Τι πολίτευμα έχουμε τελικά στην Ελλάδα;

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Κατα την προσωπικη μου αποψη εχουμε κοινοβουλευτικη δικτατορια.

Θελω να ακουσω και αλλες αποψεις για αυτο το θεμα . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ζητάς τη γνώμη μας για το τι πολίτευμα έχουμε;


Αν ρωτάς αυτό τότε νομίζω πως έχουμε εναλλασόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία ανάμεσα σε 2 παρατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Λαθος εχουμε κοινοβουλευτικη δικτατορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι, αλλά συζήτηση έτσι δε γίνεται... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αφου εδω και 34 χρονια εχουμε ποτε το ΠΑΣΟΚ και ποτε την ΝΔ στην εξουσια . Και το ΠΑΣΟΚ αλλα Και η ΝΔ ψηφιζουν και εφαρμοζουν σκληρους αντιλαϊκους νομους. . Μην εχεις αυταπατες εχουμε κοινοβουλευτικη δικτατορια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tι εννοείς "σκληρούς αντιλαϊκούς" νόμους;
Όλοι οι νόμοι είναι σκληροί. Για αυτό είναι νόμοι...

Άλλωστε δικτατορία είναι η κατάλυση πολιτεύματος με τη βία, εμείς -αν δε κάνω λάθος- τους επελέγουμε ανά τετραετία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Π.χ το ασφαλιστικο νομοσχεδιο ειναι αντιλαϊκο γιατι αυξανει τα ορια ηλικιας συνταξιωδοτησης, μειωνει τις συνταξεις, καταργει δικαιωματα των μητερων με ανηλικα παιδια, επιχειρει την προς τα κατω εξισωση δικαιωματων μεσω των ενοποιησεων των ταμειων κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σου απαντώ, με διόρθωση στο προηγούμενο post μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δε θα κάνετε συζήτηση αν βάζει ο ένας "-1" στον άλλο.

Όσο για τη "κοινοβουλετική δικτατορία" το 80' το ΠΑΣΟΚ έπαιρνε 40+%, αρχές του 90' κάποιοι αριστεροί συνεργάστηκαν με τη συντηρητική δεξιά, το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ κέρδισε και δεύτερη τετραετία το 2000 παρόλα τα σκάνδαλα του 99, η ΝΔ κέρδισε πάλι τις εκλογές το 2007 και το πιθανότερο είναι ότι παρόλα τα σκάνδαλα θα ξαναβγεί πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές. Χωρίς καμία νοθεία στο εκλογικό αποτέλεσμα...

Οι αντιλαϊκοί νόμοι είναι αποτέλεσμα δίκαιης εκλογικής διαδικασίας. Τώρα αν τα μικρά κόμματα προσφέρουν μόνο κριτική και λειτουργουν με αντισυστημικό τρόπο χωρίς επαρκή αντιπολίτευση κανείς δε μπορεί να κατηγορήσει το πολιτικό σύστημα της χώρας σαν δικτατορία. Κάποιος πρέπει να κυβερνήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δημοκρατική Ολιγαρχία θα έλεγα ότι έχουμε, αλλά εν πάση περιπτώσει.... Και εγώ θεωρώ πως γι' αυτό δεν φταίει κανείς άλλος πέρα από εμας, τον λαό, που ενώ μας δίνεται η ευκαιρία να επιλέξουμε ποιους θέλουμε (όπως πρέπει σε κάθε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ χώρα), εμείς ψηφίζουμε με εντελώς λανθασμένα κριτήρια...

Teo, μπορείς να ξαναθέσεις το ερώτημα του θέματος, αλλά λίγο πιο ανεπτυγμένο ώστε να γίνει πιο σαφές; Θες να πούμε την γνώμη μας για τους νόμους και τα προγραμματιζόμενα νομοσχέδια, να μιλήσουμε για το είδος του Πολιτεύματος στην πράξη και κατά πόσο αυτό πράγματι σχετίζεται με τον όρο "Προεδρευόμενη Δημοκρατία", να κριτικάρουμε την πορεία των δύο μεγάλων κομμάτων ή να το ρίξουμε στην πλάκα λέγοντας ο καθένας τον δικό όρο;

Ειλικρινά μπερδεύτηκα...

Γενικό Υ.Γ. Επειδή φαίνεται πως ορισμένοι χρήστες είναι μπερδεμένοι σχετικά με το πως πρέπει να χρησιμοποιείται η λειτουργία των ψήφων, παρακαλώ όπως όλοι μας κοιτάξουμε ξανά το σχετικό θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Το ερωτημα μου ειναι σαφες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ωραία :) Τότε απλά εγώ δεν το κατάλαβα γιατί παίρνω αργές στροφές. Χαίρομαι γι' αυτό. Καλή συνέχεια στην κουβέντα σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αρχές του 90' κάποιοι αριστεροί συνεργάστηκαν με τη συντηρητική δεξιά, το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ κέρδισε και δεύτερη τετραετία το 2000 παρόλα τα σκάνδαλα του 99, η ΝΔ κέρδισε πάλι τις εκλογές το 2007 και το πιθανότερο είναι ότι παρόλα τα σκάνδαλα θα ξαναβγεί πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές.

Μια παρατηρηση, αυτοι οι χαρακτηρισμοι σου για τα κομματα ρε παιδι μου ειναι δικαιοτεροι των δικαιοτερων!!!:D Α, ρε πασοκοι διεφθαρμενοι!!!! Φτου σας!:D Να μη μοιασετε λιγο στους αριστερους και στους συντηρητικους...!!! τς τς θα σας μαλλωσω!!!:whistle:
Και να σε πω, λιγα με το πασοκ μη βγαλω τακουνι και αρχισω να σε κυνηγαω!:P

(ενα εμοτικον με ξανθα μαλλια και τακουνι στο χερι παρακαλω!!!!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μαρεσει που μιλατε για κομματα , τη στιγμη που ολα απαρτιζονται από της ιδιας (κακης) ποιοτητας ανθρωπους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τέο μάθε τι είναι η δικτατορία πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όλοι οι νόμοι είναι σκληροί. Για αυτό είναι νόμοι...


"Σκληρός νόμος αλλά νόμος", που 'λεγε η δημοκρατία της Ρώμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Κατα την προσωπικη μου αποψη εχουμε κοινοβουλευτικη δικτατορια.

Θελω να ακουσω και αλλες αποψεις για αυτο το θεμα . :)

Λαθος εχουμε κοινοβουλευτικη δικτατορια

Βρείτε τις διαφορές και ταχυδρομήστε τη σελίδα στη διεύθυνση: Φραγκοκλησιάς 7 Μαρούσι με την ένδειξη "Για το περιοδικό Μίκυ Μάους". Ειλικρινά απορώ πως κρατιέμαι και είμαι τόσο χιουμοριστικός ενώ βλέπουν τα ματάκια μου τα μαγκιόρικα έναν απεσταλμένο του Κόμματος να προσπαθεί να διασπείρει την προπαγάνδα της Κόκκινης Δρεπάνας, πάντα μέσα από την πρόφαση της Δημοκρατίας τύπου "θέλω να μάθω τη γνώμη σας", και συμπληρώνω ως αφελής αναγνώστης σου, "...αρκεί να είναι σύμφωνη με τη δική μου αλλά και με τα πολιτικά μηνύματα που θέλω να περάσω".

Τώρα ποιός είναι ο φασίστας; Μήπως είσαι εσύ;:confused:

Μια παρατηρηση, αυτοι οι χαρακτηρισμοι σου για τα κομματα ρε παιδι μου ειναι δικαιοτεροι των δικαιοτερων!!!:D Α, ρε πασοκοι διεφθαρμενοι!!!! Φτου σας!:D Να μη μοιασετε λιγο στους αριστερους και στους συντηρητικους...!!! τς τς θα σας μαλλωσω!!!:whistle:
Και να σε πω, λιγα με το πασοκ μη βγαλω τακουνι και αρχισω να σε κυνηγαω!:P

(ενα εμοτικον με ξανθα μαλλια και τακουνι στο χερι παρακαλω!!!!:P)

Ε, λίγα θα μείνουν στο ΠΑΣΟΚ, μην ανησυχείς, έτσι όπως πάει καλά ο Τσίπρας, μάλλον για τσίπουρα θα τον στείλει τον Γιωργάκη και θα τον ψηφίζεις μόνο εσύ και άλλες 1000 ξανθιές με τακούνι στο χέρι, μαζί και όλη η πασοκοθρεμμένη "συντηρητική" και προκομμένη Αχαΐα.:bleh:

Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία



-petros

Επιτέλους, κάποιος που ξέρει να απαντάει σ' αυτό που τον ρωτάνε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top