Φυσιογνωμία : Κατά πόσο ευστοχούμε κρίνοντας από το πρόσωπο.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Physiognomy : ( physis, nature and gnomon, judge, interpreter) is a theory based upon the idea that the assessment of the person's outer appearance, primarily the face, may give insights into one's character or personality. Physiognomy is not a strict science, but rather a method of analysis that indicates a variety of correlations in its subjects. Hence, physiognomy is not used as the basis of biological or psychological theory. Physiognomic applications can be considered folk science or pseudoscience, and were once used with other tools of scientific racism, in order to promote discriminatory ideas. (wikipedia).

Η ιδέα οτι μπορουμε να διαπιστωσουμε/προβλεψουμε πραγματα για το χαρακτηρα και την ιδιοσυγκρασιοα ενός ατομου απο το προσωπο, ειναι πολυ παλιά, και οσο και να μην εχει ακομα λαβει επιστημονικη υποστηριξη, δε μας φαινεται και πολυ "λαθος".

Βλεπουμε καποιον και μπορει να μας δημιουργει μια αρνητικη εντυπωση "γιατι δε μας αρεσει η φατσα του". Δε ξερουμε γιατι. Και μπορει να πεφτουμε και τελειως εξω. Αλλά καποιοι υποστηριζουν οτι πιο συχνα πεφτουμε μεσα, παρα εξω.

Καποτε το χρησημοποιουσαν σε υποθεσεις κοινωνικου/επαγγελματικου (προσληψεις εταιριων) και εγκληματολογικου περιεχομενου (κοινα χαρακτηριστικά κακοποιων). Πλεον οχι και τοσο.

Εσεις τι πιστευετε ; Υπαρχει συσχετιση ; Και ποση ειναι αυτη ; Πρεπει να βασιζομαστε πανω της ; Και αν ναι , πόσο ; Γιατι αν βασιστουμε πολυ, μπορει να αλλοιωσουμε την 1η εντυπωση για καποιον, και μετα να τον αδικησουμε πχ.

Discuss. (εγω
)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Που πας καλέ; :D

Εγώ νομίζω πάντως πως κατά ένα μεγάλο ποσοστό η πρώτη εικονα, αυτή που σχηματίζεις στα πρώτα πέντε λεπτά είναι συνήθως και η σωστότερη. Το θέμα είναι να μη σου πέσει στάχτη στα μάτια μετά από την υπόλοιπη συμπεριφορά του άλλου και καταλήξεις να μη δώσεις καμία σημασία σ' αυτό που αρχικά "διαισθανθηκες" για εκείνον. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πάντως πως κατά ένα μεγάλο ποσοστό η πρώτη εικονα, αυτή που σχηματίζεις στα πρώτα πέντε λεπτά είναι συνήθως και η σωστότερη. Το θέμα είναι να μη σου πέσει στάχτη στα μάτια μετά από την υπόλοιπη συμπεριφορά του άλλου και καταλήξεις να μη δώσεις καμία σημασία σ' αυτό που αρχικά "διαισθανθηκες" για εκείνον. ;)

Ακριβώς αυτό πιστεύω. Η πρώτη εικόνα όχι απαραίτητα των πέντε λεπτών, αλλά γενικά της πρώτης γνωριμίας, είναι αυτή που με κάνει να σχηματίσω μια εικόνα για κάποιον. Αργότερα, ακόμη και αν αλλάξω την άποψή μου, αυτή την πρώτη εικόνα θα την έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
απο τα ματια του αλλου μπορεις να καταλαβεις πολλα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό που ρωτάει (νομίζω) ο Lorien είναι αν μας προδιαθέτουν διαφορετικά τα μεγάλα ή μικρά μάτια, τα χείλη, και άλλα χαρακτηριστικά του σώματος ή του προσώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Συμφωνώ με την kajira ότι η πρώτη εντύπωση είναι συχνότερα και η σωστή, σίγουρα βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις. Όμως κατά τη γνώμη δεν είναι τόσο η φυσιογνωμία του προσώπου αυτή που επηρεάζει την εντύπωση που διαμορφώνεις για τον άλλον άλλα περισσότερο αυτό που νιώθεις γι' αυτόν διαισθητικά. Πρόκειται για την αίσθηση που σου δημιουργεί αυτός ο άνθρωπος κάτι που δεν συμβαίνει συνειδητά αλλά σε προδιαθέτει για το αν θα τον συμπαθήσεις ή όχι. Απειροελάχιστες λεπτομέρειες μπορούν να επηρεάσουν την γνώμη σου για τον άλλον. Για παράδειγμα έγινε έρευνα της οποίας το συμπέρασμα ήταν ότι όταν πεταρίζουμε συχνότερα τα βλέφαρα ο άλλος μας συμπαθεί περισσότερο κάτι που γίνεται υποσυνείδητα και από τις δύο πλευρές.

Για να επανέλθω όμως στο θέμα σίγουρα και η φυσιογνωμία του προσώπου επηρεάζει αυτή την πρώτη εντύπωση μας. Για μένα όμως δεν μπορεί να αποτελέσει ένα επαρκές κριτήριο για να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη εντύπωση για κάποιον. Περισσότερο πιστεύω συμπαθούμε κάποιον που είναι όμορφος σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια ομορφιάς και όχι επειδή το πρόσωπο του μας αποκαλύπτει τον πραγματικό του χαρακτήρα. Δηλαδή όχι επειδή είχε λεπτά χείλια ή μεγάλο μέτωπο σημαίνει ότι είναι γενναιόδωρος και έξυπνος αλλά επειδή σε εμάς αρέσουν αυτά τα χαρακτηριστικά τον συμπαθούμε. Πολλές φορές όμως οι άνθρωποι που είναι δύστροποι, ενοχλούνται εύκολα, γκρινιάζουν κτλ παίρνουν συγκεκριμένες εκφράσεις οι οποίες επηρεάζουν την μορφολογία του προσώπου. Για παράδειγμα μπορεί να σφίγγουν συχνά τα χείλια τους. Ίσως λοιπόν όταν βλέπουμε αυτά τα χαρακτηριστικά υποσυνείδητα να μην δημιουργούμε καλή εντύπωση για τον άλλον. Ίσως βέβαια να λέω και μπαρούφες οπότε σε αυτή την περίπτωση συγχωρέστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπως λεει σωστα η Isiliel, (και συμφωνα με τον ορισμο του θεματος δλδ), δεν αφορα μονο ή τοσο, το τι αισθανομαστε , αλλά το τι μας λεει το προσωπο και οι κινησεις του. πχ μπορει να ειναι και απο βιντεο ή φωτογραφιες και οχι απο κοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπάρχουν μερικά ενδιαφέροντα τεστ σχετικά με αυτό, εδώ:
https://www.bbc.co.uk/science/humanbody/mind/surveys/faceperception1/index.shtml

Νομίζω πως έχουμε την τάση να δεχόμαστε θετικά ανθρώπους που τα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν με τα δικά μας. Φυσικά αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι αποτελεί αξιόπιστο κριτήριο.

Στον εαυτό μου έχω παρατηρήσει ότι είμαι θετικά προδιατεθημένη με ανθρώπους που με κοιτάζουν στα μάτια όταν μιλούν και έχουν θερμή χειραψία, αυτά όμως συγκαταλέγονται μάλλον στις κινήσεις του σώματος παρά στα εξωτερικά χαρακτηριστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα ο τρόπος που θα κοιτάξει κάποιος είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ και καθορίζει το αν θα τον συμπαθήσω. Με επηρεάζουν και τα χείλη, δηλαδή σαν πρώτη εντύπωση δεν συμπαθώ τους ανθρώπους με πολύ λεπτά χείλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nice link Isi.

Τουλαχιστον για την εσωστρεφεια/εξωστρεφεια, συμφωνα με την ερευνα και το τεστ αυτου του επιστημονα, φαινεται να ισχυει αυτο που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πέραν του τέστ, δεν σας έχει τύχει να σας πουν πως μοιάζεται με τον καλύτερό σας φίλο/φίλη?
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές και με διαφορετικά άτομα. Νομίζω οφείλεται ακριβώς σ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το ερώτημα δεν είναι κατά πόσο ευστοχούμε όταν κάνουμε κρίσεις, γιατί αυτό λίγη σημασία έχει. Είτε σχηματίσουμε καλή εντύπωση για κάποιον, είτε κακή, αυτή δύσκολα θα αλλάξει (δεν είναι κ ακατόρθωτο όμως). Από τη στιγμή που κάποιον π.χ. τον συμπάθησες, θα τονίζεις πάνω του όλα τα καλά στοιχεία κ θα αγνοείς τα κακά, αλλά και θα του συμπεριφέρεσαι με τέτοιο τρόπο ώστε να επιβεβαιώσεις την αρχική σου πρόβλεψη (φιλικά). Με άλλα λόγια θα τον πλάσεις με το μυαλό σου, έτσι ακριβώς όπως τον ήθελες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι εχει λιγη σημασια το ποσο πεφτουμε μεσα, γιατι τελικα η απαντηση σε αυτο, θα μας πει αν πρεπει να παταμε λιγο φρενο στη διαδικασια που ειπες, ή οχι. Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν να μην υπαρχει διεξοδος , καταθετουμε και τα οπλα και δε το ψαχνουμε, επειδη δεν ειναι ευκολο. Εμ τα δυσκολα ειναι που αξιζουν.

Και μη ξεχναμε οτι δε μιλαμε μονο για τετ α τετ συναντησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω -κ μάλλον για άλλη μια φορά εκφράστηκα λάθος- είναι ότι είναι εντελώς σχετικό το "έπεσα μέσα στην αρχική μου κρίση", γιατί απλά η τελική άποψη για κάποιον είναι ήδη πολύ επηρεασμένη από την αρχική μας εντύπωση. Δεν εννοούσα πως δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε καν, αλλά ότι η αναζήτηση δεν μπορεί έτσι κ αλλιώς να είναι αντικειμενική:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω σπανια πεφτω μεσ ασε αυτο... συνηθως τους συμπαθω ολους στην αρχη και μετα ξινιζω ευκολα... εκτος απο πολυ κραυγαλεες περιπτωσεις που με το που τους βλεπω μου γυριζουν τελειως τ' αντερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμμμ...μαλλον και εγω ανηκω στην κατηγορια οπου συμπαθω σχεδον παντα τους αλλους...αλλα εαν ξινισω στη συνεχεια με καποιον....δεν αλλαζω μυαλα με τπτ...αργω μεν...αλλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω -κ μάλλον για άλλη μια φορά εκφράστηκα λάθος- είναι ότι είναι εντελώς σχετικό το "έπεσα μέσα στην αρχική μου κρίση", γιατί απλά η τελική άποψη για κάποιον είναι ήδη πολύ επηρεασμένη από την αρχική μας εντύπωση. Δεν εννοούσα πως δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε καν, αλλά ότι η αναζήτηση δεν μπορεί έτσι κ αλλιώς να είναι αντικειμενική:)
Ποια ειναι η τελικη αποψη για καποιον ; Γνωριζεις καποιο ατομο και σου φαινεται συμπαθητικο, και καθως τον γνωριζεις κι αλλο, βλεπεις οτι δεν ειναι, και μαλιστα ειναι και κολοπαιδο. Θα συνεχισεις να εχεις την αρχικη αποψη λογω της εμφανισης του ;
Τιποτα δεν ειναι αντικειμενικο τελειως και ανεπηρεαστο απο οτιδηποτε. Γιαυτο και ρωτησα και τα "ποσο".
Δε νομιζω ομως οτι λογω των πρωτων 2-3 λεπτων επαφης με καποιον, σχηματιζεται μια εντυπωση τετοιου βαρους, που να μας προκαλεσει τρομερες δυσκολιες στο να κρινουμε πιο σωστα , τελικα, τον αλλον. Εκτος πια αν ειναι αντιθετου φυλλου, τον ερωτευθουμε κεραυνοβολα και φορεσουμε τις παρωπιδες του ερωτα :P

Αλλα προς το παρον, ας μεινουμε στην εμφανιση και κυριως στο προσωπο, και οχι απαραιτητα με απευθειας αλληλεπιδραση (κοιτωντας εικονες πχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δε θεωρω οτι η αρχικη αποψη που εχουμε για καποιον ειναι θεμα εξωτερικης εμφανισης...αλλα συμπεριφορας...απο το πως στηνεται ο αλλος ...τι γκριματσες κανει, το βλεμμα κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στησηματα, κινησεις , γκριματσες,βλεμμα,φωνη,χρωμα ομιλιας κλπ, σιγουρα ειναι πιο σημαντικα.

Αλλα πχ αν σου δωσουν τη φωτογραφια καποιου , μπορεις να αντλησεις πληροφοριες για να πιθανολογησεις για το χαρακτηρα του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως συνήθως δεν πέφτω έξω στην αρχική μου εκτίμηση για κάποιον.
Αν και όταν τον γνωρίσω καλύτερα τείνω να τον συμπαθήσω, ακόμα κι αν αρχικά τον είχα αντιπαθήσει. Γενικά δεν αντιπαθώ εύκολα ανθρώπους, ακόμα και στους "εχθρούς" μου, πάντα προσπαθώ να πιστεύω οτι υπάρχει και μια καλή πλευρά που θα βγει κάποτε στην επιφάνεια. Αν όμως για κάποιον χάσω κάθε "ελπίδα" για καλή του πλευρά, πολύυυ δύσκολα αλλάζω γνώμη μετά. Βέβαια για να συμβεί αυτό θα πρέπει να μου έχει φερθέι σκάρτα αναρίθμητες φορές.
Πάντως μετά απο όλα αυτά, στο τέλος συνήθως αποδεικνύεται οτι η αρχική μου εντύπωση ήταν σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top