Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Buggs, γιατί πρέπει ντε και καλά να κυριαρχούν είτε οι gay είτε οι str8 και οι "χαμένοι" να είναι δακτυλοδεικτούμενοι και κατακριτέοι; Γιατί αποκλείεις το ενδεχώμενο να ζουν όλοι αρμονικά, αποδέχοντας & σέβοντας ο καθένας τη διαφορετικότητά του με τον άλλον; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εχμ... Όχι μήπως;:worry: Γιατί να φύγεις; Επειδή είσαι διαφορετικός από τους άλλους;:hmm:

εμ; πές το προσωπικό βίτσιο, προτιμώ να βρίσκομαι ανάμεσα σε άτομα που μιλάμε την ίδια γλώσσα, πρεσβευουμε τις ίδιες αξίες, και, επειδή αυτο παιρνει πολυ νερο, τουλάχιστον να έχουμε την ίδια άποψη περί "φυσιολογικότητας"

Εσύ τι λες; Είμαι;
Που θές να ξέρω; Με την ερώτηση θες να πείς πως απο όσα έγραψες έως τωρα αποκλείεται;

Έπειτα λες ότι η σεξουαλική προτίμηση μπορεί να είναι προϊόν μάθησης. Διαφωνώ επ' αυτού.
Μάθηση με την ευρύτερη έννοια. Κι ένας πατέρας που βιάζει τον γιό του, του "μαθαινει" ένα ρόλο..

Αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι αναγκαία η κατήχηση για τον σεξουαλικό προσανατολισμό!
αλλο κατήχηση άλλο παράδειγμα. το πρωτο πρέπει να στο κάνουν για να το υποστεις, το δεύτερο το υπόκεισαι θές δεν θές

Δηλαδή χρειαζόμαστε έναν δάσκαλο για να μας πει αν θα πάμε με άνδρα ή γυναίκα;
Όχι αλλα χρειαζόμαστε παραδείγματα. Δεν είμαι σε θέση να φανταστώ τί θα ημουν σήμερα άν 12 χρονων στο Playboy δεν έβλεπα γυμνές γυναίκες αλλα γυμνούς άντρες να το κάνουν μεταξύ τους. Στο κάθε Playboy. Αν έβλεπα τον μπαμπά μου να φιλιέται με έναν άντρα στο τραπέζι ή όταν βλέπαμε τηλεοραση, αντ΄με μία γυναίκα. Αν άκουγα απο την κρεβατοκάμαρά τους διαφορα άλλα απ'όσα λέγονται συνήθως απο έναν άντρα σε μία γυναίκα. Ή άν η πλειοψηφία των φίλων μου απο τότε, στα πάρτυ, την έπεφτε σ'εμενα αντί στα κορίτσια

Ομως ίσως είμαι εξαίρεση και το παράδειγμα είμαι ο μόνος στον κόσμο που τον επηρρεαζει

.... κάποιος πολύ απλά δεν έχει πρόβλημα με το τι κάνουν οι άλλοι στο κρεβάτι και δεν προσπαθεί να πείσει ότι αυτό που κάνει αυτός είναι το σωστό. Το σεξ είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να κολλήσει η κοινωνία και τα κοινωνικά δασκαλέματα σε κάτι που κάνω εγώ με ένα άλλο άτομο σε μια πολύ προσωπική στιγμή μας.
Απαντήθηκε. Στο οτι το "ενα άλλο άτομο" μπορεί να είμαι δυνητικά εγώ, ο φίλος μου, ο γιός μου κλπ. Δεν ζεις μόνος σου με ένα άλλο άτομο στην κορυφή του Ψηλορείτη

Από που προκύπτει το συμπέρασμα που έβγαλες, ότι δηλαδή ένας γκέι δεν μπορεί να αποτελέσει ανδρικό πρότυπο;
Μπορεί; Τότε οι άντρες τι θα ειναι; Πρότυπα για τους γκέυ;

πιο πάνω μίλησες για "ανωτέρα βία" και "επιλογή". Οι γονείς μου επέλεξαν να χωρίσουν. Δεν τους ζόρισε κανείς να το κάνουν με το ζόρι. Άρα στην περίπτωση του διαζυγίου (συνήθως) μιλάμε για επιλογή του να μην υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο στο σπίτι, όπως και στην περίπτωση της ομοφυλοφιλίας...
Επιλογή ώς πρός την απουσια η όχι του σεξουαλικού ρόλου-πρότυπου. Ο γκέυ δεν τον παρέχει απο επιλογή, ο πατέρας που έχει πεθάνει, χωρίσει, φυγει απο το σπίτι, δεν τον παρέχει απο ανώτερ η βια. Διαζύγιο, θάνατος, επαγγελματικη απομάκρυνση. Ο γκευ επιλεγει να δώσει αυτο το ρολο, ειναι εκεί, δεν φταίει κανείς και τιποτα άλλο για το παράδειγμα που δίνει ο ιδιος στο παιδί του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Buggs, γιατί πρέπει ντε και καλά να κυριαρχούν είτε οι gay είτε οι str8 και οι "χαμένοι" να είναι δακτυλοδεικτούμενοι και κατακριτέοι; Γιατί αποκλείεις το ενδεχώμενο να ζουν όλοι αρμονικά, αποδέχοντας & σέβοντας ο καθένας τη διαφορετικότητά του με τον άλλον; :hmm:
-petros

Το αποκλείω γιατί με τα ψέματα αρμονία δεν γίνεται. Για ποιό σεβασμό μιλάμε; Αν όλοι οι γκέυ δήλωναν ανοικτά τις προτιμήσεις τους ναι, τότε θα υπήρχε σεβασμός και αρμονία επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ποιός είναι ο τρόπος σκέψης τους;
Νομίζω ότι "η αγάπη του αντίθετου φύλου δεν αξίζει" "η οικογένεια με άτομο του αντίθετου φύλου δεν αξίζει" και διάφορους άλλους παρόμοιους διαχωρισμούς αξιών τους οποίους εφαρμόζουν στην πράξη.

Το να τους πουν απλά ότι κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται έτσι και κάποιοι αλλιώς δεν παίζει δλδ;

ολα παίζουν, και οι λύκοι στο μικυ μάους έλεγαν όποιον δικο τους ήθελε να δουλέψει προδότη, βλακα, ντροπή της οικογένειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Και εγω ειμαι Υπερ. Ο καθε πολιτης ειναι υπευθυνος και πρεπει να ειναι για τις προσωπικες του επιλογες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομίζω ότι "η αγάπη του αντίθετου φύλου δεν αξίζει" "η οικογένεια με άτομο του αντίθετου φύλου δεν αξίζει" και διάφορους άλλους παρόμοιους διαχωρισμούς αξιών τους οποίους εφαρμόζουν στην πράξη.
Νομίζεις Bugs.
Προφανώς διότι θεωρείς ότι συνειδητά επιλέγουν να είναι ομοφυλόφιλοι και ως άμεση συνέπεια αυτού κατακρίνουν τους ετεροφυλόφιλους. Δεν είναι έτσι όμως, και θα το διαπιστώσεις εύκολα ρωτώντας οποιονδήποτε ομοφυλόφιλο.
Αναρωτιέμαι, όλα αυτά είναι δικές σου υποθέσεις Bugs, ή όντως έχεις γνωρίσει ομοφυλόφιλους που σκέφτονται έτσι; :confused:
Πάντως αν πιστεύεις κάτι τέτοιο, φαντάζομαι ότι θεωρείς όσους είναι υπέρ, ομοφυλόφιλους, ε Bugs? :lol:
ολα παίζουν, και οι λύκοι στο μικυ μάους έλεγαν όποιον δικο τους ήθελε να δουλέψει προδότη, βλακα, ντροπή της οικογένειας
Και τι σχέση έχουν τώρα οι λύκοι στο Μίκυ Μάους; Μα καλά είναι επιχείρημα αυτό Bugs? :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομίζεις Bugs. Προφανώς διότι θεωρείς ότι συνειδητά επιλέγουν να είναι ομοφυλόφιλοι...

Ναι έτσι θεωρώ Εσύ πιστεύεις οτι το κάνουν ασυνείδητα;

Και τι σχέση έχουν τώρα οι λύκοι στο Μίκυ Μάους; Μα καλά είναι επιχείρημα αυτό Bugs? :confused::confused::confused:
Α όχι, είναι απλά χιούμορ.
Μου ήρθε αυθόρμητα διαβάζοντας εκείνο περί του τι μπόρουμε να πούμε στα παιδιά για το πώς γίνονται τα παιδιά, ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι είναι αυτο ερώτηση παγίδα;
Ερώτηση παγίδα γιατί;
Πρέπει οπωσδήπότε να απαντήσω;

Καλό θα ήταν.
Ναι έτσι θεωρώ Εσύ πιστεύεις οτι το κάνουν ασυνείδητα;
Όχι μόνο εγώ αλλά και η πλειονότητα της επιστημονικής κοινότητας...
Εσύ δηλαδή Bugs θα μπορούσες να επιλέξεις να σου αρέσουν από αύριο οι άντρες; ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να σου έκαναν. Απλά δεν γίνεται.
Α όχι, είναι απλά χιούμορ.
Μου ήρθε αυθόρμητα διαβάζοντας εκείνο περί του τι μπόρουμε να πούμε στα παιδιά για το πώς γίνονται τα παιδιά, ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι...
Εγώ Bugs δεν είπα ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι, προφανώς ο τρόπος είναι ένας.
Προφανώς παρερμηνεύεις τα γραφόμενα μου Bugs...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Νομίζω ότι "η αγάπη του αντίθετου φύλου δεν αξίζει" "η οικογένεια με άτομο του αντίθετου φύλου δεν αξίζει" και διάφορους άλλους παρόμοιους διαχωρισμούς αξιών τους οποίους εφαρμόζουν στην πράξη.
Αυτό είναι καθαρά θέμα διαπαιδαγώγησης. Αυτό το κλασσικότατο πρότυπο συμπεριφοράς απέναντι στο παιδί οι ίδιοι οι str8 το έχουν υιοθετήσει και το οποίο σίγουρα δε θα αρέσει σε έναν gay όταν μεγαλώνει με τους γονείς πάνω από το κεφάλι του να του λένε το ίδιο πράγμα. Συνεπώς, έστω με το σκεπτικό ότι ένας γονέας (θετός και μη) προσπαθεί να μεγαλώσει το παιδί του όσο καλύτερα μπορεί και να του παρέχει μια καλύτερη ζωή από αυτή που έζησε αυτός κατά την παιδική του ηλικία, είναι λιγότερες οι πιθανότητες ένα gay ζευγάρι με παιδί να κάνει κάτι τέτοιο.
Μη ξεχνάμε άλλωστε πως η υιοθεσία ενός παιδιού δεν είναι "πάω στο ορφανοτροφείο βάζω μια υπογραφή, φορτώνω το παιδί στο πορτ παγκαζ και φεύγω". Για να δοθεί ένα παιδί πρέπει οι υποψήφιοι θετοί γονείς να κριθούν ικανοί από κοινωνικούς λειτουργούς.
Προσωπικά έχω γνωρίσει ένα σωρό κομπλεξικούς str8 γονείς που μεγαλώνουν τα παιδιά τους σαν ζώα. Αυτούς όμως ποιος τους ελέγχει; Ένα παιδί δεν δίνεται έτσι στον κάθε τυχάρπαστο.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όχι μόνο εγώ αλλά και η πλειονότητα της επιστημονικής κοινότητας...
Εσύ δηλαδή Bugs θα μπορούσες να επιλέξεις να σου αρέσουν από αύριο οι άντρες; ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να σου έκαναν. Απλά δεν γίνεται.

Μα τι λες τώρα; Οτι θέλω μπορώ να επιλέξω να μου αρέσει οποτεδήποτε. Οτι θέλω κάνω με το γούστο μου οποτε το θέλω. Με το ζόρι είναι άλλο, τότε ναι, δεν θα το επιλέξω, όμως συνειδητά; Οτι θέλω. Απορώ με την πλειονότητα που λές της επιστημονικής κοινοτητας. Στο κάτω κάτω κι εγώ γιατί είμαι στρέιτ; Ασυνείδητα νομίζεις; Συνειδητότατα

Εγώ Bugs δεν είπα ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι, προφανώς ο τρόπος είναι ένας.

Δοξα τω Θεώ που συμφωνουμε τουλαχιστον σ'αυτό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εμ; πές το προσωπικό βίτσιο, προτιμώ να βρίσκομαι ανάμεσα σε άτομα που μιλάμε την ίδια γλώσσα, πρεσβευουμε τις ίδιες αξίες, και, επειδή αυτο παιρνει πολυ νερο, τουλάχιστον να έχουμε την ίδια άποψη περί "φυσιολογικότητας"
Με όλο το σεβασμό, αυτό που περιγράφεις όντως είναι προσωπικό βίτσιο :)

Που θές να ξέρω; Με την ερώτηση θες να πείς πως απο όσα έγραψες έως τωρα αποκλείεται;
Σαφώς και δεν ξέρεις, αλλά λέμε το γενικό συμπέρασμα που θα έβγαζες από εμένα βάσει του ιστορικού μου που ανέφερα αλλά και του τρόπου σκέψης μου :)

Βασικά θα σου απαντήσω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θα αποδείξεις με αυτό. Με δυο λόγια, ποια είναι η απάντησή σου στο ερώτημα που έθεσα πριν;
"Αν κατάλαβα καλά, θες να πεις πως σε περίπτωση που είμαι gay, αυτό θα αποτελεί τρανή απόδειξη ότι η έλλειψη ανδρικού προτύπου του πατέρα με έκανε gay. Να υποθέσω όμως, ότι σε περίπτωση που δεν είμαι, αυτό αποτελεί απόδειξη για το αντίθετο ή εκεί αλλάζουν οι όροι;"

αλλο κατήχηση άλλο παράδειγμα. το πρωτο πρέπει να στο κάνουν για να το υποστεις, το δεύτερο το υπόκεισαι θές δεν θές
Ναι, αλλά όταν ενεργείς ηθελημένα ως παράδειγμα προσπαθώντας να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης του μαθητευόμενου, τότε μιλάμε για κατήχηση :)

Όχι αλλα χρειαζόμαστε παραδείγματα. Δεν είμαι σε θέση να φανταστώ τί θα ημουν σήμερα άν 12 χρονων στο Playboy δεν έβλεπα γυμνές γυναίκες αλλα γυμνούς άντρες να το κάνουν μεταξύ τους. Στο κάθε Playboy.
Αγαπητέ, έχεις ή δεν έχεις επιλογή να αγοράσεις το κάθε playboy; Σε ανάγκασε κανείς να το δεις; Όχι. Ήταν επιλογή σου. Όπώς επιλογή άλλων θα ήταν να αγοράσουν κάποιο άλλο αντίστοιχο περιοδικό για gay. Οπότε, δεν έγινες ετεροφυλόφιλος λόγω του ότι αγόραζες Playboy, αλλά αγόραζες Playboy επειδή είχες ετεροσεξουαλικές τάσεις....

Αν έβλεπα τον μπαμπά μου να φιλιέται με έναν άντρα στο τραπέζι ή όταν βλέπαμε τηλεοραση, αντ΄με μία γυναίκα.
Ποιο είναι για εσένα το μήνυμα του φιλιού στο στόμα; Επειδή για εμένα όταν βλέπω δυο ανθρώπους να φιλιούνται το μήνυμα που παίρνω δεν είναι "αχ, ένας άνδρας και μια γυναίκα φιλιούνται, όλα καλά" αλλά "εδώ πέρα υπάρχει αγάπη και αν αυτοί οι δύο άνθρωποι αγαπιούνται τόσο, μπορούν να μου προσφέρουν ένα ασφαλές συναισθηματικό καταφύγιο" :)

Αν άκουγα απο την κρεβατοκάμαρά τους διαφορα άλλα απ'όσα λέγονται συνήθως απο έναν άντρα σε μία γυναίκα.
Πόσες φορές κάποιο παιδί ακούει κάτι τέτοιο;:confused: Αυτό θεωρείται φυσιολογικό;:confused:

Δεν ζεις μόνος σου με ένα άλλο άτομο στην κορυφή του Ψηλορείτη
Ούτε κάνεις σεξ στην πλατεία της γειτονιάς σου :)

Μπορεί; Τότε οι άντρες τι θα ειναι; Πρότυπα για τους γκέυ;
Bugs, μπερδεύεις δύο εντελώς διαφορετικές έννοιες και σου απάντησα πιο πάνω... Άλλο σεξουαλικό πρότυπο και άλλο κοινωνικό :)

Επιλογή ώς πρός την απουσια η όχι του σεξουαλικού ρόλου-πρότυπου. Ο γκέυ δεν τον παρέχει απο επιλογή, ο πατέρας που έχει πεθάνει, χωρίσει, φυγει απο το σπίτι, δεν τον παρέχει απο ανώτερ η βια. Διαζύγιο, θάνατος, επαγγελματικη απομάκρυνση. Ο γκευ επιλεγει να δώσει αυτο το ρολο, ειναι εκεί, δεν φταίει κανείς και τιποτα άλλο για το παράδειγμα που δίνει ο ιδιος στο παιδί του
Αν κάτσεις και το σκεφτείς θα δεις ότι και στις δύο περιπτώσεις (διαζύγιο/ομοφυλοφιλη οικογένεια) μιλάμε για επιλογή του να έχεις την συγκεκριμένη οικογένεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μη ξεχνάμε άλλωστε πως η υιοθεσία ενός παιδιού δεν είναι "πάω στο ορφανοτροφείο βάζω μια υπογραφή, φορτώνω το παιδί στο πορτ παγκαζ και φεύγω". Για να δοθεί ένα παιδί πρέπει οι υποψήφιοι θετοί γονείς να κριθούν ικανοί από κοινωνικούς λειτουργούς.

αυτο ήταν που μου δημιουργούσε πάντα τεραστια απορία. Με ποιά κριτήρια δηλαδή ενα άμοιρο πλάσμα, αποφασίζει η διεύθυνση του Χ ορφανοτροφείου, να το δώσει τυχόν σε δύο γκέυς, αντί σε δύο στρειτ που δε μπορούν να; κάνουν παιδί. Δηλαδη, αν και στις δύ περιπτώσεις είναι ας πούμε οικονομικά ευκατάστατοι, μορφωμένοι, και διάφορα άλλα τυπικά, καλά ο διευθυντής που θα βάλει την υπογραφή προτίμησης στο γκευ ζευγαρι γιατί θα το κάνει;

Αλήθεια αυτό συμβαίνει; Να προτιμουν δηλαδή το γκέυ ζευγάρι τα ορφανοτροφεία; Ξέρει κανείς λεπτομέρειες ή, ακόμη καλύτερα, σχετικό λινκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στο κάτω κάτω κι εγώ γιατί είμαι στρέιτ; Ασυνείδητα νομίζεις; Συνειδητότατα

Να ρωτησω εγω τωρα σαν ξανθια που ειμαι...δλδ εχεις παει και με αντρα και συνειδητα εχεις επιλεξει να εισαι στρειτ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα τι λες τώρα; Οτι θέλω μπορώ να επιλέξω να μου αρέσει οποτεδήποτε. Οτι θέλω κάνω με το γούστο μου οποτε το θέλω. Με το ζόρι είναι άλλο, τότε ναι, δεν θα το επιλέξω, όμως συνειδητά; Οτι θέλω. Απορώ με την πλειονότητα που λές της επιστημονικής κοινοτητας. Στο κάτω κάτω κι εγώ γιατί είμαι στρέιτ; Ασυνείδητα νομίζεις; Συνειδητότατα

Δηλαδή θες να μου πεις Bugs ότι μπορείς συνειδητά από αύριο πχ να αρχίσεις να ερωτεύεσαι και να ποθείς άνδρες αντί για γυναίκες; :blink:
Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να αρχίσω έτσι ξαφνικά να θέλω γυναίκες :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
αυτο ήταν που μου δημιουργούσε πάντα τεραστια απορία. Με ποιά κριτήρια δηλαδή ενα άμοιρο πλάσμα, αποφασίζει η διεύθυνση του Χ ορφανοτροφείου, να το δώσει τυχόν σε δύο γκέυς, αντί σε δύο στρειτ που δε μπορούν να; κάνουν παιδί. Δηλαδη, αν και στις δύ περιπτώσεις είναι ας πούμε οικονομικά ευκατάστατοι, μορφωμένοι, και διάφορα άλλα τυπικά, καλά ο διευθυντής που θα βάλει την υπογραφή προτίμησης στο γκευ ζευγαρι γιατί θα το κάνει;

Αλήθεια αυτό συμβαίνει; Να προτιμουν δηλαδή το γκέυ ζευγάρι τα ορφανοτροφεία; Ξέρει κανείς λεπτομέρειες ή, ακόμη καλύτερα, σχετικό λινκ;
Δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα επί του θέματος αλλά υποθέτω πως κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί αφού τα ορφανά παιδιά μάλλον είναι περισσότερα από τα πρόθυμα και υποψήφια ζευγάρια να υιοθετήσουν παιδί. Αλλά και πάλι, λίγο δύσκολο να κάνουν τη σχετική "αίτηση" ταυτόχρονα δύο ζευγάρια για το ίδιο παιδί. Η έγκριση μπορεί να δοθεί με βάση το ποιος "πρόλαβε" (εφόσον και τα δύο ζευγάρια πληρούν τα τυπικά προσόντα). :hmm:
Και να μην υιοθετηθεί το παιδί της υπόθεσης από κάποιο από τα δύο ζευγάρια, υπάρχουν και άλλα παιδιά στο ορφανοτροφείο.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αυτο ήταν που μου δημιουργούσε πάντα τεραστια απορία. Με ποιά κριτήρια δηλαδή ενα άμοιρο πλάσμα, αποφασίζει η διεύθυνση του Χ ορφανοτροφείου, να το δώσει τυχόν σε δύο γκέυς, αντί σε δύο στρειτ που δε μπορούν να; κάνουν παιδί. Δηλαδη, αν και στις δύ περιπτώσεις είναι ας πούμε οικονομικά ευκατάστατοι, μορφωμένοι, και διάφορα άλλα τυπικά, καλά ο διευθυντής που θα βάλει την υπογραφή προτίμησης στο γκευ ζευγαρι γιατί θα το κάνει;
Όταν τα διαθέσιμα ζευγάρια στρέιτ κριθουν ακατάλληλα για να μεγαλώσουν ένα παιδί σωστά, τότε ναι, προτιμούν τους γκέι. Αλλά -και εδώ νομίζω μπορείς να χαρείς- ακόμη και στις χώρες που επιτρέπεται η υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, η διεύθυνση δίνει την επιμέλεια σε ετεροφυλόφιλα εφόσον τα δύο ζεύγη κριθούν το ίδιο κατάλληλα.

Αλήθεια αυτό συμβαίνει; Να προτιμουν δηλαδή το γκέυ ζευγάρι τα ορφανοτροφεία; Ξέρει κανείς λεπτομέρειες ή, ακόμη καλύτερα, σχετικό λινκ;
Γιατί ψάχνεις για άσπρο / μαύρο;

Btw, έχεις υπόψην σου επιστημονικά άρθρα που μελετάνε ομοφυλόφιλα ζευγάρια εδώ και δεκαετίες; Μάντεψε... Δεν υπάρχει καμία διαφορά με τα ετεροφυλόφιλα, εκτός από το ότι στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια υπάρχουν χαμηλότερα ("μηδαμινά" ήταν η λέξη που διάβασα σε πρόσφατο άρθρο) ποσοστά βίας ενάντια στο παιδί σε σχέση με ετεροφυλόφιλα ζευγάρια (όχι απαραίτητα που υιοθέτησαν παιδί). Αυτό προφανως συμβαίνει γιατί η υιοθεσία αποτελεί επιλογή μετά από ώριμη σκέψη (είμαι σίγουρος ότι τα ποσοστά βίας είναι μηδαμινά και σε ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που υιοθέτησαν, για τους ίδιους ακριβώς λόγους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, αυτό που περιγράφεις όντως είναι προσωπικό βίτσιο :)

Τουλάχιστον εγώ τα λεω τα βίτσια μου, οπότε ξέρουν και οι άλλοι που στέκονται μαζί μου ;)

Ναι, αλλά όταν ενεργείς ηθελημένα ως παράδειγμα προσπαθώντας να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης του μαθητευόμενου, τότε μιλάμε για κατήχηση :)

Εννοείς ότι οι στρέιτ δεν είναι στρέίτ αλλα παριστάνουν τους στρέιτ στα παιδιά τυς προσπαθώντας να τους αλλάξουν τον τρόπο σκέψης ενώ εκείνα θέλουν παθιασμένα να γίνουν γκέυ; λολ

Αγαπητέ, έχεις ή δεν έχεις επιλογή να αγοράσεις το κάθε playboy; Σε ανάγκασε κανείς να το δεις;

Εννοούσα, (δεν το διευκρινισα γιατι πίστευα ότι ήταν ευνόητο), αν η συντριπτική πλειοψηφία των περιοδικών έδειχνε άντρες με άντρες κατα πλειοψηφία λοιπόν και όχι κατ'επιλογή α έπεφτ;α κι εγώ μοιραία σε αρκετά τέτοια περιοδικά. Είπα;με, το παράδειγμα το υπόκεισα θές δεν θές

Ποιο είναι για εσένα το μήνυμα του φιλιού στο στόμα;

Εξαρτάται, ποιος φιλάει πόιον και υπο ποιές συνθήκες

Πόσες φορές κάποιο παιδί ακούει κάτι τέτοιο;:confused: Αυτό θεωρείται φυσιολογικό;:confused:

ποιο; το να ακούει διάφορα κάποιο παιδί; Εκτός και άν είναι θεόκουφο ή μεγαλωνει σε οικογένεια με μονο ένα γονέα, απόλυτα; φυσιολογικό και συμβαίνει αρκετά συχνά.

Ούτε κάνεις σεξ στην πλατεία της γειτονιάς σου :)

Αλίμονο, πόσο μάλλον ομοφυλοφιλικό σέξ :redface:

Δηλαδή θες να μου πεις Bugs ότι μπορείς συνειδητά από αύριο πχ να αρχίσεις να ερωτεύεσαι και να ποθείς άνδρες αντί για γυναίκες; :blink: Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να αρχίσω έτσι ξαφνικά να θέλω γυναίκες :wacko:

Οτι θέλω κάνω με τη σεξουαλικότητα μου, αυτο θέλω να πώ. Οτι δεν θεωρώ την σεξουαλικοτητα μου ασυνειδητη. Ευθύνομαι πλήρως για τις προτιμήσεις μου, και αυτές σαφέστατα απορρέουν απο τις αντιλήψεις μου. Τιποτα δεν μου συμβαίνει κατα λαθος

Δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα επί του θέματος αλλά υποθέτω πως κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί

Πάλι καλά

Αλλά -και εδώ νομίζω μπορείς να χαρείς- ακόμη και στις χώρες που επιτρέπεται η υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, η διεύθυνση δίνει την επιμέλεια σε ετεροφυλόφιλα εφόσον τα δύο ζεύγη κριθούν το ίδιο κατάλληλα.

χαίρομαι όντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Άρα αν κάποιο ομοφυλόφιλο ζευγάρι αποφασίσει να υιοθετήσει παιδί, δεν πρόκειται να προκύψει κανένα δίλημμα σε ένα ορφανοτροφείο και τελικώς το παιδί να πάει σε ετεροφυλόφιλο ζευγάρι. Συμφωνούμε :clapup:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω τωρα σαν ξανθια που ειμαι...δλδ εχεις παει και με αντρα και συνειδητα εχεις επιλεξει να εισαι στρειτ?:hmm:

χαχαχαχαχαχαχαχα αυτο ήταν μία καλη ερώτηση.

Παίρνει πολυ συζήτηση ξέρεις και ειναι καλύτερα να ανοιχθει αλλο θέμα. Π.χ. "πως ξέρετε ότι δεν θα θέλατε να γίνεται γκέυ;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τουλάχιστον εγώ τα λεω τα βίτσια μου, οπότε ξέρουν και οι άλλοι που στέκονται μαζί μου ;)
υποθέτω ότι 1)θεωρείς ότι έιμαι γκέι και 2)αποκαλείς αυτή την συμπεριφορά βίτσιο.

Για την ιστορία δεν είμαι, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία... Μπορείς να θεωρήσεις ότι είμαι ότι θες... Σημασία έχουν οι απόψεις για εμένα και όχι οι ταμπέλες :)


Εννοείς ότι οι στρέιτ δεν είναι στρέίτ αλλα παριστάνουν τους στρέιτ στα παιδιά τυς προσπαθώντας να τους αλλάξουν τον τρόπο σκέψης ενώ εκείνα θέλουν παθιασμένα να γίνουν γκέυ; λολ
:confused: τι;
lol εις διπλούν... Λυπάμαι, δεν εννοούσα αυτό. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με πιο απλά λόγια, οπότε φοβάμαι ότι θα πρέπει απλά να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα...

Εννοούσα, (δεν το διευκρινισα γιατι πίστευα ότι ήταν ευνόητο), αν η συντριπτική πλειοψηφία των περιοδικών έδειχνε άντρες με άντρες κατα πλειοψηφία λοιπόν και όχι κατ'επιλογή α έπεφτ;α κι εγώ μοιραία σε αρκετά τέτοια περιοδικά. Είπα;με, το παράδειγμα το υπόκεισα θές δεν θές
Με αυτό το σκεπτικό, αν δείξεις σε έναν ομοφυλόφιλο τέτοια περιοδικά (ή ακόμη και πορνό) με ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, θα τον κάνεις ετεροφυλόφιλο;:confused: Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς δώθηκε πιο πάνω. Αν δεν σε πείθω για το βιολογικό υπόβαθρο της σεξουαλικότητας, μπορείς είτε να ακολουθήσεις το link που έδωσα, είτε -αν δεν μπορείς να δεις ολόκληρα τα επιστημονικά άρθρα- να μου ζητήσεις να σου στείλω κάποιο συγκεκριμένο σε Pdf :)

Εξαρτάται, ποιος φιλάει πόιον και υπο ποιές συνθήκες
Αυτή είναι η διαφορά μας. Κολλάς στις ταμπέλες νομίζω...


ποιο; το να ακούει διάφορα κάποιο παιδί; Εκτός και άν είναι θεόκουφο ή μεγαλωνει σε οικογένεια με μονο ένα γονέα, απόλυτα; φυσιολογικό και συμβαίνει αρκετά συχνά.

Παραθέτω απλά τι έγραψες...
"Αν άκουγα απο την κρεβατοκάμαρά τους διαφορα άλλα απ'όσα λέγονται συνήθως απο έναν άντρα σε μία γυναίκα."

Αλίμονο, πόσο μάλλον ομοφυλοφιλικό σέξ :redface:
Γνωρίζεις ότι ένα από τα ψυχολογικά αίτια της ομοφυλοφοβίας είναι οι κρυφές ομοφυλοφιλικές τάσεις που το άτομο προσπαθεί να σπρώξει στο ασυνείδητο ε; Αν όχι, είναι χρήσιμη πληροφορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top