Γιατί κάποιος είναι άθεος;

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
αααα, τον ρώτησες,
έτσι σου είπε ο Παύλος ότι απάντησε... :worry:

Όχι, έτσι απαντά ο Απ. Παύλος και έτσι απαντώ κι εγώ γιατί συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Δεν έχω δικαίωμα να συμφωνώ με κατί που θεωρώ ότι με εκφράζει απόλυτα?

Γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ επειδή θέλω να ζω γι Αυτόν που πέθανε για μένα? Κι αν Αυτόν τον ρώτησα ή όχι εσένα τι θα σε ωφελήσει αν το μάθεις? Είναι μια προσωπική επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στραβοτιμονιές.

Νεοφερμένος

Ο Στραβοτιμονιές. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αλέξανδρε. Μήπως η υπογραφή σου δεν θά'πρεπε να είναι τόσο μεγάλη και κραυγαλέα? Υπάρχει κάποιος λόγος γιαυτό? Εχεις κάποια πνευματική οδηγία γιαυτό? Αν έχεις κάποιες εμπειρίες και πνευματικές επαφές μήπως θά'ταν φρόνιμο να ζητήσεις κάποια απάντηση για το αν ωφελείς η βλάπτεις με τόσο τεράστια υπογραφή? Η μήπως έστω πρέπει να βάλεις μπροστά το [Θέλω πολύ] [Θά ήθελα] η κάτι τέτοιο που να δίνει μια σεμνότητα στην υπογραφή αυτή? Στο λέω διότι μέσα αναφέρεται και το όνομα του Θεού και ίσως ταίριαζε κάτι πιό.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι, έτσι απαντά ο Απ. Παύλος και έτσι απαντώ κι εγώ γιατί συμφωνώ απόλυτα μαζί του.


Εχμ οκ, μίλησε ο Παύλος με τον Θεό και σου τα μετέφερε.
Μα και ο Μπους μίλησε και μιλάει με τον Θεό. Σε αυτόν γιατί δεν δίνεις βάση; :confused:




Δεν έχω δικαίωμα να συμφωνώ με κατί που θεωρώ ότι με εκφράζει απόλυτα?



Εχμ, και εμένα με εκφράζει το κυνήγι ελέφαντα, μα δεν έχουν μείνει και πολλοί ελέφαντες για να συμφωνήσω στο κυνήγι των :hmm:



Γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ επειδή θέλω να ζω γι Αυτόν που πέθανε για μένα? Κι αν Αυτόν τον ρώτησα ή όχι εσένα τι θα σε ωφελήσει αν το μάθεις? Είναι μια προσωπική επιλογή.


Και η πρέζα είναι προσωπική επιλογή ρε μεγάλε. :P
Μην αρπάζεσαι, δεν αμφιβάλλω ότι ο Θεός υπάρχει. Έχει μιλήσει σε πολλούς ανθρώπους. Και έχει πει και πράγματα σαφή και λογικά! Μάλιστα, κάπου στο Λευιτικό αναφέρει ο ίδιος ο Θεός, πως θέλει οι ισραηλίτες στρατιώτες να καλύπτουν με χώμα τα στερεά κατάλοιπα της πέψεώς τους, γιατί ο Ίδιος βαδίζει το βράδυ στο στρατόπεδο
και δεν επιθυμεί να λερωθεί :confused::sick::sick:


επειδή όμως πλατειάζω... μπάιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στραβοτιμονιές.

Νεοφερμένος

Ο Στραβοτιμονιές. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αλέξανδρε. Μήπως η υπογραφή σου δεν θά'πρεπε να είναι τόσο μεγάλη και κραυγαλέα? Υπάρχει κάποιος λόγος γιαυτό? Εχεις κάποια πνευματική οδηγία γιαυτό? Αν έχεις κάποιες εμπειρίες και πνευματικές επαφές μήπως θά'ταν φρόνιμο να ζητήσεις κάποια απάντηση για το αν ωφελείς η βλάπτεις με τόσο τεράστια υπογραφή? Η μήπως έστω πρέπει να βάλεις μπροστά το [Θέλω πολύ] [Θά ήθελα] η κάτι τέτοιο που να δίνει μια σεμνότητα στην υπογραφή αυτή? Στο λέω διότι μέσα αναφέρεται και το όνομα του Θεού και ίσως ταίριαζε κάτι πιό.......



Υγ.λάθος[Θά'θελα πολύ] όχι [Θέλω πολύ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αλέξανδρε. Μήπως η υπογραφή σου δεν θά'πρεπε να είναι τόσο μεγάλη και κραυγαλέα? Υπάρχει κάποιος λόγος γιαυτό? Εχεις κάποια πνευματική οδηγία γιαυτό? Αν έχεις κάποιες εμπειρίες και πνευματικές επαφές μήπως θά'ταν φρόνιμο να ζητήσεις κάποια απάντηση για το αν ωφελείς η βλάπτεις με τόσο τεράστια υπογραφή? Η μήπως έστω πρέπει να βάλεις μπροστά το [Θέλω πολύ] [Θά ήθελα] η κάτι τέτοιο που να δίνει μια σεμνότητα στην υπογραφή αυτή? Στο λέω διότι μέσα αναφέρεται και το όνομα του Θεού και ίσως ταίριαζε κάτι πιό.......

Δεν νομίζω πως ωφελώ ούτε οτι βλάπτω κανέναν με την υπογραφή μου. Είναι μια υπογραφή που λέει αυτό που θέλω πάνω απ όλα και πρώτα απ όλα στη ζωή μου. Κάθε μέλος στο φόρουμε φέρει, προαιρετικά, μια υπογραφή με την οποία εκφράζει κάτι.

Θέλω = θέλω, επιθυμώ

θέλω δεν σημαίνει :

- κάτι που κάνω με περισσή ικανότητα
- που εχω καταφέρει επιτυχώς

Διαφορετικά θα έλεγα: ΖΩ γι Αυτόν που πέθανε για μένα

Δεν μπορώ να καταλάβω που εντοπίζεις το υπερήφανο της υπόθεσης. Προτάσεις που ξεκινάνε με το θέλω, σημαίνουν το ίδιο με το Θέλω πολύ. Το θα ήθελα πολύ σημαίνει ότι το προσπάθησα, δεν τα κατάφερα και παραιτήθηκα από την προσπάθεια. Θέλω σημαίνει διάρκεια, θέλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τουλάχιστον Αλεξ στο άβαταρ αλλάζεις ύφος, βάζοντας τον Oμπι-Ουαν Κενόμπι,:clapup:
έναν περίλαμπρο Jedi Knight
που εκτός από το να χρησιμοποιεί την Δύναμη για να πολεμά το Κακό
έδωσε το φιλί της Ζωής
στην καρριέρα του Γιούαν ΜακΓκρέγκορ. :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δυστυχώς, αγαπητέ μου φίλε Αλέξανδρε, ο κόσμος ακόμη βλέπει τον "εν Ιησού Χριστώ", ή ως θύμα λιονταριών ή ως λιοντάρι στην αρένα...Παραβλέπει προφανώς, ότι εκείνος λέει: "Χαίρεσθαι την χαρά μου":redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Χρήμα, Εξουσία, Ανθρώπινη δύναμη, Επιστήμη, Ήλιος, Φύση... Θες να σου απαριθμήσω κι άλλους θεούς? Μη τα βλέπεις όλα τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που πιστεύει στον Ιησού Χριστό ότι γίνονται υπό το Πρίσμα Θεός ή Διάβολος. Η ευθύνη των επιλογών μας είναι αποκλειστικά δική μας.

Είναι άλλο πράγμα η πίστη σε ένα ανώτερο όν, σε μια συμπαντική συνείδηση όπως το θέτουν πολλοί και και άλλο η "θεοποίηση" υλικών αγαθών. Δεν αναφέρομαι σε θρησκείες που πιθανόν χρησιμοποιούν είδωλα αλλά σε δημιουργήματα του ανθρώπινου πολιτισμού. Η χρήση του όρου περί θεού είναι σε αυτή την περίπτωση μεταφορική και καμία σχέση δεν έχει με την κατσεστημένη εικόνα που έχουν οι άνθρωποι για το Ανώτερο στο νού τους.

Το επιχείρημα όμως οτι η κάθε θρησκεία προάγει τη δική της αλήθεια μέσα απο τα Ιερά της Βιβλία είναι πραγματικά στέρεο. Εδώ αξίζει κανείς να σταθεί.

Με ποιά κριτήρια επιλέγει ο άνθρωπος το θεό στον οποίο πιστεύει; Πως επιλέγει τη δική του Αλήθεια;

Υ.Γ. Θα σας παρακαλούσα να προσπαθήσετε να μην βγαίνετε τόσο offtopic σε ορισμένα σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Με ποιά κριτήρια επιλέγει ο άνθρωπος το θεό στον οποίο πιστεύει; Πως επιλέγει τη δική του Αλήθεια;

....

Ακριβέ μου φίλε, νομίζω, πως ο αληθινός Θεός δεν επιλέγεται, ίσως όμως να μπορεί Εκείνος να επιλέγει:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα σας παρακαλούσα να προσπαθήσετε να μην βγαίνετε τόσο offtopic σε ορισμένα σημεία.



Οφφτοπικ ο πολεμος των άστρων; :(

Υγ. Πατέρ, βάφφλες αύτοις, ου γαρίδας ει τι πιούσιν... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κατ'αρχην η θρησκεια ειναι πανανθρωπινο συναισθημα:

Απο τοττε που γεννιεται ο ανθρωπος οπου κι αν βρισκεται,σε οποια ηλικια,φυλο,λαο κτλ ,ανεκαθεν ανεξαρτητα απο το ειδος πολιτισμου του,εχει βαθια ριζωμενο μεσα του το θρησκευτικο συναισθημα και μια φυσικη ροπη κ ταση προς το Θεο.Αυτο αποδεικνυεται ,οχι μονο απο ερευνες πουυ εχουν γινει αλλα και απο την παλαιολογια,αρχαιολογια,ιστορια,κοινωνιολογια,θεολογια κτλ.
Η θρησκεια ειναι τοσο αρχαια ,οσο και η ανθρωποτητα!Η πιστη στο Θεο ειναι πανανθρωπινο,παγκοσμιο φυσικο φαινομενο!


Αρα αυτο το πανανθρωπινο συναισθημα ειναι ακομη μια αποδειξη της υπαρξης του Θεου.
Τοτε ποια λογικη εχει η αθεια??

Γνωστοι φιλοσοφοι,αλλα και επιστημονες εχουν διατυπωσει τα εξης:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ:Ουδεν εθνος αθεον.
ΚΙΚΕΡΩΝΑΣ:Ποιος λαος πριν απο καθε αλλη γνωση,δεν εχει τη γνωση του Θεου?Κανενας λαος ,οσο αμαθης κι αν ειναι δεν αγνοει την υπαρξη του Θεου,εστω κι αν αγνοει ποιον πρεπει να εχει.
MAX MULLER,Γερμανος θρησκειολογος:Οπου ανακαλυπτουμε ,εστω κ ελαχιστα ιχνη ανθρωπινης κοινωνιας,εκει βρισκουμε κ ιχνη θρησκειας!
ΒΥΡΩΝ ΖΕΒΕΝΣ.ανθρωπολογος:Η ανθρωποτητα στο συνολο της θρησκευει.Στην ιστορια δεν υπαρχει εποχη που να ζουν οι ανθρωποι χωρις θρησκειαΚαι η πιο αθλια ανθρωπινη φυλη εχει ιδεες θρησκευτικες.Κανεις ανθρωπολογος δεν διαφωνει στο σημειο αυτο.
ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ:Σε ολοκληρη τη ζωη του με την καυστικη του πενα,προσπαθουσε να καταργησει την χριστιανικη πιστη.Συνθημα του ηταν :"Συντριψτε την ατιμη(δηλ.την Εκκλησια)"Με τα βιβλια του παρεσυρε πολλους και γι αυτο ονομαστηκε "πατερας της απιστιας"Ομως καποτε ομολογησε:"Αθεοι ειναι οι ηλιθιοι,γιατι κι αν ακομη οι ανθρωποι αρνιοντουσαν την υπαρξη του Θεου,ολοκληρη η φυση θα τους διεψευδε,αφου ολοκληρη διακυρυσσει την υπαρξη του"
Οταν καποτε αρρωστησε βαρια,ζητησε να εξομολογηθει!!!

Κι ολα αυτα τα παραθετω για να καταΛΗΞΩ στο εξης:
Η λεγομενη αθεια ειναι φαινομενικη!!
Οι "αθεοι" εχουν την εντυπωση πως επειδη δεν θελουν να πιστευουν στο Θεο ,το κατορθωνουν κιολας.Τα φαινομενα απατουν:διαφορετικη ειναι ειναι η επιφανεια και διαφορετικο το βαθος!
Σε ολους μας ερχονται καποιες στιγμες,που φερνουν στην επιφανεια το πραγματικο μας βαθος.Ποιος απο μας σε καποια στιγμη που π.χ. τρομαζει δεν λεει"Παναγια μου!!Χριστε μου!! ?
Αυτο συνεβη και σε ονομαστους αθεους(οπως ο προαναφερθεις)που σε δυσκολες στιγμες της ζωης τους,σε ωρες ειλικρινιας και πνευματικης ανανηψης ομολογησαν την πλανη τους!

φιλικα παντα
Ευα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...κι αν ακομη οι ανθρωποι αρνιοντουσαν την υπαρξη του Θεου,ολοκληρη η φυση θα τους διεψευδε,αφου ολοκληρη διακυρυσσει την υπαρξη του"

Δηλαδή με λίγα λόγια:

Επειδή, ό,τι μπορεί να γίνει γνωστό για τον Θεό, είναι φανερό μέσα τους· για τον λόγο ότι, ο Θεός το φανέρωσε σ' αυτούς.
Δεδομένου ότι, τα αόρατα αυτού βλέπονται φανερά από την εποχή τής κτίσης τού κόσμου, καθώς νοούνται διαμέσου των δημιουργημάτων του, και η αιώνια δύναμή του και η θεότητα, ώστε αυτοί να είναι αναπολόγητοι.

Ρωμαίους επιστολή Κεφ. 1ο


Αν κάποιος ανάμεσά σας νομίζει ότι είναι θρήσκος, και δεν χαλινώνει τη γλώσσα του, αλλά εξαπατάει την καρδιά του, η θρησκεία του είναι μάταιη. Θρησκεία καθαρή και χωρίς ψεγάδι μπροστά στον Θεό και Πατέρα είναι τούτη: Να επισκέπτεται τους ορφανούς και τις χήρες στη θλίψη τους, και να τηρεί τον εαυτό του αμόλυντο από τον κόσμο.

Ιακώβου επιστολή Κεφ. 1, εδ. 26-27
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σε ολους μας ερχονται καποιες στιγμες,που φερνουν στην επιφανεια το πραγματικο μας βαθος.Ποιος απο μας σε καποια στιγμη που π.χ. τρομαζει δεν λεει"Παναγια μου!!Χριστε μου!! ?

δυστυχώς εμένα μου ξέφευγαν πολύ συχνά Χριστοπαναγίες, αλλά βρήκα τρόπο να το αντιμετωπίζω, την ώρα που πάω να πω γαμώ την Πανα... προσθέτω το - χαική, και όταν πάω να πάω γαμώ το Χρι... προσθέτω τον -στόφορο Κολόμβο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κατ'αρχην η θρησκεια ειναι πανανθρωπινο συναισθημα:

Απο τοττε που γεννιεται ο ανθρωπος οπου κι αν βρισκεται,σε οποια ηλικια,φυλο,λαο κτλ ,ανεκαθεν ανεξαρτητα απο το ειδος πολιτισμου του,εχει βαθια ριζωμενο μεσα του το θρησκευτικο συναισθημα και μια φυσικη ροπη κ ταση προς το Θεο.Αυτο αποδεικνυεται ,οχι μονο απο ερευνες πουυ εχουν γινει αλλα και απο την παλαιολογια,αρχαιολογια,ιστορια,κοινωνιολογια,θεολογια κτλ.
Η θρησκεια ειναι τοσο αρχαια ,οσο και η ανθρωποτητα!Η πιστη στο Θεο ειναι πανανθρωπινο,παγκοσμιο φυσικο φαινομενο!(το γεγονος αυτο οφειλεται στην παιδεια που μας δινουν οι προηγουμενες γενιες,δηλαδη ο παππους μου μου λεει για το θεο και οτι πρεπει να πιστευω και αφου μου το λεει σε μικρη ηλικια οπου δεν εχω διαμορφωση χαρακτηρα το δεχομαι χωρις να μπορω να το κρινω.για παραδειγμα ολοι ξερουμε να γραφουμε, γιατι;;; επειδη το εχουμε εμφυτο;;; οχι βεβαια αλλα επειδη μας το εμαθαν οι προηγουμενες γενιες.δεν μπορω λοιπον να δεχτω αυτο που λες δηλαδη οτι η ταση προς το θεο ειναι εμφυτη,ομως μπορω να δεχτω οτι ο ανθρωπος ειναι αδυναμος και προκειμενου να αισθανεται πιο ασφαλης στρεφεται σε θεους.αλλωστε νομιζω ειναι ολοφανερο το αν καποιος θα γινει χριστιανος ορθοδοξος ξ καθολικος η μουσουλμανος η βουδιστης εξαρταται κυριως απο το που θα γεννηθει!)


Αρα αυτο το πανανθρωπινο συναισθημα ειναι ακομη μια αποδειξη της υπαρξης του Θεου.
Τοτε ποια λογικη εχει η αθεια??

Γνωστοι φιλοσοφοι,αλλα και επιστημονες εχουν διατυπωσει τα εξης:(οπως εχουν διατυπωσει τα παρακατω ετσι εχουν διατυπωσει και ενα σωρο απο ανοησιες του τυπου η γη ειναι επιπεδη,οι θεοι ζουν στην κορυφη του ολυμπου,υποστηριζαν το γεωκεντρικο συστημα...και αλλα τετοια πολλα)

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ:Ουδεν εθνος αθεον.( ε και;;; απεδειξες την υπαρξη του θεου;;;)
ΚΙΚΕΡΩΝΑΣ:Ποιος λαος πριν απο καθε αλλη γνωση,δεν εχει τη γνωση του Θεου?Κανενας λαος ,οσο αμαθης κι αν ειναι δεν αγνοει την υπαρξη του Θεου,εστω κι αν αγνοει ποιον πρεπει να εχει.(η πρωτη γνωση δηλαδη πρεπει να ειναι αυτη του θεου;;; αν απο αυριο οτι υπαρχει στο πολιτισμο μας καταστρεφοταν νομιζω θα χρειαζομασταν πρωτα μηχανικους,γιατρους,επιστημονες και εργατικα χερια,ο θεος δεν θα βοηθουσε ιδαιτερα)
MAX MULLER,Γερμανος θρησκειολογος:Οπου ανακαλυπτουμε ,εστω κ ελαχιστα ιχνη ανθρωπινης κοινωνιας,εκει βρισκουμε κ ιχνη θρησκειας!(ναι,τωρα μας επεισες,για τον μεσαιωνα τι αποψη εχει;;; οταν η εκκλησια εκαιγε τους επιστημονες γιατι ελεγαν την αληθεια στο κοσμο και φυσικα αυτο δεν ηταν υπερ της εκκλησιας.τοσοι πολεμοι εχουν γινει στο ονομα της θρησκειας.οντως πολυ ανθρωπια)
ΒΥΡΩΝ ΖΕΒΕΝΣ.ανθρωπολογος:Η ανθρωποτητα στο συνολο της θρησκευει.Στην ιστορια δεν υπαρχει εποχη που να ζουν οι ανθρωποι χωρις θρησκειαΚαι η πιο αθλια ανθρωπινη φυλη εχει ιδεες θρησκευτικες.Κανεις ανθρωπολογος δεν διαφωνει στο σημειο αυτο.
ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ:Σε ολοκληρη τη ζωη του με την καυστικη του πενα,προσπαθουσε να καταργησει την χριστιανικη πιστη.Συνθημα του ηταν :"Συντριψτε την ατιμη(δηλ.την Εκκλησια)"Με τα βιβλια του παρεσυρε πολλους και γι αυτο ονομαστηκε "πατερας της απιστιας"Ομως καποτε ομολογησε:"Αθεοι ειναι οι ηλιθιοι,γιατι κι αν ακομη οι ανθρωποι αρνιοντουσαν την υπαρξη του Θεου,ολοκληρη η φυση θα τους διεψευδε,αφου ολοκληρη διακυρυσσει την υπαρξη του"
Οταν καποτε αρρωστησε βαρια,ζητησε να εξομολογηθει!!!

Κι ολα αυτα τα παραθετω για να καταΛΗΞΩ στο εξης:
Η λεγομενη αθεια ειναι φαινομενικη!!
Οι "αθεοι" εχουν την εντυπωση πως επειδη δεν θελουν να πιστευουν στο Θεο ,το κατορθωνουν κιολας.Τα φαινομενα απατουν:διαφορετικη ειναι ειναι η επιφανεια και διαφορετικο το βαθος!
Σε ολους μας ερχονται καποιες στιγμες,που φερνουν στην επιφανεια το πραγματικο μας βαθος.Ποιος απο μας σε καποια στιγμη που π.χ. τρομαζει δεν λεει"Παναγια μου!!Χριστε μου!! ?
Αυτο συνεβη και σε ονομαστους αθεους(οπως ο προαναφερθεις)που σε δυσκολες στιγμες της ζωης τους,σε ωρες ειλικρινιας και πνευματικης ανανηψης ομολογησαν την πλανη τους!

φιλικα παντα
Ευα
φιλικα παντα ευα και απο εμας αλλα θες να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν αθεοι και οτι ο θεος υπαρχει.εχεις τις αποψεις σου εχουμε τις δικες μας αλλα προσεχε πως τα υποστηριζεις τα λεγομενα σου γιατι δεν ειναι πολυ δυσκολο και εμεις να αποδειξουμε οτι δεν υπαρχουν αληθινοι πιστοι οπως εσυ εκανες το αντιστοιχο με το βολταιρο.συνεχισε το βαθυ σου υπνο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κάποτε, ο χριστιανισμός ήταν ελεύθερος να αντιμετωπίζει τους άπιστους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημαντικός αριθμός τους.

Στις μέρες μας, αφαιρέσαμε από την εκκλησία τη δυνατότητα να φυλακίζει και να εκτελεί σύμφωνα με το λόγο του Θεού και γι'αυτό οι άθεοι είναι πλέον εκτός ελέγχου.

Χιλιάδες άνθρωποι δε έχουν την ευκαιρία να μετανοήσουν με τραγικό αποτέλεσμα για τη μεταθάνατο ζωή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Κάποτε, ο χριστιανισμός ήταν ελεύθερος να αντιμετωπίζει τους άπιστους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημαντικός αριθμός τους.

Στις μέρες μας, αφαιρέσαμε από την εκκλησία τη δυνατότητα να φυλακίζει και να εκτελεί σύμφωνα με το λόγο του Θεού και γι'αυτό οι άθεοι είναι πλέον εκτός ελέγχου.

Χιλιάδες άνθρωποι δε έχουν την ευκαιρία να μετανοήσουν με τραγικό αποτέλεσμα για τη μεταθάνατο ζωή τους.

Και τους "κλεφτες" που ειναι μεσα στην εκκλησια και την διοικουν ποιος θα τους φυλακισει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Χιλιάδες άνθρωποι δε έχουν την ευκαιρία να μετανοήσουν με τραγικό αποτέλεσμα για τη μεταθάνατο ζωή τους.

Και πού ξέρεις εσύ τι παθαίνουν στη μετά θάνατο ζωή τους; Σου στέλνει μέιλ ο από πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κατ'αρχην η θρησκεια ειναι πανανθρωπινο συναισθημα:

Απο τοττε που γεννιεται ο ανθρωπος οπου κι αν βρισκεται,σε οποια ηλικια,φυλο,λαο κτλ ,ανεκαθεν ανεξαρτητα απο το ειδος πολιτισμου του,εχει βαθια ριζωμενο μεσα του το θρησκευτικο συναισθημα και μια φυσικη ροπη κ ταση προς το Θεο.Αυτο αποδεικνυεται ,οχι μονο απο ερευνες πουυ εχουν γινει αλλα και απο την παλαιολογια,αρχαιολογια,ιστορια,κοινωνιολογια,θεολογια κτλ.
Η θρησκεια ειναι τοσο αρχαια ,οσο και η ανθρωποτητα!Η πιστη στο Θεο ειναι πανανθρωπινο,παγκοσμιο φυσικο φαινομενο!


Αρα αυτο το πανανθρωπινο συναισθημα ειναι ακομη μια αποδειξη της υπαρξης του Θεου.
Τοτε ποια λογικη εχει η αθεια??

Γνωστοι φιλοσοφοι,αλλα και επιστημονες εχουν διατυπωσει τα εξης:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ:Ουδεν εθνος αθεον.
ΚΙΚΕΡΩΝΑΣ:Ποιος λαος πριν απο καθε αλλη γνωση,δεν εχει τη γνωση του Θεου?Κανενας λαος ,οσο αμαθης κι αν ειναι δεν αγνοει την υπαρξη του Θεου,εστω κι αν αγνοει ποιον πρεπει να εχει.
MAX MULLER,Γερμανος θρησκειολογος:Οπου ανακαλυπτουμε ,εστω κ ελαχιστα ιχνη ανθρωπινης κοινωνιας,εκει βρισκουμε κ ιχνη θρησκειας!
ΒΥΡΩΝ ΖΕΒΕΝΣ.ανθρωπολογος:Η ανθρωποτητα στο συνολο της θρησκευει.Στην ιστορια δεν υπαρχει εποχη που να ζουν οι ανθρωποι χωρις θρησκειαΚαι η πιο αθλια ανθρωπινη φυλη εχει ιδεες θρησκευτικες.Κανεις ανθρωπολογος δεν διαφωνει στο σημειο αυτο.
ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ:Σε ολοκληρη τη ζωη του με την καυστικη του πενα,προσπαθουσε να καταργησει την χριστιανικη πιστη.Συνθημα του ηταν :"Συντριψτε την ατιμη(δηλ.την Εκκλησια)"Με τα βιβλια του παρεσυρε πολλους και γι αυτο ονομαστηκε "πατερας της απιστιας"Ομως καποτε ομολογησε:"Αθεοι ειναι οι ηλιθιοι,γιατι κι αν ακομη οι ανθρωποι αρνιοντουσαν την υπαρξη του Θεου,ολοκληρη η φυση θα τους διεψευδε,αφου ολοκληρη διακυρυσσει την υπαρξη του"
Οταν καποτε αρρωστησε βαρια,ζητησε να εξομολογηθει!!!

Κι ολα αυτα τα παραθετω για να καταΛΗΞΩ στο εξης:
Η λεγομενη αθεια ειναι φαινομενικη!!
Οι "αθεοι" εχουν την εντυπωση πως επειδη δεν θελουν να πιστευουν στο Θεο ,το κατορθωνουν κιολας.Τα φαινομενα απατουν:διαφορετικη ειναι ειναι η επιφανεια και διαφορετικο το βαθος!
Σε ολους μας ερχονται καποιες στιγμες,που φερνουν στην επιφανεια το πραγματικο μας βαθος.Ποιος απο μας σε καποια στιγμη που π.χ. τρομαζει δεν λεει"Παναγια μου!!Χριστε μου!! ?
Αυτο συνεβη και σε ονομαστους αθεους(οπως ο προαναφερθεις)που σε δυσκολες στιγμες της ζωης τους,σε ωρες ειλικρινιας και πνευματικης ανανηψης ομολογησαν την πλανη τους!

φιλικα παντα
Ευα

Και πού ξέρεις εσύ τι παθαίνουν στη μετά θάνατο ζωή τους; Σου στέλνει μέιλ ο από πάνω;
καλο!!!!!!!!!!:):D:clapup:( και +1)

Κάποτε, ο χριστιανισμός ήταν ελεύθερος να αντιμετωπίζει τους άπιστους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημαντικός αριθμός τους.

Στις μέρες μας, αφαιρέσαμε από την εκκλησία τη δυνατότητα να φυλακίζει και να εκτελεί σύμφωνα με το λόγο του Θεού και γι'αυτό οι άθεοι είναι πλέον εκτός ελέγχου.

Χιλιάδες άνθρωποι δε έχουν την ευκαιρία να μετανοήσουν με τραγικό αποτέλεσμα για τη μεταθάνατο ζωή τους.
ασε ρε φιλε σε εχουμε παρει χαμπαρι οτι κανεις την πλακα σου.εκτεθηκες στο θεμα οικονομικα κινητρα της ομοφυλοφιλιας.για οσους δεν ξερουν την πλακα του κανει το παιδι δεν τα εννοει αυτα που λεει,μην το παρεξηγειται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και πού ξέρεις εσύ τι παθαίνουν στη μετά θάνατο ζωή τους; Σου στέλνει μέιλ ο από πάνω;

Αφού είναι άθεοι, που να πάνε;

Στον παράδεισο;

Φυσικά δε μπορώ να γνωρίζω αν μετάνιωσαν και έγιναν χριστιανοί την τελευταία στιγμή.

Η εκκλησία πλέον δε μπορεί να παρέμβει και να βοηθήσει τους άθεους, με αποτέλεσμα πολλοί από αυτούς να πεθάνουν αμετανόητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top