• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με τη νέα χρονιά υποσχέθηκα στον εαυτό μου (και στους γύρω μου:P) ότι δε θα βάλω τσιγάρο στο στόμα μου, έτσι έχω από την 1η Ιανουαρίου να καπνίσω.

Πλέον δε μου λείπει καθόλου και αυτό που μάλλον βοήθησε και έχει διαφορά από τις άλλες φορές που επιχειρούσα να το κόψω είναι ότι το έκανα ΜΑΧΑΙΡΙ και προσπαθούσα να σκέφτομαι πως δεν κάπνιζα ποτέ.
Αυτή την εβδομάδα την πλήρωσαν με τα νεύρα μου άτομα που δεν έφταιγαν αλλά οκ.. τουλάχιστον ξέσπασα κάπου και δεν άναψα τσιγάρο:P

Την απόφαση την πήρα γιατί το είχα σιχαθεί, αηδίαζα με τον εαυτό μου που πρωί πρωί ζητούσα τσιγάρο.
Χτες χάρηκα ιδιαίτερα και μπορεί οι περισσότεροι να μην το καταλάβετε, αλλά μετά από την έξοδό μου σε ένα καφέ τίγκα στον καπνό, μου μύρισαν τα ρούχα μου τσιγάρο. wow!
Άκουγα όλους να λένε στο παρελθόν ότι μυρίζουν τα ρούχα τους και γω ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΩ!
Είνα σα να άνοιξαν τα ρουθούνια μου!:D

Ερώτηση: Πότε μπορεί να πει κάποιος πως έκοψε το κάπνισμα; Θέλω να πω πως ποσο είναι αυτό το διάστημα που εκδηλώνονται τα όποια στερητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και εγώ το έχω κόψει...

στη μέση
για να νομίζω πως καπνίζω διπλά


Άντε, άγιες μέρες που είναι, να μην τρολλάρω σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.
Εύγε σε όσους σταματούν να καπνίζουν και καλό κουράγιο στις προσπάθειές σας. :)
Μας δίνετε ελπίδα στους υπόλοιπους,
πως η μειωμένη ζήτηση θα προκαλέσει πτώση τιμών.


Πέραν του χαβαλέ, το έκοψα το βράδυ τις Πρωτοχρονιάς. Στις 23.50 πέταξα το πακέτο πέρα και όλοι έμειναν με το στόμα ανοιχτό. :)

Στις 00.01 το ξανάπιασα και άναψα με λαχτάρα. Εκεί μου είπαν "Μα καλά εσύ δεν το έκοψες;"
Ε τους εξήγησα... "Άστε με ρε, έχω να καπνίσω από πέρσι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ερώτηση: Πότε μπορεί να πει κάποιος πως έκοψε το κάπνισμα; Θέλω να πω πως ποσο είναι αυτό το διάστημα που εκδηλώνονται τα όποια στερητικά;

Το ανθρώπινο σώμα κάνει απεξάρτηση απ την νικοτίνη μέσα σε 3 24ωρα
Αρα, το σώμα σου έχει ήδη κόψει το κάπνισμα :) Το μόνο που μένει είναι να καθαρίσουν οι πνεύμονες που αν δεν κάνω λάθος, όσα χρόνια καπνίζεις, χρειάζεσαι τα διπλάσια χρόνια
Πχ, καπνίζεις 2 χρόνια? στα 4 χρόνια οι πνεύμονες είναι καινούργιοι :)

Το μυαλό σου τώρα είναι προσωπική υπόθεση πότε θα το κόψει λόγω συνήθειας
Σε μένα το έκοψε γύρω στις 10 μέρες... για κανα δυο μήνες μόνο το ζητούσα πότε πότε μετά το φαγητό ή με κανα καφέ....

Το έχω ξαναπεί, η μάχη είναι με το μυαλό και η συνήθεια στα δάχτυλα
Πάρε ένα μπεγλέρι, πίνει και μπόλικο νερό κι όλα καλά
Πάντως εγώ στη θέση σου θα δήλωνα άφοβα ότι ΕΚΟΨΑ το κάπνισμα ;)

Μπράβο κοριτσάκι! Πολύ χαίρομαι για σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το μόνο που μένει είναι να καθαρίσουν οι πνεύμονες που αν δεν κάνω λάθος, όσα χρόνια καπνίζεις, χρειάζεσαι τα διπλάσια χρόνια
Πχ, καπνίζεις 2 χρόνια? στα 4 χρόνια οι πνεύμονες είναι καινούργιοι :)
Kάπου είχα διαβάσει πως είναι ανεξάρτητο από το πόσα χρόνια καπνίζεις και νομίζω πως έλεγε πως τα πνευμόνια ενός καπνιστή χρειάζονται 10 χρόνια για να επανέλθουν και να είναι σα να μην κάπνισε ποτέ.
Ή μήπως το μπέρδεψα με το μεσογειακό δάσος που εχει υποστεί πυρκαγιά; :worry:
Δε θυμάμαι, πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς μια 10ετία θέλουν εφόσον καπνίζω 5 χρόνια.:P

Οκ λοιπόν ΕΚΟΨΑ το κάπνισμα. :D
Και θα το διατηρήσω hoorrray!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πχ, καπνίζεις 2 χρόνια? στα 4 χρόνια οι πνεύμονες είναι καινούργιοι :)
Και δε κάνω μεταμόσχευση καλύτερα, άμα είναι να κάνω 20 χρόνια να καθαρίσω και να έχω γκαγκανιάσει από τα νεύρα μου που είμαι χαρμάνης χέσε ψηλά και αγνάντευε.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα στην Ηρώ! :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και δε κάνω μεταμόσχευση καλύτερα, άμα είναι να κάνω 20 χρόνια να καθαρίσω και να έχω γκαγκανιάσει από τα νεύρα μου που είμαι χαρμάνης χέσε ψηλά και αγνάντευε.:redface:
Παιδάκι μου δεν γκαγκανιάζεις από νεύρα 20 χρόνια! ήμαρτον :P
3 μέρες είναι τα νεύρα το πολύ :P
Μετά είναι ιδιοτροπίες που βρίσκεις και τα ρίχνεις στο τσιγάρο και καλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ηρώ, ο περίγυρός σου είναι υποστηρικτικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ηρώ, ο περίγυρός σου είναι υποστηρικτικός;
Ναι και με το παραπάνω! Είχα και έχω την ψυχολογική βοήθεια που χρειάζεται :P
Το καλό είναι ότι οι περισσότεροι δεν καπνίζουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ηρω, χαιρομαι πάρα πολύ για σένα. Κράτα γερά.
Είναι πολύ σημαντικό αυτό που έκανες και το ότι δεν καπνίζουν οι γύρο σου.
Εγώ Είμαι άκαπνη από τον Σεπτέμβριο....
:clapup: μπράβο μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ίσως χρειαστεί σε κάνα γραφείο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • GetAttachmentCAE3ZH8Q.jpg
    GetAttachmentCAE3ZH8Q.jpg
    58 KB · Εμφανίσεις: 165

Σκίουρος

Νεοφερμένος

Ο Σκίουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προχθές συμπλήρωσα ένα χρόνο από την ημέρα που το έκοψα και δεν σας κρύβω ότι αισθάνομαι ευτυχής.
Θυμάμαι τις τελευταίες μέρες πριν το κόψω διάβαζα όλα τα σχετικά περί κοψίματος του τσιγάρου άρθρα και δν ήξερα αν θα μπορέσω να τα καταφέρω να το κόψω κι εγώ, ένας καπνιστής 25 ετών με δυο πακέτα ημερησίως. Τελικά η σκέψη και μόνο ότι ήταν το τσιγάρο που αποφάσιζε για μένα και όχι εγώ για εκείνο με έκανε να το προσπαθήσω.
Οι δύο πρώτες μέρες ήταν εφιαλτικές. Οι επόμενες δύσκολες. Μετά άρχισα να συνηθίζω και η ιδέα ότι δεν κάπνιζα πλέον μου άρεσε και με βόλευε συγχρόνως.
Στον τρίτο και στον έκτο μήνα είχα έντονη επιθυμία να καπνίσω αλλά δεν δυσκολεύτηκα καθόλου για να το αποφύγω. Είχα και τη βοήθεια από τις τσίχλες νικοτίνης.
Σήμερα αισθάνομαι υπέροχα και είμαι περήφανος που δεν είμαι καπνιστής. Το κυριότερο είναι ότι δεν με ενοχλεί όταν καπνίζουν οι άλλοι ούτε αποφεύγω παρέες καπνιζόντων κατά τις εξόδους μου. Παραμένω σταθερά χωρίς τσιγάρο και υγιής!
Αξίζει τον κόπο, πιστέψτε με τίποτε δεν είναι αδύνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχω να καπνίσω από τα ξημερώματα του Σαββάτου 7/2/2009, αλλά μη το πείτε πουθενά γιατί φοβάμαι μήπως λυγίσω και αυτή την φορά. Αν και τώρα έχω κάποιον να με κρατάει.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όσους προσπαθούν :) συνεχίστε παιδιά. Μας δίνετε κουράγιο κ έμπνευση.
Εγώ πχ, έχω μια εβδομάδα να το κόψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν και τώρα έχω κάποιον να με κρατάει.. :redface:
Μπράβο ρε kajiri. Γερά!
Αυτό είναι που λέμε ότι μια σχέση μπορεί να σε κάνει καλύτερο;:P

Συμβουλή για όσους θέλουν να το κόψουν:

Αν έχετε σιχαθεί τη μυρωδιά του τσιγάρου, αν έχετε προσπαθήσει εις μάτην πολλές φορές να το κόψετε, αν κάθε φορά κάτι προέκυπτε και ξανακυλούσατε, αν είστε ψωροπερήφανοι και πεισματάρηδες, αν είστε εγωιστές και ξεροκέφαλοι δώστε τον λόγο σας ότι θα το κόψετε σ αυτόν που αμφιβάλλει για την ισχύ αυτού.
Έκοψα το κάπνισμα από σπόντα, στην προσπάθειά μου να αποδείξω ότι σε μας στην Ήπειρο ο λόγος μας μετράει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παίζει κι άλλος τρόπος αλλά εγώ φοβάμαι να κάνω τέτοιο πράγμα. Η ξαδέρφη μου είχε σιχαθεί τόσο το τσιγάρο που ορκίστηκε πως αν ξανακάνει τσιγάρο, να πεθάνει η μαμά της προκειμένου να καταφέρει να το κρατήσει κομμένο για πάντα. Και τα 'χει καταφέρει έως σήμερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ο χριστός και η παναγία! αυτό το πράγμα είναι μαζοχισμός!!!!! ίου!
κι αν κάποια στιγμή πεθάνει η μαμά της (σε βαθιά γεράματα λέμε τώρα) τι θα κάνει, θα το αρχίσει πάλι? :P

τες πα... ξέρεις ότι το σώμα σου έχει απεξαρτηθεί
μπορείς να το κρατήσεις! :clapup:
μπράβο Καγίρι μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα μπράβο δώστα άλλου που έλεγα τις πρώτες 2 ημέρες κάθε μισή ώρα πως θέλω να καπνίσω (αμ είπα για πλάκα την Πρωτοχρονιά πως θα το κόψω την συγκεκριμένη ημερομηνία και δεν το ..ξέχασε :P) κι εκείνος μου απάνταγε πως δεν θέλω γιατί ούτε εκείνος θέλει (επειδή πάντα ανάβαμε τσιγάρο είτε ταυτόχρονα είτε ο ένας στον άλλον). :inlove:

Αίντααααα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agnwstos

Νεοφερμένος

Ο agnwstos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας και απο μένα.Ομοιοπαθης καπνιστης που θέλει να γίνει πρωην.Είμαι 26,5.Καπνίζω από τα τέλη του 2002 αρχές 2003.Έχω προσπαθήσει πολλές φορές εις μάτην,αλλά κάθε φορά για διαφορετικούς λόγους ξαναέμπλεκα.Ξέρω οτι αυτή τη φορά δε με παίρνει να δημιουργώ ψευτοδικαιολογίες.Έχω περάσει τα στάδια που μπορεί κάποιος να ισχυριστεί οτι η διακοπή είναι δύσκολη (βλ.στρατός,σπουδές,επαγγελματική αποκατάσταση).Απο αρχές του έτους έχω μειώσει σταδιακά το κάπνισμα(ναι,δυστυχώς κάπνιζα πολύ).Η αλήθεια είναι γύρω στο γενάρη ξεκίνησα τη διακοπή,αλλά κατρακύλησα και πάλι.Άντεξα γύρω στις 4 μέρες.Δεν ξέρω γιατί γράφω.Μάλλον ψάχνω να επισημοποιήσω εγγράφως την πρόθεση μου - scripta manet.Το άσχημο είναι οτι αν και το οικογενειακό περιβάλλον είναι αντικαπνιστές(θετικό για το όλο εγχείρημα) ο φιλικος και επαγγελματικός μου κύκλος αποτελείται στη συντριπτική πλειοψηφία απο φανατικούς καπνιστες.Τώρα είμαι στη δουλειά και δε μου λείπει.Ελπίζω η συντροφιά του e-steki να βοηθήσει.Τουλάχιστο διαπιστώνω οτι υπάρχουν και άλλοι που βιώνουν όσα πάνω κάτω συμβαίνουν σε μένα.Η πορεία θα δείξει ..... :hmm:

wish me luck!:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχω να δηλώσω, πως αν και είχα μερικές κατρακύλες, εξακολουθώ να μη καπνίζω. Βασικά έχω να δηλώσω πως πάλι καλά που έχω εκείνον, γιατί σιγά μη δεν κάπνιζα αν δεν ήταν.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top