• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Προβλήματα όρασης

Προβλήματα όρασης

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Μυωπία

    Ψήφοι: 27 69.2%
  • Πρεσβυωπία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δυσχρωματοψία/αχρωματοψία

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Υπερμετρωπία

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 15.4%

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω δυσχρωματοψία/αχρωματοψία αλλά στο internet που ψάχνω διάφορα τεστ αχρωματοψίας τα μισά με βγάζουν ότι έχω και τα άλλα μισά ότι δεν έχω... :hmm: Εσείς έχετε κανένα πρόβλημα όρασης , αν ναι τι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Eγω εχω μυωπια και πολλους βαθμους μαλιστα!!Θα σπασω ρεκορ,το βλεπω εγω.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Eγω εχω μυωπια και πολλους βαθμους μαλιστα!!Θα σπασω ρεκορ,το βλεπω εγω.... :P
πόσους;;;; ξέρω πολλά άτομα με μυωπία και με πολλούς βαθμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
πόσους;;;; ξέρω πολλά άτομα με μυωπία και με πολλούς βαθμούς...

Eχω περιπου οχτωμισι βαθμους!!!!:laugh: Θα τυφλωθω σε λιγο μου φαινεται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγω εχω μυωπια γυρω στο 1,5 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Eχω περιπου οχτωμισι βαθμους!!!! Θα τυφλωθω σε λιγο μου φαινεται...
Επειδή από την τετάρτη δημοτικού έχω μυωπία και φοράω γυαλιά, θυμάμαι μου έλεγαν τότε οι γιατροί, ότι η μυωπία σταθεροποιείται όταν φθάσεις στα 21, και μετά από κάποια ηλικία (30 ή 40) αρχίζει να πέφτει και έρχεται σιγά-σιγά πρεσβυωπία.
Νομίζω ότι δεν έχεις λόγους να φοβάσαι, αρκεί να επισκέπτεσαι οφθαλμίατρο σε διαστήματα που θα σου ορίσει ο ίδιος γιατρός για τυπικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μυωπία... είχα :) Έκανα laser και από τότε είμαι μια χαρά. Σας το συνιστώ. Βέβαια κοστίζει αρκετά, αλλά από τότε είμαι άλλος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εχω συνηθισει τοσο πολυ να βλεπω θωλα που δεν μπορω να φανταστω να βλεπω κανονικα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Επειδή από την τετάρτη δημοτικού έχω μυωπία και φοράω γυαλιά, θυμάμαι μου έλεγαν τότε οι γιατροί, ότι η μυωπία σταθεροποιείται όταν φθάσεις στα 21, και μετά από κάποια ηλικία (30 ή 40) αρχίζει να πέφτει και έρχεται σιγά-σιγά πρεσβυωπία.
Νομίζω ότι δεν έχεις λόγους να φοβάσαι, αρκεί να επισκέπτεσαι οφθαλμίατρο σε διαστήματα που θα σου ορίσει ο ίδιος γιατρός για τυπικές εξετάσεις.

Mακαρι τοτε να μου σταθεροποιηθει καποια στιγμη!!!:)
Ναι,με τις συμβουλες του γιατρου δεν υπαρχουν λογοι ανησυχιας...:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Mακαρι τοτε να μου σταθεροποιηθει καποια στιγμη!!!:)
Ναι,με τις συμβουλες του γιατρου δεν υπαρχουν λογοι ανησυχιας...:angelnot:

Παντως κι εμενα η μυωπια μου αυξανεται.. Δηλαδη ειχα ξεκινησει με 0.5 στην πεμπτη δημοτικου και τωρα στην β' λυκειου εχω ανεβασει πολυ! Και μια οφθαλμιατρος που ειχε πει οτι ειναι πολυ ανησυχητικο το γεγονος οτι αυξανεται η μυωπια μου αποτομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Παντως κι εμενα η μυωπια μου αυξανεται.. Δηλαδη ειχα ξεκινησει με 0.5 στην πεμπτη δημοτικου και τωρα στην β' λυκειου εχω ανεβασει πολυ! Και μια οφθαλμιατρος που ειχε πει οτι ειναι πολυ ανησυχητικο το γεγονος οτι αυξανεται η μυωπια μου αποτομα..

Και μενα μια απο τα ιδια!!:worry:Αλλα δεν νομιζω να ειναι ανησυχητικο,γιατι τι μπορουμε να κανουμε??Φταιει η κληρονομικοτητα και τα γονιδια...Δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε δυστυχως!!:oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πρώτη δημοτικού έκανα επέμβαση για στραβισμό. Ε τώρα έχω αστιγματισμό και μυωπία. :P

Έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα παιδιά από δευτέρα-τρίτη λυκείου βάζουν γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και μενα μια απο τα ιδια!!:worry:Αλλα δεν νομιζω να ειναι ανησυχητικο,γιατι τι μπορουμε να κανουμε??Φταιει η κληρονομικοτητα και τα γονιδια...Δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε δυστυχως!!:oops:

Μου ανεφερε μαλιστα οτι μπορει να τυφλωθω οταν θα κανω παιδι (στον τοκετο) :P Οποτε μαλλον το ειχε παρακανει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπον...εγω εκανα εγχειριση για στραβισμο στα 3....εχω 11 βαθμους μυωπια και αστυγματισμο..
Και οπως και η wolfe ετσι κι εγω παρατηρω οτι τα περισσοτερα παιδια δε φορανε γυαλια γιατι ντρεπονται!Σιγα πια!!Και να πω οτι δεν υπαρχουν και ωραιοι σκελετοι στις μερες μας να πω ενταξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Μου ανεφερε μαλιστα οτι μπορει να τυφλωθω οταν θα κανω παιδι (στον τοκετο) :P Οποτε μαλλον το ειχε παρακανει..
Nα σου πω οτι κατι τετοιο εχω ακουσει και εγω;;;:worry:Αλλα νομιζω οτι πλεον ομως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα,παλιοτερα ηταν επικυνδυνο...:)Για καλο και για κακο παντως μην κανεις παιδια:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Nα σου πω οτι κατι τετοιο εχω ακουσει και εγω;;;:worry:Αλλα νομιζω οτι πλεον ομως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα,παλιοτερα ηταν επικυνδυνο...:)Για καλο και για κακο παντως μην κανεις παιδια:P:P:P

Χαχαχα η καλυτερη λυση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Χαχαχα η καλυτερη λυση :P
Xαχαχαχα,ναι!!!Οποιος εχει μεγαλη μυωπια πρεπει να ξεχναει τα παιδια,ειναι απλο!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά. Σιγά το πρόβλημα. Laser και πάλι laser. Όλα διορθώνονται με μια μικρή επεμβασούλα laser στα μάτια... Το μόνο πρόβλημα είναι το κόστος.
Διαβάζω εδώ "στην Ελλάδα το μέσο κόστος για μια εγχείριση ματιών με laser, ανάλογα με το είδος της επέμβασης, βρίσκεται ανάμεσα στις 3.000 με 4.000 ευρώ"

Δεν είναι και λίγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά. Σιγά το πρόβλημα. Laser και πάλι laser. Όλα διορθώνονται με μια μικρή επεμβασούλα laser στα μάτια... Το μόνο πρόβλημα είναι το κόστος.
Διαβάζω εδώ "στην Ελλάδα το μέσο κόστος για μια εγχείριση ματιών με laser, ανάλογα με το είδος της επέμβασης, βρίσκεται ανάμεσα στις 3.000 με 4.000 ευρώ"

Δεν είναι και λίγα...
ειναι αρκετα :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μου ανεφερε μαλιστα οτι μπορει να τυφλωθω οταν θα κανω παιδι (στον τοκετο) :P Οποτε μαλλον το ειχε παρακανει..

Και εμενα μου το εχει πει αυτο ο οφθαλμιατρος μου...δηλ. θα αναγκαστω να κανω καισαρικη...επισης ακομα και στο μπασκετ που παιζουμε στο σχολειο προσεχω παρα πολυ διοτι με ενα πολυ πολυ πολυ δυνατο χτυπημε μπορει να χασω ακομα και την οραση μου
:( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top