• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έντονη ρινική συμφόρηση/ ρινικό διάφραγμα

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δυστυχώς τα τελευταια 2 χρονια εχω γινει πολυ φιλασθενη με αποτέλεσμα να περνάω τουλαχιστον 3-4 φορες το χρονο ιώσεις. Ασφαλώς δε θα τη γλίτωνα ουτε τωρα. Το προβλημα μου ειναι οτι εχω στραβό ρινικό διάφραγμα με αποτέλεσμα καθε φορα που αρρωσταίνω η μύτη μου να κλείνει και να μη δείχνει πρόθυμη να αναπνεύσει ελεύθερα ξανα ! Τελευταια φορα πηρα κορτιζόνη για να ανοίξει η μύτη μου. Το ξερω οτι θα μου πείτε τραβα σε κανα γιατρο να ρωτησεις, θα ρωτηςω αν φτάσω σε σημείο να μην αναπνέω ξανα, αλλα αν κάποιος γνωρίζει κανα τροπο να ελευθερωθω κάπως θα ημουν ευγνώμων να ελεγε καμια γνώμη. Να σημειώσω οτι βαζω Dexa- Rhinaspray , το οποιο με βοηθούσε πάντα, αλλα σημερα δεν ειδα καποια ιδιαίτερη βοηθεια . Πρεπει να πίνω πολλα υγρά ; να κανω κατι αλλο ; οποιαδήποτε συμβουλή σε μια απελπισμένη αρρωστιαρα θα ηταν καλοδεχούμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δυστυχώς τα τελευταια 2 χρονια εχω γινει πολυ φιλασθενη με αποτέλεσμα να περνάω τουλαχιστον 3-4 φορες το χρονο ιώσεις. Ασφαλώς δε θα τη γλίτωνα ουτε τωρα. Το προβλημα μου ειναι οτι εχω στραβό ρινικό διάφραγμα με αποτέλεσμα καθε φορα που αρρωσταίνω η μύτη μου να κλείνει και να μη δείχνει πρόθυμη να αναπνεύσει ελεύθερα ξανα ! Τελευταια φορα πηρα κορτιζόνη για να ανοίξει η μύτη μου. Το ξερω οτι θα μου πείτε τραβα σε κανα γιατρο να ρωτησεις, θα ρωτηςω αν φτάσω σε σημείο να μην αναπνέω ξανα, αλλα αν κάποιος γνωρίζει κανα τροπο να ελευθερωθω κάπως θα ημουν ευγνώμων να ελεγε καμια γνώμη. Να σημειώσω οτι βαζω Dexa- Rhinaspray , το οποιο με βοηθούσε πάντα, αλλα σημερα δεν ειδα καποια ιδιαίτερη βοηθεια . Πρεπει να πίνω πολλα υγρά ; να κανω κατι αλλο ; οποιαδήποτε συμβουλή σε μια απελπισμένη αρρωστιαρα θα ηταν καλοδεχούμενη



Ψάξε στο νέτ εύα μηπως βρεις τιποτα καλό. Ρώτα και κανεναν γιατρο. Εγω φετος ειχα αρρωστησει για ένα βράδυ. Ειχα ανεβάσει 38 πυρετο. Ειχε αρχισει να με πονάει ο λαιμος 2 μέρες πριν την προηγουμενη πηγα γυμναστηριο και την επομενη του πυρετου είχαμε κλεισει μπουκαλάκι στο Μπουρναζι! Μετα έγινε περδικι! Ειχα και ταξιδι πολλές ωρες.


Ελα μη τρελαίνεσαι θα περάσει. Πιο παλια πριν χρονια που καπνιζα (τωρα το εχω κοψει) και με έπιανε η μυτη και ο θωρακας ειχα πάρει Pulmicort αλλα είναι κουρτιζονουχο και εννοείται πρεπει να ρωτήσεις το γιατρο σου. Πιές πολλα υγρά - πορτοκαλάδες φρουτα κτλπ και πολύ πολύ πες τους να σου κάνουν καμια εντριβή με βιξ ή κανε κανα μπανάκι με ζεστο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δυστυχώς τα τελευταια 2 χρονια εχω γινει πολυ φιλασθενη με αποτέλεσμα να περνάω τουλαχιστον 3-4 φορες το χρονο ιώσεις. Ασφαλώς δε θα τη γλίτωνα ουτε τωρα. Το προβλημα μου ειναι οτι εχω στραβό ρινικό διάφραγμα με αποτέλεσμα καθε φορα που αρρωσταίνω η μύτη μου να κλείνει και να μη δείχνει πρόθυμη να αναπνεύσει ελεύθερα ξανα ! Τελευταια φορα πηρα κορτιζόνη για να ανοίξει η μύτη μου. Το ξερω οτι θα μου πείτε τραβα σε κανα γιατρο να ρωτησεις, θα ρωτηςω αν φτάσω σε σημείο να μην αναπνέω ξανα, αλλα αν κάποιος γνωρίζει κανα τροπο να ελευθερωθω κάπως θα ημουν ευγνώμων να ελεγε καμια γνώμη. Να σημειώσω οτι βαζω Dexa- Rhinaspray , το οποιο με βοηθούσε πάντα, αλλα σημερα δεν ειδα καποια ιδιαίτερη βοηθεια . Πρεπει να πίνω πολλα υγρά ; να κανω κατι αλλο ; οποιαδήποτε συμβουλή σε μια απελπισμένη αρρωστιαρα θα ηταν καλοδεχούμενη
Σε νιωθω. Ταλαιπωρουμαι συχνά από αλλεργικη ρινιτιδα και πραγματικά είναι βασανο. Αυτά που έχω δει ότι βοηθανε: 1) εισπνοες ατμού. Βάζεις νερό βραστό σε μια κατσαρολα, βάζεις από πάνω μια πετσετουλα και βάζεις το κεφάλι σου μεταξύ της πετσετας και της κατσαρολας. Προσοχή μην καεις ή καψεις την πετσετα! 2) πλυσεις με ορό. Παιρνεις ορό και μια συριγγα μεγάλη. Βγαζεις τη βελόνα, γεμιζεις τη συριγγα και την βάζεις στο κάθε ρουθουνι.
Επίσης το dexa rina spray είναι για λίγες μέρες. Δεν κάνει να το παιρνεις πάνω από βδομάδα νομίζω. Μου το είχε δώσει ωρλ και δεν βοηθούσε ιδιαίτερα. Αυτό που με βοηθάει απιστευτα είναι το hexarinal. Τέλος, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και μην το κάνεις χωρίς συμβουλή γιατρού, αλλά ο ωρλ μου είχε πει ότι τα αντισταμινικα βοηθανε και στο κρυωμα και για εμένα τουλάχιστον ισχύει. Γενικά να ξέρεις ότι όσα πιο πολλά μπανια στη θάλασσα κάνεις, τόσο λιγότερο θα σε ταλαιπωρει η μύτη σου.
Α, για το στραβο διάφραγμα, μου είχε πει ότι αν δεν περάσουν οι αλλεργιες, να μου κάνει καυτηριασμο στις κογχες αλλά το οριστικό θα ήταν να διορθωσω το διάφραγμα.
Αυτά τα λίγα. Περαστικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα στραβού ρινικού διαφράγματος (έκανα 2,5 - 3 ώρες χειρουργείο το 2010 αν θυμάμαι καλά!) και γενικά από τότε βελτιώθηκε η καθημερινότητά μου. :)

Αλλά περίπου 2 φορές το χρόνο παθαίνω αλλεργική ρινίτιδα. Είχα πάει μια φορά σε ΩΡΛ και μου είχε γράψει Obecirol σε ρινικό εκνέφωμα και πλέον ξέρω και αγοράζω αυτό και βάζω x1 μήνα 3 φορές τη μέρα.
(δε το παίζω γιατρός απλά λέω τι δουλεύει σε μένα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Έχω χρόνιο θέμα με τη μύτη (στραβό διάφραγμα) και πάντα έβαζα σπρέυ και με βοηθούσαν ώσπου κάποια στιγμή πέρασα 6 μήνες με βουλωμένη μύτη και κρυωμένη. Πήγα στο γιατρό, μού έδωσε να κάνω γαργάρες με αλατόνερο και έκοψα τελείως μαχαίρι όλα τα σπρέυ. Τα σπρέυ αυτά σε βοηθάνε προσωρινά και μετά πάλι βουλώνει η μύτη. Αυτό που με βοηθάει είναι να αφήνω λίγο το παράθυρο ανοιχτό στον ύπνο και να έχω δίπλα μου ένα ποτήρι με νερό. Αν βέβαια η κατάσταση είναι ανυπόφορη ίσως κάποιος θα έπρεπε να σκεφτεί να προχωρήσει σε κάποια επέμβαση. Προσωπικά δε θεωρώ οτι είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση ώστε να υποβάλω τον εαυτό μου σε χειρουργείο. Υπάρχουν και χειρότερα που, μακριά από μας, μπορεί να μας βρουν στο μέλλον. Ένα χειρουργείο είναι αναισθησία, είναι φάρμακα, είναι ταλαιπωρία. Δε χρειάζεται νομίζω για εύκολες καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα ρινικά spray τα χωρίζουμε σε αυτά που έχουν κορτιζόνη και σε αυτά που είναι συμπαθομιμητικα και στους συνδιασμούς αυτών των δύο. Τα δεύτερα τα προτιμά ο κόσμος επειδή έχει ταυτίσει την κορτιζόνη με κάτι το βλαβερό και το άλλο που δεν ξέρουν τι κάνουν το θεωρουν καλό.
Τα συμπαθομιμητικά αν τα χρησιμοποιείς πολύ πάνω από 5 μέρες σου κάνουν αντιδραστική ρινιτιδα.

Το καλύτερο φάρμακο θεωρητικά είναι spray τύπου dexarhina γιατί έχουν συνδιασμό και των δύο τύπων όμως ποτέ δε το προτείνω γιατι ο κόσμος ειναι κατά βάση χαζός και θα το χρησιμοποιήσει παραπάνω από ότι πρέπει.

Τα αντισταμινικά όντως βοηθάνε και καλό είναι να τα παίρνουμε πριν κοιμηθουμε γιατι φέρνουν υπνηλια.

Επίσης καλό είναι να μην ακούμε τους φαρμακοποιούς κατά βάση θέλουν να πουλήσουν αν δε θέλετε να πηγαίνετε σε ιατρούς καλύτετα googlαρετε... παρά να τους ακούτε.


Αλλά περίπου 2 φορές το χρόνο παθαίνω αλλεργική ρινίτιδα. Είχα πάει μια φορά σε ΩΡΛ και μου είχε γράψει Obecirol σε ρινικό εκνέφωμα και πλέον ξέρω και αγοράζω αυτό και βάζω x1 μήνα 3 φορές τη μέρα.
(δε το παίζω γιατρός απλά λέω τι δουλεύει σε μένα :P )

Λοιπόν αν σε πιάνει σε συγκεκριμένες εποχές και ξέρεις ποτε αρχίζει την θεραπεία πριν, γιατί κάνει περίπου 2 βδομάδες για να δράσει. Αν το φάρμακο σε πιάσει μειώνεις την δοση στο ελάχιστο. Επίσης δεν πρέπει να το σταματάς απότομα αλλά να περιορίζεις σιγά σιγά τις δόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
fockos εγω μια φορά ειχα βράσιμο στο στήθος και λιγο βηχα, βγήκα για τρέξιμο με το κοντομάνικο και την άλλη μέρα ήμουν περδικι. Ουτε γιατρους ουτε φαρμακοποιούς χρειάστηκα. Σημερα κοπάνησα και 300γρ μπροκολο μαζι με τον κολιο που ειχα για μεσημέρι και το απόγευμα έβαλα 200γρ κουάκερ , ταχινι μέλι και το νώπισα σε χυμο πορτοκάλι!


Ολες αυτές οι ιώσεις έχουν να κάνουν με την πτώση του ανοσοποιητικου η οποια προέρχεται από την κακη καθημερινη ζωή που κάνουν κάποιοι , καθισιο - κακη διατροφή - άγχος - έλλειψη σέξ. Έχω να ανεβασω πάνω από 38 πυρετο από το 2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Και εγώ έχω να ανεβάσω πυρετό από το 2011, αλλά δεν είναι ότι ακολουθώ και τον πιο υγιεινό τρόπο ζωής. :P

Πάντως για τα ρινικά σπρέυ καλό θα ήταν να το ψάξεις, να μην τα χρησιμοποιείς συχνά και σίγουρα όχι παραπάνω από τις μέρες που επιτρέπεται. Υπάρχει ο κίνδυνος της "εξάρτησης" και να έχεις μόνιμα τη μύτη μπουκωμένη αν δεν ψεκάστεις, κάτι που τελικά σού χαλά το φυσικό περιβάλλον* της.

*νταξ, δεν είναι οι σωστές λέξεις αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Κι εγώ πάθαινα ζημιά από τα Otrivin/ Ronal. Πραγματικά καμία φορά δεν με βοήθησαν, ίσα ίσα με ανακούφιζαν προσωρινά, μετά ζητούσα όλο και πιο τακτικά να βάζω και εν τέλει κατέληγα ΠΑΝΤΑ στα ειδικά - φαρμακευτικά κατά της ρινίτιδας. :(

Πλέον τα έχω καταργήσει...

Κι εγώ αρρωσταίνω σπάνια (δλδ σε σημείο πυρετού συνήθως 1 φορά στα 2 χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα προτεινα να βαλεις μερικους υγραντηρες στο σπιτι σου. Τωρα τον χειμωνα με την θερμανση μειωνεται η υγρασια στον αερα και στεγνωνει η μυτη με αποτελεσμα να επιβαρυνει το προβλημα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Ολες αυτές οι ιώσεις έχουν να κάνουν με την πτώση του ανοσοποιητικου η οποια προέρχεται από την κακη καθημερινη ζωή που κάνουν κάποιοι , καθισιο - κακη διατροφή - άγχος - έλλειψη σέξ. Έχω να ανεβασω πάνω από 38 πυρετο από το 2008.

Καλά όλα τα άλλα να τα καταπιώ, η έλλειψη σεξ πού κολλάει με το ανοσοποιητικό και δη το κρύωμα ή την ίωση;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά όλα τα άλλα να τα καταπιώ, η έλλειψη σεξ πού κολλάει με το ανοσοποιητικό και δη το κρύωμα ή την ίωση;:confused:

People who have sex have higher levels of what defends your body against germs, viruses, and other intruders. Researchers at Wilkes University in Pennsylvania found that college students who had sex once or twice a week had higher levels of the a certain antibody compared to students who had sex less often.

Μας το έλεγαν και στην σχολή, αν και λιγότερο κομψά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Καλά όλα τα άλλα να τα καταπιώ, η έλλειψη σεξ πού κολλάει με το ανοσοποιητικό και δη το κρύωμα ή την ίωση;:confused:

Το κρυολογημα ειναι το λιγοτερο. Εδω βοηθάει στην κατάθλιψη τις καρδιακές παθησεις και άλλα.

Καλη διατροφή - Γυμναστική - Σεξ και ολα καλά. Έχω κοψει και το καπνισμα απο το 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει ένα όριο κάτω από αυτό το όριο κάνουμε πρόληψη που είναι αυτά που λες πάνω από ένα όριο δίνουμε φάρμακα.
Το sex θεωρείται αερόβια άσκηση οπότε κάνει καλό εξ ορισμού στην καρδιά.

Αν όμως βάλεις ένα εμφραγματία ή έναν με καρδιακή ανεπάρκεια να κάνει sex τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σου μείνει στον τόπο

...

Αν βάλεις κάποιον που έχει σοβαρή αλλεργική ρινίτιδα να τρέχει γύρω γυρω μάλλον είναι λάθος ενέργεια, Το προβλημα είναι ότι ο κόσμος χρησιμοποιεί λάθος τα φάρμακα που στο τέλος κακό κάνουν παρά καλό. Αν όμως κάνει γυρω γύρω, κάνεις χειμερινά μπάνια και αερόβια άσκηση τοτε κάνεις πολλές κινήσεις ώστε να μην αρρωσταίνεις συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Ναι σίγουρα. Και εγω πριν βάλω την γυμναστική στο προγραμμα έκανα καρδιολογικές εξετάσεις. Για να αποκλείσω οποιαδήποτε πάθηση. 'Εκανα καρδιογράφημα ηρεμιας - υπέρηχο καρδιας και τέστ κοπώσεως. Επισης συχνα πυκνά ελεγχω την πιεση. Επειδη η πιεση μπορει να οδηγησει σε βλάβες αργοτερα. Δεν έχει συμπτώματα πχ αν έχεις 10 μικρή ή 9 με 14 μεγάλη που δεν κάνει καλο για καιρο.

Εγω φάρμακα προς το παρον δεν χρειάστηκε να πάρω απο το 2008 και μετά. Μονο μια φορά που ειχα γραστρεντεριτιδα πηγα νοσοκομειο μου βάλανε ορο και μετά μου έγραψε ο γιατρος κάτι χάπια αλλα δεν τα πήρα ποτέ. Ουτε αντιπυρετικο παιρνω μονο αν ο πυρετος ανέβει πάνω απο 39.5 ή ειναι για πολλές μέρες πράγμα οχι καλο για τον άντρα ειδικά.

Εννοειται δεν μπορει να βγει και να τρέξει κάποιος που έχει ασθμα ή αλλεργικη ρινιτιδα γιατι μπορει να του κάνει καμια κριση. Εγω δεν έχω κάποιο παθολογικο προβλημα που να με περιοριζει. Τα αντιβιωτικα πρεπει να τα πάρει καποιος οταν έχει κάποια λοιμωξη του αναπνευστικου στην γριπη που τον έπιασε. Που και παλι απο τη στιγμη που δεν καπνιζεις τα πνευμονια και οι βρογχοι ειναι σε καλή κατασταση χωρις ιδιαιτερη στένωση ή βλενα.

Γιατρος δεν ειμαι απλα έχω ψαξει 2-3 βασικά πράγματα για να έχω μια καλη συντηρηση μέλλοντικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Παιδιά να' στε καλα, αλλα δεν ζήτησα να μάθω το ιατρικό ιστορικό σας ! Χαχαχ χαίρομαι ωστόσο που είστε υγιεις !! Θελω να κανω μια αλλη ερώτηση. Έψαξα και βρηκα οτι βοηθαει στο μπούκωμα ένας υγραντήρας στο δωμάτιο ! (Ή αλλιως ενα μπολ με νερό ή μια βρεγμένη πετσέτα πανω στο καλοριφέρ ). Γνωρίζετε αν ισχυει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Παιδιά να' στε καλα, αλλα δεν ζήτησα να μάθω το ιατρικό ιστορικό σας ! Χαχαχ χαίρομαι ωστόσο που είστε υγιεις !! Θελω να κανω μια αλλη ερώτηση. Έψαξα και βρηκα οτι βοηθαει στο μπούκωμα ένας υγραντήρας στο δωμάτιο ! (Ή αλλιως ενα μπολ με νερό ή μια βρεγμένη πετσέτα πανω στο καλοριφέρ ). Γνωρίζετε αν ισχυει ;

Εμένα με βοηθάει. Είναι προφανώς και στον άνθρωπο. Αν έχεις χρόνιο και μεγάλο πρόβλημα μάλλον δε θα κάνει και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Ευάκι παραθέτουμε συνήθειες που μπορει να σε βοηθησουν να μην αρρωστήσεις ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Παιδιά να' στε καλα, αλλα δεν ζήτησα να μάθω το ιατρικό ιστορικό σας ! Χαχαχ χαίρομαι ωστόσο που είστε υγιεις !!

Δεν το ξέρεις ότι οι Έλληνες έχουμε πρωτιά σε αυτά τα τοπικ? Πάντα σε μια συζήτηση μόλις πει ένας "επαθα αυτό" πεταγονται όλοι "εγώ να δεις τι επαθα"!! Έχω ακούσει ότι σε μεγαλύτερες ηλικίες χειροτερευει.. Βγάζει ο παππούς με τη γιαγιά τα φάρμακα έξω και κάνουν κοντρες! :D
Σοβαρά τώρα βρε Εύα, σου ειπαμε τι κάνουμε εμείς μήπως σε βοηθήσει κάτι. Γιατί δεν είναι μόνο να θεραπευσεις το κρυωμα, αλλά να προλαβεις και το επόμενο. Παρεμπιπτοντως, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μπορείς να τσεκαρεις μήπως έχεις κάποια έλλειψη σε βιταμίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top