Η αγάπη κι ο συμβιβασμός φτάνει;

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αν ενα ζευγαρι δεν ταιριαζει στα θελω του,στα ιδανικα του στης αξιες στης προτυμησεις του....
μπορει να ζησει κ να επιβιοσει με την αγαπη? τον συμβιβασμο? κ της παραχωρησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι.-
Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το κάνω. Δεν αξίζει για μένα τέτοια σχέση να την έχω. Εγώ θέλω έρωτα, πάθος, χημεία κι επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι αμέ. μπορεί να επιβιώσουν.



αυτός σπίτι του και αυτή στο δικό της:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πως θα υπαρξει αγαπη, αν δε ταιριαζουν σχεδον σε τιποτα ομως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
την ιδια απορια εχω και εγω....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θα πρότεινα, αν σου είναι εύκολο και αν δεν εισβάλλουμε σε πολύ "προσωπικά χωράφια", να μας πεις τις κύριες διαφορές που σε ενοχλούν σε αυτόν τον άνθρωπο...
Κοίτα για τα θέλω σας δεν ξέρω, αλλά καμία φορά οι διαφορές στις αξίες και τα ιδανικά μπορεί να αποβούν πολύ μοιραίες, αναλογα με την περίπτωση πάντα.......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι.
Δεν έχει να κάνει, κατ' εμέ, με πάθος κλπ...
Αν δεν έχεις τα ίδια όνειρα, πού θα πορευτείς;
Αν δεν έχεις τις ίδιες αξίες, πώς θα κάνεις οικογένεια;

Δε μιλάμε για προτίμηση σε ταινίες.
Αν μιλάμε για γενικότερη στάση ζωής... τότε... δεν ξέρω...

Ίσως με το χρόνο να έρθει κοντά το ζευγάρι. Αλλά αν δεν... δεν έχει μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αν ενα ζευγαρι δεν ταιριαζει στα θελω του,στα ιδανικα του στης αξιες στης προτυμησεις του....
μπορει να ζησει κ να επιβιοσει με την αγαπη? τον συμβιβασμο? κ της παραχωρησεις?

Αν δύο άνθρωποι είναι εντελώς αντίθετοι, δεν έχουν κάποιο κοινό τότε δε νομίζω οτι θα μπορούσε να ορθοστατήσει παρ'όλες τις θυσίες και τους συμβιβασμούς. Έτσι κι αλλιώς από κάποια στιγμή και μετά κουράζεται κανείς να κάνει μόνο συμβιβασμούς. Λες για την αγάπη. Είναι σίγουρα αγάπη; Γιατί αγαπάμε κάποιον επειδή τον εκτιμάμε, επειδή τον σεβόμαστε, επειδή νιώθουμε πράγματα γι αυτόν, επειδή τον θαυμάζουμε, είμαστε ευτυχισμένοι μαζί του... Πώς γίνεται λοιπόν να αγαπάει κανείς κάποιον από τη στιγμή που έχει αντίθετες πεποιθήσεις και αντίθετα θέλω, πώς γίνεται να αγαπάς μονάχα με συμβιβασμούς? Από την άλλη ποιός κάνει τους συμβιβασμούς, σίγουρα γίνονται αμοιβαίες υποχωρήσεις σε ορισμένα θέματα ή υποχωρεί πάντα μόνο ο ένας? Γιατί αν συμβαίνει αυτό (που συστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι γίνεται) τότε όχι απλά δεν αξίζει τον κόπο η "σχέση" αλλά δεν πρέπει και να υπάρχει.
Γνωρίζω ανθρώπους που συμβιβάζονται σε μια σχέση με άτομα ακριβώς αντίθετα, που κάνουν υποχωρήσεις και παραχωρήσεις, που ουσιαστικά πνίγουν το παράπονό τους (ενώ στην πραγματικότητα τους πνίγει το παράπονο). Κάποιοι από αυτούς ισχυρίζονται οτι όλα αυτά τα κάνουν επειδή αγαπούν τον/την σύντροφό τους, αλλά κατά βάθος δεν είναι έτσι. Οι περισσότεροι από αυτούς απλά μένουν σε αυτή τη σχέση επειδή φοβούνται να αντιμετωπίσουν τη μοναξιά, επειδή βολεύονται, κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους, προσπαθούν να πείσουν και τον εαυτό τους ακόμα οτι περνούν καλά κι ότι πρέπει κάποιες φορές να κάνουν πίσω. Θλίβομαι να βλέπω τέτοια περιστατικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Όχι.
Δεν έχει να κάνει, κατ' εμέ, με πάθος κλπ...
Αν δεν έχεις τα ίδια όνειρα, πού θα πορευτείς;
Αν δεν έχεις τις ίδιες αξίες, πώς θα κάνεις οικογένεια;

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με το Γιδάκι.
Από τη μικρή εμπειρία μου, τείνω να πιστεύω ότι η αγάπη μόνο δεν αρκεί, πρέπει να υπάρχει "κοινή πλεύση" σε θέματα ουσίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν ενα ζευγαρι δεν ταιριαζει στα θελω του,στα ιδανικα του στης αξιες στης προτυμησεις του....
μπορει να ζησει κ να επιβιοσει με την αγαπη? τον συμβιβασμο? κ της παραχωρησεις?

Θα έλεγα με επιφήλαξη όχι, υπάρχει απλά και η περίπτωση του να αγαπάς να κάνεις υποχωρήσεις ή να βρεις κάποιες λύσεις που μπορεί να μην χρειάζοντε υποχορήσεις πολλύ απλά να θέλει περισσότερη προσπάθεια, καμιά φορά η αγάπη είναι τόσο δυνατή που βρησκει λύσεις όταν εμείς εδώ απλά δεν μπορούμε να σκευτούμε , όταν αγαπάς μπορείς να προχορησεις πλάι στον άνθρωπου σου με απίστευτη ικανοποίηση, όσο αντίθετα ή άλλα θέλω έχουν.

Εξάλου ζώ κάποια παρόμια κατάσταση ο άντρας μου είναι απίστευτα άσχετος με μένα, όσο αφορά τις προτειμήσεις, τον τρόπο που μεγάλωσε, τις ιδέες μας, αλλα κρατάμε απίστευτες ισσοροπίες χωρίς παραχωρήσεις απλά αναθεώρησης κάποιων πραγμάτων,

π.χ. όταν παντρέυτηκα άκουγα τράνς τέκνο χάους και γενικά όλα τα κλαμπικα, μαζί με πανάρχεα τραγούδια ελληνικά, εκείνος άκουγε μόνο Ρόκ και δεκαετία 70-80-90 δεν μπορούσαμε να μπούμε στο αμάξι με τίποτα, έβαζε εκείνος τα δικά του μετά εγώ τα δικά μου, αποτέλεσμα, ακούμε και οι δύο τα πάντα, εγω ακούω floyd και εκείνος shakira, αυτό λέγετε αγάπη; ή συμβηβασμός; αυτό είναι αγάπη αυτο είναι να σε κάνει καλύτερο, ποιό εξελιγμένο, τροποποιήσε σε κάτι καλύτερο, κανένας απο τους δύο δεν τσατήστηκε, απλά προσθέσαμε και οι δύο κάτι παραπάνω στην γνώση μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
E δεν νομίζω πως το θέμα αφορά απλά διαφορετικά μουσικά γούστα, αυτό για εμένα δεν αποτελεί ιδιαίτερη διαφορά. Διαφορά για μένα υπάρχει όταν δεν υπάρχουν κοινές πολιτικές, θρησκευτικές ή οικογενειακές πεποιθήσεις, όχι όταν το ζευγάρι δεν ακούει την ίδια μουσική! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
E δεν νομίζω πως το θέμα αφορά απλά διαφορετικά μουσικά γούστα, αυτό για εμένα δεν αποτελεί ιδιαίτερη διαφορά. Διαφορά για μένα υπάρχει όταν δεν υπάρχουν κοινές πολιτικές, θρησκευτικές ή οικογενειακές πεποιθήσεις, όχι όταν το ζευγάρι δεν ακούει την ίδια μουσική! :)

Μα εγώ παράδειγμα έφερα, ένα απο τα μικρά, αν θές να ακούσεις για διαφορές μπορώ να σου πώ ότι εκείνος έχει μάθει να ζεί σε μία οικογένια τελείως άσχετη απο την δική μου,
εκείνος είναι χαλαρός εγώ νευρική,
εκείνος είναι του προγράμματος εγώ με τίποτα,
εκείνος λατρέυει το κρέας εγώ τα όσπρια,
εγώ είμαι άτομο που νηστέυω 3 μέρες εκείνος δεν κοινονάει καθόλου,
εκείνος είναι του καφέ εγώ του κλάμπ,
εκείνος κοιμάτε νωρίς εγώ αργά
εκείνος είναι με τρόπους εγώ ατσούμπαλη
εκείνος λατρέυει τα γλυκά εγώ τα συχένομαι
Εκείνος θέλει σέξ το βράδυ εγώ το πρωί και το απόγευμα και το μεσημέρι
Εκείνος κρυώνει συνεχώς εγώ ζεστένομαι συνεχώς
Εγώ είμαι της πλάκας και της παρέας εκείνος της μοναξιάς δεν έχει φίλους καθόλου
Εκείνος κοιμάτε μεσημέρια εγώ με τίποτα, εγώ γουστάρω να ξαπλώνω σάββατα εκείνος να βολτάρει
Εγώ θέλω να ασχολούμε με μπόουλιγκ εκείνος με ιντερνετ
Εκείνος θέλει σειρές εγώ ταινείες
Εγώ του αλκοολ και εκείνος του αναψυκτικού
Εγώ του τσιγάρου εκείνος αντικαπνιστής

Μερικά απλά καθημερινά, μπορώ να γράφω όλη την ημέρα άν θές, μπορώ να σου πώ τα πάντα, είμαστε τελείως άσχετοι σαν άνθρωποι και σαν χαρακτήρες, μπορεί να στο πεί όποιος μας ξέρει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα αυτά είναι μικρά θέματα... Όπως κατάλαβα εγώ την απορία της Karkelak, μιλάμε για μεγάλα και βαθιά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Άλλο διαφορά στις συνήθειες και στις προτιμήσεις κι άλλο διαφορά στις αξίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οταν λέμε αξίες ενοούμε για το μάκρος της φούστας ενώ εκείνος είναι αυστηρός; ή εκείνος π.χ. θέλει ένα κόμα πολιτικό και γώ όχι; αυτό ενοείτε;:hmm:

Γιατί η κάκερλακ είπε ότι σε όλα όχι μόνο στις αξίες αλλα και στις συνήθιες; ή κάνω λάθος;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αξια για μένα είναι το να δίνεις προτεραιότητα στη φύση: να ανακυκλώνεις, να σέβεσαι το περιβάλλον. Αξια είναι να μεγαλώσεις τα παιδιά σου σε ένα περιβάλλον, όπου δε θα δουν ΠΟΤΕ τους γονείς να τσακώνονται.
Αξια είναι να μισείς το ψέμα.
Να ονειρεύεσαι να φύγεις από την πολύ, η να κανεις καριέρα και λεφτά. Η επίσης, να κρατήσεις ένα πατριαρχικό μοντέλο στη σχέση σου, η ένα πιο φεμινιστικό.

Σημαντικά είναι τα πιστεύω suo για το sex, αν θα κανεις πριν το γάμο, αν θα κανεις πειραματισμούς...

Επίσης το να μπορείς να μιλάς για τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου, το να ξέρεις και να θέλεις να ακούς τον άλλον. Και κάποια αλλα πράγματα, που απλά δεν περιγράφονται, γιατί πρόκειται για ένα μοντέλο ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αξίες εννοούμε ο ένας θρησκευόμενος που πηγαίνει κάθε Κυριακή εκκλησία, ο άλλος άθεος. Ο ένας ψηφίζει Καρατζαφέρη κι ο άλλος ΚΚΕ. Ο ένας θέλει να κάνει παιδιά κι ο άλλος όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε στίλ δηλαδή ότι η οικογένια και ο άνρας μου είναι φανατικοί με κάποιο κόμα και εγώ είμαι κατά των κομμάτων, ή ότι εγώ είμαι υπέρ των ανθρώπων που πολεμάνε για την φύση και ο άντρας μου επιμένει ότι και να φωνάζω είναι άδικα γιατι δεν αλλάζει κάτι; να είμαι υπέρ όλων των ανθρώπων που είναι απλά διαφορετικοί απο μάς και ο άντρας μου γελάει καμιά φορά με το ρατσιστικό χιούμορ και εγώ εκνευρήζομαι άγρια, ότι εκείνος είναι υπέρ στο να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας ελέυθερα και εγώ να χτυπιέμαι ότι τα παιδιά θα είναι νορμάλ, όχι να κάνουν ότι θέλουν και να μας καβαλίσουν, ότι είμαι εγώ υπέρ των εμπειριών και εκείνος υπέρ του βιβλίου,
οτι δεν θέλω να βγούν τα παιδιά επιστήμονες και να ακολουθήσουν τέχνες και εκείνος λέει ότι πρέπει να σπουδάσουν κάτι νορμάλ.αυτά ενοείτε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mania μου, κάτι είναι αξια, αν για σένα είναι ΠΟΛΎ σημαντικό. Εγώ πχ είμαι "αντιρατσιστρια". Αλλα ανέχομαι το humour σε πολιτικά μη- ορθό στιλ, όσο ξέρω ότι είναι humour.

See: https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=344738&postcount=93
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα ρε Μανια, εχετε τιποτα κοινο με το συζυγο ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top