Ντοπιολαλιές

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ οι τοπικές διάλεκτοι, ένα απο τα πρώτα πράγματα που με ενθουσίασαν στην Κρήτη ήταν η ντοπιολαλιά.Σε αυτό το θεματάκι γράψτε όσες λέξεις-φράσεις ξέρετε που αποτελούν τοπική διάλεκτο του τόπου καταγωγής σας,κατοικίας σας ή που έχετε ακούσει.Ακόμη κι αν τις χρησιμοποιείτε καθημερινά και τις έχετε δεδομένες θα σας κάνει εντύπωση πόσοι μπορεί να μην τις γνωρίζουμε.





Pls γράφετε και το νόημα τους:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Η μαμά μου είναι από την Κέρκυρα και κάθε φορά που πάω εκεί απολαμβάνω να τους ακούω!


περσέμουλο= μαιντανός
μανίτσα= το χερούλι της πόρτας
κομιντόρι= η ντομάτα
μπονόρα=νωρίς
έχει φρέσκο απόψε= έχει αέρα απόψε
ωρέ/ωρή =μωρέ μωρή(αλλά όχι με την κακή έννοια
μπροστομούνα =η ποδιά
μάπα=λάχανο
στιά=φωτιά
Υπάρχουν άπειρα ακόμα, θα τα θυμηθώ, θα ρωτήσω και τη γιαγιά μου και θα επανέλθω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Απο Κεφαλλονιά (θυμάμαι πολύ λίγα):
εφτιό: αυτό
ρυπίζω: μου πέφτει κάτω το νερό

Άμα θυμηθώ κι άλλα θα τα γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο φυσικός μου, από Κεφαλλονιά, έλεγε "τέσσαρις" αντί "τέσσερις". :)
[νταξ, αυτό ξέρω μόνο, εγώ είμαι από πόλη, νι :tongue:]




:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εσύ είσαι από πόλη και η Κεφαλλονιά είναι νησί. Γι αυτό μη μιλάς :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ώρα για λίγα κυπριακά :P

μάππα=μπάλα
άπαρος = άλογο / σιδερώστρα
μαγείρισσα = κατσαρόλα
κελλέ = κεφάλι
σικιμέ = δεν με νοιάζει
σοβαρομιλάς = σοβαρολογείς (αυτό πλέον το χρησιμοποιώ κανονικότατα)
αμπούλα = ασθενοφόρο
αχάμπαρος = άσχετος
λαφαζάνης = κερατάς
φίσσα = νόμισμα :confused:
δαμέ = εδώ
τζαμέ = εκεί

αυτά μου έρχονται τώρα, τέτοια περασμένη ώρα! Αν θυμηθώ άλλα (που θα θυμηθώ σίγουρα) θα τα γράψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Τοπικές γλωσσικές επιδράσεις της Νάξου

ζμπαράρω: κάτι σαν κουτουλάω με ξεχαρβαλώνω
ήφαες: έφαγες
ήντα: τί
φαραόσυκα: φραγκόσυκα

(θα θυμηθώ κι άλλες για να τις προσθέσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικα εγω μιλαω Ροδιακοχαλκτιτικοσυμιακοαργκω με επιροες απο Ροδιακα χωρια, η κατι τετιο, οποτε χρεισιμοποιω πολλες "περιεργες" λεξης (αρκετες φορες φιλοι μου μενουν με την απορια "Τι σκ@τ@ ειπε τωρα; " :P) αλλα δεν μου ερχονται αμα προσπαθω να πω σε καπιον διαφορες τετιες λεξη, θα προσπαθισω ομως, και θα συμπλιρωνω κιολας

μπουφτος/μπουφτη/μπουφτο= αυτος/αυτη/αυτο (χαλκιτικα)
Πρε=ρε (χωριατικα)
Μην σου μπλασει=μην σου πεσει (χαλκιτικα)
Μπλαω= αραζω/πευτω, αναλογα πως το χρεισιμοποιεις (χαλκιτικα)


Τωρα εχω φρακαρει, ειναι και που νυσταζω.... δεν κατευενει τπτ στο μυαλο. Θα συμπλιρωσω καμια αλλη φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λίγες ακόμη κυπριακές λέξεις

μούττη = μύτη
πουτόπιστος = αυτός που τον τραβάνε οι γυναίκες από τη μύτη
ππούτος = το γυναικείο γεννητικό όργανο:redface:
βίλλλα = το πεος :redface: (μου ήρθε συνειρμικά :P)
μηλούι = γλυφιτζούρι (λέτε κ αυτό;:hehe:)
πεζεβέγκης = ηλίθιος
ντεπόζιτο = προκαταβολή
έπιασα = πήρα (έπιασε με τηλέφωνο ο Μάκης, έπιασα φαγητό για το σπίτι κτλ)
ίντα = τι
παττίχα = μυαλό, αλλά και η φλούδα του καρπουζιού

Αυτά για την ώρα... θα ακολουθήσει κ άλλο μάθημα λίαν συντόμως! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Η μαμά μου είναι από την Κέρκυρα και κάθε φορά που πάω εκεί απολαμβάνω να τους ακούω!


περσέμουλο= μαιντανός
μανίτσα= το χερούλι της πόρτας
κομιντόρι= η ντομάτα
μπονόρα=νωρίς
έχει φρέσκο απόψε= έχει αέρα απόψε
ωρέ/ωρή =μωρέ μωρή(αλλά όχι με την κακή έννοια
μπροστομούνα =η ποδιά
μάπα=λάχανο
στιά=φωτιά
Υπάρχουν άπειρα ακόμα, θα τα θυμηθώ, θα ρωτήσω και τη γιαγιά μου και θα επανέλθω:)

οφτοπικ:
η ποδιά είναι πολύ λολ λέξη.. :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
να συμπλιρωσω μπουκα=τσεπη στα χαλκιτικα, νομιζω και στα κυπριακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Κι ένα Ευβοιώτικο,
απστουμήθηκα = όταν πέφτεις κάτω με τον ποπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας γράψω ό,τι θυμάμαι απο Μυτιλήνη, στην οποία πέρασα τα πρώτα 15 χρόνια της ζωής μου :) Δεν θα γράψω τις λέξεις που απλά ακούγονται διαφορετικές λόγω προφοράς (πχ Ξτος - Χριστός), αλλά τις πραγματικά διαφορετικές λέξεις.

πλέσα = βρωμιάρα
γιοβάς = αλητάμπουρας
Άκακα! = Επιφώνημα έκπληξης
κατσκάδ = κατσίκι
βουλάδα = μεγάλη πέτρα
βιρβιτσίλι = μικρό σκ@τούλι

Αν θυμηθώ κι άλλες (είναι πολλές αλλά δεν μου ρχονται) θα τις γράψω! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ ξέρω λέξης που λέω και λέει και η μάνα μου είναι λέρικές καθός ο άντρας μου δέν τις ξέρει που είναι ροδίτης:hmm:

Πάχνα= Βρώμα ( με την κακή ένοια)
λουππα = Είναι η λίγδα που μαζέβετε στα βράχια το πράσινο φυτό
μαρί= καλέ

Ρόδος είναι Λοππαδα που είναι φασολάδα
βύλος ειναι η π***σα στα Αρχαγγελίτικα
Τσανάκκα= κατσαρόλα
Κόλησα θα θυμηθώ και θα βάλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Από Κάλυμνο:
Φάουσα = γάγγραινα
Βουαλιά = σιγανοπαπαδιά
Φραγκοκύταρα = ποπ κορν
φουκαΐνα = κουτσομπόλα

Έχω βιβλίο με τέτοια από Κάλυμνο να το βρω θα γράψω και άλλα. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στην κύπρο το "φάουσα" χρησιμοποιείται διαφορετικά...
π.χ.

Έχω να κάνω μια φάουσα πράματα = έχω να κάνω χίλια-δυο πράγματα

Άλλες κυπριακές που μου ήρθαν τώρα...
μάστρος = αφεντικό
φίσσα = νόμισμα!
πίσα = τσίχλα, μαστίχα
μοτόρα = μηχανή, μοτοποδήλατο
κλατς (νομίζω αγγλικό είναι αυτό...) = ο συμπλέκτης του αυτοκινήτου
εν με κόφτει = δεν με νοιάζει

Αυτά... Έχει και άλλα σε άλλο post! Άντε! Γράψτε και οι άλλοι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(συνέχεια απο Λεσβιακά)
ξεσυνερίζομαι ή συνερίζομαι = λαμβάνω σοβαρά υπόψιν πράγματα που λέει ή κάνει κάποιος "περιορισμένης ευθύνης", πχ ένα παιδί.
Παράδειγμα "Μην τον ξεσυνερίζεσαι καλέ, χαζός/μικρός είναι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το ξεσυνεριζομαι νομιζω οτι ειναι πανελλαδικο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ξεσυνεριζομαι νομιζω οτι ειναι πανελλαδικο :p
Α ναι;;; :redface: Και τόσα χρόνια δεν το έλεγα γιατί νόμιζα οτι είναι μυτιληνείκο!!! :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top