Τελικά ξέρουμε τι αγοράζουμε;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
WTF? Ποιός φοράει ρούχα στα παιδιά του χωρίς να τα πλύνει πρώτα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
"Δεν επιτρέπουμε τα παιδικά ρούχα να τα αγγίζετε γιατί είναι για παιδάκια κι αν δεν τα πάρετε θα τους έχετε μεταφερει μικρόβια χωρίς λόγο, καταλαβαίνετε ε?"

Αφ'ενός αυτό:

WTF? Ποιός φοράει ρούχα στα παιδιά του χωρίς να τα πλύνει πρώτα? :worry:

Κι αφετέρου συγγνώμη, σε τι νομίζουν ότι έρχονται τα ρούχα; Σε προθήκες; Στοιβαγμένα εδώ κι εκεί και στριμωγμένα μέσα σε κούτες βρίσκονται. Λες και αυτές πριν πιάσουν τα φορμάκια πλένουν τα χέρια τους. Αν είναι δυνατόν. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
WTF? Ποιός φοράει ρούχα στα παιδιά του χωρίς να τα πλύνει πρώτα? :worry:

κανονικα ολοι υποτιθεται πως πρεπει να πλενουμε τα ρουχα πριν τα φορεσουμε πρωτη φορα , αλλο που κι εγω δε το κανω ποτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κανονικα ολοι υποτιθεται πως πρεπει να πλενουμε τα ρουχα πριν τα φορεσουμε πρωτη φορα , αλλο που κι εγω δε το κανω ποτε :P


εγω καμμια φορά τα φοράω και αφού τα έχω ξαναφορέσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω ειλικρινα σκεφτομαι να αρχισω κανα πλεξιμο ή να πω την γιαγια να μου φτιαχνει τιποτα αφου ξερει. Και παιρνεις αυτο που εσυ θελεις και σου βγαινει πιο φτηνα.

Γενικα ομως ειναι πολλα ρουχα που ειτε D&G ειτε οτιδηποτε το βλαπεις και ειναι καθαροαιμο πατσαβουρι. Χωρια που ποτε δεν θα καταλαβω αυτη την μανια μας να χουμε μαρκες οταν τελικα κολλαμε μονο στον φαινεσθαι. Ακομα και 2.000 και κοστιζει το φορεμα δεν προκειται να ναι καλυτερης ποιοτητας απο ενα let's say 100 ευρω (που ειναι πολυ ακριβο) εκτος κι αν εχει πανω χρυσαφι και διαμαντια σαν κατι χαζα που βγαζουν. Καλυτερης ποιοτητας να 'ναι μια τιμη δεν την ξεπερνα. Απο κει και περα το γνωριζουμε πως πληρωνεις την μαρκα. Πολλοι λενε ''Μα θελω να ειμαι στυλατος/η''. Λες και δεν μπορεις να βρεις καλα πραγματα σε λογικες τιμες.

Γενικα στην Ελλαδα δεν εχω μαθει να συγκρινουμε τιμες και να κανουμε μια καλη ερευνα αγορας. Ειτε στο σουπερμαρκετ ειτε στο παπουτσαδικο. Γι'αυτο σε χωρες οπως η Γερμανια τα προιοντα στα σουπερμαρκετ ειναι πολυ φθηνοτερα απο οτι εδω. Γιατι ο κοσμος εχει μαθει να συγκρινει τιμες και να αγοραζει αναλογα, οχι να παιρνει οτι ειδε χθες στη διαφημιση ή το καλυτερο γιατι θα ναι καιν το πιο καλο.
Επισης, ειδικα αν αγοραζει κανεις συχνα ρουχα καλυτερα να παρει κατι φθηνο ποαρα κατι πανακριβο που μετα απο δυο μηνες θα το παρατησει.

Εγω αυτο που κανω ειναι να αγοραζω μια στις τοσες, να ψαχνω σε παρα πολλα μαγαζια μεχρι να βρω και κατι που να μου αρεσει (ειμαι παρα πολυ δυσκολη γενικα) και να εχει λογικη τιμη (τρελαινομαι να βλεπω κατι κοντομανικα οπως προαναφερθηκε να τα χουν 30 και 50 ευρω) να ειναι ενταξει σαν ποιοτητα και πιθανοτητα ολο αυτο θα γινει στις εκπτωσεις. Νομιζω πως αμα αγοραζεις αραια και πού αλλα εχεις ψαξει αρκετα γι'αυτο που θες, το ευχαριστιεσαι περισσοτερο και δεν θελεις να παρεις κατι αλλο. Δεν χρειαζεται να χουμε πεντακοσια διαφορετικα παπουτσια ουτε οχτκοσιες μπλουζες. Εχω μια φιλη που χει απειρα ρουχα και πολλες φορες την εχω ακουσει να λεει ''χρειαζομαι μπλουζες ή παντελονι'' . Τι να πω κι εγω ξερω γω αμα το παμε ετσι; Περισσοτερη σημασια δινουμε σε υλικα αγαθα, τελειως ασημαντα παρα σε ουσιαστικα πραγματα (το ξερω οτι ξεφευγω).

Και εγω πολλες φορες σκεφτομαι οτι αν ειχα λεφτα ξερω γω θα παιρνα και πιο ακριβα , αλλα γιατι; Γιατι δηλαδη να ονειρευομαστε να χαμε λεφτα μπας και παιρναμε κανα καλο παπουτσακι ξερω 'γω;. Η απληστια της ανθρωπινης φυσης...

Ισχυει πως το ιντερνετ ειναι μια καλη ιδεα. Εχεις μεγαλυτερη ποικιλια, ψαχνεις οποτε θες χωρις να χρειαζεται να βγεις εξω ας πουμε συγκεκριμενες ωρες που ισως να μην σε βολευουν, αν δεν σου κανει κατι εχεις την ευκαιρια να το αλλαξεις και μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες (αν ψαξεις τουλαχιστον). Τελευταια αρχισα να κοιταω στο ιντερνετ, αλλα δεν αξιωθηκα να αγορασω κατι. Η αδερφη μου αγοραζει αρκετα. Ειδικα αν θελεις να αγορασεις βιβλια μπορεις να βρεις αρκετα φθηνοτερα. Κανουν και εκπτωσεις ή προσφορες σε καποια προιοντα, οποτε μπορει να πετυχεις ακομα καλυτερη τιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αυτό με τα παιδικά ρούχα πρώτη φορά το ακούω,αλλά μου έχουν τύχει κουλά του στυλ να μη με αφήνουν να δοκιμάσω το ρούχο εξίσου εκνευριστικό, κάτσε ρε κοπέλα μου πως θα ξέρω αν μου στρώνει καλά αν δεν το βάλω; Άντε σε μπλούζα πάει και έρχεται αλλά και σε παντελόνι; πφφφ

Όσο για τα τρόφιμα πλέον είμαι σίγουρη πως δε ξέρω τι τρώω καθώς έχω τη τύχη (αλλά και ατυχία μαζί γιατί αυτό με έχει κάνει πολύ καχύποπτη σε τραγικό βαθμό) να περιτριγυρίζομαι από τεχνολόγους τροφίμων και συγγενής που εργάζονται στο λιμάνι και βλέπουν τα εμπορεύματα που έρχονται. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το καρτελάκι το κοιτάμε για τους εξής λόγους:
1. Αν πληρώσω την Χ μάρκα που κοστίζει ένας μισθός η μπλούζα, ε πρέπει τουλάχιστον να είναι της Χ μάρκας και όχι μαϊμού!
2. Δεν θα πληρώσω το elastance σαν να είναι μαλλί ή βαμβάκι απλώς και μόνο επειδή μου το πασσάρει η Χ εταιρεία.
3. Δεν θα πληρώσω την τρίτη mercedes της Υ κοσμικής κυρίας για να πάρω ένα μπλουζάκι "made in china" με τον κόπο μικρών παιδιών και κόστος close to nothing. Θα το αγοράσω το πανακριβίξ ρούχο αλλά για να στηρίξω τον εργαζόμενο που πληρώνεται για να το παράγει. Για να βασανίζω ένα ακόμα παιδάκι στην ταιβάν, την Κίνα ή δεν ξέρω εγώ που αλλού δεν θα το κάνω.

Και
4. θα κοιτάξω το καρτελάκι (και θα χώσω μπουνιά κατά πάσα πιθανότητα στην πωλήτρια) του παιδικού ρούχου που μου ζητάνε να το πληρώσω χρυσάφι για να το φορέσει το παιδί 2 μήνες το πολυ και οι αλήτες δεν θα έχουν φροντίσει να είναι 100% βαμβακερό/μάλλινο αλλά θα προσπαθήσουν να θησαυρίσουν και απο κεί σε βάρος παιδιών, ιδιαίτερα όταν δεν σου επιτρέπουν να το αγγίξεις.
(έχω κόψει τα μισά επώνυμα καταστήματα παιδικών ρούχων γιατί οι πωλήτριες επιμένουν ότι το ρούχο που μου πάνε να μου πουλήσουν είναι 100% βαμβακερό και made in EE, όταν στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο και ΔΕΝ μου επιτρέπουν να γυρίσω το ρούχο ανάποδα και να ελέγξω το καρτελάκι του)

Δεν είναι τόσο σχετικό με το θέμα της μαιμουδοκοροϊδίας αλλά θεωρώ ότι είναι πράγματα που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας και να βοηθήσουμε στο να μην μας κοροϊδευουν κάποιοι επιτήδειοι στα μούτρα.

θες να πεις σε ποιο μαγαζι γινετε κατι τετοιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σχετικα με την νοθεια στα βενζιναδικα που λεγαμε...

https://www.like-spot.gr/2013/01/219.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θες να πεις σε ποιο μαγαζι γινετε κατι τετοιο ?

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο τελευταίο.

Σε μένα έχει συμβεί σε μαγαζί παιδικών-βρεφικών στην Ερμού [ένα είναι!] και σε κατάστημα παιδικών-βρεφικών στο river-west mall.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όταν είχα ανοίξει το συγκεκριμένο θέμα ήμουν τρομερά εκνευρισμένη και τελικά αποδεικνύεται πως οι φόβοι μου είναι αληθινοί.
Καθώς άλλαξα χώρο εργασίας και έχω στενή σχέση με ενδύματα και πιο συγκεκριμένα υποδήματα, ανακάλυψα πως τελικά είτε αγοράσεις από λαική, είτε από κατάστημα είναι το ίδιο ακριβώς.
Δεν ξέρω αν η εταιρεία που εργάζομαι εγώ λειτουργεί έτσι ή γενικότερα επικρατεί το ίδιο, πάντως η ιστορία έχει ως εξής.
Οι εταιρείες στην Ελλάδα, δεν είναι έμποροι, αλλά ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΈΣ.
Και τι σημαίνει αυτό, η Χ εταιρεία, παραγγέλνει παπούτσια, από Κίνα, Γαλλία, Ισπανία κτλ, τα εισάγει στην Ελλάδα, αλλάζει τις επωνυμίες και τα λανσάρει σε καταστήματα.
Μέχρι εδώ καλά, θα μου πεις υπάρχουν συγκεκριμένα εργοστάσια, που κάνουν εισαγωγή οι Ελληνικές εταιρίες και αναλόγως την ποιότητα πάνε και σε συγκεκριμένα καταστήματα..κι όμως δεν είναι έτσι, δεν καθορίζει η ποιότητα σε ποιο κατάστημα ή λαική, ή πολυεθνική θα πάει το παπούτσι αλλά το κοστολόγιο σε δολάριο και η μετατροπή του σε ευρώ.
Δηλαδή ας υποθέσουμε πως η Χ ελληνική εταιρεία που λειτουργεί ως προμηθευτής εισάγει παντόφλες από εργοστάσιο της Κινάς, και τις εισάγει από εκεί με κόστος 2 δολάρια το ζευγάρι.
Η ελληνική εταιρεία ( ο προμηθευτής των καταστημάτων), θα δώσει εμπόρευμα στον άνθρωπο που κρατάει πάγκο στη λαική με κόστος 5 ευρώ το ζευγάρι, σε συνοικιακό κατάστημα θα το δώσει με κόστος 7 ευρώ, και σε πολυεθνικές εταιρίες καταστημάτων θα το δώσει με κόστος 9 ευρώ, γίνονται οι απαραίτητοι υπολογισμοί και λέει ο άνθρωπος που κρατάει το πάγκο στη λαική, για να έχω κέρδος αφού πήρα 5 ευρώ το ζευγάρι, πρέπει να το δώσω 6, το μικρό κατάστημα θα το δώσει 10, και η πολυεθνική μπορεί να το δώσει και 30, οπότε δεν αλλάξει ΤΊΠΟΤΑ απολύτως, μόνο το καρτελάκι πάνω στο εμπόρευμα, ο προμηθευτής θα βγάλει το Κινέζικο καρτελάκι, θα αλλάξει κωδικούς, επωνυμία, κόστος και θα τοποθετήσει το ανάλογο καρτελάκι της κάθε εταιρίας...
Ακόμη και σε ακριβότερα εμπορεύματα, σε παπούτσι πχ που ο Έλληνας προμηθευτής θα το εισάγει με κόστος 5 δολάρια θα γίνει ακριβώς το ίδιο, απλά το εμπόρευμα που θα αγοράσει με έκπτωση (λόγο μεγάλης ποσότητας της παραγγελίας) θα το δώσει στη λαική, ενώ το άλλο θα το δώσει σε καταστήματα...ή στην καλύτερη θα σκεφτεί έξυπνα, δεν θα εξυπηρετήσει μικρό επιχειρήσεις και θα λανσάρει όλο το εμπόρευμα κατευθείαν σε καταστήματα...

Οπότε τελικά, όντως δεν γνωρίζουμε τι αγοράζουμε... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσο ίππο που μας έχουν ταϊσει για τίποτα δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά όσον αφορά τα τρόφιμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μόνο τα προϊόντα τεχνολογίας μπορείς να εμπιστεύεσαι! :P
Έτσι κι αλλιώς όλα made in china (άντε καμιά φορά και ταϊβάνη, κορέα, ιαπωνία ή ινδία) λένε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1967

Νεοφερμένος

Ο costas1967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Προ κρισης, αγοραζαμε οτι μας "εκοβε" εκεινη την στιγμη το κεφαλι.
Τωρα πιστευω πως λιγοι το κανουν αυτο.
Εδω στερουμαστε τα απαραιτητα..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top