Οι τρίχες στο γυναικείο σώμα

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αφηνω και γω αυτο εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
δεν ξέρω, αλλά μια φορά μου έτυχε "θάμνος" και δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
προσωπικα μου αρεσουν οι εντελως ατριχες(εκτος απο μαλλια.....ισως και χερια αν ειναι λιγες τριχες).....πουθενα αλλου δε θα ηθελα να υπαρχει τριχα στο γυναικειο σωμα. ειδικα σε προσωπο- μπικινι-ποδια........βασικα δε θα προσεγγιζα κοπελα που θα ειχε τριχες σε τετοια περιοχη..... μην πεσετε να με φατε ...ετσι μου αρεσει απλως...ασε που και εγω ξυριζομαι δεοντως....γενικοτερα ειτε σε αντρες ειτε σε γυναικες πιστευω οτι οι τριχες μονο αρνητικα μπορουν να προσθεσουν σε μια εμφανιση... προσωπικα ειμαι ξυρισμενος μονιμως σε στηθος,κοιλιακη χωρα και στα πιο "προσωπικα" μερη..... πιο σπανια ξυριζω και τα ποδια και μια φορα εχω ξυρισει και τα χερια, αλλα δε θα το ξανακανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Και εγω πιστευω πως οι γυναικες δεν πρεπει να εχουν πολλες τριχες. Στα ποδια για κανενα λογο αλλα στο υπολοιπο σωμα μπορω να ανεχτω λιγες.

Εγω προσωπικα ξυριζω και τους κοιλιακους και το στηθος(οχι τελειως) και καμια φορα τα ποδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maha-Vaylo

Νεοφερμένος

Η Maha-Vaylo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
προσωπικα θεωρώ ότι απλά δεν το έχουμε συνηθίσει
δηλ αν στερεοτυπικα αφήναμε τρίχες όπως παλαιόθεν δεν θα μας ξένιζε
απλά έτσι έχει διαμορφωθεί η "αισθητική της κοινωνίας"

Είχα διαβασει παντως οτι οι αρχαιες ελληνιδες ειχαν μονοφρυδο και αν δεν ειχαν το ζωγραφιζαν :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από physicscrazy:
προσωπικα μου αρεσουν οι εντελως ατριχες(εκτος απο μαλλια.....ισως και χερια αν ειναι λιγες τριχες).....πουθενα αλλου δε θα ηθελα να υπαρχει τριχα στο γυναικειο σωμα. ειδικα σε προσωπο- μπικινι-ποδια........βασικα δε θα προσεγγιζα κοπελα που θα ειχε τριχες σε τετοια περιοχη..... μην πεσετε να με φατε ...ετσι μου αρεσει απλως...ασε που και εγω ξυριζομαι δεοντως....γενικοτερα ειτε σε αντρες ειτε σε γυναικες πιστευω οτι οι τριχες μονο αρνητικα μπορουν να προσθεσουν σε μια εμφανιση... προσωπικα ειμαι ξυρισμενος μονιμως σε στηθος,κοιλιακη χωρα και στα πιο "προσωπικα" μερη..... πιο σπανια ξυριζω και τα ποδια και μια φορα εχω ξυρισει και τα χερια, αλλα δε θα το ξανακανα

Για 2 - 3 μπάνια μπάνια το καλοκαίρι αν τα κάνεις και αυτά και για 10 λεπτά ρακέτες στην παραλία δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε τέτοιο κόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Αυτό το δε μπορώ να ανεχτώ η γυναίκα να έχει τρίχες βγαίνει και σε ροζ; :vroum:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά γιατί υπάρχει τόπικ για το τι ανέχεται ο ένας στο σώμα του άλλου;
Το θεωρώ πολύ τραγικό να έχουμε άποψη για το πως επιλέγει ο άλλος να ζεί.
Δεν θα σχολιάσω καν την διάκριση στον σεξιστικό τίτλο.
2021.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά γιατί υπάρχει τόπικ για το τι ανέχεται ο ένας στο σώμα του άλλου;
Το θεωρώ πολύ τραγικό να έχουμε άποψη για το πως επιλέγει ο άλλος να ζεί.
Δεν θα σχολιάσω καν την διάκριση στον σεξιστικό τίτλο.
2021.
Επειδή η πραγματικότητα είναι πως όλοι κρίνουμε πως επιλέγουν να ζούνε οι άλλοι όταν πρόκειται να συσχετιστουμε μαζί τους με κάποιον τρόπο, ιδιαίτερα δε στην περίπτωση μιας ερωτικής σχέσης. Κάθε γυναίκα και κάθε άντρας λοιπόν είναι ελεύθερος να κάνει στο σώμα του οτιδηποτε θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό που θα κάνει πρέπει να είναι ντε και καλά αποδεκτό από τους άλλους που κληθούν να αποφασίσουν αν αυτός ο άνθρωπος τους ελκύει και αν θέλουν να κάνουν κάτι μαζί του.

Τα πρότυπα ομορφιάς του κάθε φύλου διαμορφωνονται από τις προτιμήσεις του αντίθετου φύλου, από τον ενδοφυλικο ανταγωνισμό και από διάφορους κοινωνικούς παράγοντες της εκάστοτε αποχής. Είναι λοιπόν απόλυτα λογικό να υπάρχουν διαφορες ανάμεσα στο το θεωρείται όμορφο στο κάθε φύλο και αυτό δεν έχει καμία σχέση με σεξισμο.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Θρεντ για αγορακια που γουσταρουν κοριτσακια πριν μπουν στην εφηβεια.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Οπότε μας ενοχλεί (τις γυναίκες) να ακούμε τί αρέσει στους άντρες σχετικά με τις τρίχες στο σώμα μας αλλά δε μας ενοχλεί να ξοδεύουμε χρήματα, κόπο και χρόνο για να τις αφαιρούμε ώστε να αρέσουμε στους άντρες; Δηλαδή όταν αφαιρούμε τις τρίχες (ή βαφόμαστε ή φοράμε ωραία ρούχα ή φτιάχνουμε τα μαλλιά μας) δεν μας περνάει από το μυαλό οτι προκαλούμε τον θαυμασμό και την προτίμηση των αντρών; :hmm:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή η πραγματικότητα είναι πως όλοι κρίνουμε πως επιλέγουν να ζούνε οι άλλοι όταν πρόκειται να συσχετιστουμε μαζί τους με κάποιον τρόπο, ιδιαίτερα δε στην περίπτωση μιας ερωτικής σχέσης. Κάθε γυναίκα και κάθε άντρας λοιπόν είναι ελεύθερος να κάνει στο σώμα του οτιδηποτε θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό που θα κάνει πρέπει να είναι ντε και καλά αποδεκτό από τους άλλους που κληθούν να αποφασίσουν αν αυτός ο άνθρωπος τους ελκύει και αν θέλουν να κάνουν κάτι μαζί του.

Τα πρότυπα ομορφιάς του κάθε φύλου διαμορφωνονται από τις προτιμήσεις του αντίθετου φύλου, από τον ενδοφυλικο ανταγωνισμό και από διάφορους κοινωνικούς παράγοντες της εκάστοτε αποχής. Είναι λοιπόν απόλυτα λογικό να υπάρχουν διαφορες ανάμεσα στο το θεωρείται όμορφο στο κάθε φύλο και αυτό δεν έχει καμία σχέση με σεξισμο.
Δεν έχεις πουθενά άδικο σε όσα λές και συμφωνώ μαζί σου σε όλα.

Όμως για να μην είναι σεξιστικό το θέμα και για να αντικατοπτρίζει τα όσα λές και συμφωνούμε θα έπρεπε να λέγεται «οι τρίχες στο σώμα του συντρόφου μας»
Εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θρεντ για αγορακια που γουσταρουν κοριτσακια πριν μπουν στην εφηβεια.
Thread για τεμπέλες που βαριούνται να ξυρίζονται :)
(Oh, did I get you mad? Υποθέτω ότι το ίδιο θα ένιωσε όποιος τον έβγαλες παιδόφιλο επειδή έχει προτιμήσεις. Και όχι, δεν είναι η προτίμηση μου.)
Δεν έχεις πουθενά άδικο σε όσα λές και συμφωνώ μαζί σου σε όλα.

Όμως για να μην είναι σεξιστικό το θέμα και για να αντικατοπτρίζει τα όσα λές και συμφωνούμε θα έπρεπε να λέγεται «οι τρίχες στο σώμα του συντρόφου μας»
Εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω.
Κάνε εσύ ένα thread και για τους άντρες να τσακιστεί ο σεξισμός ;)
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Thread για τεμπέλες που βαριούνται να ξυρίζονται :)
(Oh, did I get you mad? Υποθέτω ότι το ίδιο θα ένιωσε όποιος τον έβγαλες παιδόφιλο επειδή έχει προτιμήσεις. Και όχι, δεν είναι η προτίμηση μου.)
Ενταξει, ξανα διαβασε το σχολιο μου γτ μαλλον απο κατανοηση κειμενου δεν...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Εντωμεταξύ ορισμένοι λένε "βαριέστε να ξυρίζεστε για αυτό τα λέτε αυτά περί σεξισμού".Μια κοπέλα που έχει ορμονικό πρόβλημα και έχει τρίχα παντού,τι θα κάνει ακριβώς;Να ξυρίζει μέχρι και την πλάτη της και να δημιουργείται θυλακίτιδα όπου εσείς θα λέτε μετά "μπλιαξ έχει σπυράκια στη πλάτη,it's a no".Για λέιζερ δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα και επίσης το ξύρισμα και το κερί πολλές φορές μπορεί να είναι επίπονο.
Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ κάνω λέιζερ και ξυρίζομαι γιατί δε μου αρέσει η τρίχα πάνω μου αλλά σε πολλά σημεία δε μπορώ να παρέμβω κάπως.Αν κάποιος θέλει να με σχολιάσει για αυτό πρόβλημα του,αλλά έτσι είναι το σώμα μου φτιαγμένο.Άποψη μου είναι ότι προτού ανοίξουμε το ρημάδι να σκεφτούμε τι μπορεί να περνάει ο άλλος.Η τρίχα δε είναι πάντα κληρονομική απόρροια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Πρέπει να διαχωριστεί το όμορφο από τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός. Η ζημιά που έχει κάνει η μόδα και τα beauty standards και στα δύο φύλα δεν λέγεται. Δεν υπάρχει κάτι " αντικειμενικά " όμορφο. Δεν μπορεί κάτι να ρυθμίζει τι είναι όμορφο. Από εκεί και πέρα υπάρχει η υποκειμενικότητα. Προσωπικά ούτε και εμένα μ'αρέσει η τρίχα στους ανθρώπους ( ούτε καν σε εμένα ).
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ενταξει, ξανα διαβασε το σχολιο μου γτ μαλλον απο κατανοηση κειμενου δεν...
Nαι, γιατί ήταν τόσο βαθυστόχαστο και έξυπνο το κείμενο σου :baby:

Άποψη μου είναι ότι προτού ανοίξουμε το ρημάδι να σκεφτούμε τι μπορεί να περνάει ο άλλος.Η τρίχα δε είναι πάντα κληρονομική απόρροια.
Ειρωνικό, αφού δεν κατάλαβες το νοήμα του μήνυματος αλλά μίλησες :upside:
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι " αντικειμενικά " όμορφο
Σχετικα με αυτο, υπαρχει υποκειμενικη και αντικειμενικη ομορφια. Η υποκειμενικη εξαρταται απο περιβαλλοντικους και ιστορικους παραγοντες. Εξελικτικα απο την αλλη, υπαρχει μια ασυναισθητη προτιμηση για παραδειγμα σε γυναικες με ψιλη φωνη καθως αυτη υποδηλωνει τη νεοτητα και η νεοτητα με τη σειρα της υποδηλωνει υγεια και καλες αναπαραγωγικες προοπτικες
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Nαι, γιατί ήταν τόσο βαθυστόχαστο και έξυπνο το κείμενο σου :baby:


Ειρωνικό, αφού δεν κατάλαβες το νοήμα του μήνυματος αλλά μίλησες :upside:
Όσο έχω στόμα θα μιλάω,και εν προκειμένω,όσο έχω δαχτυλάκια θα γράφω :) Δε σου είπε και κάτι τόσο κακό η eclipse.Στην τελική μόνο τα κορίτσια πριν την εφηβεία δεν έχουν τρίχα,άντε και μερικές τυχερές που τις έπλασε η φύση να έχουν τριχούλα μόνο στο φρύδι , στα μαλλάκια τα ανακατέμενα και στο πιπί τους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Σχετικα με αυτο, υπαρχει υποκειμενικη και αντικειμενικη ομορφια. Η υποκειμενικη εξαρταται απο περιβαλλοντικους και ιστορικους παραγοντες. Εξελικτικα απο την αλλη, υπαρχει μια ασυναισθητη προτιμηση για παραδειγμα σε γυναικες με ψιλη φωνη καθως αυτη υποδηλωνει τη νεοτητα και η νεοτητα με τη σειρα της υποδηλωνει υγεια και καλες αναπαραγωγικες προοπτικες
Δεν διαφωνώ, σύμφωνα με τα ερεθίσματα πάντα. Αλλά αντικειμενική ομορφιά σημαίνει κάτι που ΌΛΟΙ οι άνθρωποι να βρίσκουν όμορφο και αυτό το κάτι πολύ απλά δεν υπάρχει στην φύση. Ακόμα και το παράδειγμα σου δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Υπάρχουν σίγουρα αρκετοί που αρέσκονται σε βαριά γυναικεία φωνή έστω και αν είναι μία μειοψηφία. Αλλά με αυτό δεν μπορείς να πεις ότι σε γενικό βαθμό η ψιλή φωνή είναι σημάδι ομορφιάς γιατί πολύ απλά δεν είναι για όλους είναι για εσένα προσωπικά απλά.

Τώρα ναι όπως δήλωσα και στην αρχή δεν έχεις άδικο για αυτό και αναφέρθηκα σε μόδα, πρότυπα ομορφιάς και τα λοιπά. Όλοι έχουμε μπει σε ένα καλούπι του τι εστί ομορφιά, επηρεασμένοι από αυτά που προανέφερα. Αλλά αυτά άλλωστε άλλαζαν από εποχή σε εποχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top