμπειρίες, τις οποίες απέκτησα γράφοντας μουσική
.



Λέγεται πως και ο Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ είχε μυηθεί από μόνος του και μάλιστα σε βάθος, σε εσωτερικές διδασκαλίες που συνήθως απαιτούν φοίτηση σε στοές και μυστικές εταιρείες, απλά γράφοντας μουσική. Μάλιστα έχω διαβάσει πως είχε καταλήξει στα ίδια ακριβώς συμπεράσματα με τον Έλληνα συνθέτη.


Το Μέγα Χάος είναι σαν καθρέφτης. Σου στέλνει πίσω αυτά που του εκπέμπεις.


Όσο για το Μέγα Χάος, δε ξέρω τι εννοείς γιατί συχνά μιλάς για σένα στο 3ο πρόσωπο οπότε δε ξέρω πότε είναι Χάος και πότε είναι Κώστας.



Η ψυχή μας έχει σαν κύρια και σωτήρια ιδιότητα την αντανάκλαση. Όταν ένα φαινόμενο δυναμικό, που όμως έχει άμεση σχέση με τους νόμους που την διέπουν, τεθεί ζωντανό μπροστά της, τότε αυτή δεν το καθρεφτίζει μονάχα παθητικά, αλλά το μιμείται δυναμικά, πλαστικά και κινείται σύμφωνα με τη δική του κίνηση. Γι' αυτό τον λόγο πρέπει να βάλουμε απέναντι της έναν άλλο κόσμο Αρμονικό.
Ποιος τον πλάθει; Η Φαντασία με τον Νου. Έτσι απέναντι στην μεγάλη, την συμπαντική αρμονία του «μεγάκοσμου» δημιουργείται ο «μικρόκοσμος».

Ο Διδάσκαλος Μ. Θεοδωράκης σου δίνει την απάντηση φίλε Λόρυ. Και τα δύο ταυτόχρονα ισχύουν. Από τη συμπαντική αρμονία του μεγάκοσμου δημιουργείται ο μικρόκοσμος. Ο Κώστας ενυπάρχει στο Μέγα Χάος και το Μέγα Χάος στον Κώστα.


Θεωρώ πολύ άδικο να θεωρούμε την λογική να συνδέεται με την σώμα και την ύλη. Αν δεχτούμε ότι υπάρχει κάτι πιο πέρα και κάτι διαφορετικό από την ύλη τότε αυτό σίγουρα είναι η λογικό. Τόσες επιστήμες, που δεν έχουν καμία σχέση με την ύλη, βασίζονται στην λογική.

Η λογική ίσως και η αιτία που υπάρχει αυτό το θέμα.

Η λογική είναι το μόνο μονοπάτι που συνδέει την ύλη με την ψυχή ή μήπως η λογική ταυτίζεται με την ψυχή;

Και πάλι καίριο το ερώτημα του συνταξιδιώτη ΕΒ. Η απάντηση από το Διδάσκαλο:

Ο Απόλλων υπήρξε ο κατ' εξοχήν Θεός των Ελλήνων. Πίσω από την αναζήτηση και κατάκτηση του Ωραίου υπάρχει η τάση προς το Απόλυτο και η κυριαρχία των Καθαρών Ιδεών. Τα στοιχεία αυτά όμως συνέτειναν στην απογείωση από την αλήθεια της σάρκας και των αισθήσεων, που από έναν άλλο δρόμο οδηγούν στον ψυχικό εξαγνισμό και στην ψυχική κάθαρση. Και από κει στην θεία Μέθη με την υπέρβαση του συμβατού και την κατάκτηση μιας καινούριας πνευματικότητας, σημαδεμένης με το πυρακτωμένο σίδερο του τραγικού. Αυτό το μέγα έλλειμμα ήρθε να συμπληρώσει ο Διόνυσος επιβάλλοντας το δικό του «αληθές».
Ένας διάσημος σύγχρονος φυσικός επιστήμονας, ο WestminsterFuller, έχει γράψει το εξής: «Όταν προσπαθώ να λύσω ένα πρόβλημα, δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα της ομορφιάς. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς να λύσω το πρόβλημα. Αν όμως φτάσω στο τέλος και η λύση που προέκυψε δεν μου φαίνεται όμορφη, τότε ξέρω ότι κάπου έχω κάνει κάποιο λάθος». Αυτό ως ένα σχόλιο επί της ομορφιάς της Λογικής. Από την άλλη μεριά, ο Μ. Θεοδωράκης μας λέει:

Είδαμε εξ άλλου σε ποια αδιέξοδα και σε ποια ψυχική ξηρασία έχει οδηγήσει τον δυτικό άνθρωπο ο καθαρός ορθολογισμός.
Και πόσο παράξενος μου φαίνεται ο συνδυασμός αυτής της μίζερης Λογικής με την τυφλή θρησκευτική πίστη, όποια κι αν είναι αυτή, γεγονός που τείνει να γενικευτεί στα υψηλά στρώματα των δυτικών κοινωνιών.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που υποστηρίζω το Ελληνικό πνεύμα και αμφισβητώ τις Ευρωπαϊκές κοινωνίες και την κουλτούρα τους αγαπητοί μου συνταξιδιώτες.


Θα ήθελα ακόμη να πω σε αυτό το σημείο, απαντώντας και στις αιτιάσεις του Λόρυ, ότι στη φιλοσοφία ο διαχωρισμός σε αρσενικό και θηλυκό, αριστερό και δεξιό, λογικό και συναίσθημα, χάος και αρμονία κλπ είναι συμβολικός και γίνεται μόνο για χρηστικούς λόγους, δηλαδή για να περιγράψει τα αντίθετα που με την αέναη αλληλεπίδρασή τους δημιουργούν την κίνηση των Άστρων, της Ζωής και του Παντός. Σε κάθε πλευρά αποδίδονται κάποιες ιδιότητες με την έννοια ότι έχουν ποιοτική σχέση με τη συμβολική ουσία της πλευράς στην οποία υποτίθεται ότι ανήκουν. Για παράδειγμα, στο Θηλυκό αποδίδεται η δεκτικότητα και η τρυφερότητα, χωρίς να σημαίνει ότι το αρσενικό είναι ανίκανο να εκδηλώσει τέτοιες ιδιότητες. Σε τέτοια περίπτωση λέμε ότι ο άνδρας εκδηλώνει την «θηλυκή» πλευρά του. Αντίστοιχα στο Αρσενικό αποδίδονται η δύναμη και η ευθύτητα, που όταν μια γυναίκα τα εκδηλώνει, μιλάμε και πάλι για την «αρσενική» πλευρά της. Αυτό διατρέχει ολόκληρη την κάρτα των Εραστών, όπως δείχνουν τα γυμνά παιδιά-παραστάτες των νεονύμφων, αλλά και του Άρματος, αφού όπως είπαμε μέσα στην πανοπλία βρίσκονται ενωμένοι ο Αυτοκράτορας με την Αυτοκράτειρα. Δεν πρέπει στη φιλοσοφία και ιδιαίτερα στο μυστικισμό να σκεφτόμαστε με σχολαστικισμό.



Νόμιζα ότι είχα βρει την Αρμονία και την αγάπη, αλλά παραμόνευε ο 'Άρης και ο πόλεμος σ' εκείνο το στάδιο. Το Εγώ του Κριού ('Άρη), θεού του πολέμου. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Είμαστε όλοι ΕΝΑ, πιόνια της Συμπαντικής διαπλοκής.

Πράγματι αγαπητέ Δόκτωρ, εκείνη την εποχή, λίγο πριν πέσει η κάρτα των Εραστών, είχα πάρει κάποιο σημάδι ότι βρισκόμασταν υπό την επίδραση του Άρη.


Όμως ήδη η ύπαρξη του Κρέοντα και η ταύτιση του με το Χάος μας οδηγεί στη δημιουργία νέων αντιθέσεων που καταλήγουν στην θυσία της Αντιγόνης.
Όπως μάλιστα σου είχα διηγηθεί κατʼ ιδίαν, κάποιο από τα σύμβολα του Αυτοκράτορα μου είχε φανερωθεί πολλά χρόνια πριν ως το Τοτέμ μου. Δεν ήταν φανταστική εκείνη η ιστορία!!

Συνεχίζοντας τη δική μου εσωτερική κατάδυση και την αστρική μου περιπλάνηση στις ρίζες του όντος, συνειδητοποίησα με την βοήθεια της μουσικής, αλλά και του φιλοσοφικού στοχασμού, την συνύπαρξη Αρμονίας και Χάους, ως μιας πρωτογενούς Αντίθεσης, από την οποία πηγάζει η ύπαρξη και όλοι οι Νόμοι, πρόδηλοι και μυστικοί, που την καθορίζουν σε όλες της τις εκφάνσεις.
Το διάστημα της 8ης (οκτάβας) υπήρξε το θεμέλιο και η βάση όπου δέσποζε η Αντίθεση του 'Αρτιου με το Περιττό, του Ενός με το Δύο και όπου η αντίθεση αυτή οδηγούσε στην τέλεια εναρμόνιση.

Θα ήθελα να διευκρινίσω σε όλους τους συνταξιδιώτες, ότι όταν ομιλώ για το Μέγα Χάος, δεν εννοώ το Χάος όπως αναφέρεται εδώ, με την έννοια της αντίθεσης και της δυσαρμονίας, ούτε με την έννοια της εντροπίας με την οποία συνήθως το ταυτίζουμε. Το Μέγα Χάος είναι η εναρμόνιση της Αρμονίας και του Χάους, από την οποία πηγάζει ο Νόμος. Πρόκειται γιʼ αυτό που αναφέρεται στη σύγχρονη χαοτική θεωρία, ως Μορφοποιημένο Χάος (PatternedChaos). [Σας παραπέμπω στο θέμα IChing και DNA για περισσότερα, αν και ακόμη δεν έχω γράψει τίποτε σʼ αυτό.] Οπότε με αυτήν την έννοια…


Οπότε, ο μυημένος συνταυτίζεται με την Παγκόσμια Αρμονία. Ζει!



Κατέληξα τελικά ότι επειδή μας είναι αδύνατο να συλλάβουμε την Λογική αυτού του Ακατανόητου Συμπαντικού Κέντρου είναι καλό να θεωρούμε την 'Αλογη Λογική του σαν ένα Παιχνίδι χωρίς αρχή και τέλος, χωρίς νόημα ή σκοπό.


Πολλοί πιστεύουν πως αυτό που κάνουμε με τις κάρτες είναι απλά ένα παιχνίδι. Μπορεί!! Όμως και πάλι μάλλον εννοούμε το ίδιο πράγμα. Όπως λέει και το βιβλίο «Οκτώ» για το σκάκι: «...και ως παιχνίδι που είναι, θα διαρκέσει για πάντα».


Το ερώτημα είναι: «Πώς καθορίζεται η ύπαρξη και η έννοια του σύμφωνου και του διάφωνου; Με ποια κριτήρια; Και με ποιες πειραματικές επαληθεύσεις; Η συνήθης απάντηση είναι «γιατί έτσι το θέλει το ανθρώπινο αυτί και έτσι το δέχεται ή το απορρίπτει η ανθρώπινη ψυχή». Γιατί όμως; Γιατί το «σύμφωνο» μας προκαλεί ψυχική ευδαιμονία και πνευματική ανάταση, ενώ αντίθετα «το διάφωνο» δημιουργεί μέσα μας αναταραχή, δυσφορία, ψυχικό αδιέξοδο και πνευματικό τραύμα; 'Αρα θα πρέπει να υπάρχει μέσα μας από την γέννηση μας ένα αρχέτυπο Αρμονίας που πάλλεται θετικά στην περίπτωση της ηχητικής συμφωνίας και αρνητικά στην περίπτωση της ηχητικής διαφωνίας (που ονομάζεται και κακοφωνία). 'Αρα η Αρμονία στη Μουσική αντιστοιχεί στην Αρμονική συνύπαρξη των άστρων και των Γαλαξιών, ενώ η Δυσαρμονία στο Χάος


Αυτό το παραθέτω ως απάντηση στον Λόρυ, ο οποίος αμφισβητεί τη δύναμη των συμβόλων και την έννοια του συλλογικού υποσυνείδητου, ή του Χώρου των Ιδεών. Ευτυχώς υπάρχουν σοφότεροι Διδάσκαλοι από εμένα φίλε Λόρυ.



Κατά το στάδιο της επώασης συμβαίνουν περίεργες ψυχοσωματικές αντιδράσεις που θα πρέπει να συγκλονίζουν τον συνθέτη. Έως ότου φτάσει η στιγμή κατά την οποία η ακαθόριστη ηχητική αίσθηση που νοιώθει, πάρει μια συγκεκριμένη μουσική μορφή. Συνήθως τη μορφή μιας μελωδίας. Υπάρχει, δηλαδή, μια προς το παρόν ακατανόητη από την επιστήμη σύλληψη του εγκεφάλου, ο οποίος μόνο εάν είναι εκπαιδευμένος, μπορεί να την καταγράψει με τη βοήθεια ενός μουσικού οργάνου είτε απ' ευθείας στο πεντάγραμμο.

Η άποψη μου για τη διαδικασία αυτή είναι ότι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φαινόμενο γονιμοποίησης κατά το οποίο η ψυχή που θέλει να γεννήσει μουσική προετοιμάζεται, ώστε να προκαλέσει και να δεχτεί το σπέρμα που θα την γονιμοποιήσει. Ποιο είναι αυτό το σπέρμα και από πού προέρχεται; Το γεγονός ότι όλα τα έργα της μουσικής τέχνης έχουν κοινά γνωρίσματα στη βάση τους, ανεξάρτητα από τις ιδιομορφίες που υπάρχουν μεταξύ τους στις κορυφές, δείχνει ότι κάπου υπάρχει μια ενιαία δεξαμενή μουσικής απ' όπου προέρχεται το σπέρμα της μουσικής γονιμότητας.


Παραπέμπω και πάλι στην κάρτα των Εραστών και σε όσα έχω αναφέρει για τη γονιμοποίηση.


Παράλληλα αναρωτιέμαι μήπως υπάρχουν άλλα άτομα που επιλέγονται είτε επιλέγουν τον Νόμο του Χάους.
Κι εγώ αναρωτιέμαι γι' αυτό.Για τη δική μου περίπτωση νομίζω ότι δεν το επέλεξα, νιώθω ότι με επέλεξε εκείνο. Αυτός είναι και ο λόγος που βρίσκομαι μαζί σας στο πλοίο, σε τούτο το υπέροχο ταξίδι.


Τέλος, θα ήθελα να δώσω μια μικρή απάντηση σε όσους μας χαρακτήρισαν ως Μαύρους Μάγους.


Αλλωστε από την ανάλυση της Χρυσής Τομής και από την μελέτη της πυθαγόρειας θεωρίας των αριθμών προκύπτει η ίδια λέξη: Μαγεία! Μήπως όμως αυτή η ανεξήγητη Μαγεία δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αντανάκλαση της ευρύτερης συμπαντικής Μαγείας, που με τη μορφή ενός συμπαντικού αρμονικού Νόμου -αρχέτυπου, καταγράφεται στα έργα της ανθρώπινης τέχνης;
Αυτοί ας παραμείνουν στο στείρο ορθολογισμό τους. Ας ήμουν ο Θεοδωράκης κι ας ήμουν μάγος τελικά, έστω κι εμπριμέ που λέει και ο Λόρυ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top