• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρόβλημα Σύλληψης

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αν ειχατε προβλημα συλληψεις τι θα κανατε?
θα υιοθετουσατε? εξωσωματικη?
αν ο αντρας σας ειχε προβλημα θα χρεισιμοποιουσατε αλλο σπερμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιούσα άλλο σπέρμα.
Αν ο λόγος, που δε θα μπορούσαμε να κάνουμε παιδί, ήταν το σπέρμα του άντρα μου, θα σκεφτόμουν την εξωσωματική...
αλλά νομίζω ότι μέσα από τη διαδικασία αυτή θα ευαισθητοποιούμουν έντονα σχετικά με το θέμα της υιοθεσίας...
Άσχετα με το τι θα σήμαινε τελικά αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά.... δεν έχω ιδέα τι θα έκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα εξαντλούσα πρώτα όλες τις προσπάθειες και τις δυνατότητες που μου έδινε η επιστήμη (πχ εξωσωματική) να κάνω παιδί με τον άντρα μου.
Αν αποτύχαιναν αυτές, τότε:
  • Αν το πρόβλημα ήταν δικό του, τότε θα έκανα παιδί με άλλο σπέρμα, και δεν δέχομαι αντιρρήσεις σε αυτό. Είναι απο τα πράγματα που είμαι κάθετη.
  • Αν το πρόβλημα ήταν δικό μου, παρομοίως θα τον παρότρυνα να ψάξει μια μέθοδο να κάνει παιδί με άλλο ωάριο. Αν εκείνον δεν τον ενδιέφερε, ή δεν υπήρχε τρόπος, τότε θα υιοθετούσαμε, αν το ήθελε και εκείνος και εγώ. Σε αυτό δεν είμαι κάθετη, αν δεν ήθελε παιδί που δεν θα ήταν δικό μας, τότε ας μην μεγαλώναμε παιδί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα εξαντλούσα τα όρια της επιστήμης. Σίγουρα θα προσπαθούσα, αλλά δεν ξέρω πόσο. Είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη στο θέμα της υιοθεσίας σαν κάτι που θέλω να κάνω ούτως ή άλλως, οπότε μάλλον αυτή την λύση θα χρησιμοποιούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Θα λυπόμουν πολύ που δεν θα μπορούσα να έχω ένα παιδί δικό μου. Πιστεύω αξίζει η συγκίνηση όταν βλέπεις το μωρό να δαγκώνει τα χείλη του όπως ο πατέρας του ή να κατσουφιάζει όπως η μητέρα του..Κάτι τέτοια δηλαδή, και οι 9 μήνες που οι περρισότεροι τους θεωρούν μαρτύριο. Νομίζω οτι είναι πολύ σημαντικό για μία γυναίκα να μην μπορεί να κάνει δικό της παιδί.

Ωστόσο, αν δεν μπορούσα θα υιοθετούσα. Δεν θα το έψαχνα μέσω επιστήμης, δεν θα ήθελα. Βλέπω και τη μητέρα μου , που ενώ μας έχει τρεις :P , σκέφτεται κάθε τόσο να υιοθετήσει , επειδή πλέον λόγω ηλικίας είναι επικίνδυνο να γεννήσει. Δηλαδή το βλέπω πολύ γλυκό να υιοθετήσει κανείς οπότε θα το προτιμούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάτι τέτοια δηλαδή, και οι 9 μήνες που οι περρισότεροι τους θεωρούν μαρτύριο.
:confused: Μπααααα..δε νομίζω πως ισχύει αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν ξερω γιατι αλλα πριν απο 3 χρονια αρχισε να με πιανει τετειος φοβος.
τι εξεταση μπορω να κανω να δω αν ολα ειναι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν ξερω γιατι αλλα πριν απο 3 χρονια αρχισε να με πιανει τετειος φοβος.
τι εξεταση μπορω να κανω να δω αν ολα ειναι οκ?

την έχω και εγώ αυτή την απορία... Υπάρχει κάποιου είδους εξέταση? Και αν ναι πρέπει να έχεις λόγο για να την κάνεις (πχ. να προσπαθείς και να μην μπορείς) ή μπορείς να πας απλά (που?) και να τη ζητήσεις? Και.. το κόστος αυτής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νομίζω ότι για κάτι τέτοιο θα σας καλύψει ο γυναικολόγος σας....
απ όσο ξέρω πάντως, όταν υπάρχει θέμα προβλήματος σύλληψης (Δλδ έχουν περάσει 2 ολόκληρα χρόνια συνεχούς προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα) οι εξετάσεις ξεκινάνε απ τον άντρα και ένα σπερματογράφημα.
Δείχνει κινητικότητα και ζωηρότητα του σπέρματος.
Αν ο άντρας βγει οκ, μετά αρχίζουν οι εξετάσεις στις γυναίκες που κοστίζουν ΠΟΛΛΑ!!!!
Δεν έχει νόημα να κάνεις τώρα μια εξέταση....αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά σε 5-10 χρόνια...
Ένα γερό κρύωμα στην κοιλιά, μια απροσεξία, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δημιουργήσει κάτι το οποίο δεν υπήρχε από πριν
Πολυκυστικές, σαλπιγγίτιδες, ινομυώματα κλπ... ένα σωρό πράγματα μπορούν να μην υπάρχουν σήμερα που θα κάνεις την εξέταση και να ξεφυτρώσουν αύριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
νομίζω ότι για κάτι τέτοιο θα σας καλύψει ο γυναικολόγος σας....
απ όσο ξέρω πάντως, όταν υπάρχει θέμα προβλήματος σύλληψης (Δλδ έχουν περάσει 2 ολόκληρα χρόνια συνεχούς προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα) οι εξετάσεις ξεκινάνε απ τον άντρα και ένα σπερματογράφημα.
Δείχνει κινητικότητα και ζωηρότητα του σπέρματος.
Αν ο άντρας βγει οκ, μετά αρχίζουν οι εξετάσεις στις γυναίκες που κοστίζουν ΠΟΛΛΑ!!!!
Δεν έχει νόημα να κάνεις τώρα μια εξέταση....αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά σε 5-10 χρόνια...
Ένα γερό κρύωμα στην κοιλιά, μια απροσεξία, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δημιουργήσει κάτι το οποίο δεν υπήρχε από πριν
Πολυκυστικές, σαλπιγγίτιδες, ινομυώματα κλπ... ένα σωρό πράγματα μπορούν να μην υπάρχουν σήμερα που θα κάνεις την εξέταση και να ξεφυτρώσουν αύριο
,

θα μεινω δηλ. με τον φοβο μεχρι να ερθει αυτη η στιγμη?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
,

θα μεινω δηλ. με τον φοβο μεχρι να ερθει αυτη η στιγμη?:(
ο φόβος και το άγχος είναι ένας απ τους πάρα πολύ σημαντικούς παράγοντες για να καθυστερήσει πολύ η σύλληψη....

μόνο και μόνο από αυτά, χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως ιατρικό πρόβλημα, μπορεί να προσπαθείς για χρόνια και να μην μένεις έγκυος....
να έχεις ξοδέψει χιλιάδες σε γιατρούς και να μην κάνεις τίποτα... απλά και μόνο επειδή έχεις άγχος και ανησυχείς....


γιαυτό αντί να στρεσάρεσαι από τώρα, κοίτα να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στο μη άγχος και στο μη στρεσάρισμα για να είσαι πιο άνετη όταν έρθει η ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kι εγω θα ηθελα να σιγουρεψω οτι δεν υπαρχει καμια δυνατοτητα να εχουμε παιδι με το δικο μας γενετικο υλικο, πριν παμε σε αλλες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
αν ειχατε προβλημα συλληψεις τι θα κανατε?
θα υιοθετουσατε? εξωσωματικη?
αν ο αντρας σας ειχε προβλημα θα χρεισιμοποιουσατε αλλο σπερμα?

Δεν μπορω να ξερω ειλικρινα τι θα έκανα, αλλά δύσκολα θα επέλεγα την λυση του ξενου γενετικού υλικού, θα προτιμούσα την λυση της υιοθεσίας. Εξωσωματικη δεν ξερω αν θα έκανα, με αγχωνουν οι ορμόνες που πρέπει να πάρεις.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
:confused: Μπααααα..δε νομίζω πως ισχύει αυτό που λες.

Στο θέμα σχετικά με την έκτρωση πολλές γνώμες (τουλάχιστον στις αρχικές σελίδες που έχω διαβάσει) λένε "Δεν θα κρατήσω το παιδί ενώ δεν το θέλω να χαλάσω το σώμα μου και τη ψηχολογική μου κατάσταση 9 μήνες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επειδή ίσως αυτές οι απαντήσεις δώθηκαν από γυναίκες που δεν έχουν ζήσει αυτούς τους 9 υπέροχους μήνες, να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία που ήταν μοναδική.
Δεν υπάρχει πιο μαγικό πράγμα από το να νιώθεις το παιδί σου να υπάρχει μέσα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ που το ζω πάντως τώρα, έχω να δηλώσω υπεύθυνα ότι ειδικά τους 4 πρώτους μήνες δεν παίρνεις χαμπάρι :P
δεν το ακούς, δεν χτυπάει, δεν λαλάει... αν δεν πετάξεις και κοιλιά, είσαι σαν να μην συμβαίνει τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγώ που το ζω πάντως τώρα, έχω να δηλώσω υπεύθυνα ότι ειδικά τους 4 πρώτους μήνες δεν παίρνεις χαμπάρι :P
δεν το ακούς, δεν χτυπάει, δεν λαλάει... αν δεν πετάξεις και κοιλιά, είσαι σαν να μην συμβαίνει τίποτα :P


ε δεν μπορει ολο κ καποια αισθηση τουλαχιστον ψυχολογικη θα εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
α ναι... ψυχολογικά φυσικά....
νιώθεις συνεχώς ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΓΧΟΣ να πάνε όλα καλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top