Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 144 64.9%
  • Γάτα

    Ψήφοι: 78 35.1%

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Και τα δύο. Και σκύλο και γάτα, άλλωστε μια χαρά τα πάνε τα δυο τους.:P
Δεν έχω παράπονο!
View attachment 43740

Xρησιμεύει και σαν μαξιλάρι ο σκύλος για το γατί :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ελπιζω να μην παει στην Κινα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
ελπιζω να μην παει στην Κινα..:P

Ελπιζω να μην ειναι ηδη στην Κινα...

Xρησιμεύει και σαν μαξιλάρι ο σκύλος για το γατί :whistle:

Εμενα ο δικος μου σκυλος παντως χρησιμοποιει εμενα ως μαξιλαρι. Πεφτει πανω μου και δεν μπορω να αναπνευσω. Την σπρωχνω να κατεβει και δεν ανοιγει ουτε ενα βλεφαρο. Χαμπαρι μιλαμε.Και αμα κουνηθω δυσανασχετει κιολας. Της χαλαμε και τον υπνο. Ειναι και βοδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ο σκύλος νομίζω είναι πολύ καλλίτερος. είναι πιο ανθρώπινος!

έχω 2 doberman και 1 γάτα. οι σκύλοι είναι πιο συναισθηματικά ζώα και εκφράζουν πιο πολύ αγάπη σε σχέση με την γάτα.

και απο σκύλους, τα doberman είναι απο τις καλλίτερες ράτσες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει ο σκύλος σε σχέση με την γάτα είναι ότι είναι πιο εύκολος στο φαγητό. Συνήθως τρώνε ότι τους δώσεις (έτσι νομίζω δηλαδή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), ενώ οι γάτες είναι αρκετά ιδιότροπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει ο σκύλος σε σχέση με την γάτα είναι ότι είναι πιο εύκολος στο φαγητό. Συνήθως τρώνε ότι τους δώσεις (έτσι νομίζω δηλαδή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), ενώ οι γάτες είναι αρκετά ιδιότροπες.

Αυτοι θα το φανε, αλλα δεν ειναι σωστο για την διατροφη τους, πρεπει να προσεχεις τι τους δινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει ο σκύλος σε σχέση με την γάτα είναι ότι είναι πιο εύκολος στο φαγητό.
το αντιθετο βλεπω εγω
η γατα ως μικρη φτανεις να τρωει αποφαγια
ο σκυλος αν ειναι πιο μεγαλος θελει να του φτιαξεις φαι κλπ

βεβαια εσυ μπορει να μιλας για σπιτικες "πολιτισμενες γατες"

σε μενα οι γατες και φαι να μην εχει,,θα φανε καμια ακριδα θα πιασουν κανα πουλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Αυτά κάνω, λείπω δυο μερες και μετά τα βλέπω όλα μαζί και δεν προλαβαίνω :P
Άγγελε με κάλυψε σε όλα η Βικτώρια..
για τις αρρώστιες επαναλαμβάνω - αν ο σκύλος πάρει τις αμπούλες και τα φάρμακά του, τότε δεν κινδυνεύεις σε τίποτα!
όσο για το γλύψιμο στη μούρη- το είχα και εγώ απορία, και αυτό που μου είπαν εκπαιδευτές και κτηνίατρος είναι "δεν κινδυνεύεις να κολλήσεις κάτι απο το σκύλο, πιο πολύ κινδυνεύει να κολλησει ο σκύλος απο εσένα"..

συμφωνώ απόλυτα-με ενοχλούν οι άνθρωποι που συμπεριφέρονται στα σκυλιά σαν σε ανθρώπους..
και κάποιοι που ντύνουν τα σκυλιά τους, η τα ταϊζουν με το πιρούνι, η τα ανεβάζουν στο τραπέζι και άλλα τέτοια "ωραία" ,δεν συμβαδίζουν με την δική μου λογική..

όπως λες,τα ζώα δεν είναι άνθρωποι, αλλά και τα ζώα και οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη της επικοινωνίας.. γι΄αυτό διαφωνώ με το να μένει ο σκύλος μόνιμα σε αυλή-ταράτσα-μπαλόνι και να μην έχει πρόσβαση στο σπίτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
πραγματικα δεν μπορω να διαλεξω :) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αυτοι θα το φανε, αλλα δεν ειναι σωστο για την διατροφη τους, πρεπει να προσεχεις τι τους δινεις

μα δεν εννοώ να τους δίνεις αποφάγια. Εννοώ απλά να αλλάξεις τύπο τροφής ή γεύση. Ο σκύλος έχω την εντύπωση ότι θα φάει πιο εύκολα την ξηρά τροφή αν πριν έτρωγε μόνο κονσέρβες. Η γάτα όχι.

το αντιθετο βλεπω εγω
η γατα ως μικρη φτανεις να τρωει αποφαγια
ο σκυλος αν ειναι πιο μεγαλος θελει να του φτιαξεις φαι κλπ

βεβαια εσυ μπορει να μιλας για σπιτικες "πολιτισμενες γατες"

σε μενα οι γατες και φαι να μην εχει,,θα φανε καμια ακριδα θα πιασουν κανα πουλι

Οι γάτες που τρώε αποφάγια είναι πεινασμένες και προσπαθούν να επιβιώσουν. Οι κατοικίδιες γάτες μπορούν να γίνουν πολύ ιδιότροπες με μια αλλαγή τροφής. Ο γάτος μου ουκ ολίγες φορές έχει προτιμήσει να μείνει νηστικός ολόκληρη μέρα, ενίοτε και 2 μέρες, παρά να φάει την διαφορετική τροφή που υπάρχει στο πιάτο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Ο σκύλος έχω την εντύπωση ότι θα φάει πιο εύκολα την ξηρά τροφή αν πριν έτρωγε μόνο κονσέρβες. Η γάτα όχι.

θυμήθηκα κάτι που είχα ακούσει σε μια εκπομπή..
στον σκύλο σου έδωσες κοτόπουλο και εσύ τρως φακές; ο σκύλος θα παρατήσει το κοτόπουλο του,για να δοκιμάσει αυτό που δεν μπορεί να έχει,και ας είναι και φακές..:D

προσωπικά πιστεύω το δεν είναι κακό να τρώνε αποφάγια,αρκεί να μην είναι βλαβερά για την υγεία τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
μα δεν εννοώ να τους δίνεις αποφάγια. Εννοώ απλά να αλλάξεις τύπο τροφής ή γεύση. Ο σκύλος έχω την εντύπωση ότι θα φάει πιο εύκολα την ξηρά τροφή αν πριν έτρωγε μόνο κονσέρβες. Η γάτα όχι.



Οι γάτες που τρώε αποφάγια είναι πεινασμένες και προσπαθούν να επιβιώσουν. Οι κατοικίδιες γάτες μπορούν να γίνουν πολύ ιδιότροπες με μια αλλαγή τροφής. Ο γάτος μου ουκ ολίγες φορές έχει προτιμήσει να μείνει νηστικός ολόκληρη μέρα, ενίοτε και 2 μέρες, παρά να φάει την διαφορετική τροφή που υπάρχει στο πιάτο του.

Δεν ξερω για τις γατες, ως προς τα σκυλια παντος εχω την εντυπωση οτι εξαρτατε πολυ απο τον χαρακτηρα, τον τροπο που εχει συνιθισει το σκυλι και σωματοτυπο... Σε μεγαλοσωμα σκυλια, οτι εχω δει απο δικα μου σκυλια, χαλιουνται, αλλα δεν θα μεινουν και νυστικα. Θα φανε μεν, αλλα ισα-ισα για να μην πεινανε. Στα μικρα, "του διαμερισματος" που συνιθος εχουν και ιδιοκτιτες που τα εχουν μεγαλωσει σαν να ητανε παιδακια εχω δει αρκτες φορες τρελο ξενερωμα για το φαΐ και αντιστοιχη συμπεριφορα με του γατου σου.

@σκυλοφιλη Ενα μαγειρεμενος φαγητο δυσκολα δεν θα περιεχει κατι που να ειναι βλαβερο για ενα σκυλι... Εκει την πατανε πολοι και δυστιχος πολλες φορες παθαινουν προβληματα υγειας τα σκυλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμάς ο σκύλος μας (καθαρόαιμο θηλυκό λυκόσκυλο) τρώει τα πάντα. Οταν λέμε τα πάντα, τα πάντα. Μια φορά μου είχε διαλύσει τα σκουπίδια για να φάει σάπιο μαιντανό. Βέβαια παλιοτερα που είχαμε αρσενικό λυκόσκυλο μαλινουά, μας είχε βγει πιό δύστροπο και αν του αλλάζαμε απλώς ξηρά τροφή μας το έπαιζε ευγενής και δεν την έτρωγε για αρκετές ώρες.
Οσο για το μαγειρευτό φαγητό, αμα δεν έχει αλάτι ή κόκκαλα, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε να βλάψει το σκύλο. Οχι αποκλειστικά αποφάγια βέβαια, αλλά σε συνδυασμό για να παίρνει και τις ουσίες που χρειάζεται από την ξηρά τροφή.
Αν και εγώ θα προτιμούσα να έχω ένα Μαλτέζικο (η μόνη ράτσα που μου αρέσει) ή ένα γατάκι ("απλό" γατάκι, ότι τίποτα πέρσικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στα μικρα, "του διαμερισματος" που συνιθος εχουν και ιδιοκτιτες που τα εχουν μεγαλωσει σαν να ητανε παιδακια εχω δει αρκτες φορες τρελο ξενερωμα για το φαΐ και αντιστοιχη συμπεριφορα με του γατου σου.
ελα μπραβο

σε μας οι γατες εχουν μπλικο φαι καθε μερα,,τοσο που συχνα κανουν κοιλια σαν γιαδουρια τουμπανο:P και ποτε δεν ειπαν οχι σε αποφαι,,χθες φαγανε πολυ ωραιες φακες..:D

και τα σκυλια παρομοια

θυμαμαι ειχα ενα λυκοσκυλο μαλινουα θηλυκο,,
μεσα στο σπιτι μυριζε σαν ψοφιμι,,και ψαχνομουν να δω,,και ανακαλυπτω σε ενα ντουλαπι ενα κουτι παλιο κιμα που ειχε χαλασει,απιστευτα

σε μια κουταμαρα της στιγμης παω και τον δινω στη σκυλα μου..

μετα πηγα να γυρισω πισω "φοβηθηκα θα μου παθει κατι κλπ"

και τη βλεπω να τον εχει εξαφανισει,και να γλυφεται κιολας και να θελει και αλλο:P

εκει καταλαβα πραγματικα ποσο οι σκυλοι ΔΕΝ ειναι ανθρωποι

και η σκυλα μου ετρωγε πολυ φαι καθε μερα,,δεν πεινουσε,,κατσαρολες με βραστο ρυζι και κοτοπουλα μσα μιλαμε..

γενικα εχω παρατηρησει οτι οσο δινεις περισσοτερο φαι σε ζω οτοσο πιο λαιμαργο το κανεις,,και ζηταει και αλλο.



και κατι αλλο,
(ο γειτονας εχει μια βελγικη λυκοσκυλινα 6μηνη ωραια,,θα τη ζευγαρωσει σε λιγο καιρο,,με αλλον βελγικο,,για να παρω εγω ενα -που θα ειναι και κοντα στη μανα του κατι πολυ καλο- και αλλα να δωθουν..
πως να ψαξω μεσω ιντερνετ λετε για να τα δωσω ,λετε στο mycat να υπσρχουν και αχαιοι σκυλοφιλοι??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Οσο για το μαγειρευτό φαγητό, αμα δεν έχει αλάτι ή κόκκαλα, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε να βλάψει το σκύλο. Οχι αποκλειστικά αποφάγια βέβαια, αλλά σε συνδυασμό για να παίρνει και τις ουσίες που χρειάζεται από την ξηρά τροφή.

οχι βέβαια,δεν μπορεί να τον βλάψει,αλλά μην ξεχνάμε οτι τα ζώα έχουν διαφορετικό πεπτικό σύστημα.. δηλαδή απο το να φάει πίτσα καλύτερα να φάει σκέτη ξηρά τροφή..
τώρα το τι απαγορεύεται να φάει ο σκύλος, για παράδειγμα: κρεμμύδι, κόκαλα κοτόπουλου, σταφύλια, το εσωτερικό της ντομάτας..

βρήκα και αυτό:

https://www.mytail.gr/i_diatrofi_tou_skilou.aspx




Άγγελε, δεν του λες καλύτερα να μην την ζευγαρώσει? γιατι αν δεν βρεθούν ενδιαφερόμενοι, τι θα απογίνουν τα κουτάβια? κι άλλα αδέσποτα...
που και να βρεθούν δηλαδή, πως θα ξέρει αν είναι υπεύθυνοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
που και να βρεθούν δηλαδή, πως θα ξέρει αν είναι υπεύθυνοι?
θα εχουν πιστοποιητικο υπευθυνοτητας

κανεις δεν το ξερει αυτο..

ενδιαφερομενοι για τετοια σκυλια θα βρεθουν πιστευω
το ενα θα το παρω εγω

και ποια σκυλια δικαιουνται να ζευγαρωνουν?μονο απο εκτροφεις και της αρειας φυλης?

δεν καταλαβαινω πραγματικα..
καθε γεννα εχει κινδυνους.. γιατο αν θα βρεθουν ανθρωποι

τα πετ σοπ πως εχουν αβερτα σκυλια?

ξερω το ρισκο,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα παρατας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Άγγελε, δεν του λες καλύτερα να μην την ζευγαρώσει? γιατι αν δεν βρεθούν ενδιαφερόμενοι, τι θα απογίνουν τα κουτάβια? κι άλλα αδέσποτα...
που και να βρεθούν δηλαδή, πως θα ξέρει αν είναι υπεύθυνοι?
Σ' αυτό που λες σκυλόφιλη έχεις δίκιο για την περίοδο κρίσης που διανύει η χώρα. Ακόμα και αν κάποιος θέλει κουταβάκι, ακόμα και αν είναι πρόθυμος να το φροντίζει κ να το αγαπάει, μπορεί -για πολλούς πλέον- το κόστος συντήρησης του σκύλου να αποδειχτεί πρόβλημα (και για τον γονέα του σκύλου κ για το σκύλο). Και εδώ που τα λέμε, κρίμα δεν θα ήταν να στερηθεί ο σκύλος πχ. τα εμβόλιά του? Ή σε φάσεις καλοκαιρινών διακοπών δεν είναι κ λίγα τα 'σπιτικά' σκυλάκια που καταλήγουν στο δρόμο...Δυστυχώς. Η επιλογή γονέων για τα κουταβάκια πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά. Για να γίνεις γονιός ενός σκύλου πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα είσαι υπεύθυνος για τουλάχιστον 10 χρόνια (μην πω και 15-17, σε μένα η μεγάλη μου στις 14 Μαίου γίνεται 16 και είναι υγιής ευτυχώς:clapup:). Πολλοί όμως παίρνουν σκύλο πάνω στον ενθουσιασμό τους κ μόλις τον βαρεθούν ο σκύλος κακοπερνάει:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οσο για το μαγειρευτό φαγητό, αμα δεν έχει αλάτι ή κόκκαλα, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε να βλάψει το σκύλο.

οχι βέβαια,δεν μπορεί να τον βλάψει,

Αυτα πιστευε και ο πατερας μου, δεν με ακουγε και καθολου, και πριν 10 μηνες περιπου καναμε ευθανασια στον Κρονο μου...:(
Τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι... Αν τα αφησεις ελευθρα στην φυση δεν θα φανε ουτ φακες, ουτε κρεμμυδι, ουτε σκορδα, ουτε αλατια, ουτε, ουτε,ουτε,ουτε... Ποσο μαλλον μακαρονια καρμποναρα, παστιτσιο και αλλα τετοια ομορφα... (σκυλοφιλη μην μου ορμιξεις, ειδα και παρακατω το ποστ σου, απλα αυτη η προταση οπως ακριβως την πειρα ειναι χιλιοειπομενη απο πολλους που κρινουν χωρις καμια γνωση)

και ποια σκυλια δικαιουνται να ζευγαρωνουν?μονο απο εκτροφεις και της αρειας φυλης?

δεν καταλαβαινω πραγματικα..
καθε γεννα εχει κινδυνους.. γιατο αν θα βρεθουν ανθρωποι

τα πετ σοπ πως εχουν αβερτα σκυλια?

ξερω το ρισκο,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα παρατας

Κοιτα, αυτο ειναι ενα πολυ περιπλκο και συνθετο θεμα. Υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι πρεπει μονο ο ταδε προταθλητης να ζευγαρωθει με την δεινα πρωταθλητρια για να προωθειτε η ρατσα... Σωστοι απο την μερια τους, αλλα γιατι τοσος ποθος; Τι παραπανω θα προσφερει δλδ σε εναν ανθρωπο ο γονος 2 πρωταθλητων απο τον εγκονο τους; Εκτος και αν το θελει για αγωνες και αλλα τετοια.
Τα πετ σοπ εχουν σκυλια απο puppy mills, ψαξε αν θελεις τι ειναι (εγω δεν ξερω για να σου πω:P μια γρηγορη ματια εριξα και δεν ασχολιθηκα παραπερα γιατι παντα ειμουν κατα τις νοοτροπιας"ζωο στην βιτρινα)
Το μονο πραγμα στην υποθεση ειναι οτι αν εστω δεν βρεθουν αρκετοι ανθρωποι, τι θα απογινουν τα κουταβια; Υπαρχει καποιος πυ μπορει να τα αναλαβει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
θα εχουν πιστοποιητικο υπευθυνοτητας
κανεις δεν το ξερει αυτο..
ενδιαφερομενοι για τετοια σκυλια θα βρεθουν πιστευω το ενα θα το παρω εγω
και ποια σκυλια δικαιουνται να ζευγαρωνουν?μονο απο εκτροφεις και της αρειας φυλης?
δεν καταλαβαινω πραγματικα..
καθε γεννα εχει κινδυνους.. γιατο αν θα βρεθουν ανθρωποι
τα πετ σοπ πως εχουν αβερτα σκυλια?
ξερω το ρισκο,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα παρατας

άγγελε, ξέρεις πόσα σκυλιά έχουν παρατήσει αυτές τις ημέρες επειδή δεν μπορούν να τα φροντίσουν πια? και δεν σου λέω για μεγαλόσωμα, αλλά για σκυλιά "σαλονιού".. ειδικά με τον φόρο για τα κατοικίδια που έρχονται,πιστεύω οτι θα χειροτερέψουν τα πράγματα..
όπως λες "πιστεύεις" οτι θα βρεθούν.. αν δεν βρεθούν όμως? αν θες ντε και καλά κάποια συγκεκριμένη ράτσα, μπορείς να βρεις καθαρόαιμα, τόσα βρίσκονται καθημερινά παρατημένα.. απο μεγάλης ηλικίας μέχρι κουυτάβια.. άσε που αν τα δυο σκυλιά που θα ζευγαρωθούν δεν θα είναι καθαρόαιμα (εκτός και αν έχουν pedigree) που σε αυτή τη περίπτωση θα το πάρεις απο εκτροφέα και όχι απο ιδιώτη όπως κατάλαβα στην αρχή..
κατα την άποψη μου, ναι, "δικαιούνται" να ζευγαρώνουν τα σκυλιά μόνο οι εκτροφείς..άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους!
για τα πετ σόπ δνε θα εκφέρω άποψη καν.. ο dark kronos σου είπε για το πως έρχονται τα ζώα στα πετ σόπ.. αν θες ψάξ΄το, είναι για γερό στομάχι,εγώ δεν το αντέχω ειλικρινά.. 1000 φορές ζώο απο ιδιώτη παρά απο πετ σόπ..

και να σου πω κάτι άλλο που με τρομάζει? γενικά διαφωνώ και με την αγορά ζώων αλλα έτσι όπως είανι τα πράγματα, αν σκάσεις λεφτά για το σκύλο,μπορεί και να μην το παρατήσεις τόσο εύκολα..(γενικά μιλάω)..
διαφωνούμε-δεν θα σε πείσω και δεν θα με πείσεις- άλλωστε αυτά που λες μου θυμίζουν πολύ αυτά που έλεγα και εγώ πριν μάθω, γιαυτό ειλικρινά δεν σε αδικώ..
διαφωνώ μαζί σου κάθετα, αλλά ομολογώ οτι πιστεύω πως αν το αναλλάβεις δεν θα το παρατήσεις.. δεν ξέρω για τους άλλους όμως..
;)

Σ' αυτό που λες σκυλόφιλη έχεις δίκιο για την περίοδο κρίσης που διανύει η χώρα. Ακόμα και αν κάποιος θέλει κουταβάκι, ακόμα και αν είναι πρόθυμος να το φροντίζει κ να το αγαπάει, μπορεί -για πολλούς πλέον- το κόστος συντήρησης του σκύλου να αποδειχτεί πρόβλημα (και για τον γονέα του σκύλου κ για το σκύλο). Και εδώ που τα λέμε, κρίμα δεν θα ήταν να στερηθεί ο σκύλος πχ. τα εμβόλιά του? Ή σε φάσεις καλοκαιρινών διακοπών δεν είναι κ λίγα τα 'σπιτικά' σκυλάκια που καταλήγουν στο δρόμο...Δυστυχώς. Η επιλογή γονέων για τα κουταβάκια πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά. Για να γίνεις γονιός ενός σκύλου πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα είσαι υπεύθυνος για τουλάχιστον 10 χρόνια (μην πω και 15-17, σε μένα η μεγάλη μου στις 14 Μαίου γίνεται 16 και είναι υγιής ευτυχώς:clapup:). Πολλοί όμως παίρνουν σκύλο πάνω στον ενθουσιασμό τους κ μόλις τον βαρεθούν ο σκύλος κακοπερνάει:(.

όπως τα λες είναι.. ειδικά το καλοκαίρι και στις διακοπές τα παρατάνε πολύ εύκολα..
τι είναι η μικρή σου? να την χαίρεσαι.. και εμένα ο δικός μου τον μάιο γίνεται 3 :)


Αυτα πιστευε και ο πατερας μου, δεν με ακουγε και καθολου, και πριν 10 μηνες περιπου καναμε ευθανασια στον Κρονο μου...:(Τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι... Αν τα αφησεις ελευθρα στην φυση δεν θα φανε ουτ φακες, ουτε κρεμμυδι, ουτε σκορδα, ουτε αλατια, ουτε, ουτε,ουτε,ουτε... Ποσο μαλλον μακαρονια καρμποναρα, παστιτσιο και αλλα τετοια ομορφα... (σκυλοφιλη μην μου ορμιξεις, ειδα και παρακατω το ποστ σου, απλα αυτη η προταση οπως ακριβως την πειρα ειναι χιλιοειπομενη απο πολλους που κρινουν χωρις καμια γνωση)

θα σου ορμίξω- σιγά μην σε αφήσω έτσι.. πλάκα κάνω-ο καθένας έχει την άποψή του,και όσο και αν διαφωνώ πχ με τον άγγελο, σέβομαι την άποψη του..
όταν μιλούσα για μαγειρεμένο φαγητό, δεν εννοούσα να δίνεις στον σκύλο φρικασέ η στιφάδο.. εννοώ μαγειρεμένο αποκλειστικά και μόνο για τον σκύλο.. δηλαδή εγώ του φτιάχνω νερόβραστο κοτόπουλο με ρύζι και το ανακατεύω με την ξηρά τροφή. ούτε λάδια ούτε αλάτι ούτε τίποτε άλλο..
τα σκυλιά όπως λες δεν είναι άνθρωποι, αλλά αν τα αφήσεις ελεύθερα στην φύση θα φάνε οτι βρούνε.. και φακές και σάπιο κρέας αρκεί να φάνε (όπως για παράδειγμα τα αδέποστα).. αλλά η αλήθεια είναι οτι τα αδέσποτα δεν ζούνε για πάνω απο 2-3 χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top