• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

23mpoumpou

Νεοφερμένος

Η 23mpoumpou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σιγά σιγά βλέπω το πρόσωπο μου να ξεφλουδίζει λιγάκι ο γιατρός μου είπε στους 2 μήνες θα είναι έτσι μετά θα ηρεμήσει μακάρι τι να πω ούτε να βαφτώ δεν θα μπορώ....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
σιγά σιγά βλέπω το πρόσωπο μου να ξεφλουδίζει λιγάκι ο γιατρός μου είπε στους 2 μήνες θα είναι έτσι μετά θα ηρεμήσει μακάρι τι να πω ούτε να βαφτώ δεν θα μπορώ....:(
Μην απογοητεύεσαι, ακολουθείς μία θεραπεία για να λύσεις ένα πρόβλημα, λογικό είναι να έχεις και κάποιες "παράπλευρες απώλειες".:P Δεν σε χαροποιεί το γεγονός μετα 2 μήνες δεν θα ξεφλουδίζεις τόσο;:D :vroum: Υπομονή πρέπει να έχουμε, και όλα τα άλλα έρχονται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

23mpoumpou

Νεοφερμένος

Η 23mpoumpou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εννοείται πως με ικανοποιεί εδώ και 5χρόνια βγάζω εσωτερικά κόκκινα σπυράκια έκαναν και μήνα να φύγουν δεν άντεχα άλλο κ είπα θα πάρω τα χάπια κ ελπίζω μετά να είμαι μια χαρά να έχω επιτέλους ένα καθαρό πρόσωπο.....:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Γεια σας.
Απο το γυμνασιο ειχα ακμη. Αρχικα, μου ειχε προτεινει η φαρμακοποιος ενα σαπουνι της Avene να πλενομαι το οποιο το ειχε παρει και μια γνωστη της και της εφυγε η ακμη. Το αγορασα και το χρησιμοποιουσα για 6 μηνες αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση. Επειτα δοκιμασα κι αλλα σαπουνια και υγρα καθαρισμου που υπηρχαν στο εμποριο. Δυστυχως, δεν ειδα καμια βελτιωση. Εφτασα στη δευτερα λυκειου οπου η κατασταση επιδεινωθηκε. Επισκεφθηκα εναν δερματολογο(παρα πολυ καλος!) ο οποιος μου προτεινε θεραπεια με Erybenz το βραδυ και να πλενομαι με αφρο καθαρισμου της sebamed. Αυτη την θεραπεια την εκανα ενα 6μηνο. Το καλοκαιρι μου αλλαξε θεραπεια και αρχισα τη νεα μου θεραπεια με την Adaferin και με αντιλιακο για δερμα με ακμη της Avene και τον αφρο που αναφερα. Μετα απο ενα 3μηνο μου εδωσε μια αλλη αλοιφη την οποια χρησιμοποιησα μονο για 3 μηνες μαζι με μια κρεμα ενυδατωσης(ειχα εμφανισει ξηροδερμια) και υγρο καθαρισμου προσωπου της sebamed. Μετα γυρισαμε παλι στην Adaferin. Απο τοτε μεχρι πριν λιγες ημερες χρησιμοποιουσα μονο την Adaferin και αντιηλιακο ενα της Froika καθως και το υγρο καθαρισμου της sebamed. Πριν λιγες ημερες που πηγα μου προτεινε συνδυασμο της Erybenz με την Adaferin εναλλαξ και το υγρο καθαρισμου της sebamed. Μου ειπε πως θα συνεχισουμε τοπικη θεραπεια και αυτο το χρονο και μετα θα παμε σε χαπακια.

Παντως, απο την αρχη που ειχα παει στο δερματολογο μεχρι σημερα, εχω δει τρομερη βελτιωση στο προσωπο μου. Πρωτα ειχα παντου ακμη, τωρα μονο στο σαγονι μου αλλα οχι και κατι τρομερο και καμια φορα λογω αγχους ή περιοδου βγαζω ενα σπυρακι στο μετωπο και κανενα στο μαγουλο.
Μου εχει αφησει βεβαια λιγα σημαδακια στο μαγουλο, αλλα ελπιζω να φυγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

23mpoumpou

Νεοφερμένος

Η 23mpoumpou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ παντός δεν άντεχα άλλο με της αλοιφές κ αποτέλεσμα δεν έβλεπα κ δεν μετανιώνω που πήρα τα χάπια μπορεί να ταλαιπωρηθώ 2 μήνες αλλά δεν με νοιάζει εδώ και 5χρόνια έκανα υπομονή κ τίποτα...θα συνεχίσω την θεραπεία μου κ ελπίζω όλα να πάνε καλά...:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, θα μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου.
Δεν είναι τόσο τραγική (όσο κάτι εικόνες που είδα στο google) αλλά είναι κάπως ενοχλητική για μένα..

Δεν είχα ακμή μέχρι τα 17 μου.
Στη Β Λυκείου και στη Γ πιο πολύ άρχισαν τα παρατράγουδα.Μάλλον λόγω άγχους και ίσως και διατροφής.
Οπότε άρχισα να βγάζω σπυράκια σε συγκεκριμένα σημεία. Στην κάτω γνάθο και συγκεκριμένα στο πηγούνι.
Η κατάσταση γινόταν χειρότερη γιατί μετέφερε μικρόβια με τα χέρια μου.
Όπως διάβαζα στήριζα το κεφάλι μου με το χέρι μου οπότε μετέφερα μικρόβια. Ή όταν διάβαζα και δεν είχα τι να κάνω τα χέρια μου πείραζα το πρόσωπό μου.
Άλλοι πειράζουν τα μαλλιά τους, άλλοι δαγκώνουν το στυλό. Οπότε μετέφερα μικρόβια.
Όπως είπε και κάποιος άλλο η ακμή είναι μια μάχη με τις ορμόνες και τα μικρόβια.
Πήγα σε 2 δερματολόγους αλλά και με τους δύο είχα το ίδιο πρόβλημα.
1) Ξεραινόταν το δέρμα μου. Το ξέρω ότι αυτό συμβαίνει στις θεραπείες και είναι και καλό αλλά ξεραινόταν υπερβολικά και με ενοχλούσε.
2) Έπρεπε να βάζω το πρωί μια αλοιφή η οποία δεν μπορούσε το δέρμα να την απορροφήσει. Ε και ήταν εκνευριστικό να την κουβαλάω όλη μέρα.

Οπότε τις παρατούσα τις θεραπείες. Ο δεύτερος γιατρός μου είχε δώσει ένα καλό φαρμακευτικό σαπούνι οπότε αυτό το κράτησα και πλενόμουν που και που.
Κι αυτό ξέραινε το δέρμα μου όμως και πήγαινα από πάνω κι έβαζα ενυδατική δικής μου επιλογής. Από ότι μου είπαν δεν είναι και πολύ καλό αυτό.
Γενικά από ένα σημείο και μετά το δέρμα μου είχε αγριέψει και πλακωνόμουν στις ενυδατικές όλη νύχτα.

Αποφάσισα λοιπόν να πάω σε άλλο γιατρό. Διότι τα νεύρα μου έγιναν τσατάλια! Ειδικά στην περίοδο το πηγούνι σκατά.
Αμαρτία το υπόλοιπο να είναι νορμάλ και το πηγούνι σκατά.

Με κοίταξε λοιπόν και άκουσα να λέει ''κλασσική περίπτωση φλυκταινώδους ακμής''.
Δεν το έχω ψάξει ακόμα για να δω τι είναι (θα το ψαξω) αλλά ακούστηκε πολύ τρομακτικό από ότι έβλεπα εγώ στο πρόσωπό μου :P
Τελοσπάντων. Ο γιατρός μου έγραψε 4 πράγματα.
-Ήπια αντιβίωση (τετρακυκλίνη)
-Χαπάκια για τους μύκητες (προστασία από την αντιβίωση)
-Φαρμακευτικό σαπούνι για πλύσιμο πρωί-βράδυ
-Τζελ νυκτός.

Έχω να δηλώσω ότι το φαρμακευτικό αυτό σαπούνι είναι το πιο υπέροχο που έχω χρησιμοποιήσει εδώ και καιρό διότι δεν μου ξεραίνει το πρόσωπο!!!
Η αντιβίωση είναι ήπια οπότε δεν είναι από τις περιπτώσεις που ΦΟΥΝΤΩΝΕΙΣ και μετά ΞΕΦΟΥΝΤΩΝΕΙΣ (του το τόνισα αυτό ότι δεν το θέλω)

Είμαι στην 5η μέρα της θεραπείς η οποία είναι εύκολα εφαρμόσιμη και ήδη το πρόσωπό μου έχει καθαρίσει λιγάκι.
Και μόνο που το πλένω πρωί -βράδυ δηλαδή και προσπαθώ να μην το πειράζω κιόλας.
Θέλω να δω τι θα γίνει όταν θα περιμένω και περίοδο όμως γιατί τότε είναι που γίνεται το πανηγύρι.

Λοιπόν θα σας πω τι χρησιμοποιώ.
Αντιβίωση-Vibramycin
Μυκητοτέτοια-Ultra Levure
-Σαπούνι-Seba Med
-Τζελ νυκτός-Indoxyl Gel

Επίσης επειδή γενικά βάφομαι μου έγραψε κι ένα make up της avene.
Από αυτό δεν είναι πλήρως ευχαριστημένη αλλά εντάξει, κάνω και μία υποχώρηση.
Γενικά τον είδα αισιόδοξο και είμαι κι εγώ αισιόδοξη.
40 μέρες κρατάει η θεραπεία. Όταν τελειώσει ελπίζω να ξεμπερδέψω με αυτό το θέμα.
Τώρα που βρήκα και καλό σαπούνι δεν θα χω πρόβλημα να πλένω το πρόσωπό μου πρωί βράδυ.

Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solon

Νεοφερμένος

Ο Solon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ας πω και γω την δικη μου εμπειρια...
Απο την Β' Γυμνασιου εχω ακμη και τωρα ειμαι Γ' λυκειου δλδ εχω 5χρονια:(
Αρχικα,πηγα στο νοσοκομειο ανδρεας συγγρος...πηγα γυρω στις 3 φορες καθε φορα μου εδιναν κρεμες οι οποιες δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα(αν θυμαμαι καλα η μια λεγοταν avene)
Την τριτη φορα ομως μου εδωσαν και χαπια τα οποια δεν μου εκαναν κατι...Η αληθεια ειναι οτι δεν τις τελειωνα τις θεραπιεσ γιατι περνουσε κανα 3-4μηνο και εκνευριζομουν γτ δεν ειχα κανενα αποτελεσμα
Φετος ομως το καλοκαιρι φουντωσε πολυ το προσωπο μου και αποφασισα να παω σε ιδιωτικο ιατρειο που μου προτινε μια φιλη μου η οποια δεν εχει κανενα σπυρακι τωρα..
Εχω ενα μιση μηνα που εχω ξεκινησει την θεραπεια και μπορω να πως εχω δει καποια διαφορα αν και ειναι νωρις ακομη διοτι μου την εδωσε για 6 μηνες
Ο γιατρος μου εδωσε κρεμες (tracyclin,apaisac,castalia)για πρωι και βραδυ και χαπια (reducar)
Αυτα ,ελπιζω να γλιτωσω απο την ακμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ας πω και γω την δικη μου εμπειρια...
Απο την Β' Γυμνασιου εχω ακμη και τωρα ειμαι Γ' λυκειου δλδ εχω 5χρονια:(
Αρχικα,πηγα στο νοσοκομειο ανδρεας συγγρος...πηγα γυρω στις 3 φορες καθε φορα μου εδιναν κρεμες οι οποιες δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα(αν θυμαμαι καλα η μια λεγοταν avene)
Την τριτη φορα ομως μου εδωσαν και χαπια τα οποια δεν μου εκαναν κατι...Η αληθεια ειναι οτι δεν τις τελειωνα τις θεραπιεσ γιατι περνουσε κανα 3-4μηνο και εκνευριζομουν γτ δεν ειχα κανενα αποτελεσμα
Φετος ομως το καλοκαιρι φουντωσε πολυ το προσωπο μου και αποφασισα να παω σε ιδιωτικο ιατρειο που μου προτινε μια φιλη μου η οποια δεν εχει κανενα σπυρακι τωρα..
Εχω ενα μιση μηνα που εχω ξεκινησει την θεραπεια και μπορω να πως εχω δει καποια διαφορα αν και ειναι νωρις ακομη διοτι μου την εδωσε για 6 μηνες
Ο γιατρος μου εδωσε κρεμες (tracyclin,apaisac,castalia)για πρωι και βραδυ και χαπια (reducar)
Αυτα ,ελπιζω να γλιτωσω απο την ακμη :)
Βασικα ειναι ατομα οπως εσυ π.χ που για να απαλλαγουν απ΄την ακμη χρειαζονται φαρμακα. Ομως εγω θα σου προτεινα να το εψαχνες γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τα φαρμακα ακμης (οχι για τα συγκεκριμενα αλλα για ολη την κατηγορια "φαρμακα για καταπολεμηση της ακμης") νομιζω οτι επρεπε να το ψαξεις αν μπορουσες να απαλλαχτεις απο την ακμη με φυσικους τροπους και οχι με φαρμακα διοτι αυτες οι θεραπειες ειναι χρονικα μεγαλες.
Εγω προσωπικα γνωριζω ατομα που απαλλαχτηκαν απ'την ακμη με φυσικους τροπους και χωρις τη χρηση φαρμακων πραγμα που εμενα με κανει να'χω αρκετες υποψιες για το τι ειδος φαρμακα ειναι αυτα και τις συνεπειες που ισως να εχουν μακροχρονα.
Οσο αλλωκοτο και αν ακουγεται ναι,υπαρχουν ατομα που απαλαχτηκαν απ'αυτην οριστικα χωρις τη χρηση φαρμακων.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Παιδια επισης επειδη εχω ρωτησει οτι λενε περι σοκολατας οτι προκαλει ακμη ειναι ΜΥΘΟΣ. Μεγαλος μυθος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παιδια,εσεις που παιρνατε ή παιρνετε χαπια REDUCAR ειχατε/εχετε παρενεργιες??(περα απ'την ξυροτητα...π.χ. πονο στη πλατη,στισ αρθρωσεις,το στηθος κ.λ.π.):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πήγα και εγώ σε δερματολόγο σήμερα για την ακμή. Δεν έχω και πολύ μεγάλο πρόβλημα. Απλά συνέχεια βγάζω σπυράκια με πύον ιδιαίτερα όταν αγχώνομαι.

Λοιπόν μου έγραψε για 40 μέρες χάπια Microvibrate 100mg
Ένα υγρό gel για να πλένω το πρόσωπο μου το Hyseac της Uriage.
Μια κρέμα που είναι μίξη της Hyseac mat cream της Uriage με ένα Ygielle gel.

Α! και άμα θέλω να βάζω μία κρέμα με χρώμα με είπε να πάρω αυτή της Frezyderm που λέγεται Tinted Cream. Είναι ιδική για να μην επιβαρύνει δέρματα με ακμή.

Έχει πάρει κανείς παρόμοια θεραπεία? Δεν ξέρω αλλά ελπίζω να με βοηθήσει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Προσωπικά, έχω σπυράκια από τα 12 περίπου. Αφού είχα δοκιμάσει άπειρα σαπούνια και κρέμες, αποφάσισα να αρχίσω τη γνωστή θεραπεία με τα χάπια(υπερδοσολογία βιταμίνης α).
Σε λίγο κλείνω τον ένα μήνα θεραπείας και προς στιγμήν όλα καλά.
Το liposan έχει γίνει μεν ο καλύτερός μου φίλος, αλλά δεν έχω αυτό το φούντωμα που λένε, ότι και καλά τα βγάζεις όλα και μετά καθαρίζεις.
Δεν έχουν ενταθεί τα σπυράκια σε σχέση με πριν.
Η θεραπεία διαρκεί (σε 'φυσιολογικά' επίπεδα ακμής) από 4 έως 6 μήνες, και μετά δε ξαναβγάζεις ποτέ. Τσεκαρισμένο από χίλιες πλευρές.:P
Η ξηροδερμία με περιμένει στην επόμενη γωνία, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι αυτά, μη τα θέλουμε όλα δικά μας.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

levan

Νεοφερμένος

Ο levan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπον ας πω και γω το προβλημα μου...εγω σπυρακια αρχισα να βγαζω απο δευτερα λυκειου λιγα ομως..3η λυκειου επισης το ιδιο με σχεδον καθολου αλλα τωρα εδω και 2 μηνες εχω βγαλει αρκετα μπορω να πω με αποτελεσμα να εχω πεσει ψυχολογικα.βασικα δεν ξερω πως φαινεται στους αλλους αλλα εγω νιωθω ασχημα για να φανταστειται εχω χασει την αυτοπεπηθεση μου απεναντι στο γυναικειο πιστευοντας οτι λογω του οτι εχω σπυρακια θα φαω ακυρο και τετοια :p!!αλλα τωρα θα ξεκηνησω θεραπεια πηγα σε δερματολογο μου ζητησε εξετασεις αιματος και θα ξεκηνησω θεραπεια με χαπια..ελπιζω να απαλλαγω απο τα σπυρακια μια και καλη και να ανεβω παλι ψυχολογικα!!!αυτα ειχα να πω και να ευχυθω σε ολους που εχουν τετοιο προβλημα να τελειωνουν...περιμενω σχολια :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
λοιπον ας πω και γω το προβλημα μου...εγω σπυρακια αρχισα να βγαζω απο δευτερα λυκειου λιγα ομως..3η λυκειου επισης το ιδιο με σχεδον καθολου αλλα τωρα εδω και 2 μηνες εχω βγαλει αρκετα μπορω να πω με αποτελεσμα να εχω πεσει ψυχολογικα.βασικα δεν ξερω πως φαινεται στους αλλους αλλα εγω νιωθω ασχημα για να φανταστειται εχω χασει την αυτοπεπηθεση μου απεναντι στο γυναικειο πιστευοντας οτι λογω του οτι εχω σπυρακια θα φαω ακυρο και τετοια :p!!αλλα τωρα θα ξεκηνησω θεραπεια πηγα σε δερματολογο μου ζητησε εξετασεις αιματος και θα ξεκηνησω θεραπεια με χαπια..ελπιζω να απαλλαγω απο τα σπυρακια μια και καλη και να ανεβω παλι ψυχολογικα!!!αυτα ειχα να πω και να ευχυθω σε ολους που εχουν τετοιο προβλημα να τελειωνουν...περιμενω σχολια :P :P :P

βρε εγώ πιστεύω πάντα ως κοριτσάκι ότι κάποια δεν θα αγαπήσει την εξωτερική ομορφιά αλλά την εσωτερική:P...
Εντάξει τα σπυράκια δεν είναι ωραία αλλά τι να κάνουμε (και εγώ έχω :P).Μην χάνεις την αυτοπεποίθηση σου καλέ για κάτι που φεύγει:redface:άντε άντε ελπίζω με την θεραπεία να σου φύγουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

levan

Νεοφερμένος

Ο levan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χα χα αντε να δούμε πάντως μου έδωσε τα accuran καλά είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
χα χα αντε να δούμε πάντως μου έδωσε τα accuran καλά είναι?

ρώτησα μία φίλη και είπε ναι :P τώρα θα δεις τι γίνεται και μου λες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula~5

Νεοφερμένος

Η Voula~5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας...:)..ήρθα κι εγώ να πω τον πόνο μου...είμαι 17 και έχω ακμή από τα 12 περίπου...τα πρώτα χρόνια, δηλαδή μέχρι και 14 δεν ήταν κάτι σοβαρό..από τα 15 όμως έχω απελπιστεί, πραγματικά. Δεν μπορώ άλλο. Το πρόσωπό μου γεμίζει διαρκώς σπυράκια. Πέρυσι πήγα σε δερματολόγο. Μου έδωσε κάποιες κρέμες οι οποίες δρούσαν για ένα διάστημα και το δέρμα μου έλαμπε, όμως μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Αρχικά πήρα τo indoxyl gel, ήταν θαυματουργό. Δεν είχα σπυράκια για δυο μήνες και έφυγαν και τα σημαδια. Μετά πήρα το καλοκαίρι αντιβίωση, την tracyclin, γιατί είχα γεμίσει πάλι. Τέλος πάντων, δοκίμασα διάφορα αλλά δυστυχώς δεν έχω απαλλαχτεί. Τώρα βάζω την uriage hyseac A.I. και uriage hyseac SOIN ACTIF AYX AHA. Δεν βλέπω βελτίωση. Νιώθω απαίσια. Πολλές φορές λέω να ξεκινήσω αυτά τα γνωστά χάπια για την ακμή, αλλά σκέφτομαι τις παρενέργειες και φοβάμαι...Τι να κάνω;...δεν μπορώ άλλο...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα για να δεις τι θα έχει αποτέλεσμα σε σένα. Εγώ μετά από διάφορες σπατάλες σε παραφαρμακευτικά σαπούνια και κρέμες (αυτά τα πανάκριβα που δίνουν προμήθεια στους γιατρούς αλλά δεν γράφονται γιατί δεν είναι φάρμακα?) βρήκα κάτι που μου έκανε δουλειά. Με δύο ευρώ πήρα μια φαρμακευτική κρέμα (Airol), την έβαζα κάθε μέρα, μου ξέρανε τελείως τη μούρη, μετά ξεφλούδισα, έβγαλα καινούργιο δέρμα και ταντααα! Δεν είχα πια πρόβλημα. Βέβαια το δέρμα μου είναι πολύ λιπαρό από το εργοστάσιο και πριν την περίοδο βγάζω ακόμα μερικά, αλλά δε βαριέσαι. Δεν έχω πια την αηδιαστική ποσότητα που είχα τότε. Ισως να ήταν και θέμα ορμονών ή δεν ξέρω κι εγώ τι και να έφυγαν από μόνα τους...πάντως στα 16 είχα ξεμπερδέψει (μου ξεκίνησαν στα 12-13).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
Γεια σας...:)..ήρθα κι εγώ να πω τον πόνο μου...είμαι 17 και έχω ακμή από τα 12 περίπου...τα πρώτα χρόνια, δηλαδή μέχρι και 14 δεν ήταν κάτι σοβαρό..από τα 15 όμως έχω απελπιστεί, πραγματικά. Δεν μπορώ άλλο. Το πρόσωπό μου γεμίζει διαρκώς σπυράκια. Πέρυσι πήγα σε δερματολόγο. Μου έδωσε κάποιες κρέμες οι οποίες δρούσαν για ένα διάστημα και το δέρμα μου έλαμπε, όμως μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. Αρχικά πήρα τo indoxyl gel, ήταν θαυματουργό. Δεν είχα σπυράκια για δυο μήνες και έφυγαν και τα σημαδια. Μετά πήρα το καλοκαίρι αντιβίωση, την tracyclin, γιατί είχα γεμίσει πάλι. Τέλος πάντων, δοκίμασα διάφορα αλλά δυστυχώς δεν έχω απαλλαχτεί. Τώρα βάζω την uriage hyseac A.I. και uriage hyseac SOIN ACTIF AYX AHA. Δεν βλέπω βελτίωση. Νιώθω απαίσια. Πολλές φορές λέω να ξεκινήσω αυτά τα γνωστά χάπια για την ακμή, αλλά σκέφτομαι τις παρενέργειες και φοβάμαι...Τι να κάνω;...δεν μπορώ άλλο...:'(

η αρχιζεις τα χαπια και ξεμπερδευεις εντελως σε 1 χρονο max ,η θα ταλαιπωρεισαι για μερικα χρονικα ακομα ,(και ζητημα αν θα σου φυγουν εντελως απο μονα τους ) . Δεν εχεις να ανησυχεις για κατι συγκεκριμενο απο παρενεργειες , εκτος κι αν σε ανησυχει τοσο πολυ η ξηροτητα και το ξεφλουδισμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή έχω πάρει και εδώ το Roaccutane για τέσσερις μήνες, να πω ότι έχω την αντίθετη γνώμη από τον taketrance.
Σαν αποτέλεσμα είναι θαυματουργό. Από την πρώτη εβδομάδα βλέπεις τα "κεφαλάκια" να ξεραίνονται και να πέφτουν, τα σπυράκια να μειώνονται, και με τον καιρό αποκτάς δέρμα μωρού.
ΑΛΛΑ:
Θέλει να είσαι στη σωστή ηλικία, γιατί μπορεί να επιβραδύνουν ή δημιουργήσουν πρόβλημα στην ανάπτυξή σου.
Θέλει αιματολογικό έλεγχο μία φορά το μήνα για παρακολούθηση της χοληστερίνης σου.
Θέλει γενικά πολύ καλή προσοχή γιατί μία από τις πιθανές (αν και σπάνιες) παρενέργειες είναι η κατάθλιψη, η οποία έχει συνδεθεί σε κάποιες περιπτώσεις με αυτοκτονίες ή απόπειρες αυτοκτονιών.
Θέλει απίστευτη προσοχή στη διατροφή σου, αλλά και στις σεξουαλικές επαφές, μιας και μία πιθανή εγκυμοσύνη, έστω μη-ανεπιθύμητη, έχει κινδύνους (πχ τερατογένεση).

Συζήτησέ το με το γιατρό σου, να σου εξηγήσει αν και γιατί το προτείνει ή γιατί προτιμά να περιμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top