Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Παιδια παμε ξανα το γνωστο. Παμε σε οποιον ταξει τα πιο πολλα παλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Έτσι και ανακοίνωναν δραχμή ΕΙΔΙΚΑ στο σημείο που είμαστε και μετά από ό,τι έχουν πει θα έπεφτε η κυβέρνηση την άλλη μερα αφότου το ανακοινώνανε και κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα κάναμε να ξαναδούμε 30 χρόνια. Ακόμη κι ο Λαφαζάνης τα έχει υπόψη του αυτά.

Δηλαδη πιστευεις οτι δεν θα πρεπε να γινει στο καλιτερο χρονικα σημειο για τη χωρα για να μην πεσει η ευθηνη στον συριζα, αλλα να γινει στο χειροτερο για να πεσει στους εξω* η να παμε σε νεο μνημονιο?

*Στην πραγματικοτητα αυτοι εχουν την ευθηνη, οποτε και να γινοταν αλλα δεν θα περνουσε στον κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδη πιστευεις οτι δεν θα πρεπε να γινει στο καλιτερο χρονικα σημειο για τη χωρα για να μην πεσει η ευθηνη στον συριζα, αλλα να γινει στο χειροτερο για να πεσει στους εξω* η να παμε σε νεο μνημονιο?

*Στην πραγματικοτητα αυτοι εχουν την ευθηνη, οποτε και να γινοταν αλλα δεν θα περνουσε στον κοσμο.

Δεν έχει σημασία ποιος θα πάρει την ευθύνη από τη στιμγή που μιλαμε για κάτι που η πλειοψηφεία δεν θέλει. Εδώ με το παρόν δημοψήφισμα και βγήκε όχι με 60%. Αν πήγαινε στο δραχμή ή όχι θα κλαίγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ισως αν εξηγουσε την κατασταση ως πραγματικα εχει και παρουσιαζε οργανομενο σχεδιο εξοδου απ το ευρω και εβαζε αυτο στο δημοψηφισμα, να ταν αλλιως τα πραγματα. μπορει και οχι. παντως αν περασει αυτη η συμφωνια δεν βλεπω να εχει κερδισει κατι η χωρα. ακομα και το θεμα διευθετησης του χρεους ειναι τελειως αοριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
gaspar εγω δεν εχω καταλαβει ακομη τι θες παντως
τα θέλω μου έχουν απο καιρό ξεπεραστεί
κατ αρχήν δεν ήθελα να βγεί ο συριζα αλλα βγήκε,
μετα ήθελα να κλείσει γρήγορα την συμφωνία όσο ακόμα η οικονομία είχε την δυναμική που είχε αποκτήσει.
άν το έκανε τότε και έπαιρνε τα μέτρα του 1 δις, δέν θα υπήρχε τώρα 3ο μνημόνιο.
θα είχαμε βγει στις αγορές, όπως έκανε η πορτογαλία και η ιρλανδία
και όμως ο σύριζα μπήκε σε μια διαπραγμάτευση 5 μηνών χωρίς να κάνει τίποτα, επιβαρύνοντας την χώρα κάθε μέρα που περνούσε.
απο προβλέψεις για ανάπτυξη 2.5% φέτως, φτάσαμε σε ύφεση 3,5%

μετά κάνει το δημοψήφισμα κάτι που προκάλεσε bank run και capital controls
αυτό απο μόνο του χρέωσε την χώρα με 4 δις. ενώ το πρόγραμμα που απορίψαμε ήταν για μέτρα 8 δις αυτό που τώρα ήρθε είναι για 12 δις:P

τόσο καιρό εδω λέω οτι το πρόβλημα δεν είναι τόσο το χρέος αλλα το έλλειμα και η ύφεση,και οτι με τακτικές συριζα και πασοκικες πολιτικές αυτα δεν πρόκειτε να φτιάξουν αλλα και τελείως να το διαγράψουν σε 3 χρόνια θα ξαναπέσουμε.

είπα αναλυτικά γιατί η δραχμή δέν είναι λύση και για τις καταστροφικές επιπτώσεις που θα φέρει.

λέω οτι ο σύριζα είπε τα μεγαλύτερα ψέματα στην ελληνική ιστορία και αποδείχτηκε απο τις κωλοτούμπες που έκανε!
κάποιοι εδώ γουστάρουν το δούλεμα μάλλον

το θέμα οπότε δεν είναι τι θέλω εγω, εγω ήθελα τα μέτρα του 1δις και μετα ψήφισα ναι στα 8.γιατί δέν έβλέπα άλλο δρόμο.
εσέις που δεν θέλατε τίποτα,και μόνο σκούζετε είστε ικανοποιημένοι τώρα με 12 η θέλετε να ανέβει και άλλο?
θα μας πείτε μια ρεαλιστική πρόταση για το τί θα γίνει?

ομως η πλειοψηφία των άσχετων επιμένει..ξανθό γένος, Brics..κομμουνισμός, δραχμη, πρωτη φορα αριστερα, ολα πανε καλα, με δραχμή τα τσιγαρα ήταν φτηνότερα,εαμ ελασ, γερμανοτσολιάδες πληρωμένοι.
αυτος ο ελληνάρας σας εκφράζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
τα θέλω μου έχουν απο καιρό ξεπεραστεί
κατ αρχήν δεν ήθελα να βγεί ο συριζα αλλα βγήκε,
μετα ήθελα να κλείσει γρήγορα την συμφωνία όσο ακόμα η οικονομία είχε την δυναμική που είχε αποκτήσει.
άν το έκανε τότε και έπαιρνε τα μέτρα του 1 δις, δέν θα υπήρχε τώρα 3ο μνημόνιο.
θα είχαμε βγει στις αγορές, όπως έκανε η πορτογαλία και η ιρλανδία

πραγματικα δεν εχεις παρει μυρωδια για το τι εχει γινει. αυτα πλεον δεν τα πιστευει κανεις στον κοσμο. εκτος απ τον σαμαρα.

τόσο καιρό εδω λέω οτι το πρόβλημα δεν είναι τόσο το χρέος αλλα το έλλειμα και η ύφεση,και οτι με τακτικές συριζα και πασοκικες πολιτικές αυτα δεν πρόκειτε να φτιάξουν αλλα και τελείως να το διαγράψουν σε 3 χρόνια θα ξαναπέσουμε.

ενταξει απλα παιζει να διαφωνουν μαζι σου καμια 200 οικονομολογοι. καμια επαφη με την πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πραγματικα δεν εχεις παρει μυρωδια για το τι εχει γινει. αυτα πλεον δεν τα πιστευει κανεις στον κοσμο. εκτος απ τον σαμαρα.
εαν αμφισβητείς και τα επίσημα στοιχεία της ελστατ
https://www.capital.gr/story/2229342
τότε δέν έχουμε βάση συζήτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
άν το έκανε τότε και έπαιρνε τα μέτρα του 1 δις, δέν θα υπήρχε τώρα 3ο μνημόνιο.

ποιος το είπε αυτό και το πίστεψε; Εννοείς όπως όταν ερχόταν ο Σαμαράς κάθε 6 μήνες και μας έλεγε πως αυτά τα μέτρα είναι τα τελευταία; τα απομεινάρια του success story έχουν μείνει ανεξίτηλα σε μερικούς μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, αυτοί που ψήφισαν ΝΑΙ παραμένουν μεγαλύτερα χαϊβάνια. :P
.

Σωστά, ούτως ή άλλως πάντα σε αυτήν τη χώρα η άλλη πλευρά είναι οι βλακες, είτε του ναι, είτε του όχι, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από το τί ψήφισε ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ξεπεράστε στην απατη της προεκλογικής εκστρατείας συριζα, και μην εθελοτυφλείτε άλλο στην πραγματικότητα.
το τελευταίο 5μηνο ήταν καταστροφικό για την χώρα.

απο την στιγμή που τα επιτόκια έπεφταν προς το τέλος του 14, και με το κλείσιμο της τελευταίας αξιολόγησης, με μαθηματική ακρίβεια η χώρα θα έβγαινε στις αγορές μόνιμα, χωρις δντ και εε πανω απο το κεφάλι μας
για αυτο και στην πρώτη περίοδο σύριζα, οι έξω πίεζαν για ολοκλήρωση της τελευταίας αξιολόγησης με τα μέτρα του 1 δις
https://www.news.gr/oikonomia/oikono...eleioste-thn-axiologhsh-allios-xehaste-t.html
αντ αυτού ο σύριζα συνέχιζε απλά την ανύπαρκτη διαπραγμάτευση και μετονομασίες (θεσμοι-τροικα) (μνημόνιο-πρόγραμμα) χάνοντας τον χρόνο και τελικά την μπάλα
μέχρι το σήμερα και τα 12 δις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Η πρόταση του Τσίπρα


Με non paper το μέγαρο Μαξίμου έδωσε στη δημοσιότητα την πρόταση της κυβέρνησης προς τους θεσμούς για το δάνειο από τον ESM.

1. Η ελληνική πρόταση που κατατέθηκε προς τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας [ESM] αφορά τη χρηματοδότηση των δανειακών αναγκών της χώρας από την 01/07/2015 έως τις 30/06/2018, για τρία δηλαδή χρόνια. Και περιλαμβάνει ακόμα την ρύθμιση του χρέους καθώς και εμπροσθοβαρές αναπτυξιακό πακέτο ύψους 35 δισ.

2. Στην πρόταση της ελληνικής κυβέρνησης οι στόχοι πρωτογενούς πλεονάσματος [1%, 2% και 3% του ΑΕΠ] θα επανεξεταστούν, καθώς τα δεδομένα έχουν μεταβληθεί.

3. Τα βασικά τρόφιμα και ο ΦΠΑ στα ξενοδοχεία είναι στο 13%. Διατηρείται η έκπτωση του ΦΠΑ στα νησιά μέχρι το τέλος του 2016, εκτός από τα πλουσιότερα και πιο τουριστικά. Η κατάργηση της έκπτωσης στα απομακρυσμένα νησιά θα γίνει στο τέλος του 2016 και όταν θα έχει δημιουργηθεί μηχανισμός αποζημίωσης των μόνιμων κατοίκων. Οι συντελεστές ΦΠΑ θα επανεξεταστούν στο τέλος του 2016.

4. Το ΕΚΑΣ θα χορηγείται μέχρι τον Ιανουάριο του 2020, οπότε και θα έχει δημιουργηθεί ένα νέο πλαίσιο κοινωνικής πρόνοιας.

5. Αναστολή της ρήτρας μηδενικού ελλείμματος μέχρι τον Οκτώβριο του 2015, που θα έρθει προς ψήφιση νέα νομοθεσία.

6. Σταδιακή κατάργηση της ειδικής φορολογικής μεταχείρισης για τους αγρότες με ομαλή αποκλιμάκωση της επιδότησης πετρελαίου που θα απορροφηθεί από την πτώση των διεθνών τιμών.

7. Αύξηση του εταιρικού φόρου από 26% στο 28%.

8. Νέα πρόταση για ολοκληρωμένο σχέδιο καταπολέμησης της φοροδιαφυγής με:

** έλεγχο των αδήλωτων καταθέσεων μέσω διασταύρωσης των τραπεζικών συναλλαγών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό,

** εισαγωγή προγράμματος εθελοντικής δήλωσης με τις κατάλληλες ποινές, κίνητρα και διαδικασίες βεβαίωσης σύμφωνα με τις καλύτερες διεθνείς πρακτικές,

** αίτηση στις χώρες μέλη της ΕΕ για παροχή δεδομένων σχετικά με την ιδιοκτησία ελλήνων και την προέλευσή της

9. Θέσπιση περιουσιολογίου.

10. Ο νέος νόμος για τις συλλογικές διαπραγματεύσεις θα είναι έτοιμος το τελευταίο τρίμηνο του 2015. 11. Στις αγορές προϊόντων, η κυβέρνηση:

** Θα διατηρήσει το σημερινό καθεστώς για τα ΜΗΣΥΦΑ [Μη Συνταγογραφούμενα Φάρμακα], ψωμί, γάλα, Κυριακές.

** Θα μειώσει τη γραφειοκρατία με τη δημιουργία «one stop shop» για τις επιχειρήσεις.

12. Μείωση συντελεστή σε φάρμακα, βιβλία, εισιτήρια θεάτρου σε 6% από 6,5%.

13. Βελτίωση του ποινικού δικαίου για τη φοροδιαφυγή.

14. Αύξηση φόρου ναυτιλιακών επιχειρήσεων και κατάργηση προνομίων εφοπλιστών.

15. Αύξηση φόρου πολυτελείας και εφαρμογή του και στα σκάφη αναψυχής.

16. Άμεση εφαρμογή του φόρου τηλεοπτικών διαφημίσεων.

17. Εισαγωγή σε συνεργασία με τον ΟΟΣΑ νέων μεταρρυθμίσεων για το σπάσιμο των καρτέλ σε χονδρικό εμπόριο, κατασκευές, ηλεκτρονικό εμπόριο, μέσα ενημέρωσης.

https://www.makeleio.gr/?p=389043
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Είπατε ΟΧΙ στα 8,5 δις και τώρα έρχοναι 13 δις.... Καλά να πάθετε.


Τώρα που θα πάει το ΦΠΑ εστίασης στο 23% να δεις τι θα γίνεται...

Όποιοι το καταλαβαίνουν αυτό, το καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι θα το διαπιστώσουν σύντομα.

Έχεις κάλο στον εγκέφαλο αγόρι μου; Ή είσαι ο Χλαπάτσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Όχι δεν ξέρω Αγγλικά.Σας ευχαριστώ που μου κάνετε Bold την ερώτηση. Σας ευχαριστώ που μου τονίζετε κάτι που αναφέρουν Schäuble και Merkel και το ξέραμε πολλά χρόνια οτι το χρεος δεν είναι βιώσιμο.Σας ευχαριστώ επίσης που εξυμνείτε το νομπελ οικονομικών του Krugman στο εμπόριο.Έναν άνθρωπο που αποκάλεσε τους Λετονούς και τους Λιθουανούς ηλίθιους.Είναι στην Ανατολική Ευρώπη άλλωστε,δεν μιλούν καλά αγγλικά για να καταλάβουν και να απαντήσουν, όπως εγώ.Και επειδή είμαι φτωχός και ούτε πληρώνομαι σε GBP θα σας πω πως έχετε δίκιο σε όλα.Εσείς που είστε έξω στο εξωτερικό θα ξέρετε άλλωστε καλύτερα.

Μαλάκας είσαι κι εσύ μωρέ; Τι έχετε πάθει όλοι και είστε σ' αυτή την ΤΡΑΓΙΚΗ φάση του να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα; Τι ΜΙΖΕΡΙΑ σας έχει φάει; Δεν μπορείτε να αρθρώσετε και να γράψετε μισό επιχείρημα αν δεν κάνετε γελοίες επιθέσεις σε ανθρώπους που δε γνωρίζετε καν;

Ρε ηλίθιε έχω συμβόλαιο για 3 χρόνια, το οποίο λήγει τον Οκτώβριο του 2016. Δουλεύω τρακόσες ώρες τη μέρα στην έρευνα και όλη μέρα έχω το φόβο ότι κάνω κάτι λάθος και ότι θα βγει ένα paper που θα μου ακυρώσει όλη μου τη δουλειά. Κοιμάμαι και βλέπω στον ύπνο μου τη δουλειά, ξυπνάω στις 7 και νιώθω ότι έχω ήδη αργήσει να πάω στο πανεπιστήμιο. Αν μπορείς έλα κι εσύ να κάνεις επιστήμη. Τα πανεπιστήμια έξω δίνουν υποτροφίες. Βγάλε ένα εισιτήριο κι έλα κι εσύ να είσαι ΠΛΟΥΣΙΟΣ, βλάκα ε ΒΛΑΚΑ. Έλεος με τον κάθε ΜΑΛΑΚΑ που νομίζει ότι το να είσαι έξω, μακριά απ' τη χώρα σου και την οικογένειά σου, και να κάνεις γαμημένη έρευνα σε ξένη γλώσσα είναι ΕΥΚΟΛΟ και είμαστε ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ και ΠΛΟΥΣΙΟΙ. Μάθε κύριε ΗΛΙΘΙΕ ότι παίρνω λίγο κάτω απ' τον κατώτατο μισθό εδώ. Δε φορολογούμαι καν, τόσο ΦΤΩΧΟΜΠΙΝΕΣ θεωρούμαι. Για να βρω σπίτι να νοικιάσω, έπρεπε να κάνω αιτήσεις και να εγγυηθεί κάποιος για λογαριασμό μου ότι παρόλο που παίρνω ΛΙΓΑ λεφτά θα μπορέσω να πληρώσω το νοίκι μου. Άμε στο διάολο τώρα που μου θες και ειρωνίες με "GBP" και "εγώ είμαι φτωχός". Άμα θες να μου απαντάς να μου απαντάς σε αυτά που έχω γράψει, όχι στα συμπεράσματα που βγάζεις εσύ. Άμε στο διάολο πρωινιάτικα. Και άμα δεν ξες Αγγλικά τράβα να μάθεις. Μη γράφεις πίπες "μα πού το λέει αυτό" γιατί το λέει μπροστά στα μάτια σου τα γκαβά. Άει στο διάολο που μου θες και ειρωνείες της πούτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω mixed feelings για αυτό το νέο μνημόνιο. Κάποια σημεία:

Φαίνεται να βάζει σε μια τάξη το δημόσιο.
Νέο μισθολόγιο στο δημόσιο τομέα από 1 Ιανουαρίου 2016 που θα λαμβάνει υπόψη την ικανότητα, την απόδοση και την ευθύνη του προσωπικού

Χτυπάει αυτούς που έχουν παραπάνω.
Η επέκταση της εφαρμογής του φόρου πολυτελείας και για τα σκάφη αναψυχής άνω των 5 μέτρων και η αύξηση του συντελεστή από το 10% στο 13%

O επανασχεδιασμός του αφορολόγητου ποσού εισοδήματος tax credit και η ενσωμάτων της εισφοράς αλληλεγγύης στην κλίμακα φορολογίας εισοδήματος

Φόρο στα τυχερά παιχνίδια (επιτέλους).
Η επέκταση της φορολογίας 30% επι των ακαθάριστων εσόδων από τυχερά παιγνίδια και τα VLT

Ωστόσο χτυπάει πολύ επιχειρηματίες, αγρότες και ελεύθερους επαγγελματίες.
Η κατάργηση του ευνοικού καθεστώτος φορολόγησης των αγροτών μέχρι το 2017

Η αύξηση της προκαταβολής φόρου για επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες στο 100% μέχρι το 2017

Αύξηση του εταιρικού φόρου από 26% στο 28%

Μείωση στις στρατιωτικές δαπάνες.
Η μείωση του ανώτατου ορίου για τις στρατιωτικές δαπάνες κατά 100 εκατ. ευρώ το 2015 και κατά 200 εκατ. ευρώ το 2016, μέσω της μείωσης προσωπικού και συμβάσεων προμηθειών

Για τα κανάλια:
Φόρος στις τηλεοπτικές διαφημίσεις?
-Η θέσπιση φόρου επί των τηλεοπτικών διαφημίσεων
-Η διενέργεια διεθνούς διαγωνισμού για την απόκτηση τηλεοπτικών αδειών

Κατάργηση προνομίων στα νησιά, όχι άμεσα αλλά σταδιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θα φορτωθείς το 23% στην εστίαση, γιατί ήταν μέσα στην πρόταση του ΝΑΙ. Καταλαβαίνεις, τι εννοώ; Όπως λέμε προ δημοψηφίσματος. Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες, αλλά εγώ προσπάθησα. :P
Σύγκρινε το μνημόνιο του ΝΑΙ με του ΟΧΙ που πρότεινε ο ηγέτης μας. Το δικό σου μνημόνιο είναι επιπλέον 3 με 4 φόρες παραπανω το email Χαρδούβελη και περιλαμβάνει εξίσου 23% εστίαση.

Έχεις κάλο στον εγκέφαλο αγόρι μου; Ή είσαι ο Χλαπάτσας;
Γιατί το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ειλικρινής απορία, δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Γιατί χρειάζονται οι αγρότες φοροαπαλλαγές και δωρεάν πετρέλαιο; Γιατί να μην έχουν φοροαπαλλαγές όσοι άνθρωποι το χρειάζονται λόγω εισοδήματος; Εννοώ, δεν το πιάνω γιατί πρέπει να υπαγορεύεται από το επάγγελμα και όχι απ' το εισόδημα.

@ Ακίκος

Γιατί πραγματικά ΟΛΑ σου τα τελευταία μηνύματα ήταν "θα δείτε τι θα πάθετε" και ένα "λολ" που πραγματικά δε θέλω να ερμηνεύσω ή να προσπαθήσω να καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ειλικρινής απορία, δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Γιατί χρειάζονται οι αγρότες φοροαπαλλαγές και δωρεάν πετρέλαιο; Γιατί να μην έχουν φοροαπαλλαγές όσοι άνθρωποι το χρειάζονται λόγω εισοδήματος; Εννοώ, δεν το πιάνω γιατί πρέπει να υπαγορεύεται από το επάγγελμα και όχι απ' το εισόδημα.

Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με το επάγγελμα των αγροτών. Σε κάθε προνόμιο θα πρέπει να τίθεται το εισόδημα. Ίσως να είναι και σωστό αυτό το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Απλά το είχα απορία πάντα. Και επιδοτήσεις έπαιρναν τόσα χρόνια οπότε έχουν βοηθηθεί αρκετά, οπότε νομίζω είναι καλό να σταματήσει η γενική και οριζόντια φοροαπαλλαγή λόγω επαγγέλματος. Ίσως να λέω μαλακίες επειδή το επάγγελμά τους έχει άμεση σχέση με τη φύση οπότε χαλάζι -> καταστροφή, οπότε ίσως γι' αυτό χρειάζονται φοροαπαλλαγές. Αλλά αναρωτιέμαι δεν μπορούν να προστατευτούν απ' τα χαλάζια κλπ;

Edit: ή μήπως η φοροαπαλλαγή είναι απλά για τα οχήματα που χρησιμοποιούν (τρακτερ κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά το είχα απορία πάντα. Και επιδοτήσεις έπαιρναν τόσα χρόνια οπότε έχουν βοηθηθεί αρκετά, οπότε νομίζω είναι καλό να σταματήσει η γενική και οριζόντια φοροαπαλλαγή λόγω επαγγέλματος. Ίσως να λέω μαλακίες επειδή το επάγγελμά τους έχει άμεση σχέση με τη φύση οπότε χαλάζι -> καταστροφή, οπότε ίσως γι' αυτό χρειάζονται φοροαπαλλαγές. Αλλά αναρωτιέμαι δεν μπορούν να προστατευτούν απ' τα χαλάζια κλπ;

Edit: ή μήπως η φοροαπαλλαγή είναι απλά για τα οχήματα που χρησιμοποιούν (τρακτερ κλπ);

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεται αλλά είναι αλήθεια ότι πολλοί αγρότες έχουν πάρει βαρβάτες επιδοτήσεις τα τελευταία χρόνια. Είτε έχουν προβλήματα, είτε δεν έχουν, έθεσες πολύ σωστά το εισοδηματικό κριτήριο. Δεν μπορούμε να βάζουμε όλους τους αγρότες σε ένα καλούπι.

Meanwhile ο Καμμένος δεν θέλει μείωση προνομίων στην Μύκονο. Λες και στην Μύκονο πάνε διακοπές οι λεφτάδες επειδή είναι φτηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί πραγματικά ΟΛΑ σου τα τελευταία μηνύματα ήταν "θα δείτε τι θα πάθετε" και ένα "λολ" που πραγματικά δε θέλω να ερμηνεύσω ή να προσπαθήσω να καταλάβω.
Δεν έχεις άδικο. Δεν πρέπει να είμαι τόσο εκδικητικός.

Λοιπόν τα μέτρα του Τσίπρα τα διάβασα. Αερολογίες τα παραπάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν από την Ευρώπη. Επίσης δεν εμπιστεύονται το Τσίπρα για μακροπρόθεσμα μέτρα. Θέλουν εφαρμογές των μέτρων άμεσα.

Συνοπτικά οδεύουμε προς εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top